ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 5 Mei 1894. Eerste Blad. BEK ENDMAK IN G. Belasting op Bedrijfs- en andere Inkomsten. De Hei-stemmingen. NIEUWSTIJDINGEN. Coöperatieve Zuivelfabriek Tholen. ADVÊRTENflËN. VOLKSONDERWIJS. VERGADERING OPNEMING aanbesteden: Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 50ste JAARGANG. No. 6456. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Belanghebbenden, die voor het seizoen van 1894/95 Jacht- en Vlschacten verlangen, behooren zich daartoe ter Gemeente-Secretarie aan te melden. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van zlerlkzee Gezien de circulaire van den Commissaris der Koningin in Zeeland van den 27 April 1894, A No. 344, 1ste afdeeliug, (Provinciaal blad No. 40), houdende mededeeling, dat de Minister van Financiën het wenschelijk acht, dat het publiek, bij de invoering der belasting op bedrijfs- en andere inkomsten op 1 Mei 1894, worde gewezen op enkele der voor naamste verplichtingen, welke het ingevolge de wet van 2 October 1893 (Staatsblad No. 149) heeft te vervullen; maken bekend: dat die voornaamste verplichtingen zijn voorge schreven bij de navolgende artikelen van boven genoemde wet, die luiden Artikel 15. 1. Ieder die optreedt als bestuurder of beheerend vennoot van eene hier te lande gevestigde vennootschap, onderlinge verxekeringmaatschappij, coöperatieve vereeniging, of van eene vereeniging of stichting die een bedrijf of beroep uitoefent, of als boekhouder eener hier te lande gevestigde reederij, is gehouden daarvan schriftelijk binnen ééne maand kennis te geven by het bestuur der gemeente waar hij woont Het gemeentebestuur handelt met deze kennisgeving op de wijze voorgeschreven in de laatste zinsnede der vorige paragraaf. Art 46. Hier te lande wonende beheerende vennooten van Neder- landsche vennootschappen en maatschappijen, als bedoeld in art 6 2, en van de in art. 1 b bedoelde commanditaire vennootschappen op aandeelen, bestuurders van hier te lande gevestigde naamlooze vennootschappen, coöperatieve en andere vereenigingen, en onderlinge verzekeringmaatschappijen, als ook boekhouders van hier te lande gevestigde reederijen mogen niet tot het doen van uitdeelingen of uitkeeringen, waarover volgens art. 5 1 en 2 en art 6 2 belasting verschuldigd is, overgaan, alvorens daarvan aangifte gedaan en de over vroegere uitdeelingen of uitkeeringen verschuldigde belasting betaald te hebben. By liquidatie mogen de hier bedoelde uitdeelingen of uit keeringen niet geschieden, alvorens de daarover verschuldigde belasting is voldaan. Art. 45. Bestuurders van de bij art. 1 b en c bedoelde naamlooze vennootschappen, coöperatieve vereenigingen, andere vereeni gingen en stichtingen, die een bedrijf of beroep uitoefenen, onderlinge verzekeringmaatschappijen en sociëteiten, alsook beheerende vennooten van hier te lande gevestigde comman ditaire vennootschappen op aandeelen en boekhouders van hier te lande gevestigde reederijen, zijn gehouden binnen veertien dagen na de vaststelling van balans of rekening een zoodanig uittreksel als noodig is tot toelichting der winst, uitkeeringen of uitdeelingen te doen toekomen aan den voor zitter der commissie van aanslag, bedoeld by art. 19 1 b of 2, die deu aanslag moet regelen. Art 47. 5. Hij, die daartoe gehouden, nalaat de verplichtingen na te komen bedoeld bij art. 15 1 eerste lid, en art. 15 2 eerste lid, woidt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 25. Gelijke straf wordt opgelegd in geval van overtreding van art. 45. 6. Overtreding van art. 16 wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 400. Art. 34. Handelsreizigers, kramers en alle verdere personen, die hun bedrijf of beroep rondtrekkende uitoefenen, voor zoover zy behooren tot de bedoelden bij art. 1 a, h en k, zijn gehouden, onverminderd hunne verplichtingen, omschreven bij artt. 12 en 14, zich ter plaatse binnen het Rijk, waar zij zich na het begin van het belastingjaar het eerst bevinden, by het ge meentebestuur schriftelijk aan te melden, met opgaaf van hun naam, hunne woonplaats en hun bedrijf of beroep. Ten blijke dat zij hieraan voldaan hebben, ontvangen zij kosteloos een door of vanwege het hoofd van dat bestuur onderteekend bewijs dat zij gehouden zijn mede te ondertcekenen en op aanvraag aan ambtenaren der directe belastingen te vertoonen. Art. 47. 7. Personen, die van een bewijs voorzien moeten zijn als bedoeld in art. 34 en die in gebreke blijven dit bewijs op aanvrage aan bevoegde ambtenaren te vertoonen, worden gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 25. Geven zij ter bekoming van dat bewijs aan het bevoegd gezag een valschen naam, woonplaats, bedrijf of beroep op, ol maken zij gebruik van het aan een ander afgegeven bewijs, dan worden zij gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 150. Eindelijk vestigen zij nog de aandacht op de in art. 12 2, 2e lid 1°. d aan de ingezetenen van het Rijk verleende bevoegdheid om zich bij de aan staande beschrijving de uitreiking van een beschrij vingsbiljet B te verzekeren, door vóór of op 15 Mei a.s. het verzoek daartoe te richten tot den Ontvanger der direóte belastingen over hunne woonplaats. Zierikzee, den 2 Mei 1894. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, Cu W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Wie met het oog op de dingen die komen zouden, ernstig waarschuwden tegen de staatkundige verwarring, welke het gevolg moest zijn van het niet tot stand komen der kiesrecht-uitbreiding, voorgesteld door den Minister Tak, worden door den uitslag der herstemmingen in het gelijk gesteld. Eu als men de nieuwe kiezers weren wil, omdat het hun aan politiek doorzicht falen zou, dan mag men inderdaad wel met groote bescheidenheid op het tegenwoordige kiezerskorps neerzien; want zoo men de uitgebrachte stemmen van 10 en van 24 April onderling vergelijkt, ziet men, dat inderdaad velen zich door gansch andere redenen dan door hun oordeel over de groote vraag die het gold, bij het uitbrengen hunner stem hebben laten leiden. Aan pogingen om de kiezers op een dwaalspoor te brengen, heeft het trouwens niet ontbroken, en het beeld, dat de heer Haffmans gebruikte van den grooten hoed, die zoo ruim moest zijn, opdat men velen er in vangen kon, kan zonder twijfel in ruimer kring toepassing vinden, dan alleen voor het roomsche manifest. Om zich van de juiste verhoudingen een volkomen juist denkbeeld te maken, zal men de nieuwe ver- kieziugen nog moeten afwachten. De hh. Gleichman en de Beaufort zijn toch elk in drie districten, de hh. Röell, Goeman Borgesins en van Limburg Stirum in twee districten gekozen. Voor zeven plaatsen moeten dus nieuwe verkiezingen plaats hebben. Doch dit is zeker, dat, al mocht daardoor nog eenige wijziging in de verhouding gebracht worden, deze twee punten vast staan: de voor- standers der kiesrecht-uitbreiding zyn in de min derheid gebleven, maar zijn toch versterkt uit den strijd gekomen, de tegenstanders hebben de meerderheid behouden, maar zijn door den strijd verzwakt. Tot welke staatkundige gevolgen dit leiden zal, is een vraag, tot welker behandeling nu het oogenblik nog niet aangebroken is. Vooral niet omdat er in de partij-verhouding eene belangrijke wijziging ge komen is, en tevens een groot aantal nieuwe leden de Kamer zullen binnentreden. Wat de partij-ver houding betreft, verdient het opmerking, en dit is een groot voordeel, dat de liberale partij zelvo krachtig uit den strijd te voorsdbijn is ge komen en haar meerderheid belangrijk heeft zien toenemen. Doch wat tevens in hooge mate de aandacht verdient is, dat juist onder die party do voorstanders van het Ministerie belangrijk in aantal zijn vooruitgaan, ook al rekent men do radicale voorstanders niet en don conservatieven tegenstander wel mede. In deze verhouding kan nog wel eenige wijziging komen, maar in hoofdzaak blijft zij, hoe de verdere verkiezingen ook mogen uitvallen. Hoe zullen onder die gewijzigde verhoudingen de partijen tegenover elkander komen te staan? Welken invloed zullen de onderlinge beraadslagingen der kamerleden hebben, daar waar men de taal van het nuchter gezond verstand moet doen hooren en de gronden, die over en weer worden aangewend, tegen elkander gewikt en gewogen worden? Daar waar een welsprekend voorgedragen eenzjjdige beschouwing even weinig ingang vindt als een scheve voorstelling van de geschilpunten Ook deze vragen behooren, evenals dio, betreffende de staat kundige gevolgen van den strijd tot die voor welker boantwoording nu nog de noodige gegevens ontbroken. Dit echter i9 zeker: op hen die gekozen zijn als voorstanders eener finale kiesrecht-uitbreiding, zoowel als op de Regeering rust een zware taak. Van de houding, die zij aannemen, van de gedragslijn, die zij volgen hangt veel af. Wat vooral noodig zal blijken is beleid, bezadigd en koel overleg, opdat wanneer de zaken in de war loopen, daarvan de verantwoordelijkheid gedragen worde door hen, op wier schouders die behoort te rusten. Bezadigd overleg, niet alleen met het oog op het hedeu, maar ook met het oog op de toekomst de toekomst, welke toebehoort aan hendie de democratische strooming van dezen tijd begrjjpen en wel haar leiden, maar niet haar tegenhouden willen. Van tegenhouden is trouwens geen sprako meer, want zoo eene zaak helder in het licht getreden is, is het deze, dat bij de herstemming nog meer dan bij de eerste verkiezing de algemeene leus was Wij willen uitbreiding van kiesrecht, zoo als gij, slechts niet op dezelfde wijs als gij. Hoe? Dat is ook nu nog niet gebleken, en ook nu weet men nog niet, of zij die het goede willen, maar het anders willen dan de Regeering, het eens zijn over de wijze, waarop zij het beoogen. Doch dit mag men van hen verwachten en verlangen, dat zij nu niet langer dat andere zullen aanbieden als een verbetering van, maar als een plan tegenover het Regeerings-stelsel. De kennis van dat plan is aau de kiezers onthouden en dAArom hebben zij op vele plaatsen in den blinde gestemd. Zal men der nieuwe Kamer ook dat licht onthouden, hetwelk zij niet missen kan, om hare houding te bepalen tegenover de Regeering? Transwaal. Te Pretoria zijn ergerlijke feiten aan het licht gekomen met betrekking tot de gevangenis aldaar. Reeds lang werd gefluisterd, dat in deze gevangenis voorvallen plaats hadden, die het daglicht niet konden zien. Het gelukte echter niet achter de waarheid te komen. Door het crimineele departement van den Stauts- procureur werd daarom besloten, geen enkele poging onbepi-oefd te laten om uit te maken, in hoeverre er grond voor de geruchten bestond. Daarom werd een groot aantal van de meest ge slepen x*echercheurs in dienst genomen. Het onderzoek heeft tot resultaat gehad, dat alle gevangenbewaarders, die met elkaar een komplot hadden gevormd, op staanden voet uit hun dienst zijn verwijderd en de hoofdbewaarder in hechtenis is genomen. Voorcei-st is namelijk gebleken, dat de Zuid- Afrikaauscbe Republiek op de meest ergerlijke wijze is bestolen, daar de artikelen, die voor de gevan genis heeten bestemd te zijn, aan particulieren zijn verkocht. Verder is uitgekomen, dat de gevangenen volop voorzien werden van sterke dranken, tabak en wat zij maar begeerdenhet geld daarvoor werd hun verschaft door hunne vrienden, te wier be schikking de bewaarders tegen de noodige provisie stonden. Bij het voortgezet onderzoek heeft men zelfs een brouwerij van kafferbier op kleine schaal ontdekt. Gevallen van dronkenschap moeten bij de gevan genen dagelijks zijn voorgekomen en somtijds tot de meest weerzinwekkende tooneelen aanleiding hebben gegeven. President Krüger is hoogst verontwaardigd, dat dergelijke onregelmatigheden onder zijn bestuur zijn voorgekomen en hij heeft bevolen, dat de schuldigen zeer streng, zonder aanzien des persoons, gestraft zullen worden. Amerika. Te Chicago heerscben de pokken epidemisch. Een 2000 lijders zijn in het hospitaal opgenomen en de schandelijke vuilheid van een deel der stad doet vreezen, dat het moeielyk zal zijn de ziekte spoedig uit te roeien. Alle scholen in de stad en haar voor steden zijn gesloten. Italië. Er is beslag gelegd op een deel van het mobilair van het stadhuis te Genua, omdat de gemeente weigerde de tractementen van twee harer ambte naren te betalen. Oostenrijk. Dertigduizend is thans het aantal der werk- stakende metselaars en werklieden in het bouwvak te Woonen. 't Is de grootate werkstaking, die in Weenen plaats had. In de wijken Ottakring en Wahring is het tot bloedige botsingen tusscben do politie en de werk stakers gekomen. Aan beide zijden werden velen gewoud, een werkloos muzikant doodelijk door een revolverschot van een agent. Men vreest voor verdere ongeregeldheden; de troepen werden in de kazernes geconsigneerd. De timmerlieden weigerden, volgens een later bericht, zich bij de werkstakers aan te sluiten. Vervolg der Nieuwstijdingen in het Tweede Blad. TVk; Tras o V i> iL\ w cv Brieven uit Zeeuwsch-Vlaanderen. XII. Mijnheer de Redacteur! Nu de verkiezingen, in Zeeland althans, zijn afgeloopen, wil ik, van langs de grenzen, een woord van dank brengen aan de kiezers van het Noordelijk Zeeuwsche district om hunne kordate houding. Met ruim twee derden der uitge brachte stemmen bleef de waardige Van Kerkwyk als kamerlid gehandhaafd en ik had dan ook niet anders gewacht- Hoe de heer Mr. J. G. Gleichman, de eminente voorzitter der ontbonden Kamer, den Zierikzceschen afgevaardigden respecteerde, is by doe jongste verkiezing glashelder gebleken. De vryzinnige partij mag ook over Zeeuwsch-Vlaanderen tevreden zyn. Met ruim drie vierde van het stemmeatal herkoos Oostburg den heer Mr. P. C. J. Hennequin, en voor de eerste maal is nu Hootenisse met Mr. J. G. van Deinse, notaris te Huist, door een liberaal vertegenwoordigd, een uitslag, dien ik in myn vorigen brief half voorspelde. Zeshonderd kiezers meer telt het Bevelandsche deel van llontenisse en toch zegevierde tot hiertoe Mr. Walter door de getrouwere opkomst der kiezers uit de grensstreek. Kiezers uit het roomsche deel komen, hoe dan ook, ter stembus, en dit deel bevat 1386 bij 1981 meest protestant- ache kiezers, waarvan er velen thuisblijven. Nu nog ruim 300 bieren by de herstemming weg. Maar ook in HuUteromgeviog staat Van Deinse hoog aan geschreven. Zie slechts. Bij de jongste aftreding der leden van de provinciale staten werd in het roomsche district Hulst een anti-revolutionair uitgeworpen, een katholiek lid had rich aan eene hcrstemmii g te onderwerpen en Mr. Van Deinse werd bij eersto stemming gekozen. Het ware te wcnschen dat Hontenissc een geruimen tyd zyn nieuwen vertegenwoordiger mocht behouden, zelfs ais de kieswetkwestie ran do baan was. Wonende in het district, zal hy als practisch man ongetwijfeld het voorbeeld tyner Zeeuwsche collega's volgen, en spoedig bljjken dat llontenisse met die verwisseling geen slechten ruil deed. De paardenkeuringen in deze grensstreek zyo erg onbe vredigend geweest. Hoe kon dit anders? Het is algemeen bekend, dat het Vlaamsche landbouwpaard onmogelijk als treinpaard geschikt is. Dat er te Ter Neuzen slechts één geschikt paard aangetroffen werd, en wederom ééa dito te IJsendyke en omgeving, werd in de bladen al gemeld. De vlugheid, waarmede do eeno afkeuring na de andere volgde, is weinig in overeenstemming met den last, dien men den landbouwers oplegde. Als men van slechte en dure resultaten spreekt, dan kunnen dit jaar onze beide normaalscholen meedoen. Van de zes volontairs der AxcLsche normaallessen slaagde één onderwyier. Van de zes kweekelingen aan de Rijksnormaallessen te Oostburg, welke in April jl. aan het examen voor onderwijzer deelnamen, heeft er ook een zeggeéén de verlangde acte behaald. Zou dit op zich zelf reeds voldoende de vraag wettigen, of hier ko9ten en resnllaten met elkaar in over- j eenstemming kunnen geacht worden, bedenkelijker nog wordt de zaak door do omstandigheid, dat deze ééne geslaagde j 't is nl. eeno dame I hoogstwaarschijnlijk het onderwijs den rug zal toekeeren. i In elk geval heeft zij dan toch op zeer goedkoope wijze eene opleiding genoten, welke menigeen, die niet van zulke prachtige gelegenheid kan profiteeren, haar mag I«mijden, j Nog wordt gemeld, dat de heer Bevelander Schoo zijn ontslag zou hebben genomen als onderwijzer en directeur van de Oostburgsche normaalschool. Of en in hoeverre er I verband bestaat tusschen deze ontslagaanvrage en het hoven- medegedeelde, dienaangaande valt nog niets met zekerheid te zeggen, zegt men in de schoolwereld. In elk geval is het zeker, dat de gemeenten, die de examens afgewacht hebben I om zich van hulppersoneel te voorzien, deerlijk teleurgesteld zullen worden. De beschikbare voorraad is veel te miniem, en inzonderheid der dames. Alle kweekelingen der rijkskweek school te Middelburg zijn geslaagd als onderwijzer en dit succes pleit zeker voor die inrichting, doch het minder gunstige of liever ongunstige resultaat der normaalscholen doet mij de vraag stellen, of het examenpeil niet wat te hoog opge voerd wordt. Nu Zierikzee ook in het bezit is gesteld van rijksnormaallessen, wilde ik mijn mcening aangaande die inrichtingen wel eens kenbaar maken. Ta Sas van Gent, waar het orgaan der katholieken onzer provincie verschijnt, t. w.: de Scheldebode een tijd lang werd dit blad de Scheld(e)bode genoemd aldaar is met April een nieuw product van journalistiek verschenen bij denzelfden uitgever, onder den naam van De Zeeuwsche Koerier. Dit eenmaal per week verschijnende blad is eigen aardig om zyn inhoud, prys en nog iets. Om zyn inhoud, want alle plaatselijke berichten uit Zeeuwsch- Vlaanderen, van Hulst tot Sluis, in andere dag- cn week bladen voorkomende, worden met omwerking overgenomen, ontvangende daarby iels Vlaamsch, iets eigenaardigs. Overigens heet het neutraal te zijn. De prijs is één gulden per jaar. Goedkoop genoeg en toch geloof ik niet, dat de zusterbladen veel last van het nieuwe persproduct zullen hebben. Een neutraal orgaan, met ver tellingen, allerlei, anecdoten en enkele berichten uit de om geving, kan alleen als advertentieblad meetellen. Elke week en dit is de 3e eigenaardigheid wordt onder de lezers een horloge verloot. Men ziet, 't is een zuiver spebulatieve onderneming. Ten slotte een plaatselijke geschiedenis, die nog niet af gesloten is. In 't land van Hulst was een schoolmeester noodig. Wel 900 of 1000 gulden tractement was uitgeloofd, en daar er meer bovenmeesters in ons land te veel, dan nu onder meesters te kort zijn, kwamen van alle kanten liefhebbers. Zie zoo, dachten vele raadsleden, nu zullen we eens een knappen vent in ons midden krijgen knappe lui zijn daar met een lantaarntje te zoeken want onder dc sollicitanten was een meneer, die zelfs talen sprak als Fransch, Duitsch en in Wiskunde een baas was. Of nu heer pastoor geen ster boven zich kon dulden, of de eenvoudige burgemeester tegen zoo'n dosis geleerdheid opzag, weet ik niet. Wel weet ik, dat er tegenkanting in de gemeente kwam en toen in de raadszitting de benoeming aan de orde kwam, schijnt de voorzitter of burgemeester de kluts kw\jt geraakt te zyn en zich by het aflezen der namen vergist te hebben. Toen de raadsleden na afloop in een est&minet zaten met hun pintje in de hand, de een den ander beteuterd aan kijkende over de verrassing bij de beooeming van een ordinairen meester, werd de verbazing nog grooter, toen onmiddellijk vier der zeven stellig verzekerden op bedoelden geleerden sinjeur gestemt te hebben. Het benoemingsbesluit is geschorst. Van een eenvoudigen of eigen burgemeester kan een gemeente wel eens last hebben, maar dat bijoa een geheele bevolking zucht onder dedwaasheden en onhandige bemoeiingen van eeD zoogenaamden vreemden burgemeester, daar weet Zeeuwsch-Vlaanderen ook van mede te spreken. Eu of deze heeren zoo veel beter de wetten naleven, betwijfel ik wederom, 't Is nog geen drie maanden geleden, dat Zijn Edel Achtbare aan den schoolopziener een voordracht een dame moest als schooljuffrouw benoemd worden toezond, waarvan de beide wethouders niets afwisten, veelmin de voordracht hadden helpen opmaken. De benoeming is doorgegaan, 't Is kwaad kersen eten met groote heeren en welke haan zou zich tegen een vos durven stellen? ZELMVICIX Nogmaals, Mijnheer de Redacteur, verzoek ik eenige ruimte in uw blad, om de plaatsing van bovengenoemde fabriek te helpen bevorderen. Welaan dan, H.H. grondeigenaren en pachters iu 't eiland Tholeu en voornamelijk die van St. Maartensdijk en St. Anualaud, tracht gezamenlijk een grindweg te leggen, die het geheele eiland met het centrum verbindt; tracht een grindweg te leggen van af den Ouden zeedijk te St. Annaland naar den Steenepad te St. Maartensdijk met een zijtak van af de hofstede van I. Hage naar 't Veer- weegje te Scherpenisse eu de Zuivelfabriek wordt geplaatst. En niet alleen daarom is die grindweg hoog noodig, neen, ieder die met dien weg en vooral in den winter bekend is, zal moeten toestemmen, dat zoo'n verbinding van twee gemeenten als St. Maartensdijk en St. Annaland, twee gemeenten waartusschen zooveel handel plaats heeft, in onze dagen niet meer thuis hoort. Ook moet in aan merking genomen worden, dat ook de Notaris en de Ontvanger te St. Maartensdijk wonen en op die plaats bijna alle vergaderingen van den landbouw, de keuringen enz. gehouden worden. De poldervergaderingen worden allen in deze maand gehouden en daarom is 't juist nu deu tijd, deze zaak ter hand te nemen; laat toch niemand zich weerhouden daaraan mede te werken, omdat hij denkt van dieu weg toch niet te kunnen profi teeren; de tijd is niet ver meer, dat alle wegen, waarover druk vorkeer is, begrind moeten zijn, om den strijd op leven en dood, waarin ook de land bouw betrokken is, het hoofd te kunnen bieden. Goede w^gen, goede waterafvoer maken goede boeren eu goede boeren zijn een zegen voor een geheel land, maar vooral ook voor een gemeente. Dat ieder naar zijne kracht daaraan helpt medewerken, is de wcnsch van St. Annaland, UEd. Dw. Dn., 3 Mei 189 4. J. DOltttT. Wissenkerke, 2 Mei '94. Mijnheer de Redacteur! In den Zierikzeeschen Nieuwsbode van Dinsdag jl. komt een bericht voor, betreffende eene waarschijn lijke (herhaalde) aanvraag aan de Staten van Zeeland tot verkrijging van calamitcus-verklaring van den •Sophiapolder". Mocht al door het Bestuur van gedachten gewisseld zijn over dat punt en het misschien zoover komen, toch is bedoeld bericht voorbarig en niet vrij van onbescheiden van uwen zegsman. Het zou mij aangenaam zijn by particulier schrijven of wel als correspondentie in uw blad te vornemeu, ook ter rehabilitatie van het polder bestuur, wie in deze uw zegsman is geweest. Achtend, De Dijkgraaf van don »Sophiapolder", ei. jl (Aan den geachten inzender van het bovenstaande kunnen wij verzekeren, liet bedoeld bericht van eeu geheel onpartijdig persoon te hebben ont vangen. De plaats, waaronder* het gemeld is, duidt zulks genoegzaam aan en uit het stuk van den heer Boone blijkt, dat wij (al is het misschien voorbarig) volkomen ju Int waren ingelicht. Wat nog niet is, kan nog komen I Iu do N. Roti. Ct. van heden (8 Mei) komt ook een bericht uit Middelburg voor, behelzende hetzelfde feit. Rkd.) STOOM BOOTDIENST MIDDEL BURG--ZIERIKZEE. Met 1891 Amsterdamsche tijd. Van MIDDELBURG: Van ZIERIKZEE 's morg. 's midd. 's morg. 's midd. Zaterd. 5 7,40 7,40 5,— Zaterd. 5 7,50 4,— Zondag 6 Zondag 6 7,50 Maand. 7 7,40 5, Maand. 7 7,— 4,— Dinsdag 8 7,40 5, Dinsdag 8 7,50 4,— Woensd. 9 7,40 5,— Woensd. 9 7,50 4,— Dond. 10 7,40 5, Dond. 10 6,30 4,— Vrijdag 11 7,40 5,— Vrydag 11 7,50 4,— Indien reizigers van Zierikzee uaar Goes, bij den Agent te Zierikzee, vóór liet vertrek der Boot, (tijdig voor de ochtendreizcn op den voorafgaanden avond, vóór 8 uur) plaats nemen voor den wagen van Catschc veer, zal om een bijwagen zoo noodig naar Goes worden getelegrafeerd. Schipper A. WASS DER HUCHT vertrekt EYocilsdflg van Zierikzee naar Mid delburg en des Vi'tftlng-nuiiiitldags van Middelburg uaar Zierikzee. V Ondertrouwd MARINUS KRISTALIJN Jz. en JACOMINA VAN DEN HAMER Sd. Duivendijke, _r f,3 Mei 1894. Brouwershaven» Eenige kennisgeving. V Ondertrouwd: JACOB PAULUS MANNI en NEELTJE VAN DEN BERG. Bruinisse, 4 Mei 1894. Algemeene kennisgeving. V Getrouwd ADRIAAN VAN MEURS JACOB A VAN WESTEN. Zierikzee, Bevallen van een Xoon, M. DE OUDEv. i). Wekken. Bbouwershaven, 2 Mei 1894. Heden overleed tot onze diepe droefheid, ons eenig geliefd Kind Cornelia O rietje, in den aanvalligen leeftijd van 4 jaar en 10 maanden. Oosterland, 1 Mei 1894. C. J. ZOETER Cz. W. ZOETER—Brouwer. Ten Kantore van Mr. H. C. Moolenbubgh te Ziebikzee zijn g-elden op hypotheek beschikbaar. Dinsdag O Mei, te 8 uur9 ten huize van Mej. Wed. Kanaar. HET BESTUUR. der Wegen ei Voetpaden te St. Maar tensdijk, te beginnen den llcn Mei 1894. SCHOUWING op de WEGEN en VOETPADEN met de KUNST WERKEN in de gemeente Ellemeet, te beginnen op Vrijdag 18 Mei 189 4. SCHOUWING op de WEGEN en VOETPADEN met de KUNST WERKEN in de gemeente Elkerzee, te beginnen op Vrydag 18 Mei 189 4. Het BESTUUR van den Polder »De Vier Bannen van Duiveland" zal, op Vrijdag 18 Mei 1894, 's namiddags te v||r uur. in de Gemeentekamer te Nieuwerkerk openbaar Het vernieuwen, herstellen en onderhouden der ge wone Aarde-, Kram-, Hijs en Steenglooiingwerken van bovengemelden Pol der, voor het dienstjaar 1894/95, in één perceel, waarvan het Bestek ter inzage zal liggen in de Herbergen te Nieuwerkei'k, te Ouwerkerk en te Kapelle en tegen betaling van 85 te verkrijgen is bij den Boekbandelaar van Dishoeck te Zierikzee. De Aanwijzing geschiedt drie dagen vóór de be steding van 's middags tot 's namiddags 3 uur, terwijl inlichtingen te bekomen zijn bij den Dijk- baas L. VIJVERBERG te Ouwerkerk. Het Bestuur voornoemd, F. BOUMAN, Dijkgraaf. J. VAN DER VLIET Cz., Ontv.-Griffier. De Deurwaarder W. TIMMERMAN zal vci'koopcn I. Maandag 7 Mei 1894, 's nam. 2 ure, vóór do woning van A. ROTTE te Kerkwerve al eiken Kastje, 1 Kastje, Tafels, Stoelen, Spiegel, Schilderijen, 1 ijzeren Wieg, Sleekachel, Klok, Vloermatten, Kinderwagen, Arbeiders- gereedschap, Wascbgerief, een Loopvarkentje, Konijnen met Hok on eenig Glas-, Blik- eu Aardewerk enz. II. Woensdag 9 Mei 1894, 's nam. 2 ure, op de Breedstraat te Zierikzee, vóór het huis wijk C, No. 302 Eene partij Huismeubelen, als: Kabinet, Tafel, Stoelen, Spiegels, Schil derijen en Kachels. Voorts: Blokken, Touwen, Ankers, Gaffel, Giekstoeltjes en meer andei-e Goederen. Koopen tot en met f 1,contant. De Notaris J. FRANSE zal, dng Mi'l IMO-I 's morgens 10 ure, voor den heer M. VIERGEVER, op het nog door hem bewoonde »Moriaanshoofd" onder Kerkwerve, publiek verkoopen: 1 Paard met Veulen, 5 Melkkoeien3 drachtige- en 2 tweejarige Vaar zen, 7 Jaarlingen, 1 jarige Stier (gekruist ras), 4 Melkkalvers, 2 vette Varkens, Karnhond met hok, 20 Kippen, 1 Haan, 1 Riem-, 1 Boeren- en 1 Drielingwagen, Ploeg, Eggen, Bakslee, Sleper, Snijmachine, Geeselpaard met steen, Zeeften, Water bak, Pussen, Maten, Schoppen, Zakken, Windmolen, Kookstel, Lijnen, Vorken, Rieken, 2 Ksrns, zoo goed als nieuw, Emmers, Tonnen, 60 voer Mest, eonig Meubilair en Herberg-Inveutaris.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 1