ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 21 Jnni 1894. Directeur-Uitgever J. WAALE. Keuring der Rijtuigen. BEKENDMAKING. Veeartsenijkundig Staatstoezicht. NIEUWSTIJDINGEN. RaadszilliDQ van 15 Juni le Wissenkerke. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaalIndië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 50ste JAARGANG. No. 6475. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnement»- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de „Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, Gelet op Art. 47 der Algemeene Politie-Verordening voor hebben goedgevonden te bepalen: dat op Zaterdag den '-I3 Juni e.lc., des namiddags te 3 ure, aan de Balie, eene keuring tal worden gehouden der verhuurd wordende R\j- en Voer tuigen en Sledcu. Mitsdien worden alle Rijtuig verhuurders opgeroepen om alsdan al hunne voertuigen op da daarvoor bestemde plaats byeen te brengen, ten einde de noodige keuring te ondergaan, ter voorkoming van de bij de Algemeene Politie verordening bedreigde boete. Zierikzee, den 8 Juni 1894. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., l.« Burgerc. JAN SNELLEN. Secretaris. HOOGERE BURGERSCHOOL. De COMMISSIE VAN TOEZICHT OP HET MIDDELBAAR ONDERWIJS te Zierikzee maakt bekend, dat het Atlmlsrtic-exumcn voor hen, die wenschen te worden toegelaten tot de lessen op de Hoogerc Burgerschool, ral gehouden worden op Zater dag don 14 Juli o. k., des morgens ten nogon ure, en dat zjj, die zich aan dat examen willen onder werpen, daartoe vooraf zich in persoon moeten aanmelden bij den Directeur dor Hoogere Burger school op Zaterdag* den 7 «Juli e. k., des namiddags tusschen 1 en £2 ure. Candid aten van buiten de stad kunnen zich ook schriftelyk aanmelden. Zierikzee, 18 Juni 1894. Namens de Commissie, DE BLOEM E, Secretaris. HOOGERE BURGERSCHOOL. De COMMISSIE VAN TOEZICHT OP HET MIDDELBAAR ONDERWIJS te Zierikzee maakt bekend, dat de over- gaugs-examens op de Hoogere Burger school zullen worden gehouden op Vrijdag den 13 «Juli e. k., des voormiddags ten negen ure. Zierikzee, 18 Juni 1894. Namens de Commissie, DE BLOEME, Secretaris. De BURGEMEESTER der Gemeente Zierikzee, Gezien de circulaire van den heer Commissaris der Koningin ia deze Provincie van 12 dezer (Provinciaal blad no. 60); besluit: ter kennis te brengen van de veehouders, dat het mond en klauwzeer onder het rundvee zich heeft geopenbaard in de gemeenten Kethel en Overschie (Zuid-Holland) hen aan te bevelen de meestmogelyke voorzichtigheid te betrachten bij het aankoopen van vee en bij het toelaten van vreemde kooplieden op stalleo en weiden, en aangekocht vee, zooveel mogelyk, gedurende 10 dagen afgezonderd te houden van alle ander vee, door welke vocrzichtigheidsmaat- regeten verspreiding der ziekte en groot nadeel voor onzen veestapel en veehandel kan worden voorkomen; voorts hen te wijzen op hunne verplichting om, by onver hoopt uitbreken der ziekte, daarvan onverwjjld aangifte te doen. Gedaan te Zierikzee den 19 Juni 1894 De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth. I.°-Burgem. Engeland. Een te Londen aan het Departement van Koloniën ontvangen bericht bevestigt dat te Hongkong aan de pest reeds 1900 personen zijn gestorven. Onder de slachtoffers zijn twee Engelsche soldaten. Niet minder dan 80,000 inwoners hebben de stad verlaten. Om de wijk der stad waar de ziekte het hevigst woedt, is een cordon getrokken. IjO»«leil, 19 Jnni. Aan de Standard wordt nit Johannesburg gemeld, dat het hooggerechtshof te Pretoria alle vreemdelingen in de Transvaal, na er twee jaren gevestigd te zijn, dienstplichtig ver klaard heeft. De Eugelsche onderdanen in het district Pretoria worden thans tot den militairen dienst geprest. Er heerscht deswege eene groote opschud ding. De President Krtlger laat echter dergelijke berichten pertinent tegenspreken. Hij verklaart alleen dat de vreemdelingen in Pretoria ontevreden zijn. Er zijn trouwens slechts 200 buitenlanders bij de krijgsmacht ingelijfd. Duitschland. Zondag heeft te Berlijn, met groote plechtigheid en in tegenwoordigheid van Keizer Wilhelm en diens gehcele Huis, van een schitterend gevolg vergezeld, de eerste-steenlegging plaats gehad voor de nieuwe Protestantscbe Domkerk, welker bouw reeds een plan was van Frederik den Groote, maar toen onuitgevoerd bleef en sedert weder werd op gevat door den vorigen Keizer, Frederik den Edele. Ook dezen echter werd het niet gegeven te vol brengen, of zelfs maar te beginnen, wat Keizer Wilhelm thans met veel piëteit ter volvoering heeft aangegrepen. Toen de hoeksteen was ingemetseld gaven achter eenvolgens de Keizer, de Keizerin en de Prinsen daarop de gebruikelijke slagen met de klophamer. De luchtreiziger Lattemann is Zondagavond te Crefeld jammerlijk verongelukt. Hij steeg uit «Central Halle" op, met een dame, Fraulein Paulus. Toen de ballon op een aanmerkelijke hoogte gekomen was, daalde de dame met een valscherm neer, en zij kwam behouden op den vasten grond. Maar Lattemann's poging om den ballon tot een valscherm te maken mislukte. De luchtreiziger en de ballon vielen samen duizeling wekkend snel. E a joist toen Lattemann, die zijn tegenwoordigheid van geest behouden had en zich stevig vasthield, den menschen op straat toeriep: «Maakt ruimte! Ik spring naar beneden!" sloeg de ballon nog eens om. Lattemann viel op de stcenen eu was onmiddelljjk dood. Het ongeluk heeft groote ontsteltenis veroorzaakt. Men dringt er op aan, dat zulke gevaarlijke ver tooningen verboden mogen worden. België. Rni88Cl, 18 Juni. In de Rue Royale no. 11 had hedennacht 3 uur een geweldige ontploffing plaats. Het huis is inwendig geheel verwoest, terwijl de naburige huizen zwaar werden beschadigd. Men weot nog niet, of er slachtoffers zijn en of de ontploffing door dynamiet of door gas is veroorzaakt. Er zijn geen slachtoffers in de Rue Royale. De slag was geweldig. Men weet nog niet, of 't een misdaad of een ongeluk is. De eerste verdieping van het huis werd gebruikt door een agentschap voor uitvindingen. Eene ontzaglijke menigte verdringt zich op de schouwplaats der ontploffing in de Rue Royale. Het parket, vertegenwoordigd door den procureur- generaal Van Schoor, den heer VVillemaers en andere rechterlijke ambtenaren, ondervraagt verschillende getuigen. Men gelooft algemeen, dat de ontploffing veroorzaakt is door dynamiet of eene andere stof, die aan het smeulen is gegaan na aldaar door eene misdadige hand te zijn neergelegd of aangebracht. In een vertrek op do eerste verdieping der hoeden- makerjj van Canonne moet het vernielingswerktuig verborgen geweest zijn. Daar bevonden zich de bureaux van de assurantie-maatschappij Sunn. Men zegt, dat de hoeveelheid der ontplofbare stof zeer groot geweest moet zijn. De aangerichte schade bleek aanmerkelijk te wezen. De straten zijn ver sperd. Er heerscht groote opgewondenheid. Men verzekert, dat de Brusselsche politie de dieven van de juweelen der Gravin van Vlaanderen op het spoor is. Het werd tijd, want de diefstal werd gepleegd in den winter van '92. Sidonie Marchal, de minnares van den anarchist, die zich voor Baron Ungern Sternberg uitgaf, maar die Jahotkowsky heeten moet, heeft thans, uit spijt omdat hjj haar bedroog en geen Baron is, aan de politie verscheidene mededeelingen gedaan. Daaruit blijkt, dat de lang gezochte man verleden week to Antwerpen was. Sidonie Marchal ontving den lln Juni nog een brief van hem uit de Scbeldestad. Dr. Renson, het slachtoffer van den veelbesproken moordaanslag te Luik, is zooveel mogelijk hersteld maar zjjn oogen zijn onherstelbaar verloren. In het proces tegen mevr. Jonianx, te Ant werpen, die beschuldigd wordt van het vergiftigen van drie barer bloedverwantenheeft men nu ontdekt, dat door verscheidene apothekers morphine aan die dame is geleverd op valsche recepten, geteekend met de namen van bekende geneeskundigen. Nederland. Hilversum, 18 Juni. Alhier heoft Zondag morgen de klokluider (een pas nieuw benoemde) zich in het uur voor het luiden der klok voor de R.-Kath. gemeente vergist. Dit geschiedt met de klok in den grooten toren van de Herv. Kork, welke toren aan de gemeente behoort, en hjj luidde nu twee uur te vroeg. Dit bad ten gevolge dat de vrjjwillige brandweer in de meeuing dat er brand was met de spuit uitrukte en zich naar het politiebureau begaf om te vernemen waar de brand was. Hier werd natuurlijk de vergissing ontdekt. Een gewezen schaapherder te Hilversum, die ón om zjjn misvormd lichaam èn ook om zijro mindere bekwaamheid niet werken kan, verdient den kost voor zich en zijne 4 kinderen door wekeljjks bij eenige klanten te bedelen en geniet ook onderstand van het R.-K. Armbestuur aldaar. Verleden week moest hij naar Laren, om tegen woordig te zijn bjj de teraardebestelling van een overleden bloedverwant. Hij verzocht eeno buur vrouw, om tijdens zijne afwezigheid op zjjne kinderen te letten. Bij haar vertoef in zijne woning meende deze vrouw uit enkele gegevens te bespeuren, dat daar geld in huis moest zijn. Natuurlijk kon zij dit niet verzwijgen, en dit had ten gevolge, dat door den pastoor met twee leden van hot Arm bestuur teu zijnen huize een onderzoek werd gedaan en men vond aldaar niet minder dan f 634,25 alleen aan zilvergeld; het kopergeld was hun te talrijk om te tellen. Men vermoedt nu dat de man nog wel meer zal hebben. 's Ciiravcilhu^e, 19 Juni. Tweede Kamer. Tegen de verkiezing van de heeren Donner, Heems kerk, Van Karnebeek en De Lange geen bezwaren geopperd zjjnde, en de commissie tot onderzoek dei- geloofsbrieven geen aanleiding gevonden hebbende om op de stukken aanmerking te maken, kon er zonder debat tot hunne toelating besloten worden. Dientengevolge namen de genoemde leden, na beëedigd te zijn, zitting. Verschillende informaliteiten, bij de verkiezing van den beer Pijnacker Hordijk te 's Gravenhage begaan, maken daarentegen het onderwerp uit van ingekomen bezwaarschriften, over welke de commissie van onderzoek de heeren De Beaufort (Amst.), T. Mackay en Kerdjjk haar verslag nog niet gereed had. Over deze verkiezing wordt dus later beslist. Met het onderzoek van eenige wetsontwerpen van ondergeschikten aard wordt morgen een aan vang gemaakt. Dat, houdende bepalingen tot beveiliging van den arbeid in fabrieken en werk plaatsen, komt daarna aan de beurt, doch met het onderzoek daarvan zal, naar de Voorzitter mede deelde, niet vóór de volgende week begonnen worden. Ook de heer Hartogh heeft zijn voorstel tot wijziging van het wetboek van burgerlijke rechts vordering andermaal ingediend. De den 14 Dec. j.l. tot voorbereiding van de behandeling daarvan benoemde commissie, bestaande uit de heeren Van Houten, Smeenge, Heemskerk, Rink en Borret, is door den Voorzitter opnieuw in functie gesteld, met vervanging van den heer Van Houten door den heer Pijnappel. De Tweede Kamer zal waarschijnlijk twee of drie weken bijeen bljjven. De Eerste Kamer zou dan tegen 10 Juli worden saamgeroepen tot afdoening van de door de andere Kamer inmiddels aangenomen wetsontwerpen. Aan de Tweede Kamer is bij wetsontwerp voorgesteld eene hernieuwde verlenging van den proeftijd der gemengde rechtspraak in Egypte. Prof. Van Boneval Faure heeft de benoeming tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal aangenomen. Op het plein te 's-Gravenhage liep Maandag avond omstreeks half acht uur eene bejaarde dame over de rails, toen de electrische tram aankwam, met het trenrig gevolg dat zjj door de tram omver geworpen werd en een der wielen haar over de beenen reed. De dame werd naar het militair hospitaal gebracht, waar haar de eerste geneeskundige hulp werd verleend. Daarna werd zij door de politie per raderbaar naar het ziekenhuis vervoerd. Na verbonden te zijn, kon zij van daar naar hare woning worden overgebracht. Hoofdplaat. Sen zoontje van den beurt schipper op Middelburg, nog geen drie jaar oud, verdronk Zondagvoormiddag in de Spuikom, bij de haven. Het kind was door de voordeur naar buiten ge- gaah en zoo in het niet afgerasterde water geraakt. Weinige oogenblikken daarna werd het drgvende, helaas levenloos, op de kn-f gehaald. Yli&singen, 19 Jnni. Het bestuur van het departement Vlissingen der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen besloot gisteren, aan de Koningin- Regentes bericht te geven van de verplaatsing van het standbeeld van de Ruyter naar de Noordzee- Boulevard, daarbij den wensch uitsprekende, dat de vernieuwde onthulling door Koningin Wilhelmina geschiede in de tweede helft vap Augustus. OoeN. De heer G. van Deth schijnt wel wat onvoorzichtig met zjjne onthullingen. In zijn optreden alhier op 80 Mei j.l. heeft hjj zich omtrent den officier van justitie te Arnhem uitdrukkingen ver oorloofd, waarin deze rechterljjke ambtenaar termen heeft meenen te vinden om eene vervolging in te stellen. Verscheidene personen zijn reeds door den commissaris van politie in verhoor genomen. Knapper mogen de menschen worden, in dankbaarheid gaan ze achteruit. Onder meer kon men dit Dinsdag op de markt opmerken. Een menscblievend koopman schreeuwde het uit, dat hjj het beste dool van zjjn leven had besteed aan de samenstelling van een wondcr-^enecsmiddel. In Groenland en in Mexico, zoowel in Battepoord als in Nergenshuizen was hjj geweest om de kruiden te zoeken, uit welker extract gezegd geneesmiddel was samengesteld. Had men kie6pjjn 't middel was probaathad men geschoorde borden, de inhoud van het fleschje hield de stukken bjj elkander, dat 1 geen 25 paarden ze van elkaar kouden trekken. En wat kostte dit fleschje? Bjj iederou apotheker i 19 golden en 50 cent en bjj hem slechts één dubbeltje! En toch waren de omstanders ondank baar genoeg den koopman met zijn levons-elixer tevens geschikt voor ljjm te laten staan RruiiiiNMe, 19 Juni. Dezer dagen worden de bijjetten van don hoofdeljjkcn omslag in deze gemeente aan de buizen der belastingschuldigen bezorgd. Worden in den regel deze papieren nu juist niot met een wolkomstkreet begroet, thans zal menig huisvader wel eens zwaar gezucht hebben, toon hij bemerkte, dat zjjn omslag met ongeveer 56 percent verhoogd was, een percentage, dat aoor de progressie voor de hoogero klassen nog grooter is. fie omslag voor dit jaar is f 7000. De collecte voor den gewapenden dienst hoeft in deze gemeente f 14,85 opgebracht. ZleriLzee, 19 Juni. In de zomervergadering der Prov. Staten van Zeeland van 1894, zullen o. a. de volgende zaken worden behandeld Benoeming van een lid der Staten, bedoeld bjj art. 89 der provinciale wet. Voorstel van Gedeputeerde Staten, om diligent verklaard te worden aangaande bet adres van den gemeenteraad van Ierscko om subsidie en een rente loos voorschot voor wegverbetering. Voorstel van Gedeputeerde Staten tot machtiging van hou college, om een rechtsgeding te voeren in zake het hnlploon voor de stoomboot «Walcheren". Voorstel van Gedeputeerde Staten omtrent hot verzoek van den gemeenteraad van Hoofdplaat, om die gemeente op te nemen onder do aanlegplaatsen van den stoorabootdienst op de Wester-Scholde, waarbij gevoegd zjjn adressen tot adhaesio van de gemeenteraden van Biervliet en IJzendjjke. Voorstel van Gedeputeerde Staten tot het verleenen van ponsioon aan de weduwen en weczen van ambtenaren. Ged. Staten stellen aan de Prov. Staten voor, om aan de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland voor 1895 en 1896 een krediet te openen ter bevordering en aanmoediging van de verbetering der paardenfokkerij in Zeeland, tot een maximum van f 2350, onder voorwaarde dat door de Maatscbappjj eene jaarljjksche bijdrage van f 400 verleend worde en dat de uitvoering geschiede overeenkomstig de bjj besluit der Staten van 6 Juli 1888, No. 17, vastgestelde en bij besluit van 6 November 1891 gewjjzigde regeling. Als geslaagd voor het examen, eerste gedeelte B, aan de Polytechnische School te Delft, komt o. m. voor de beer P. L. Blanken alhier. Bij kon. besluit zjjn benoemd tot djjkgraaf voor den Znid-Kraaiertpolder P. Karelsetot djjk graaf voor den polder Oude te St. Pbilipslaud C. O. van Nienwenhujjzentot lid van het bestuur voor het waterschap voor de uitwatering door de sluis aan den Oosterlandpolder C. van Damme. Tot onderwjjzeres aan de openbare lagere school te Eerbeek, gem. Bruminen, is benoemd mcj. N. L. Voorbeijtel te Echteld. Op de jaarljjksche vergadering van het Ned. Genootschap voor munt- en penuingkunde «Con cordia res parvao crescunt", Zondag te Leiden gehouden, is Mr. G. N. de Stoppelaar te Middelburg als gewoon lid gekozen. Als lid van de redactie van het tijdschrift werd gekozen mejuffrouw M. de Man te Middelburg. De volgende jaarljjksche vergadering zal te Middelburg gehouden worden. In de j.l. Zaterdag gehouden vergadering der afd. Rotterdam van het N. O. G. werd het volgende voorstel met 26 tegen 20 stemmen aangenomen: De afd. Rott. van het N. O. G. dringe bjj den WeledelGestrengen heer J. C. Fabius aan op nadere uiteenzetting der adviezen in het rapport, gericht aan het college van Burg. en Weth. vau Middelburg; alsmede op bekendmaking van meer feiten, welke den heer Fabius, inspecteur, aanleiding hebben ge geven, zulk een advies uit te brengen. Het ganscbe bestuur dier afd. diende hierop terstond zjjn ontslag in. Vrjjdagmorgen trof den landbouwer A. en zjjn gezin te St. Junsteen (Heikant) een vreeseljjk ongeluk. Het 13-jarig zoontje, dat een paard geleidde, werd door dit dier zoodanig op de borst getrapt dat hij een uur daarna overleed. Het paard was schichtig geworden, doordat de broertjes het met steentjes hadden getroffen. Hoogstwaarschijnlijk zal nog deze week, te Utrecht of te Amsterdam, eene buitengewone alge meene vergadering van den «Algemeenen Neder- landschen Politiebond" worden belegd ter bespreking van den toestand van den Bond, nu de voorzitter, de heer van Tujjnenburgh, en de effecten, waarin het weduwen- en pensioenfonds was belegd, ver dwenen moeten worden geacht. Deze vergadering heeft noodzakelijk ten doel, te- onderzoeken over welke sommen de Bond nog kan beschikken, aangezien hiervan het voortbestaan van den Bond zal moeten afhangen. Reeds is gebleken, dat de vermiste som tusschen 20 en 30 duizend gulden bedraagt, en dat de laatste contróle der brandkast in Augustus 1893 plaats vond. De te Antwerpen door haren echtgenoot verlaten vrouw van Van Tujjnenburg is reeas door den officier van justitie gehoord, die met voortvarendheid de op sporing van den verdwenone ter hand heeft genomen. Zaterdagavond hield het bestuur der Zuidhol- landsche afdeeling van den Bond te 's Gravenhage eene vergadering, ten einde van gedachten te wisselen over den toestand waarin de Bond door den voort- vluchtigen president van den Bond J. W. van Tujjnenburg is gebracht. Het bestunr besloot twee afgevaardigden te be noemen om een nauwkeurig onderzoek in te stellen omtrent den stand der fondsen, die geadministreerd werden door den president. Het voorloopig inge steld onderzoek heeft treurige resultaten opgeleverd. Het is gebleken, dat de heer Van Tujjnenburg zjjne plannen om met de kas op den loop te gaan, reeds lang te voren had beraamd. De bestuurs vergadering, door hem belegd in Mei, had hjj tot 20 dezer doen verschuiven. Hjj had opgegeven zioh metterwoon van Hilversum naar Utrecht te hebben verplaatst. Het bestuur der afdeeling Zuid-Holland zal zoo veel mogelijk trachten in de regeling van het beheer der financiën van den Bond enz., eene verbetering te brengen in overleg met het hoofdbestuur. Eene vergadering van sigarenhandelaars, den 28on Mei jl. te Utrecht gehouden, heefl in beginsel besloten tot geheele sluiting op Zondag. Dit besluit werd genomen unaniem en bjj gebleken sympathie van velen, die niet tegenwoordig waren. Bjj circulaire noodigt dat bestuur nu de betrokken handelaars uit, hunne instemming met dit besluit te betuigen, ten einde zoo spoedig mogelijk op eene nadere ver gadering tot eene algemeene en definitieve regeling te komen. Talloos waren in den laatsten tijd de berichten over do ontvangst van valsch zilvergeld. Valsche rijksdaalders, valsche guldens, zelfs valsche kwartjes werden in omloop gebracht. En door heel het land worden menschen dupe gemaakt. Thans zjjn eindelijk de valsche monters ontdekt, 't Zjjn twee Amsterdammers, genaamd Pouwiel, blikslager, wonende in de Oostenburgorvoorstraat, en Van Betura, koopman in bondenkettingen, wonende in de le Ridderdwarsstraat. Het valsche geld werd gemaakt in de woning van eerstgenoemde. De valsche munters hebben langen tijd hun fabrikaat hier ter stede aan den man ge bracht, doch schijneu in de laatste weken vooral de provinciën afgereisd te hebben. Beiden werden Maandag te Zutphen gearresteerd, toen zij aldaar beproefden een valscben gulden in betaling te geven. Bij hun aanhouding werd voor een bedrag van ruim f 25 aan valsch geld op hen bevonden. Onmiddelljjk word naar Amsterdam geseind, van waar zjj bleken herkomstig te zjjn. Hun adressen werden spoedig gevonden en eon huiszoeking bracht aan het licht, aat de politie inderdaad een goede vangst gedaan had. De valsche munters worden voorloopig in Arnhem gevangen gehouden. Te Enkhuizen is een acht dagen geleden oen vrouw, wier man zich in de gevangenis te Alkmaar bevindt, mot hare vier jonge kinderen door den huisbaas op straat gezet. Sedert dien dag houdt dit ongelukkig gezin verblijf onder den blooten hemel ten prooi aan weer en wind. 's Avonds te tien uur wordt hun de deur der gemeente-gevangenis geopend als verblijf voor den nacht, en des morgens worden ae weer daaruit verdreven om bij hun armoedig huisraad op straat te gaan zitten. Het algemeen armbestuur trekt zich de zaak niet aan, want, zegt het, de politie moet daarvoor zorgen. De politie laat zich er niet mede in, want volgens haar is dat de taak van het armbestuur; zoodat het feiteljjk een wedstrjjd is tusschen politie en armbestuur, wie het langst dit droevig tooneel zal kunnen aanzien zonder hulp te verschaffen. De kanaalgravers in het Alteveer hebben het werk gestaakt, omdat zjj voor een loon van f 1,75 per dag niet verkozen te werken van 's ochtends 5 tot 's avonds 7 uur. Hun eisch, om niet langer dan tot 5 uur 's namiddags te werken, werd niet ingewilligd door den aannemer van het werk, den heer Noordennen. Het zjjn alweder de Pekelder arbeiders, die tot de werkstaking dreven. In den nacht van Zaterdag op Zondag jl. is de 53-jarige brandersknecht L. H. Mencke, werk zaam in de branderij van do firma H. Jansen Co., te Rotterdam waarsckjjnlijk bg het gistscheppen, voorover in eene gist,kuip gestort. Na eenigen tijd werd hjj levenloos daaruit opgehaald. Zaterdag deed zich te Kralingen weder een geval van pokken met doodeljjken afloop voor. Uit Gorinchem wordt gemeld, dat hot bericht als zou de Leidsche giftmengster aldaar in do gevangonis gestorven zijn, onjuist is. Zij is nog in loven. Wél zjjn twee andere vrouwen aldaar in de gevangenis overleden. Te Schiedam is door Burgem. cn Weth. besloten de kermis dit jaar te doen plaats hebben in de kom der gemeente. In de laatste 15 jaren werd deze gehouden in een afgelegen wjjk buiten de stad. Door de winkeliers wordt dit genomen besluit toegejuicht. Te Winschoten werd iemand, toen hij 's nachts wat scheef thuis kwam, door zjjn papegaai ver welkomd met de woorden: «Zoo, al weer doen, (dronken) De man, hierover in woede ontstoken, nam het beest uit de kooi en draaide 'tden hals om. De papegaai had van de vrouw des huizes dit lesje geleerd, dat het arme dier zoo duur te staan kwam. Te Gouda is vrouw M. Zaterdag moeder geworden van drie meisjes. Acht jaren geleden werd ze verrast door de komst van drie jongens. Geen voorbeeld ter navolging! Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer W. J. Vader. Notulen der vergadering van 9 April goedgekeurd. Ik vond echter wel iets aan te merken, daar ik niets hoorde voorlezen van 't geen de heer Dieleman in die vergadering opperde omtrent de sluiting der herbergen op hoogdagen. Als gewoonljjk werd niets van eenig aanbelang behandeld. Het kohier van den Hoofdelijken Omslag was door Gedep. Staten goedgekeurdhet Burgerlijk Armbestuur vroeg af- en overschrijving van een bedrag, waarvan 't cijfer door mij niet kon worden verstaan. Burgem. en Weth. stellen voor, dit verzoek goed te keuren, wat zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen. Daarna wordt de openbare zit ting geschorst. Na heropening niemand meer 'twoord verlangende, wordt de vergadering door den voorzitter gesloten. WITTE HAGE. Aanbestedingen, Verkoopingenenz. De levering van roggebrood ten behoeve der cellulaire gevangenis te Goes is voor het aanstaande halfjaar aangenomen door P. den Herder, voor 9 cent per kilo. Voor bet herstel, de vernieuwing enz. van de djjken aan den calamiteuzen polder Willem Anna (Zuid-Beveland) is ingeschreven door B. den Exter v. d. Brink te Krabbendjjke, f 9947J. den Dolder te Terneuzen, f 9900; J. Lindenbergh te Wemel- dinge, f 9894; A. van Popering te Bruinisse, f 9850; L. Moerland te Stavenisse, f 9799; C. de Wilde te Katteudijke, f 9780; A. v. d. Beek te Zaamslag, f 9750; J. de Jonge te Biezelinge, f 9686; P. J. Visser te Hansweert, f 9390; J. P. A. Polfliet te te Walsoorden, f 9285; J. de Bree te Terneuzen, f 8990. Laatstgenoemde is aannemer geworden. n7 o h oT"iv Uit Nieuwerkerk schrijft men ons Als een verbljjdend teeken des tjjds met het oog op samenwerking, dat in het vervolg ook op ander gebied vrucht zal dragen, kan men van bier melden dat de deelname in de zuivelfabriek «De Duif" steeds toeneemt. Mochteu wjj het vorige jaar met 61 leden be- finnen, thans is dat getal reeds tot 82 geklommen, at weldra nog door anderen vermeerderd zal worden. In do gemeenten Nieuwerkerk en Ouwerkerk vindt men dan ook slechts een tiental landbouwers, die nog geen lid zjjn en had zeker iemand uit Zierikzee tot heden niet verzuimd de kroon op zjjn werk te zetten, door «De Duif" in natuurljjke gedaante, op de tinne des gebouws te doen verrijzen, wie weet, of ook niet alle daar achterwonende landbouwers, door zijn vriendeljjk gekir gelokt, reeds waren toegetreden. Eere intusschen aan de Duivelandscho landbouwers in het algemeen, die toonen te begrijpen dat samenwerking macht voortbrengt. Het gebouw der landbouw-winterschool te Goes zal tegen den aanstaanden cursus zoodanig worden verbouwd, dat daarin aan twee klassen tegelijk onderwijs zal kunnen worden gegeven. Zaterdagavond is te Kruiningen definitief besloten om eene zuivelfabriek in de kom van het dorp op te richten. Men zal onmiddelljjk overgaan tot den aankoop van machines om den lsten Juli de fabriek ts kunnen openen. Elf landbouwers met 90 melkkoeien nemen deel. In bet bestunr zjjn gekozen de heeren M. Kostense en J. H. O. •ominicus, beiden te Kruiningen en J. de Geus te Biezelinge. n E Y~Ï41b" Y7"~"~ Amsterdam, 19 Juni. De rechtbank heeft heden in de zaak aer valsche bankbiljetten eene heropening van het onderzoek gelast, tot verboor van twee getuigen die de vorige maal afwezig bleven en bepaalde dat deze getuigen Donderdag voor de rechtbank zullen verschjjnen. De beklaagde LSschke werd voorloopig in vrijheid De Rechtbank te Middelburg beeft de 21-jarige dienstbode te Zuiddorpe, wegens het veroorzaken van den dood door schuld en het verbergen van het ljjk van het kind, waarvan zjj bevallen was, tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. De Rechtbank heeft naar de openbare terecht zitting verwezen een 49-jarig persoon uit Antwerpen, wegens onvoorzichtigheid, den dood van een persoon ten gevolge gehad hebbende. Op den avond van 18 Februari j.l. beeft onder Opeinde een bloedig gevecht plaats gehad tusschen jongelingen van Surh uister veen en Opeinde, omdat eerstgenoemden verbitterd waren op de Opeinders, daar deze hun do schoonen van het dorp voor den neus wegkaapten. Tweeter belhamels werden veroordeeld tot 2 en 4 maanden gevangenis straf. Zij waren hiermede niet tevreden en gingen in hooger beroep bij het gerechtshof te Leeuwarden. Het mocht hun tot nog toe niet baten, want de advocaat-generaal vroeg bevestiging van het vonnis en verklaarde, dat het hem speet, dat ook niet de officier had geappelleerd, want dan had hij onge twijfeld nog meer straf voor de jeugdige snjjders gevraagd. Een der gekwetsten is sedert 18 Februari nog onder geneeskundige behandeling en zal wel altjjd een stjjf been behouden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 1