om haar weder vlot te krijgen, en deze >Simson" (een der IJmuider sleepbooten) slaagde daarin om streeks 7 uur. De Ministers intusschen hadden de bevrijding der Regentes" niet afgewacht en waren, haar aan haar lot overlatende, met eene der sleepbooten naar Amsterdam teruggekeerd, om van daar uit de resi dentie te bereiken. Te half tien werd de »Regentes" door de sluizen te IJmuiden gesehut en weinige oogenblikken later koos zjj het ruime sop. Naar het D. v. N. verneemt, is de architect B. te Amsterdam, op last van den officier van justitie, in hechtenis genomen, wegens het afleggen van een valschen eed in een burgerlijke zaak. 'S (draveilIlitgC, 16 Juni. De heeren \V. A. Hattinga Raven en Jhr. H. J. L. Quarles van IJfford, bestuursleden der nieuwe of litteraire sociëteit (de Witte) alhier, hebben zich bij hunne periodieke aftreding niet meer herkiesbaar gesteld. Men schrijft dit bedanken toe aan de houding van ongeveer tachtig leden, die pogingen in het werk hebben gesteld om den afgetreden Minister Pierson als voorgesteld lid te doen vallen. Het Haagsche Dagblad deelt mede dat bij de Tweede Kamer een bezwaarschrift is ingediend tegen de geldigheid der verkiezing van den heer Pijnacker Hordijk. Donderdagnacht had in de Herderslaan te 's Gravenhage eene ernstige vechtpartij plaats, waarbij drie politieagenten deerlijk mishandeld werdon. Eenen politie-beambte werd een stuk van den vinger gebetenhij moest zich in het ziekenhuis laten verbinden; een andere werd zoo hevig tegen het onderlijf geschopt dat hij, op het politiebureau gekomen, ineenzakte en per rijtuig huiswaarts moest gebracht worden. De belhamel werd door eene sterke politiemacht naar het commissariaat overgebracht. Ilougt» Zn aliuve, 16 Juni. Op den polder Maltha in den Biesbosch wordt het ongewone ver schijnsel waargenomeu, dat een veulen gezoogd wordt door eene koe. Bij de geboorte van het veulen had de moeder niet het vermogen haar kind te voeden. Daar de koe pas een jong het leven had geschonken, was het veulen bij de koe gebracht. Deze was aan stonds bereid het veulen toe te laten. De voedster ling is reeds tot eene voorspoedige ontwikkeling gekomen. Sinds twee maanden heeft het veulen uitsluitend voedsel van de koe genoten. Er bestaat tusschen de koe en hare voedsterling eene treffende liefde en gehechtheid. IBrcskeilS, 16 Juni. De ontvangsten van de stoomtram Breskens—Maldeghem van de maand Mei in dit jaar, hebben bedragen f 5068,99'/», tegenover f 5870,50 in Mei 1893. De totale ont vangsten gedurende de eerste vijf maanden in dit jaar, hebben bedragen f 22,750,64, tegeuover. f 24,401,96 gedurende dat tjjdvak vun 1893, alzoo een verschil in minder van f 1651,32. Oofttlllirg, 16 Juni. De gemeenteraad heeft besloten zich andermaal te wenden tot Ged. Staten, mot verzoek om aan een te benoemen gemeente geneesheer vergunning te verleenen tot het uit oefenen van een apotheek. Vroeger is op een dergelijk verzoek afwijzend beschikt op grond dat in deze gemeente een apotheek is gevestigd. Xatlilislilff, 16 Juni. Door de heeren L. J. Geelhoedt, K. de Kraker en C. van de Ree, allen leden van den Raad alhier, is aan hun medeleden het volgende voorstel gedaan: Do gemeenteraad van Zaamslag besluit voorloopig tot aanleg van een nieuwen dam, met uitdieping der thans be staande ligplaats en vergrooting der losplaats; daartoe zal hij zich, met overlegging van het daartoe opgemaakte plan, wenden tot de Regecring en de Prov. Staten, ten einde subsidie of renteloos voor schot to erlangen. Vliggiilgeil, 16 Juni. Deze week werden van hier met de mailbooten naar Engeland ver zonden 3000 mandjes kruisbessen on kersen. Door de afdeeling Vlissingen van den Bond van Ned. Onderofficieren worden pogingen aan gewend tot het oprichten van een schietvereeniging. Met de hoofdleiding van het op 25 Juli alhier te geven groot openbaar turnfeest, door don Zeeuwschen Gymnastiekbondis belast dc heer J. II. van der Bel, leeraar in do gymnastiek aan de Rijkskweekschool voor ondorwijzors te Middelburg. De plechtige her-onthulling van het stand beeld van Michiel Adr. de Ruyter alhier, is bepaald op Zaterdag 25 Augustus. lliclfllellllirg, 16 Juni. Onder de vele sollicitanten, die zich hebben aangemeld voor de vacante betrekkingen van hoofden van scholen II en I alhier, is een persoon, die nog slechts 23 jaar oud is en behalve zijn hoofdakte de akten der drie vreemde talen, wiskunde en gymnastiek bezit. De beroemde Koninklijke Belgische Mannen- zangvereeniging »L'Orphéon Royal", uit Brussel, 160 leden tellende en staande onder leidiüg van den heer Ed. Baunens, professor aan het Koninkl. Conservatorium te Brussel, zal Zondag 22 Juli in het Schuttershof een groot artistiek concert geven, Reeds vroeger heeft doze beroemde liedertafel hier een uitvoering gegeven en heeft toeu de beste indrukken achtergelaten. In een door verschillende gezinnen bewoond huis in de Lange Singelstrnat alhier is een geval van pokziekte geconstateerd bjj zekeren H., van beroep wagenmakersknecht. De lijder, gehuwd en vader, is per brancard naar het Gasthuis overgebracht, waarheen ook het gezin ter afzondering gezonden is. Maatregelen ter ontsmetting van het huis zijn genomen. Naar wij vernomen moet de aangetasto persoon in den loop dor vorige week te Rotterdam ver bleven hebben. C*loCS, 17 Juni. Hartstochtelijke lief hebbers van eene pijp zijn velen onzer boertjes. In de pantalon alias broek hebben zij daartoe oen afzonderlijk zakje voor het «pijphuis", op dezelfde wijze als de timmerman er een heeft voor zijn duimstok. Dit pijphuis is niet zelden fraai besneden en menigmaal met zilver gemonteerd. Van vele boertjes is bet evenwel eene slechte gewoonte de pijp los in den zak te steken. Dat daardoor gevaar van breken voor de pijp wordt veroorzaakt, is niet het ergste. Dc dikwijls nog warme pijp kan gevaar opleveren voor den drager. Dit ondervond Zaterdag een plattelander, die eensklaps in eene rookwolk gehuld was, omdat de pijp do kleeren had aangestoken. Met een paar emmers water werd het vuur gebluscht. De gemeenteraad besloot weder tot de toe lating van een meisje tot de H. B. S. onder die restrictie, dat er plaats beschikbaar is, en de verdere studio van het kind opleiding aan de H. B. S. noodzakelijk maakt. In de plaats van de tot dusverre gebruikte zieken stoel heeft het gasthuis-bestuur een brancard aan geschaft tot het vervoer van ernstige patiënten. De onkosten daarvan beloopen nog geen f 100. Het raadslid Den Boer beklaagde zich bij den burgemeester over het ongehoorde feit, dat op Zondag muziek gemaakt was bij gelegenheid dat een Belgisch gezelschap onze stad bezocht. Nu dat is verschrikkelijk ook. Wat moet er van de Zondags heiliging terecht komen, als daar de opgewekte tonen van de Braban^onne door de stad weerklinken. Men moet diep medelijdon hebben met de onder scheidene leeraars van den godsdienst hier ter stede, die nog niet zooveel invloed hebben, dat de nieuws gierigen thuis blijven. Stampvol was liet op de straten, en het was volkomen terecht, dat de burge meester daarop gewezen werd: 's Zondags moeten de monschen naar de kerk, liefst driemaal. De voorzitter van den Raad nam de zaak nog al kalm op. Hij zei dat er ook in de kerken muziek gemaakt wordt, waarvan sommigen last hebben, doch dat hem daarover nooit eenige klacht is ter ooron gekomen. En daar heeft de burgemeester toch ook weer gelijk aan. In de kerk heeft men iederen Zondag muziek en op straat, bij gelegen heid als de vorige week, eenmaal in een menschen- leven. Kunnen wij dien kleinen last niet zonder morren dragen? Me dunkt, de heer Den Boer heeft den burge meester in zijn hart gelijk gegeven. l4.ruiilillgeil, 16 Juni. De afd. Kruiningen van den Bond van Ned. Onderwijzers heeft met algemeene stemmen op één na besloten, geen adbaesie te verleenen aan het bekende adres der afdeeling Rotterdam, botreflende het ontslag van den onderwijzer Dijkstra. ScllCl'lieiligge, 17 Juni. Vrijdag j.l. hield het onderwijzers-gezelschap «Tholen" zijne tweede vergadering in dit jaar. Begunstigd door het schoone weder, was zij talrijk bezocht. Na lezing en goed keuring der notulen van de vorige, wordt voor gesteld om een afgevaardigde to benoemen voor de algemeene vergadering van het Ned. Ond.-Genoot- schap, die op 28 Juli a.s. te Deventer zal worden gehouden. Na eenige discussie over dit voorstel, wordt het met bijna algemeene stemmen aangenomen en vervolgens verklaart de heer A. Luijendijk zich bereid de afdeeling »Tholen" op die vergadering te gaan vertegenwoordigen. Met het oog op dit besluit wordt vervolgens aangenomen, dat op 18 Juli eene conferentie zal worden gehouden, ten einde de voorstellen op den beschrijvingsbrief dier algemeene vergadering te bespreken. Daarin wordt door den heer A. Lujjendgk nadere inlichtingen gegeven betreffende het le punt op het programma«Practische opleiding van kweekelingen", dat, ofschoon op eene vorige vorgadering reeds behandeldtoen door S'brek aan tjjd, niet gohecl kon afgedaan worden. e vergadering keurt na dc bevredigende uitlegging door den inleider do gewone wenken van bet op leidingsprogramma goed. Het tweede punt: Is ons onderwjjs wel practisch genoeg?" wordt ingeleid dooi den heer L. K. van Dijk te Tholen. Uit den inhoud van het opstel blijkt, dat do inleider ernstig over zijn onderwerp heeft nagedacht en do humoritische toon, die van tijd tot tijd in zijne verhandeling werd aangeslagen, maakte hot aanhooren van zijne lezing zeer aantrekkelijk. De discussie, die nu volgde, scheen onuitputtelijk en de inleider kon tot de overtuiging komen, dat zijne bezwaren tegon hot tegenwoordige stelsel van onderwijs niet algemeen door de vergadering worden gedeeld; nochthans brengt de voorzitter den inleider zjjneu dank, dat hjj dc aandacht op deze zaak heeft gevestigd. Als altijd moeten door gebrek aan tijd weer enkole punten onbehandeld blijven. Onder dank voor de goede opkomst en na een woord van afscheid aan den heer Carpentior, die voor het laatst in den kring verscheon omdat hij hot onderwijs verlaat, sluit de Voorzitter de bijeenkomst. IBi*|iiiliM8€% 16 Juni. In de lieden gehoudon vorgadering van den kolenbond «de Voorzorg", die door 33 leden werd bijgewoond, werden eenige wijzigingen in het reglement gebracht. O. a. is besloten, dat voortaan de secretaris-boekhoudor geen deel meer zal uitmaken van het bestuur. Als gevolg daarvan nam de heer J. A. van don Tol ontslag als lid van het bestuur en werd daarop met 32 stommen tot secretaris-boekhouder van don bond benoemd. In zijn plaats word als lid van het bestuur gekozen de heer M. Junielet. Wz. /ioi'ik/oc. 18 Juni. Bij kon. besl. is aan A. Zonnevijlle, gewezen ontvanger der directe be lastingen te Delft, met ingang van 1 Mei 1894, een pensioen verleend van ƒ2444. Woensdagmiddag zouden twee schepen in het kanaal van Zuid-Beveland elkaar passeeren. De 26-jarige knecht Simon Raijmakers, uit Raamsdonk- vcor, varende op het schip Aeolus", schipper v. Alphen, voorzag dat beide schepen clkaiir zouden raken. Om averij te voorkomen liep hij haastig om den kurkezak, doch gleed uit, waardoor hjj zelf tusschen de vaartuigen bekneld geraakte. Hevig gekneusd aau den buik werd liij uit zijn benarden toestand verlost. Donderdag is hij met het genoemde vaartuig naar Hansweert vervoerd, alwaar hij onder behandeling is gestold van don heer Kol ff van Oosterwijk, arts te Kruiningen. Zijn toestand is zeor bedenkelijk. Donderdagnamiddag verdronk nabij den spoorweg tusschen de stations Biezelinge en Vlake de 15-jarigo zoon van den landbouwer C. F., te Biezelinge. Op weg zijude naar den akker had de jongeling, die aan vallende ziekte lijdende was, zich verscholen voor de hem volgende makkers aan den kant van een vrij diepe sloot. Toen deze hem vonden, was hij reeds in het water omgekomen. Do fcestvergadering van het onderwijzers gezelschap in het arrondissement Axel zal dit jaar gehouden worden te Antwerpen, op Donderdag 28 Juni a.s., waarbij dan tevens een bezoek aan de tentoonstelling zal gebracht worden. Den 13en dezer zijn to Rotterdam 6 nieuwe gevallen van pokken voorgekomen. Vau trein 758, komende van Schiedam, ont spoorde "Vrijdag, even voorbij station Vlanrdingen, een der wagens, waardoor deze omsloeg. Van de 15 reizigers, die er in zaten, werden 2 gekwetst. Zaterdag vierde de oud-strijder Hendrik Snijder te Nijmegen, die aau den slag bij Waterloo deel nam, zijn lOlston verjaardag. De oude man is voor zjjne jaren nog vrjj kras. Vrouw Van der Linden, de beruchte Leidsche gifmengster, is dezer dagen in de gevangenis te Gorkum overleden. Zij was, gelijk men weet, tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld. Om onzen kolonialen (Oostgangers) een klein beetje deugd te leeren oefenen, heeft de commandant van het koloniaal werfdepot te Harderwijk alle plaatselijke en garnizoenscommandanten en waar die niet zijn, burgemeesters en commandanten der afdeelingen maréchaussée verzocht, om van alle militairen van dat depót, die zich gedurende bun verlof, hoe gering ook, misdragen, onmiddellijk het verlof te doen eindigen en hen naar Harderwijk terug te zenden, waar zij dan bovendien gestraft zullen worden. Zij, die zich goed gedragen, kunnen echter op de goedwilligheid van den commandant hopen. Vrijdagochtend, toen het de aandacht der buren trok dat het echtpaar H., wonende aan de Nieuwstad te Zntfeu, nog niet bij de hand was, werd een onderzoek ingesteld en bemerkte inen al dadelijk eene sterke gaslucht in dat huis. Bij verder onderzoek werden man en vrouw bewusteloos in bed gevonden, bedwelmd door gaslucht. Door dr. Mulder werd geneeskundige hulp verleend, waarna de vrouw spoedig weer geheel bijkwam. Het kraantje eener gaslamp was niet behoorlijk gesloten, zoodat gasontsnapping plaats vond. II OLIllt Hot bulletin van het Kaiserl. Gemndheid&aud te Berlijn van 13 dezer geeft omtrent den loop der cholera in Duitschland in de laatste beriebtsweek het volgende overzicht: Door de door de overheid genomen maatregelen mocht het gelukken de epidemie te Myslowitz (Pruisisch Silezië) te onderdrukken. Er kwamen geen nieuwe gevallen voor. Uit het stroomgebied van dc Weichsel werden tot 11 Juni 6 gevallen van cholera gemeld; daaraau sloot zich 1 geval te Schilno, in de vorige berichtsweek geconstateerd, aau, 3 kwamen bij schippers in Plehnendorf voor, door het gebruik vau Weichsel water. Voorts werd een arbeider op 8 Juni in het district Dantzig aangetast, op de plaats waar eenige dagen te voren het vaartuig der 3 schippers had gelegen en een hunner was ziek geworden. Ook werd een bootwerker op de Weichsel te Steinfurt aau cholera lijdende bevonden. Van de 6 zieken, bij wie allen cholera-bocillen zjjn gevonden, zijn er 2 overleden. Iu de Verojl'entlichungen van bovengenoemd departement wordt medegedeeld, dat de minister van justitie in Denemarken, ingevolge de wet van 2 Juli 1880, gezondheidsonderzoek heeft voor geschreven voor alle schepen komende uit Leith en Rotterdam en zoo ook voor schepen, die op reis in aanraking kwamen met uit de genoemde plaatsen komende schepen. Daarentegen zijn de gezondheids maatregelen, toegepast op schepen uit Konstantiuopel, ingetrokken. Aanbestedingen, Verkoopingenenz. Zaterdag 16 Juni is door de directie van den Zimmerman-polder, ten kantore van den keer J. M. Kakebeeke to Goes, aanbesteed het maken vau eene nieuwe suatie-sluis in den zeedijk van dien polder. Inschrijvers: P. Droukcrs te Kapelle, f 12900, P. J. Visser te Hansweert, f 12700, G. M. van Besooijcn te Scherpenisse, C. J. Looijc te Herwijnen, f 12444, L. Brand te Giesendam, f 12340, B. den Extor v. d. Brink te Krabbendijko, f 12300, G. Klootwjjk te Papendrecht, 12240, G. Vlot te Hardingsveld, f 12200, J. Kampsteeg te Giesendam, f 12100 en M. Visser te Papendrecht, f 11190. Dc raming bedraagt f 11000. Zaterdag 16 Juni is in het directicgobouw vau het calamiteuzo waterschap Ellewoutsdijk- Borsclc aanbesteed bet herstel, de vernieuwing en het onderhoud van de dijken, benevens steenbestortiug. Inschrijvers de heeren A. Tholens te Terueuzen, f 28000, M. van den Hoek te Terneuzen, f 27300, T. A. v. d. Velde te Terneuzen, f 27290, C. Bolier to Bruinissc, f 27130, C. de Wilde te Kattendijke, f 26900, A. van Popering te Bruinissc, 26700, P. J. Visser to Hansweert, f 26690, J. de Jonge te Biezelinge, f 26580, L. Brand te Giesendam, f 26386, J. T. A. Polfliet te Walsoorden, f 26233, J. de Bree ie Terneuzen, f 26000 on H. Klaassen te Zaamslag, f 25765, aan wien het werk is gegund. De raming is f 26596. De vergrooting der gasfabriek te Goes is aan besteed voor f 4472,48, n.l. het metselwerk aan de firma v. d. Weert Zonen to Goes f 2133; de ijzerwerken voor het montceren van eon zeven- retortsoven, gas- en waterleiding, afsluiters en kranen eu hot ijzerwerk voor de kap over het nieuwe gedeelte der stokerjj aan de firma L. J. Enthoven Co. te 's Ilage, voor f 2013do levering van 7 stuks gasretorten met vuursteen aan J. Sugg Co. voor f 326,48. Xicrilt%<Hk. Ten verzoeke van den Notaris P. Waij is op 18 Juni 1894 verkocht 1 llect. 27 Aren 30 Centiaren bouwland onder Oosterland, tegen f 450,50 per 40 A. 33 c.A. Onkosten 8 ItlU'jill. 18 Juni. Vrijdag j.l. werd alhier in het openbaar verpacht de grasetting der dijkeu, wei landen en afgegraven gronden, en het gebruik der bouwlanden, toebehoorende aan den polder Burgli en Westlaud, gedurende de jaren 18961902. De totale opbrengst is f 1482 per jaar, terwjjl de pachtprijs van het vorig zevenjarig tijdvak f 1463 bedraagt. LAUPBOIW, Men schrijft uit Loon-op-Zand Hoorde men verleden jaar van de zijde der boeren voortdurend morren tegen de tiendverpachtiugen, thans schijnt deze bui verdreven to zijn. De graan- tiend der gemeente, die de vorige week gehouden is, heeft eeu zeer kalm verloop gehad en bracht 3560 op, terwijl verleden jaar door geen enkel landbouwer een bod werd gedaan. De coöperatieve boterfabriek te Wemeldiuge keert 5 pCt. dividend uit. f 70 werd in de reserve kas gestort. Do tarwe, die x-eeds f 40 per last goedkooper was dan sinds 50 jaren het geval is geweest, is opnieuw f 5 in prijs gedaald. De overvloed van granen is groot en de berichten ovor den nieuwen oogst luiden zonder uitzondex-ing gunstig. 14 K, U k M 11 i %V Bedankt voor het beroep te Waddingsveen en Bloemendaal door ds. H. J. Hulscher te Kolijnsplaat. mm: ^i i kki:\T Brieven uit iVoord-Amerika. Zie zoo! daar zit ik rne non: vries ik dood dan vries ik dood, hoog en droog in 't hartje van Noord-A inerik a en wel in Chicago, 't Is heden den eersten Juni en koud meneertje! koud, de menschen loopen met pels, overjas, winter-ondergoed enz., alsof 't November was. Neem me niet kwalijk, geachte lezer, beminnelijke lezeres, dat ik rnet 'n piaatje over *t wéér begindan proef je er zoo in eens uit, dat je te doen hebt met 'n onvervalschten landgenoot. Immers ligt het in onzen mond bestorven: «mooi weertje van daege!" of »'tis mer luchtjes eel" of »'tis koud, 'tis bietende koud" enz. enz. enz. Sommigen zelfs gaan nog verder en beginnen met profeteeren»'k geloave da' w' onweér zulle kriege", of «de locht staet iner raor ik dienke van aegel, 't wordt zó buuïg". Nu dan, zulke banale uitdrukkingen, zulke nietszeggende gesprekken voert men ook hier, mitsmen wone in de buurt waar onze «countrymen" zich in Chicago meestal nestelen, en wel in Roseland, Engelwood of 14en Street. 't Is eigenaardig hoe de verschillende volkeren zich diverse stadsgedeelten hebben uitgekozen, om op 'n hoopje te kruipen. Zoo vindt men in Chicago wijken, waar (rnet enkele uitzonderingen natuurlijk) de Italianen huizen, waar Bohemen, waar Franschen, waar Polen verblijf houden, m. a. w. ieder land heeft zijn ghetto. Doch komaange verlangt iets anders te weten dan juist hoe Chicago er uit ziet; ge wilt weten hoe 'tuwen vrienden, kennissen, familie leden in 't algemeen hier gaat, hoe de levensvoorwaarden en levensomstandigheden er zijn, hoe de Amerikaansche leefwijze, de zeden, de gewoonten zijn. Gaarne wil ik u daarvan zooveel in mijn vermogen is meêdeelen. Wanneer men oordeelt naar de tegenwoordige tijds omstandigheden, dan is dat oordeel alles behalve rooskleurig. Er heerscht alom gebrek aan werk en hoezeer de levens middelen ook ongekend goedkoop zijn: men moet eerst de centen hebben, om ze te kunnen koopen. Wat helpt het of de eieren 10 cent het dozjju, de boter 20 cent het pond (4'/, Ned. ons), het vleesch 10 cent, rijst 6 cent, broodsuiker 5 cent enz. is, als Mozes en de profeeten absent bljjven. Doch, dat hopen we, is maar tijdelijk. Wanneer de prijzen naar omhoog gaan, is ver betering in de arbeidsmarkt onvermijdelijk. En dan zijn er bier vele voorrechten, waarvan men in Nederland niet droomt. Niemand komt je hier lastig vallen rnet belastingbiljetten, maanbrieven of dwangbevelen. Geen koinmiezen die mforineereu naar je aantal paarden, wallende in de le, 2e of 3e klasse", ook niet naar den ouderdom (die snoepers) van je aanvallige dienstbode, ook niet naar je aantal deuren, vensters, schoorsteenen en al die snorderijen meer, waar ze in Nederland niet buiten schijnen te kunnen. Ook wordt er niet op gelet of je na bezetten tijd de straat schrobt, om de eenvoudige redenen, dat gezegd straat- schrobben hier onbekend is. De vljjtige en vkelve" Zeeuwsclie huismoeder, die dus hierheen wenscht te komen en haar bedrijf in dezen er niet aan wenscht te geven, zou .lus 61 'n vierkante roè straat meé moeten brengen óf er hier eentje aan laten leggen, wat ook al niet gemakkelijk gaat, omdat de meeste straten hier met hout geplaveid worden. En dan de Hollandsche keuken. Me lieve mensch 1 een echte keukenprinses uit het Vaderland zou 'n stuip krijgen als ze hier soms met de pot zag omspringen. Laten we eens veronderstellen, dat moeder de vrouw ten onzent a.s. Zondag visite wacht. De kerkbeurt wordt er aan gegeven, want «Janna van Foort komt meé der veint ete, zie je! en dan motte 'smirgs de pelaoren meé zoutevis, 'n schuttel peejen en 'a pikje slae achterop, op taefel stae". En 'n bereddering, en 'n gedraaf, en 'n gedoe, en 'n gepoets, geboen, gescbuur en gesjouw, dat het je, om de waarheid te zeggen, de keel uithangt. Dat weet 'ii Amerikaansche huismoeder 'in anders te lappen. Korn daar eens 'n Zondag op visite om het dinner te gebruiken, 't Valt je op, dat moeder de vrouw, zelfs de dochters niet de minste aanstalten maken, om den pot klaar te maken, 't Doopt al aardig naar 12 uur. Zou 'look een toovertafel, een tafeltje welbereid wezen? Geduld, asjeblieft] Daar staat ze op, steekt 'n petroleumstel aan en warmt de inelk op, die zoo juist in de buurt is gehaald. Ze kookt er inwat7 'u honderd oesters! lu 5 minuten is dat eerste gerecht klaar. Dan neeiut ze de braadpan, laat 'ii lap biefstuk even de warmte ruiken, poft 'n stuk or wat onmogelijke kanjers van aardappelen, dient u voor (op 'n theeschoteltje) portie rauwe savooije kool, grof gesneden en met suiker bestrooid, bezorgt je %n kop koffie ér bij, laat het volgen door een taart, voor weinige centen in een naburige bakkerij gekocht eneet je buikje maar vol baas. liet dinner is ulgeloopen. De tafel wordt ontruimd, het eetgerei onder de kraan van de waterleiding geschoven, om GoJ weet wanneer door de Amerikaansche huisviouw eens te worden afgedaan en we zitten weer alsof er niemendal gebeurd was. Neen! hoor eens, dan alle eer aan onze, soms wel wat overbezorgde, huisvrouwtjes, aan onze oud Hollandsche ge zelligheid, aan onze keuken-degelijkheid. En die 'thier goed heeft en er ter wille van z'n portemonnaie niet van af behoeft te stappen, hij volgt de vadei landsche traditie en neemt voor den middag z'n borreltje, al is 't dan ook maar whiskey m plaats van catz-bitter of ouwe klare, of eet zjjn schotel iriet aardappelen, vleesch, groenten en 'n sinaasappel of 'n pijnappel, 'n banaan of 'n aardbei achterna en steekt dan 'ii onvervaUchte vijl-ceuts Amerikaansche sttinkadoros havanr.os op. Noord-Amerika is een uitgestrekt land met 70 millioen bewoners en nu gaat bet niet op om overal en alles over één kam te scheren. Natuurlijk is hel stadsleven heel anders dan 't buitenleven, het leven in California niet dat van in New-York, het verblijf in 't Noorden niet gelijk aan dat in 't Zuiden. Ook behoeft men me niet tegemoet te voegen: «ja maar! dat doen wij zoo niet", of wj hebben 't zoo niet gezien of ondervonden". Allright I ieder vogeltje zingt zooals het gebekt is, en ieder opmerker geeft wéér zooals 't hem is voorgekomen. Die 't beter weet, inag 't zeggen. Evenals overal wordt hier ook gedaan aan politiek en aan godsdienst. Wat de politiek betreft, dat is erbarmelijk, 't Is bijna uitsluitend gebaseerd op: munt er uit slaan. Hoeveel borreltjes zoo'n verkiezing kost, is moeielijk na te gaan, maar die komen er later wel uit. En godsdienst? 't Geldt hier met recht: «Nulla salus sine ecclesia", (üuiten de kerk geen heil). En met al hun kerken, hun secten, hun meeningen, hun godsdiensten, hun preeken, hun gewauwel over 't goeie: moorden, rooven, stelen, vechten, hoereeren, zuipen, sjouwen, zwendelen, hazardspelen, woord breken en echtbreken ze er hier op los, dat men 'n pover ideetje krijgt van die zoo op geschroefde, opgehemelde en opgevijzelde godsdienst der Yankees. Of de Hollanders er aan meédoen? Menschen kinderen 1 die zijn hier zoo lijn als gemalen poppe De onder vinding die ik er van heb opgedaan, beweegt me als volgt: onlangs zou iemand me 'n paar dollars uflnenen. Uelorieii van heb ik jou daar. Haast had de kerel me te pakken bij praatte zoo mooi, zoo roerend en op de vraag of ik er zeker van kon zjjn, dat ik mijn geld binnen 14 dagen terug had, voegt hij ine toe, met pathos: «Meneerrrl ik ben 'n christenDat was voor mjj voldoende, meneerrr de christen kreeg geen dollars van ine. Evenals de politiek, wordt hier ook de godsdienst gebezigd om aan 'n baantje te komen of kjandisie te krijgen. Ik ken o.a. hier een Hollandsche dokter, die lid is van een kerkeraad, ouderling of diaken, scriba van zoo'n genootschap enz., hij adverteert vooral in vrome bladen, zit vooraan in weldadigheids-commissies, maar geen cent van hein tc branden, geen hulp te verwachten van hein zonder zekerheid van betaling, gierig zonder voorbeeld. Inmiddels scheert hjj de schapen en gunt 'n ander de wol der varkens. Bravo, David! In een volgend schrijven ver neemt ge meer. S O L O N G. Aan den schrijver der Brieven uit AmerikaEeu gratis-exemplaar zullen wij u zenden. Het ingezonden bericht uit Bruinisso vau Q. hebben wij uiot opgenomen, omdat wij over dezelfde vorgadering reeds een bericht van onzen gewonen verslaggever haddon ontvangen» Red»

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 2