ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 20 Mei 1894. Eerste Blad. Algemeen Overzicht NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 50ste JAARGANG. No. 6464. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnement»- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de „Administratie Zierikzeexche Nieuwsbode" Dit nummer bestaat uit twee bladen. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Zaterdag den 2G IVXoi e.k., des namiddags te X uur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeente raad zal gehouden worden. Zierikzee, den 24 Mei 1894. De Burgemeester voornoemd, Cu. W. VERMEIJS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN: Benoeming van een Wethouder en een Ambtenaar van den Burgelijken Stand, enz. der vorige week. De wet tot invoering van het burgerlijk huwelijk iu Hongarije, aangenomen door de Tweede Kamer, is verworpen door de Eerste Kamer of het Magnatenhuis. Vóór- en tegenstanders hebben hun uiterste best gedaan elkander van de voor- en nadeelen te overtuigenwelsprekende redevoeringen zijn er gehouden, maar zeven-en-dertig geestelijken vaa de Roomsch-Katholieke, Vereen igd Grieksche, Oostersch Grieksche en Orthodox Grieksche gemeenten stemden tegen. De woede van het publiek tegen de bisschoppen, prelaten en kardinalen, die in het Magnatenhuis zitting hebben, is dan ook zeer groot; maar ook onder de leden van het Lagerhuis heerscht sterke outevredenheid, omdat een wet, die met zulk eene groote meerderheid door de vertegenwoordigers des volks werd aangenomen, door het Hoogerhuis ••werd verworpen. Die verbittering in de vertegen woordiging en onder het volk wordt nog verhoogd door de hofintriges, die direct in tegenspraak 2yn met de houding van den constitutioneelen monarch. Op de meest eerlijke wjjze heeft de KoniDg ver klaard dat zijn persoon buiten den partijstrijd bljjveu moestdoch de omgeving des Konings ageert tegen de wet, door zich te beroepen op den tegenstand van Franz Jozeph tegen de invoering van het burgerlijk huwelijk. Het gaat echter thans evenals in 1848, toen de Camarilla achter 's Konings rug om, alle concessies, die deze aan Hongarije gaf, wist krachteloos te maken. Dit bljjkt hieruit dat de hofdignitarissen, die tegen het ontwerp waren, allen de zitting van het Magnatenhuis konden bij wonen, terwijl zij, die zich vóór het ontwerp verklaard hadden, te Weenen werden achtergehouden. Het schijnt thans algemeen bekend, dat de voor naamste tegenstand komt van de zijde van Kalnoky, die toch als Minister van Buitenlandsche Zaken der monarchie weten kon en moest, welke interna tionale gevolgen de val der liberale partij in Hongarije hebben zal. Sedert 27 jaren is de liberale partij het steunpunt voor de vriendschappelijke verhouding met Duitschland geweest. Sedert vele jaren is zij de waarborg voor het behoud van de Triple xVliantie. Zij heeft Hongarije tot een on- gekenden bloei gebracht. En thans wil Kalnoky, in plaats van deze gewettigde eu betrouwbare Regeering, een conservatieve partij aan het roer brengen, die hare orders direct van het Vaticaan ontvangen zal, die dus vijandig zal optreden tegen het Drievoudig Verbond en even onbetrouwbaar zal zijn voor de internationale politiek als de coalitie- meerderheid in Oostenrijk. Evenwel de beer Kalnoky schijnt zich ditmaal verrekend te hebben. De Koning van Hongarije heeft den eersten Minister V/eherle in een langdurie audiëntie ontvangen. De Minister verlangde een bewijs van vertrouwen der Kroon, nu de wet gevallen is, tengevolge van de deelneming aan de stemming door hofbeamten, eu wijl een ambtenaar van het departement van Buitenlandsche Zaken, graaf Czeraky, tegen de wet gestemd beeft. De wet, met het votum van bet Magnatenhuis al9 bijlage, is weder bij de Kamer ingediend. Deze zal haar natuurlijk weer met groote meerderheid aannemen en dan zal het Magnatenhuis opnieuw over de voordracht moeten beslissen. Of het dan weer den moed hebben zal de voordracht te verwerpen, mag worden betwijfeld; vooral nu de Koning bepaaldelijk heeft te kennen gegeven, dat de hofdignitarissen geheel zonder zijne voor kennis en tegen zijne persoonlijke meening in, tegen de wet stemden, zullen deze de tweede maal wel niet verschijnen. Het Kitgelsche Ministerie is i9 niet erg gelukkig. Bijna kan Lord Roseberry de woorden op de lippen nemen, die Lord Palmerston eens sprak na eene stemming in het Lagerhuis: drie stemmen meerder heid, dat is er nog twee meer dan noodig is. De tweede stemming over de begrooting heeft het Engelsche Kabinet slechts eene meerderheid van 16 stemmen gegeven, hoewel de geheele liberale partij opgeroepen was. Het samengaan van de Toi-ies, de Unionisten en de Paruellisten hebben dus bijna den val van bet Ministerie ten gevolge gehad. Deze groepen streven er naar, bij de begrooting hun slag te slaanop elk ander gebied hebben zij niets om in de plaats der ingediende wetten te zetten. Wel is waar is de verliooging der in komstenbelasting tot 10 pence per pond st., zonder rekening te houden met de draagkracht van enkelen, zeer impopulair, maar de gelden voor de uitbreiding van de Marine, waarvoor de conservatieven zoo hebben geijverd, moeten ook worden gevonden. Van radicale zijde vraagt men zich af, of het niet ver standiger ware van het Kabinet, dat toch al zoo verzwakt is, heen te gaan en een Tory-Ministerie voor de lastige belastinghervorming tc doen opkomen want het Ministerie-Roseberry heeft nog een zwaren strijd voor zich. De tappers, brouwers en branders doen al hun best om de verhooging der bier- en jenever-belasting tegen te houden. Drie liberale afgevaardigden, eigenaars van brouwerijen, onthielden zich van stemmen. De belanghebbenden zien niet in, dat de verhooging slechts voor een jaar wordt voorgesteld en zal worden ingetrokken als de successiebelasting genoeg opbrengt. Het is daarom niet onwaarschijnlijk, dat bij de behandeling der Onderdcelen ongewensebte veranderingen zullen worden aangebracht. Of het Kabinet den aanval tegen de nieuwe kieswet zal doorstaan, wordt betwijfeld. Indien dit echter niet het geval is, dan zal waarschijnlijk het Lagerhuis ontbonden worden om de uitspraak der nieuwe kiezers in te roepen. Men spreekt er reeds van dat de nieuwe algemeene verkiezingen in Juli zullen plaats hebben. De Kamer van afgevaardigden in frankrijk heeft een voorstel der Regeering verworpen, waarbij bepaald werd, dat voortaan de voltrekkingen der doodvonnissen niet meer in het openbaar zullen geschieden. Een voorstel tot geheele afschaffing der doodstraf werd met 858 tegen 150 stemmen ver worpen. De Senaat heeft reeds vroeger een voorstel tot afschaffing der openbaarheid bij doodvonnissen met nagenoeg algemeene stemmen aangenomen. Dadelijk na den uitslag van het debat in de Kamer, werd Henry, de anarchist, onthoofd. Engeland. Loilllen, 24 Mei. Gladstone onderging heden morgen met goeden uitslag de operatie op het rechter oog. De staar werd verwijderd. Generaal Booth verklaarde op de groote Mei vergadering van het Heilsleger te Londen, dat de toestand van het leger, nooit zoo sterk en hoopvol is geweest als thans. Een mooie bestelling. De Emir van Kaboel heeft aan een Londenschen kleermaker voor een millioen aan uniformen besteld. Frankrijk. Alweer is te Parijs eene bom gelegd, voorzien van twee brandende lonten, ditmaal voor de woning op de eerste verdieping van de Avenue Niel, van den abbé Gamier, christelijk socialist en directeur van het blad le Peuple francais. Toen de vrouw van den concierge Muaudagavond te acht ure het gaslicht wilde ontsteken op den trap, bemerkte zij, gelukkiglijk, eene brandlucht. Zij riep onmiddellijk haren man, die dadelijk het vuur uitdoofde, dat zich reeds verspreid had tot dicht bjj de bom, eu vervolgens eenige emmers water over het helsche werktuig uitgoot. Daarna riep hij de politie, dio do bom naar hot gemeentelijk laboratorium braebt. Aldaar werd een onderzoek ingesteld en het bleek toen dat de bom buskruit, lood eu schroot bevatte. De hoeveelheid water, die over de bom was uitgegoten, belette voor alsnog nader de samenstelling van de bom te onderzoeken; maar men gelooit dat het buskruit vermengd was met eene chloorzure verbinding. De concierge verklaarde aan den directeur van het laboratorium, dat hij een persoon, gewikkeld in een mantel, de trap had zien opgaan, die naar de woning van den abbé Garnier leidt. »Bij ivien moet gjj wezen?" vroeg hij hem op eenigen afstand. Bij den abbé Garnier", was hot antwoord. Do concierge liet hem toen begaan. Maar toen hij kort daarna de bom zag liggen, herinnerde bjj zich dat do figuur van den persoon, die naar boven was gegaan, vrijwel overeenkwam met die van een on bekende, die voor eenigen tijd bij hem was gekomen en hem allerlei vragen had gedaan omtrent de gewoonte van don abbéomtrent zjjno eet- en slaapkamer enz. Dit alles kwam hem te onbescheiden voor eii hij scheepte den onbekende af. Hoewel do aanduidingen vaag zijn, doet de politie, in bet bezit van deze gegevens, thans «verig onder- zook. Men zegt zelfs, dat zjj den dader op het spoor is. Ook uit Frankrijk komen berichten van sneeuwstormen, hagelslag en overstrooming. Te Billom bereikte het water van sommige buizen de eerste verdioping, waardoor een tachtigjarige dame in haar kamer verdronk en een man bij hot accjjns- kantoor door den stroom werd mcdegesleurd. Men vreesde, dat in den omtrek nog meer personen zouden zijn omgekomen. Duiischland. Het Petit Journal Beige deelt het volgende staaltje mede van de handigheid in zaken, door vorst Bismarck betoont. Bij den hevigen storm, die verleden winter met zooveel woede in Midden-Europa huis hield, werden verscheidene hoornen in Sachsenwald, het eigendom van den oud-kanselier, ontworteld. De boschwachter deelde dit zijn heer mede, en stelde voor, een honderdtal werklieden aan te nemen, om het hout te zagen en voor den verkoop gereed te maken. Daar zou wel voor veertien dagen werk aan zijn. Vorst Bismarclc keurde dit goed en bepaalde het loon per man en per dag op 2 mark 25 pfennig, van 's morgens 5 tot 's avonds 7 uur met een uur schafttijd. Doch voor dit loon wilde geen houthakker werken, zelfs niet voor vorst Bismarck. Zij eischten hooger loon, en dat wilde de vorst niet geven. Om een einde aan dien toestand te maken, vroeg de kanselier dezer dagen aan den Keizer hulp van de militaire macht, en de Keizer haastte zich aan dat verzoek te voldoen. Hij gaf bevel dat 350 pionniers onder bevel van een kapitein en twee luitenants naar het Sachsenwald zouden gezonden worden, met twee Stoomboren om de wortels uit te graven en tachtig zagen om het hout te zagen. In weinige dagen was het geheele werk afgedaau. De vorst kan nu de boomen verkoopen. De pionniers hebben geen pfennig, zelfs geen glas wijn gekregen, tijdens het werk. Bij Reims is dezer dagen een 87-jarige ge storven die zeven jaren geleden, dus toen hjj reeds 80 was, was begonnen het rijwiel te gebruiken. Hij was een hartstochtelijk rijder geworden en iu de laatste jaren, toen hij niet meer kon uitgaan, maakte bij toch nog tweemaal daags op zijn wiel een tochtje door zijn tuin. België. Te Antwerpen blijft de zaak Joniaux nog steeds aan de orde. Allerhande geruchten zegt de Koophandel zijn in omloop aangaande de nieuwe opgravingen der overblijfselen van de drie ver moedelijke slachtoffers van mevr. Joniaux. Wat ook de uitslag zij der scheikundige onder zoekingen, van nu af is het vastgesteld, dat noch moj. Ablay, noch Alfred Ablay, noch Van den Kerkhove bezweken zijn aan de oorzaken door het bulletin opgegeven. Het hart van Alfred Ablay, die aan eene hart ziekte zou bezweken zijn, verkeerde in den besten staat. Mej. Ablay kan aan gecne typhuskoorts bezweken zijn, aangezien geene hoegenaamde kenteekens dier ziekte vastgesteld zijn. M. Van den Kerkhove is aan geen beroerte be zweken, want in de hersenen 16 geene hoegenaamde bloedstorting waargenomen. De raadkamer der rechtbank te Antwerpen heeft het bevel tot gevangenhouding van mevr. Joniaux verlengd. De vorige week zijn tien gedelegeerden van den „Kring der haveninrichtingen" te Brussel, door de Ministers De Burlet, De 8met-de Naeyer en De Bruyn, resp. van Binnenlandsche Zaken, van Finan ciën en van Landbouw, Nijverheid en Openbare Werken, ontvangen en, in naam der regeering, met de volgende mededueling verrast: De Staat verbindt zich tot het nemen van voor 8 millioen frs. aandeelen in de maatschappij tot verwezenlijking van het plan Brussel-Zeehaven, en wel op deze voorwaarden, dat de werken uitge voerd worden volgens de reeds goedgekeurde plannen, welke op eene totale uitgave van 84,900,000 frs. zijn geraamd; dat de Staat gevrijwaard worde van alle reclames van de zjjde der bestaande maat schappij voor haven en kanaal; dat het geheele kapitaal verstrekt worde door de belanghebbende openbare besturen, en dat eventueele voordeelen ingevolge aanbestedingen beneden de raming ten goede komen aan alle deelhebbers en als reserve gestort zullen kunnen worden in de kas der Maat schappij. „Deze halve concessie der regeering, schrijft de Etoile beitje, brengt het totaalcijfer der inschrijvingen op 29,580,000 frs., zoodat nog een bedrag van 5,320,000 frs. gevonden moet worden". Het blad betoogt dat de stad Brussel, betzij met of zonder de medewerking der provincie en der voorsteden, in het ontbrekende behoort te voorzien. Weervoorspellingen van Majoor Waelput. Volgens dezen bekenden weerprofeet zullen het einde van Mei on het begin van Juni regenachtig zjjn, vóór 15 Juni zal het echter weer ophelderen. De tweede helft van Juni zal afwisselend schoon en regenachtig zjjn. 4 Juli begin van een be trekkelijk droge periode. Groote bitte, evenals in Augustus. Rond den 20en Augustus een weinig regen. Begin van September eenige regenvlagen. Het lijkt wel, alsof men al de misdaden van bet anarchisme, die het Belgische land in den laat- sten tijd onveilig maken, maar op den Russischen baron Sternborg wil sclmiven, die in Amsterdam gevangen, in Parjjs gezien, in Luik ontmoet zou zijn, maar wien men met dat al nog bjj lange na niet op het spoor is. Don dag vóór den aanslag op het restaurant Foyot heeft hjj Luik verlaten en zich naar Parjjs begeventot een persoon, dio hem even te voren nog sprak, zeide hjj: »Ga met mij mee, dan zal je wat moois zien!" Van al dergelijke bijzonderheden zijn do Belgische bladen vol; mon kan er een no velletje van maken, maar geen akte van beschuldiging. De justitie heeft eeuen brief ontvangen, met koeienletters geschreven, waarin de leiders van hot anarchisme worden aan gewezen als vorbljjfhoudend to Berlijn en be- hoorende tot do hoogste kringen aldaar. Men stelle zich in afwachting van nadoro onthullingen Caprivi alvast voor mot eeno bom! Le Peuple weet hier mede te deelen, dat mon op den gevangen dynamyter te Lnik, Muller, die maar niet bekennen wil, middeleouwschc maatregelen zou hebben toegepast om bem tot spreken te dwingen. Hjj zou nameljjk sterk gezouten en gekruide spijzen te eten gekregen hebben, terwijl men hem water weigerde. Na alzoo eenigo uren dorst geleden te hebben, zou hjj voor den rechter van instructie gebracht zjjn, op wiens tafel zich toevallig eene karaf met heerlijk frisch water bevonfl enz. enz. Op die wijze, voegt het blad er bjj, zijn do te Barce lona gevangen anarchisten tot bekentenis gedwongen. De aauwending der pijnbank zou in de tegen woordige omstandigheden sommigen wel naar den zin zijn meu hoorde wel van iemand, die als straf voor veroordeolde anarchisten bedacht had hen ontplofbare stoffen te laten inslikken. Maar wjj zijn toch nog niet zóóver, dat dc justitie van dergelijk geweld zou willen hooren. Van die dorstproef geloove men dus nAar niet te veel. Op aanwijzing van den gearresteerden Duit- schen anarchist Muller, die te Luik den aanslag tegen het huis van Pr. Rensou pleegde, zijn ook nog twee studenten in hechtenis genomen, die beiden in betrekking stonden tot Muller en den Russischen baron Von Sternberg. Do jnstitie houdt dezen laatste voor den hoofdaanlegger. De studenten hebben reeds bekend, dat zij te Maastricht her haalde samenkomsten met den baron hebben gehad. Den 17en Mei moet deze zich te Amsterdam hebben opgehouden, gelijk blijkt uit het poststempel van een in beslag genomen brief. Ook heeft hjj vijf dagen onder een aangenomen naam in een hotel te Maastricht gelogeerd. Thans is hij voortvluchtig en heeft zich tot heden aan de nasporingen der politie weten te onttrekken. De bom was te Maastricht vervaardigd. De politie heeft reeds den winkel opgespoord, waar de spjjkers er voor gekocht zijn. Dc beide studenten, genaamd Leblanc en Arnold, hebben bekend, dat ook zij een werkdadig aandeel in de aanslagen bebben gehad. Leblanc heeft den aanslag tegen de woning van den burgemeester Gei-ard gepleegd en Arnold was het, dio een bom neerlegde in het >Théat.re Royal". Al de aanslagen werden te Maastricht voorbereid. Van waar het dynamiet verkregen werd, is nog niet opgehelderd. Volgens een Belgisch blad zjjn dezer dagen uit Nederland 20 kilogram dynamiet over de Belgische grenzen gesmokkeld. Niet zeer tot geruststelling van de Luikenaars heeft Muller verklaard, dat de Russische baron nog veel meer bommen heeft vervaardigd dan gebruikt zijn. De ware naam van den baron is: Von Ungern Sternberg, herkomstig uit St. Petersburg. Hjj voorzag Muller on do beide studenten steeds vau geld. Wereldtentoonstelling te Antwerpen Men zendt ons het volgende lijstje van vast gestelde feesten. 4 Juni. Steekspel van 1594 in Oud-Antwerpen. 17 en 18 Juni. Paardenwedstrjjd op het terrein der landbouwafdeeling. Van 80 Juni tot 3 Juli. Tentoonstelling van afgesneden bloemen in de feestzaal. 9 Juli. Feest der drukpers in Oud-Antwerpen en steekspel van 1549. 23 Juli. Feest in Oud-Antwerpen. Van 28 Jali tot 6 Augustus. Tentoonstelling van zuivelbewerking in de Feestzaal. 30 Juli. Steekspel van 1549 in O ad-Antwerpen. Van 18 tot 21 Augustus. Tentoonstelling van Vogelkweek in de Feestzaal. 20 Augustus. Steekspel van 1594 in Oud- Antwerpen. Van 1 tot 10 September. Tentoonstelling van bieëntcelt in de Feestzaal. Van 3 tot 4 September. Paarden wedstrijd in Oud-Antwerpen. Van 15 tot 17 September. Tentoonstelling van moeshovenierderjj in de Feestzaal. Van 22 tot 29 September. Tentoonstelling van de voortbrengselen van den grond in de feestzaal. 24 September. Rijfeest in Oud-Antwerpen. Van 6 tot 9 October. Tentoonstelling van fruit in de feestzaal. Vervolg der Nieuwstijdingen in het Tweede Blad. LAll l> II O U 11. Vergadering van het Ned. itundvee- Stamboek te Goes. De vereeniging »het Ned. Rundvee-Stamboek", die afwisselend in de verschillende provinciën bjjeen- komt om hare jaarlijksche vergadering te houden, wees daarvoor te Zwolle vorig jaar, Zeeland aan en wel de gemeente Goes. Dat dit beslnit uitgelokt door de afdeeling •Zeeland" in goede aarde viel behoeft geen betoog, wanneer men zich de opgewekte vergaderingen te Schuddebeurs en te Domburg gehouden herinnert, en ongetwjjfeld zullen de leden der afdeeling •Zee land" in grooten getale opkomen om de uit alle provinciën samengestroomde afgevaardigden te ont vangen bij gelegenheid dezer voor de eerste maal in Zeeland gehouden bijeenkomst. Omtrent het door de afdeeling opgemaakte pro gramma kunnen wij de volgende bijzonderheden mededeolen Woensdag 30 Mei reeds des namiddags ten 3 ure 2ullen de leden van het uitvoerend deel van het Hoofdbestuur te Goes aankomen om met de daartoe benoemde commissie de Rekening 1898 en Begrooting 1894 op to nemen. Dien avond zal Reünie in den tuin der sociëteit •Van Ongenuchten Vrij" zijn. Donderdag 81 Mei des morgens om 9 ure precies begint de vergadering in de groote zaal der ge noemde socioteit, die daarvoor welwillend is afgestaan. Na afloop der vergadering wordt do gemeen schappelijke koffietafel onder de warande gehouden, (75 cents per persoon). Ten half twee zal do rijtoer, zonder welke nu eenmaal in Zeeland geene vergadering van land bouwers denkbaar is, beginnen. Door de leden der afdeeling Heinkenszand, waar onder Goes ressorteert, zjjn reeds circa 80 rijtuigen voor de gasten uit den vreemde beschikbaar gesteld. Do stoet zal zich voor de sociëteit opstellen en door de Wjjngaardstraat over de Vlasinnrkt, Groote Markt en Ganzepoortstraat de richting naar 's Graven polder nemen, waar halt zal gemaakt worden; vervolgens rjjdt men over het dorp Nisse naar Heinkenszand, waar weder halt gemaakt wordt, en dan den scboouen belommerden straatweg over 's Heer Arendskerke en 's Heer Hendrikskinderen naar Goes terug, door de Nieuwstraat, Beesten markt, VJasmarkt naar de Groote Markt, waar uitgestapt wordt. Om 4'/i ure vindt de gemeenschappelijke maal tijd in do groote zaal van »de Prins van Oranje" plaats, een lokaal om zjjn goede keuken bekend. Om een algemeene deelname te bevorderen is de prijs van het diner (primitief f 2,50 met wijn) thans op f 1,50 zonder wijn bepaald en zeker zal daarvan druk gebruik worden gemaakt, daar met de reisgelegenheden rekening gehouden is. De Spoorbootmaatschappij, welwillend als altijd, laat hare boot om 6 ure van Zierikzee vertrekken I en brengt hare passagiers dus om half negen in Goes. I Tboleri, Noord-Brabant en Oostelijk Zuid-Beveland arriveert per eersten trein om 8,01 r= 8,21. Walcheren en Zeeuwsch-Vlaanderen kan om 7,34 of 9,57 te Goes zijn. Met de beide laatste treinen in do richting Rozendaal 6,20 en 6,37 vertrekkende, in de richting Vlissingcn om 5,34 of 9 ure, per Spoorboot om 7 ure is ieder des avonds weer bjj de zjjnen. Ten einde ile orde b|| den rij toer te handhaven, en voor «ie noodige rfjtiiiateii te kunnen zor- jSen. /lillen uitfluitend leden der afdeeling Zeeland van het Rundveestamboek" daar toe worden toegelaten, op vertoon van eene door deu Secretaris geteekende kaart Aanmeldingen worden verzocht: uiterlijk Dinsdag 29 Mei voor de rijtoer, voor do koffietafel, voor den maaltijd en voor logies aan het adres van den j Secretaris den heer E. van den Bosch te Goes. Niet-leden kunnen zich voor het lidmaatschap alsnog bij den Secretaris aanmelden de contributie bedraagt slechts f M,50 per Jaar. V TS 'J* K, l'i n. %iorik/CC, 25 Mei. Door de arrondissements rechtbank is tegen J. den E., 24 jaar, arbeider, wonende tc St,. Annaland, thans gedetineerd in het huis van bewaring alhier, beklaagd van meineed, rechtsingang verleend en bevel van gevangenhouding, met verwjjzing der zaak naar de openbare terecht zitting. Aan den beklaagde is ambtshalve als raadsman toegevoegd de heer Mr. D. vau der Vliet, advocaat en procureur. Woensdag beeft voor de rechtbank te Leeuwarden terecht gestaan J. Barger, vroeger predikant te Harlingen, beschuldigd van moord, gepleegd op mej. K. Mirande te Harlingen, in den avond van 6 Maart j.l. Op het plein voor het paleis van justitie bewoog zich eene groote volksmenigte om bij de behandeling der zaak tegenwoordig te zijn. Nadat de processtukken waren voorgelezen, werden ah getuigen gehoord de dienstbode, die thui6 was op gemeldeu avond en de schoten had gehoord; twee politiebeambten uit Harlingen, bij wie Barger zich had aangegeven, en twee geneesheeren, die constateerden dat mej. Mirande tengevolge van de bekomen doodelijke verwondingen is overleden. De commissaris en een agent van politie te Har lingen verklaarden dat in den bewusten avond ongeveer een uur na den moord, dominé Barger zich aan het politie-bureau vrjj willig heeft aange geven, zeggende: hij had een moord gedaan en was een schurk. Zij vonden in zijn jaszak een met nog drie schoten geladen revolver. De geneesheeren gaven verslag van den toestand van het jy'k van mej. Mirande, in "den avond van 6 Maart; het hoofd was door vier pistoolkogels getroffen. De beschuldigde had op die getuigenverhooren geen aanmerking; hij was schijnbaar kalm en keek van tijd tot tijd eens rechts en links in de zaal. Hij zeide te zjjn Johan Barger, oud 40 jaren, zonder beroep. Hjj is klein van gestalte, heeft kort zwart haar, kleine, donkere, diep iu het hoofd staande oogen, een sluwen blik en heeft een eenigszins ge bogen rug, was in het zwart gekleed met hoogen hoed. Zgn uiterlijk en wijze van antwoorden maakten geen aangenamen indruk. Hij erkende mej. Mirande in den avond van 6 Maart te hebben doodgeschoten, doch ontkende te voren het voornemen te hebben gehad haar te dooden. Beschuldigde gaf op vele vragen ontwijkende ant woorden hjj erkende zijne bekende verstandhouding tot zgn slachtoffer; hg heeft gehandeld uit jaloersch- heid. In een uitvoerig requisitoir betoogde de subsfc.- offic. van justitie, dat bjj beklaagde de toeleg heeft bestaan mej. Mirande te dooden en vroeg zijne veroordeeling wegens moord tot levenslange gevan genisstraf. De verdediger, de heer mr. W. B. Buma, trachtte te doen uitkomen dat bekl. heeft gehandeld zonder opzet, doch in een vlaag van woede en razernij. Bekl., zeide hij o. is iemand van een heftig karakter, overgegeven aan egoïsme, zelfvergoding, hysterie en drankzucht en heeft tot^d gemis aau wilskracht tot bestrijding dezer eigenschappen. Bekl. is een monomaan. Spr. haalt een staaltje uit het dagboek aan, waarin bekl. den gemeenteraad van Harlingen als »tuig" qualificeert en oordeelt, dat men den burgemeester dier gemeente in Adams- costuum ten aanschouwe der menigte in de Voorstraat met een zweep moest slaan omdat de Raad had besloten, op Zondagnamiddag niet meer de klokken te doen luidenZoo prikkelbaar was bekl., dat hjj zich om zulk een nietigheid zoo kwaad kon maken. Na repliek van den subst.-officier, zeide bekl. met stemverheffing, dat hij inderdaad ook booge adspi- raties heeft, waarover te spreken, hg de rechtbank nog wel twee uren zou kunnen bezighouden, haalde daarbij nog woorden van Schiller aan, en verklaarde, dat hjj nimmer vooraf de intentie heeft gehad Cateau Mirande te vermoorden. De uitspraak is bepaald op 2 Juni. ki: »t ia Vi i: ivv Toezegging van beroep naar de Herv. Gem. te Ouwerkerk is gedaan aan den heer H. G. Oldeman, cand. te Eerbeek. Beroepen te Domburg de heer W. van Griet- buijscn, cand. te Fijnaart. Bedankt voor het beroep naar Gent in de Betuwe door den heer G. E. Meloen, predikant tc Kloetinge. Te Hoedekenskerke is toezegging van beroep gedaan aan ds. Schouten to Geervliet. Bedankt voor het beroep naar Giessen-Oudkerk door ds. D. F. Meinsma te Ouddorp; voor het beroep naar Domburg door den cand. Bleeker te Welsrijp. Langzamerhand nemen de Zendingsdagen de plaats van de Zendings/Veate/i. Woensdag had er weer zulk een zendingsdag plaats in de Christeljjk gereformeerde kerk te Goes, onder leiding van ds. W. Kaptein. Ds. Hulsebos uit Vlissingen opende de bijeen komst met een bespreking van Psalm 68 vers 5 •Verhoogt de wegen voor dien die in de vlakte rjjdt". Ds. Binnema van Tilburg sprak over zendings ijver. Deze echte zendingsijver beeft een' vasten grond, een blijveuden aandrang; hjj volgt altijd dezelfde gedragslijn, heeft talrijke vijanden maar levert de beste vruchten. De Heer heeft het immers zelf gezegd in Matth. 28 vers 19 »Gaatdan henen" enz. Inwendige zending staat bg spreker niet hoog aangeschrevenbeide, inwendig zoowel als uit wendige zending, moeten van de kerk uitgaan. Het Evangelie moet niet alleen de heidenen gepredikt worden, ook in ons eigen land is daaraan dringend behoefte. Vooral Noord-Brabant en Limburg worden dringend aanbevolen. Eene belangrjjkc discussie ontspon zich naar aanleiding van dit referaat. Ds. Eerdmans van Ierseke sprak over de Avond- maalspraktijk. Hij betoogde dat men daarmede kwam op het gebied der heiligheden en dat deze heilig gehouden moeten worden en niet gemeen gemaakt. Zonder geloof is het bierbjj onmogoljjk Gode te behagen. De doop geeft het recht tot het avondmaal. Alle gecensureerde lidmaten zijn nu voor de kerk gelijk. Er kan alleen sprake zijn van kerkeljjke tucht, als men de beljjdeuis beschouwt als eene belijdenis tot het avondmaal. Eene gezonde avondmaalspraktijk 'bevordert het geestelijk leven en den groei der gemeente. Ds. Constant sprak over het kermishouden. Spreker toonde aan, hoezeer die kermissen ontaard zgn. Iu plaats van processiön enz., gelegenheden tot vermaak; de vroegere uitstallingen enz. hebben geen reden van bestaan meer. Om het deelnemen aan kermissen tegen te gaan, beveelt spreker aau kerkelijke dwang en huiseljjke gevangenschap. Voorts moeten er geschikte equivalenten voor de kermis gezocht worden. Ook over deze inleiding ontstond eene belangrijke gedacbtenwisseling. De Zendingsdag werd besloten door ds. Elffers.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 1