ZllltlkZIIMIIi: NIEUWSBODE. Zaterdag 23 Juni 1894. Eerste Blad. Veeartsenijkundig Staatstoezicht. AFKONDIGING. MIDDELBURG-ZIERIKZEE. Folder Doster- en Sir-Jansland, Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 50ste JAARGANG. No. 6476. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar -plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" Dit nummer bestaat uit twee bladen. BEKENDMAKING. Do BURGEMEESTER der Gemeente Zierikzee, Gezien de circulaire van den heer Commissaris der Koningin ia deze Provincie van 12 dezer (Provinciaal blad no. 60); besluit: ter kennis te brengen van de veehouders, dat het mond en klauwxeer onder het rundvee zich heelt geopenbaard in de gemeenten Kethèl en Overschie (Zuid-Holland} hen aan te bevelen de meestmogelijke voorzichtigheid te betrachten by het aankoopen van vee en by het toelaten van vreemde kooplieden op stallen en weiden, en aangekocht vee, zooveel mogelijk, gedurende 10 dagen afgezonderd te houden van alle ander vee, door welke vooizichtigheidsmaat- regelen verspreiding der ziekte en groot nadeel voor onzen veestapel en veehandel kan worden voorkomen; voorts hen te wyzen op hunne verplichting om, bij onver hoopt uitbreken der ziekte, daarvan on verweid aangifte te doen. Gedaan te Zierikzee den 19 Juni 1894. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth. l.°-Burgem. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg zijn executoir verklaard de kohieren voor de belasting op het personeel d«zer gemeente voor het dienstjaar l8®k/o5 (wyken A en B), die op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier worden ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zyn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 21 Juni 1894. D. VAN DER VLIET. Weth., 1.0-Burgem. Algemeen Overzicht der vorige week. Dat oude gewoonten niet gemakkelijk zijn af te leggen, weet een ieder. Oude gebruiken af te schaffen, ook al eischt de tijdgeest het, kost altijd moeite, maar zoo krampachtig als het ËiigelttC'llc Hoogerhuis al het oude wil behouden, is bijna vonder voorbeeld. Jaren aan jaren heeft ineu getracht o a verandering in de wet te krjjgen, die verbiedt, «jat een weduwnaar met de zuster zjjner overledene vrouw trouwt; keer op keer nam het Lagerhuis een voorstel in dien geest aan, maar de Lords weigerden hardnekkig het oude regime te verlaten en thans weer heeft het Hoogerhuis, al is het dau ook slechts met eene geringe meerderheid, het wets ontwerp daartoe verworpen. "Wat is er dan toch tegen, dat een weduwnaar niet de zuster zijner overledene vrouw huwt? Graaf Selborne heeft het Vrijdag in het Hoogerhuis verklaard, en wij wen- schen het onzen lezers mede te deelen. Graaf Selborne is geen vreemdeling in deze quaest.ie. Reeds 45 jaren geleden bad hij diezelfde zaak in het Parlement behandeld en al veranderden de tijden en de men- schen met hem, hij was in dit opzicht dezelfde gebleven. Om te beginnen vond de Graaf het vol strekt onnoodig de Engelsche wetten op dit stuk te veranderen cn het verbod van zulke huwelyken in te trekken, want by de laatste volkstelling is het gebleken, dat er meer dan 5 millioen onge trouwde vrouwen boven de 15 jaar in het Vereenigde Koninkrijk zijn. Bij zooveel keus kan een weduwnaar het oog tocb waarlijk nog wel op een ander meisje dan op zijn schoonzusje laten vallen. De overweging, dat de Bijbel zulke huwe lijken verbieden zou, is voor den Graaf niet de eenige grond, om te blijven volhouden bjj den ouden regel. Hij is er van overtuigd, dat de goede ver standhouding tusschen den man en zijne schoonzuster, en de vrijheid dezer laatste, door het verbod wordt gewaarborgd. Zoolang zij zuster is, en nooit iets anders dan zuster zijn kan, staat het meisje in geheel andere verhouding tot hem, die bare zuster heeft getrouwd, dan wanneer een huwelijk tusschen haar en den weduwnaar mogelijk is. Voor het geluk van het „paar", inzonderheid voor het geluk der getrouwde vrouw, is het noodig, dat hare zuster met de grootste gemeenzaamheid in de echtelijke woning verkeeren kanmaar deze gemeenzaamheid is alleen mogelijk, indien de zuster, niet alleen zoo lang het huwelijk duurt, maar ook wanneer de man weduwnaar geworden is, de voorrechten van eene zuster niet in gevaar gebracht ziet door de mogelijk heid van eene andere verhouding tusschen haar en hem. De spreker weigerde te gelooven, dat het in het belang der kinderen zyn zou, indien hun tante, hunne tweede moeder kon worden; tante toch zou „niet onnatuurlijk" baar eigen kinderen boven die van hare gestorven zuster verkiezen. Tegenover deze bestrijding verdedigde Graaf Dunraven bet voorstel. Hij begon met de verklaring, dat hij de kerk geheel vrij wenschte te laten om dergelijke huwelyken te blijven afkeuren; alleen wilde hij maar, dat de Staat ze niet langer verbood. Hij vond dit niet billijk, omdat b.v. een vermogend man, door zyn woonplaats naar een ander land over to brengen, aan de verlangens van zijn hart zal kunnen voldoen, terwijl voor den min-vermogenden, die niet zoo gemakkelijk verhuist, het schoonzusje nooit iets meer dan het schoonzusje worden kan; eu dit klemt te meer, daar juist zij in arme gezinnen zoo vaak de aangewezen persoon is om voor de balfverweerde kinderen te zorgen. Ook de Lord Kanselier verdedigde het ontwerp en wees er o.a. op, dat er onder de godgeleerden oDeenigheid is omtrent de vraag in hoeverre de Bjjbel deze soort huwelijken verbiedt. Maar niets mocht baten. Honderd twintig leden van het Hoogerhuis wilden wel tot eene tweede lezing overgaan, maar honderd negen en twintig waren er tegen, en zoo heeft het Hoogerhuis opnieuw geweigerd een besluit van het Lagerhuis goed te keuren, nadat dit laatste reeds zevenmaal een dergelijke wet heeft aangenomen. Voor de veer tiende maal weigerde het Hoogerhuis het verbod in te trekken. In Hongarije houdt de quaestie van het burgerij) k huwelijk ook nog altijd de beide Huizen van den Rijksdag uit elkaar en de Magnaten schijnen niet van zins toe te geven. Van de eene zjjde wordt beweerd, dat do Keizer aan ettelijke Magnaten zou gezegd bobben, dat de Kroon zich in dezen onzijdig houdt en dat daarom de Magnaten voor de tweede maal het wetsontwerp zullen afkeurenvan de andere zijde wordt het tegendeel beweerd, en ver zekert men, dat de Keizer te kennen heeft gegeven, dat het de totstandkoming van de wetten verlangt. Deze laatste mededeeling komt overeen met wat Weckerle dezer dagen in do heide Huizen verklaarde. Men verzekert zelfs, dat de Kroon een zevental Magnaten zóó heeft weten te bewerken, dat zij beloofd hebben zich van stemming te zullen ont houden doch ondanks deze vermindering der oppositie, gelooft men niet dat de wet zal worden aangenomeu. Evenwel, alles wordt in het werk ge6teld om do beslissing gunstig te doen zijn. Met de Magnaten, die tegen hebben gestemd, is te Buda pest eene vergadering gehouden, waaraan Weckerle en Szilagye deelnamen. Beide Ministers verklaarden, dat zij natuurlijk geene wijzigingen in hunne voor stellen konden brengen, maar dat zij die natuurlijk van de oppositie verwachten. En zoo moeten er werkelijk enkele wyzigingen zijn voorgesteld, die men hoopt, dat ook het Volkshuis zal aannemen. Zoo b.v. de bepaling, dat den ambtenaar van den burgerlijken stand verplicht zal zijn, bij de vol trekking van het huwelijk het bruidspaar opmerk zaam te maken op de kerkeljjke inzegening en te zorgen dat deze onmiddellijk kan plaats hebben. Veel verder zal echter de Tweede Kamer niet willen gaan, en of de weerspannige Magnaten door deze concessie voor de wet zullen steramen, blijft de vraag. Zaterdag heeft er een aanslag op Crispi, den eersten Minister van ItaÜP, plaats gehad. Hij reed met zijn secretaris naar de Kamer en toen loste iemand een schot op hem. De kogel vloog door de coupé, doch raakte gelukkig geen der beide heeron. De moordenaar werd spoedig gevat en Crispi deed in de Kamer zelf mededeeling van het voor gevallene. Natuurlijk maakte het gebeurde diepeu indruk, en den Premier werd eene warme ovatie gebracht; de Voorzitter sprak den wensch nit, dat Crispi nog lang tot heil van het land mocht gespaard worden. Crispi bedankte voor de hem gebrachte hulde en antwoordde, dat noch bedreigingen, noch beleedigingen hem van zijn plicht zouden doen af wijken. De Koning en de Prins van Napels brachten Crispi een bezoekde menigte juichte den Koning en den Kroonprins toe en riep: „Weg met den moordenaar, leve Crispi". Ook uit het buitenland ontving Crispi vele bewijzen van belangstelling, o.a. van Bismarck, Caprivi en Roseberry. NIEUWSTIJDINGEN. Italië. Home, 20 Juni. In de Encycliek, waarvan de openbaarniakiug ophanden is, herinnert de Paus aan de hetoogingen bij het jongste jubileum. Hij gewaagt mot smart van de natiën, welke van do Roomsche kerk zijn losgescheurd, eu erkent dat tegenwoordig de oostelijke volken beter gezind zjjn ten opzichte van het Katholicisme. Dezen laatston spoort hij aan tot eendrachtige aaneensluiting, onder belofte zijnerzijds hunne kerkelijke gebruiken en privilegiën te zullen handhaven. De Paus noemt verder de Protestanten op, die tot de Kerk terug gekeerd zyn, en roept den overigen toe, dit voorbeeld te volgen. Hij beveelt den Katholieken aan zich te onderwerpen aan de Kerk, welke wetten heeft te stellen ten aanzien van hetgeen ligt kinnen haar gebied, zonder aan eenig mensch onderworpen te zijn, maar zich gaarne verstaat met het burgerlijk gezag. Z. H. geeselt vervolgens de vrijmetselarij en verklaart te rekenen op de samenwerking van alle godsdienstigen, om de rampen van den oorlog te bezweren. Want: Europa heeft meer den schijn dan de werkelijkheid van vrede. Het sociale vraagstuk wordt vervolgens aangeroerd, naar aanleiding waar van de Paus zegt, dat do vrijheid der volkeren zich voegen moet naar en in overeenstemming moet zijn met de macht der regeerenden, welke ook do vorm der regeering zij, opdat vermeden worde, dat het einde dezer eeuw gelijke op dat der vorige. Frankrijk. Do anarchist Meunier, die te Parijs bij verstek ter dood veroordeeld was wegens den dynamiet- aanslag op het koffiehuis Véry, waaraan hij schuldig is verklaard, is, na door de politie to Londen gesnapt te zijn, aan de Pransche overheid uitge leverd en te Parijs aangebracht. Meunier is gedurende zijne overbi-enging uiterst kalm gebleven. Hij houdt zich blijkbaar overtuigd dat bij, nu terechtstaande, vrijgesproken zal worden. Alweer Cornelius Herz. Nu men te Parijs hem niet uitgeleverd kan krijgen, op grond dat de geneesheoren te Londen bljjven verklaren, dat hjj te ziek is om vervoerd te worden, zoo heeft de Franscbe regeering eindelijk besloten hem tegen 27 Juli voor de rechtbank te Parijs te dagen en, zoo hij niet verschijnt, hem bij verstek te veroordeelen. Do in do dagvaarding gestelde aanklacht luidt wegens chantage en poging tot chantage. België. Op 1 Juli a.8., ter gelegenheid der internationale tentoonstelling van afgesneden bloemen enz., zal er in de feestzaal der tentoonstelling te Antwerpen eene openbare betooging georganiseerd worden ter eere van HH. MM. den koning en de koningin. Zondag 11. was het bezoek aan de tentoonstelling bijzonder groot, men schat het aantal op duizenden en duizenden vreemdelingen. De «Westerland" bracht uit New-York niet minder dan 750 personen aan. De «Colchester" en de «Ipswich" van Harwich elk bij de 300. Er was een bijzondere trein van Parijs stampvol. Een andere uit Givet, verscheidene uit Duitschland en de tramlijnen uit Holland en Kempen brachten ook het hunne bij. Het getal treinen, dat Zondags met 20 vermeerderd is, was ditmaal 15 grooter dan andere Zondagen, wat in 't geheel 35 treinen, enkel voor den staatsspoorweg, uitmaakt. Zondag was het aantal betaalde entrées op de tentoonstelling 25,000. Het aantal abonnementen is tot 34,270 geklommen. Het steokspel iu Oud-Antwerpen had Dinsdag plaats. Twee ruiters werden uit het zadel geworpen, zonder zich te bczeeren. De costuums waren niet al te authentiek en men lachte geducht, toen hij een aanval de blikken sabels der edele ridders in kurketrekkers veranderden. De stad Gent stond 2000 frs. toe om eenige werklieden in staat te stellen de tentoonstelling te Antwerpen te bezoeken. De Koning bezocht Dinsdag andermaal de ten toonstelling. Voor de tuinbouw-tentoonstelling zijn twee gouden medailles uitgeloofd, een voor den besten vreemden, een voor den besten Belgischen inzender. Vervolg der Nieuwstijdingen in het Tweede Blad. IA O H T I K II M S. Iemand, die als agent gekleed, gezonden was door het gemeentebestuur van Parijs om woningen te zuiveren, gelijk bij voorgaf, heeft zich vooral bezig gehouden met de zuivering van effectentrommels en bergplaatsen van kostbare kleinoodiën. Hjj ont wikkelde bij zijn zuiveringsproces zulk een onaan gename lucht dat ieder de kamer verliet. Inmiddels vulde hij zjjne zakken met alle kostbaarheden. Op de postzegel-tentoonstelling te Weenen heeft een liefhebber dat spreekt! een Zweedsch postzegel van het jaar 1853 aangekocht voor f 2400. Voor dien prijs had bij er zich wel expres een kunnen laten makendesverlangd vau nog vroegeren datum dan ergens ter wereld de posterij bestond, wat een nog merkwaardiger zegel zou zyn geweest. Natuur is vol buitensporigheden dit jaar. Bij gelegenheid der verleden week gehouden wedrennon te Otrocht was heote wijn verkrijgbaar gesteld ter verwarming van de in hunne kragen weggedoken bezoekers en in Maart werd er ijswater geschonken en liepen de menschen met stroohoeden in het zonnetje. Iemand te Farmsum heeft het voorrecht gehad, zooveel te bezitten, dat men hem f 18000 nit zijn brandkast heeft kunnen ontstelen. Hij wenschte nu nog gaarne het voorrecht te hebben, den dader en zjjn geld terug te vinden. Een verdachte is reeds door de jnstitie in scherp verhoor genomen, maar zijn spreken is geen zilver geweest. Ook bjj huiszoeking heeft men niets kunnen ontdekken. In een voor de arrondissements rechtbank in Den Haag aanhangig proces worden verleden wook de pleidooien bepaald op 12 Maart 1895. Het is te hopen, dat partyeu en haar raads lieden doze gebeurtenis mogen beleven, zegt het Dagbl. De kleermakersknechts te Helmond en in enkele naburige gemeenten hebben do naald in het kussen gestoken en zyn van do tafel gesprongen. Zjj eisohen hooger loon, dat de patroons niet willen geven. Haagsche Brieven. 'a Gravekuaok, 20 Juni. De vorige week deed het Pbilharmonisch Orchest weer zijn intrede in het Kurhaus te Scheveningen, en ziet, als met een tooverstaf aangeraakt, is de groote Concertzaal, die reeds meer dan veertien dagen geopend maar 's avonds schier ledig was, gevnld met hot puikje van de residentiebewoners. Ze stroomden er heen, alsof do toegang geen geld kostte, en niet onjuist hoorde ik een deftig burger tot zyn vrouw zeggen, toen hg van boven op de galerij het bonte gowoel in de zaal beschouwde, die duizenden schoenen en qnasi-schoonen in de keurigste zomertoiletten, die warreling van kleuren, beschenen door het moderne gasgloeilicht, die menigte hooggeploatsten in galatoilet: >En dat niet tegenstaande bedrjjfs- en vermogensbelasting!" Inderdaad het is opvallend hoe het mogelijk is dat jaar in jaar uit Den Haag de Scheveningsche kuur volgt, niet naar het Kneippsche systeem met koud- water, maar met zweetbaden in de Kurzaal. Hoe is het mogclyk dat de menschen, terwijl het ruischcn der zee in do zaal doordringt en het daglicht niet van den hemel wjjkt, verkiezen zich op te sluiten in een Concertzaal ik geef toe prachtig mooi om te luisteren in een temperatuur van 90° naar ik erken uitstekende muziek. Wil ik u de oplossing geven Drie kwart der trouwe abonné's zijn Indische familiën. De Indische wijken breiden zich in den Haag al meer en meer uit; de Indische familiën, gerepatril'erd of tijdelijk hier vertoevende, zetteu zich bij voorkeur neer om en bij de Scheveningsche Boscbjes, en van daar uit is 's avonds een tochtje naar het Kurhaus per tram van geen gewicht en weinig kostbaar. Bij tientallen ziet gij ze opduiken uit de straten die op het Kanaal uitkomen, waarlangs de electriscbe tram passeert, in groepen wachten ze tusschen half zeven en half acht op de ledige trams uit Den Haag om een plaatsjo te veroveren, onverschillig of ze gepakt staan als haringen in een ton. tegen hitte zijn ze bestand met hun Indisch bloed, op muziek zijn ze »dol" en «toiletmaken" is een der heerlijkste genietingen van den dag. Zoo ziet men dau 's avonds in de Kurzaal een bouquet bijeen van tropische scboonen, wier tuurstralende oogen en gitzwarte haren scherp contrasteerende met de lichtkleurige kleedjes en de bjj voorkeur gele saus-vestes. Terwijl de voorname wereld uit Den Haag gedurende de zomermaanden naar buiten is en de voorname wereld van buiten eerst van half Juli tot half September de Kurzaal te Scheveningen vult, zijn het de Indiërs die drukte en bekoring vorschaffen aan de zaal zoodra Mannstadt is binnengehaald en die den geheelen zomer met hun pikante gezichten en pikante spraak van alle buitenlauders te onder scheidon zijn. Maar daarnaast zjjn er vele ambtenaren en officieren, die onder de trouwe bezoekers van het Kurhaus behooren en die zich ook dit jaar niet hebben laten weerhouden al geeft de bedrijfs belasting hun een leeljjke schrap door de rekening. Er zijn nóg altijd menschen, die liever f 50 uitgeven voor hun vermaak dan f 10 offeren aan den fiscus, hoe billijk en rechtvaardig dat offer ook zijn moge. Kon do oud-Minister Pierson de verwenschitigen hooren van veleu, hjj zou dit jaar geen genoegelijken zomer hebben. Trouwens, het is niet aan te nemen, dat die vroegere bewindsman, wiens idealen voor een deel in practischen vorm zjjn belichaamd, 't gezellig zal vinden dat hjj thans tot stilzitten gedwongen is. Ontegenzeggelijk zou hij nog gaarno Minister zjjn geweest om zyn taak te vervolgen en ontlasting to bezorgen aan hen die thans door de bedrijfsbelasting veel te zwaar wórden getroffen in verhouding tot den druk dien de personeele belasting hun reeds oplegt. Maar de kans is nu voor een langen tjjd verkeken eD of het nieuwe Ministerie wel zoo vlug met die belastingherziening zal aan komen, waag ik te betwjjfelen, ofschoon het daar door zeker de gunst des volks zou winnen. In de Kamer zullen de interpellatiën niet uit- bljjven. De politieke vragen zjjn, na de inleiding van den heer Fransen van de Putte in de Eerste Kamer, zeker te wachten en de Lombok-expeditie belooft ook daar een onderwerp van ernstig debat te zullen uitmaken. Veel is er echter niet meer aan te doen. De kogel is toch door de kerk. De Kamer kan kritiseeren, maar kan onmogelijk gouverneerenen zal dus moeten berusten in het feit. De gemoederen zijn overigens zeer verdeeld over de Lombok-quaestie. Er zyn er die met den oud-Gouverneur-Generaal Pjjnacker Hordijk zeer scherp de handeling van diens opvolger laken, die meenen dat er rechtens geen grond bestaat den Vorst Yau Lombok den oorlog aan te doen, daar wjj ons niet in de in wendige aangelegenheden van dien Indischen potentaat mogen inlaten en de redenen, tot dusver bekend die voor een expeditie zijn aangevoerd, zeer onbeteekenend zjjn. Anderen daarentegen beweren dat in 't belang van ons prestige de expeditie zeer noodig is. De Atjehoorlog heeft door zijn langen duur en wisselvallige uitkomsten ons prestige op Java niet verhoogd. Er wordt nu en dan wel eens op gerekend dat >de Compagnie" onmachtig is en men haar dus vrij onbeschaamd kan behandelen. De Vorst van Lombok is daar lang niet vies van geweest. Zijn optreden tegenover het Gouvernement getuigt niet van eene erkenning van onze suzereiniteit zooals die in Indië onver mijdelijk is. Er is jarenlang al lankmoedigheid betracht tegenover den Vorst, maar deze schynt dit meer als zwakheid onzerzjjds te hebben beschouwd en meent ons nu bjj den neus te kunnen leiden. Alles te zamen achten deze deskundigen een expeditie even nuttig als betrekkelijk weinig gevaarlijk. Wij hebben hier toch te doen met eene bevolking die ons niet zoo vjjandig is als de Atjehers. De onder drukte Mohamedanen zullen veeleer onze partij kiezen en den Vorst en zijne troepen naar het zeestrand drijven, waar ze de Indische troepen zullen vinden om hen te staan. Hopen wjj dat laatstgenoemden het bij het rechte einde zullen hebben, want inderdaad noch de Indische kas, noch het Indische militairwezen kunnen groote verliezen op dat oogonblik verdragen. Ik weet wel dat voor do echte militairen zulk een expeditie een kansje is. Men verheugt er zich over omdat het den weg baant naar promotie en roem, maar wjj bezitten Indië niet voor onze militairen, maar voor ons eigen vaderlandsch belang. Eu een échec op Lombok zou niet alleen onze militaire en finan- cieele krachten uitputten, maar ons gezag in Indië een on herstelbaren knak geven. Lombok is dichter bjj Java dan Atjeh en op Java zelf is alles ook niet kook on ei! Laten wjj dus maar het beste hopen. Wel overtuigd moet de nieuw opgetreden Gouverneur-Generaal en de nieuwe Minister van Koloniën zijn van de noodzakelijkheid der expeditie om de verantwoordelijkheid daarvan op zich te durven nemen, zoo kort nadat de heer Pjjnacker Hordijk zich pertinent er tegen verklaarde eu ofschoon hjj ook nu nog zeer ongunstiger zich over uitlaat. Indien de heeren Van dor Wijck en Bergsma Lombok alleen als het veld beschouwen, waarop voor hen lauweren zyn te behalen, dan zou ten deze alleen luchthartigheid, do fameuso luchthartigheid, waar mede do Atjeh-oorlog is ondernomen, toenemen. Onze soldaten oefenen zich intusschen ook al maar geregeld in de oorlogskunst. Nog deze week werd ik des avonds in de Scheveningsche boscbjes verschrikt door militaire posten, en hoe verder ik wandelde, hoe meer patrouilles ik tegenkwam. De Witte Brug over het kanaal was het vereenigings- punt van ae in de duinen en boschjes posteereude troepen. Aanvankelijk dacht ik aan een plotselinge mobilisatie of aan hulptroepen voor de Lombok expeditie, maar eou goedwillig militair lichtte mjj in, dat dit nu krijgsoefeningen waren. Heel veel wijzer ben ik er niet door geworden, want terwijl ik aan den eenen kant, dicht bij den Schevening- schen weg, nog de posten zag uitzetten, hoorde ik voortwandelende, tien minuten verder bjj het kanaal, reeds weer «verzamelen" blazen cn toen ik aan de Witte Brug verscheen had ik juist nog den tjjd om den kapitein te hooren gillen met donderende stem: «Vierde bataillon, voorwaarts, marsch!" en de bijeenverzamelde soldaten weer te zien inrukken naar de kazerne. Het zal wel zijn nut hebben de manschappen tot 10 uur in de vrije lucht te laten, maar of er veel geleerd wordt door die oefeningen in de Boschjes waag ik te betwjjfelen. Dezer dagen las ik in een der bladen een huide uiting van Jhr. Ver-Huëll, do groote teekenaar, aan de Post, omdat zjj duizenden brieven aan hem bezorgd heeft zonder er een t« verliezen. Deze hulde-uiting mag een innovatie heetcn van eenig gewicht, want als zo wat te verwachten is wordt nagevolgd, dan zal er bjj de duizenden hulde- berichten, die de couranten tegenwoordig bevatten aan 't adres van levenden en dooden, nog heel wat ruimte beschikbaar moeten bljjven om de Post te féteeren. Ik voor mij wil gaarne meédoen om pluimpjes te geven aan de Post, maar ik moet nu toch ook wyzen op le revers de la medaille. Iu de laatste tijden bemoeilijkt de Post op schromeljjke wjjze de dagblad-uitgeveis. Terwijl vroeger als onderdeel van het blad alle bijvoegsels werdon toe gelaten mits ze maar het opschrift droegen «Behoort bij die en die courant van de zooveelste", worden nu geweigerd niet alleen losse bladen advertenties, maar zelfs stukken van een courant, die in eenigszins ander formaat zijn gedrukt. Men eischt daarvoor het port van drukwerken in plaats van het lagere courantenport. Dit is een absolute achteruitgang, waardoor de nieuwe Directeur-Gene raal blijk geeft van gemis aan een vrijzinnige op vatting der postwet, maar bovendien van gemis aan beleefdheid tegenover het publiek. Aangenomen dat er veel to Teel onder het courantenport wordt verzonden wat daaronder niet behoort, dan is dit nog geen reden om autocratisch voor te schrijven, dat in geen geval een courant haar formaat, mag ver kleinen voor een geheel of een gedeelte. Dit is een belemmering van de pers. En allerminst is het vrij I te pleiten dat zulk een gewichtige maatregel wordt I geuomen zonder voorafgaande tjjdige waarschuwing, opdat er gelegenheid zjj tot voorbereiding en de uitgevers niet zich plotseling gesteld zien voor de moeiljjkhéid om een belangrijk hoogere post te betalen, willen ze de verzending niet vertragen, of wel een geheele expeditie terug te nemen en ten koste van tjjd en geld, te ontdoen van het volgens de post onrechtmatige. Waarom moet in Nederland de administratie zich toch zoo vaak onderscheiden door ruwheid en on beleefdheid, door bemoeielijking van het publiek? Loodensche Granen- en Vleeschmarkt. De Londensehe granenmarkt was verleden week eenigszins ongeregeld, onder den invloed van het weder. De koude temperatuur met af en toe regen bield aan tot Donderdag, gedurende welk tjjdsverloop de prijzen vrij algemeen 6 d. zyn gestegen voor tarwe en 3 A 6 d. voor vooijaars- granende rijzing werd bovendien nog in de hand gewerkt door ongunstige berichten uit het buiten land, zoowel wat het weder als den oogst betreft. Sedert Donderdag is het veel warmer geworden, doch dit had alleen tengevolge dat er wat minder is omgegaan; houders waren volstrekt ongeneigd om door eene prijsverlaging verkoopen uit te lokken. In Mark-Lane heerschte Vrijdag eene zeer kalme stemming; zoowel koopers. als verkoopers schenen te willen afwachten, hoe het weder zich houdt. De vleeschmarkt opende Vrijdag iets hooger voor runderen, maar door den ruimen aanvoer en het warme weder moest later wederom in prijs worden en bleef een gedeelte onverkocht. Weekmarkt te Zierikzee, 21 Juni 1894. Boterprjjzen: De Boter is verkocht voor 45, 51 en 521/2 Ct. de 5 Hectogram. Kip-eieren: De Kip-eieren zyn verkocht voor f 0,55, ƒ0,80 en f 0,82VS per 25 stuks. STOO ra BOOTH 1 K£H> 8T Juni 1894 Amsterdamsche tijd. Van MIDDELBURG^ Van ZIERIKZEE: 's midd. 4,— 's morg. Zaterd. 23 7,40 Zondag 24 7,40 Maand. 25 7,40 Dinsdag 26 7,40 Woensd.27 7,40 Dond. 28 7,40 Vrijdag 29 7,40 i midd. 5,— 6 5,— 5,— 5, 5, 5, s morg. Zaterd. 23 7,50 Zondag 24 6, Maand. 25 7,50 Dinsdag 26 7,50 Woensd.27 7,50 Dond. 28 6,30 29 7,50 4 4 4,— 4,— Dos Zondags zullen RetourblIJetten worden afgegeven, geldig voor de terugreis op denzelfden dag Middelburg, Zierikzee v.v. le klf 1,502e kl. f 1, Tusschenverenv.v. le kl. - 1,202e kl. - 0,80. Indien reizigers van Zierikzee naar Goes, bjj den Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der Boot, (tijdig voor de ochtendreizen op den voorafgaanden avona, vóór 8 uur) plaats nemen voor den wagen van Catscho voer, zal om een bijwagen zoo noodig naar Goes worden getelegrafeerd. Schipper A. VAN DER HUCHT vertrekt Wocufttlu^ van Zierikzee naar Mid delburg en des Vr|i<lag;-nnmiddag8 van Middelburg naar Zierikzee. ADVERTENTIËN^ Ondertrouwd P. CHIVAT, Commies der CORNELIA A. GAARLANDT. 's Gravenhage, 22 Juni 1894. Arnhem Receptie1 JuliArnhem, Verlengde Rjjnkade 20. Heden overleed ons geliefd Zoontje Jakob, op den leeftijd van ruim 4 jaar. Maastricht, 19 Juni 1894. «Villapark". J. H. VAN BEL. A. Th. VAN BELMoolenburgh. Voor de blijken van belangstelling, ontvangen bij het overlijden van onzen geliefdon Vader en Schoonvader, den heer H. H. LELIMAN, betuigen wij onzen hartcl|jkcn dank. Haarlem, 21 Juni 1894. M. HELPER SESBRUGGER— Leliman. J. A. HELPER SESBRUGGER. (Provincie Zeeland.) Het POLDERBESTUUR bericht bjj dezen aan de houders der 4I]/S Obligation Io.tr den Polder Ooster- en Slr-Jansland (provincie Zeeland) dat olie nog uitstaande Obligatiën, rentende 41/ï van de geldlceningen van de jaren 1878 Coupon Juli en November (Zwart en Blauw) en 1884, zullen worden afgelost Yrtll af VI na II tl a tien Juli lSf>4, alle werkdagen van 10—12 uur; dat daarbjj zullen worden betaald de Coupons (en renten) verschuldigd sedert de laatste verschy»»- dagen dat deze Obligatiën houden op renten te dragen van af den 1°. Juli 1894 en dat de aflossingen enz. geschieden te Zierikzee ten kantore van den Ontvanger-Griffier Jhr. W. M. H. DE JONGE. Oo6terland, 1 Juni 1894. Het Polderbestuur voornoemd, ADR. VAN DER HAVE, Dijkgraaf. DE JONGE, Ontv.-Griffier.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 1