zierïkzeesche nieuwsbode. Zaterdag 16 Juni 1894. Keuring der Rijtuigen. COLLECTE NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 40,per jaar. 50ste JAARGANG. No. 6473. Directeur-Uitgever J. YVAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 42 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierïkzeesche Nieuwsbode" De burgemeester en wethouders van Zierikzek, Gelet op Art. 47 der Algemeene Politieverordening voor deie gemeente: hebben goedgevonden te bepalen: dat op Znter<lag clou £23 «Juni e.k., des namiddags te 3 ure, aan de Balie, eene keuring; zal worden gehoaden der verhuurd wordende R^- en Voor tuigen en Sleden. Mitsdien worden alle Rijtnig- vcrhuurders opgeroepen om alsdan al hunne voertuigen op de daarvoor bestemde plaats byeen te brengen, ton einde de noodige keuring te ondergaan, ter voorkoming van de bij de Algemeene Politie-Verordening bedreigde boete. Zierhczee, den 8 Joni 1884. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., L® Burgem. JAN SNELLE?!, Secretaris. voor het fonds ter aanuioedlging en onder steuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzek maken bekend, dat de gewone jaarlijksche Collecte ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden in deze gemeente aan de huizen der ingezetenen zal worden gehouden op Woonsilng den ÜO Juni a.R., aan te vangen te IS uur des middags. Zij noodigen de ingezetenen uit die Vaderlandsche in stelling, die aan de algemeene hulp by voortduring dringende behoefte heeft, ook thans krachtdadig te ondersteunen en bevelen haar daartoe in hunne belangstelling aan. Zierikzee, den 13 Juni 1894. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., lABurgem. L. REMPT, 1."-Secretaris. Amerika. Op den lln Juni wees de thermometer te New-York tegen den middag in de schaduw 90 gr. Fahrenheit. Dit was de warmste dag, dien men tot nog toe van den zomer te New-York heeft gehad. De hitte was zoo drukkend, dat vele personen in de straten flauw vielen. Engeland. Een tocht per rijwiel over het Kanaal zal den 27 dezer ondernomen worden door G. Pinkert, uit vinder van de land- en water-vélocipède. Hij zal daarmeö 's morgens half acht van Kamp Gris-Nez, bij Calais, vertrekken en hoopt tegen 12 uur to Folkestone aan te komen. liep betrekkelijk nog vrij goed af. Veel persouen liepen min of meer ernstige kwetsuren op, maar, voor zoover bekend, verloor geen der toeschouwers liet levende algemeene ontsteltenis was echter zoo groot, dat de oefeningen der brandweer gestaakt moesten worden. Dit latere berichten blijkt, dat 7 menschen en een kind ernstig zijn gewond. De Koophandel van Antwerpen meldt in zijn nummer van Dinsdag: Dezen nacht, rond 3 ure, was een matroos vau 21 jaai-, geboren te Rotterdam, te Borgerhout, zynen weg kwijt geraakt, hij wist niet meer hoe aan do dokkeu te komen. In de Appelstraat ontmoette hij drie kerels, uit den omtrek van den Steenenraolen. Hg vroeg hun naar den weg, maar in plaats van hem dien aan t duiden, brachten zij hem in eene afgelegen straat, waar zij den jongeling te lijf gingen om hem te bestelen. De matroos verweerde zich zoo goed het kon, maar dewijl hij ovormand was, trok liij, op een oogenblik dat zijne hand vrij was, zijn mes uit eu gaf een zijner aanvallers er eene diepe snede made over den rechter bil. De gekwetste slaakte eenen kreet en viel ten gronde. Zijne twee makkers namen daarop ijlings de vlucht en lieten hunnen gekwetsten handlanger liggen. Eenige personen kwamen toegesneld om den ge kwetste ter hulp te komen, doch deze had zoo ge bloed dat hij weldra den geest gaf. Er was eene groote ader in het been doorgesneden. Intusschen was de matroos naar bet politiebureel te Borgerhout gegaan waar hij zijn wedervaren ging verhalen. Op de Antwerpsche tentoonstelling heeft de Koningin der Belgen een paar Zecuwsche boerinnetjes aangesproken, die zich voor het Koninklijk gezel schap niet gauw genoeg hadden kunnen verwijderen en dus geheel alleen voor het vittrien bleven staan. De Koningin on vooral Prinses Clementine bewonderden hare eigenaardige kleederdracht en spraken haar aan. Eon verslaggever van het Tlandehblad van Antw. vroeg later aan de vrouwen: Wat heeft de Koningin u gezegd, moeder? Zij vroeg waar wij vandaan waren, meneer. Zoo? En? En toen wij hot zeiden, antwoordde do Koningin: O, dat is een schoon land; daar ben ik ook reeds geweest. En kondot gij do Koningin goed verstaan? Zeker wel. Zij spreekt goed Hollandsch. Nederland. Amsterdam14 Juni. Gisteren avond ■lieeracbto er in de Blankenstraat groote opschudding. Anderhalf jaar geleden was een tweetal in den echt vereenigd, wier huwelijksgeluk alras veel to weuschen overliet. De jonge vrouw zocht ton slotte heil in het vluchten naar haar moeder, die in de Blankenstraat woont. Gisteren ging de verlaten man naar deze woning. Na eerst rondom het huis te zijn geloopen, ging hij op de trap zitten om af te wachten, of zijne vrouw ook komen zou. Eindelijk ging hij naar hare kamer, waar hij tot drie malen de vraag her haalde, of zij met hem mede wilde gaan. Toen ook voor den derden keer haar antwoord ontkennend luidde, haalde hij een pistool te voor schijn cn loste drie schoten op zijne vrouw. Twee kogels kwamen in haar gezicht terecht, terwijl de derde haar in de borst drong. Na bij een apotheker verbonden te zijn, werd de vrouw naar het gasthuis gebracht, terwijl de schuldige door twee agenten werd gearresteerd. Een echtpaar aan de Weesperzijde te Amsterdam was verleden week 12,/1 jaar getrouwd geweest. Hnn ideaal schijnen man en vrouw echter niet in elkander te hebben gevonden. De man gaf bij deze •feestelijke" gelegenheid hiervan blijk, door brieven met rouwrand te laten drukken en aan familie en kennissen rond te zenden. De inhoud luidde: >Hier- raedc vervul ik den treurigen plicht, n kennis te geven van den 121/,--jarigen oorlog tussehen en Geen receptie. Geen bruiloft". Deze buitensporigheid had de familieleden van de vrouw onder aanvoering van de »femina furiosa" (schoonmama) aanleiding gegeven, om daartegen luid te protesteeren en vandaar op den bruiloftsdag een geweldig standje. Den koperen bruidegom werd een helder pak slaag toegediend en de bruid werd voorloopig bij schoonmama in huis genomen. Aan den Amsterdamschen straatweg (Haarlem- Halfweg) heeft men ruim 1500 straatsteenen ont vreemd. De heer Van Deth schrijft aan de Amster dammer het volgende: •De zustervereeniging »Persis" te Amsterdam en verder alle dames- en jongedochters-vereenigingen in Nederland, die zich sedert meerdere of mindere jaren hebben beijverd klecrcn te maken voor de weezen te Neorbosch, worden bij dezen gewaar schuwd daar niet mee voort te gaau, voor en aleer zij zekerheid hebben, dat hare opofferingen den weezen ten goede bomen. Tal van groote kisten en balen met kleeren en allerlei artikelen ten behoeve der weezen bereiken nimmer de Weesinrichting te Neerbosch, maar worden op last van Jan van 't Lindenhout van 't station te Nijmegen naar de familie van zijn vrouw in Friesland gazondon, die alles verkoopt ten eigen voordeele; terwijl niet alleen vroegere, maar ook thans nog te Neerbosch verblijvende weesmeisjes schriftelijk verklaren, nimmer een kleedingstuk te kunnen machtig worden, maar het allernoodigste van eigen spaarcenten te moeten koopen, wanneer althans de familie voor die spaar centen zorgt. •Zelfs de beste stukken van de voor Neerbosch in de W.-I. geslachte varkens gaan dienzelfden weg op. •Wie behoefte gevoelt inlichtingen of bewijzen te vragen van het hierboven beweerde, vervocge zich bij den ondergeteekende, 297 Prinsengracht, Amsterdam, met bijvoeging, wanneer de vraag schriftelijk geschiedt, van postzegel voor antwoord". Te Amstelveen zal dezer dagen een doofstom meisje in het huwelijk treden met een even on gelukkig natnurgenoot te Amsterdam. De wederzijdsche genegenheid dagteekent van beider vroeger verblijf in het doofstommen-instituut te Groningen. Eene dienstbode uit Mijdrecht, die geschreven had op eene advertentie in een onzer dagbladen, kwam met de Mijdrecbtsche boot te Amsterdam aan om haren dienst te betrekken. De steller der advertentie was zoo beleefd geweest, haar van baar vroegere woonplaats af te balen. Op de boot bevonden zich een tweetol visscbers, "^i'Ien bet uiterlijk van den nieuwen patroon eenigszins verdacht voorkwam. Zjj vroegen het meisje, boe zy in zijn gezelschap was gekomen, en hoorden nu, dat zij bij hem in dienst zou treden op den N. Z. Voorburgwal. Die aanwijzingen waren voldoende om een veld wachter van het geval in kennis te stellen. Bij aankomst te Amsterdam noodigde deze den man on zijne nieuwe dienstbode uit, zich met hem naar liet pollitie-bureau te begeven. Daar gaf hij als zijn beroep op slaapsteehouder. Het meisje wist nu genoeg. Door den veldwachter vergezeld, haalde zij haar vooruitgezouden kist met kleederen uit haar nieuwen dienst en keerde zoo spoedig mogelijk naar Mijdrecht terug. Al U £4» lil ligt*: II, 12 Juni. Zondagavond werd de secretaris der a.-r. Kiesvoreeniging »Nederland en Oranje" in het district Eist, op last van den kantonrechter te Wageningen, door de Rijksveldwacht uit het huis van een mot den secretaris bevriend ingezetene weggehaald. Van den secretaris werd nl. opgeöischt een brief, indertyd door voormelden kantonrechter, or. G. W. baron van Dedem, volgens zijn beweren gezonden aan ds. H. Pierson te Zetten, destijds voorzitter der Kiesvereeniging, welke brief zich zou bevinden in het archief der Kiesvereeniging, sedert enkele dagen bernstendo bjj den nieuwen secretaris, den heer A. H. van Lonkhuizen te Wageningen. De heer van L. heoft daarop don brief onder protest afgegeven. 'aCvravcilliage, 13 Juni. De heer Den Breugom de Haas, bestuurslid der coöperatieve broodbakkerij en verbruiksveroeniging >De Hoop" (de bekende niet-socialistische werklieden-coöperatie), lieeft thans definitief aanzegging gekregen, dat hij als zoodanig ontslag moet nemen, in hot belang van don telegraafdienst, waarby hij werkzaam is. Aanleiding tot deze zaak beeoft gegeven de klacht van twee kruideniers, die van oordeel waren, dat de heer De Haas bij het organiseren van een kruidenierswinkel, waarmede het bestuur bezig is, cn het inslaan van waren misbruik kan maken van beroepsgeheimen, waarvan hjj als telegrafist kennis krijgt, cn dat op die wjjzo hot vertouwen in de telegraaf bij het publiek zou verzwakken. Het hoofd bestuur van posterijen en telegraphie schynt dus dit inzicht te deelen. De ITaagsche correspondent der N. Gr. Ct. weet het volgende mede te deelen: Ofschoon ook daarginds de zomerwarmte zich nog wachten laat, luiden de berichten uit Zwitserland, omtrent het verblijf van H.lï. M.M. do Koninginnen •/.eer gunstig. De vorstinnen rijden dagelijks uit en de jonge Koningin wandelt veel. Reeds de ontspanning die iu 't achterwege blijven van allerlei lessen is gelegen, schijnt op de jeugdige vorstin een heilzamen invloed uit te oefenen. Het plan bestaat bij H. M. de Koningin-Regentes, om tot 15 Juli in Zwitserland te blijven en dan, na een 8daagsch oponthoud in Duitschland, (voornamelijk te Weiraar bij de Groot hertogelijke familie), naar Soestdjjk terug te keeren. Daar zal H.M. den geheelen zomer verblijf houden tot September, wanneer het Hof, in verband met de opening der nieuwe zitting van de Staten-Generaal, naar de residentie komt. Einde September zal het lustslot Het Loo worden betrokken, waarschijnlijk tot de laatste dagen des jaars. De Staatscourant van Woensdag bevat het volgende bericht: Blijkens een heden bij het departement van koloniün ontvangen telegram van den gouverneur- generaal van Nedorlandsch-Indiö, heeft de zending van den resident van Bali en Lombok naar Lombok geen bevredigende uitkomst opgeleverd. Nadat de resident den 3den dezer te Ampenan was aangekomen, had den 9don daaraanvolgende eene samenkomst plaats met 's vorsten zonen Ratoc Agoeng Agoong K'toet Karang Asem en Anak Agoeng Madé, waarin de resident, na voorlezing vau do grieven en eischen der Nederlandsch-Indische regeering, drie dagen bedenktijd gaf, met bedreiging dat het niet inwilligen der eischen een gewapend optredeu onzerzijds ten gevolge zou hebben. Een verzoek om onbepaald uitstel, dat den llden dezer schriftelijk werd herhaald, werd door den resident, die de overtuiging kreeg dat men de zaak op de lange baan zocht te schuiven, geweigerd, onder waarschuwing dat niet-tijdig antwoord zou beschouwd worden als eene weigering om aan de gestelde eischen te voldoen. •Woensdag echter is de resident onverrichter zake teruggekeerd, en daarop is door den gouverneur- generaal last gegeven tot het zenden der expeditie". Olld-Rcierlailll, 13 Juni. De gemeente raad heeft met 6 tegen 4 stemmen besloten aan de ftotterdamsche Tramwegraaatschappij te antwoorden dat dc raad concessie en subsidie voor een stoom tram Rotterdam—Oud-Beierland - Numansdorp ver leent, onder voorwaarde dat do Maatschappij zich verbinde de tram op Zondag niet te laten rijden. Xaailislag, 14 Juni. Door de commissie van onderzoek naar deu aanleg van eenen dam en het uitdiepen der haven van den Margrietpolder is aan den gemeenteraad een rapport uitgebracht, ten einde de mogelijkheid te onderzoeken om deze gemeente, zonder belangrjjke geldelijke offers, zoowel wat den tegenwoordigen als don toekomenden tjjd betreft, in het bezit te stellen van eene voldoende haven, door 1°. aan te leggen eenen dam beoosten den Nol, gepaard aan eene voldoende uitdieping der daardoor ontstane haven, en 2°. door het vergrooteu dei- losplaats. Tcmieuxcil. 13 Juni. Door den minister van waterstaat is op de betrekkelijke adressen van de afdeeling Terneuzen van de schippersvereniging Schuttevaör", te kennen gegeven dat het maken van reumingwerken tot het verkrijgen van een meer geschikte ligplaats van schepen buiten de sluizen, te zijner tijd in overweging zal worden genomen. AVolfaarlStlfik, 13 Juni. Na vooraf in onderscheidene vergaderingen gewikt en gewogen te hebben, wat doelmatiger zou zijq, de kerke- gronden iu dit. jaar, bij de intrede van eenen nieuwen zevenjarigen pachttorinijnonderhauds volgens taxatie, of wel publiek te verpachten, is thans, bij volstrekte meerderheid van stemmen beslist, die gronden, als naar gewoonte, in 't open baar te verpachten, wat door sommige pachters intusschen wel anders zou gewenscht geweest zijn. $eher|»eilis&e, 14 Juni. Programma vau de feestviering bij gelegenheid vau het 300-jarig bestaan van het Cloveniersgilde, op 20 Juni a.s. Opening om 10 uur door een optocht van de Gildebroers, een eerewacht en het muziekgezelschap, daarna ringrijderijom 2 uur muziek door de ge meente, 3 uur mastklimmen, 5 uur zakloopen, 7 uur strooplikken. Tussehen de bedrijven en na afloop muziek in de tent. Zierikzee. 15 Juni. Alhier is eene commissie gevormd om het vijl' en twintig jarig bestaan onzer lioogere burgerschool op 3 September e. k. feestelijk te herdenken iu eene bijeenkomst van leerlingen en oud-leerlingen, ouders van leerlingen, directeur, leeraren en oud-leeraren, leden der com missie van toezicht op het middelbaar onderwijs en verdere genoodigdeu. Die commissie bestaat uit de beeren jhr. A. C. Röell, voorzitter der commissie van toezicht, G. M. de Bloetne, secretaris dier commissie, G. Kok, directeur der H. B. S., F. F. Leupen en J. A. de Bruyne, leeraren dier school, mr. D. van der Vliet, J. H. Loewer eu J. J. C. F. Diksehei, oud-leerlingen. Van deze commissie is de heer Röell voorzitter en de heer De Bruyne secretaris. De commissie heeft zich per circulaire tot belanghebbenden en belangstellenden gewend. Tot onderwijzer to Krabbendylce is benoemd do heer J. A. Tavenier te Biervliet. Benoemd tot ontvanger der dir. belastingen enz. to Hcusden, do heer W. van Limborgh, Ibans to Heinkonszand. De Zangvereeniging »Tot Nut. en Uitspanning" van Nieuwland vierde Vrijdag op de >Oranjezon" to Vrouwcpolder haar 20-jang bestaan door hot geven van een zanguitvoering, waaraan door 7 gezelschappen werd deelgenomen. De directeur van Nieuwland, de heer De Smidt, opende het feest; de Vereoniging zong tor inleiding: •Op een Zangfeest"; de heer De Zeeuw van Veero feliciteerde namens do deelnemende gezelschappen de Verecniging van Nieuwland. Daarna zongen iu de eerste afdeeling: Nieuwland, dir. A. de Smit: 1Morgenstond, van Hoogerheide. 2. De Jacht op het Witte Hert, van Hcisig. Veere, dir. L. de Nood: 1. Op de Oranjezon, van De Nood. 2. Sur les Remparts, van Saintis. Oost-Souburg, dir. A. Coruelissen: 1. Berglied, van Steenhuis. 2. Bede in Nood. Domburg, dir. P. J. Timmermans: 1. U nabij, van A. v. Schelteina. 2. Wederzien, van A. v. Scheltema. Borsele, dir. H. de Piester: 1. Aan den Zang, van H. Bender. 2. Excelsior, van Beethoven. Yerseke, dir. Snoek: 1. De Beek, van A. v. Scheltema. 2. Ver van Huis, van A. v. Scheltema. Driewegen, dir. P. Steuvoer: 1. Feestzang, van Mendelssbon. 2. Oranjevaau, vau Vijgeboom. In de tweede afdeeling: Borsele: 1. Serenade, vau Klein, 2. Reislied, vau Otto. Yerseke: 1. Gezang 43. 2. Alles wat adem... van Silcher. Driewegen: 1. Opwaarts, van Otto. 2. Bij het afscheid, van Mcndelsshon. Dom burg: 1. Vertrouwen, vau A. v. Scheltema, 2. Wilhelmus, van Valerius. Oost-Souburg: 1. Een Parel..., van Steen huis. 2. Springvloed, van Kolkman. Veere: 1. JHgerslust, van Astholz. 2. Lied van den Zoon, van Bonman. Nieuwland: 1. Nieuw Loven, van Beethoven, 2. De zingende Vogeltjes. 3. Goeden Nacht, van Laïb. Dokter Walraven x-eikte, met een toepasselijk woord, aan elk der gezelschappen een herinnerings- medaillo uit; do heer De Zeeuw bedankte daarvoor en voor het gegeven feest. De Ambachtsheer van Nieuwland bood der jax-ige Vereeniging een prachtige medaille tot aandenken, cn met een slotwoord van den heer De Smidt, was te 5 uur in den namiddag een feest geüindigd, dat, in een der schoonste streken van Nederland, onder begunstiging vau het heerlijkste weder gehouden en onder de grootste eenstemmigheid eu in de beste orde afgeloopen, als een voorbeeld mag gesteld worden voor alle ondernemingen van dien aard. KiiM'ikzcc. Ten gevolge van dc intrekking van het Belgisch consulaat te Brouwershaven, is de heer J. van Oldenborgh te Dordrecht door Z. M. den Koning van Belgiö benoemd tot consul van Belgiö, ook voor het arrondissement Zierikzee, eu als zoodanig door H. M. de Kouingin-Rogeutes erkend en toegelaten op den voet van Nederlandsch onderdaan. -- Als plaats waar het 48ste landhuishoudkundig congres iu het volgend jaar zal worden gehouden, is Dordrecht gekozen. Te Lonneker heeft zich eene gehuwde vrouw met haar tweejarig dochtertje, dat zy met zak doeken om haar lijf had gebonden, verdronken. Het einde van' een proces. - - Te Londen vervolgde zekere miss Mussabini kapitein Balli, wegens verbreking van trouwbeloften. Toen zij deu aangeklaagden oud-minnaar zag verschijnen werd zij echter zoo geschokt, dat zij dadelijk de aanklacht introk. Londen, 12 Juni. In een depêche uit Hongkong van heden wordt gemeld: Er zijn hier reeds 1500 personen aan de pest overleden. Ver scheidene Europeanen zijn aaugetast en één hunner is bezweken. Dagelijks komen bijna vijftig sterf gevallen aan die ziekte voor. De inlandsche bevolking ontvlucht de stad. De Regeering heeft voorgesteld de woningen in al de aangetaste wijken der inboorlingen af te breken. Hongarije. Uit de Donau bij Pest zijn opgehaald de door een touw aan elkander gebonden lijken van een moeder met haar drie kinderen. Gebrek had de arme jonge weduwe tot de wanhoopsdaad gebracht. Frankrijk. Te Parijs vond men een 72-jarige vrouw, die den kost verdiende met naaien, dood op haar stoel, het naaiwerk in de hand. Het lijk verkeerde reeds in ontbinding. Toen men het wilde begraven, gingen twee groote ratten op den loop, die de beenen der oude vrouw hadden opgegeten. Parijs, 14 Juni. De Regeering zal aan de bcgrootings-commissie mededeelen dc voorgenomon bezuinigingen tot een bedrag van 30 millioen. Duitschland. Het huis te Eisleben, waarin Luther gestorven is, en dat tot dusver geen teekenen van herinnering aan den hervormer vertoonde, is thans, door de inrichting van alle vertrekken in den stijl van Luther's tijd, getooid met eeu aantal voorwerpen, die aan Luther hebben toebehooi-d of op zijn persoon betrekking hebben, een der merkwaardig heden van dat plaatsje geworden. De kosten zijn gedragen door »De Luthervereeniging", iu hoofdzaak uit de opbrengst der vele uitvoeringen van Herrigs Luther Festspiel", dat eeu paar jaren geleden nogal opzien in Duitschland heeft gebaard. Nabij Halle zijn op twee jonge vrouwen en een meisje van 7 jaar door een man moordaan slagen, op de wijze van Jack the Ripper, gepleegd. Één vrouw is dood, het kind ligt hopeloos en de andere vrouw is zwaar gewond. De moordenaar, voor wiens arrestatie 1000 mark werd uitgeloofd, is gevangen genomen. België. Te Antwerpen, waar het internationaal congres der brandweer begonnen is, hielden de vertegen woordigers der verschillende brandweercorpsen op het St. Jansplein openbare oefeningen, ten einde hun bedrevenheid te toonen. Voor de toeschouwers was een tribune opgeslagen. Even nadat de Engelsche brandweermannen waren opgetreden, stortte plot seling een gedeelte der estrade onder het gewicht der talrijke toeschouwers ineen. Onder de menigte ontstond toen een ernstige paniek. Ondanks de pogingen der politie, welke tot kalmte aanspoorde, drongen allen met groot geweld naar het tweede gedeelte, hetwelk toen ook instortte. Het ongeluk

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 1