ZIEBIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 5 Mei 1894. Tweede Blad. INSCHRIJVING VOOR DE SCHUTTERIJ. BEKENDMAKING. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG-, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,80, franco per post 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, 10,per jaar. 50ste JAARGANG. No. 6456. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 40 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Bululi >igim ran Abonnement»- ol Advertentie-Belden gelieve men, te zenden aan de Adminixtratie Zierikzeexche Nwuwxbode" De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Gezien de wet op de Schutterijen van den llden April 1827, en speciaal gelet hebbende op die artikelen derzelve ■wet, die in betrekking staan tot de jaarlijksche inschrijving, zoo tot de bereids daargestelde registers van vroegere jaren, als tot de inschrijving die gedurende de laatste helft dezer loopende maand moet geschieden, brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden: Dat de registers ter inschrijving voor de Schutterij, van de geborenen in de jaren 1809 tot 1860 ingesloten, zullen worden geopend tot de inschrijving van alle mannelijke Ingezetenen, welke tot het laalstgernelde jaar behooren, alsmede van hen, welke, in de vorige jaren geboren zijnde, sedert de laatst vorige inschrijving, zich alhier met er woon hebben nedergezet, waaronder ook begrepen zijn de militairen welke na dien tijd gepasporteerd, en de vreemdelingen welken sedert dezen tijd van buiten het Rijk zijn gekomen, en zich alhier hebben gevestigd, voor zoo verre deze laatste liun voornemen om zich in dit Rijk neder te zetten hebben aan den dag gelegd, hetzij door eene uitdrukkelijke ver klaring, hetzij door de werkelijke overbrenging van den zetel van hun vermogen en de hoofdmiddelen van hun bestaan, naar hertvaarts, zonder dat de tijdelijke uit oefening van eenig bedrijf of handwerk in eenig onder geschikte betrekking, als zoodanig voornemen wordt aan gemerkt. Dat van de inschrijving niemand der vorenstaande personen is uitgezonderd, rnaar dat allen, zonder onderscheiddaarin begrepen zijn, al ware het ook dat zij zouden mogen ver- ineenen, volgens de wet tot de vrijgestelde of uitgestotenen te behooren, en dien ten gevolge ook zij Diet, die hun ontslag uit den Schutterlijken dienst reeds hebben bekomen, zullen derhalve al de bovengemelden, als daartoe by deze wordende opgeroepen, moeten verschijnen ten Raadhuize dezer gemeente, op 15 Mei e.ken volgende dagen van 's voormiddags 10 tot des namiddags 1 ure, ten einde zich te laten inschrijven, ieder in dat register, waartoe by volgens zynen ouderdom behoort. Deze registers zullen op den lsten Juni 1894 finaal worden gesloten. Dat de studenten, geëmployeerden in huizen van negotie, klerken voor notarissen, advocaten enz., bedienden en werk loden moeten worden ingeschre ven in de gemeente alwaar zy hunne studiën houden, werkzaamheden uitoefenen of dienstbaar zijn; de ambtenaren en geëmployeerden bij het Gewestelijk Bestuur en alle anderen, al wonen zij ook elders, in de plaats alwaar zij hunne ambtsbetrekkingen moeten uitoefenendie buiten 's lands studeeren of werkzaam zijn in de gemeenten hunner vorige woonplaatsde buitenlandsche zeevarende in de plaatsen waar zij hun wettig domicilie hebben, en de aan boord wonende schippers in de gemeenten alwaar zij het laatst hunne vaste woonplaats hebben gehad, of wel personeel en meubilair of wegens hun vaartuig be lasting betalende, daar, waar zij voor deze belasting zyn aangeslagen. De vorenstaande opgeroepenen zullen verplicht zijn bij hunne inschrijving opgave te doen van hunne namen, voor- en bijnamen, van de plaats en den tyd hunner geboorte, hunne woonplaats, met aanduiding van wyk en nommer, het beroep hunner ouders en dat van hen zelf, of zij zijn gehuwd, ongehuwd of weduwnaars, van het getal hunner kinderen van beider sekse, (welke laatste opgaven zullen moeten worden geconstateerd met een schriftelijk bewys, afgegeven door den Burgemeester of Ambtenaar van den Burgelyken Stand); sedert wanneer zij Ingezetenen der ge meente zijn en van waar zy alhier zijn komen inwonen, en eindelijk van de redenen die zij zouden verineenen, dat hen van de Schutterlijke dienst zouden vrijstellen, of daartoe onbevoegd maken, naar aanleiding van artt. 3 en 4 der wet, met opgave van het artikel en het onderdeel daarvan, waarop zij zich beroepen. Wordende voorts een iegelijk, buiten deze gemeente geboren, aangemaand, om zich tijdig van eene geboorte akte te voor zien en zich alzoo van zijnen ouderdom te verzekeren, ten einde de inschrijving behoorlijk kunne geschieden, en om voor te komen dat niemand, door eene verkeerde opgaaf van zijnen ouderdom, vervalle in de straf bij de wet bepaald. Terwijl Burgemeester en Wethouders een ieder hierin betrokken, vermanen en waarschuwen, om zich van deszelfs verplichting in deze te kwijten, vermits uit krachte van art. 9 der wet en art. 6 van Zijner Majesteits besluit van 21 Maart 1828, al degenen die zich voor het sluiten der registers op 1 Juni eerstkomende niet hebben laten inschryven, alsnog ambtshalve zullen worden ingeschreven, en dat den- zelven, die ten gevolge zullen worden verwezen tot eene geldboete, en daarenboven zonder loling bij de Schutterij ingelijfd, indien het zal blijken dat er, tijdens de verzuimde ■aschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting ten hunnen aanzien bestonden. Eu is hiervan afkondiging geschied ter plaatse waar het behoort den 2 Mei 1894. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, Ch. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. NedeHaisd, Rotterdam, 2 Mei. Omtrent het spoorweg ongeluk te Barendrecbt wordt nader het volgende De plaats des onheils is gelegen op drie a vier minuten afstands van het station Bareudrecht in de richting van Dordrecht. Op de ongeveer 2 a 3 meter hoogo spoorbaan ligt driedubbel spoor eu ter weerszijden daarvan bevindt zich een 3'/, meter breede sloot. Daar ter plaatse was het, dat te omstreeks 10 uren gisteren avond de wisselwachter Polderman aan het raDgeeren was van een goederen trein, gedeeltelijk met vaten petroleum beladen, zijnde 3 tankwagens, ieder gevuld met 11,400 K.Cf. petroleum en 2 wagens met ledige vaten, alles toebehoorende aan de American Petroleum Company. Het rangeeren geschiedde om de baan vrij te krijgen, langs welke de trein uit Parijs moest passeeren. Polderman, sinds eenigen tijd bjj de sporen in dienst, was echter eerst sedert een paar dagen als wissel wachter werkzaamhet is aan te nemen dat de man slechts zeer onnauwkeurig op de hoogte was van de te verrichten werkzaamheden. Terwijl men alzoo aan het rangeeren van den goederentrein was en van dezen de locomief met eenigo waggons reeds op het voor hem bestemde spoor was gebracht, kwam in vliegende vaart de sneltrein aanrijden en liep in het midden van den goederentrein. Op dat oogenblik had, volgens verklaring van den machinist van den sneltrein, de machine 4 atmosfeeren spanning en stond het signaal op veilig. Wel stond bij den petroleumtrein een man met eene roode lantaarn, doch deze werd door hem te laat gezien. Tegelijkertijd, in een ondeelbaar oogenblik, stond alles in lichte laaie, doordien de petroleumvaten vlam vatten en de inhoud daarvan zich over beide treinen verspreidde. Op dat angstwekkend oogenblik was het volgens ooggetuigen een aauve qui peut maar ondanks dat werden toen daden van moed verricht en blijken van groote tegenwoordigheid van geest gegeven. Bovenal onderscheidden zich de machinist en de stoker van den Parijschen trein, die, ondanks den vuurgloed en het vlam vatten hunner kleeding, niet aarzelden de noodige maat regelen te nemen om het springen van den ketel te voorkomen. Daarna sprongen beiden in de sloot langs den spoordijk om den brand, die zich aan hunne kleederen had medegedeeld, te blusschen. De vlammen deelden zich in korten tijd aan beide treinen mede eu sloegen huizen hoog op, hetgeen een gevolg was van de groote hoeveelheid aanwezige petroleum. Aan blusschen viel niet te denjien. De vaten die met petroleum gevuld waren, barstten achtereenvolgens, en de inhoud vloeide over den grond, terwijl de vlammen zich aan het water in de aan weerszijden zich bevindende slooten en het gras langs den spoordijk mededeelden. Eerst te 2'/3 uur des nachts was de brand door de werking van de spuiten uit Barendrecbt en Heerjansdam gebluscht. Van ieder der treinen ver brandden vijf wagens en de overige werden alle meer of minder ernstig beschadigd; zoo ook de machines. Het geheel bood des ochtends een indruk wekkend tooneel van verwoesting aan. Leeggebraude waggons, verbogen, gebroken en verbrand materiaal lagen bier en daar verspreid aan weerszijden van den spoordijk. Het gras was over eene lengte van 30 meter totaal verbrand, telegraaflijnen verbroken, enz. Desniettemin was de weg te 11 uren des voormiddags nagenoeg vrij en een groot gedeelte van het materiaal opgeruimd. Omtrent den postwagen dient vermeld, dat daarin op het oogenblik van de ramp dienst dedon de heer Du Celliée Muller, commies der posterijen, de beambte Haak, de conducteurs der brievenmalen Cooneu en Teunissen en de brievenbesteller Van der Laars. Niettegenstaande den hevigen schok, verloor genoemde commies geen oogenblik zjjne tegen woordigheid van geest en terwijl de passagiers reeds gevlucht waren, werkten de postambtenaren nog geregeld door om de hun toevertrouwde waarden in veiligheid te brengen. Reeds had het vuur den personenwagen vóór het postrgtuig aangetast, toen men nog van geen heengaan wilde woten. De heer Dn CeUióe Muller bemerkte toen dat het nog mogelgk was het postrjjtuig door eene locomotief naar eene veilige plaats te doen brengen, hetgeen dan ook geschiedde. Met niet genoeg lof kan worden melding gemaakt van de wijze waarop door genoemden postcommies, ijverig bijgestaan door zijn onder- hebbend personeel, werd gezorgd dat de geheelo post met haren kostbaren inhoud werd gered, terwjjl hij ook door het doen wegtrekken van het post- rijtuig zorgde, dat de postwagen geen prooi der vlammen werd. Noch de heer da Celliée Muller, noch een der overige beambten bekwatn eenig letsel. Omtrent de passagiers dient vermold, dat zjj in de eerste plaats krachtdadig hnlp verleenden aan medepassagiers, bij het redden der post, enz., en dat terwijl van allen de bagage is verbrand. In de eerste coupé achter de locomotief, eene der eerste klasse, was op het oogenblik van de ramp gezeten do heer Mr. M. Tels, advocaat alhier. Terstond na den waargenomen schok sloegen de vlammen over deze coupé en slechts met moeite wist de heer Tels zich te redden. Hij bekwam niettemin brandwonden aan de rechterhand, ging naar Barendrecbt en liet zich aldaar door den arts, den heer F. van der Menlen, verbinden, waarna hij zich per rijtuig naar zijne woning alhier liet brengen. Do heer Lehman Sohn, tandarts alhier, was in een coupé der tweede klasse toen het ongeluk gebeurde. Hij beproefde terstond bet portier te openendoch bij deze pogingen brak eene ruit, waardoor de vlam naar binnen sloeg. Aan de andere zijde beproefde hjj daarop het portier te openen, hetgeeu gelukte, j Inmiddels had eene dame die bg hem in dezelfde coopé zat het bewustzijn verloren, die daarop door den heer Lehman Sohn uit den brandenden wagen werd gehaald. Eene Engelsche dame, met uame miss Warburton, bekwam brandwonden, alsook eene vrij diepe wonde aan 't hoofd, veroorzaakt door het inslaan van glasscherven, terwijl een Duitscher, de heer D. Klein, aan een der beenen lichte brand wonden opliep. De verwonden werden meerendeels in een wachtpost op korten afstand gelegen ver bonden door den heer Lehman Sohn en deu spoorwegarts de heer F. van der Menlen uit Barendrecbt. Dit geschied zijnde begaven do passagiers zich naar het station Barendrecbt, waar zij in een gereed staandon hulptrein plaats namen, die hen naar IJselmoude bracht. Aldaar stapte men iu een anderen trein over en kwam men te omstreeks één uur na middernacht aan het station Beurs aan. Terstond werd toen naar het Ziekenhuis alhier overgebracht de machinist Daniël Pigge, 29 jaar ond, en de stoker Hendrik Albrecht, 25 jaar oud, beiden te Amsterdam woonachtig, die aan hoofd en handen lichte brandwonden bekwamen. De schade aan het spoorwegmatoriaal veroor zaakt, is enorm. Kcrgein Op %0»m, 1 Mei. Alhier heeft een ernstig ongeluk plaats gehad op het exercitieveld bg wachthuis no. 13 buiten de voorm. Boschpoort. Een 12jarige knaap, die aldaar een 4tal koeien hoedde, had het touw waaraan een dezer dieren bevestigd was om het lijf vastgebonden, toen op eens bet dier in woeste vaart op hol ging. De jongen werd medegesleurd, eerst over het exercitie terrein en later door een kreupelboscbje. Een troep soldaten, die aldaar exerceerden, het gevaar ziende, snelden te hulp en mochten er in slagen het dier te vangen en den knaap te bevrijden. Afzichtelijk verminkt en voor dood werd de knaap opgenomen en bij zijne oudere thuis gebracht. Hoewel nog in leven, is zijn toestand hopeloos. Ricrvliet, 3 Mei. De jaarwedde van onder wijzeres aan de gemeenteschool B, is vastgesteld op f 525 en na twee jaar f 575. Tot hiertoe was het tractement f 500. fl.f%CIlcl|ik<N 3 Mei. Dinsdag in deze week zou eene groote verkooping plaats hebben van beestiaal en inspan. Daags te voren kwam de deur waarder uit Middelburg beslag leggen en de ver koopster, eene weduwe, kreeg een garnisaire onder het dak. Die handelwijze wordt algemeen toegeschreven aan schandelijke bemoeizucht van een tusscben- persoon, dien het niet gelukt was met de voordeelen te gaau strijken, die eene groote landbouwverkooping oplevert. Welk eeu onedele concurrentie toiilt-Aiinuluilll. 3 Mei. Op het door H.H. Gedeputeerde Staten goedgekeurde kohier vau den Hoofdelijkeu Omslag voor deze gemeente, ten bedrage van f 2690,67, komen voor 405 contribuabeleu. De laagste aanslag bedraagt 57 cent en de hoogste f 114. De aanslag is bepaald op 114 van het tarief. Het getal kiezers voor leden van de Tweede Kamer dér Staten-Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad bedraagt volgens do gesloten kiezerslijsten voor ieder 194. StaVClllsse. 3 Mei. Heden middag werd te St. Maartensdijk gehouden eene vergadering van de afdeeling »Tholen" van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers. Na afdoening va» eenige huishoudelijke zaken, ging men over tot eene algemeene vergade ring, tot welker bijwoning uitgenoodigd waren alle hoofden van scholen en onderwijzers uit het eiland. Tengevolge van het ongunstige weder waren slechte 5 niet-leden, waaronder niet één hoofd, verschenen. Na een welkomstwoord, bg monde van den voorzitter, den "heer J. W. H. F. Bogze, trad als spreker op de heer J. A. Beneker, Secr. der afdeeling, die in eene heldere en duideljjke rede het ontstaan, het doel en de werking van den Bond uiteenzette. Weinig debat had hierop plaats. Staande de vergadering trad één genoodigde als nieuw lid der afdeeling toe. ■JMerikxee, 2 Mei. Het Verslag onzer Nuts- spaarbank van het vorige jaar getuigt wederom van toenemende belangstelling. Er hadden gedurende dat jaar 1887 inlagen en 1121 uitbetalingen plaats. De eersten beliepen te zamen f 126065,60s en de laatstcn107576,26 Zoodat meer werd ingebracht dan teruggehaaldf 18489,34* De inlagen waren verdeeld als: van beneden 110 1 tot beneden f 10 458 10 100 1036 100 p p 1000. 881 1000 en hooger 7 Samen 1887 Aan rente werd bijgeschreven 20716,45. De rente bedroeg van f 8 tot f 300 4 percent en van grootere sommen 3 percent. Zij bedraagt sedert 1 Januari 1894 van alle in- lagen 3 percent. Op het einde des jaars had het kapitaal der bank eene waarde van683691,12s terwgl aan do inleggers slechte ver schuldigd was616283,02s Zoodat er een reserve-kapitaal is van67408,10 Het getal inleggers was toen tot 2988 gestegen, als beneden f 116 van f 1 tot beneden f 10 124 pp 10 100 1051 100 1000 1732 1000 en hooger65 Samen - 2988 Geslaagd te Leiden voor het 1ste gedeelte van het arts-examen de heer C. J. Blanken van Ziorikzee. De voordracht voor een bestuurslid van het waterschap voor de uitwatering door de sluis aau den Oosterlnndpolder, vacature G. J. van den Bosch, bestaat uit de b.b.: C. van Damme, J. Smallegange, beiden te Wolfertsdijk en J. M. Kakebeeke te Goes, j De verschillende beschrijvingsbiljettcn voor de bedrijfsbelasting zijn dezer dagen bekend go- i worden. Ze iu onze kolommen op te nemen, zou J te veel vorderen van onze plaatsruimte en ook weinig nut hebbenwie een biljet ontvangen moet, zal er wel tjjdig een krijgen, misschien vroeger dan bera lief is. Ter geruststelling voor hem, wien de schrik om het hart sloeg, als hg een blik wierp in de kolommen vol vragen, die moeten worden beantwoord, zij overigens opgemerkt, dat niet eeu ieder met al die vragen behoeft kennis te maken. Er zijn afzonderlijke formulieren vastgesteld voor de verschillende gevallen, die bij de heffing voor komen. Ieder heeft dus slechts in te vullen wat op bem persoonlijk of zijn bedrijf betrekking beeft. Volgens do wet worden drie soorten van biljetten uitgereikt, genoemd A, B eu C. Biljet A dient voor allen die in de termen der wet vallen en bevat vragen die grootendeels enkel met ja of neen zijn te beantwoorden en der administratie gegevens moeten verschaffen. Dit biljet is het eenige dat personen met kleine inkomsten ontvangen en naar de gegeven antwoorden, waarbij geen opgaaf van inkomsten wordt gevraagd, worden zij ambtshalve door de zetters aangeslagen. Andere personen, van wio eene nanwkeurige becijfering van inkomsten wordt verwacht, ont- J vangen ook biljet B, dat omtrent die inkomsten vragen bevat en waarbij dus volledige eigen aan gifte plaats heeft. Het biljet C is enkel bestemd voor hen die naar genoten uitkeeringen of uitdeelingen worden belast, dus vennootschappen op aandeelon, coöperatieve j vereenigingen, onderlinge verzekeringmaatschappijen, reederijen, buitenlandsche vennooten in Nederland sche maatschappijen. Voorts zijn er afzonderlijke beschrijvingsbiljetten voor leden van vennootschap- pen onder firma; voor sociëteiten; voor stichtingen die een bedrijf uitoefenen; voor buitenlanders die door bier te lande gevestigden verzekeringen sluiten of een bedrijf hetzij geregeld of ten minste 3 maanden uitoefenen, of door hier gevestigde tusschenpersonen goederen verkoopen of bestellingen opnemen; voor Nederlanders die in het buitenland een staatsambt uitoefenenvoor buitenlandsche spoorwegonder nemingen, wier exploitatie zich op Nederlandsch grondgebied uitstrekt enz. Do heer De Savornin Lohman heeft zijn be noeming tot lid der Tweede Kamer in het kiesdistrict Goes aangenomen. Naar De Standaard verneemt, zal de heer W. A. van Moock, oud-commandant van de brandweer to Amsterdam, een klacht bij de regeering indienen tegen rnr. S. A. Vening Meinesz, burgemeester van Amsterdam, wegens uitdrukkingen over hem Van Moock in een tweetal raadszittingen ge bruikt. Ter beschikking van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië kunnen worden gesteld eenige onderwijzers en onderwijzeressen, om te worden geplaatst als onderwijzer der 3e klasse en als hulponderwijzeres bij het openbaar lager onder- wjjs voor Europeanen en daarmede gelijkgestelden daar te lande. Voor uitzending kunneu iu aanmerking komen zij, die in het bezit zijn der hoofdakte en van eene akte voor de Fransche taal. Voor onderwijzeressen zal tot aanbeveling strekken geschiktheid tot het geven van practisch school onderwijs in den zang. Omtrent de personen die in den trein zelfmoord pleegdenwordt nader gemeld, dat beiden te Leeuwarden een van hunnen vader verkregen winkel in kruidenieuswaren in de St. Jaeobstraat aldaar gedreven hebben, doch wegens achteruitgang in zaken die plaats moesten verlaten. De laatste drie weken hebben zij gewoond te Amsterdam, van waar zij zich hebben begeven naar Bentheim, waar zij eenige dagen verbleven. Een aldaar, poste restante ontvangen brief, die blijkbaar groote teleurstelling baarde, schijnt den laats ten stoot aau het voornemen tot zelfmoord te hebben gegeven. In het te Oldenzaal achtergelaten koffertje werden eenige geheel nieuwe voorwerpen gevonden, die het vermoeden wettigen, dat tot den noodlottigen stap niet lang te voren was besloten. Onlangs werd bij de politie te Amsterdam van de militaire overheid het verzoek ontvangen om aanhouding van zekeren M., die zich als koloniaal te Harderwijk had doen inschrijven en na ontvangst van de ƒ800 handgeld het gebruikelijke verlof had gekregeu, doch zich na het verstrijken van zijn verloftijd niet had aangemeld om iu dienst te treden. Na eenig zoeken werd M. gevonden en aan het politie-bureau ontboden, doch toen bleek, dat bij onmogelijk de bedoelde persoon zijn kon, hoewel naam, ouderdom, enz. precies uitkwamen. Er was dus blijkbaar bedriegelijk van zijn naam misbruik gemaakt. Dunk zij door hem verstrekte inlichtingen, viel weldra het vermoeden op een zekeren K., een kameraad met wien 31. vroeger op eenzelfde timmermanswerkplaats gewerkt had. Deze K. werd opgespoord, en by had het ondergoed, dat te Harderwijk aan' iu dienst getreden kolonialen verstrekt wordt, nog aan. Hij beleed dan ook zijn schuld. Voor de f 3"0 had hij in zjjn huishouden meubeltjes gekocht (hij is getrouwd en heeft ééu kind) en zijn kolonialen- pakje bad hij deels in Amsterdam, dei ls in Utrecht verkocht. Hjj is ter beschikking van de militaire overheid gesteld, doch zal zich later voor den gewonen rechter wegens valschhcid in geschrifte te verant woorden hebben. In het begin der voorgaande week vervoegde zich bg den poelier V. D. te Schiedam een persoon, dio voorgaf zjjn zoon te zjjn, die in 1885 naar Amerika was vertrokken, en van wien men in geen jaren iets bad gehoord. Hoewel hjj noch door v. D., noch door zijn vrouw en de overige familie werd herkond, wilde men hem do deur niet wijzen uit vrees, dat hij toch de zoon zou kunnen zijn, wiens uiterlijk door zjju rondzwerven en de jaren ver anderd had kunnen wezen. Er kwam bjj, dat hjj, evenals de werkcljjke zoon, een litteeken aan een zjjner bandon bad, eu daarop werd, vooral door do vrouwelijke familieleden, zijn echtheid als zoon ge baseerd. Hij beweerde met hot stoomschip »Nero", dat te Rotterdam zou liggen, uit Australië te zjjn gekomen, en den volgenden dag daar te moeten afmonsteren. Op den bepaalden tyd begaf hij zich derwaarts, in gezelschap van 2 andere zoons van v. D., liep een stoomschip op en kwam daar spoedig weer af, zeggende dat de afmonstering een dag was uitgesteld. Inmiddels bleek, dat do naam van dat stoomschip niet »Nero" was, dat men hem daar aan boord niet kende en dat eeu schip van dien naam niet te Rotterdam was aangekomen. Toon hjj bemerkte, dat een en ander aan het liebt was ge komen, is hij er stil van doorgegaan, in het bezit van eenige kleedingstukkendie bem gegeven waren om netjes voor den dag te kunnen komen. Zioriltzciv, 4 Mei. In de heden gehouden raads vergadering alhier, waren afwezig de heeren van der Lek de Clorcq on Moolenburgh met - en Ochtman en Franse zonder kennisgeving. De heer Fokker kwam onder het lezen der notulen ter vergadering. De notulen van het verhandelde in de vorige vergaderingen worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede: lo. dat zijn ingekomen: a. een brief van Gedep. Staten houdende mededeeling, dat de jaarwedde van den commissaris van politic bij Kod. besluit is vastgesteld opf 1400, zoolang de tegenwoordige titularis die betrekking vervult, en zulks met ingang van 1 Juli 1894; b. een brief van den commis saris van politie alhier, houdende dankbetuiging aan den Raad voor het uitgebracht gunstig advies inzake de ver hooging zyner jaarwedde; 2o. dat den 27 April j.l. de opneming van de kas en de boeken van den gemeente ontvanger heeft plaats gehad. Voorts biedt hij, namens Burgem. en Weth., den Raad het verslag aan van den toestand der gemeente over 1893, dat zal worden gedrukt, aan de raadsleden verzonden en in afschrift aau Gedep. Staten worden medegedeeld. Verder dat zijn ingekomeno. het jaarverslag van de vereeniging tot opleiding van bewaarschoolhouderessen te Leiden, hetwelk gedurende 14 dagen voor de raadsleden ter visie zal worden gelegdb. het verslag van de commissie voor de gasfabriek en straatverlichting over 1893, hetwelk voor de raadsleden ter visie zal worden gelegd, gedrukt en als bijlage bjj het gemeenteverslag gevoegd. De Voorzitter doet daarna mededeeling van den uitslag der aanbesteding van de jaarljjksche onderhoudswerken der gemeente, welke alle zijn gegund, met uitzondering van het 10e perceel, (de pompen en banken in de wandelingen en op de wegen. Minste inschrjjver J. Anker Az., voor 385). (Deze uitslag is reeds medegedeeld in het No. van 24 April j.l.) Een en ander wordt aangenomen voor kennisgeving. Komt in behandeling een voorstel van Burgem. en Weth. om het driejarig onderhoud der pompen enz. onder de hand nan te besteden aan H. J. Koevoets voor f 335. Dit voorstel wordt aangenomen zonder hoofdelijke stemmng. Nog deelt de Voorzitter mede, dat zijn ingekomen: a. De Rekening van het Burgerl. Armbestuur over 1893, welke wordt gestejd in handen eener Commissie, bestaande uit de heeren Franse, de Vos en Moolenburgh; b. die van de Gasfabriek over 1893, in handen gesteld van de heeren Boeye, Moolenburgh en de Crane, ter fine van onderzoek, en c. die van de Bewaarschool voor minvermogenden over 1893, in handen gesteld van de heeren Fokker, De Clercq cn van den Bout, insgelijks ter fine van onderzoek en rapport. Mr. Baron de Vos van Stecnwyk brengt, namens de com missie benoemd tot onderzoek der rekening van het Pen sioen- en Weduwenfonds en van bet Pensioenfonds der Ge meente-Ambtenaren, verslag uit en adviseert tot goedkeu ring dier rekening. Overeenkomstig het advies wordt, op voorstel van Burgem. en Weth., tot goedkeuring besloten. Komt ter tafel een verzoek van den heer J. Gloude c.s. om art. 30c der algemeene politie-verordening betreffende het vervoer van rundvee binuen de kom der gemeente te wijzigen. JJe Voorzitter stelt, namens Burgem. en Weth., voor, om j dit verzoek in handen te stellen van de Commissie voor de Strafverordeningen, ten einde daarop bij eventuëeie wijziging der politie-verordening te letten. I Aangenomen zonder hoofdelijke stemming. I Aan den heer B. den Boer te Oud-Beierland wordt, op zijn verzoek, afschrijving verleend van zijn hoofdelijken omslag over 1893, tot een bedrag van f 19.66s. Daarna wordt, op voorstel van Burgem. en Weth., zonder hoofdelijke stemming besloten tot het doen van af- en overschrijving van - en op eenige posten der gemeente- begrooting voor 1893. Het voorstel van Burgem. en Weth. om aan den heer J. de Hom. op diens verzoek, restitutie van betaalde school gelden ten behoeve van zijn' zoon (leerling lier H. Burger school) te verleenen over het 2e kwartaal 1893/94, wegens voortdurende ziekte van dien leerling, wordt, als in stryd met de verordening, verworpen. Tegen stemden de heeren de Vos, Fokker, de Crane en Boeije. Wordt op verzoek van den heer W. C. de Crane, aan dezen in erfpacht gegeven voor 10 cent per M3., een stukje grond groot pi. m. 30 M3., grenzende aan het hem in eigen dom toebehoorend pakhuis achter den tuin van zijn woon huis op de Oude Haven. De heer de Crane had zich, gedurende de behandeling van zijn verzoek, uit de vergadering verwijderd. Als Commissie tot het onderzoeken der geloofsbrieven van het op 10 April jl. gekozen raadslid, den heer J. A. Lege- maat, worden benoemd de heeren Fokker, de Vos en de Crane. De vergadering wordt hierop geschorst en na heropening adviseert de Commissie tot toelating van genoemd raadslid, waartoe zonder hoofdelijke stemming wordt besloten. Eindelijk is aan de orde de benoeming van leden voor de zaken der schutterij. Alvorens tot die benoeming werd overgegaan verzocht de heer de Looze, ook namens zijn mede-lid, den heer Ochtman, voor die lunctie niet rneer in aanmerking te mogen komen. Hij heeft die betrekking reeds 15 achtereenvolgende jaren waargenomen en vele onaangenaamheden, zoo van de burgerij als van andere zijde, vooral in het voorgaande jaar, in de uitoefening daarvan ondervonden. Na gehouden stemming worden gekozen tot leden de heeren van den Bout en Franse, elk met 5 van de 8 uit gebrachte stemmen en tot hunne plaatsvervangers de heeren Moolenburgh en de Crane, elk met 6 van de 8 uitgebrachte stemmen. Voor zoover de gekozenen tegenwoordig waren, verklaarden zy hunne benoeming aan te nemen. Aan de afwezigen zal van de benoeming worden kennis gegeven. Daarna gaat de zitting over in eene met gesloten deuren. De vergadering heropend zyndeherinnert de heer de Looze, bij de omvraag, er aan. dat de nieuwe bestrating van den Dam is gelegd als proef. Die proef is gebleken te voldoen, zoodat hij gaarne zou zien, dat ook het andere gedeelte dier straat met hetzelfde soort van keien werd bestraat en dat daarvoor werden gebruikt de keien van het Kraanplein. Na eenige besprekingen zegt de Voorzitter, dat Burgen!, en Weth. aan deze zaak hunne aandacht zullen wyden. Voorts zegt dezelfde spreker, dat met het oog op even tual gebrek aan drinkwater, hij het hoogst nuttig achten zou, dat van de bestaande gelegenheden in deze gemeente werd geprofiteerd, tot het plaatsen van regenbakken, een punt, waarop hij reeds vroeger de aandacht heeft gevestigd en dat Burgem. en Weth. toen op zich hadden genomen te onderzoeken. Ook aan deze zaak zullen Burgem. en Weth. verder hunne aandacht schenken. Daarna wordt de vergadering gesloten. Woensdagmorgen heeft de heer A. N. V.r commies der posterijen le kl. te Arnhem, dooreen revolverschot zich van het leven beroofd. Oorzaak onbekend. Te Muntendam (Gron.) kregen twee broeders van 14 en 12 jaren bij het avondeten ruzie om een vork, waarbij de oudste zoo opgewonden werd, dat hg zijn broer met een mes in den buik stak; volgens dr. Cohen is de wond levensgevaarlijk. De politie heeft tegen den dader proces-verbaal op gemaakt. Aanbestedingen, Verkoopingenenz. Ten overstaan van den Notaris Mr. J. C. van der Lek de Clercq, zijn d.d. 1 Mei 1894 publiek verkocht, onder Nieuwerkerk, voor den heer Job v. d. Have: Merriepaard eu veulen f 251, 2jarig merriepaard f 201, 2jarige ruin f 266, 1jarig merriepaard f 100 en f 166, melkkoeien van f 237 f 123, ossen en vaarzen van f 150—f 28. Mj A A 1» fit 4» U W. Voor den cursus in landbouwkunde te Goes hebben zich iu 't geheel een 25-tal onderwijzers uit verschillende doelen van de provincie aangegeven. De cursus neemt een aanvang op Zaterdag 12 Mei. Behalve de heereu I. G. J. Kakebeeke en A. A. Ter Haar heeft ook dr. Swaving zijne mede werkingen het onderwijs toegezegd. Zooals i-eeds gemeld is, wordt dat onderwijs kosteloos verstrekt. Klauwzeer. Over deze ziekte schrijft pastoor S. Kneipp in de Kneipp-Blütter, het volgeude: Deze ziekte is zeer verspreid en veroorzaakt den landbouwers en veefokkers dikwijls groot uadeel. Het klauwzeer is dermate besmettelijk, dat een enkel ziek dier een heele streek besmetten kan. De kenteekenen van klauwzeer zijnmoedeloosheid, geen eetlust, ruig worden dor haren en beven aan 't heele lichaam. Als bestuurder vau het vrouwenklooster alhier zegt Kneipp heb ik mij reeds 25 jaar op landbouw toegelegd en had dus dikwijls gelegenheid bij verschillende ziekten der huisdieven eene proef met de waterkuur te nemeu. Wat is klauwzeer? Uitslag, zooals zich bij de menschen voordoet bij mazelen, kinderpokben, enz. De ziekte wordt bij het rundvee op dezelfde wijze met water behandeld, als de genoemde ziekteu der menscben. Lijdt eene koe aan klauwzeer, dan moet men zoo gauw mogelijk de waterkuur aanwenden en wel door eene heele wasschiug. Om een snelle behandeling en afdoening te verkrijgen is het raadzaam, dat hiermee twee personen bezig zijn. Elk neme een wortelschuiev, drenke dien goed in koud water en wrijve dau het dier flink af. Daarna wordt het met een drogen doek bedekt en met rust gelaten. Het doet ook geen nadeel, wanneer men over den eersten doek nog een tweeden legt. Het behoeft nu juist geen doek te zijn, een paardedeken, oude balen enz. doen den zelfden dienst. Door het water wordt dc ziektestof opgelost en uitgedreven, do deken neemt ze op en

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 3