ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. f Donderdag 10 Mei 1894. Agent van Politie. INSCHRIJVING VOOR DE SCHUTTERIJ. BEKENDMAKING. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG cn ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f '10,per jaar. 50ste JAARGANS. No. 6458. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve ine» te zenden aan de Administratie Zierikzeeeche Nieuwsbode" 1 w BERICHT. Wegens het Pinksterfeest aal de Nieuwsbode van a. s. Maandagavond ■liet worden uitgegeven. Sollicitanten naar de vacante betrekking van Agent ■van Politio 2e klasse in de gemeente Zi«'rikzee, waaraan verbonden is eene jaarwedde van f 500, benevens vrjje unifurm<klee<liugschoeisel, wapening en anusprtiak op pensioen, behooren zich, onder overlegging van een gezegeld verzoek schrift, zoo spoedig mogelijk nk Zoixlat; 13 Mei 18D4, persoonlijk aan te melden by den Commissaris van Politie te Zierikzee. Vereischten zijn: lengte van minstens 1,75 M., niet ouder dan 35 jaar, goed zedelijk gedrag en vrij van het gebruik van sterken drank. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente ZlERIKZEE Gezien de wet op de Schutterijen van den llden April 1S27, en speciaal gelet hebbende op die artikelen derzeive wet, die in betrekking staan tot de jaarlijksche inschrijving, zoo tot de bereids daargestelde registers van vroegere jaren, als tot de inschryving die gedurende de laatste helft dezer loopende maand moet geschieden, brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden: Dat de registers ter inschrijving voor de Schutterij, van de geborenen in de jaren 1869 tot 1860 ingesloten, zullen worden geopend tot de inschryving van alle mannelijke Ingezetenen, welke tot het laatstgemelde jaar bt-hooren, alsmede van hen, welke, in de vorige jaren geboren zynde, sedert de laatst vorige inschrijving, zich alhier met er woon hebben nedergezet, waaronder ook begrepen zijn de militairen welke na dien t|jd gepasporteerd, en de vreemdelingen welken sedert dezen tijd van buiten het Rijk z|jn gekomen, en zich alnier hebben gevestigd, voor zoo verre deze laatste hun voornemen om zich in dit Rijk neder Ce zetten hebben aan den dag gelegd, hetij door eene uitdrukkelijke ver klaringhetzij door de werkelijke overbrenging van den zetel van hun vermogen en de hoofdmiddelen van hun bestaan, naar herwaarts, zonder dat de tydelyke uit oefening ran eenig bedrijf of handwerk in eenig onder geschikte betrekking, als zoodanig voornemen wordt aan gemerkt. Dat van de inschryving niemand der vorenstaande personen is uitgezonderd, maar dat allen, zonder onderscheid, daarin begrepen zijn, al ware het ook dat zij zouden mogen ver- meenen, volgens de wet tol de vrijgestelde of uitgestotenen te behooren, en dien ten gevolge ook zij niet, die hun ontslag uit den Schutterlijken dienst reeds hebben bekomen, zullen derhalve al de bovengemelden, als daartoe bij deze wordende opgeroepen, moeten verschijnen ten Raadhuize dezer gemeente, op 15 Mei e.k, en volgende dagen van 's voormiddag 10 tot des namiddags 1 ure, ten einde zich te laten inschrijven, ieder in dat register, waartoe hjj volgens zijnen ouderdom behoort. Deze registers zullen op den Jsten Juni 189-1 finaal worden gesloten. Dat de studenten, geëmployeerden in huiztft van negotie, klerken voor notarissen, advocaten enz., bedienden en werk- boden moeten worden ingeschr» ven in de gemeente alwaar zij hunne studiën houden, werkzaamheden uitoefenen of dienstbaar zijn; de ambtenaren en geëmployeerden by het Gewestelyk Bestuur en alle anderen, al wonen zij ook elders, in de plaats alwaar zij hunne ambtsbetrekkingen moeten uitoefenendie buiten 's lands sludeeren of werkzaam zyn in de gemeenten hunner vorige woonplaats;de buitenl&ndsche zeevarende in de plaatsen waar zij hun wettig domicilie hebben, en de aan boord wonende schippers in de gemeenten alwaar zij het laatst hunne vaste woonplaats hebben gehad, of wel personeel en meubilair of wegens hun vaartuig be- lasting betalende, da&r, waar zij voor deze belasting zyn aangeslagen. De vorenstaande opgeroepenen zullen verplicht zyn by hunne inschrijving opgave te doen van hunne namen, voor- en bijnamen, van de plaats en den tijd hunner geboorte, hunne woonplaats, met aanduiding van wijk en pommer, het beroep hunner ouders en dat van hen zelf, of zy zijn gehuwd, ongehuwd of weduwnaars, van het getal hunner kinderen van beider sekse, (welke laatste opgaven zullen moeten worden geconstateerd met een schriftelijk bewijs, afgegeven door den Burgemeester of Ambtenaar van den Burgelijken Stand); sedert wanneer zij Ingezetenen der ge meente zijn en van waar zy alhier z|jn komen inwonen, en eindelijk van de redenen die zij zouden venneenen, dat hen van de Schutterlyke dienst zouden vrijstellen, of daartoe onbevoegd maken, naar aanleiding van artt. 3 en 4 der wet, met opgave van het artikel en het onderdeel daarvan, waarop zij zich beroepen. Wordende voorts een iegelijk .buiten deze gemeente géboren, aangemaand, orn zich tijdig van eene geboorte akte te voor zien en zich alzoo van zijnen ouderdom te verzekeren, ten einde de inschrijving behoorlijk kunne geschieden, en om voor te komen dat niemand, door eene verkeerde opgaaf van zijnen ouderdom, vervalle in de straf bij de wet bepaald. Terwijl Burgemeester en Wethouders een ieder hierin betrokken, vermanen en waarschuwen, oin zich van deszelfs verplichting in deze te kwyten, vermits uit krachte van art. 9 der wet en art. 6 van Zijner Majesteits besluit van 21 Maart 1828, al degenen die zich voor het sluiten der registers op 1 Juni eerstkomende niet hebben laten inschryven, alsnog ambtshalve zullen worden ingeschreven, en dat den- zelven, die ten gevolge zullen worden verwezen tot eene geldboete, en daarenboven zonder loting bij de Schutterij ingelijfd, indien het zal blijken dat er, tijdens de verzuimde inschryving. geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting ten hunnen aanzien bestonden. En is hiervan afkondiging geschied ter plaatse waar het behoort den 2 Mei 1894. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, Cii. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Vei-slag van den toestand der gemeente, 2833. De BURGEMEESTER cn WETHOUDERS van ZreMH7.EE verwittigen de ingezetenen, dat het jaarlijksch verslag van den toestand dezer gemeente over 1893, thans in druk verkrijgbaar is gesteld tegen 50 Cent per exemplaar, ter Gemeente-Secretarie. Zierikzee, den 8 Mei 1894. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, Ch. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. lilEUWSTIJDliiGEH. Transvaal. I'reiorla, 8 Mei. De zitting van den Volks raad is gisteren geopend. De rede van den Staats president bevatte geeuerlei politieke verklaring van het gouvernement. De rekening tot ultimo Maart toont een batig saldo aan van 742,000 pond sterling. Engeland. Reeds deelden wij mede dat de beide anarchisten Polti en Farnara, door de jury van Old Bailey, bet oppergerechtshof van Londen, werden veroor deeld, de eerste tot tien jaar, de tweede tot twintig jaar dwangarbeid. Farnara had zijn schuld ten volle bekend en riep, nadat het vonnis was uitgesproken: «Leve de anarchie!" maar Polti, die volhield onschuldig te zijn, barstte uit in de woorden: Schande! Dat is een schande!" Alvorens het vonnis uit te spreken, wees de rechter Hawkins er nadrukkelijk op, hoe de wet niet alleen hen treft, die den openbaren vrede en het welzijn van anderen hebben verstoord, maar ook bij machte is hen te straffen, die de toebereidselen maken om dergelijke misdaden te plegen. >Een man zeide de rechter kan dus niet ongestraft blijven, omdat hij in Engeland bommen heeft bereid, bestemd personen in andere landen te dooden" Mr. v. d. Kaay, 63 jaar oud, was vroeger kanton rechter te Alkmaar en daarna te Leiden; vandaar werd hij laatstelijk verplaatst als raadsheer in het gerechtshof te 's Graveuhage. Hij is bekend als een bekwaam jurist. Mr. S. van Houten, 57 jaar, heeft een bijna 25-jarige parlementaire loopbaan, gedurende wolken tijd hjj tot aan de jougpte ontbinding steeds voor Groningen zitting in de Tweede Kamer bad. Zijne rechtspractijk, zoowel te 'sHage als te Groningen, is voldoende bekend. Jhr. H. M. v. d. Wijck, circa 51 jaar, heeft nadat hij als officier bij de marine gediend had, laatstelijk adjudant geweest van verschillende ministers van Marine. Do monsterkaas der wereldtentoonstelling te_j. Mr- Sprenger van Byk. 52 J«ar, Chicago is dezer dagen te Londen aan stukken ge- sneden en geproefd. Zij moet zeer goed van smaak bevonden zijn. Die reus onder de kazen was 10,000 kilogram zwaar en gemaakt uit de melk vau 12,000 koeien van de weiden in Ontario (Canada). Zwitserland. Naar men uit Schwijz bericht, heeft Abegg, die wegens moord op zijn dochter ter dood veroordeeld is, bekend nog een anderen moord bedreven te hebben, in 1875. Zijn terechtstelling wordt nu ver schoven tot dat hij ook voor die misdaad gevonnisd zal zijn. Frankrijk. Voor de eerste maal, sedert hij in de gevangenis der Graude-Roquette is, waarheen alle ter dood veroordeelden te Parijs worden gebracht, ontving Emile Henry het bezoek zijner moeder. Reeds in de conciergcrie bleken de bezoeken zijner moeder voor Henry een beproeving. Het onderhoud, waarbij moeder en zoon door tralies waren gescheiden, was ditmaal kort doch aangrjjpend. >Ik smeek n, zeide Emile, kom niet weer. Uw bezoeken doen mij zooveel verdriet. Beschouw mij als con doode. Maak u met deze gedachte ver trouwd. Dat is beter". »Maar alles is nog niet verloren", antwoordde de ongelukkige vrouw. »Gjj moot hopen. Ik zal stappen voor je doen. Ik zal naar mevrouw Carnot gaan «Neen, volstrekt niet, dat wil ik niet", viel dc anarchist haar half driftig in de rede. >lk ver bied dat iemand zich om mij bekommert". En toen kalmer: «Ik vraag het u nog eens, kom mij niet wcör- zien. Waarom wilt ge bij mjjn agonie tegenwoordig zijn? En breng vooral niet mijn broertje bij mij. Waarom hem nieuw verdriet doen?" Na deze woorden gaf hij zijn moeder eon wenk, dat het onderhoud lang genoeg had geduurd. On verschillig deed hjj eetigo schreden naar de deur toe, maar zich omkèurend c-n de arme weonende vrouw ziende, keerde hij plotseling om, breidde zijn armen uit, omvatte de tralies en aan een groote smart ten prooi riep hij: «Adien! Adieu!" Daamp verwijderde hij zich snel zonder weder om to kijken. In zijn col bleef Henry eenige oogenblikken in somber gepeins verzonken; daarna begon hjj te lezen of met zijn bewakers te spreken. De slagers van Clermont Ferrand hebben het werk gestaakt, omdat de gemeente een prijs bepaald heeft voor den verkoop van vleesch. Het gemeentebestuur neemt echter krasse maat regelen. Er wordt onmiddellijk een gemeentelijke slachterij ingericht en 25 slagers zijn in hechtenis genomen, op grond van een artikel der strafwet, dat, «samenspannen tot het uithongeren der bevol king" verbiedt. Nederland. ^laravenhaso, 8 Mei. Het hooft H. M. der Koningin-Weduwe, Regentes, behaagd, bij besluit van den 7en Mei: lo. op het daartoe door hem gedaan verzoek, den heer J. C. Jansen eervol te ontheffen van het tijdelijk beheer van het departement van buiten landsche zaken, mot dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten in die betrekking aan Hare Majesteit en aan den lande bewezen, en to benoemen tot minister van buitenlandsche zaken jhr. rar. J. RÖell, benoemd lid van do Tweede Kamer der Staten-Generaal 2o. op het daartoe door hen gedaan verzoek, een eervol ontslag te verleenen aan de heeren rar. J. P. R. Talc van Poortvliet, als minister lijke prijzen uit te loveu voor het schoonste en van binnenlandsche zaken; aanvankelijk in d« rechten, doch moest door om standigheden zijne studiën laten varen. Hij ging toen werken in de aanverwante vakken, notariaat en registratie. Uitgezonden door het ministerie van financiën, bracht hij wijzigingen in het belasting wezen van Ned. Indie. Aldaar bekleedde hjj de betrekkingen van iuspecteur en directeur van financienwerd lid van den Raad van Indie. Teruggeroepen in 1884, werd hij onder Heemskerk minister van koloniën. Steeds nam hij in woorden schrift ijverig deel aan zaken, het belastingwezen betreffende. Luitenant-generaal C. D. H. Schneider, 61 jaar, is bekend als een kundig opper-officier. Ph. W. van der Sleijden behoort tot het corps ingenieurs ran 's rijks waterstaat, waarin bij zeer gunstig bekend staat. Mr. J. H. Bergsma, 56 jaar, ond-lid van den raad van Ned.-Indië, heeft in Indi6 alle takken der rechterlijke macht doorloopen. De nieuwe ministers zullen morgen in den na middag uit Soestdijk te 's-Gravenhage teruggekeerd, de portefeuilles van hunne voorgangers overnemen, vermoedeljjk nog om 5 uur. Het Handelsblad herinnert eraan hoe sedert 13 Mei 1848, toen het kabinet De Kempenaar-Donker Curtius optrad, dat de grondwetsherziening van dat jaar tot stand bracht, er bijna 46 jaren zyn vorloopcn en hot hoofd van den slaat niet minder dan 20 keeren van raadsleden heeft moeten veranderen, bijna altyd wegens geschillen tusschen regeering en vertegenwoordiging. Gemiddeld heeft elk dier minis teries nog niet 2'/) jaar geleefd. De tijdelijke waarnemingen {ad interim) niet medegorokend en evenmiu de departementen of afdeolingen voor de eerediensten, wier afzonderlijk bestaan in 1871 voorgoed werd opgeheven zyn er na 1848 geweest: 23 ministers van buitenlandsche zaken; 22 van justitie; 20 van binnenlandsche zaken; 20 van marine; 20 van oorlog; 19 vun financiën6 van waterstaat (sedert 1877) en 25 van koloniën. To 7Ah h.8T o laad binnen een halve eeuw dus niet minder dan 155 ministers vorslcten. lftotterriaill, 7 Mei. Hoden ochtend haddon een paar vischvrouwen eene hooggaande woorden wisseling op do visebmarkt. Do twist was reeds op den afslag begonnen over het afmijnon van een koop visch, waarby heiden beweerden het eerst gemjjnd te hebben. Een drietal politic-agenten zagen het nuttelooze van hunne pogingen om den twist te beslechten weldra in en trokken stilletjes af, doch 3e marktmeester wist beter raad. De markt moest schoongemaakt wordenen daarom gelastte hij zijn personeol, de slang op de waterleiding te plaatsen. Dit hielp, want nauwelijks werd de eerste waterstraal over de markt geworpen of twistenden en omstanders stoven uit elkander, en de orde was hersteld. Itotlerdnm, 8 Mei. Gisteren werd van hier per spoor naar Duitschland vervoerd eene bende valsche munters, bestaande uit eone vrouw en vier mannen. Het vervoer geschiedde onder het toezicht van vijf rijksveldwachters. Eergisteren zijn weder II nieuwo gevallen i van pokken voorgokomen. lieren op Xoom. 6 Mei. In de zitting van den gemeenteraad is besloten, naar aanleiding van een ingediend verzoekschrift van eenige be langhebbenden, inhoudende om weder eene periodieke vee- en beestenmarkt in to stellen, deze te houden I op den 2en Donderdag van de maanden April en October en als marktplaats aan te wijzeu bet Geertruida-plein. Voorts werd vastgesteld om gelde- mr. H. J. Smidt, als minister van justitie; J. C. Jansen als minister van marine; rar. N. G. Pierson, als minister van financiën; A. L. W. Seyffardt, als minister van oorlog; C. Lely, als minister van waterstaat, handel en nijverheid mr. W. K. baron van Dedem, als minister van koloniën met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hen aan Hare Majesteit en den lande bewezen, en te benoemen tot minister van justitie, den beer mr. W. van der Kaay, raadsheer in het gerechtshof te 's Graven hage, benoemd lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal tot minister van binnenlandsche zaken, den heer rar. S. van Houten, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal tot minister van marine, jhr. H. M. van der Wjjck, secretaris-generaal bij het departement van marine; tot minister van financien, den heer mr. J. P. Sprenger van Eyk, oud-minister van koloniën tot minister van oorlog, den gepensionueerden luitenant-generaal, oud-inspecteur der artillerie, C. D. H. Schneider, adjudant in buitengewonen dienst van Hare Majesteit de Koningin tot minister van waterstaat, handel en nijverheid, den beer Ph. W. van der Sleyden, hoofdingenieur van den rijks-waterstaat; tot minister van koloniën, den lieer mr. J. H. Bergsma, oud-lid van den Raad van Nederl.-Indië. Jhr. mr. J. Röell, 50 jaar oud, was eerst commies ter prov. griffie te Utrecht, daarna griffier der Staten van Zuid-Holland. Voor Utrecht werd hij herhaaldelijk gekozen tot lid der Tweede Kamer, .korten tjjd lid der Eerste Kamer en lid der Staats commissie voor de Grondwetsherziening van 1887 en is secretaris vou Hr. Ms. voogdjjraad. Uit het rapport van de vaste raadscommissio blijkt, dat in 1851 eveneens door het stedelijk be stuur eene periodieke vee- en beestenmarkt werd ingesteld, doch dat deze markt in 1865, ten gevolge van de toen beerschende besmettelijke veeziekte, tijdelijk geschorst werd en sedert niet meer werd gehouden. Voorts blijkt uit bet rapport, dat de handel in vee sterk is toegenomeu en de veestapel in de ge meente en de omstreken sedert die jaren meer dan vertienvoudigd is. 7 Mei. Onder voorzitterschap van den heer Mr. W. J. Snouck Htirgronje had heden alhier eene buitengewone algemeene vergade ring van aandeelhouders der «Zeeuwsche Stoomvaart- Maatschappij" plaats. Vertegenwoordigd waren 214 aandeelen, uitbrengende 94 stemmen. Aan de orde was: Voorstel van commissarissen en directie tot wijziging der statutenbet doel der onderneming werd in dien zin gewijzigd, dat de Maatschappij baren werkkring tot alle Nederlandscbe havens kon uitstrekken. Verder een voorstel tot, wijziging van de directie. Dc Stoomvaart-Maatschappij «Zeeland" ophoudende de Vlissingen - Hull-lijn van de Zeeuw- sche Stoomvaart-Maatschappij te exploiteeren, zal de directie van dc «Zeeland" niet. langer directie zijn van de «Zeeuwscbe Stoomvaart-Maatschappij". Tot directeur werd benoemd de beer Mr 0. Bakker Czn. De Maatschappij blijft gevestigd te Vlissingen, doch onder gewijzigden naam. De besluiten werden met meerderheid van stemmen aangenomen. Middelburg;, 7 Mei. Zondag a.s. wacht den Middelburgers een druk bezoek van vreemdelingen. Behalve een 50-t.al Belgische vélocipèdisten, die onze gemeente zullen bezoeken, komt hier nog een beroemd Belgisch muziekgezelschap, de Koninklijke Harmonie van Framries, een concert geven in het Schuttershof. Dat dit concert veel schoons belooft, bewijst het programma. Wij twijfelen dan ook niet of bij gunstig weer zal dit concert een druk bezoek ten deel vallen. Des middags van dienzelfden dag zal dit korps, dat 85 leden telt, eene Matinee Musicale op het Groote Badhuis te Vlissingen geven. CwOOS, 7 Mei. In antwoord op den brief van «Zelandicus" over het succes der normaalscholen kan dienen, dat evenals bijna alle voorgaande jaren alle kweekelingen der Goesche normaalschool, die zich aan het jongste examen onderwierpen, geslaagd zijn, ook voor de vrije- en orde-oefeningen en de vrouwelijke kweekelingen voor de handwerken. Geen enkel leerling der Goesche normaalschool, die zich na volbracht examen aan het onderwijs heeft onttrokken; allen zyn hier of elders in functie. Zelfs eou der in April geslaagden, is reeds sedert 1 Mei in betrekking. Als er ééne normaalschool aan hare bestemming beantwoordt, dan is het de Goesche. Op bet oogen- blik telt zij 40 leerlingen met nog II in de voor bereidende klasse, dus in het geheel 51 leerlingen. Men herinnert zich de vele wonderdadige genezingen door Sequah en dat toen de vrees werd uitgesproken, dat de kwaal in heviger mate zou terugkeereu. Van één patiënt, de zeventigjarige S., kunnen wij verzekeren, dat zij nog steedB als een haas langs den weg kan looperwia hare genezing op 1 Mei 1893. Te voren was zjf jaren lang hulp behoevend als een kind. Ten bewijze van het buitengewoon zachte weer in de maand Mei van dit jaar moge dienen, dat een kastelein alhier bekend maakt, dat by hem de kachel nog steeds den heelen dag in de gelag kamer brandt! Heden werd op de algemeene begraafplaats ter aarde besteld het stoffelijk overschot van het oudste dochtertje van ds. Griethuijsen, leerlinge van de middelbare meisjesschool alhier. Zeven kransen dekten de kist, waaronder van mede-leerlingen en leeraressen der school. Alle leerlingen der meisjesschool stonden rondom de groeve en een buitengewoon talrijk publiek vulde den godsakker. Het woord werd gevoerd door de predikanten Huet en Koetsveld, beuevens door den diepbedroefden vader. Het publiek zong op verzoek van ds. van Koetsveld: „Nooit kan het geloof te veel verwachten". WoiraartKrilik. 8 Mei. Hoezeer de op 80 Mei 1887 alhier opgerichte werklieden-vereeniging „Onderlinge Hulp" aanvankelijk wel zooveel bijval vond, dat do levensvatbaarheid doarvau geconsta teerd kon worden, mocht zy echter tot nog toe niet de belangstelling ervaren, welke wenschelijk was om het beoogde doel te bereiken. Niettegenstaande toch Vfl «Ie jnurlyksche algemeene vergadering, uit do rekeningen over een afgcloopen boekjaar, telkens bleek, dat enkele leden by ziekte zoodanig eene ondersteuning hadden genoten, waarop zjj, volgens do bepalingen van 't reglement, ten volle aanspraak konden maken, traden wel telkens enkele nieuwe leden toe, maar daarentegen bedankten ook woör soms even zoovelen voor hun lidmaatschap, als niet beseffende, dat bot fonds der voreeniging aan de arbeiders gelegenheid aanbiedt, om in dogen van gezondheid, gedurende do zes zomermaanden, weke lijks 20 cts. af te zonderen, en alzoo op doelmatige wijze te besparen, ten einde in tijd van ziekte recht te hebben op ondersteuning, zonder de vernedering te ondergaan van tot armenbedeeling de toevlucht te moeten nemen. Nu evenwel in de jongst ge houden algemeene vergadering, op 31 Maart jl., op overtuigende wijze is gebleken, dat gedurende het afgeloopen boekjaar een bedrag van f 145 aan 8 leden is verstrekt, van welke één, die f 22 en twee, die ieder f 52 mochten genieten, terwijl, ondanks die uitkeeringen, het saido in kas, nu f 891,21 bedragende, toch nog circa f 20 was toegenomen, zoo heeft zulks in ruimer kring bereids bizonder de aandacht getrokken. Althans, tengevolge hiervan, hebben met ingang van 1 April jl. elf werklieden hun verlangen te kennen gegeven, om als lid te worden toegelaten, die door het bestuur ook allen met genoegen zjjn opgenomen, als de vereischten bezittende, welke door het reglement tot aanneming gevorderd worden. Sirjaiislancl, 8 Mei. De beer A. J. Struyk, alhier geboren, thans te Finsterwolde rijksambtenaar, werd bevorderd van de 4de tot de 3e üfJerikxce. 9 Mei. Gisteren avond werd ten huize van mej. de Wed. Kanaar alhier eene ver gadering gehouden der afdeeling «Volksonderwijs". Uit het verslag bleek dat het ledental was toe genomen, doch tengevolge buitengewone uitgaven de rekening van het vorig jaar sloot met een na- dcclig saldo van ƒ35,45. Van oen voorstander van Volksonderwijs was eeue gift van ƒ25 ontvangen tot tegemoetkoming in dat tekort. De penningmeester, de heer F. C. v. d. Vliet, die aan de beurt vau aftreding was, bad verzocht niet meer in aanmerking te komen. In zijne plaats werd gekozen Mr. S. J. M. van Gouns. Dezelfde heer werd benoemd tot afgevaardigde ter algemeene ver gadering, te Amsterdam te houden. Daarop werden besproken verschillende voorstellen van het Hoofdbestuur, die in bedoelde vergadering zullen worden behandeld waardoor do beer van Gcuns als afgevaardigde het gevoelen dezer afdeeling omtrent verschillende punten kan weêrgeven. De opkomst in deze vergadering was zeer gering. Bij Kon. besluit is benoemd in het bestuur van bet waterschap «Nieuw-Bommeuede" tot dijk graaf J. van der Bijl, tot gezworenen W. Mol en J. A. Bolle. Benoemd tot secretaris van do gemeente Soroos- kerke W.), de heer G. Termeulen te Middelburg en tot ontvanger der zelfde gemeente, de heer Jan Louwerse aldaar. De beer J. Bekaar, oud-secretaris van Sluis, heeft tegen 15 Mei a.s. eervol ontslag als gemeente ontvanger aangevraagd. Tot tijdelijk ontvanger heeft de gemeenteraad met 5 stommen benoemd den beer A. J. Borghstyn, secretaris der gemeente. Kicrikxec, 9 Mei. Deze en de volgende week zullen 7 aanvullingsverkiezingen moeten gedaan worden voor loden der Tweede Kamer. Nu de heeren Röell en v. d. Kaay in het Ministerie optreden, zullen nog in Utrecht en Alkmaar na- verkiezingen noodig zijn. In het geheel dus 9 nieuwe keuzen, die wel eens zoo konden uitvallen dat de meerderheid, door de herstemmingen van 24 April verkregen, sterk daalde en zelfs in eene minderheid veranderde. De stand is namenlijk nu deze, dat van 93 reeds gekozen leden die aangenomen hebben, 43 tot de voorstanders en zonder de heeren Röoll en van der Kaay 48 tot de tegenstanders der in getrokken kiesrecht-ontwerpen behooren. Men ziet dus uit die cijfers, welken invloed de keuze van negen leden nog kan hebben, wat de beslissing betreft, aan welken kant de meerderheid in de nieuwe Kamer zal wezen. Bij Kon. besluit is, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift toegekend aan M. van den Berg, veermau te Viane (gem. Ouwerkerk), wegens bet met levensgevaar redden van de vrouw van schipper A. Oome, die bij het binnenkomen van diens tjalk in de haven aldaar op 3 Nov. 1893 over boord was gevallen, en aan S. Kuut, ambtenaar bij 's rijks belastingen te Sas van Gent, wegens het met gevaar van eigen leven redden van een kind uit het Kanaal aldaar, op 3 Maart j.l. Paardenkeuring. Tholen. 8 rijpaarden, 1 goedgekeurd; 20 trekpaarden, 5 goedgekeurd. Poort vliet. 4 rijpaarden, 1 goedgek.; 12 trekpaarden, 4 goedgek. Oud-Vosmeer. 8 rijpaarden, 2 goedgek.; 28 trek paarden, 4 goedgek. Scherpenisse. 4 rijpaarden, 4 goedgek.; 3 trek paarden, geen een goedgek. De Vereeniging tot bevordering der Paarden fokkerij in Nederland" heeft besloten, met het oog op de onvoldoende financiëele medewerking, die zij voor haar plan gevouden heeft, de Paardententoon- stelling dezen zomer te Scheveningen niet te houden. Zondagavond is op het strand onder West- kapelle aangespoeld het lijk van een flink gebouwd vrouwspersoon van middelbare lengte, vermoedelijk 30 A 40 jaar oud. Het verkeerde in verregaanden staat van ontbinding en was gekleed met een wintermantel (fantasiestof) met zwarte en bruine strepen, niet knoopen van dezelfde stof, zwart satijn ceintuur om het midden, zwart satijn corset, wit geribte wollen borstrok, witkatoenen onderbroek met blauwe en roode strepen, wit flanellen onder rok, flanellen onderrok met paarsche en blauwe strepen, zwarte sajetten geribte kousen met wit elastieke banden, Engelsche rijglaarzen met punten (hakken laag). Op het lijk werd gevonden een witte zakdoek met randen, een ledige lederen portemonaie met ijzeren beugel. Alles ongemerkt. De twee snijtanden, alsmede de eeste kies rechts in de onderkaak waren met goud aangevuld. De verkiezing voor de Tweede Kamer te Utrecht en Haarlem is officiëel vastgesteld op Dinsdag 15 Mei en herstemming, is die noodig, op Dinsdag 29 Mei. Te Groningen bad jl. Vrijdag de tweede ver gadering plaats, waarin jhr. mr. W. H. De Savornin Lobman zijn standpunt tegenover dr. Kuyper nader uiteenzette. De avond was uitsluitend gewijd aan debat, waaraan o.a. ook de heer Wirtz, vroeger te Goes, thans hoofd der bijzondere school te Bedum, deelnam, die dr. Knyper krachtig verdedigde tegen de aanvallen van den heer Lohman. Wij laten overi gens dat debat rusten en geven hier alleen wéér het slot van het verslag in de N. Jl. Cl., ten bewijze hoe scherp beide partijen tegenover elkander staan. «Ds. Brummelkamp wenschte thans eene motie voor to stellen, waarin de kiesvereeniging te kennen zou geven, vertrouwen te stellen in den leider. De heer Chevalier echter achtte moties gevaarljjk vuurwerk, waaraan men zich wel eens branden kan. Veel beter was bet geene motie aan te nemen. Maar de heer Brummelkamp wenschte bepaald eene motie; de kiesvereeniging moest toch hare houding handhaven. Anderen wilden eene nieuwe, besloten vergadering. De heer De Vries meende, dat mr. Lohman nu al iets anders dacht dan in de vorige vergadering. Mr. Lohman antwoordde, dat hij heeft gezegd en niet intrekt, dat hij zich persoonlijk niet laat leiden door dr. Kuyper, als hij op dezen weg voortgaat. Spreker heeft echter de scheuring niet wijder willen maken dan zij al was. Ds. Brummelkamp: «Herroept u het slotwoord van verleden week?" Mr. Lohman: «Ik laat mij niet door u vragen, of ik iets herroep. Dat is geen vraag, die een voorzitter behoort te doen." Ds. B.«Ik spreek namens de vergadering". Mr. L.>U spreekt namens den leider!" (De heeren, die elkander reeds herhaaldelijk hadden geïnterrompeerd, stonden nu met zenuwachtige ge baren tegenover elkaar). Van de motie kwam dien avond niets meer; het gold nu nog do vraag en hierover werd weinig christeljjk-zachtziunig gedebatteerd, of er eene besloten vergadering zal worden uitgeschreven. Uit eenig applaus concludeerde ten slotte de voor zitter, dat dit de wensch was van de leden der kiesvereeniging. Aan de motie van ds. Brummelkamp wordt dus waarschijnlijk nog wel het levenslicht De heeren mrs. Goeman Borgesius en A. F. K. Hartogh zijn in commissie voor de «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" naar Kopenhagen ver trokken. Door de departementen der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen zijn tot leden van het hoofd bestuur benoemd en hebben die benoeming aange nomen de HH. P. H. Hugenholtz Jr. te Amsterdam, Mr. E. Fokker te Middelburg en J. A. Böhringor te Maastricht. De kosten, veroorzaakt bjj het spoorwegongeval te Barendreehfc, worden voor de «Exploitatie-Maat schappij geschat op f 8500. Maandagmorgen was in eene woning aan de Boorstraat t-o Utrecht het oogcnblik daar, dat een lijk in de kist ter laatste rustplaats naar bet kerkhof zou worden uitgedragen, toen plotseling de vloer der lijkkatner inzakte en de lijkkist met bidders eu dragers en familieleden naar beneden stortte. Alle meubelen vielen omver, sommige geheel verpletterd. Do aanwezigen kwamen overigens gelukkig met den schrik vrij; allec-n een bidder werd licht aan het hoofd gewond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 1