ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 7 Juni 1894. NIEUWSTIJDINGEN. Haagsche Brieven. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 50ste JAARGANG. No. 6469. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwxbode" Transvaal. Het oproerige kafferhoofd Magato heeft aaD een correspondent van de Times verklaard, dat hij het gezag van President Krtlger erkent en de oproerige kaffers wil helpen onderwerpen, mits Krtlger hem dit persoonlijk verzoekt. Ook is Magato wel geneigd de hem opgelegde belasting te betalen; hij weigert echter het gebied, hem als verblijf aangewezen, te betreden en zal zich daartoe niet laten dwingen, maar liever een guerilla-oorlog voeren in de bijna ontoegankelijke woestenij. Het kafferhoofd beschikt over 30,000 strijders, van nieuwerwetsche vuur wapens voorzien. Onder de Boeren heersckt de meening, dat ongeveer 100,000 kaffers zich bij Magato zouden aansluiten, ingeval de Boeren het onderspit dolven. Dan zou de grootste kafferopstand uitbreken, dien men in Zuid-Afrika ooit heeft beleefd. Kaapstad, 3 Juni. Een gevecht bad plaats tusschen een patrouille Transvaalsche burgers onder kommandant Vorster en het kafferhoofd Malaboet van Zoutpansberg. De Boeren trokken met drie gewonden terug. Engeland. Yan alle kanten luiden de weerberichten even ongunstig. Uit verschillende deelen van Engeland worden hevige regens en storm gemeld. Te Brydo woter woedde een hevig onwedertwee mannen, de kapitein en een matroos van een aldaar gemeerd schip, die een schuilplaats onder een boom gezocht hadden, werden door den bliksem getroffen. De matroos was terstond dood, de kapitein heeft bet leven nog be houden, maar is ernstig gekwetst, terwijl de schoenen en kousen hem van de voeten zijn gebrand. Te Broadstuirs is het lijk van een zeeman aan gespoeld. De reddingsboot aldaar is er met veel moeite in geslaagd een in nood verkeerenden drie- raaster binnen te halen. Ook in Cheshire hebben hevige stormen gewoed, terwijl het in Kent gesneeuwd heeft. De reddingsboot van Lincolnshire redde achttien man der equipage van een stoomschip, dat bij ruwen storm en hooge zee was gestrand. België. Men spreekt van een tweede zaak-Joniaux te Antwerpen. Naar het Ubld. van Antwerpen, onder voorbehoud mededeelt, beeft het parket te Antwerpen een on- geteekenden brief ontvangen, waarin beweerd wordt, dat een rijksambtenaar, wiens leven voor een hooge som verzekerd was, eenigen tijd geleden vergiftigd en tengevolge daarvan overleden is. Een belangrijke vondst is gedaan te Deerlijk in het arrondissement Kortrijk, dicht bij de plaats van het oude kasteel. Twee potjes werden opge graven; in bet eerste waren, zeer goed bewaard gebleven, vijftien zilverstukken van Louis de Male en verschillende Souvereinen uit dezen tijdo. a. een muntstuk van Waleran III van Luxemburg, te Serang geslagen. Het andere potje bevatte een en twintig goudstukken. Te oordeelen naar de jaartallen moot de schat verborgen zijn omstreeks 1375. Hoogst merkwaardig is het, dat onder deze munten ook eenige zilveren knoopen gemengd waren, deels verguld en geëmailleerd, voorstellende een jachthond of een haas. Ook te Veerle bij Westerloo, in de provincie Antwerpen, werd eene groote ver zameling zilveren munten gevonden uit den tijd van Philippus IV en van Albert en Isabella. De jongste Brngsche bladen melden het volgende: >De zegepraal is verzekerdGistermiddag (Vrijdag avond 9 uur) is men bepaald wegens al de schik kingen voor het maken en uitbaten der havens van Brugge en van Brugge-aan-Zee (Heijst) over eengekomen en is het verdrag tusschen den Staat, de stad Brugge en MM. Coiseau en Cousin onher roepelijk geteekend geworden!" *Leve Brugge Nederland. Arnhem, 3 Juni. Gedeputeerde Staten dezer provincie hebben, wijl het hun gebleken is dat bij meerderegemeentebesturen en belanghebbenden het denkbeeld ^bijnt te bestaan, dat tot het bekomen eener vergwiing tot verkoop van sterken drank in het klein,"oven het bij de wet vastgestelde maximum, het voldoende zoude zijn twee bestaande vergunningen uit te koopen, besloten aan de ge meentebesturen in dit gewest te kennen te geven dat bovengenoemde opvatting onjuist is, aangezien niet enkel het feit der opruiming, doch meer bet gehalte en het debiet der nit te koopen inrichtingen door Gedeputeerde Staten wordt overwogen en in sommige gevallen aanleiding kan geven dat de ver langde machtiging wordt verleend. *8 fjiraveiiliagC, 2 Juni. HH. MM. de Koninginnen zijn in goeden welstand te Tarasp aangekomen. Op hare reis naar Zwitserland hebben de Vorstinnen een bezoek gebracht aan de Vorstin Von Wied op Segenshausen, bij Neuwied. 4 Juni. De heer J. J. van Kerkwijk, lid dei- Tweede Kamer, is heden tot herstel van gezondheid naar Baden-Baden vex-trokken. Door het gerechtshof alhier is, ter vervulling van eene in dat college opengevallen raadsheer plaats, opgemaakt eene alphabetiscbe lijst van aan beveling, waarop als no. 1 voorkomt Mr. Ph. A. J. Bouvin, vice-president der arrondissements-recht- bank te Rotterdam. TcMlCIIiBCïl, 4 Juni. Donderdag hield onze gemeenteraad weder een vergadering. Aanwezig alle leden, behalve de heer Joz. de Feijter. Na voor lezing der notulen, geheime zitting, daarna benoeming onderwijzers. Benoemd worden aan school A, de heer J. de Jonge te Dirksland; aan school C, de heer D. A. v. Houten te West-Kapelle en aan school D, de heer P. Visser te Markeloo. Over de benoeming aan school C hadden eenige discussies plaats. Aan vankelijk zou aan de school eene onderwijzeres worden benoemd, en tijdens de vacature was er eene onderwijzeres in de handwerken aangesteld. Bnrgem. en Weth., het hoofd der school en de schoolopziener vonden het evenwel beter als er een onderwjjzer benoemd werd, en het handwerkonder- wijs aan de tegenwoordige onderwijzeres werd op gedragen; dit zou echter een vermeerdering dei- uitgaven met 125 ten gevolge hebben, toch besloot de Raad daartoe. Vervolgens kwamen in behandeling eenige adressen van landbouwers, betrekking hebbende op de nieuwe brug over het kanaal. Adressanten beweren, dat de brug te boog ligtdat de opritten van de Grenulaan en het Dijkje door de gladheid der keien onberijdbaar zijn, en dat de brug gevaar oplevert voor voetgangers, omdat er geen voetpad is. Natuurlijk hoorden we hierover heel wat wijs heid. De een meende dit, de andere dat; de heer v. IJsselsteijn wou de helling aan de Grenulaan verbeteren, do heer Moes achtte alleen verlaging der brug afdoende; ramtoestellen aan wagens, meende de Voorzitter, zou helpen, maar met al dat gepraat kwamen we niet verder en eindelijk besloot men het advies van de commissie van fabri cage te vragen. Eenige af- en overschrijvingen, waaronder één postje van f 233,50 enkel voor advertentiën om onderwijzers op te roepen, werden goedgekeurd. Thans was aan de orde een adres van den heer Grenu, waarin deze voorstellen doet aan den Raad om een einde aan de hangende quaestie over rioleeren en bestraten te maken. Dit adres wordt aangehouden, ten einde den leden de gelegen heid te geven er over te denken. Nog werd ter sprake gebracht door den heer v. IJsselsteijn, de slechte verlichting in onze gemeente, 'a Zomers branden hier bijna geen lantarens, maar volgens den Voorzitter is dat zoo erg niet. Overal hoort men over de verlichting klagenhij voor zich loopt liever in den donker, maar hij zal de zaak bij de commissie van fabricage aanhangig maken. Ik voor mij hoop, dat de commissie het niet met den Voor zitter eens is, en er meer verlichting komt; ik voor mij houd niet van duisternis. VligsiilgCU, 4 Juni. De heer F. C. Dom misse, gemeente-ontvauger alhier, hoopt 21 dezer den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar als werd benoemd. De onthulling van het standbeeld van M. A. de Ruijter blijft op 26 Augustus a.s. bepaald. €mOC3, 5 Juni. Geen zit- of staanplaatsje was onbezet in de groote zaal der sociëteit »Van Onge- nnchten Vrjj" bij de uitvoering der kindercantate »Michiel Adriaanszoon de Ruyter, door circa 300 leerlingen der openbare en bijzondere scholen. De uitvoering liep uitstekend van stapel; het publiek was opgetogen. De held van don avond, Micbieltje, de 14jarige Marinas Hollestelle in net matrozenpalqe, ontving een zilveren horloge, de dames (Mevrouw de Ruyter en do pianiste) bou- quetten, de directeur de heer v. a. Wart een prachtige bloemkrans. De netto-opbrengst komt ten goede aan de Vereeniging voor werkverschaffing. Dinsdagavond trokken door Goes de leden der Zierikzccscke Schutterij met den luitenant van der Vliet, die in den kampstrjjd te Antwerpen den derden prijs behaald hebben. Do schutters haddon nette bouquetjes op den loop der geweren, heel wat vredelievender dan de kogels dio zjj te Antwerpen verschoten. IDllivCIldUke, 6 Juni. Voor de vacante betrekking van veldwachter en bode dezer gemeente hebben zich 34 sollicitanten aangemeld. Xiorikm', 5 JuDi. De op gisteren ver daagde vergadering van den gemeenteraad kon heden geen voortgang hebben, daar bet vereischte aantal leden weder Diet tegenwoordig was. Afwezig waren de heeren Moolenburgh met kennisgeving, de Vos, de Clercq, de Looze, Houwer, Ochtman, van den Bout en Fokker. De vergadering is alsnu belegd tegen Woensdag 6 Juni 's namiddags 2 ure (art. 49 alinea's 2 en 3 Gemeentewet). De ambtenaar bij 's rijks belastingen D. Visser is van Sas van Gent naar Texel verplaatst. Door de te Oost- en West-Souburg bestaande Vereeniging tot oprichting en instandhouding van eene schooi met den bijbel is aangekocht de voor malige pastorie, die tot eene school voor 100 leer lingen zal worden ingericht. jlSicriklüCC, 6 Juni. Maandag 1.1. werd door ons Departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen eene vergadering gehouden In de zoo genaamde commissie van artikel 41, liet Hoofdbestuur der Maatschappij voor sommige zaken ter zijde staande en in de Algemeene Vergadoring praeadvies uitbrengende over alle voorstellen, welker aanneming financiëele gevolgen heeft, zijn n.l. dit jflar twee vacatures, ter vervulling van ééne van welke het Departement Zierikzee in de laatste Algemeene Vergadering werd aangewezen. Het Departement heeft nu benoemd tot lid dezer commissie Mr. S. J. M. van Geuns eu tot plaatsvervangend lid Jhr. A. C. Röell. Naar men uit Colijnsplaat schrijft, loopen do werkzaamheden aau den inlaagdijk in den polder Nieuw-Noordbeveland ten einde: deze week zal de dijk klaar komen, Zaterdag zijn reeds eenige werklui bedankt, terwijl andere met den aannemer zullen medegaan naar Amsterdam om daar bij hem te werken. Een verzoek aan het bestuur vau den polder om eene maand uitstel van oplevering van den dijk, men moet weten dat de dijk reeds eene maand geleden had moeten klaar zijn werd van de hand gewezen. Door burg. en weth. van Arnemuideu is be noemd tot tijdelijke onderwijzeres aan de openbare school, in de kom dier gemeente, mej. M. W. Ilil- dernisse te Middelburg. Xicrikzec, 6 Juni. Zooals wij reeds in ons vorig No. meldden, behaalde eene afdeeling onzer d.d. Schutterij bij het te Antwerpen gehouden concours den Oen prijs. De totale uitslag van den prijskamp tusschen buitenlandsche korpsen was: le prijs, Rotterdam (komm. v. Buren) 15 kogels, 32 punten; 2e Arasterdam, 15 kogels, 31 punten; 3e Zierikzee, 15 kogels, 31 punten; 4e Nijmegen, 15 kogels, 29 punten; 5e Rotterdam, 14 kogels, 15 punten. Gisteren avond te 8V2 ure kwamen de af gevaardigden alhier per Spoorboot terug. Vóór zij aan wal stapten werden zij verwelkomd door den len luit. M. C. Mulock Houwer, de leden van het Kader en de muziek der d.d. Schutterij, allen in groot tenue. Onder geleide der muziek en eene onafzienbare menschenmassa, trok men door eenige straten der stad, waarbij eene ovatie gebracht werd voor de woning van den kommandant Mr. J. C. v. d. Lek de Clercq. Van verschillende woningen waaido de driekleur. In de Concertzaal gekomen, bracht de luit. Houwer den afgevaardigden hulde namens de geheele Schutterjj, bet bestuur dezer stad (de burgemeester was verhinderd tegenwoordig te zijn) en namens de burgerij. De Kommandant der afgevaardigden, de 2e luit. v. d. Vliet, dankte den spreker voor de schitterende ontvangst hun ten deel gevallen, terwijl de korporaal v. d. Weijde namens zijne kameraden dank betuigde voor de eer in den vreemde behaald. Nopens »het feest c1,- burgerwacht" meldt men ons uit Antwerpen: Reeds in den vroegen morgen was er groote beweging in de stad tengevolge van den grooten internationalen schietwedstrijd. »Zij werd voorafgegaan door eene revue van al de korpsen van de burgerwacht. Vóór het stadhuis was de Nederl. Schutterij opgesteld in het midden eener carré, gevormd door de verschillende burger wachten van België, waarvan alleen uit Antwerpen 4000 man onder de wapenen waren. »Zóó opgesteld werd de Ned. Schutterij, onder kommando van Mr. J. C. v. d. Lek de Clercq, geïnspecteerd door den generaal Willaert, terwijl de burgemeester aan het balkon van het stadhuis verscheen. Aan de Nederl. Schutterij, bij wier oprukken het Wien Neêrlandsch Bloed was gespeeld, viel vanwege de bevolking eene ware ovatie ten deel. De Nederlanders werden met luidruchtige toe juichingen begroet. •Te 1 ure schaarden zich al de troepen op de Groote Markt, alwaar ten stadhuize de ontvangst der Schutterij plaats bad. •Kort daarna weerklonk de Brabanijonne en sloegen de trommen de veldmarsch, waarna de wedstrjjd een aanvang nam". De uitslag meldden wij hierboven. Op last van den rechter-commissaris te Dordrecht is te Oud-Beierland gearresteerd en naar de govangenis te Dordrecht overgebracht E. A., en zulks wegens verduistering vau goederen tot zjjn faillieten boedel behoorende. Deze goederen waren geborgen bij conen herbergier te Krooswijk onder Mijnsheerenland, die daarvan aangifte deed bjj de politie. Deze nam alles in beslag. Do miliciens der infanterie van de lichting 1893, uitmakende het blijvend gedeelte, worden 14 Juli a.s. met groot verlof gezonden. Blijkens in do St. Ct. opgenomen mededooling van de commissie voor de ziekenverpleging van het •Roode Kruis" bestaat op 1 October n.s. gelegenheid tot plaatsing van 4 ongeauwde vrouwen, als in wonende leerling-ploegzusters van het »Roode Krois" in hot ziekenhuis a/d. Coolsingel te Rotterdam. Voor de voorwaarden verwjjzen wij haar de St. Ct. ÜKIcrlkxcc, 6 Juni. Op de heden alhier ge houden Paardenmarkt waren aangeroerd 140 paarden. De prijzen liepen van f 300 tot f 600, voor mindere soorten werden lagere prijzen besteed. De kwaliteit was minder dan vorigo jaren, dat wordt toegeschreven aan het slechte voedergewas in het afgeloopen jaar. Deze markt gaf veel levendigheid in onze stad. Te Muiden heeft een negenjarige knaap, die van zijne moeder 36 centen ontving om schoolgeld te betalen, eene flesch woten machtig te worden en toen een zjjner kameraden uitgezonden om voor 33 centen jenever en 3 centen drop te koopen. Do gevolgen bleven niet uit. Met nog een derden knaap in gezelschap, werden zij in deern is waardigen toe stand aan den zeedijk gevonden en naar huis gebracht. Men verneemt dat jl. Zaterdag in De Rijp een persoon gearresteerd en naar Amsterdam over gebracht is, die verdacht wordt van den moord op den slager Schut in de Ceintuurbaan aldaar op eersten Paaschdag. Do Rus Samiljan, die te Amsterdam in voor- loopige hechtenis zat op last van den rechter-com missaris, als verdacht van opzettelijke brandstichting, is op vrijo voeten gesteld. Eenige kinderen in het Friesche dorp Nijkerk speelden met lucifers achter eene huizinge, waarin drie arbeidersgezinnen waven gehuisvestbet gebouw werd met alles wat er in was eene prooi der vlammen. Van Zaterdag 26 Mei tot en met Vrijdag 1 Juni zijn te Rotterdam 36 nieuwe gevallen van pokken aangegeven, 20 van mazelen, 4 van roodvonk en 2 van diphteritis. De hoer Huisman, burgemeester van IJlst, verbiedt het draaien der bruggen in die gemeente gedurende den kerktijd. Daardoor zijn de booten die van Lemmer op Groningen varen, eu om gekeerd, op den Zondag anderhalf uur langer onderweg; zij moeten een grooten omweg maken, of cn dat geeft nog meer oponthoud blijven liggen tot de kerk uitgaat. Een onzer lezers, dus verhaalt De Echovond dezer dagen op de Leidschestraat te Amsterdam een klein rolletje papier, stijf opgerold, dat, toen hij het geopend had, het volgend briefje bleek te bevatten Goede vinder! Laat s. v. p. den inhoud van dit ingevouwen briefje in de een of anderen courant plaadschen. Als ingezonden st.uk, dat kost niets. Voor Hendrik de Jong, die onschuldig in de gevangenis is gebracht. En wat. die zaak van II. Kramer, is niets dan ver zonnen wraakzucht. Omdat ik zijn dochter niet heb willen trouwen, waar ik inderdaad gegronde reden voor had! Nockmaals goede vinder! geef dit briefje aan een dagbladschrijver. Zoo u niet weet waar een dagbladschrijver woond, gaan dan maar naar een boekwinkel, dio zal u wel een dagbladschrijver aanwjjzen. In de hoop dat u aan mijn beleefd ver zoek zal voldoen met achting in dankbaarheid, H. de Jong. Wij namen het briefje letterlijk over. Waarschijnlijk, zegt het blad, en wij achten bet zeker, zal men hier aan een grap te denkon hebben. Het handschrift geleek echtervoor zoover de redactie van De Echo kon nagaan, veel op dat van De Jong. Eenige huurders van onbewoonbare buizen in Klarendal bij Arnhem trachten zich te behelpen door tenten boven kuilen. Een echtpaar, dat in dien treurigen toestand verkeerde, straatmuzikanten van beroep, vat de zaak nog al wijsgeerig op. Aan een staak naast hun luchtig verblijf hebben zij een plankjegespijkerd metopschrift: hotel»Nooitgedacht". Zierikzee, 6 Juni. In de heden, krachtens art. 49 der Gemeentewet, belegde raadsvergadering, waren afwezig de heeren Moolenburgh, Houwer en Fokker met kennisgeving en de heeren de Vos, Ochtman, de Looze, de Clercq, Franse, v. d. Bout en Legeinaat. De notulen van het verhandelde in de vorige raadsvergadering worden ter resumtie aangehouden. De Voorjïtier deelt mede, dat is ingekomen een brief van heeren Gedep. Staten, houdende goed keuring van een raadsbesluit tot af- en overschrij ving van - en op posten der gemeente-begrooting over 1893. Aangenomen voor kennisgeving. Wordt, zonder hoofdelijke stemming, aangenomen het voorstel van Burgern. en Weth. tot af- en over schrijving van - en op posten der gemeente- begrootiug voor 1893. Ingekomen is een adres van het Bestuur der Bewaarschool voor minvermogenden alhier, houdende verzoek om verbooging der door deze gemeente toegekende jaarlijksche subsidie. Dit adres wordt ten fine van praeadvies gesteld in banden van Burgem. en Weth. De Voorzitter deelt mede, dat Burgem. en Weth. tot eene volgende vergadering wenscben aan te houden hun voorstel betrekkelijk den reinigingsdienst. Wordt, met 2 van de 3 uitgebrachte stemmen, benoemd tot lid in de Commissie tot onderzoek der reclames tegen de kohieren van den hoofdei ijken omslag en der honden-belasting voor 1894 de heer Booije, die deze benoeming aanneemt. Tot plaatsvervangend lid in de Commissie voor de zaken der schutterij, wordt met 2 van de 8 stemmen benoemd de beer Legemaat, wien van deze benoeming zal worden kennis gegeven. Beide benoemingen geschiedden in de plaats van den beer Moolenburgh, benoemd tot Wethouder. Na omvraag sluit de Voorzitter de vergadering. AanbestedingenVerkoopingenenz. Het lichten, schoonmaken en weder inbangen van 2 deuren aan het sas te Goes is aanbesteed. In schrijvers de heeren M. Buitendijk te Goes, f 790; A. Foudraine te Goes, f 744; W. v. d. Linde te Kattendjjke, 743 en C. do Wilde te Knttendijke, f 671. Volgende week beslissing over al- of niot- gunning. De heer C. de Wilde te Kattcndijko is voor f 3129 aannemer geworden van do gedeeltelijke vernieuwing van 's rijks grooten straatweg op Zuid- Beveland. Overige inschrijvers waren de boeren A. van Poporing to Bruinisse, 3333P. Monjé tc Breskens, f 8197J. do Jonge te Biezelinge, 3198 B. de Exter v. d. Brink te Krabbendijkcf 8180. De laatste kersen en pruimen op Kapelle on Zuid-Beveland zijn verpacht. Tien boomgaarden worden verpacht voor f 1533 en vijf andere voor f496. De prijzen zijn zeer boog, n.l. van 6 tot 8 cent per kilo aan den boom. Voegt men bierbij do kosten van plukken, van vervoer enz., dan komt men allicht tot het dubbele voor handelsprijs. Juni. Door het Dagelijksch Bestuur der Visscherijen op de Schelde en Zeeuwschc 8troomen werd heden middag in het hotel >de Commerce" aan de Loskade alhier in het openbaar verpachthet recht tot weghalen van mosselzaad aan de rijks-zeeweringen nabij de Oude Hoeve (Schouwen), in 8 perceelen. Do volgende prijzen werden geboden: perceel 1 f 3perceel 2 f 3perceel 3 f 5perceel 4 f 5 perceel 5 f 6perceel 6 f 8perceel 7 f 9 en perceel 8 f 12. II E II T !8 K A K G il. Bij bevelschrift der rechtbank te Middelburg van den 31sten Mei 11. is naar de openbare zitting dier rechtbank verwezen: M. T., oud 28 jaren, smid- bankwerker, geboren te Zierikzee, wonende te Middelburg, gedetineerd aldaar, ter zake: dat hij in het jaar 1894, op na te melden tijdstippen, heeft weggenomen, met het oogmerk van weder rechtelijke toeöigening, de navolgende voorwerpen: 1°. op *19 Januari 1894 twee halve krukpenmetalen, twee metalen geleiblokken, een metalen krukpenbus, een halve grondring, twee metalen potten, een metalen bus, twee wartelmoeren en twee halve metalen, eu 2°. op 13 Februari 1894 twee drijf riemen, alle welke voorwerpen lagen op de openbare straat tegen den muur der machinefabriek van de firma Van der Klip Jolmers te Middelburg, geborgen achter eene plaat, en welke voorwerpen hjj wist, dat aan genoemde firma toebehoordenof althans opzettelijk uit de opbrengst dier voorwerpen, die hij wist dat door misdrijf waren verkregen, immers die hij wist, dat ter genoemde plaatse waren verborgen met het oogmerk om ze vau daar wederrechtelijk weg te nemeu, voordeel heeft ge trokken, door ze aan Jacobus de Klerk te verkoopen en de opbrengst ten deele voor zich te behouden. Aan den beklaagde is de beer mr. F. J. Sprenger, advocaat te Middelburg, ambtshalve als verdediger De Haagsche rechtbank veroordeelde Maandag j.l. den koetsier der geineente-reinigiDg, die een persoon, thans overleden, in het Alexandersploin mishandelde, en daarna hulpeloos liet liggen, tot 3 maanden gevangenisstraf. Aiiiüitci'dnin, 5 Juni. Het gerechtshof ver oordeelde heden Hendrik De Jong wegens oplich ting tot 3 jaren gevangenisstraf. Beklaagde teekende cassatie aan. Yal§chc ISmikbilfctten. Nadat in de zitting vau Dinsdag de verschillende verdedigers der beklaagden hunne duplieken hadden ingediend, werd aau de beklaagden gelegenheid ge geven op- of aanmerkingen te maken. Daarvan maakten Krausse, Toebaerts, Thumm en Loeschke gebruik. Krausse: ik heb de biljetten niet gemaakt met de bedoeling om deze uit te geven en heb ook niet geweten, dat Rempt er eenige zou uitgeven. Toen ik uit de courant gewaar werd, dat dit het geval was geweest, schrok ik geweldig. Van Lïemt heeft zich in enkele opzichten vergist, doordien hij bij verschillende gelegenheden abnormaal is geweest. Frey wist ook zeer goed, dat ik de biljetten niet wilde uitgeven, en toen ik zelf in abnormalen toestand biljetten had uitgegeven, stond ik daarover, weder tot bewustzijn gekomen, versteld. Ook de tijdsbepalingen zijn niet juist. Toebaerts heeft de biljetten langer dan eene week in huis gehad. Toebaerts: Krausse heeft het koffertje gesloten bij mij aan huis gebracht; daar is het in dien zelfden toestand blijven staan, voor zooveel ik weet, en later nog steeds gesloten naar Utrecht gebracht, dit is al wat ik daarvan weet. Thumm: De geheele zaak is verkeerd voor gesteld, en ik heb bij de geheele zaak geen enkel voordeel bedongen of genoten. Loeschke: ik heb niet geweten, dat het biljet, dat ik voor Keeze wisselde, valsch was, het i» mogelijk, dat Keeze dit wist, maar mij heeft hij daarvan niets gezegd. De rechtbank ging na deze verklaringen in raad kamer en bleef daar ongeveer een kwartier. Na heropening der openbare zitting werd de uitspraak bepaald op Dinsdag 19 Juni des morgens te 10 uur, en de zitting daarop gesloten verklaard. LAADBOIIH. Aan het programma van de algemeene ver gadering der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland", en de daaraan verbonden tentoonstelling, enz., te houden te Mid delburg op 20 en 21 Juni a.s., ontleenen wij het volgende: Woensdag 20 Juni, voorm. 10 nre algemeene vergadering in de concertzaal. Des namiddags 1 uur zal, voor zoover daartoe rijtuigen beschikbaar zullen zijn, kosteloos de gelegenheid worden aangeboden tot deelneming aan een rijtoer. Aan niemand zal echter plaats worden verleend dan tegen afgifte eener kaart, des ochtend vóór de algemeene ver gadering te bekomen bij den heer A. Meeuwse. Des avonds half acht ure concert in het Schutters hof, toegankelijk voor de leden der Maatschappij met hunne dames, op vertoon van diploma. Donderdag 21 Juni, afdeelingstentoonstelling van paarden, rundvee, schapen, varkens, pluimgedierte, werktuigen, enz., op de weide van den heer W. Reynierse, aan den Seissingel. Des namiddags half 6 ure gemeenschappelijke maaltijd in de groote zaal van het Schuttershof, waarvoor kaarten tegen f 2,50 per couvert, met inbegrip van een halve flesch wijn, uiterlijk tot Woensdag 20 Juni te bekomen zijn bij den heer F. J. Voorbeijtel. Des avonds half 8 xire concert in de Buitentuin en te 10 ure illuminatie en vuurwerk op bet Molenwater. Donderdag voormiddag half 10 ure vergadering van de vereeniging »Nederlandsch Paardenstamboek" in het Schuttershof. Onder de te behandelen onderwerpen komen o.m. voor: Bespreking der winter-landbouwschool te Goes. Beetwortelsuikerfabrieken. Voedingsmiddelen, in te leiden door Dr. A. J. S waving. De lijst der aangiften voor de tentoonstelling wordt 9 Juni gesloten. De leden worden beleefd herinnert aan het mede brengen van hun bewijs van lidmaatschap, hetwelk tot het erlangen van toegang telkens kan worden in ieder, die aan voornoemde tentoonstelling weiischt deel te nemen, en omtrent een en ander inlichtingen verlangt, wende zich tot den heer Jan Polderdjjk, Secretaris der Afdeeling Walcheren. Men schrijft uit Noord-Brabant aan Het Centrum: Het is ongelooflijk welke kostbare veranderingen de suikerfabrieken dit jaar weder ondergaan. Hon derdduizenden guldens worden uitgegeven, ten einde in de aanstaaude campagne meer beetwortelen in minder tijd te verwerken. De suikerfabriek der firma Wittonck te Breda, wordt ingericht voor een aanslag van een millioen KG. bieten per dag, die derzelfde firma te Bergen- op-Zoom voor 600,000 KG. Ook hebben de meeste fabrikanten kanalen aangelegd, waardoor de helft der bietenlossers vervallen, hetgeen wel te betreuren is, daar honderden arbeiders in den winter hiermede voor hun gezin den kost moesten verdienen. KliinklAIEIjAA Bedankt voor het beroep naar Oudelande (Zeel.) door den beer W. van Griethuijsen, candidaat te Fijnaart (N.-Br.), die ook beroepen is te St. Philips- land. Sirjaiislaml, 6 Juni. De candidaat Swaan te Arnhem zond ons heden bet teleurstellend bericht dat hij bet op hem uitgebrachte beroep uiet kon opvolgen. Voor eenige dagen hebben wij gemeld, dat door dr. F. van Gheel Gildemeester eene aanklacht was ingediend tegen de heeren Blibler te Groningen en Van Deth te Amsterdam. In verband daarmede heeft het classicaal bestuur te 's Hage aan eene commissie uit zijn midden opgedragen een ernstig onderzoek in te stellen naar do gegrondheid van geruchten, die sinds eenigen tijd iu omloop zijn omtrent genoemden Haagschen pvedikant. 's Gravenhage, Juni. Pierson is lid van de Witte geworden. Zietdaar het feit van den dag. Misschien schijnt het zoo belangrijk niet u dit te melden, daar ge wellicht zult meeuen dat een oud-Minister, hoekuapook, nn niet zulk een uitmiddelpuntig persoon is, dat het feit alleen dat hij toegelaten wordt in een algemeen bekende sociëteit, nu juist wereldkundig zou dienen te worden gemaakt. Zoo oordeelende, zoudt ge echter misschien op zijn Zierikzeesch redeneeren wat mij, in parenthesi gezegd, nu juist niet voor komt synoniem te zijn met volkomen rechtvaardig na het belangrijk adres gelezen te hebben vau uwen directeur-uitgever, een adres dat èn uit een

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 1