XIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 2 Juni 1894. Tweede Blad. NIEUWSTIJDINGEN. FEUILLETON. Het Halssnoer, Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prya per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 50ste JAARGANG. No. 6467. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des MaandagsWoensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnement«- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode' KKIMMSGEVUNG. De BURGEMEESTER van Zejukzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Maandag clou -1 Juni e.k., des namiddags te Is/k uur, op bet Raad huis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad ral gehouden worden. Zierikzee, den 1 Juni 1894. De Burgemeester voornoemd, Ch. W. VERMEIJS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN: Mededeeling van ingekomen stukken. Voorstel tot af- en overschrijving van begrootingsposten enz. Nederland. Terschelling, 29 Mei. Dat het met de zeevaart voor onze eilandbewoners minder wordt en de zeelui das naar andere bronnen van bestaan uitzien, blijkt hieruit, dat heden de stoomboot ♦Rotterdam" in de haven kwam om een zeventigtal zeevarenden morgen kosteloos te vervoeren en aan boord te brengen, allen bestemd voor de haring- visscherij. Amsterdam. 30 Mei. Eenigen tijd geleden werd in het Binnen-Gasthuis alhier een jonge man opgenomen. Hij had reeds eenige jaren aan ashtma geleden, een kwaal die voortdurend toenam, zoodat hij zich soms nauwelijks kon bewegen door de hevige benauwdheid waarmede hij werd bezocht. Plotseling echter was die kwaal zoo goed als geweken, maar in plaats daarvan werd hij overvallen door uitput ting en zwakte, waardoor bij voortdurend het bed moest houden, en ten slotte zelfs den dood nabij scheen. Er kwamen verschillende geneesheeren bij, die den patiënt herhaaldelijk onderzochten en ver schillende middelen toepasten, zonder dat de zieke daarbij echter baat vond. Zij schudden het hoofd over dit raadselachtige geval en keurden het ten slotte goed, dat de man naar het Gasthuis werd overgebracht. Ter eere van de faculteit moet worden vermeld dat Prof. Hertz beroemd om zijn diag nose op het eerste gezicht onmiddellijk verklaarde »Dat is natuurlijk niet anders als loodvergiftiging". De patiënt werd met de grootste zorg verpleegd en kwam langzamerhand weder bij krachten, maar zelfs tbans, nu hij het Gasthuis weder verlaten heeft, mag hij slechts enkele uren per dag het bed verlaten en gevoelt zich nog uiterst zwak. De vraag was natuurlijk, hoe hij die loodvergif tiging had opgedaan. Vroeger, d. i. vóór het tijdperk van de Duinwaterleiding, waren dergelijke gevallen aan de orde van den dag, maar thans komen ze hoogst zelden voor, een verklaring voor de omstan digheid, dat de geneesheeren de typische verschijn selen niot zoo spoedig hadden herkend. De ashtmalijder had reeds velerlei middelen aan gewend, maar toon zijne benauwdheid steeds verer gerde, was hij, ten einde raad, bezweken voor den vriendelijken drang in zijn naaste omgeving, om eens een middeltje te probeeren, waardoor >de buurman aan den overkant", die aan longtering leed, zoo goed als genezen was. Men kon nooit weten, en hetzelfde middel had reeds vele andere menschen op de been geholpen. (N.B. toen de patiënt later een onderzoek iostelde naar het welvaren van die anderen, is hem gebleken dat die voor zoover er namen en adressen bekend waren toevallig allen reeds uit het rijk der levenden waren verdwenen). Het wondermiddel werd dus gehaald en ingenomen. Op een der grachten in den Jordaan woont een oude juffrouw, die daar reeds jarenlang als wonder- doktores een praktijk uitoefent, welke menig ge neesheer vau naam haar zou benijden. Zij heeft middelen voor alle kwalen, geneest kanker, tering, uitslag, zeere oogen, dikke beenen, gezwellen van allerlei aard en nog veel meer. Van haar kan gezegd worden, dat de wetenschap van honderden genees heeren in dit hoofd is gevaren. Zjj staat letterlijk voor niets, maar het verwonderlijkste van hare geneeswijze is toch hierin gelegen, dat zij voor al die kwalen betrekkelijk zoo weinig verschillende middeleu toepast, medicijnen, welke zij echter in hoogst eigen persoon vervaardigt. Haar spreekuur duurt den geheelen dag, soms staan de patiënten, meest vrouwen met of zonder kinderen, in troepjes voor hare woning, en des Maandags, wanneer de boeren in de stad komen, is het altijd een waar gedrang. Zelfs komen ze van heinde en ver in karretjes aanrijden, die goede buitenlui, om zalQes en drapkjes te halen, en nu en dan komt een schuit vlak voor haar huis in de gracht liggen, om een zieken schipper zoo dicht mogelijk bij haar te brengen. Dan kan men het schouwspel genieten, dat deze wonderdoenster afdaalt van haar hooge stoep en zich aan boord begeeft om den zieke in de roef de onfeilbare middelen too te dienen. Deze vrouw nu werd geraadpleegd over het ashtma van den zieke, en natuurlijk beschaamde zjj ook ditmaal de verwachtingen niet. Toen haar de ver schijnselen van de kwaal, de oaderdom en de om standigheden van den patiënt waren medegedeeld, gaf zij een soort van consérf mee met de aanwijzing, dat de man daarvan tweemaal per dag een thee lepeltje moest innemen. Dan zou hij wel spoedig heter worden. Het moest erkend worden, dat de lijder na het gebruik minder last had vau ashtma, maar het geneesmiddel was veel erger dan de kwaal, omdat hg een ziekte in ruil kreeg, welke hem bijna het leven kostte. Thans nu hij weder aan debeterhand is, komt trouwens zijn oude kwaal weder te voor schijn, want naarmate de loodverbinding uit zyn lichaam wordt afgevoerd, treedt het ashtma weer meer op den voorgrond, volgens een bekeud ver schijnsel, dat de eene kwaal de andere tydelijk bedekt zonder haar geheel op te heffen. Overeenkomstig de verklaring van den professor werd in het zalfje, bij scheikundig onderzoek, wel deugdelijk lood aangetoond, en op grond hiervan heeft de- vergiftigde thans tegen de doktores een aanklacht ingediend, vooreerst wegens de vergiftiging zelve, maar bovendien, in civiele actie, een eisch tot schadevergoeding, omdat zijne zaak gedurende een langdurige ziekte nagenoeg geheel is verloopen. Deze aanklacht zal nu wel gevolgd worden door eene strafrechtelijke vervolging wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst. De Liberale Unie zal haar gewone algemeene vergadering te Amsterdam houden Zaterdag 16 Juni in Eensgezindheid". Op de agenda komen de volgende punten voor: Verslag omtrent den toestand der Liberale Unie en de werkzaamheden van het bestunr gedurende het jaar 1893. Verkiezing van twee leden van het bestuur, in plaats van de heeren Mrs. M. Tydeman Jr. (aftreding 1897) en A. C. Crena de Jong (aftreding 1899), die als zoodanig ontalag genomen hebben. IKrcdn, 31 Mei. Dinsdagavond, gedurende den dienst in do St. Antoniuskerk alhier, geraakte door het omvollen van eene kaars, hot rijkversierde Maria-altanr in den brand. De geheclo kerk geraakte in opschudding. Vrouwen vielen flauw of op den grond, terwjjl allen zich met geweld een uitweg naar den uitgang zochten te banen. Gelukkig dat zekere v. d. Wielp, een onvervaard man, onmiddel lijk naar het altaar snelde om zooveel mogelijk het vuur te dooven; later werd met eene bandspuit het vuur geheel gebluscht. Do herder der parochie, Mgr. van Spaandonk, beklom den preekstoel en maande de geloovigen tot kalmte aan, terwjjl ook nog een drietal heeren zich met kracht tegen het verder opdringen der menigte wisten te verzetten. Ondanks dit alles geraakte nog menigeen onder de voeten. Oucl-ltcierluil«l, 30 Mei. In de zitting van den gemeenteraad werd voorlezing gedaan van een schrijven van den directeur der Rotterdamsche train weg-maatschappij, inhoudende kennisgeving van plannen tot het aanleggen en exploiteeren van eene stoomtram RotterdamOud-BeierlandNu mans dorp, waarbij de geldelijke steun der gemeente wordt gevraagd. Gesteld in handen van Burgem. en Weth. om advies. St. Alllinlttinl. 1 Juni. In de j.l. Dondor- dag gehouden vergadering van ingelanden der polders van St. Annaland, werden behandeld en onveranderd vastgesteld de verschillende rekeningen dienst 1893/94 en de begrootingen dienst 1894/95. Behalve die voor de Algemeene Watering, sloot iedere rekening met een goed slot. Het dijkgeschot onderging geene verandering en bleef op hetzelfde bedrag als over 1893/94 vastgesteld. Op de voor dracht van drie personen voor de betrekking van gezworene door het als zoodanig genomen ontslag van den heer P. Koddo, werden na verschillende stemming gebracht als No. 1 de heer P. Brujjnzeel, als No. 2 de heer D. Qoedegebuore Jz., als No. 3 de heer J. Boogaard. Verworpen werden de voorstellen van den heer H. J. Dorst, tot verlaging van dén duiker in den Annavosdijkschen dijk, in den Staartweg en van Reigersgat, benevens tot verdieping en verbreeding van de waterleiding onder den Staartdjjk. Aangenomen het vooretol van dien heer, om met het bestuur van St. Maartensdijk in overleg te treden tot het leggen van een grintweg van af die op den ouden Zeedijk tot aan den Steenenpad een nader voorstel om ieder jaar 1000 M. grint- baan te leggen, werk aangehouden. Voorts werd nog ,op verzoek van de heeren C. H&ge c.s., besloten tot begrinting van den Lagenw eg. Door ingelanden der polders Annavosdijk, Breedenvliet, Oudeland met Ravensoord werd tot haar vertegenwoordiger in den djjkraad van den Calamiteusen Snzannapolder benoemd de heer D. Goedegebuure Jz., in de plaats van den heer P. Kodde, die zjjn ontslag als zoodanig had ge nomen. laOt'M, 30 Mei. De vereenigiog voor volksver maken gaat er niet op vooruit: het aantal leden liep terug van 220 tot 170, waarmede de ontvangsten natuurljjk gelijken tred hielden. Sedert die ver- eeniging zich in ander en beter spoor beweegt, is die achteruitgang te betreuren. Zjj heeft eene Floralia in het loven geroepen, kunstbeschouwingen georganiseerd, en ze zon zeker nog meer hooi op de vork nemen als de financiën het toelieten. In den heer A. L. P. Spuijbroek, die naar Enschedé is vertrokken, verloor de vereeniging een uitstekenden voorzitter. De ontvangsten hebben f 200, de uitgaven f 224 bedragen. In het bestuur werd herbenoemd de heer F. Q. C. den Hollander, en de bestaande vacature aangevuld met de heeren A. C. Bolluijt, G. v. d. Hoek en H. J. van Ebbenhorst Teng- bergen. De afdeeling Floralia mag zich in veler sympathie verheugen. Ruim 600 potjes werden afgehaald, hetgeen eene bezienswaardige tentoonstelling sal kunnen opleveren. Ter aanvulling van bet telegrafisch bericht omtrent het overljjden van den heer Hartman, secretaris dezer gemeente, moge dienen dat de overledene is geboren 6 Mei 1831 te Breda. Achtereen volgons was hij kweekeling bjj het onderwjjs, leer ling-letterzetter bjj den beer Morks te Dordrecht, terwjjl zjjne voorliefdo was om predikant te worden. Na op verschillende plaatsen bjj de gemeenteljjke administratie werkzaam te zijn geweest, werd bjj op 1 Januari 1869 secretaris van Goes en bleef dit tot aan zjjn dood. De overledene is door geheel Zeeland bekend als specialiteit op het gebied van het administratief recht. Van de vereeniging van burgemeesters en secretarissen op de beide Bovelanden was hjj de oprichter en bleef er de ziel van. Voor tal van burgemeesters en secretarissen was hjj de vraagbaak, eu dit moet tot zjjne eer gezegd worden, steeds was bij bereid de gevraagde inlichtingen te geven. Veel en velerlei zjjn do geschriften van zjjne hand afkomstig, niot alleen onder zjjn eigen naam maar ook onder dien van H. v. d. Veluwe. Hot zal moeiljjk gaan den overledene een alleszins geschikte opvolger te geven. Zaterdag wordt het stoffeljjk overschot ter aarde besteld. Drie uren achtereen gaf de heer G. van Deth Woensdagavond inzage in het zondenregister van don heer J. van 't Lindenhout, directeur van de weesinrichting te Neerbosch. Als slechts het honderdste part waar is van wat de heer v. D. mededeelde, dan is het ontwijfelbaar of do heer Van 't Lindenhout is een schurk, een meineedigeeen lafaard een dief. Dergeljjke pleizierige termen gebruikte de spreker om van 't L. aan te duiden. Voor het gehoor was 't natuurljjk niet mogeljjk uit te maken of er werkelijk grond bestaat voor deze ontzettende beschuldigingen. Één van beide is waar: óf van 't L. verdient geen seconde langer directenr te zjjn van de wees- inrichting, óf van Deth moet vervolgd worden wegens laster. Zijn beschuldigingen betroffen toch niet alleen van 't L., maar vele andere personen, die gewichtige betrekkingen bekleeden en die met naam en voornaam en woonplaats werden aangeduid. Bjj menig verhaal van mishandelingen en nog erger liep menigeen uit het publiek eene koude rilling over het lijf. Aan het slot kwam een oud-verpleegde der inrichting den honderden hoorders nog mededeelen, dat de heer v. D. niets had overdreven. Hij zelf was een dergenen die op gruwzame wijze waren mishandeld, en wiens naam in de brochure v. D. voorkomt; hij was echter nog erger mishandeld dan daar was medegedeeld. Staande de vergadering werd door een groot deel der hoorders een door den heer v. D. opgesteld verzoek aan de Regeering geteekend om eene rijks commissie van onderzoek te benoemen in zake de toestanden te Neerbosch. Harteljjk hopen wjj dat er spoedig recht worde gedaan door óf v. 't L. óf van Deth te straffen. Stavcilis&e, 31 Mei. Volgens den alhier vanwege het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te Utrecht geplaatsten regenmeter viel er in Mei 11. 54 m.M. regen, verkregen in 11 aftappingen, tegen 15 in 1893; 15 in 1892; 83,5 in 1891 en 45,5 in 1890. De hoogste barometerstand in de laatste maand was 770, de laagste 755 m.M. IBrulillsse. 31 Mei. Gisteren had alhier een zeer onverwacht sterfgeval plaats. Een meisje van ongeveer 13 jaren, dat zich des avonds gezond te ruste begeven had, werd des morgens dood in haar bed gevonden. De ontsteltenis en smart dei- moeder, die alleen met de jongere kinderen thuis was, daar de vader en do oudere kinderen voor hnnne bezigheden buiten de gemeente waren, zijn niet te beschrijven. Het droevig voorval wekt natuurljjk algemeene deelneming in de gemeente. Blirgll. 31 Mei. De begrooting der inkomsten en uitgaven van den polder Burgh en Westland voor het dienstjaar l8®*/a& is op 30 dezer door Ingelanden vastgesteld tot een bedrag van f8421,125 in ontvang en uitgaaf. llamilMtCMle, 31 Mei. Ingelanden van den Westerenban-polder vergaderden 28 dezer. Goed gekeurd werd de rekening des polders over 189s/94 in ontvang op f726,15 en in uitgaaf op ƒ606,57. Vastgesteld werd de begrooting voor 18M/e» in ontvung en uitgaaf tot een bedrag van f 706,65s. Het dijkgeschot is voor dit jaar bepaald op f 560,56s, zijnde f 160,16 hooger dan in het vorige dienstjaar. Die hoogere heffing van dijkgeschot is noodig tot gedeeltelijke aflossing van de in 18M/#« aangegane gcldleening ter voorziening van zandverstuiving. De heer J. Slot Gz. te Bovencarspel heeft zijne benoeming tot onderwijzer aan de openbare lagere school in deze gemeente aangenomen. Xlcrikzec, 1 Juni. Aan het schutters-con- conrs te Antwerpen zullen deelnomen afgevaar digden van dc schutterijen uit Amsterdam, Helmond, Bcrgen-op-Zoom, Zierikzee, Nijmegen, Den Bosch, Haarlem, Rotterdam, Breda en Dordrecht. /Van mej. A. A. A. van Bekum, is op haar verzoek, met ingang van 1 Junia.s., eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de openbare lagere school te Coljjnsplaat. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Sep tember, aan J. Vermeulen, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur van- en leeraar aan de Rijk Hoogere Burgerschool te Middelburg. Bij kon. besluit is o. a. pensioen verleend ad f541 aan L. v. d. Have, kommies le kl. bjj 's Rjjks belastingen. Bjj kon. besl. is benoemd tot kantonrechter te Oud-Beierland, Mr. P. L. Moons, thans kanton rechter te Dokkum. Het bouwen der nieuwe steenen woning voor den kustlichtwachter te Borssele, ter vervanging van het houten gebouw, is door den minister van marine opgedragen aan den heer A. J. de Mnjjnck, timmerman in genoemde gemeente. De beurtschipper van Waarde op Rotterdam A. Geense heeft, naar men meldt, het ongeluk gehad in den omtrek van Willemstad zjjn deklast, bestaande uit dekriet, te verliezen. Het vaartuig sloeg door eenen hevigen rukwind omver; doordat ze nog tijdig de touwen wisten los le snijden, kwamen de opvarenden er met het verlies van het dekriet af. In de Staats-Ct. maakt de minister van finan ciën het volgende bekend: VAN GUY DE MAUPASSANT. Naar het F r a n s c h door I. van Warns. Y. Tegen het einde der week had men alle hoop opgegeven om het halssnoer terug te vinden, en Rampouneau, die in dien korten tijd vijf jaar ouder geworden scheen, zeide toen: »Wjj moeten de schade herstellen". Den volgenden dag begaven zij zich met het foudraal, waarin de diamanten eertijds geborgen waren, naar den juwelier, wiens naain daar binnen in stond. De man zag zijn boeken na, en antwoordde op haar vragen: »Ik heb het halssnoer niet geleverd Madame, ik heb er slechts het foudraal voor gemaakt". Hierop begaven zij zich van den eenen juwelier naar den anderen, overal zoekende naar een hals snoer, gelijkende op hetgeen verloren was. Beide waren uitgeput van zorg en angst. Eindelijk vonden zij bij een juwelier in het Palais Royale de weder gade van het verloren kleinood, geprijsd op 40,000 frs. Men wilde het hen laten voor 36,000 francs. De juwelier gaf hen drie dagen van beraad, en beloofde het halssnoer terug te zullen koopen voor 34,000 francs als het verloren kleinood vóór het eind van Februari mocht terug gevonden worden. Rampou neau bezat 18,000 francs, zjjn vaderlijk erfdeel. De rest wilde hij leenen. Hjj beproefde hetvan den een vraagde hjj 1000 francs, van een tweede 250, van een derde 150. Hij teckende schuldbekentenissen, beloofde hooge renten, viel in handen van geldschieters en woeke raars. Hij benadeelde zich voor geheel zijn volgend loven, bracht zjjn goeden naam in gevaar; entoen, zonder te denken aan een toekomst vol ontbering, aan een leven van materieele en moreele zorgen en ellende, dat hen wachtte, begaf hij zich op weg om het diamanten halssnoer te koopen, en legde hij de 36,000 francs op de toonbank van den winkelier. Toen Mathilde het halssnoer aan hare vriendin terugbracht, zeide deze op stroeven toon Waarom hebt gij het niet eerder gedaan, ik had het noodig kunnen hebben". Madame Torestier deed het foudraal niet open, zooals hare vriendin gevreesd had. Wat zou zij wel gedacht hebben als zjj den ruil ontdekt had? Wat zou zij gezegd hebben? Zou zij haar een diefegge genoemd hebben? VI. Hoewel niemand beter dan zjj gevoelde, wat het zeggen wilde arm te wezen, toch aarzelde Madame Rampouneau niet een kloek en heldhaftig besluit te nemen. Die vreeselijke schuld moest betaald worden, en zjj zou daartoe meöwerken zooveel in hare macht was. Het dienstmeisje werd weggezonden. De tegenwoordige woning verwisseld voor een bovenkamer in een achterbuurt. Zij kookte, en deed al het huiswerk zelf. En och, zij had zulk een af keer van dergeljjke bezigheden! Zij waschte de ruwe schotels en vuile borden, en reinigde de gebruikte potten en pannen met baar tengere handen. Zij zorgde eigenhandig voor de wascb, hing het natte good over touwtjes te drogen, haalde eiken morgen het water van beneden, gedurig stilstaande om adem te scheppen. lederen dag ging zij, armoedig gekleed, met een mand aan den arm naar den slager, den kruidenier, den groenboer, lovend en dingend over den prijs der schamele eetwaren. Elke maand moesten er schulden afgedaan of verplichtingen vernieuwd worden. Haar man schreef des avonds koopmansrekeningen, en bleef dikwijls tot laat in den nacht op om voor enkele stuivers copiëerwerk te verrichten. En dit leven duurde tien jaar! Na verloop van dien tijd was alles afbetaald, de voorschotten van de woekeraars, de renten die op- geloopen waren. Alles 1 Madame de Rampouneau was oud geworden. Het ruwe werk had een grove, sterke vrouw van haar gemaakt. Zjj sprak met een schelle stem, en haar kapsel was steeds in wauorde. Met opgeschorte rokken en roode handen schrobde zij den vloer. Maar nu en dan als haar echtgenoot niet te huis was, zette zij zich aan het Venster en verdiepte zich in herinneringen aan dien lang vervlogen tijd, aan den avond van het bal, toon men zooveel werk van haar gemaakt had. Wat had er niet kunnen gebeuren, wanneer zij het halssnoer niet verloren had. Wie weet. Ja, wie weet. Hoe zonderling en moeieljjk was het leven toch. Hoe weinig was er toe noodig om iemand te doen zinken of boven drijven. VII. Op zekeren Zondag avond, toen Madame Ram pouneau eene eenzame wandeling in de Champs Elysées deed, om zich een weinig te verfrisschen na de vermoeienissen van de week, zag zij in de verte een dame met een kind aankomen. Het was Madame Torestier, nog altijd jong, schooD en bevallig. Mathilde werd zenuwachtig. Zou zij naar haar toegaan en haar aanspreken? Ja, zij zou het doen, en nu de schuld betaald was, wilde zjj haar alles vertellen, waarom niet? Zij naderde de dame. Goeden dag Jeanne". Madame Torestier, die haar niet herkende, was niet weinig verwonderd zoo gemeenzaam toegesproken te worden door iemand, die zij aanzag voor een vrouw uit het volk. Zij antwoordde dan ook: Ik ken u niet, vrouwtje. Gij vergist u zeker". Neen, ik vergis mij niet, ik ben Mathilde Ram pouneau". Haar vriendin slaakte een kreet van verbazing. Mijn arme Mathilde, wat zjjt gij verouderd". •Ja, ik heb niot veel rust gehad sedert ik u het laatst zag. Een leven vol ellende en dat om uwentwil". Om mijnentwil? Hoe bedoelt gij dat?" Herinnert gij u het halssnoer, dat gij mjj leendet voor het bal van den Minister?" •Ja zeker, herinner ik mij dat". Welnu, dat heb ik verloren". En gij bracht hot mij terug". •Ik bracht er u een, dat er juist op geleek. En wij hebben het in tien jaar betaaldAls gij nagaat, dat wij geen geld hadden om dit te doen, dan kunt gij begrijpen, welk een moeielijken tijd wij gehad hebben. Maar nu is het voorbij. Goddank!" Madame Torestier zag de spreekster met onver holen verbazing aan. •Bedoelt gij, dat gij een diamanten halssnoer in plaats van het mijne gekocht hebt?" •Ja. En gij hebt het niet eens gemerkt, niet waar? Beide waren volkomen gelijk". Toen zij dit zeide glimlachte zjj met een soort van kinderlijke voldoening. Madame Torestier greep de beide handen van haar oude vriendin, en riep, terwijl zij in tranen uitbarst» Mjjn arme, arme Mathilde! Mijn halssnoer was niet echt het waren nagemaakte diamanten. De waardo bedroeg op zijn hoogst niet meer dan 500 francs. SLOT. De bij de beschrijving voor de belasting op de bedrijfs- en andere inkomsten uitgereikte beschrij vingsbiljetten behooren aan den ontvanger der directe belastingen of zijn gemachtigde te worden terug gegeven of bezorgd ten kantore vanjdien ontvanger". Wil men voor de inlevering van die biljetten gebruik maken van de post, dan zij men gewaar schuwd, dat zij niet portvrij worden verzonden, en de ontvangers geen met port bezwaarde brieven behoeven aan te nemen". De miliciens der lichting 1898 van de on bereden korpsen, die voor het blijvend gedeelte zyn aangewezen, gaan 15 Juni a.s. met groot verlof. HH. MM. de Koninginnen zullen op 28 Juli de wedrenueo te Bussum bijwonen. Met 9 Jnni a.s. worden verplaatstde Rijks veldwachter F. J. Kloet van Katwijk a/d. Rijn naar Tholen en C. J. Bruggemans van Tholen naar Katwijk a/d. Rijn. Woensdagnacht is op den Hollandschen Spoorweg nabij de werkplaats te Haarlem het ver minkte lijk van een vrouw gevonden, door een der treinen overreden. Het bleek een 20-jarige Haar- lemsche dienstbode te zyn. Op het lijk werden brieven gevonden, waaruit van haar plan bleek om zich van het leven te berooven. Omtrent de gevonden gouden en zilveren munten op het terrein der gevangenissen te 's Bosch, kan de Nb. nog mededeelen, dat het meerendeels munten zyn van Zeeuwschen, Franschen en Engel- schen oorsprongeen groot aantal althans dagteekent uit. de 15de eeuw en de geheele verzameling is niet gelijk een daar verschijnend blad meldt, bjj den voorzitter van het college van regenten over ge noemde inrichting, doch door tusschenkomst van den rijksopzichter bij den cellenbouw te 's-Bosch, te 's-Gravenbage aan het ministerie van justitie gedeponeerd. Waanschijnlgk zal aan de vinders van den schat, W. van Mierlo te Vucht en P. van Grinsven te St. Michielsgestel, eene schadevergoeding in geld worden uitgekeerd, aangezien het gevondene in zijn geheel rijkseigendom blijft. Vanwege de stoomvaart-maatschappij •Zeeland" te Vlissingen, koninklijke Nederlandsche postvaart, ontvingen wjj een paar exemplaren van den reisgids voor den zomerdienst 1894, in de Engelsche en Duitsche taal. Wy vestigen de aandacht op de daarin genoemde versnelde treinverbindingen van Berlijn, Hamburg, Wecnen, Amsterdam, Rotterdam, Arnhem en ae tusschen gelegen plaatsennaar Londen. Wanneer men bijvvan Berlijn vertrekt om 12 uur 's middags, arriveert men 8.45 's morgens in Londendoor deze nieuwe regeling is de reis sinds den vorigen winterdienst voor Berlijn met 3 uur verminderd geworden en teruggebracht tot 20"/4 uur, hetgeen korter is dan over eenige andere route. Bovendien zijn ook voor enkele plaatsen de prijzen der biljetten verlaagd, tengevolge waarvan door het reizend publiek zeker meer nog dan te voren gebruik zal worden gemaakt van deze Neder landsche lijn, wier bekende, modern ingerichte raderstoomschepen het meest mogelijk comfort aan bieden. De bovengenoemde reisgids is op aanvrage by de maatschappij gratis verkrijgbaar. Woensdag zijn door de te Ulft gestationneerde marechaussees te Dinksperloo gearresteerd de gebroeders G. aldaar, die in de vorige week een Pruisisch grensbeambte op zeer ernstige wijze hebben mishandeld. Beiden zijn naar Arnhem getransporteerd. De maréchaussée Mogrc te Finsterwold, die dagen zoek is geweest, is weder in de kazerne De ambachtsheerlijkheid Mijnsheerenland van Moerkerken" met de daarbij behoorende buitenplaats Het Hof van Moerkerken", met de daaraan ver bonden kerkelijke en zakelijke rechten, alles eigendom van den heer mr. I. van Gennep, hetwelk veertien dagen geleden in bod stond voor f 133,499,63 is tbans in pcrceelen verkocht tot een gezamenlijk bedrag van f 180,377,75. Te Sliedrecht was Maandagmiddag het onder wijs nauwelijks aangevangen, of school No. 1 werd bestormd door vaders en moeders, die als om strjjd hunne kinderen kwamen opeischen, daar zjj niet verlangden dat zij zouden gerevaccineerd worden. Als een loopend vuurtje had zich namelijk door de gemeente het gerucht verspreid, dat de beide geneesheeren voor dat doel in de school waren. Ofschoon de onderwijzers uit overtuiging be weerden, dat van gedwongen vaccinatie geen sprake was, en aan sommigen een kijkje in do lokalen werd toegestaan, bleven de elkaar opzweepende ouders by hun eisch volharden en drongen zy eindelyk met geweld naar binnen. Het hoofd der school zag zich nu genoodzaakt tegen wil en dank vacantie te geven. LiHDItOCW. Zooals men weet werd Donderdag 31 Mei, in de groote zaal der Sociëteit »Van Ongenugten Vrjj" te Goes, de jaarlijksche bijeenkomst gehouden der Vereeniging »Hct Nederlandsch Rundvee-Stamboek", voorzitter de heer J. Breebaart Kz. In zijne openingsrede toonde hij o. a. aan dat de belangstelling in deze Vereeniging in Zeeland maar langzaam vordert. Het bestuur der afdeeling Heinkenszand verdient evenwel lof voor zijne be moeiingen. Als andere afdeelingen dit voorbeeld volgen, zal de Vereeniging er wel bij varen. De treurige toestand van den veehouder, veroorzaakt door gebrek aan veevoeder, heeft natuurlijk invloed op de deelneming aan de Vereeniging. Spreker hoopt nog altijd, dat een rijkssubsidie de Vereeniging ten deel zal vallen. De Secretaris, de heer P. L. F. Waldeck van Loosduinen, bracht het jaarverslag uit. Het aantal leden is met 7 verminderd, waardoor het 1880 bedroeg. Terwijl vele afdeelingen meer ledon kregen, ging Noord-Holland met 73 achteruit, als gevolg van gebrek aan uitvoer van vee. Zeeland tolt 190 ledon. In het geheel zyn ingeschreven 194 stieren en 294 koeien; in Zeeland 36 stioren en 52 koeien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 3