ZIEBIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 8 Mei 1894. Directeur-Uitgever J. WA ALE. KE1MMSGEV1IVG. NIEUWSTIJDINGEN. BB 10 II T S 1 BA EO IV BA BO IB EA10 1'Vf ft». IHiaagscïie Grieven. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 50ste JAARGANG. No. 6457. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot dos Maandags, Woensdags eu Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnement»- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de „Administratie Zierikzeesehe Nieuwsbode" De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Woensdag den i> Mei e.k., des namiddags te 1 uur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeente raad zal gehouden worden. Zierikzee, den 5 Mei 1894. De Burgemeester voornoemd, Ch. vv. vermeijs. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN: Voortzetting der behandeling van het primitief kohier van den boofdelijken omslag voor 1894; enz. Amerika. Te New-York heerschte Woensdag ondragelijke hitte. De thermometer wees 83 gr. Fahr. Italië. De paus heeft een werk samengesteld, bevattende al de handelingen zijner priesterlijke regeering in de verschillende landen. Leo XIII heeft, evenals Sixtus V, zich rekenschap willen geven van hetgeen hij verricht heeft en zijne politiek willen uiteen zetten. In de hooge geestelijke kringen wordt dit werk beschouwd als het staatkundig-godsdienstig testament van den paus. België. WRBELD-TBnTTOOVSTELLüVG te Antwerpen. Men meldt over deze plechtigheid uit die Schelde- stad het volgende: Reeds in den vroegen morgen van Zaterdag prijkte de stad in feestgewaad; van de openbare gebouwen en de meeste parti culiere huizen wapperde de vlag; en de talrijke consulaten hadden hun veelkleurige vlaggen eveneens uitgestoken. De beiaard van de O.-L.- Vrouwekerk, van welker gothischen toren lange drie kleurige wimpels fladderden, liet zijne vroolijksto tonen over de groote handelsstad weergalmen. Het weder was prachtig. Er heerscht alom eene buitengewone drukte; de herbergen, de prachtige koffiehuizen der groote leien, de spijshuizen zijn opgepropt met verbruikers, eu de straten schijnen te smal om de menigte bezoekers te bevatten, welke sedert drie dagen langs alle kanten zijn toegestroomd. Met alle treinen kwamen heden morgen reeds officieele personen in gala-costuum aan. Tegen het uur vau aankomst der koninklijke familie verdrong zich een groote schare tusschen de Ooststatie en het tentoonstellingsterrein. De troepen stonden geschaard aan het station. Te ruim één uur kondigden de kanonschoten der forten de aankomst van den koninklijkcu trein aan. HH. MM- de koning Leopold II en de koningin Maria Hendrika, de graaf en de gravin van Vlaan deren en de prinsessen, behalve prinses Clementine, die ongesteld is, vergezeld van het militair huis, de ministers, het corps diplomatique" en een talrijk gevolg werden in de eere zaal van het station ontvangen door den heer Jan van Ryswyck, burge meester van Antwerpen, en baron Osy van Zeg- waart, gouveneur der provincie, omringd van den gemeenteraad en de overheidspersonen. Jonge meisjes boden der koniugin bloemen aan. Onmid dellijk na de ontvangst namen de hooge bezoekprs plaats in de koninklijke rijtuigen, en begaven zich langs de boulevards naar de tentoonstelling, te midden van eene opgetogene menigte volks. De ontvangst binnen de tentoonstelling van H.H. M.M. en hun gevolg, waarbij zich de aarts bisschop van Mechelen eu de hooge geestelijkheid hadden gevoegd, vond plaats onder den Koepel. De openingsrede werd uitgesproken door M. Graaf de Pret Roose van Calesberg, senator, voorzitter van het Uitvoerend Comité, die omriugd was door de andere leden vau het Comité: de beeren Hertogs, onder-voorzitter, algemeene bestuurder der werken graaf De Ramaix, algemeene secretaris, burggraaf De Nieulant, voorzitter van de afdeeling der ver makelijkheden Stanislas Haine, onder-voorzitters Ad. Verspreeuwen, afgevaardigde bij de drukpers, D. Janssens, algemeene bestuurder der gelden, Béliard, secretaris van den bestuursraad, Mols, raadslid, en Haase, bouwmeester. Door de koninklijke gasten werden daarop de ver schillende afdeelingen der expositie bezocht. H.H. M.M. hebben hun officieel bezoek gesloten met een wandeling door Oud-Antwerpen, den »clou" van de wereldtentoonstelling. Hier schijnt alles een droom te zijn. Nauwelijks heeft men eenige stappen gezet binnen de aloude poort met ophaalbrug, die toegang verleent tot dit Vlaarascbe Pompeïa, of men waant zich eenige eeuwen teruggevoerd Keizer Karei, Filips II, Margaretha van Parma.de hertog van Al va, de hertog van Alemjon, al dezo bekende figuren uit het heldentijdperk van Ant werpen, nevens Jordaens, Rubens, Vau Dyck, die haren kunstroem vestigden, herleven in dit. midden van oude gebouwen, huizen met afdaken, trap gevel tj es of spitse bovengevels, gebouwd volgens de teekeningen van dien tijd, in hout, steen of koreel, waarop zelfs de oudheid op wonderbare wijze haar stempel heeft gedrukt. De verbeelding wordt nog versterkt door het leven en de bedrijvigheid, welke in deze tooverstud heerschen. Hare inwoners dragon de kleedij der XVIe eeuwde ambachtslieden en de winkeliers, die eene toonbauk langs de straat hebben, dragen het wam buis met de opgestroopte broek; handelslieden, die de beurs bezoeken of joden, die achter hunnen toog gezeten zijn en wissels en metalen verlcoopen, dragen rapier en mantel en de pluim op den hoed; de huismoeders, die water gaan balen aan den waterput voor het oude stadhuis (een oudheids- kundig juweel dat in 1568 vernield werd), evenals de meisjes die zich met het misboek in de hand naar de nabijzijnde kerk begeven, of die zitten te spinnen of te speldewerken achter de groene ruitjes der half openstaande vensters, dragen den frisschen borstdoek en de breede trekmuts Niets ont siert dit tafereel, waarvau alles met nauwgezetheid is teruggegeven en waarbij de historische waarheid stiptelijk nageleefd werd. Herhaaldelijk hebben H.H. M.M. hunne hooge voldoening uitgedrukt aan den schilder Van Kuyck, den schepper van Oud-Antwerpen, alsook aan zijne medewerkers M. M. Adriaensen, De Wolf, Donners, Possemiers, Max Rooses en den aannemer M. Merckx. Al deze heeren droegen prachtige kostumen van Vlaamsche ridders uit de XVIe eeuw. H.11. M.M. hebben beloofd een der groote middelceuwsche feesten bij te wonen, welke in Oud-Antwerpen ia den loop der tentoonstelling zullen plaats hebben. Ten slotte werd nog een bezoek gebracht aan de internationale tentoonstelling van schoone kunsten. Hier lieten de koning en de koningin zich de vreemde kunstenaars voorstellen, alsook de ver schillende commission met den voorzitter M. Smekens aan het hoofd, dio de outvangstrede had uit- Te Antwerpen kwam op het tentoonstellings terrein een kanon, wegende 7000 ton, terecht op de beenen van een Fransch ingenieur, Malingraux. Het duurde 25 minuten, voordat men den ongelukkige kon bevrijden, die, ondanks ondragelijke pijnen, daar zijn beenen zwaar gekneusd waren, zelf alle orders gaf. De verwonde, vertegenwoordiger eener Fransche firma in de sectie Frankrijk, waarvoor bet kanon bestemd was, is in bet militair hospitaal opgenomen; zijn toestand is niet gevaarlijk. Wederom heeft er te Luik eene dynaraiet-ont- ploffing plaats gehad. Donderdag avond te 11 ure is er tegen het linis no. 6 in de »Rue de la Paix", bewoond door dr. Renson, eene bom ontploft, nauwelijks een paar seconden, nadat hij, mot zijne jonge vrouw thuis komende, de voordeur gesloten had. De dokter is vrij ernstig gewond aan hoofd, gelaat en beenen, terwjjl zijne vrouw door glas scherven of andere scherpe dingen slechts in het gelaat gewond is. Een voorbijganger en dr. Bodart, die voor de deur afscheid genomen had van het echtpaar, zijn ook licht gewond. Alle vensters in het huis zijn stukgeslagen, de marineren vestibule is vernield en ook aan de nabjjliggende huizen zijn de sporen dor ontploffing zichtbaar. Politie en ambtenaren van het parket waren spoedig ter plaatse aanwezig, maar de eenige aanwijzing is dat dr. Renson en echtgenoote bij hunne thuiskomst op een afstand twee personen hobbou zien wegloopelf, die zij echter onmogelijk zouden kunnen herkennen. lBrilSSel. 4 Mei. Het gerucht loopt, dat in verband met de anarchistische aanslagen te Lnik aan de Kamers buitengewone maatregelen voorge steld zullen worden. Nederland. v%lllKtcrt]uill, 5 Mei. De Rus Samiljan, tegon wien vermoedens bestonden den brand in do Nieuwe Kerkstraat, waarbij vier kinderen om het leven kwamen, te hebben gesticht, is in voorloopigo hechtenis genomen. Zaterdag werd te Amsterdam eene honden tentoonstelling gehouden. De ruimten van hot Paleis voor Volksvljjt weergalmden van het bassen, blaffen, keffen en janken van circa 9Ü0 honden van alle landen eu rassen. Reeds vroeg was er voel drukte in de zaal, niet alleen bjj do voeding, maar ook bij de keuring der dieren. In de groote con certzaal hieven de mastiffs, doggen, terriers, Sint- Bernards, bloedhonden, setters, griffons, keeshonden, poedels, enz. enz., een monsterconcert aan, dat alleen aan den Shab van Perzil1 zou kunnen bekoren. Boven op de galerij lagen dames- en schoothondjes, fox terriers, Italiaanscho windhondjes, kleine griffons en Maltezers, op zijden kussens rustende. Er waren niet minder dau 353 klassen. Bekroond werden a. a. zes bonden van Mr. J. C. v. d. Lek de Clercq van Zierikzee. Vele honden wnreu tc koop; do prijzen liepen van f 12,50 tot f 12,000. De heer v. d. Goes, die, gelijk men weet, reeds sedert jaren met de revolutionaire fractie der sociaal-democratische partij overhoop ligt, heeft thans eenige geestverwanten gevonden, dio met hem te Amsterdam eene nieuwe «onafhankelijke sociaal-democratischo vereeniging" hebben opgericht op de grondslagen van hetinternationaal socialisme". lBo%Cil<lnal, 4 Mei. De gemeenteraad alhier heeft besloten gevolg te geven aan een verzoek van de Nederlandsche Protectionistische landbouw- vereeniging te Utrecht, om een adres van adhaosie te zenden aan het door die vereeniging aan H. M. de Koningin gericht verzoek tot invoering vari een tijdelijk schaalrecht op tarwe, rogge, koolzaad, meel en raapolie. 'Fernciixcn, 4 Mei. De gemeenteraad heeft met 7 tegen 5 stemmen besloten adhaesie te ver kenen aan het adres der Protectionistische land- bouwveveeniging te Utrecht, om invoering van schaalrechten op granen enz. Zoomede is besloten^n eene bijdrage van ƒ250 aan te bieden in de kosten van aanleg enz. van een pontveer in het kanaal, halfweg Terneuzen en Sluiskil. Vlismill£4KH6 Mei. Het kantoor van de stoom vaart-maatschappij «Zeeland" alhier zal geheel electrisch verlicht worden. Dinsdag zal het 35 jaren geleden zijn dat de heer I. van den Berg, gepensioneerd schipper der Kou. Ned. Marine, de Militaire Willemsorde ont ving. Naar wij vernomen zal deze dag voor den jubilaris niet onopgemerkt voorbijgaan. De schorm-vereeniging «Prinses Wilhelmina" alhier heeft besloten tot het houden van een inter nationaal scherra-concours, waartoe alle in Neder land bestaande Vereenigingen zullen worden uitgenoo- digd. Het zal plaats hebben op 18 en 19 Augustus a.s. <T»l0CS, 5 Mei. Tot bestuursleden der Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen op Noord- en Zuid-Beveland werden gekozen de heeren J. J. van Gorsel, burgemeester van Rilland-Bath en Jhr. M. E. Lewe van Nyeustjjn, burgemeester van 's Heer- Arendskerke. De aftredende Voorzitter, de heer J. Vereeke, had bedankt. De rekening bedroeg in ontvang f 200 en in uitgaaf f 150, goed slot f 50. Aan de zomervergadering zal een uitstapje naar Antwerpen worden verbonden. Onderscheidene zaken werden besproken, als de bepalingen van het reglement van orde voor den gemeenteraad, waarbij hot tijdstip voor het houden van raadsvergaderingen min of meer willekeurig wordt vastgesteld; enkele bepalingen uit de j arbeidswet; het huwelyk bij volmacht. I De secretaris van Goes sprak over de gemeente besturen in dien6t van hooger autoriteiten. De hooger autoriteiten vaardigen de eene circulaire na de andere aan de gemeentebesturen uitmaar komen zelve de door hen gegeven voorschriften niet na. De poging om bij Ged. Staten aan te dringen op intrekking van de bepalingen, waarbij de jaar wedden van burgemeesters en secretarissen gelijk gesteld zijn, werd ontraden. Eveneens om bij den Minister van Binnenlandsche Zaken aan te dringen op een billijke vergoeding voor werkzaamheden ten be hoeve van het rijk. De werkzaamheden voor de uit voering der bedrijfsbelasting moeten door den secretaris gratis worden verrichtrJijinn».ur beide ouders over- leden en de kinderen minderjarig zijn, moet het ver gunningsrecht geschreven worden ten name van den voogd of den toezienden voogd. Aan het einde der bijeenkomst werd het aftredend bestuurslid J. J. Vereeke dank gezegd voor alles wat hij in het belang der Vereeniging had gedaan en deze hem verder in zijne welwillendheid aanbevolen. Met veel plechtigheid had gisteren de ter aardebestelling plaats van wjjleu den heer B. van Asperen Verveune, in leven lid van den raad en president-kerkvoogd. Vele gemeentelijke en kerkelijke autoriteiten bevonden zich op den godsakker. Het lijk werd door de leden van het kerkbestuur graf- waarts gedragen. Aan de geopende groeve werd gesproken door de heeren ds. Huet, ds. Griethuijscn en De Jouge, schoonzoon van den overledene. Do plechtigheid werd besloten met het zingen Yan: «Vrome, vroeg gestorven vrinden". (Gez. 177 vers 4). Hein kon wxailtl, 3 Mei. In plaats van den heer J. Vernue, die heeft bedankt, is by herstemming tot gemeenteraadslid gekozen de heer C. Romijn Az. Sc*lierpeiiiNSf, 6 Mei. Alhier is in do vorige week eene gymnastiek-vereenigiug opgericht. Zij telt 12 leden on is met den naam van Hercules" gedoopt. HFJcrikxee, 7 Mei. De Vereeniging «Kinder voeding" hier ter stede" had het gelukkig denkbeeld opgevat om don stoan vau kinderen zelf te vragen, teu einde voldoende fondsen te verkrijgen orn hare goede werken te kuunen voortzetten. Zij had don heer Joh. Thecwis verzocht een kinderkoor te vormen, ten einde «Sneeuwwitje" op te voeren, een der sprook jes die door eone onbekende voor zang met piano begeleiding bewerkt zijn en waarvan eene heel e serie bjj Roelants te Schiedam verschenen is. Bjj nader inzien zal men wel bemerkt hebben dat er op dio bewerking boel wat aan to merken is: do taal is onbeholpen, do zang dikwjjls ongeschikt voor du kinderstem en soms slecht passend bjj de muziek, de begeleiding vol zonden togen de harmo/b'lt-or. Maar do tijd'zal wel ontbroken hebben iet# degoljjkors in te studeeren en voor do ^onderden, die Vrjjdag- eu Zaterdagavond de concertzaal vulden om de opvoering bjj te wonen, zal dat alles geen bolotsol gewoest zijn een amusanten avond door te brongen want de heer Tbeewis, daarbij krachtdadig gesteund door do hoeren C. J. Bethe en P. v. d. Have, had het sprookje zoo mooi in scène gebracht cn gecosturacerd, bij had zulke uit stekende persoontjes weten te vinden voor de hoofd rollen, het acteeron was soms zoo aardig kinderljjk- onbeholpen, de dappere schaar dor 7 dwergen trad zoo manhaftig op en het slotkoor in walstempo met zjjn groepeering van al de medespelers is zulk een pakkend einde, dat de zaal daverde van de toejuichingen en men het laatste gedeelte nog eens over moest doen. «Sneeuwwitje" zelf vooral was eene allerliefste verschijning, die met een helder, lief stemmetje en heel duideljjke uitspraak, ook zuiver zong en aardig speelde. Daarom willen wjj niet te kort doen aan de verdiensten van de andere kleine acteurs eu actrices, maar door do te hooge ligging der partij had inou nog al eens te kampen met onzuiverheid. Evenwel, over 't algemeen ging ook de zang zoo goed, dat de heer Theewis, wien dat instudeoren heel wat moeite zal gekost hebben, er met voldoening op terug kan zien en, naar wij liopeu, op dit in onze stad nog onontgonnen gebied wel meer een uitstapje zal maken. De rest van de avonden werd gevuld duor 't strjjkorkest van Kunst en Eer", dat al zachtjes aan onmisbaar wordt en de Rederijkersvereeniging «Concordia", dio zeer ver dienstelijk een paar stukjes opvoerde, waarvan dat van Zaterdag zeker wel het geestigste was. Benoemd tot. gemeente-veldwachter te Ouddorp, J. van Zuijen, thans agent van politie alhier. Met ingang van den len Mei zijn bij de administratie der' directe belastingen, invoerrechten en accijnzen bevorderd: tot commies der le klasse M. J. Bosman, commies der 2e kl. te Goes, en H. F. M. Hulsenboom, commies der 2e kl. te Brou wershaven; en tot commies der 3e kl. dc com miezen der 4e klasse S. Kuut te Sas van Gent, C. J. de Bruijne te Hcinkenszand, H. Eijke te St. Kruis, C. L. d'Olieslager te Aardenburg, J. van Bevcren to Zuiddorpe en K. Spijkerman to Sas van Gont. Uit goede bron vernomen wij, dat onze land genoot de heer J. K. Dalebout, geboren te Burgh, thans sedert verscheidene jaren te Iiarrismith (Zuid- Afrika) on die in hot vorige jaar zjjno familie hier nog bezocht, een paar maanden geleden aldaar eene hofstede heeft gekocht van 2486 Morgen of 4972 Gemcteu voor 3000 ponden sterling of f 36000. Genoemde heer, die sedert geruimen tijd lid van den gemeenteraad te Harrismith was, doch door zjjn vertrek naar Holland voor die betrekking bedankt had, werd na zijne terugkomst weder met algemeene stemmen gekozen in de vacature, ont staan door vertrek van een der leden naar elders. Bjj Kon. besluit zijn benoemd tot burge meester van Hoedekenskerke J. Wolleman, secr. dier gemeente eu tot burgemeester vau St. Maar- tensdjjk N. Polderman, secr. dier gemeente; tot burgemeester van Oostkapelle, Jhr. M. W. dc Jonge van Elleraect, secr. dier gemeeente. Te Bergen op Zoom is de 14-jarige knaap, die met een touw om het lijf door oen hollende koe werd inedegesleurd, aau de gevolgen overleden. Zooals men weet, is onlangs te Groningen in een vergadering van de antirev. Kicsv. «Nederland en Oranje" door jhr. mr. W. H. De Savornin Lohman een rede gehouden over «de leiding van onze party", waarin hij als zjjn persoonlijk gevoelen te kennen heeft gegeven, dat hij dr. Kuyper niet langer als leider der antirev. partjj kan of wil erkennen. Vrijdagavond nu werd de vergadering voortgezet en aan het debat werd deelgenomen door de heeren Albracht, Chevallier, Wrisk-rs, Wind van Groningen en Wiertz van Bedum, die meest allen den heer Kuyper verdedigden, terwijl daarna door den heer Lohman gerepliceerd werd en de heer Brummelkainp nog een kort woord van dupliek leverde. Ten slotte wenschte de heer Bruminelkamp als voorzitter van «Nederland en Oranje" een motie of iets van dien aard uit te lokken, waartegen do heer Lohman zich verzette en speciaal weigerde te antwoorden op de vraag, of hij zijn verklaring vau de vorige week herriep. Besloten werd" len slotte, de laver son linge sale en familie. Dr. A. Kuyper heeft zjjne benoemiug tot lid der Tweede Kamer voor Sliedrecht aangenomen. De motie, welke op de protest-meeting op Pinkster-Zondag te Deventer zal worden voorgesteld, luidt als volgt: «De groote nationale meeting van arbeiders op Pinkster-Zondag 13 Mei te Deventer «verklaart zich ten diepste beleedigd door de overwinning der tegenstanders van finale kiesrecht uitbreiding bjj de jongste Kamerverkiezingen «waarschuwt de heerschende klasse, het volk niet meer te tergen, door een uitbreiding van het kiesrecht, minstens even ver gaande als het outwerp- Tak van Poortvliet, tegen te houden «en roept de arbeiders van Nederland op, zich krachtig te organiseeren, om het kiesrecht te ver overen en het, na zjjn verovering, in hun eigen voordeel te gebruiken." Te Franeker is Vrijdag 1.1. een 12-jarigo knaap op treurige wjjze om het leven gekomen. De helft van het zware jjzeren hek, dat toegang geeft tot het Sternse slotland, was defect en daar om met touwen bevestigd aan de wederhelft. Door eenige knapen losgemaakt, viel het en verpletterde den bedoelden knaap, die terstond een lijk was. AanbestedingenVerkoopingenenz. Notaris Gallis Mercus verkocht te Biezelinge voor M. Nieuwenhuize 2 H.A. 71 A. 5 c.A. weiland te Schoro aan E. van ITooteghem te Kruiningen voor f 2417,33. 82 A. 60 c.A. bouwland to Schare aan M. Nieuwenhuijzo te Biezelinge voor f 946,51. 1 H.A. 61 A. bouwland aan Jakob Rottier te Biezeling-' voor 1887,53. 2 H.A. 83 A. 60 c.A. bouwland iu den Willem Annapoldor, bleef onverkocht. Onkosten 8'/,% procent. Notaris Mulock Houwer verkocht te Gofs eene hofstede, groot 60 H.A. 9 A. 30 c.A., te zamen uitmukendo den Egbert Potruspolder te Wolfaartsdijk. Hoogste bieder was de tegenwoordige pachter J. Tolhoek voor f 555 per H.A. of f 33351,61s voor hot geheel, waarbjj nog komt f 787,50 voor losse goederen. Daar de eigenaar elders woont, is de toewijzing uitgesteld tot 9 Mei. li I 1% IB O 11 11. OoMtcrllout, 4 Mei. Hoe zeer de hooiprijzen dalende zjjn, kan hieruit bljjkeu, dat voor ver schillende partyenwaarvoor Maandag 20 te vergeefs geboden werd, gisteren met moeite voor f 14 koopers konden gevonden worden. Sedert menschenbeugen is er dau ook nooit zulk eene sterke daling in een paar dagen in genoemd artikel voorgekomen. Een gevolg van den snelleu groei van het nieuwe gewas, en den weinigen aftrek dientengevolge naar het buitenland. De zaak tegen J. Barger, gewezen predikant to Harlingenzal Woensdag 23 Mei a.s. voor do rechtbank te Leeuwarden behandeld worden. Beroepen te Alkmaar ds. A. W. van Griet- j hujjson, Ned. Hervormd predikant to Goes. Beroepen te Gent in de Betuwe ds. G. E. Meloen, predikant te Kloetinge. De eerwaarde heer T. Tal, opperrabyn in j Gelderland, heeft het opperrabinaat a. i. voor i Zeeland aanvaard. i Op Hemelvaartsdag herdacht de ckristeljjk- I gereformeerde gemeente te Heinkeuszand haar 25- jarig bestaan. Ds. Dalhujjseu had bij die gelegen- beid tot tekst gekozen Matth. 28 vs. 20. De opvolgende predikanten waren ds. Verhave tot. 1873, ds. van Dijk tot 1876, ds. Steketee tot j 1886 en ds. Dalhuijsen tot heden. I De gemeente begon met 40 leden in een houten schuurtje, terwijl zij nu 260 leden telt en in het bezit is van een doelmatig steenen gebouw, j De kcrkcraad der Ned. Isratil. gemeente te i 's Gravenhagc heeft besloten de aanstaande rcssortale vergadering te adviseeron om, binnen den wettelijkcn termijn, over te gaau tot benoeming van een opper rabbijn, wien een wedde van /"38"0 zou worden verzekerd, behalve de eventueele bijdrage der ge meente in de premie voor een levensverzekering. 's Gravenhage, Mei 1894. Nu de Koninginnen de residentie hebben ver laten is er een leegte in de hofstad ontstaan, die zich duidelijk laat gevoelen. De Vorstinnen hebben in do laatste weken meer bezoeken aan gestichten en scholen afgelegd dan in vorige jaren, waar schijnlijk omdat onze ltegentc9 haar dochter meer en meer van de wereld wil laten zien. Het is echter veleu in 't oog gevallen, dat Koningin Wilhelmina bjj die bezoeken buitengewoon ernstig is, alles ziet en aanhoort., maar weinig vraagt, terwjjl juist vroeger zij bjj alles een woordje meesprak, dat. wil zeggen een kinderlijke opmerking maakte. Thans is net juist do Regentes, die de kasten van het gesprek ophoudt, naar alles informeert, in alles belang schijnt te stellen en door haar minzaamheid aller harten wint. Wat niet wegneemt, dat de jonge Koningin door haar aanvalligheid de hulde van allen die haar naderen weet te veroveren. En ge moet het eens zien, hoe nog altoos, dag aan dag, een talrijke menigte in het Noordeinde zich verdringt voor bet Paleis, als het tijd is om uit te rijden of als de terugkomst verwacht wordt, om te begrijpen hoe hier de Koninginnen op de handen worden ge dragen. Ook bjj baar vertrek naar Soestdjjk was er aan het station van den Holl. spoorweg een groote menigte om de Koninginnen een afscheid toe te wuiven, nu zjj voor een maund of vjjf, zes de resi dentie verlaten. Jammer, dat de inrichting van het Vorstelijk paviljoen aan het Hollandsch spoorstation niet gedoogt de Koninklijke personun van nabjj te zien. De treinen staan daarro?r«p-ern u£a«adcriijke ljjn voor een afgesloten perron, en het publiek kan alleen een kijkje nemen van de overzijde op een aanmerkelijken afstand en natuurlijk juist aan den kant waar de Vorstinnen niet instijgen. Dit is nu wel zeer gemakkeljjk voor de hooge reizigsters, maar het ontneemt aan die reistochten juist het bekoorlijke, het sympathieke van voorheen, toen de Koninginnen, als zjj gingen of kwamen, zich als 't ware te midden van het volk bevonden. Natuurlijk omringen hen vele aanzienlijken, maar het zjjn allen overheidspersonen, die een specialen toegang verkregen hebben. Zelfs de pers moet tegenwoordig aan het Hol landsch station op oen afstand blijven, die ter nauwernood gedoogt iets te zien of op te merken. Dit is niet in den haak en dit gebeurt ook niet in 't buitenland, waar steeds de pers, zij het dan ook met bijzondere vergunning, tot het afgesloten perron wordt toegelaten. Overigens is bet nieuwo paviljoen een buitengewoon fraai gebouw: zelden of ooit zag ik in Nederland zulk een prachtige marmeren trap als die welke van het buitenplein toegang geeft tot de Koninkljjke wachtkamers. In een Paleis zou dergelijke trap niet misplaatst zijn en de Holl. spoorwegmaatschappij heeft een aardig sommetje uitgegeven om dit zeer tjjdeljjk verblijf vau de Vorstinnen, het oponthoud duurt ge- woonljjk slechts enkele minuten zoo Vorstelijk mogelijk te maken. Of onze Kouinginnen veel op die kostbare uitvoering letten? Ik geloof het niet en heb nog niet gelezen, dat de Amsterdamsche architect een pluimpje voor dit bouwwerk heeft gekregen, wat hjj zeker verdiend heeft. Nauwelijks waren de Vorstinneu vertrokken of de Mei-be weging trok een oogenblik bier de aan dacht. Ditmaal hadden de voorstanders van den 8-urigcn werkdag besloten den len Mei niet op een stuk land in do buitenlucht te vieren, maar in een groote zaal, wat in zoover beter was, dat er nu geen kou werd geleden, want de maaud Mei zette zich bijzonder koel in. Doch de meeting in bet Gebouw had feitelijk niets oin 't lijf: altoos dezelfde beweringen, dezoU3% overdrijving. Het eenige nieuwo was wel dat er sprekers waren die verklaarden zooveel niet meer op te hebben met de oude leuze van den 8-urigen werkdag. Wat zij dan wilden bleek echter niet. Zes-urige, vier- urige werkdag of misschien wel eeuwige rustdag! In den Haag kan, men bij dag volstrekt niet zien dat zoovele werklieden spijbelden. De verkiezingen maakten veel arbeid noodig en er werd juist dien dag menig extraatje verdiend. Dat de rust niet werd verstoord is gelukkig, al had dit kunnen gebeuren indien de politie niet heel kalm was opgetreden. Na afloop der meeting toch kwamen er botsingen voor tusschen zangers van socialistische eu organistische liederen en het eigenaardige van zulk een zangcoueours is, dat gewoonlijk klappen de finale er van uitmaken. Maar een paar politie dienaren susten de zangers, trokken ze van elkaar af en behalve een paar stompen heeft niets de kalmte van dezen werkmansfeestdag verbroken. Met den eersten Mei heeft het nieuwe Katholieke Dagblad zjjn intrede in de Haagsche wereld gedaan. De Residentiebode zooals zij beet ziet er goed gevuld uit met advertenties, wat niet te verwonderen is, daar er zoovele Katholieke winkeliers in den Haag wonenmaar daar onze Katholieke stad- genooten toch ook gaarne aan niet-Katholieken verkoopen, zullen zij nooit uitsluitend van het blad hunner godsdienstige richting kunnen gebruik maken zonder zich zelf te benadeeleu. Of het nieuwe blad, dat dadelijk al een paar duizend geabon neerde» telde, onmiddellijk grooter politieken invloed zal hebben, acht ik wel twijfelachtig. Het heeft toevallig anders de gelegenheid om te profiteoren van het feit, dat een Katholiek groote kans heeft om den Kamerzetel in te nemen, dien de residentie aan Mr. Gleichman aanbood, maar dien deze weigerde aan te nemen. Die groote kans is hierdoor ontstaandat er onder de liberalen veleu zjjn die ditmaal bereid zijn den Katholiek, den heer Bevers te steunenEen vreemd ding toch, die politiekMenschen, die anders voor geen offer iu staat zouden zjjn geweest hun stem te geven aan een Katholiek, zijn nu bereid niet alleen om hem te steunen, maar stellen in liberale kiesver- eenigingen voor bem terstond als candidaat te stellen. En dat alles, waarom? Uitsluitend uitbaat tegen Tak en zijn kieswet; uitsluitend uit angst dat de aanvullingsverkiezingen Tak nog een zieltje zullen doen winnen! Men noemt dat goede tactiek. 't ls raogeljjk, maar eerlijke politiek acht ik het. niet. Ja, indien men zoover gegaan was om vooraf een compromis te sluiten met do Katholieken, steun van hen te vragen om steun aan hen te geven, dan zou dergelijke politiek afkeurenswaardig, maar toch eerlijk van hun standpunt zjjn, doch om zonder eenige vraag om hulp op 11 April, enkel omdat de hulp door de Katholieken verleend is, daar dit in hun kraam te pas kwam, thans hun bjj wjjze van beloouiug een Katholieken zetel in de residentie te verschaffen, dit gaat toch al te ver. Zoo ziet men, waartoe do politiek van 11 April reeds leidt. De conservatief-liberalen moeten stappen in een schuitje dat hen naar Rome zal voereu, willen ze niet zinken iu het politieke vaarwater. En zoo zal het de nieuwe Kamer ook gaan. Het bondgenoot schap tusschen anti-Takkiauen en Katholieken is een monsterverbond, omdat het. borust enkel en alleen op geineonsckappelijken haat tegen finale kiesrecht-uitbreiding, maar overigens geen enkel punt van gemeenschap vertoont. Op geen quaestie van cenig belang zijn do beide partijen homogeen; defensie-quaestioleerplicht, nrbeids-quaestieen toch moeten zij samengaan, willen zjj in de nieuwe

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 1