ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 12 Mei 1894. Tweede Blad. BEKENDMAKING. Belasting op Bedrijfs- en andere Inkomsten. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal^ Indië enz. verzending eens per weekf 40,per jaar. 50ste JAARGANG. No. 6459. Directeur-Uitgever J. WAALE. Ad verten tienvan 13 regels 30 Cte. meerdere regels 40 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 42 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Setalingen van Abonnement*- of Advertentie-geleien gelieve men te xemien aan de Administratie Zieri/tzeenche Nieuwsbode" De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ZlERlKZEE-, Gezien de circulaire van den Commissaris dei- Koningin in Zeeland van den 27 April 1894, A No. 344, 1ste afdeefing, (Provinciaal blad No. 40), houdende tnededeeling, dat de Minister van Financiën liet wenschelijk acht, dat het publiek, by de iuvoering der belasting op bedrijfs- en andere inkomsten op 1 Mei 1894, worde gewezen op enkele der voor naamste verplichtingen, welke het ingevolge de wet van 2 October 1893 (Staatsblad No. 149) heeft te vervullen; maken bekend: dat die voornaamste verplichtingen zijn voorge schreven bij de navolgende artikelen van boven genoemde wet, die luiden Artikel 15. 1. Ieder die optreedt als bestuurder of beheerend vennoot van eene hier te lande gevestigde vennootschap, onderlinge venekeringmaatschappij, coöperatieve vereeniging, of van eene vereeniging of stichting die een bedrijf of beroep uitoefent, of als boekhouder eener hier te lande gevestigde reedery, is gehouden daarvan schriftelijk binnen ééne maand kennis te geven bij het bestuur der gemeente waar hij woont. Het gemeentebestuur handelt met deze kennisgeving op de wjjze voorgeschreven in de laatste zinsnede der vorige paragraaf. Art. 16. Hier te lande wonende beheerende vennooten van Neder- landsche vennootschappen eh maatschappijen, als bedoeld in art. 6 en van de in art. 1 b bedoelde commanditaire vennootschappen op aandeelen, bestuurders van hier te lande gevestigde naamlooze vennootschappen, coöperatieve en andere vereenigingen, en onderlinge verzekeringmaatschappijen, als ook boekhouders van hier te lande gevestigde reederijeo ruogen niet tot het doen van uitdeelingen of uitkeeringen, waarover volgens art. 5 1 en 2 en art 6 2 belasting verschuldigd is, overgaan, alvorens daarvan aangifte gedaan en de over vroegere uitdeelingen of uitkeeringen verschuldigde belasting betaald te hebben. By liquidatie mogen de hier bedoelde uitdeelingen of uit keeringen niet geschieden, alvorens de daarover verschuldigde belasting is voldaan. Art. 45. Bestuurders van de bij art. 1 b en c bedoelde naamlooze vennootschappen, coöperatieve vereenigingen, andere vereeni gingen en stichtingen, die een bedryf of beroep uitoefenen, onderlinge verzekeringmaatschappijen en sociëteiten, alsook beheerende vennooten van hier te lande gevestigde comman ditaire vennootschappen op aandeelen en boekhouders van hier te lande gevestigde reederijen, zijn gehouden binnen veertien dagen na de vaststelling van balans of rekening een zoodanig uittreksel als uoodxg is tot toelichting der winst, uitkeeringen of uitdeelingen te doen toekomen aan den voor- zrtter der commissie van aanslag, bedoeld by art. 19 t b of 2, die den aanslag moet regelen. Art. 47. 5. Hy, die daartoe gehouden, nalaat de verplichtingen na te komen bedoeld bij art. -15 1 eerste lid. en art. 15 2 eerste lid, woidt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 25. Gelijke straf wordt opgelegd in geval van overtreding van art. 45. jj 6. Overtreding van art. 16 wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 400. Art. 34. Handelsreizigers, kramers en alle verdere personen, die hun bedrijf of beroep rondtrekkende uitoefenen, voor zoover zij behooren tot de bedoelden bij art. 1 et, h en k, zijn gehouden, onverminderd hunne verplichtingen, omschreven bij artt. 12 en 14, zich ter plaatse binnen het Ryk, waar zij zich na het begin van het belastingjaar het eerst bevinden, by het ge meentebestuur schriftelijk aan te melden, met opgaaf van iiun naarn, hunne woonplaats en hun bedrijf of beroep. Ten blijke dat zy hieraan voldaan hebben, ontvangen zij kosteloos een door of vanwege het hoofd van dat bestuur onderteekend bewijs dat zij gehouden zyn mede te onderteekenen en op aanvraag aan ambtenaren der directe betastingen te vertoonen. Art. 47. 7. Personen, die van een bewijs voorzien moeten zijn als bedoeld in urt. 34 en die in gebreke blyven dit bewys op aanvrage aan bevoegde ambtenaren te vertoonen, worden gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 25. Geven zij ter bekoining van dat bewijs aan het bevoegd gezag een valschen naam, woonplaats, bedryf of beroep op, ol maken zij gebruik van het aan een ander afgegeven bewijs, dan worden zij gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 150. Eindelijk vestigen zij nog de aandacht op de in art. 12 2, 2o lid 1°. d aan de ingezetenen van het Rijk verleende bevoegdheid om zich bij de aan staande beschrijving de uitreiking van een beschrij- vingsbiljet B te verzekeren, door vóór of op 15 Mei a.s. het verzoek daartoe te richten tot den Ontvanger der directe belastingen over hunne woonplaats. ZieRikzee, den 2 Mei 1894. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, Ch. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Nederland. 'sCjiravcnhage, d Mei. De nieuwe ministers, die heden te Soestdijk door H. M. de Koningin- Regentes werden beëedigd en aan H. M. voorgesteld, zijn hedennamiddag half vijf van daar terug gekeerd. Zij reden onmiddellijk van het station van den Hollandschen spoorweg naar de departementen, alwaar hunne voorgangers aanwezig waren en de portefeuilles overdroegen. De voormalige ministers namen, deels gisteren deels heden, afscheid van de hoofdambtenaren en afdeelingschefs aan hunne departementen, terwijl 'dezen op morgen aan de nieuwe titularissen zullen worden Hoo het staat met de veiligheid op de openbare straat in de residentie, blijkt nogmaals uit hot volgende. Op het Hofsingel werd Woensdag door twee vrouwspersonen een 16-jarige knaap aangehouden. Zij trachten den jongen geld en horloge te ontfutselen, en toen hij vau zich afsloeg kwamen op het geschreeuw der vrouwen een paar mannen te voorschjjn. De knaap koos nog bij tijds het hazenpad. Weinige oogenblikken later werd in dezelfde straat een werkman, die huiswaarts keerde, aangerand. Ook hij wist zonder kleerscheuren uit de handen van de sujetten te komen. llottercluill, 9 Mei. Bij den Gemeenteraad zijn in zake de kermisquaestie twee voorstellen door raadsleden ingediend. Het eene, van de heeren Mees, v. Rosseni en Yau Staveren, luidt om te besluiten, dat de kermis niet langer gehandhaafd zal blijven en de commissie voor de strafverordeningen uit te noodigen voor stellen te doen tot wijziging der verordening op de markten, opdat bovengenoemd besluit vóór 1 Januari 1895 kracht van wet bekome. Het tweede voorstel is van den heer S. Muller Hz. en luidt om het sluitingsuur der herbergen enz. bij verordening te regelen en wel in dien zin, dat dit wordt bepaald in den nacht van Zaterdag 18 op Zondag 19 Aug. 1894 op halfvier, voor het volgend jaar op 3 uur, in de andere kermisnachten op 1 uur, deze bepalingen vóór 1 Mei 1896 te herzien en overigens afwijzend te beschikken op de adressen om de kermis aldaar af te schaffen. 10 Mei. Na langdurige discussiön over het kermis-vraagstuk, werd heden door den Gemeente raad met 27 tegen 5 st. besloten de kermis te handhaven. Een voorstel tot vervroeging van het sluitingsuur werd verworpen met 33 tegen 1 st. Ylitt&iiiseil, 10 Mei. Met de werkzaamheden, noodig voor de verplaatsing van het standbeeld van M. Az. de Rugter vaD het „De Rnijterplein" naar de rotonde van den Noordzeeboulevard, is heden een aanvang gemaakt. Tegen het midden van Augustus kan verwacht worden dat de verschillende werkzaamheden af- geloopen zijn, zoodat eerst dan de hernieuwde ont blooting van het beeld zal kunnen plaats hebben. In verband met de besluiten, Maandag te Vlissingen genomen op de vergadering van aandeel houders in de «Zeeuwsche Stoomvaart-Maatschappij", meldt men aan de Middelt». C't. nog dat de naam dier Maatschappij voortaan zal luidenHollandsche Stoomvaart-Maatschappij", dat het stoomschip Minister Tak" Zaterdag a.s. de laatste reis van Vlissingen naar Huil zal doen, terwijl de «Professor Buijs" hoogstwaarschijnlijk Zondag nog te Vlissingen zal binneurallen om dan, na lossing, ledig naar Rotterdam te vertrekken. De filiaal der firma W. H. Muller Co. blijft voorloopig te Vlissingen gevestigd. niidtlellHiiNs;, 9 Mei. Het voorloopig comité voor Ons Huis bad tegen heden avond de personen die geldelijke bijdragen toegezegd of hun moreelen steun beloofd hadden, bijeengeroepen om verslag te hooren doen van dö reeds verkregen resultaten. Een huis is gevonden; niet heel groot, maar voor eerst zeker zeer voldoend. Er is eene zeer ruime kamer in, die als leeszaal zal kunnen dienen. Voor hot doel ingericht en gemeubeld zal het op f 7000 komen. Do jaarlijksche uitgaven worden op f 600 begroot. Aan de koopsom ontbreekt nog f 1000 en de jaarlijksche bydragen zuilen nog met ruim f' 300 moeten vermeerderen om de uitgaven te dekken. Geen nood; nog maar oen goede honderd personen hebben bijgedragen, en Middelburg telt zoorelen, die gaarne iets willen en kunnen doen. Als die maar wakker worden, komt er genoeg. En om die wakker te maken is hot maar hot beste door te tasten, voort te maken. Aldus de woorvoerder van het comité, de beer H. Snijders. De commissie verzocht machtiging van de ver gadering, om zich nog eenige leden to nssumeeren, een paar dames en een paar werklieden. Deze zullen nuttigen raad kunnen geven bij het ontwerpen der statuten, die men in eene volgende vergadering hoopt te kunnen vaststellen, waarna er tot ver kiezing van een definitief bestuur zal overgegaan worden. In September of October denkt men dan de deuren te kunnen openen. Na nog eens op de beurzen geklopt te hebben, sloot de voorzitter de vergadering. Bij Kon. besluit is np zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den beer J. M. Boone, als kapitein bij de d.d. schutterij te Middelburg, met vergunning om de uuiform der schutterij met de onderschoidingsteokenen aan zijnen rang verbonden te blijven dragenen in zijne plaats benoemd tot kapitein do heer J. H. S. de Hoogb, thans le luit. en tot le luit. la suite de heer J. E. E. Molster, thans 2e luit. Goes, fO Mei. In de gemeenteraadszitting ran heden avond was ingekomen een schrijven van mevr. de wed. van Asperen Vervenne, inhoudende kennisgering ran het overlijden van haren man, in leven lid van den Raad. Dit schrijven is met een adres van rouwbeklag beant woord, terwijl de Voorzitter waardeerende woorden sprak ter herdenking van den overledene. De tent, waarin vanwege de vereeniging Volksvermaken concerten worden gegeven, zal weder op de markt worden geplaatst. Het kohier van den hoofdelijken omslag is door Gedepu teerde Staten goedgekeurd. De raad besloo.t tot uitbreiding der gasfabriek, n.l. met een oven met zeven retorten. Er zijn nu slechts 13 retorten, waardoor het niet altijd mogelijk was in de behoefte aan gas te voorzien. Met deze verbouwing zal dit wel het geval zijn. Het batig slot van het vorige jaar zal aangewend worden tot dekking der kosten en voor het meerdere zal eene feening van hoogstens f 3500 k 4 procent worden gesloten, aflosbaar ineens, n.l. na aflossing der tegenwoordige leening voor die fabriek, n.l. in 4912. Bij den uitgever Boluijt is verschenen eene nieuwe kaart van Zeeland, eene navolging van die van mr. C. J. Pické. Alle veranderingen en verbeteringen zijn natuurlijk aangebracht. Teekenaar is de heer W. Temperman, werkzaam op het bureau van den arrondissements-iogenieur, den heer Lam- brechtse. In plaats vnn den heer Ter Pelkwijk, die naar 's Gravenhage vertrok, is tot bestuurder der zeevisscherijen gekozen de heer I. G. J. Kakebeeke. St. innnland, 10 Mei. Paardenkenring. St. Aunaland 4 rijpaarden, 1 goedgekeurd en 1 voor treinpaard12 trekpaarden, 2 goedgekeurd; St. Maartensdijk 4 rijpaarden, goedgek. 1, voor rijpaard, 1 vonr trein- eu 1 voor batterijpaard trekpaarden 36, goedgek. 5, tijdelijk ongeschikt 1. Staveuisse 12 trekpaarden, goedgek. 3. Voor iedere gemeente is het vereischte aantal goedgekeurd. Uit deze gemeente vertrok dezer dagen een huisgezin, bestaande uit man, vrouw en 5 kinderen naar N.-Amerika. Familie-betrekkingen in Noord- Amerika zorgden voor den overtocht. Maaudag 7 dezer hield het musschengilde alhier eene buitengewone vergadering tot feestelijke herdenking van hot 50-jarig bestaan der vlag van het oude gilde en van het 5-jarig bestaan van de nieuwe vereeniging. De Voorzitter opende met een welkomstgroet de vergadering, gaf eeu overzicht van hetgeen in het 5-jarig tijdvak verricht was enz. Eenige leden spraken over de oprichting van het oude gilde, het ontstaan der Ylag enz., en over handigde een der leden namens een lid der oude vereeniging aan den Voorzitter een insigne eeu koperen musch die toenmaals den Koning of Keizer in de algemeene vergadering sierde. Nog werd besloten pogingen aan te wenden tot oprich ting van een bond der besturen van de overige gilden in het eiland. Itrillilisse, 10 Mei. Door den kerkelijkeu ontvanger der Ned. Herv. gemeente werd 30 April de rekening over 1893 aan Kerkvoogden overgelegd en in deze week door Kerkvoogden eu Notabelen vastgesteld in ontvangst op f 2646,01 uitgaaf 2357,86 goed slot f 288,15 Dit goed slot eu eenige nog in te vorderen res tanten worden in de volgende rekening verantwoord. lilli'gli, 11 Mei. Een geacht ingezetene dezer gemeente vierde gisteren feest onder allerlei blijken van algemeene sympathie. De heer W. Boot Wz. mochtde 25-jarige vervulling zijner ambtsbetrekking als Secretaris van het gemeentebestuur herdenken. De Noderlandsche vlag, uit schier allo woningen wapperende, de eerepoort, van groen en bloemen voor de woning van den jubilaris, de sierlijke licht kroon in die woning opgehangen, dit en zooveel meer getuigen van de achting en de waardeering waarin de heer W. Boot hier deelen mag. Daarvan getuigde ook het cadeau, een massief eikenhouten schrijfbureau, namens de leden van den gemeente raad on vele andere ingezetenen hem aangeboden, wier namen vermeld werden in een keurig album, vervaardigd op de bindery van de heeren S. Ocht- man Zoon. Dit album werd den jubilaris ter hand gesteld door den Burgemeester, die deze aan bieding vergezeld deed gaan van een toespraak, welke van groote waardeering van den arbeid van don Secretaris getuigenis gaf. Ook de schooljeugd bleef niet achter en gaf in de met groen en bloe men versierde school, door bet zingen van een paar liederen, getuigenis van haar feestvreugde. Illumiuatiën, vuurwerk en muziek luisterden het feest op, dat eerst Iaat in den nacht besloten werd. Xierikzee, 10 Mei. De besloten raadsver gadering van gisteren, die heden avond 8 ure zou voortgezet wordenwerd door don Voorzitter heropend. Tegenwoordig waren do heeren Van der Vliet en de Loozo, en afwezig de heeren Schnurbeque Boeijo, Fokker, van den Bout, Ochtman, do Vos van Steenwijk, Mooleuburgh, van der Lek de Clercq, Franse, do Crane en Mulock.Houwer. (1 vacature). De Voorzitter verzoekt" voorlezing van het na volgend schrijven, de dato heden, gericht aan den heer Voorzitter van den Raad dor gemoonte Zierikzce en luidende: «De ondergetoekenden, Leden van den Raad der «gemeente Zierikzee. hebben de eer UEd. Achtb. «mede te deelen, dat zij besloten hebben geene «beslotene vergaderingen van den Raad meer bij «te wonen, zoolang geene afdoende pogingen zijn «gedaan om den persoon te vinden, aan wicu te «wjjtcn is dat het als geheim behandelde publiek «wordt gemaakt. (Geteekeud) J. W. D. Scbuurbeque «Boeije, A. J. F. Fokker, M. C. Mulock Houwer, »C. J. v. d. Bout, de Vos van Steenwijk, H. C. Moolonburgh, J. C. v. d. Lek de Clercq, J. Franse, W. C. de Crane". Deze brief voorgelezen zijnde, zegt do heor van dor Vliet van voormeld schrijven te voren kennis te hebben genomen, doch bet niet te hebben ondor- teekend, uiet omdat hij daarmede niet volkomen iustemt, maar omdat hij heeft gemeend hier als Wethouder te moeten tegenwoordig^ zijn, Sproker betreurt het, dat het in de besloten vergaderingen behandelde, niet geheim blijft. Over de zaken, die in den regel in besloten vergaderingen behandeld worden, zou men dan beter in 't opcu- baar kunnen sprekendaar nu dikwijls slechts gedeeltelijk het behandelde bekend wordt en men ook in de onmogelijkheid is om onjuiste mede- deelingen uit de besloten vergaderingen tc weerleggen. De Voorzitter zegt, dat Burgem. en Weth. zullen trachten het zoo mogelijk daarheen te leiden, dat eene oplossing dezer zaak, als bedoeld in voormeld schrijven, worde verkregen. Door deze laakbare handelwijze worden de belangen der gemeente zeer geschaad en hij, die het geheim beeft geopenbaardlaadt daardoor een zware verantwoordelijkheid op zich. Vervolgens sluit de Voorzitter, daar het vereischte aantal leden niet tegenwoordig is, de vergadering. De St. Ct. bevat de statuteu der naamlooze vennootschap: Zoutziedery «De Zierikzeesche Leijo Keet" te Zierikzee. De vennootschap heeft het doel hot zuiveren en raffineeren vau zout en het drijven van handel in ruw en geraffineerd zout en haven zetel te Zierikzee ten kantore van haven directeur. Het kapitaal bedraagt f 50,000, verdeeld in 50 aandeelen van 1000. Bij het opmaken der akte werden benoemd tot directeur de heer P. P. de Crane, tot commissarissen do heeren A. H. W. van der Vegt en Mr. A J. F. Fokker. De Stoomtramweg-Maatschappij Antwerpen— Bergen op Zoom— Tholen zal over het afgeloopen boekjaar geen dividend uitkeeren. Voor klerk bij de posterijen hebben zich aangomeld 107 aspiranten. Het e.vamen begint 21 Mei a.s. Xicrikzce, 10 Mei. Op uitnoodigiug der Gerof. Jongel.-Ver. «Iu Gods Woord zij onze kracht" trad heden avond de heer Koornstra vau Utrecht op, om de belangen der Mil. Tehuizen te bepleiten. Nadat ds. v. d. Berg de vergadering op de ge bruikelijke wijze geopend en de voorzitter den Spreker ingeleid had, begon deze met er aan te herinneren hoe onze voorvaderen dezen bodem ver overd en ze ons als een kostbare tot eiken prijs te verdedigen erfenis, nagelaten hadden. Bij die verdediging is de verwachting niet alleeu op de doodt, ook op de levende strijdkrachten gericht. Hoe zal echter de soldaat in den tegenwoordigen tijd ten oorlog trekken; met een vloek of met een gebed op de lippen. Treurig is de moreele toestand van den soldaat, en weinig wordt er tot verbetering van het zedelijk leven gedaan. Ook van het Rijk kan in dezen weinig heil worden gewacht. Daarom is men op andere middelen bedacht geweestDe Militaire Tehuizen. Met eenige belangrijke mededeelingen uit Sprekers jarenlange ondervinding toonde ZEd. helder en klaar de groote belangrijkheid dier Tehuizen aan. Voor het twintigtal, dat nu reeds bestaat, riep Spreker den zedelijken en stoffelijken steun in de eerste plaats der ouders, maar verder van alle be langstellenden in, opdat de soldaat de ruwe omgeving der kazerne ontvluchten en in het „Tehuis" een waarlijk tehuis vinden mag. De voorzitter dankte Spreker voor zyn rede, de aanwezigen voor hunne opkomst, waarna ds. Keu- lemans de vergadering sloot met gebed, na het zingen van Psalm 95 1. Op de voordracht voor onderwijzer le kl. aan eene openbare kostelooze school te 's Hage, komt als no. 2 voor de heer J. C. Nardten (van Zierikzee), thans onderwijzer te Loenen. Tengevolge de benoeming der HH. Röell en van der Kaay, zullen de veriaezingen voor leden der Tweede Kamer in de districten Utrecht en Alkmaar plaats hebben op Dinsdag 5 Juni, de her stemming (zoo noodig) op Dinsdag 19 Juni a.8. Mr. Antonio geeft in het Zondagsblad van de Amst. Crt. een schets van jbr. mr. Röell, waaraan wij het volgende ontleenen: In een zijner „Brieven" zegt Multatuli, dat men in de figuur van „graaf Eylar" uit „Klaasje Zeven ster" een lid der familie Röell moet zien. Het kan best zijn'. Want wie Van Lennep's roman gelezen heeft en meneer Röell, uit Utrecht kent - jhr. mr. J. die zal moeten toegeven, dat hy zeer wel beantwoordt aan het portret, dat Van hennep van „Graaf Louis Napoleon Peter" geeft. Meneer Röell is al vriendelijke deftigheid, al hoffe lijke welwillendheidal aristocratische zachtheid wat er aan is. Zelfs wanneer hjj soms wat in vuur komt en wat harder spreektdan kan men gerust zijn: hjj gaat nooit de grenzen te buiten van de strengste parlementaire beleefdheid. Meneer RoCll, de in deze dagen herhaaldelijk als aanstaand premier genoemde manis een tamelijk kleine, vrij magere figuur. De tint van zijn gelaat is wat bleek, wat vaal. Zijn neus is licht gebogen, zachtmoedig van teekening, even hellend over een klein, grij/.end gladgestreken kueveltje. Hij begint wat „uit zijn haar" te groeien. Maar toch ligt er een uitdrukking vau jeugdige opgewektheid en van door veel beschaving inge toomde levenslust over zijne type. De blik zijner grijze oogen is uiterst vriendelijk en tegemoetkomend, maar niettemin met een „ick en weet niet wat", hetwelk den edelman stempelt, die zich om den dood niet met Jan en Alleman zou afgeven. Wan neer hij niet aan hot woord is, zit meneer Röell le luisteren met over elkaar geslagen armen, achter- uitleunend in zijn bankje; of hij hoeft zijn zwart- ivoren lorgnet op den neus gedrukt en maakt aanteekeningen voor zijn speech, met groote stevige letters, wijd uit elkaar, op lange vellen papier. Meneer RÖell is iemaud van erkende talenten en van groote loyauteit tegenover eiken tegenstander. Zou hij zich genoopt voelen om eens iets hards of kras-bestrijdens te gaan zeggen, dan weet hij niet in hoeveel „windselen" zijn uitlatingen te wikkelen, opdat 't toch maar niet kwetsen zal. Men heeft hier vermoedelijk te doen met eene tot tweede natuur geworden gewoonte; met de hoffelijkheid van iemand die gewoon is in hoogbeschaafde kringen te debat- teerenin salons van die schertsende twistgesprek j es te houden, luchthartig eu meer voor tijddooding dan uit ernst waarbij alle scherpe kantjes zorg vuldig ontweken worden. Meneer Röell spreekt uiet zoo bijzonder aantrekkelijk. Hij heeft iets gemaakts in zijn stem, iets lijmerigs, wat telkens denken doet aan een mat-aristocratisch toontje; doch wat hij zegt, is uiterst degelijkdoorwrocht en wel bestudeerd. Soms wordt hij wat duister in zijne juridische of staatsrechterlijke omdolingenen wat vermoeiend voor dengene, die zijn betoog op den voet moet vol gen maar het is altijd dubbel waard om overwogen te .worden en bevat schier steeds een kern, die als element in het debat een der hoofdpunten vormt. Meneer Röell zal nooit over eene zaak spreken, die hij niet grondig heeft bestudeerd. In dat opzicht is hij eeu vau de hoogst staande leden der Kamer. Vervelend is meneer Röell volstrekt niet te noemen, als spreker. Hij houdt er wel van, om nu en dan zoo'n „bloempje" door zijn speech te gooien. Altijd even gekuischt, altijd even beschaafd, iets over de schoonc natuurof over eene fraaie instelling nooit ruw of hard, altijd zoo fijn en zoo gepolijst, hij voorkeur lof schenkend of roemend in één woordwat men een „gentleman" noemt, van top tot teen, en van den ouden stempel. Dr. Kuypor verklaart in De Standaard, dat hij zijn benoeming tot lid der Tweede Kamer voor Sliedrecht aannam, om zijn gegeven woord in te lossen. Kamerlid voor een geheele sessie kon hij niet worden. Wie geheel alleen èn een dagblad ön een weekblad redigeert; college in twee faculteiten heeft te geven; en een omvangrijk wetenschappelijk werk ter perse heeft, kan uiteraard niet dag aan dag naar Den Haag. Maar, gedrongen om zich dezen éénen keer candidaat te laten stellen, had hij toen op do Deputatenvergadering verklaard, dat hij hiertoe genegen was, mits uilsluitend voor de behandeling der Kieswet, tot na het votum der Eerste Kamer. Zijn niet aannemen van de op hem uitgebrachte benoeming zou uiet anders dau op de onderstelling hebben kunnen rusten, dat het nieuwe Kabinet zich niet wel haast, met de oplossing der electorale quaestie zou bezighouden. En dit nu behoort zeer zeker tot de mogelijkheden; maar mocht stellig niet als vaststaande worden aangenomen, zonder dat de feiten het uitwezen. Te Helmond overleed dezer dagcu de klompen maker J. R. Men bad hem het doodskleed aange trokken. Toen men 's morgens in de lijkkamer kwam, was Jan op en keek de verbaasde aanwezigen even eens verwonderd aan. Leukweg zei onze Jau, die immer vau een grapje hield: «Ze liepen daarboven barrevoets en hadden nog geen klompenmaker noodig". De scbijndoode, andermaal ingestort, is nu werkelijk overleden. Aldus meldt een der Limburg- scho bladen. Wegens de buitengewoon lage graanprijzen hebben de bakkers te Rozendaal den prijs van het brood twee cent per kilogram afgeslagen. Best tarwebrood kost thans déar 11 cent per K.G. XierilLZee, 11 Mei. De vergadering, door ons Departement van Nijverheid II. Woensdagavond gehouden, vras hoofdzakelijk gewijd aan de behan deling der Punten van Beschrijving voor de dezen zomer te Arnhem te houden algemeene vergadering. Tot afgevaardigden daarheen werden benoemd de heeren Vermeys en Dr. van de Stadt. D.e vraag, of de afgevaardigden zouden trachten te bevorderen, dat de volgende algemeene vergadering te Zierikzee zal worden gehouden, met groote levendigheid be sproken, werd bij stemming in bevestigenden zin beantwoord. Twee ter vergadering aanwezige voorwerpen van kunstnijverheid: het Nederlandsche wapen, uit één stuk in hout gesneden door den heer L. J. Verton, en een in de smederij van de weduwe A. Anker vervaardigd en door den heer A. Anker tentoon gesteld gesmeed ijzeren uithangbord, trokken in hooge mate de aandacht. Aan de daaruit sprekende vaardigheid en kunstzin bracht de voorzitter, de heer van der Vegt, grooten lof, hopeude dat menig maal de vergaderiugen op dergelijke wijze zouden worden opgeluisterd. Aan den aanvang der vergadering bracht de voor zitter een woord van dankbare hulde aan de nage dachtenis van het overleden bestuurslid Ochtman. Naar wij vernemen, is eeu ambtenaar bij de Rijkstelegraaf, bestuurder der Coöperatieve Brood- bakkerij en Verbruiks-Vereeniging «De Hoop" te 's Hage, door den Minister van Waterstaat aan geschreven, dat hij als bestuurder moet bedanken, naar aanleiding van een request van twee winkeliers, als zoude de ambtenaar zijn «koopman en chef der kruidenierszaak", verbonden aan de bakkerij. Het aandeel van de winst der gistfabriek te Delft, besterad voor het personeel, bedraagt over~ het afgeloopen jaar ruim f 18,000, zoodat in verband met het totaal der looncijfers het dividend van den arbeid zal kunnen worden vastgesteld op 9 pCt. voor de vijfde klasse, 63/, pCt. voor de vierde, 4XL voor de derde, 3% voor de tweede en 2 '/4 voor de eerste klasse van toewijding. Xierikzee, 10 Mei. Te Bruinisse zal op Pinksteren II de tweede vergadering gehouden worden van den Ring van J. V. Zierikzee en om streken. Onder meer komt aan de ordeVaststelling Reglement en het kiezen van een definitief bestuur. Dinsdag d. a. v. is te Middelburg eene openbare samenkomst georganiseerd, door de afd. Zeeland van den Bond van J. V. op Ger. grondslag. Als sprekers zullen optreden de heeren Bouma van Terneuzen, Dr. Wagenaar van Arnhem en. van Oversteeg van Amsterdam. Referaten als: Het karakter der Ger, J. V. en de J. V. en de maatschappij zullen daar aan de orde bomen. Des avonds treden in de Noorderkerk in het belang der Chr. J. V. op: de heeren Ds. Kapteyn van Goes en Dr. Wagenaar. IIE It IJ M. Wij herinneren onzen lezers dat de herijk der maten en gewichten in 1894 zal plaats hebben in de navolgende gemeenten en op den tijd, daarbij vernield Cortgene 22 Mei; Wissenkerbe 23 en 24 Mei; Colijnsplaat, ook voor Cats, 25 en 26 Mei; Zierikzee, ook voor Kerkwerve, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15 en 16 Juni; Brouwershaven, ook voor Duivendijhe, 26 en 27 Juni; Zonnemaire 28 Juni des voormiddags; Noordgouwe 28 Juni des namiddags; Dreischor 29 Juni; Eikerzee 30 Juni des voormiddags; EUeraeet 30 Juni des namiddags; Renesse 2 Juli des voormiddags; Noordwelle, ook voor Serooskerke (Schouwen), 2 Juli des namiddags; Het Museum en de School voor Kunstnijverheid te Haarlem zullen op de Wereldtentoonstelling te Antwerpen een aanzienlijke plaatsruimte innemen, die daartoe welwillend door de Nederlandsche Commissie ter beschikking werd gesteld. De School zal in vier afdeelingen vertegenwoordigd zijn. De eerste afdeeling omvat het décoratieve schilderwerk. Composition vau ornamenteele mo tieven. Schilderstudiën en Aquarellen naar stillevens en bloemen. De tweede afdeeling praktische werkstukken van ornamentaal houtsnijwerk. De derde afdeeling praktische werkstukken van metaalgravureu eu stempelsuyden, terwijl de vierde afdeeling het teekenwerlc in het algemeen zal omvatten. Het Museum zal door photografische afbeeldingen der verschillende afdeelingen vertegenwoordigd zijn, Als: de zaal der antieken - de zaal der middel eeuwen en der renaissance - de raadzaal in oorspron kelijk Noord-Nederlandscheu stijl, 17e eeuw, bet legaat van Mr. van Vollenhoven. De Japansche zaal en de Rotonde, een meester stukje der decoratieve bouwkunst uit het einde der vorige eeuw; tevens zullen de verschillende geschriften op het Museum betrekking hebbende, als: de catalogussen der boekerij, de beschrijvende catalogussen der Heramieke afdeeling en der gipsafgietsels, aanwezig zijn. De Conservator, van het Museum, Directeur der School voor Kunstnijverheid, de heer E. von Saher is dezer dagen naar Antwerpen vertrokken, ten einde deze tentoonstelling, die er veel toe zal bijdragon het kunstindustriëel onderwijs, dat in Nederland gegeven wordt, op waardige wijze te vertegenwoordigen, in gereedheid te brengen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 3