/lllllk/IISUII NIEUWSBODE. Zaterdag 19 Mei 1894. Tweede Blad. Het nieuwe Ministerie. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 50ste JAARGANG. No. 6461. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 43 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" Het nieuwe Ministerie is er. Het Ministerie, gevormd door den heer Van Tienhoven, maar dat niet aan hem zijn eigenlijken stempel ontleende, is heengegaan. Wij kunnen aan het nieuwe Ministerie onze aandacht niet wijden, zonder vooraf een woord van warme hulde gebracht te hebben aan het kabinet, dat, geboren uit de verkiezingen van 1891, met een flink hervormend programma optrad en aan de verwezenlijking van het programma gewerkt heeft, met een volharding, een beleid, een werkkracht, die niet licht geëvenaard zullen worden. Wat tot stand gekomen, wat voorbereid is in de jaren van de regeering van den heer Tak van Poortvliet en zijne atnbtgenooten, zal ten allen tijde eeno belang rijke bladzijde blijven beslaan in onze staatkundige En is, van hetgeen tot stand gebracht werd, aan den Minister Pierson het leeuwendeel toegevallen, den heer Van Dedem mag de eer niet onthouden worden dat bij het koloniaal regeeringsbeleid in de richting gestuurd heeft, die de richting der toe komst zijn zal. En wat den heer Tak van Poortvliet aangaat, hij heeft de kiesrechtregeling niet zien tot stand komen in den zin, waarin hij dat wilde en wij het met hem geweuscht hadden, maar zijn arbeid op dit gebied is daarom niet ijdel geweest. Hij heeft voor eene mime, breede regeling van dat recht de baan gebroken, en voor zijn opvolgers een groote kiesrecht-uitbreiding onvermijdelijk gemaakt, die wij zonder Tak zeer waarschijnlijk nu nog niet zouden hebben verkregen. En de ambtgenooten van dat drietal meest op den voorgrond tredende personen, hebbenv ieder het hunne gedaan, om het voor bet volgend Kabinet een zware taak te maken zijn voorganger te evenaren, laat staan te overtreffen. Wij hebben het Ministerie van 1891 met leed wezen zien vallen, maar het is met eere gesneuveld, zooals het met eere geleefd en gewerkt heeft. En wat zullen wij van het nieuwe Ministerie zeggen? Hij, die het vormde, aanvaardde evenals iu het vorige Kabinet de portefeuille van Buiten- landsche Zaken. Gelukkig achten wij dit niet. Niet omdat wij het beleid onzer buitenlandsche aangelegenheden niet veilig zouden achten in handen van den geboren diplomaat Röett. Maar wel omdat die diplomaat misschien meer dan eenig ander in staat geweest ware, het moeielijke en nu nog lastiger geworden kiesrecht-vraagstuk, tot een goed einde to brengen. Te ontkennen toch is niet, dat de opdracht der portefeuille van Binnenlaudsche Zaken aan Mr. van Houten, die den heer Tak het felst, het hardnekkigst bestreden heeft, veel heeft van een oorlogs-verklaring aan de aanhangers van Tak. Misschien is dat de bedoeling niet. Wellicht heeft de heer v. Houten er prijs op gesteld bet bewijs te leveren, dat hij de hoedauighedeu bezit, welker gemis volgens hem den heer Tak het tot stand brengen der kiesrechtregeling hebben on mogelijk gemaakt. Laat ons hopen, dat zoo de bedoeling isook van de keuze van den heer Sprenger van Kijk tot Minister van Financiën, eene keuze die op zich zelve anders ook een zeer eigen aardig karakter heeft. De man, die den Minister Pierson in zijn Nederland onophoudelijk met klein geestige, spitsvondige, netelige middelen bestreden en bestookt heeft, geroepen, de wetten van Pierson uit te voeren en op den door hem gelegden grondslag voort te arbeiden! Tot wat al vragen is bier aanleiding? Wij ochter vragen niet verder en zullen zien op de dingen die komen zullen. Wij bepalen ons nu tot eenige opmerkingen over een paar andere punten. Het eerste is dat het Ministerie over het geheel bestaat uit achtenswaardige mannen, en voor zoover hun verleden recht geeft tot hun qualiteiten als regeeringspersonen te besluiten, mag men aannemen dat de roep van de bekwaamheid, die zij over 't geheel genieten, grond geeft tot goede ver wachtingen. Opmerkelijk is voorts dat in de samenstelling slechts één katholiek en geen anti revolutionair is opgenomen. Moet men daaruit afleiden dat het nieuwe Kabinet ten deele althans steun wil zoeken bij de liberale aanhangers van Tak Geeft de keuze vau den titularis voor Binnenlaudsche Zaken grond tot twijfel in deze, het ontbreken van het anti-revolutionair en hot zwak vertegenwoordigd zijn van het r.-katholiek element, geeft daarentegen voet aan do veronder stelling, dat men dien weg zal uit willen. Ook dit is intusschen eene vraag, welker beantwoording niet mogelijk is, zonder dat eenig Hebt is opgegaan omtrent de plannen der nieuwe regeering, waarop we intusschen, naar men hopen mag, wel niet lang zullen te wachten hebben. Bij al die wagen is één ding intusschen zeker. Zij die den Minister Tak op zijne kiesrecht-regeling hebben doen vallen aanvaarden de gevolgen hunner politiek. De heeren Röell, van Houten, v. d. Kaay, vertegenwoordigen in het Ministerie de bestrijders van Tak's kiesrecht-regeling. Hun strijd was niet gericht tegen het Ministerie in zijn geheel, dat zij krachtig hebben gesteund, en niet tegen eeuig Minister in hot bijzonder, want aan allen hebben zij bewijzen van vertrouwen gegeven en niet zelfs tegen Tak alleen, want zij hebben hem in bijna al zijne maatregelen en voorstellen gesteund. Slechts tegen zijn kiesrecht-voorstellen traden zij op. Welnu, het blijffc hun dus mogelijk, des verkiezende in veel, nagenoeg in alles, den arbeid van het vorig Ministerie voort te zetten. Slechts in één ding zijn ze gebonden: ze moeten een andere kiesrecht regeling geven, maar zij moeten een kiesrecht regeling indienen. Tijd van voorbereiding moet hun gelaten worden, maar lang behoeft die niet te duren. De arbeid aan het nu van de baan geschoven ontwerp door regeering en karaerledeu gewijd, maakt de indiening van nieuwe ontwerpen gemakkelijk. En die ontwerpen moeten ons een zeer uitgebreide kiesrechtregeling brengen, daérvoor hebben ze allen zich partij gesteld. In dat opzicht hebben zij hun schepen verbrand. Het afgetreden Ministerie ten diepste betreurende, begroeten wij bet nieuwe Kabinet met kalme berusting, wachtende op zijne daden, die licht moeten brengen waar nu nog duisternis en zeker heid moeten geven, waar nu nog vragen en twijfelingen rijzen! Dat die daden weldra spreken mogen Nederland. 'S <*l*avenhage. 15 Mei. De weerprofeten, die zeker en vast op den tweeden Pinksterdag regen voor den geheelen dag voorspelden, hebben hun voorspelling gelogenstraft gezien door het fraaiste weder, dat voor een uitgaansdag als Pinkster twee maar te wenschen is. Te Schevejuugea bewogen zich van den vroegen morgen tot na middernacht in de hoofdstraten en op den middag ook langs het strand drommen van menschen. Hoewel de beide stoomtrams, de electrische en de paardentram, het leeuwenaandeel hadden in het vervoer van stadgenooten en vreemdelingen, hadden de huurkoetsiers toch ook een besten dag. De stoomtram Staatsspoor alleen vervoerde 10,852 reizigers. De winkeliers in het dorp maakten goede zaken, die in de winkelgalerij aan het strand hadden gisteren geen spijt over hun nieuwe standplaats, want vele artikelen op gebied van eot- en drinkwaren bleken in den namiddag geheel uitverkocht. Bij het drukke verkeer, dat gisteren te Scheveningen plaats vond, mag het een wonder heet en, dat ongelukken van ernstigen aard in het geheel niet voorkwamen. Op den Ouden Scheveningschen weg werd enkel een ilogcar aangereden en gedeeltelik vernield, verder vernam men niets van aanbelang, 't Spreekt vanzelf, dat de politie een zeer moeilijke taak had te vervullen. Tot de genoegens, die men zich gisteren schiep, behoorde ook het doen van zeetochtjes met de te Scheveningen gestationeerde zeilbootjes. C*ravenha£e. 17 Mei. Tweede Kamer. In de heden gehouden zitting zijn alle gekozenen toegelaten en beëedigd, behalve do heeren De Meester en Borret, zullende, overeenkomstig de conclusie der commissie ad Uoc, eerst een onderzoek naar de in het district Eist beweerde onregelmatig heden plaats hebben, terwijl over oen voorstel van de minderheid der commissie tot onderzoek ook van de stembriefjes uit Beverwijk, waaromtrent de meerderheid der commissie tot toelating adviseert, Dinsdag aanstaande zal beslist worden. Op de nominatie voor het voorzitterschap zijn geplaatst de heeren Gieichman met 76 en Van der Schrieck met 46 van de 88 stemmen. 'h («raviMilin^o. 17 Mei. Gisteren avond heeft zoowel de fractie der liberale Kamerleden, die vóór het kieswetontwerp-Tak was, als die welke daar tegen was, eene vergadering gehouden. De eerste heeft een bureau geconstitueerd, bestaande uit de heeren Borgesius, Veegens en Cremer. Weer komt het bericht nu van Belgische zijde van een bezoek van don Duitschen Keizer in Juni a.s. aan bet Nederlandsche Hof. Weer is er natuurlijk sprake van huwelijksplannen voor de toekomst. Rotterdam. 17 Mei. In den afgeloopen nacht vond een agent van politie op de Wijnhaven een onbeheerde scharenslijperswagen staan en bracht hem naar het politie-bureau in de Pauwensteeg. Eenigen tijd daarna meldde zich aan dat bureau aan een scharenslijper als de eigenaar. Hij bleek in het Algemeen Politieblad gesignaleerd wegens openbare dronkenschap en het opgeven van een valschen naam, en werd daarop in arrest gehouden. Weder om eenigen tijd later kwamen aan betzelfde bureau een man en eene vrouw, beiden scharenslijpers, die eveneens den wagen ais hun eigendom opeischten, doch ook zij bleken bij het nazien der signalemcnten- registers wegens openbare dronkenschap in het Algemeen Politieblad gesignaleerd te staan, en werden daarom mede aan dat bureau gehouden. Donderdag is het drietal tot het ondergaan hunner straf naar bet huis van bewaring aan de Korte Hoogstraat overgebracht. Op aanwijzing van burgers is te Rotterdam door een politie-agent gearresteerd de commies der telegraphie G. H. De B., die volgens verklaring uit moedwil in de Raampoortlaan een hond had In de afgeloopen week hebben zich te Rotter dam 71 nieuwe gevallen van pokziekte voorgedaan. VlissiiljSjCil, 16 Mei. Naar wij vernemen bestaat bij het gemeentebestuur alhier het voornemen tot oprichting eener gemeente-slachtinrichting. 1/Mivpcrlan«l. 16 Mei. In treurigen toe stand bevinden zich alhier de ouders vau een twee- en-balfjarig kind (meisje) dat even buiten de deur spelende, in een sloot geraakte en door verstikking in den modder of verdrinking het leven verloor. ^Vissenkerke. Iu het nummer van Don derdag verzuimden wij het bericht te plaatsendat in de vergadering van Ingelanden van Vlietepolder tot dijkgraaf was herbenoemd de heer J. L. Kluit. SI. illanrictUMliik, 17 Mei. In de gisteren gehouden vergadering van ingelanden van het Waterschap »St. Maartensdijk" is besloten te voldoen aan het verzoek van den heer C. Zeedijk e. a., om n.l. een gedeelte zandweg te veranderen in eene grinfcbaan over eene lengte van 300 M., aansluitende aan den bestaandeu grintweg. Adressanten hadden aangeboden f 200 bij te dragen in de kosten van aanleg, en tevens het vervoer op zich te nemen van den ondevhoudsgrint, benoodigd voor het eerste jaar. Verder zullen de eigendommen van het Waterschap dit jaar opnieuw verpacht wordeu. Tengevolge van het bedanken van den beer J. Geluk als gezworen en het periodiek aftreden van den heer I. Hagel.Cz., als zoodanig, moesten twee nominaties opgemaakt worden, ter voorziening in die vacaturen. Voor de vacature I. Hage I.Cz. werd de voordracht opgemaakt als volgt: 1°. I. Hage I.Cz.; 2». N. J. Nelisse; 3°. C. Hage I.Cz. Voor de vacature J. Geluk, als volgt: 1°. A. Geluk Jz. 2°. J. Noom A.Cz.3°. A. Elenbaas. Het dijkgeschot over het dienstjaar 1894/95 werd voor de verschillende polders vastgesteld als volgt: Oudeland f 7,30, Middelland 4,80, Noord ƒ8,10, Uiterst Nieuwland f 4,80, Ravensoord 4,60, Groote en Kleine Bandekens f 3, Slabbecoorne /ll, Molen 12, Pluimpot 3, Alles per Heet. Tholen. Het Rijks post- en telegraafkantoor alhier is Woensdag aan het Rijk opgeleverd. De bouw is prachtig, een flink kantoor, eene ruime vestibule en eene geschikte directeurswoning vormen het geheel. De gevels bieden veel afwisseling door de verschillende soorten verwerkte steen, hetgeen een prachtig gezicht Oplevert. De aannemers komen allen lof toe voor de nette uitvoering van het werk. De verschillende telegraaf - en telefoonlijnen zijn reeds aangelegd, zoodat te verwachten is dat het kantoor al spoedig in gebruik zal genomen worden. Hriilni&SC. 17 Mei. Iu het jaar 1893 werden alhier aangevoerd 360000 stuks Zeeuwsche oesters en 1200000 Pransche oesters. De prjjs der groote Zeeuwsche oesters le soort was gemiddeld f 100, die der kleine 2e soort 50 en de twgfelaais 60 per 1000 stuks. De prijs der Fransche oesters was 30 tot 40 per 1000 stuks. Uitgevoerd werden 300000 Zeeuwsche oesters en 1000000 Pransche oesters. De uitvoer had meest plaats naar België en Engeland. Van begin Mei 1893 toteindo April 1894 werden van hier uitgevoerd 58470 tonnen en 28760 balen Zij werden meest verzonden naar België, Engeland, Frankrjjk en Dnitschland. Door den heer M. T. van Staalen, benoemd hoofd der school te Dreischor, is tegen 1 Juni eervol ontslag verzocht uit zijne betrekking als onderwijzer aan de openbare school alhier. Xierlkzeo, 18 Mei. Aan het verslag over 1893 van do gemengde commissie voor onder- wgsbelangen is bet volgende ontleend: Werd in vorigo jaren eene enquête gehouden naar den toestand van bet onderwijs, in bet afge loopen jaar werd die enquête gestaakt en heeft de commissie zich meer bezig gehouden met de be vordering van deugdelijk herhalingsonderwijs. De cursussen, met steun en voorlichting der commissie opgericht, hadden zulk een uitnemend succes, dat meerdere oprichting van dergelyko inrichtingen zeer zeker hoogst wenschelijk zou zyn. Alleen zulke inrichtingen echter kunnen gesteund worden, waarop werkelijk horhalings-, dus geen inhalingsonderwys wordt gegeven en wmt V.et reeds genoten onderwys uitgebreid kan worden Jot datgene, wat de leer lingen voor hnnne levensbestemming meer bepaald noodig hebben. Zoo werd voor do tweede maal een dergeljjke cursus gehouden te 's Gravenznnde. De deelnemers aan den cnrsus van het vorige jaar zetten het geleerdo voort, terwjjl zich 12 nieuwe leerlingen aanmeldden. Het onderwijs werd gegeven viermaal per week, van 6J/a—87a uur» en noodige keeren volgens 't leerplan, van 6—7 uur 's Zaterdags. Zes leerlingen gonoten ondorwjjs in het Engelsch en 6 in bot Franscb. Het onderwgs omvatte verder lezen, schrijven, Ned. taal, land- en tuinbouwkunde, natuurkunde. Door de leerlingen werd in December een uitstapje gemaakt naar de gist- en spiritusfabriek van den heer Van Marken te Delft, om de bereiding van gedroogde spoeling te laten zien evenals do bereiding van aardnotenkoeken. Door 18 der leerlingen werd ook een collectie bloembollen gekweekt. Een cursus te Hollum strekte meer om voor- bereibend zeevaartkundig onderwijs te geven. De vakken van onderwijs waren: rekenkunde, algebra, meetkunde, goniometrie, trigonometrie, natuur kennis. Het aantal leerlingen bedroeg 19. Te HoegezandSappemeer werd een proefcursus gehouden voor herhalingsonderwijs, waaraan 22 leerlingen deelnamen. De leerlingen waren verdeeld in eene jongens- en eene meisjesafdeeling, en iedere Éfdeeling ontving 10 uren 's weeks onderwijs in lezen, schrijven, Ned. taal, geschiedenis en aardrijks kunde, rekenen, natuurkunde en tcokcnen. De meisjes ontvingen bovendien onderricht in de hand werken. Ook te Makkum werd een cursus gehouden, waarin onderwijs in teekenen, natuurkunde, lezen, rekenen, Ned. taal en schrijven werd gegeven. Een 17-tal leerlingen maakten van dou cursus gebruik. Dantumadeel werd f 88 subsidie gegeven voor de eerste afdeeling van den landbouwcursus. Wjj ontvingen Zaterdag een brochure van den heer dr. Bijlsma over do oorzaken der blind heid in Zeeland. Nu de Middelburgscbe Courant reeds Vrijdag een breed resumé bevatte van de mededeelingen van genoemden oog- cu oorarts, kunnen wij volstaan met daarnaar te verwijzen, en het slot van des heeren Bijlsraa's mededeelingen over te nemen: „Het getal blinden iu Zeeland kan lager worden. Immers verschillende gevallen van cataract blijken voor genezing vatbaar te zijn sommigen en daaronder die niet op de bliudenlijst der volkstelling hebben gestaan en er, naar ik hoop, niet op zullen komen, zijn reeds geholpen; anderen kunnen nog geholpen worden wanneer bun de noodige verpleeggeldeu worden verschaft. Blind heid ten gevolge van pokken, mazelen, roodvonk kan men grootendeels voorkomen; tijdig ingrijpen bij glaucoma kan veel kwaad beletten. Verblijdend is reeds het verschijnsel dat ik bij hen die na 1868 geboren zijn, geen blindheid meer heb aangetroffen tengevolge van evengenoemde kinderziekten, met uitzondering van één geval van diphteritis uit Ierseke en een van mazelen in Tholen". Door den Raad van State, afd. voor de geschillen van bestuur, is o. a. niet vatbaar ver klaard voor inwilliging het verzoek om pensioen van C. Sanderse te Middelburg, wed. van A. Caljouw, in leven buitengewoon opzichter bij de werken van het kanaal van Gent naar Terneuzen. Tot opzichters bij den Rijkswaterstaat zijn benoemd do volgende in Zeeland dienstdoende heeren: Opzichter le kl. Th, Hoijblom, jaarwedde ƒ1800; opzichters 3e kl. N. Visser, P. de Bonde, \V. van Langeveld en A. Kooreman, jaarwedde f 1200opzichters 4e kl. H. Djjkstra, M. in 't Hout. A. Vreugdenhil en C. de Kievit, jaarwedde 1000. Benoemd tot onderwijzers aan de openbare ere school te Krabbendijke de heeren J. Frelier Ge Breskens, die ook te Arnemuiden is benoemd, en P. Molhoek te Schore. Te Oude-Tonge (Z.-H.) heeft zich een vijfde geval van pokken voorgedaan, en wel met doode- ljjken afloop. In eene buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders in de naamlooze vennootschap tot exploitatie van het dagblad de Nederlander, te Rotterdam verschjjuende, is tot hoofdredacteur ge kozen Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lobman, oud minister van binnenlandsche zaken, dio de benoeming aannam. In zake de eedsquaestie van den semi-arts aan de universiteit te Amsterdam is door den minister beslist, dat zijn verzoek om eene belofte in plaats van een eed af te leggen, is toegestaan. Te Leeuwarden is eene vergadering gehouden van brievengaarders, waarin werd besloten tot op richting van een Nederl. Bond van Brievengaarders, welke wars van alle socialistische neigingen, zich ten doel stelt: lotsverbetering en verheffing van het ambt van brievengaarder. Omtrent den toestand van den machinist Pigge en den stoker Albrechts van de »Holl. IJzeren Spoorweg-maatschappij", die ernstig gewond weiden bg het spoorwegongeluk te Barendrecht en thans nog in het ziekenhuis te Rotterdam verpleegd wórden, wordt medegedeeld dat, hoewel vooral de stoker nog veel pijn lijdt door do brandwonden, hun toestand vooruitgaande is. De machinist, die bij het ongeval op 1 Mei zooveel tegenwoordigheid van geest bezat om den ketel vol te laten loopen en het verbranden der machine te beletten, waardoor grootere onheilen werden voorkomen, zal van de >Holl. IJzeren Spoorweg-maatschappij" voor zjjn plichtsbetrachting een gouden uurwerk met toe passelijk opschrift ontvangen. Men meldt aan het H.blad uit Apeldoorn de bgzonderheden van een treurig familie-drama, dat daar ton huize van eeuen bewoner van het Wil- helminapark is afgespeeld. De middaglessen van do H. B. S. waren reeds begonnen, toen twee jongelui, vrienden van den zoon van bovenbedoelden hoer, zich bij den directeur aanmeldden, aangezien 5 minuten na dm aanvang der lessen geen toegang meer wordt verleend. Geheel onthutst deelden de jongelui den directeur de oor zaak van hun late komst mede. De vader van hun vriend had plotseling een aanval van razende krank zinnigheid gekregen, zijue vrouw op gruwelijke wijze mishandeld en had zich daarna in blinde woede geworpen op al wat hem onder de hand kwam. Spiegels, vazen, glaswerk en eindelijk ook de ruiten sloeg hij kort en klein. Ten slotte greep hij zijn zoon aan en zou dien in zijn ongelukkige verbijs tering wellicht hebben vermoord, indien niet de beide vrienden waren toegeschoten om hem te ont zetten. Echter bracht hg den jongeling eene ernstige wond aan het hoofd toe. De beklagenswaardige, oorzaak van al deze ellende is door de politie in bewaring genomen. Men ver zekert dat hij reeds tweemalen een aanval van krankzinnigheid had. Ieder kan zich voorstellen hoe Apeldoorn in rep en roer is gebracht. Elkeen is onder den indruk van het gebeurde. Te Hilversum beeft op den Eersten Pinksterdag een tot nog toe onbekend persoon, des voormiddags omstreeks balftien een jongentje van 9 jaar, zoon van den arbeider v. d. B., onder belofte van oen kwartje, mits hij hem den weg naar Utrecht wees en hem een gedeelte van dien weg begeleidde, na een groot eind te hebben geloopen, in een bosch gelokt. Aldaar heeft hij het knaapje op hoogst onzedelijke wijze mishandeld. Nabij Maartensdijk wist het jongentje den man te ontloopen en kwam des avonds omstreeks halfzeven inbeklagenswaardigen toestand te huis, zoo hevig toegetakeld, dat hg thans met een stokje gaan moet. De politie doet ijverig onderzoek. Een persoon, op wien vermoeden viel, is in verhoor genomen, doch bleek de schuldige niet te zijn. Door den heer G. van Detb zijn zeventien adressen met 1514 handteekeuingen aan de regeering gezonden, waarin verzocht wordt „met den meesten spoed eene staats-commissie van enquête te benoemen, met medewerking van den heer G. van Deth van Amsterdam, om, met de noodige macht bekleed, een uitgebreid onderzoek naar de weesinrichting te Neerbosch te doen en door het openbaar maken van haar rapport een helder licht te doen schijnen over al het voorgevallene dóór in de laatste 30 jaren". Op Pinkstermaandag wei'd in een dennen- boschje langs den Amsterdamschen straatweg nabij Papendal te Arnhem door twee jongens, die naar de wedrennen gingen, een pak kleeren in den grond verborgen gevoudeu. Het waren bebloede vrouwen kleederen, rokken, sokken enz die al vrij lang daar schenen begraven te zijn geweest. Men maakt melding van deze vondst, ofschoon zy misschien niets beteekent. Uit een nog half leesbaar opschrift maakte men op, dat het papier om het pak naar Arnhem verzonden was. Een trouwkoets met, den gewonen inhoud kwam regelrecht van de Goudsbloemdwarsstraat te Amsterdam naar het Stadhuis gereden. Volgkoetson er achter natuurlijk; mooie, met- tweo paarden. Voor het hek van het Stadhuis hield de stoet stil. De bruigom stapte uit. Hij wilde zijn aanstaand vrouwtje, dat er liever uitzag dan ooit in baar keurige trouwjapon, de hand reiken, ora haar uit hot rijtuig te helpen. Zij bleef zitten; zij verroerde zich niet. Hij wist niet hoe hg het had; hij vroeg, hij bad, hij smeekte, hij trachtte haar op allerlei wijzen te bewegen, uit het rijtuig te komen, maar neen de bruid zat en zij bleef zitten. En uit de volgkoetsen kwamen de ouders en de bloedverwanten, de mannen met mooigliramende hooge hoeden, lange zwarte jassen en witte hand schoenen bij een trouwpartij moet je netjes zijn de vrouwen met keurige veelkleurige omslag doeken om de hoeden met roode blommetjes er op. Allen schaarden zich om de bruidscoupé en in koor trachtte men haar te overreden, om „nou toch maar d'er uit te komen en niet zoo'n sjène te maken". Maar zy wilde niet, de bruid zat en bleef zitten. Op het laatste oogenblik had zij nog berouw gekregen; zij deinsde terug voor den gewichtigenstap. Er was niets aan te doen, de brnigom moest alleen naar huis wandelen, onder een hoeraatje van de omstanders, en de bruid reed weer naar de Goudsbloemdwarsstraat, alleen, heel alleen. Bij den landbouwer F. de Jong te Lekkerkerk is bij het openbreken van een kelder een potje gevonden, bevattende 31 goudstukken en 130 zil verstukken, vertegenwoordigende een waarde van ongeveer f 400. li O H 1 HIEI WS. Bjj de jongste aardbeving in Venezuela zijn niet minder dan 10,000 menschen doodgedrukt" in de courant namelijk. Gelukkig melden latere berichten, dat bij de ramp geen enkel menschen- leven te betreuren valt. Een Ras, die een steerikolenmijn in Columbia bezocht, liep een oogenblik gevaar, dat hij, ondanks zijn verre reis," al zeer weinig zou hebben te verhalen", want in het duister voortkruipende in een nauwen gang, tastte hij met do hand op een koud voorwerp, dat bij 't licht der lantaarn, die de gids droeg, eeD ratel slang bleek te zyn. Gelukkig slaagde men er in, het beestje onschadelijk te maken. De reiziger wou echter nu liever maar niet meer van deze kolenmijn zien. Volgens de nieuwste statistische onder zoekingen blijft de oude bewering, dat voor het doodeu van een soldaat in een veldslag minstens evenveel lood vereischt wordt als het gewicht van zijn lichaam bedraagt, volkomen juist. Op iederen doode toch kwamen 4200 kogels, d. i. 125 kilo lood. Van den onderzoeklievenden statisticus is het zeer bescheiden, dat hjj zijn naam verzwijgt. Dat zouden na zoo'n gewichtige vinding niet velen hebben gedaan. Vroeger was Holland een land van melk en kaas; thans, te oordeelen naar zijne inzendingen op de wereldtentoonstelling te Antwerpen, gelijkt het er wel een van jenever, cacao en turf- strooisel. Een verliefd paartje zat in het schemeravonduurtje op een bankje in de Nieuwe Plantage te Rotterdam. Nu is verliefd zijn geen zonde, in elk geval geene politieovertreding, maar toch, toen twee personen naderden, die zich barsch aan melden als agenten van politie en de verliefden dreigden ze naar het bureau te zullen brengen, tenzij en hierbij maakte de eene een zeer duidelijke beweging met duim en vinger toen taste do vrijer haastig in zijn beurs, gaf met verliefde mildheid een fooi en zag daarop de beide »agenten" wegvluchten met een spoed, als waren ze bang, dat een wezenlijke agent er bg te pas zou komen. II I] IK IJ K. Wij berinneren onzen lezers dat de herijk der maten en gewichten in 1894 zal plaats hebben in de navolgende gemeenten en op den tijd, daarbij vermeld Zierikzee, ook voor Kerkwerve, 4, 5, 6, 7, 8, 9, II, 12, 13, 14, 15 en 16 Juni; Brouwershaven, ook voor Duivendyke, 26 en 27 Juni; Zonnemaire 28 Juni des voormiddags; Noordgouwe 28 Juni des namiddags; Dreischor 29 Juni; Eikerzee 30 Juni des voormiddags; Ellemcet 30 Juni des namiddags; Renesse 2 Juli des voormiddags; Noordwelle, ook voor Serooskerke (Schouwen), 2 Juli des namiddags; Haamstede, ook voor Burgh, 3 Juli; Ouwerkerk 4 Juli des voormiddags; Nieuwerkerk 4 Juli des namiddags; Bruinisse 5 en 6 Juli; Oostorland 7 Juli; Stavenisse 16 Juli en 17 Juli des voormiddags; Oud-Vosmeer 20 Juli; Tholen 21 en 23 Juli; Poortvliet 24 Juli. AanbestedingenVerkoopingen enz. Ten overstaan van den Notaris Mr. J. C. van der Lek de Clei-cq zijn d.d. 18 Mei 1894 verkocht: 2 Heet. 11 Aren 10 Cent. bouwland aan den Ouden Weg onder Zierikzee, voor 720 1 Heet. 76 Aren 85 Cent. bouwland aan den Zandweg aldaar, voor 600; 1 Heet. 14 Aren 90 Cent. bouwland aan den Kloetsweg aldaar, voor f 600. Alles per 41 Aren 68 Ceut. Een woon- en winkelhuis met pakhuis, tuin en erve aan de Oude Haven te Zierikzee, voor 4625. U B'i I' BI T S Wé A Ei, KV Xierik7.CC. 17 Mei. Krachtens bevel vau den rechter-commissaris, belast met de instructie van strafzaken, is beden J. den E., arbeider, wonende te St. Annaland, naar het huis van bewaring alhier overgebracht, verdacht van zich te hebben schuldig gemaakt aan het afleggen eener valscbe verklaring onder eeöe, toen hij in een strafzaak als getuige werd gehoord voor het kantongerecht te Tholen. Amsierflaill, 16 Mei. De advocaat-generaal bij het gerechtshof alhier eischte tegen Geel en De Schaaf, die door de rechtbank waren vrijgesproken van deelname aan geweld en verzet tegen de politie bg het relletje op den tweeden Kerstdag, welke zaak heden in hooger beroep behandeld werd, 6 maanden gevangenisstraf wegens geweldpleging. De uitspraak is bepaald op 29 dezer. EiaHai^iiun Beroepen te Kattendgke en te Nieuwvliet de heer C. Spoelstra, cand. b/h. prov. kerkbestuur van Zuid-Holland te Nootdorp; te Ifats de heer W. J. M. Engelberts, cand. te Hedel. Beroepen te Grijpskerke de heer A. J. Senlijn, cand. te Utrecht. Ds. J. Verhave te Anna Jacobapolder zal D. Y. Zondag 27 Mei afscheid nemen vau zijne gemeente en Zondag 3 Juni zijne intrede doen te Aarlanderveen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 3