ZIERIKZ EESCIIE NIEUWSBOD! E. Zaterdag 30 Juni 180' Directeur-Uitgever J. WAALE. RECLAMES. 346e Staatsloterij. AFKONDIGING. KENNISGEVING. NIEUWSTIJDINGEN. De dood van CAKNOT. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 4,30, franco per post f 4,60. Noord-AmerikaTransvaalIndië enz. verzending eens per week, f 40,per jaar. 50ste JAARGANG. No. 6479. 1. Advértentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 40 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 42 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" I5 regels T'CS Cts. Elke regel meer ICS Cts. De Collecteur J. A. LEGEM A AT te Zierikzee maakt bekend, dat de TREKKING begint fO Juli U.S. HOOGERE BURGERSCHOOL. De COMMISSIE VAN TOEZICHT OP HET MIDDELBAAR ONDERWIJS te Ziekikïk k maakt bekend, dat het AilinlMlé-oxanu'ii voor lien die wenschen te worden toegelaten tot de lessen op de Hoog-oi-e llurgei-Hclmol, zal gehouden worden op Zater- ilttg «l«-n 1-1- Juli e. Ir.» des morgens ten uegeu ure, en dat zij, die rich aan dat examen willen onder werpen, daartoe vooraf zich in persoon moeten aanmelden by den Directeur «lor Hoog^rc Burger school op Zuüm iIh^ «tei» 7 .Juli e. k«, des namiddags tumchen 1 on vJ lire. Candidaten van buiten de stad kunnen zich ook schriftelijk aanmelden. Zierikzee, 18 Juni 1894. Namens de Commissie, DE BLOEME, Secretaris. HOOGERE BURGERSCHOOL. De COMMISSIE VAN TOEZICHT OP HET MIDDELBAAR ONDERWIJS te Zierikzee maakt bekend, dat de over- gaugN-exmnons opdeHoogere Burger- sclinol zullen worden gehouden op VrU'lug clou 13 Juli o. des voormiddags ten negen ure. Zierikzee, 18 Juni 1894. Namens de Commissie, DE BLOEME, Secretaris. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier voor de belasting op het personeel dezer gemeente voor het dienst jaar 184k/vs (wyk C), dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 28 Juni 1894. CH. W. VERMEIJS. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen, dat er op IVIattmliigf «len Juli e.lc.* des namiddags te één uur, op het Raad huis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden. Zierikzee, den 29 Juni 1894. De Burgemeester voornoemd, Cu. W. VERMEIJS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN: Mededeeling van ingekomen stukken. Voorstellen van Burgern. en Weth. betreffende den reinigingsdienst in de gemeente; betreffende eene eventueele overname van den straatweg ZierikzeeBrouwershaven door deze en andere gemeenten en polders; tot vermeerdering van het onder wijzend personeel aan de school Btot wyziging van enkele Verordeningen op het Lager Onderwijs; betreffende het onderwijs aan de Burgeravondschool; tot wijziging der Ver ordening regelende het Middelbaar Onderwijs, enz. Aangiften tot plaatsing van kinderen op de school C in de Nieuwe Boogerdstraat gelieve men 19 en SiO Juli, des vooriniddags tusschen O en lVÏ uur, te doen bij het Hoofd dier school, den heer H. J. b astmei j er. De Secretaris der Plaatselijke Schoolcommissie, J. A. DE BRUYNE. WÊ^Êt^^ Meisjes, die na de zomervacantie op de Meisjes- school (school D) wenschen te kornen, gelieven zich daartoe aan te melden bij mej. T. Visser, op Zator- <1uff 14 Juli u. des namiddags tusschen <1 en si uur. De Secretaris der Plaatselijke Schoolcommissie, J. A. DE BRUYNE. Transvaal. Het Hooggerechtshof te Pretoria beeft beslist, dat zij, die als advocaat of procureur in de Zuid- Afrikaansche Republiek wenschen toegelaten te worden, niet alleen moeten aantoonen over do noodige bekwaamheden te beschikken, maar tevens het bewijs moeten leveren, dat er geen morecle bezwaren tegen ben zijn in te brengen. Men wil daardoor voorkomen, dat rechtsgeleerden, die elders een minder eervol verleden achter zich hebben, hun toevlucht nemen tot de Transvaalsche balie. H*rctOI'itt. 26 Juni. De Britsche ingezetenen overhandigden den hoogen commissaris Loch een adres. Loch viel den woordvoerder in de rede, toen deze de bezwaren der Engelschen ontwikkelde en beval hem de wetten van het land te eerbiedigen. De Britsche regeering, zeide hij, zou de vrang van beperking der rechten van de Britsche onderdanen onderzoeken. Slechts als uiterste middel mocht ge weld worden gebruikt. Loch had hoop op een bevredigende oplossing, omdat hij vertrouwen stelde in de rechtvaardigheid van Krilger en de Trans vaalsche regeoring. Engeland. Een bewaarschoolhouderes in 't graafschap Essex is wegens ergerlijke mishandeling van aan hare zorg toevertrouwde kinderen tot vjjf jaar dwang arbeid veroordeeld. Zij zond dikwijls de oudste kinderen uit, om brandnetels te zoeken, welke zij bjj 't toedienen der kastijdingen gebruikte. Acht jaar heeft zij deze schandelijke handelingen kunnen plegen, zonder dat de autoriteiten er iets van te weten kwamen. Dinsdagavond waren 244 lijken van arbeiders, die bjj de mjjnontploffing in Wales verongelukt zijn, opgehaald. Men vreest nu, dat ruim 300 levens verloren zjjn gegaan. Zwitserland. Zwitserland beleeft in de laatste dagen een formeelen winter. Alles ligt onder de sneeuw duizenden stuks groot en klein vee zijn omgekomen. De bergspoordienst, die 1 Juni geopend is, moest weer gestaakt worden én in de dalen hebben de eerste toeristen zich om de kachels geschaard en denken er meer aau zich te verwarmen dan gletscbers te beklimmen. De wijnbouwers worden ook niet klagensmoe; een groot deel van den wijnoogst is. verwoest. Oostenrijk. Een Weener zonderling, een gewezen spoorweg ambtenaar, beeft bepaald, dat zijne erfgenamen twee derde gedeelte van bet jaar moeten reizen op Oosten rij ksche spoorwegen, ten einde do wijze vau verkeer, den zedeljjken en s to lie lij ken toestaud dei- werklieden, de voorzorgsmaatregelen tegen onge lukkeu, enz. te bestudeeren. Een uitvoerig verslag moet alle drie jaar aan de centrale administratie worden gezonden. De erienis schijnt niet onbelangrijk te zijn, want zij is, trots die voorwaarde, aanvaard. Frankrijk. Het lijk van Gamot kwam Dinsdag te 3 uren te Parijs aan. Er waren politiemaatregelen genomen, om den al te grooten toeloop van nieuwsgierigen te beletten, maar er waren niet veel menscben op de been, misschien 200 A 300, bet grootste getal studenten. Tweehonderd agenten stonden op bet stationsplein. Aan de deuren, waardoor bet lijk moest worden gedragen, hingen zwarte draperieën met zilveren franjes en schilden met de letter C. Boven en aau weerskanten tropeeën van Pransche vlaggen met rouwsluiers. De zaal, waardoor het ljjk moest gedragen worden, was ook met zwart behangen. Een zwart tapijt bedekte don groud. Rondom aan de mnren hingen schilden met de letter G. en duartusschen Pransche vlaggen uiet rouwkrip. Een zwart tapijt lag van de zaal naai den trein, die het ljjk aanbracht. De prefecten van de Seine en van politie wachtten den trein op. Uit het rijtuig, dat onmiddelljjk op den doodenwagen volgde, stapten mevrouw Gamot en haar zonen Francois en Ernest. Mevrouw Gamot droeg nog de reiskleereu, met welke zij naar Lyon was vertrokken, toen zij den dood van haar echtgenoot nog niet vernomen had. Zjj nam onmiddellijk plaats in het rijtuig, dat voor haar gereed stond en reed naar het Élysêe met haar zoon Frangois. Intusschen haalden de bedienden der Ijjkpleehtigheden de kist nit den wagen. Zij was zeshoekig van vorm en zeer eenvoudig, maar bedekt met een aantal prachtige kransen. Men bracht, do kist iu een lijkkoets, lu een rijtuig namen plaats Ernest Gamot, Generaal Borius en Kolonel Ghamoin. Daarachter, in de rij tuigen van het Presidentschap, namen de overlieden plaats cn de stoet reed naar het Elysée langs don- zelfden weg, dien Gamot volgde toen hjj Zaterdag voor de laatste maal Parjjs verliet. De ljjkkist werd in de kapol van hot Elysée neergezet, die tot rouwkapel is ingericht; zij wordt bewaakt door vier leerlingen van de militaire school van >Saint- Cyr; deze hebben de officieren van het militaire huis, die gedurende het traject van Lyon naar Parijs de wacht hij het lijk hadden, afgelost. Het lijk zal op de binnenplaats van bet palcis, waar een kata falk is opgericht, worden tentoongesteld. Het aantal personen, die hun naam op de daartoe bestemde registers komen inschrijven, is zóó groot, dat eenige agenten zijn aangewezen om te zorgen, dat allen een beurt krijgen. De lijkdienst zal Zondag gehouden worden in „Notre-Dame". (In het „Panthéon" zal Garnot rusten uaast Lazaro Garnot). Tot regeling dor plechtigheid is een speciale commissie benoemd, welke haar eerste vergadering reeds in het Ministerie van Binnenlandsche Zaken heeft gehouden. Een rouw van dertig dagen is uitgeschreven voor alle ambtenaren, zoowel van hot leger als van de mariue. Toen men mevrouw Garnot vroeg welke eer bewijzen zij wenschto bij de begrafenis van haar man, antwoordde zij: „do grootste". Zij verzotte zich tegen de lijkschouwing, ma3r daar de doctoren de wond niet konden beschrijven zonder een nieuw onderzoek, kon haar wensch niet worden opgevolgd. Het door de geneesheercn opgomaakte bericht omtrent het onderzoek van het lijk van Garnot zegt dat de lever ter diepte vau 12 centimeter geheel is doorsneden. Het groote bloedvat was doorsneden op twee plaatsen; een rib was gebroken. De dolk was in de gehecle lengte van 18 centimeter door gedrongen. In de buikholte werden twee liter bloed gevonden. Te Cette zijn acht anarchisten gevangen genomen. Cesario Sanlo heeft, gelijk men weet, bij zijn verhoor voor den rechter vau instructie zoo goed als niets losgelaten. Waarom hebt gij den president der republiek willen dooden? Kendet gij hem? Hadt gij eene grief tegen hem? vroeg hem de rechter. Neen, was hot antwoord. Het was een tiran daarom heb ik hem gedood. Zijt gij anarchist? vroeg hem de rechter ver volgens. Ja, cn ik draag er room op, was het antwoord. Waarom hebt gij gedood Daar had ik mijne reden voor. Voor de jury zal ik zeggen, waarom. Hebt gij medeplichtigen Neen, ik heb voor mijzelf gehandeld, zonder er toe aangezet to ziju. Santo vroeg den rechter of bij den president werkelijk gedood had, want hjj scheeu liet niet te weten maar hij dacht wel dat de president bezweken was. Doch de rechter antwoordde niet op zijne vrang. De politie hondt zich, ondanks de verklaring des moordenaars, overtuigd dat Santo medeplichtigen had, of, wat op hetzelfde neerkomt, aangezet was tot de misdaad en tot een anarchistisch komplot behoorde. ParH», 27 Juni. Het ministerie heeft den nieuweu president zijn ontslag aangeboden. Geen enkel ongewoon voorval heeft zich voor gedaan. Alles is kalm. De socialistische groep der Kamer heeft een ma nifest aangenomen, waarin geprotesteerd wordt tegen de verkiezing van Perier als de vrucht eener coalitie vau de clericalen, de ralliés en kapitalisten, door welke de republiek in gevaar wordt gebracht. Duitschland. Te Mainz werd de vorige week het jaarlijksche «Bundesschiessen" gevierd, waar door niet minder dan 70,000 vreemdelingen naar de stad gelokt zijn. Op deu dag der opening van het feest werden niet minder 35,000 entrée's genomen. Aan het officieele diner namen 4000 personen deel, die 12000 flesscheu wjju of champagne eu 5000 kruikjes mineraalwater gebruikten. Ook op hetgebeele feestterrein werd een goede eet- en drinklust aan deu dag gelegd. In eene bodega werd 35 hectoliter wijn per glas verkocht, terwjjl de «Munchener- Lüwenbrau-Halle" 30,000 glazen bier, 18,000 worstjes eu 6 centenaars koteletten verkocht. Dinsdag den tweeden dag, toen het zwaar regende, verdwenen toch nog altjjd 3500 flesschen en 18 hectoliter wijn; benevens 100 hectoliter bier in de magen der wakkere schutters. Zondag was de politie der stad Berlijn in rep en roer. Op den middag van dien dag werd, in een sloot, in de nabjjheid der stad, eeu paardenvoederzak gevonden, waaraan nog haverkorrels en gehakt stroo hingen. Toen men den zak opende, vond men er het lijk van een knaap in, wiens hals tót aan den rugstreng was afgesnedeu, zoodat het hoofd nog maar los aan den romp hing. Het lijk was geheel van kleeding beroofd. De afschuwelijke daad is klaarblijkelijk niet gepleegd op de plek, waai- de zak gevondeu werd. Tot nog toe hebben de na- sporigeu geen enkel gunstig gevolg gehad. Door de rechtbank te Berlijn is een huweljjk ontbonden van een echtpaar, dat 17 jaren getrouwd was geweest en 18 kinderen had. België. In enkele gemeenten van de provincie Luxemburg is het volgende plakkaat in de scholen opgehangen Het Alcoholisme. «Jaarlijks worden in België 70 raillioen liters jenever verbruikt in 155,000 herbergen, welke aan de natie fr. 135 millioen kosten. »Van de 1,500,000 volwassene Belgen zjjn er 300,000 met gekrenkte hersenen tengevolge van het misbruik der sterke dranken. «Sedert dn 15 laatste jaren is de bevolking met 14 pCt., 't jeneververbruik met 37 pCt. vermeerderd. Het getal der krankzinnigen steeg met 45 pCt., dor misdadigers met 74 pCt.dor zelfmoorden met 80 en der bedelaars en landloopers met 150 pCt." Ziedaar de gevolgen van het alcoholisme, eene plaag verschrikkelijker dau de pest, do hongersnood, do oorlog. Vooral richt deze plaag verwoestingen aan onder do arbeiders in do kolenmijnen. Volgens eene pas verschenen statistiek telt men in de om streken van Bergen (Mons) Gnesmes, eene plaats van 7500 inwoners met 450 herbergen, Plenu met 500 arbeiderswoningen on 270 herbergen, Sirault met 146 huizen en 136 tapperijen, Lens 160 huizen eu 136 kroegen, Cambron 77 woningen en 60 herbergen enz. Is bet te verwonderen, dat deze arbeiders een ellendig leven leiden en de prooi dei- socialisten worden? Nederland. 28 Juni. In zake Tujjnenburg schijnt eindelijk de zekerheid te zijn verkregen, dat do behandeling dier zaak bij de Amsterdamsche justitie thnis behoort en niet bij de Utrecbtsche. Eenige dagen geleden althans zijn de diensten van den inspecteur-rechercheur Batelt ingeroepen ter opsporing van den voortvluchtige. Deze onderzookt nu vooral, op welke data Tuijnen- burg fondsen ter markt beeft gebracht, op welke data hij te Amsterdam, op welke te Utrecht en op welke elders is gezien. Maar intusschen is T. reeds acht dagen geleden te Monte Carlo gezien, de plaats, waarop men reeds vroeger zinspoeldc, toen men zeide, dat zoowel hij als zijne reisgezellin daar vroeger reeds waren geweest. Tuijnenburg heeft dus al den tjjd gehad om van Monte Carlo naar eene meer veilige wijk plaats te vertrekken. Ilct onderzoek heeft tot heden geleid tot het ver moeden, dat Tuijnenburg in Februari jl. voor het eerst tot verkoop van effecten uit de brandkast is overgegaan. \ci Cflruveillinge. 28 Juni. Aan het departe ment van binnenl. zaken wordt druk gearbeid aan de samenstelling van een wetsontwerp tot wijziging van bet kiesrecht. De leden der Eerste KAmer zjjn bijeengeroepen tegen Donderdag 5 Juli a.s. 'H fiiravcilliagc, 28 Juni. Tweede Kamer). Iu de heden gehouden zitting heeft de beer Pijnacker Hordijk, na de beloften te hebben afgelegd, zitting genomen. De Minister van koloniën gaf de toegezegde inlichtiugen omtrent Lombok. Zij strekten hoofd zakelijk ter bevestiging van de vroeger gedane raededeelingen betrekkelijk den ongelukkigen toestand der Sassaks en bet verzet van den vorst als leenman tegenover het gouvernement. Onder de bestaande omstandigheden was, na de bekende waarschuwingen, eene expeditie on vermijdelijk. In Indië is de overtuiging daarvan algemeen. Ook de Minister meent dat de expeditie volkomen vertrouwen verdient. Wjj zullen, naar zijne over tuiging, met moeilijkheden wellicht te worstelen hebben, maar eeu eerste echec zou ongetwijfeld schitterend gewroken worden en het einde zal het werk bekronen. De Kamer nam hierna de verschillende aau de orde gestelde wetsontwerpen aan, waaronder die tol verlegging van bet aansluitingspunt in deu spoorweg ProbolingoPanaroekan, tot goedkeuring der cho- lera-overeenkomst en tot verlenging der gemengde rechtspraak in Egypte. De Kamer is vervolgens op reges gescheiden. Hissing ©11, 28 Juni. De Stoomvaart-Maat schappij «Zeeland" beeft in het afgeloopen jaar f 1,333,610 ontvangen, tegeuover f 1,427,425 over 1892. Het aantal reizen bedroeg 732. Het reizigers- vervoer bracht ruim f 121,000 minder op, terwijl het vrachtvervoer met ruim f 24,000 toenam. De beschikbare winst bedraagt f' 32859,89'/,welke som voor afschrijving is bestemd, waarom over J893 geen dividend wordt uitgekeerd. Vliddell»ui% 28 Juni. Dinsdagavond half acht ure woi-dt de zomerzitüag van de Provinciale Staten dezer provincie geopend. Voorstellen van Gedep. Staten iu de a.s. zomer- zit ting te behandelen. Andermaal vraagt de gemeenteraad van Hoofd plaat. blijkens ingekomeu adres, otn die gemeente op te nemen onder de aanlegplaatsen van den stoombootdienst op de Wester-Schelde. Door de gemeenteraden van Biervliet en I Jzendjjke is daaraan adbaesie betuigd. Evenals iu 1891 hebben Gedeputeerde Staten den Inspecteur van het Loodswezen te Vlissingeu en den Directeur van den stoombootdienst geboord. De Inspecteur gedraagt zich geheel en al aan zijn in dat jaar uitgebracht rapport. De omstandig heden ziju naar zijne meening niet gewijzigd; wel verkreeg bet daarin bedoelde gedeelte van bet vaarwater van Hoofdplaat naar Terneuzen in bet najaar van 1892 eene behoorlijke betonuing, welke aan de vaart bjj dag tou goede is gekomen, doch de bezwaren voor een nachtelijke aanduiding bljjveu door het verauderljjke van het vaarwater nog even overwegend als vroeger. Ook bjj den Directeur bestaan nog steeds dezelfde bezwaren. De toestapd is nog volkomen onveran derd. Hij bljjft van oordeel, dat de aanschaffing van eene nieuwe, snelvarende boot noodig zou zijn daar de booten voor eene reis van Breskens naar Hoofdplaat of omgekeerd telkens minstens s/4 uur noodig zouden hebben, moet het aandoen dier haven, bij de thans voor Breskeus bestaande dienst regeling, telkens gemis van aansluiting ten gevolge hebben. Doch ook al kon de verlangde uitbreiding van den dienst zonder vermeerdering van materiëel geschieden, dan zou toch nieuw personeel aangesteld moeten worden, wegens de noodzakelijkheid om eene boot meer in de vaart te hebben. Met het oog op een en ander moeten Gedep. Stateu tot afwjjzing van het verzoek adviseeren. De gemeenteraden vau Dreischor cu van Nieuwer- kerk hebben zich bij adres tot de Prov. Staten gewend om een renteloos voorschot uit do provin ciale fondsen voor het [aanleggen van een grind weg ter verbinding van Schouwen met Duiveland. Het daaromtrent ingewonnen advies van den Hoofdingenieur van den Provincialen waterstaat hebben Gedep. Staten ter overweging in handen der gemeentebesturen gesteld. De gemeenteraden hebben zich bovendien tot den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid gericht ter verkrijging van eene bjjdrage uit 's Rijks kas voor den aanleg van de bovenbedoelde ver binding. Door den Minister op dit adres gehoord, hebben wij tot inwilliging van het verzoek geadviseerd. Zoowel de beschikking dos Ministère als het be richt der gemeentebesturen omtrent het advies van den Hoofdingenieur zullen voor de verdere behandeling der zaak behooren te worden afgewacht. Wij stellen Uwe vergadering mitsdien voor, ons in dezen zake diligent te verklaren. Bij adres geeft het Hoofdbestuur der «Maat schappij tot bevordering van Landbouw eu Veeteelt in Zeeland" den wensch te kennen, om den sedert 1876 op de Provinciale begrooting voorkomenden post voor «Uitgaven tot aanmoediging van voor lezingen over den landbouw door wandelleeraars" gedeeltelijk mogen aanwenden ter ondersteuning van minvermogenden, teu einde hen in staat te stellen onderwijs in den landbouw, de zuivelbereiding, het hoefbeslag en andere met den landbouw verwante vakken te bekomen. Onder overlegging van de hierover met bet Hoofd bestuur gevoerde briefwisseling meenen wij, dat er termen bestaan, om bot verzoek van bet Hoofd bestuur bij wijze van proef voor een jaar in to willigen. Wij hebben mitsdien de eer u voor te stellen, om de omschrijving van den onder Hoofdstuk VIII, art. 12, der Ontwerp-Begrooting voorkomenden post van 300 te lezen: «Uitgaven tot aanmoedi ging van voorlezingen over den landbouw door wan del leeraars en tot ondersteuning voor min vermogenden tot het genieten van onderwijs iu den landbouw en aanverwante vakken", en om aan de toelage de voorwaarde te verbinden, dat bet Hoofd bestuur na het einde des jaars aan ons College verslag doe van do wijze, waarop de gelden zijn besteed. Naar wij vernemen zal de «Association de Anciens Éléves Diplómés de 1' Ecolo Industrielle de Charleroi" de volgende maand een bezoek brengen aau Middelburg en Vlissingeu; laatstgenoemde plaats speciaal ter bezichtiging der havenwerken en andore bezienswaardigheden van Vlissingen. Naar wij vernemen hangt het al of niet. door gaan van het groot openbaar turn feest, op 25 Juli alhier te geven door den Zeeuwsoheu en Westelijk- Noordbrabantscben Gyinnastiekbondaf van het, bedrag waarvoor voor dit feest wordt iiigoteekend. Natuurlijk zijn aan dergelijk feest groote kosten verbonden, die moeielijk uit de Bondskas kunnen bestreden worden. Verder vernemen wij dat reeds door de Vereeniging Uit het volk Voor het volk en door de Vereenigiug tot bevorderiug van het Vreemdelingen-verkeer op Walcheren medailles (verguldzilveren) voor dit feest geschonken ziju.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 1