ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 24 Mei 1894. AFKONDIGING. SCHUTTERIJ. BEKENDMAKING. NIEUWSTIJDINGEN. Haagsche Brieven. Verschijnt DINSDAGDONDERDAG on ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 50ste JAARGANG. No. 6463. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter ivordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" Belasting op de Honden. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Ziefuk7.ee maken bekenddat het primitief kohier der belasting op de honden van deze gemeente, voor het dienstjaar 1894, op heden door den Gemeenteraad is vastgesteld en aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering gezonden. Zierikzee, den 91 Mei 1894. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, Cu. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ZlERfKZEe brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de Commissie, benoemd ingevolge art. 15 der Wet op de Schutterijen, hare eerste zitting tot onderzoek van hen, aan wie- of der redenen waarop in het vorige jaar voorwaardelijke vrijstellingen zijn verleend, zal houden op Maandag den 28 Mei e.k. des namiddags ten 2 uur. Zierikzee, den 22 Mei 1894. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, Ch. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Amerika. ÜCW-l'oi'k, 22 Mei. De overstroomingen hebben ontzettende verwoestingen aangericht in de geheele bergstreek van Pennsylvania en hot westelijk deel van den staat New-York. De spoorweg- en de telegrafische verbindingen zijn verbroken. Te Johnstown en Williamsport in Pennsylvaniö zijn huizen en bruggen weggeslagen. De inwoners namen de vlucht naar de heuvels. De vernieling te Williamsport wordt op een millioen dollars geschat. Er zijn twee personen te Pittsburg verdronken en twee te Johnstown. Italië. De directeur der Katbreiner's Malzkoffie-fabrieken, die ter gelegenheid van- het congres te Rome vertoefde, is de eer ten deel gevallen door den Paus in audiëntie te worden ontvangen. Z. H. deelde den directeur bij deze gelegenheid mede, dat hij zelf dagelijks Malz-koffie met bijzondere voorliefde drinkt. De Kathreiner's Malz-koffie-fabriek te Milaan viel dan ook reeds de eer ten deel voor den Paus, alsmede voor de hooge geestelijkheid in Rome eene zending Kneip Malz-koffie te mogen leveren. De beroemde romanschrijfster Ouida (Mej. de la Ranée) laat te Florence, waar zjj een prachtig paleis bewoond beeft, al hare meubelen, boeken en roerende goederen verkoopen, zelfs de zerken op het graf van geliefkoosde honden komen onder den hamer, zegt een correspondent, die deze verknoping aan min-gunstige financiëele omstandigheden toe schrijft. Rusland. Omtrent de jongste inhechtenisnemingen te St. Petersburg wordt gemeld, dat die zeer talrjjk waren en voor het meerendeel studenten eu kleine ambtenaren betroffen, die naar staatkundige her vormingen streefden. Alleen in de St. Peters- en Paulvesting zijn 26 jongelieden opgesloten en iu 't geheel werden 72 studenten gearresteerd.; Onder de in hechtenis genomenen zou, door een toeval, ook de bekende, uit Rusland verbannen Prins Krapotkine wezen, die onder een valschen naam en pas te St. Petersburg vertoefde. Zwitserland. Zondag beeft te Zurich in een hotel een vreeselijk drama plaats gehad. De portier van een hotel vervolgde sedert lang een kamermeisje met liefdesverklaringen en bewaakte haar met eene jaloersche oplettendheidhij meende te bemerken, ten onrechte, zooals later gebleken is, dat zij wat al te vriendelijk was tegenover een der gasten, den heer Bick, eigenaar eener papierfabriek te Stuttgart, die de feestdagen in Zurich doorbracht. Toen de portier den gast op de trap ontmoette, interpelleerde bij hem daarover en bracht hem met eenen borstel eenen slag in het aangezicht toe. Bick liep naar zijne kamer, waar het kamermeisje hem hielp om de wonde te wasscben. Toen de portier dit zag, werd hij zoo woedend, dat bij een revolverschot op het meisje loste en haar doodelijk wondde. Daarna loste hij twee schoten op Bick, die een half uur later reeds een lijk was. Nadat bij nog op den toesnellenden eigenaar van het hotel had geschoten, zonder hem te treffen, liep de razende portier naar zijne kanier en schoot zich daar voor den kop. Nederland. Amsterdam, 21 Mei. Gisteren avond kwam de zoon van de wed. van der Linden, wonende in een drogistwinkel in de Palmdvvarsstraat, met ontsteltenis inloopen bij den buurman, den grutter Bakker, mededeelende dat zijne moeder plotseling zeer ongesteld was geworden. De vrouw van Bakker snelde naar de woning en vond do wed, van der Linden en den bij haar inwonenden zwager hevig brakende. De zoon werd terstond uitgezonden naar dr. Quanjer, maar wie er kwam, de dokter evenmin als de zoon. Het bleek dan ook dat de dokter niet gewaar schuwd was, en toen deze later de zieken bezocht, constateerde hij vergiftiging, waarschijnlijk bij het theedrinken. De politie werd gewaarschuwd en de patiënten werden naar het binnengasthuis vervoerd. Zij bevinden zich op het oogenblik buiten gevaar. De politie vond aanleiding het huis te verzegelen en zoekt te vergeefs het spoor van den verdwenen zoon, die aan een der kleine theaters verbonden is. Omtrent deze zaak wordt aan het Utrechtsch Dagblad nog het een en ander gemeld, waaraan wij het volgende ontleenen Met haren zoon had de moedor altijd veel te stellenhij verteerde meer geld dan de vrouw kon opbrengen, hij ging nit in minder goed gezelschap ca dikwjjls kwam hij laat in den nacht pas thuis. Piet wist niet goed wat hij wilde. Hij voelde zekere vreemde, artistieke neigingen in zich, en toen werd hij volontair in den schouwburg van den heer Ch. de la Mar, in de Nes. Verleden week kwam Piet weer vrij opgewonden thuis en al heel gauw vroeg bij z'n moeder f 25 ter leen. Het goede mensch kon het niet geven, met den besten wil, en woedend voegde baar zoon haar toe: „Krijg ik het niet? Dan zal de wereld er van hooren Zondagnacht te half vier kwam de zoon thuis, en toen de moeder 's morgens opstond, vond zjj hem slapende als gewoonlijk in baarkamer in de bedstede. Kalmpjes gingen de vrouw en haar zwager ont bijten. Uit het gewone busje werd thee gezet, en 't mopje, bet Hevolingetje van den man, kreeg do laaste slokjes utt zijn kopje. Maar dadelijk na het gebruik van die thee werden do moeder, de oom en de hond ernstigongesteld. Hevige benauwdheden en brakingen volgden elkander op. Men schrijft uit Amsterdam aan het U. D. Amsterdam heeft nn ookzijndynamiet-geschiedenis, gelukkig slechts tengevolge van don aanslag in Luik. Do Belgische politie meent toch, dat ver schillende der medeplichtigen hier heen gevlucht zijn en onze recherche doorkruist dan ook zorg vuldig alle richtingen, waar slechts met mogelijkheid vreemde anai-chiston kunnen vertoeven; zij heeft nu reeds drie personen gearresteerd doch zij heeft ze allen weer vrij moeten laten. Do laatste inhechtenisneming had plaats in het gemoedelijke café Krasnapolsky". Daar zat volledigheid is in deze zeer gewenscht een jonge vreomdeling, zeer gentlemanlike in zijn voorkomen, aan het vierde tafeltje in den wintertuin brieven te schrijven, waarbij bij een half flescbje lager bier gébruikte. De man sprak de kellners aan in het Fransch en dat was een van de motieven voor de politie, die op de loer lag. Twee rechercheurs hadden plaats genomen op een meter afstand van den vreemdeling. Een inspecteur was verscholen in de biljartzaal, en twee geheime agenten wandelden rond in de Warmoesstraat. En alle vijf die politie-mannen vergeleken den verdachte met het signalement van hem, die mede schuldig moet zijn aan den aanslag, en allen kwamen tot het resultaat, dat die uiterlijke kenteekenen volkomen klopten met die van den Fransch sprekenden heer. En toen oen van de rechercheurs heel slim eventjes ging kijken wat de man schreef, zag hjj, dat hij op de adressen plaatste den allen twjjfel- opheffende naam »Léige". De vreemdeling betaalde met Fransch gold en hij vertrok, maar de vijf politic-ambtenaren volgden hem op den voet tot uan het postkantoor, maar voor dat de heer in staat was zijn verdachte geschriften te werpen in do brievenbus, werd hij aangegrepen en geboeid naar het hoofd-bureau van politie gebracht.. Druk werden diensttelegrammen gewisseld tusscben Amsterdam en Luik, de officier van justitie nam den vreemdeling in verhoor en Zondagavond zat deze weer, zonder politie-geleiders, in den wintertuin van Kras een half fleschjo lagerbier te drinken, tot groote verbazing van de kellners. Hij schreef dien avond geen brieven meer naar Luik. Een bediende van een der groote kantoren te Amsterdam, die zich vermoedelijk aan verduistering bad schuldig gemaakt, werd aan een politie-burean ontboden. Toen hij niet verscheen, begaf een hoofd inspecteur zich naar zijn woning. De man verklaarde zich te zullen gaan kleeden om mede te gaan. Kort daarna werd een schot gehoord en toen bleek, dat de man zich voor het hoofd geschoten had. De man is ernstig verwond. Overmatig gebruik van sterkon drank heeft in de Jacob van Lennepstraat te Amsterdam weder een slachtoffer geëischt. In een café aldaar zaten eenige mannen bijeen, die den geheelen avond de jeneverflesch geducht hadden aangesproken, zoozeer zelfs, dat een der drinkers op den inval kwam, een inval, die hem het leven kostte, om te 12 uren bij eiken klokslag een glas jenever te verzwelgen. Begrijpelijkerwijze moedigden de dronken gezellen den man aan, die ook inderdaad bij het slaan van twaalfen begon te drinken. Bij bet negende glas zeeg de dronkaard ineen. In het Buitengasthuis trachtte men zijn leven op te wekken. Hij was dood. Ingevolge eene oproeping in Recht voor Allen, werd gisteren te Amsterdam een wandeltocht gehouden door sociaal-democraten. Ten 5 ure na middags trok een troep van omstreeks 200 partij- geuooten van het gebouw »Constantia" naar de cellulaire gevangenis te N.-Amstel met de bedoeling Van Emmenes, die er gedetineerd is, door het zingen van eonige liederen eene ovatie te brengen. Aldus geschiedde, terwijl de troep gaandeweg door een groot aantal nieuwsgierigen, die anti-socialistischo liederen aanhieven, zeer vergroot was. Het kwam hier en daar tot schermutselingen tusschen de socialisten en oranjeklanten, maar ernstige ver storingen der orde hadden niet plaats. Ten acht ure was do optocht ontbonden. H. de Jong heeft uit de gevangenis een brief aan den burgemeester van Amsterdam geschreven, waarin hij zich beklaagd over de opvoering van het tooneelstukDe geheimzinnige zaak of de verdwenen vrouwen", in welk stuk bij beweert in eer en goeden naam benadeeld te worden. Hij dringt er op aan, dat de burgemeester die opvoeringen verbieden zal. 's C>raveilliage, 22 Mei. De leden van de Tweede Kamer, die vóór de ontbinding reeds geregeld saineukwamen ais voorstanders van de toen aanhangige biesrechtvoorstellen, hebben zich thans vereenigd tot eene afzonderlijke groep, waarbij zich ook hebben aangesloten de nieuwe leden, die dezelfde richting zijn toegedaan en op denzelfden grondslag zijn gekozen. Tot de nieuwe vereeniging zijn reeds een dertigtal leden toegetreden. De overige liberalen hebben ook eene vergadering gehouden, maar het is aan het blad niet bekend of men ook daar reeds is overgegaan tot de keuze van een definitief bureau. Eene algemeene liberale partij vergadering is niet gehouden. Tweede Kamer. De heer Gleichiuan, door den heer Van der Schrieck gelukgewenscht met een hulde aan zijn door gansch Nederland erkende diensten en met herinnering dat hij door de drie grootste steden des lands tot afgevaardigde werd gekozen, aanvaardde heden het presidium. Hij zeide, dat de korte zitting slechts zou strekken tot af doening van dringeude ontwerpen in afwachting van de behandeling van de toegezegde Regeerings- voorstellen, wanneer de Kamer weer haar onverwacht afgesneden taak kan hervatten. De heeren Sanders, Beelaerts en Bastert zijn toegelaten. Itiervllet, 22 Mei. De oude, maar nog krasse Ijjkdienaar Koole herdacht Woensdag zijn 50-jarige echtvereeniging. Het fanfarengezelscbap bracht des avonds een serenade aan den feestvierende. Een week te voren had dit muziekgezelschap- de vijftigjarige echtver- cenigiDg van een werkman opgeluisterd. Telkens zijn de muzikanten op bier getracteerd geworden. Zoowel in hoogere kringen als bij de lagere volksklasse neemt de populariteit van het muziek gezelschap toe. Itillaixl, 21 Mei. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft men op eene der groote hof steden van de Engelsche polders (bij den landbouwer M. van Liere) bij al de paarden, die in de weide liepen, de staarten afgesneden. De daders zijn onbekend. Ilattillfttcde. 22 Mei. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school in deze gemeente is be noemd de heer J. Slot Gz. te Bovencarspel. Xlcrlkzee, 23 Mei. Programma van het Eerste Zomor-Concert in Parklust, op Vrijdag 25 Mei a.s., 's avonds 8 uur: 1Les Chasseurs Autrichiens. Marche. Eilenberg. 2. Lustspiel-OnvertureKeler-Btla. 8. Fautaisie sur »les Hnguenots". Meijerbeer. 4. Paraphrase tlber das Lied »Wie schön bist Du"Nesvadba. 5. Ypriana. Grande Marche de Fete. Ch. de Wulf. 6. Das Heimweh. Fantaisie variée Bauter. 7. Le songe d'araonr. Fantaisie Ti. Kling. 8. Bicycle-GalopL. Andre. - Heden slaagde aan de Hoogeschool te Amsterdam voor het theoretisch examen van apotheker, de heer C. de Looze Gz. van Zierikzee. Benoemd tot directeur van het Rijkstelegraaf kantoor te Arnhem de heer J. C. Pilaar, thans te Maastricht, vroogor te Zierikzee. Eervol ontslagen op verzoek: de brieven gaarder P. C. Schoonacker te Vcere. Tot ondorwjjzer aan de geref. school te Schoonhoven is benoemd du heer P. Polderman te St. Annaland. Bij kon. besluit is met het gezondheidsonderzoek van zeeschepen te Terneazen voor den tjjd van drie jaren belast dr. H. B. van Nes, arts aldaar. Bij de posterijen eu tclegrapbie zjjn met 1 Mei verplaatst de commies dor post. 2e kl. D. J. van Braakenburg Jr. van 's Gravenhage naar Goes en W. F. van Oldenborgh van Goes naar Breda. Een landbouwer onder Arnemniden, die eeu landlooper weldeed, werd slecht voor zijne mensch- lievendbeid beloond, wijl de schavuit, met hem langs den weg gaande, hem zijn zilveren horloge met ketting ontrolde. De politie te Middelburg beeft den zakkenroller met het gestolene opgespoord en hem in arrest gehouden. De Minister vau Binnenl. Zaken heeft aan gewezen als gecommitteerden, te wier overstaan het eind-examen der gymnasia met 6-jurigcn cursus zal worden gehouden te Middelburg op 18, 19 en 20 Juni, dr. S. A. Naber, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, dr. P. J. Blok en dr. F. de Boer, hoogleeraren aan de rijks universiteit te Grouingen. Te Middelburg overleed op nagenoeg 70-jarigen leeftijd de heer Willem Zoeller, deurwaarder bij de arrondissements-rechtbank en het kantongerecht aldaar. Hoewol reeds eenige jaren Ijjdende, nam bij altijd met nauwgezetheid zijne betrekking waar; voor ieder had Zoeller een goed woord en een gul glimlachje over. De rechtbank en bet kanton gerecht verliezen in hem een ijverig en nauwgezet ambtenaar, de maatschappij een braaf burger, en menigeen een oprecht vriend. Men schrijft ons uit IJzendijke: Meldde ik in dit blad van Zaterdag 5 Mei dat bjj eene landbouwster beestiaal en inspan in beslag werd genomen, daags vóór de publieke verkooping, en dat een garnisaire op de hoeve aangekomen was, thans wordt gepubliceerd, dat de definitieve veiling volgen zal. Het beslag is opgeheven en de garnisaire van zijn gemakkelijke taak evenzoo. Bij geteekende advertentie maakt bedoelde wed. Aug. van Hyfte, geb. Eng. Wijffors, bekend, dat zij tijdens de 31 jaren, die zij op de hotstede woont, nog nooit gemankeerd heeft op of omtrent negen- Mei markt te Gent de pacht in eens voluit te betalendat men vau haar een jaar pacht of 7500 francs eischte, niettegenstaande zij bewijs van betaling bezit der pacht, die 6500 francs per jaar bedraagt; dat zij den deurwaarder de beer Kouion uit Middelburg 13000 francs aangeboden heeft voor de beide volgende paebtjaren direct en vooruit te betalen, om de schade en schande der schorsing van den koop te voorkomen; en dat zij den afloop dezer zaak met volle vertrouwen op de Nederlandscbe rechtspraak geduldig afwacht. Als collega's landbouwers uitspraak konden doen, zou het biet twijfelachtig zijnwie in de procedure winnen zou. De zandplaat, welke in de rivier het Spui lag tegenover het havenhoofd te Oud-Beierland, is geheel verdwenen. Daarentegen groeit de zandplaat op de rivier de Oude Maas tegenover den polder llongerland dagelijks aan. Bij de onlangs gehouden kerkelijke visitatie is in de administratie van de diaconie der Ned. hervormde gemeente te Klaaswaal groote wanorde ontdekt. Door de justitie is reeds een onderzoek ingesteldverschillende personen zijn door den rechter-commissaris gehoord. Vier notabelen hebben, op aanraden van het classicaal bestuur, hun ontslag genomen. Er zijn 1000 mormonen-zendelingen op weg naar Europa om voor hun godsdienst propaganda te maken. Groepswijze volgen zij elkaar met 10 dagen tusschenruimte op. In de vorige week zijn te Rotterdam 51 nieuwe gevallen van pokken aangegeven. Tot 17 dezer zijn te 's Gravenzande 258 gevallen van pokken voorgekomen, waarvan 70 met doode- lijken afloop. De Provinciale Staten van Noord-Holland hebben tot lid der Eerste Kamer (vacature mr. Pijnappel, lid der Tweede Kamer) verkozen, met 38 van de 64 stemmen: mr. G. van Tienhoven, oud-Minister van Buitenlandsehe Zaken. Op mr. M. C. van Hall, lid der Staten, waren 22 stemmen uitgebracht. - Zaterdagnamiddag werd door den heer J. H. Hennequin, burgemeester van Sluis, voor de 50e maal rekening gedaan van de polders Tienhonderd" en «Zwarte". Bij die gelegenheid kregen de leden van het bestuur en de stemhebbende ingelanden de rekening en begrooting in een prachtband ge bonden. Tot deelneming aan het examen voor ad6pirant- secretarissen of ambtenaren ter secretarie, waarvan het schriftelijk gedeelte den 30 dezer te Utrecht zal worden afgenomen, hebben zich 80 candidaten aangemeld. Dezer dagen werd te Hilversum een bruids paar minder aangenaam verrast door de komst van de politie. Het groen, waarmede de stoelen van bruid en bruidegom versierd waren, bleek door diefstal afkomstig te zijn uit een kweekerij. Tegen de daders is proces-verbaal opgemaakt. Een viertal heeren in de provincie Groningen (penningmeester de heer dr. L. A. Biilber te Ten Boer), zich noemende »de financiëele commissie", hebben naar aanleiding van de redevoeringen van den heer Van Deth besloten hem in staat te stellen eene vervolging in te stellen tegen den heer Van 't Lindenhout. De heer Van Deth had verklaard f 2000 a f 3000 daarvoor noodig te hebben. De bovengenoemde heeren hebben echter eenige zeker heid willen hebben vooral ook omdat van het publiek bijdragen zijn gevraagd en met den heer Van Deth een contract gesloten, waarin deze zich verbindt, met behulp van de genoemde som, binnen den tijd van 5 weken na ontvangst van het totale bedrag, «den weesvader Van 't Lindenhout iu hechtenis te doen nemen". Tevens bezitten zij iu dit contract den waarborg, dat de heer Van Deth de genoemde som voor geen huishoudelijke belangen zal bestedeD, maar louter en geheel tot inhechtenis neming van den weesvader Ven 't Lindenhout, en dat hij bereid is volle verantwoording te doen van de tot dit doel uitgegeven sommen. Omtrent don te Acfael gepleegden doodslag wordt het volgende gemeld: Des avonds ontstond er eene kleine woorden wisseling bij den herbergier M. Teunissen te Achel, tusschen Theod. van Heurck, landbouwer te Achel, en zekeren Victor Francois, venter in manufacturen te Eindhoven. Deze laatste gaf v. d. H. een stomp en sloeg hem met een bierglas op het hoofd. v. d. H. stond op en verliet de herberg om huiswaarts te keeren. Maar daar hij bijna niet loopen kon van de pijn, ging hij bij Vermeil binnen waar hij terstond ter aarde viel. Vermeil verwittigde den zoon, en deze voerdo zijn vader stervend op een kruiwagen naar huis alwaar hij overleden is. De wachtmeester der maréchaussee, van het feit verwittigd, begaf zich dadelijk naar de plaats om een onderzoek in te stellen, waaruit volgens ver klaring der getuigen bleek dat v. d. H. gestorven was aan de gevolgen van den stomp. Onmiddellijk werd Framjois achtervolgd en te 10 uur 's avonds in eene herberg bij het station aangehouden en in arrest gebracht. Het slachtoffer was weduwnaar en laat zeven minderjarige kinderen na. Aanbestedingen Verkoopingenenz. Ten overstaan van do notarisseu mr. J. C. van der Lek de Clercq en J. Franse, dd. 22 Mei 1894, zijn te Zierikzee voor den heer A. van der Have verkocht Eene hofstede met 61 Heet. 84 Aren 44 Cent. erve, tuin, boomgaard, bouw- en weilanden en dijken onder Nieuwerkcrk, voor f 468 per 40 A. 33 c.A., behalve 4840 voor toebedipgen 1 Heet. 20 Aren 60 Cent. weiland, ten zuiden vau den nieuweu weg aldaar, voor f 750 per 40 A. 33 c.A. 3 Heet. 48 Aren 40 Cent. weiland ten noorden van den nieuwen weg aldaar, voor f 787 per 40 A. 33 c.A. 2 Heet. 11 Aren 40 Cent. weiland aan Knaaps- weg aldaar, voor f 65o per 40 A. 33 c.A.; 3 Heet. 91 Aren 40 Cent. weiland aldaar en aan Visschersweg, voor f 655 per 40 A. 33 c.A.; Eene partij tienden voor f 476; 1 Heet. 05 Aren 30 Cent. bouwland aan den Groenenweg onder Oosterland, voor f 510 per 40 A. 33 c.A. L il MP MM O II W. Door 23 veehouders uit 's Heer Arendskerke en Wolfaartsdjjk met omstreken is definitief besloten eene stoomzuivelfabriek op geheel coöperatieven grondslag te stichten in de onmiddellijke nabijheid van bet station 's Heer Arendskerke, Aangegeven zijn voor de fabriek 194 koeien, maar daar dit aantal hoogstwaarschijnlijk aanzienlijk grooter zal worden, zal de fabriek worden ingericht voor 400 koeien. Uit Deventer meldt men als een groote zeld zaamheid, dat aldaar de hooioogst reeds is aan gevangen. Er staat zeer veel gras van uitmuntende hoedanigheid op do hooilanden. De verkoop van gras vanwege de gemeente begint den 26en Mei. It E C II T S A ML E N. XU'l'ikKiH', 22 Mei. Bij arrest van het gerechtshof te 's Gravenhage, van 7 Mei j.l., zijn in de zaak, aanhangig tusschen J. do Jong, schipper, wonende vroeger te Stavenisse, thans te St. Anna- land, appellant, procureur mr. W. van Rossem Bzn., tegen A. L. van Wijngaarden, wonende te Sliedrecht, geïntimeerde, procureur mr. B. M. Vlielander Hein, tot deskundigen benoemd de heeren W. A. Bowbyes, havenmeester, J. van Schelven, commissaris van bet loodswezen en W. Ribbens, schipper en directeur van de Zierikzeesche stoomboot «Koophandel", allen wonende alhier, tot beantwoording van de vraag in het arrest omschreven. 4* rave ullage, 21 Mei. De Hooge raad verwierp heden het cassatieberoep van A. C., land bouwer te Veere, die door de rechtbank te Middel burg was veroordeeld wegens een jachtwetovertreding. Het gerechtshof alhier bevestigde heden het vonnis der rechtbank te Middelburg, waarbij ontzegd werd de vordering in zake aanvaring van de eigenaars van het stoomschip «Gerraania" te Hamburg, tegen den gezagvoerder van het stoomschip >B. Kemeny". naar de Herv. gemeente te Tienboven Ds. J. W. Drost, te Biezelinge. Beroepen te Ondelande de heer W. v. Griet- huysen, cand. te Fijnaartte Gapiuge de heer H. A. Schouten, cand. te Utrecht. Bedankt voor Vrouwepolder door den heer W. J. Aalders, cand. te Amsterdam. Aangenomen het beroep naar de Herv. gem. te Alkmaar door Ds. W. A. van Grietbuysen te Goes. 's Gra.venha.ge, Mei 1894. Twee tafreelen van zeldzamen aard heeft de poli tieke geschiedenis van de laatste week ons te aan schouwen gegeven. Ten eerste de entrée triomphale van het nieuwe ministerie en ten tweede de be- eediging van de nieuwe kamerleden en masse. Toen Woensdag de kamerzitting werd geopend, waren velen benieuwd de gezichten der ministers te leeren kennener waren er onder die weinigen kenden. Zoo b.v. den minister van koloniën Bergsma, een lang man met een langen baard, van wien beweerd wordt dat hij zijn optreden vooral te danken heeft aan ziju bekendheid met den heer Van Houten, maar die anders door de Indielui nu juist niet beschouwd wordt als aangewezen om Insulinde vooruit te brengen. Ook de ministers van oorlog en van marine zijn geen personen in bet parlement bekend; zij hebben eea flink voorkomen. Trouwens het geheele achttal dat voor de Troon stond maakte den indruk van een gezelschap veteranen, waar- tusschen alleen de minister van waterstaat nog iets jeugdigs had. Wel is ook de heer Röell nog zoo oud niet, inaar ia den ministerrok ea met ziju kalen kruin gaf hij er toch den indruk van. De meeste aandacht viel op hem en op zgne huurlieden, de hoeren Van Bouten en Van der Kaay, die wel eenigszins vreemd van dat standpunt de kamer, waarin zij zoovele jaren hebben door gebracht, bekeken. Blijkens de openingsrede, die door den heer Röell op bijzonder kalmen toon werd uitgesproken, zijn de leden van dit ministerie, te verdeelen in werk bijen en nietsdoeners. Tot de eersten behooreu primo do ministers Van Houten met zijn kieswet en secundo de minister Sprenger van Ejjk met zijn herziening van de personeele belasting en zijn regeling van de gemeente-financiön. Al de overigen worden door de openingsrede gecenseerd om te zijn opgetreden meer tot «ornement van de Kroon", om met een bekend woord van Van Houten te sprekeu, of wil men liever tot ornement van het ministerie, dan uit bepaalde noodzakelijkheid. Zij zullen misschien iets kunnen prosteeren, maar altoos als de kieswet en de genoemde belastingwetten er niet door zullen worden achtergesteld of vertraagd. Met andere woorden: door het optreden van dit Kabinet zijn alle koloniale-, defensie-, onderwijs- en andere quaestiën eenvoudig ter zijde geschoven totdat de kieswet zal zijn tot stand gebracht, die echter juist omdat zij zich ook zal uitstrekken tot de gemeente raadsverkiezingen, een geheel nieuwe voorbereiding zal eiscben, en die zeer moeielijk zal zijn te maken als men haar in verband brengt met huurwaarde of andere factoren van belastingen, die men juist bezig is te gaan hei-zien. Ongetwijfeld verdient de Regeering lof dat zij de kieswet voorop stelt, maar of het haar wezenlijk ernst is haar spoedig in te voeren, ziet, dat zou ik zoo gaaf niet durven be weren. Hoogstwaarschijnlijk zal hieromtrent wet spoedig licht worden ontstoken, daar bepaald wordt beweerd dat in de aanstaande week politieke debatten ziju te wachten. Welke vruchten die thans zullen opleveren is moeielijk in te zien. Men kan in recriminaties treden, ongedaan kan men het niet maken eu nu het ministerie-Tak verdwenen is, is eigenlijk de schijf weg, waarop de pijlen zouden moeten gericht worden. Daarbij komt Jat de meer derheid weer is geslonken door de verkiezing te Haarlem, zoodat de partijen nu als 55 tot 45 in hot Parlement staan, terwijl de Regeeringspartij uit den aard van haar samenstelling zeer los is. De band met de Katholieken is een zeer onnatuur lijke voor de libéralen, maar toch schijnen de constitutioneel-liberalen het er op gezet te hebben eens te toon en hoever zij hun zin kunnen door drijven. Immers iu den Haag heeft de liberale kiesvereenigiug de Grondwet bij de herstemming den Katholiek als candidaat geproclameerd, niet tegenstaande zeer sterk verzet in den boezem der vereeniging. De liberalen in den Haag zullen dan ook weldra in twee kampen zijn gescheiden, het eene opgaande in de kiesvereenigiug 's Gravenhage, het plechtanker van den vrijzinnigen vooruitgang, het andere opgeslagen in de kiesvereeniging De Grondwet, een filiaal vau Rome. En dat alles waarom? Niet omdat de Takkianen de Grondwet wilden schenden, zooals bet praatje luidt, - waut hoogstens kan er sprake zijn van een twijfel aan de Grondwettigheid van bet. inge trokken ontwerp-Tak maar omdat de Takkianen verder wilden gaan dan hun tegenstanders, die zich nu zelfs in het regeeringsprogram aanstellen als voorstanders van kiesrecht-uitbreiding op groote schaal. Enfin, wij zullen wel spoedig zien wat die groote schaal eigenlijk beteckent. Het tweede tafreel, waarvan ik in den aanvang sprak, do beëediging der nieuwe kamerleden, zon

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 1