ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 3 Mei 1894. Directeur-Uitgever J. WAALE. AANKONDIGING. KENNISGEVING. KENNISGEVING. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt" DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 50ste JAARGANG. No. 6455. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 40 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de „Administratie Zierihzeesche Nieuwsbode" Belanghebbenden, die voor het seizoen van 1894/95 Jacht- en "Vischacten verlangen, behooren zich daartoe ter Gemeente-Secretarie aan te melden. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zebikzee brengen ter kennis van belanghebbenden, dat, te beginnen op den 7den Mei e.k., van wege de gemeente eene algemeene opneming zal worden gehouden van de wegen en voetpaden met de kunstwerken. Zij wijzen er de belanghebbenden op zorg te dragen, dat de wegen goed zijn geëffend, en de werken naar behooren rijn uitgevoerd, zullende hierop, evenals ten vorigen jare, gestreng worden toegezien, en *00 noodig Proces-Verbaal opgemaakt. Zierikzee, den 23 April 1894. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, Cu- W. VERMEIJS, Burgen JAN SNELLEN, Secretaris. Belasting op de Honden. Do BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ZjEBJKzrE maken bekend, dat het primitief kohier der belasting op de honden van deze gemeente, over bet dienstjaar 1894, op heden door hen is opgemaakt en van den len tot den 15en Mei e.k., ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing tal liggen, zullende ieder aangeslagene, binnen dien tijd, tegen rijn aanslag bij den Raad bezwaren kunnen inbrengen, by verzoekschrift op ongezegeld papier, Zierikzee, den 30 April 1894. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, Cu. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN. Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op «len IViel «.Uc., des namiddags te 1 £S3/\ uur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeente raad zal gehouden worden. Zierikzee, den 2 Mei 1894. De Burgemeester, Ca. W. VERMEIJS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN; Mededeeling van ingekomen stukken. Aanbieding van het Gemeenteverslag over 1893. Voorstel tot onder- handsche aanbesteding van het driejarig onderhoud der pompen en banken in de wandelingen en op de wegen. Onderzoek der geloofsbrieven van het gekozen raadslid, den heer J. A. Legemaat, enz. - Indië. Aan een particulier schrijven uit Atjeh ontleend de JV. Gron. Ct. het volgende, dat een vroegeren stadgenoot van haar betreft: Eenige maanden geleden werd de luitenant Van de Siepkamp, postcoraraandant te Telok-Semanie. Alles ging daar naar wensch tot Zaterdag den 24 Maart. Dien dag zou de postcommandant om 7 uur met den adsistent-resident en den controleur een weg inspecteeren. Ter hoogte van het kantoor van den controleur, dat vlak bij de benting ligt, werden ■/ij aangevallen door twee fanatieke Atjehers, die gewapend waren, met het treurig gevolg, dat zij alle drie gewond werden. De luitenant ontving een slag over het achterhoofd, maar niet dóór dringend, een over het gezicht, wel diep maarniet gevaarlijk, en een over het schouderblad, eene vleeschwond, behalve eenige kleine verwondingen, die niet veel to beteekenen hebben. Zijn gedrag was, zooals ieder van hem verwachten kan die hem kent, met één woord, kranig; toen hij zag, dat de ads.-resident en de controleur werden aangevallen, aarzelde hij niet, hoewel ongewapend, hen te hulp te komen. Hij begon toen met zijne handen een gevecht op leven en dood met een gewapend Atjeher, met het gevolg, dat, hoewel hij gewond werd, de Atjehers hun fanatieke daad hebben geboet met den dood. Iedereen is vol lof over zijn gedrag, eu het is ons aller wensch, dat hij spoedig geheel hersteld moge zijn van zijne wonden, ten einde nog langer den lande te dienen. Amerika. Men leest in de Heerenveensche Courant het volgende San-Fbancisco, 1894. Ik ben deze week een avond naar den schouwburg geweest, waar weer eens een echt Amerikaanscn stuk werd gespeeld, genaamd „Sontag and Gris Evans". Wat dat stuk te zien geeft, is verleden \aar werkelijk gebeurd. Gris Evans is een trcinroover, die gevangen genomen en weer ontvlucht is en thans in het zuidelijke gedeelte van de Sierra-Nevada-gebergten verblijf houdt. Sontag was de minnaar van Evan's dochter en tevens diens helper op zijne rooftochten. Hij werd evenwel gedood in een gevecht met detectives. Men ziet de berooving van den trein, het gevecht, de gevangenneming en ontvluchting op het tooneel. Er wordt geschoten, dat hooren en zien je vergaat er vallen dooden en gewonden. Zoo verliest Gris Evans in het gevecht een oog en een arm, geheel overeenkomstig de werkelijkheid. Het merkwaardigste komt echter nog. De actrice, die de hoofdrol vervult, is namelijk Gris Evans' eigen dochter. Verder treden in het stuk op: hare moeder benevens twee kleine broertjes en een zusje. Alzoo voeren deze personen een hoogst belang wekkend gedeelte van hun eigen levensgeschiedenis ten tooneele. Zij doen dit naar hun zeggen om een kapitaaltje te vormen, waarvan de rente in hun levensonderhoud kan voorzien. En dat doel wordt natuurlijk bereikt, want het stuk vindt grooten bijval. Men vraagt zich af: Hoe kannen die vrouwen zulk een stuk voor het voetlicht helpen brengen? De echtgenoot, die meewerkt om haren man in rijne hoedanigheid van roover aan de verachting der wereld prijs te geven, de dochter, die telkens opnieuw de oogenblikken moet doorleven, waarin haar vader zwaar gewond en haar geliefde gedood wordt 1 De zaak wordt nog vreemder, als men bedenkt, I dat het meisje, in het gebergte opgegroeid, nooit te voren de planken betreden on evenmin verkeerd had in eene wereld, als die van San-Francisco. Zij is evenwel verre van onverstandig en heeft misschien eene schitterende toekomst vóór zich. Zij is moedig, als haar vader. Niet ieder achttienjarig meisje toch zou alleen te paard van San-Francisco naar de bergen aan den anderen kant van Fresno willen trekken, waar ze haren vader en haren minnaar bij nacht en te midden van bergen en bosschen opspoorde. Van daag houdt ze in een der vele parken van deze stad een wedren te paard tegen sporters van naam. Zij zit natuurlijk te paard als een mandat is in California zoo hot gebruik. Het steekt hier volstrekt niet nauw. De vrouwen doen bijzonder veel aan gymnastiek en allerlei sport. X. Noorwegen. Bij de Noorsche volksvertegenwoordiging is een voorstel ingediend, om den arbeidsdag in alle staatswerkplaatsen op 8 uur te stellen. Griekenland. De aardbeving, welke Vrijdag 1.1. de vernietiging van Atalanti voltooide, had plaats op don Griek- schen Goeden Vrijdag. Naar uit Athene aan de Times wordt geseind, heeft de totale verwoesting van Atalanti zelf geen menschenlevens gekost, daar de geheele bevolking reeds buiten de stad in de open lucht gekampeerd was. Langs een afstand van 8 k 10 kilometer is er eene diepe kloof in don bodem ontstaan, terwijl eene vloedgolf het strand te Pelli overstroomde en eene tent wegspoelde, waaronder verscheiden per sonen hunne toevlucht gezocht hadden, en een voorraad juist ontscheepte levensmiddelen, welke door de regeering gezonden waren. De bevolking, voor overstrooming vreezende, vluchtte in allerijl in het binnenland. Het dorp en bot klooster van St. Constantine, in de nabijheid van Atalanti, zijn vernield en vijf monniken zijn gedood. Groote rotsblokken, van de bergen neOrgerold, hebben in Kyparissia en in andere dorpen groote schade veroorzaakt. Te Limnae en te Xerocbosion, in Euboia, was de aardbeving ook zeer hevig; 8 huizen in het eerste en 10 in het tweede stortten in. Ook te Drachmanion zijn een paar huizen en de kerk ver nield en daarbij twee vrouwen gedood. Juist had in de kerken te Athene de dienst ter viering van Goeden Vrjjdag plaats, toen de aard schokken gevoeld werden. Gelukkig ontstond er geen paniek, zoodat ongelukken niet voorkwamen. Wel te Galaxidion, waar de paniek in de kerk tengevolge bad, dat vele personen min of meer ernstige kneuzingen opdeden. De godsdienstoefening op Zondag (het Grieksche Paascbfeest) had to Athene in do open lucht plaats; zij werd door niets gestoord. Volgens het bulletin van het Obsorvatorium hebben er in de 24 uren, van Vrjjdag tot Zondag, 12 aardschokken te Athene plaats gehad, terwijl do trilling der aarde bijna onafgebroken aanhield. Bij Koninklijk besluit is terstond een krediet van 200,000 drachmen toegestaan ten behoeve van de slachtoffers der ramp. Aan het hoofd van de commissie van onderstand, waartoe personen van verschillende pai-tij en stand behooren, staat de aartsbisschop. Oostenrijk. De geschiedenis van dr. Rudolf, Prins van Turn en Taxis, die nu voorgoed zijnen vorstelijken titel afgelegd heeft en met vergunning van Keizer Franz Jozef voortaan vrijheer van Broskow zal heeten, gelijkt een hoofdstuk uit een roman. Prins Rudolf vatte omstreeks het jaar 1865 bet plan op, een beeldschoon burgermeisje te trouwen, dat hij hartstochtelijk beminde en ondanks den tegenstand zijner familie volvoerde hij het plan. De jonggehuwden vertrokken evenwel uit Regensburg onmiddellijk na hun huwelijk en niemand wist, waarheen zij gingen. In dien tijd vestigde zich in de schilderachtige hoofdstad Philippopel een jonggetrouwd paar, de rechtsgeleerde dr. Rudolf Taxis met zijne schoone vrouw. Zij leefden zeer teruggetrokken, totdat de man, die langzamerhaud een uitgebreide praktijk had gekregen en steeds in aanzien steeg, in staats dienst overging, waarin hij tot procureur-generaal opklom. Hot huis van den heer Taxis werd toen langzamerhand de verzamelplaats van de elegante wereld te Philippopel. Het gezin, dat buitengewoon gelukkig leefde, be stoud reeds lang niet meer uit twee personen, het was vermeerderd met een zoon, die later in Russi- schcn krijgsdienst trad, en eene dochter van ver blindende schoonheid, die om hare groote geestesgaven door vrienden en bekenden vergood werd. Een jong Oostenrijksch officier uit een der eerste adellijke geslachten bezocht drie jaren geleden Philippopel, zag bet meisje en was zoo door haar schoonheid getroffen, dat haar beeld hem niet verliet. Hij maakte met de ouders kennis, vroeg eu verkreeg de hand der dochter en vernam bij die gelegenheid, dat zijn bruid eene Prinses van Turn en Taxis was. Door de bemiddeling van den bruidegom verzoende de prinselijke familie zich met den advocaat, die iu zijn jeugd haren adelijken trots zoo diep gekrenkt had en deze deed voorgoed voor zich en zijn erf genamen afstand van titels en aanspraken. Frankrijk. De anarchist Emile Henry heeft geweigerd zich iu cassatie te begeven van het vonnis, waarbij hij is ter dood veroordeeld. België. In een mijn bij La Louvióre in Henegouwen is een vreeselijk ongeluk gebeurd. Terwijl zestien mijnwerkers op de gewone wijze werden neergelaten, bleef de bak halten en kantelde, met bet ongelukkig gevolg, dat negen werklieden van een hoogte van 420 31. te pletter vielen. De machinist, die niets bemerkt had, liet den kabel nog maar steeds af- loopen, zoodat de bak, plotseling weer losrakende, met een geweldigen schok naar benedon viel; de vier werklieden die zich nog hadden kunnen vast houden, werden daardoor zwaar gewond. Het parket van Borgen heeft een onderzoek in gesteld, maar wat de oorzaak van het ongeluk was, heeft men niet kunnen ontdekken. Nederland. 80 April. Do 74-jarige tonto van den diamantslijper Mulder, de vrouw, die bij de ramp in dó Nieuwe-Kerkstraafc bewusteloos uit het brandende perceel werd gedragen, is Zondag ochtend in het Israëlietisch Ziekenhuis overleden. Uit een voorloopig verhoor van den Rus Similauw, diens vrouw en do andere bewoners van het uit gebrande perceel moet de indruk verkregen zijn, dat de brand in het benedenhuis niet anders dan door een ongeluk is ontstaan, en dus in geen geval aan moedwil valt te denken. Similauw's hanglamp zat niet al te stevig in de zoldering bevestigd, waarom hij reeds vroeger meermalen zijnen boven buren had verzocht, de kinderen niet op den vloer te laten stampen en sp.ri"?^ wat hunne gewoonte schijnt geweest te zjjn. Op den bewusten avond is de hanglamp, hetzij door dreuning der zoldering, betzij door andere oorzaak, losgeraakt en gevalleu. Dat Similauw en zijne vrouw naar het achterplaatsje weken, zou alleen geschiedt zyn, wijl zij zich den toegang naar de voordeur door de vlammen ver sperd zagen. Niettegenstaande dit alles heeft de justitie de zaak ter band genomen en is van harentwege heden ochtend het lijkje van het oudste der omgekomen kinderen van Cardozo opgeëischt ter schouwing. Similauw's inboedel en schoenmakerij waren voor eene som van duizend gulden togen brandschade verzekerd. Te Amsterdam heeft zich een eerste geval van pokicon voorgedaan bij eon man en eene vrouw. De beide patiënten zjjn naar de barakkeu van het Oude Buitengasthuis vervoerd. UlrcC'llt. 30 April. In een winkel in de Choorstraat alhier kwam Zaterdag een man om eene revolver te koopen. Do bediende liet hem daarop enkele zien, waarop de man er eene in do hand nam en den trekker een paar malen overhaalde, niet anders denkende of do revolver was ongeladen. Dat dit echter niet het geval was, bleek weldra, doordien op eens een schot knalde en een kogel door de winkelkast naar buiten drong en op de straat terecht kwam. Het mag zeker een geluk heeten dat er, ondaDks de drukke passage op dat uur, niemand is geraakt geworden. Dat zoowel do bediende als de kooper hevig geschrikt waren, is te begrjjpen, zoomede dat laatstbedoelde or van afzag om nog meordero revolvers to bezichtigen. 'h C-raveiifiu^e, 30 April. H. M. de Koningin heeft, naar wij vernemen, het ontslag van bet hlinisterie aangenomen. Gisteren zijn do beeren Van Naamen en Gleichmau en do vice-president van den ltaad van State bij H. M. op audiëntie geweest om H. 31. advies te geven over de oplossing der crisis. De berichten, dat do hoor Rücll mot de Kabinets formatie zou zijn belast, zijn u elk geval voorbarig. Hot Haagse lie afd.-bestuur van den >Ned. Vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk bo- wustzjjn" vestigt do aandacht van oudere en voogden op het bedrog, dat achter menige advertentie schuilt, vooral nu, in verband niet de tentoonstelling te Antwerpen, pogingen worden gedaan om jonge meisjes daarheen te lokkon mot voorspiegeling van eene goede betrekking en van hoog loon. In de residentie is aangekomen Jbr. Mr. De Brauw, Commissaris der Koningin in do Provincie Zeoland. Eenigo wandelaars langs het strand to Scbeve- ningen hoorden Zondagavond eensklaps een luid uoodgeschreeuw, dat ter boogto van do Kerkwerf uit zee kwam. Een paar beeren gingen op het hulp geschreeuw af en ontwaarden op een landtouw, waarmede een der schuiten aan liet anker bevestigd was, een artillerist, die in hacbchjken toestand verkeerde, daar de zee, terwijl de soldaat langs dezen weg een bezoek aan de schuit had willen hrengon, aan het wassen geraakt was. De heide beeren, namelijk Jacob de Niet en M. de Mos Pzn., waagden zich ten halven lijve in het water en staken den artillerist een wandelstok toe, waardoor het dezen gelukte aan land te komen. Toen bleek het, dat do krjjgsraan niet nuchter Was en naar het politie-bureau moest worden over gebracht. Rotterdam, 1 3ïei. Heden avond omstreeks 9'/2 uur is op het spoorwegterrein te Barendrecht een zeer ernstig ongeluk gebeurd. De Parijsche sneltrein, te kwart vóór 1 uur uit Parijs vertrokken, kwam op genoemd terrein in botsing met een trein, uit petroleumtanks samen gesteld en die bezig was te rangeereu. Onmiddellijk na de botsing stonden beide treinen, die op elkander liepen, in brand. Aan blusschcn viel niet te denken. Van den Parijschen trein zijn alle waggons op 3 na geheel verbrand, en ook de petroleuratrein is geheel door het vuur vernield. Van de talrijke passagiers zijn velen gekwetst. Of er dooden zjjn, is op dit oogenblik nog niet bekend. Van de beambten der beide ti-einen hebben Bommige zeer ernstige brandwonden bekomen. Er heersebte op het terrein vau de ramp de grootste verwarriug. De passagiers, naar bier bestemd, zijn eerst te 1 uur in den nacht alhier aangekomen. De vuurgloed, door de brandende massa petroleum veroorzaakt, was in onzo stad zichtbaar. Op het vermoeden dat er in de nabijheid een geweldige brand was uitgebroken, zijn verscheiden spuiten uit gerukt, die echter, toeu het bleek dat de brand op verreu afstand van onze gemeente was, weder terugkeerden. 30 April. Do gemeenteraad heeft be sloten adhaesie te betuigen aan hot adres, door het bestuur dor Ned. Protectionistische Landbouwver- eeniging te Utrecht aan H. M. de Koningin-Regentes gericht, om het daarheen te leiden, dat door een tijdelijk schaalrecht, hetwelk de prijzen houdt op ƒ9,/* 17 en f 12 per H.L., respectievelijk op tarwe, rogge en koolzaad, en een evenredig iots hooger recht op meel en raapolie, »de gevareu, die dynastie, vaderland en ons bedreigen door achteruitgang en verarming in de voornaamste takken van nijverheid, landbouw en veeteelt, worden voorkomen". CwOCS, 1 Mei. De Grasmaand heeft haar taak voleind, De vreugd is in Ter-Goes, Daar eet men koek bij 't kermisbicr, En droomt er van geen zorg. Daar gaat de strijkstok hoog en laag, De jeugd springt op de maat, En als een vrijer zoenen wil, Dan weet de speelman raad. De Grasmaand is haar loop ten eind, 't Is kermis in Ter-Goes, Men eet, men drinkt, men springt in 't rond, De speelman heeft de zorg! Deze woorden, met eenige wijziging ontleend aan »Het Vogelschieten" van Staring, zijn vandaag ten volle van toepassing op Goes: het is kermis, de eerste Dinsdag van Mei (Mei-Dieseodag) is een dag van beteekenis in het leven der landjeugd. Geheele rijen jongens en meisjes in hunne beste kleeren drentelen door do stad om later op den dag zich tot paartjes te vereenigen. In den namiddag, als de inwendige menseh op velerlei wijze is versterkt, davert de stad van het welluidende ge brul der paartjes. In de herbergen gaat de viool en lokt de jeugd tot dansen. Gelukkig als de kastelein een stevigon vloer heeft, want zoo zwaar wordt onder het dansen met de voeten de maat aangegeven, dat een niet al te stevige vloer het afleggen zou. Bij enkele slagers eu bakkers staan groote bollen gebraden gehakt vleesch buiten de deur, waaraan do liefhebbers en liefhebsters zich te goed kunnen doen. Het vet loopt hun uit deu baard, maar er is anijs en brandewijn genoeg om het weg te spoelen. Omdat het een buitengewone dag is, heeft de commissaris van politie aan meerdere orgeldraaiers verlof gegeven hunne welluidende tonen door de stad te doen weerklinken. Als men het een beetje gelukkig treft, wordt men tegelijkertijd vergast op de tonen van een paar ontstemde orgels, van een paar gebarsten trompetten en van ettelijke schorre kolen. Het is een lawaai, dat de varkens, die te koop liggen, er tureluurseb van worden; deze paren vaak hun liefelijk geluid aan de muzikale tonen bovengenoemd. De kinderen Israëls, wakker als altijd, slaan hun slag. Messen om wonderen mee te doen; paraplu's die niet stuk kunnen al sloeg men ze tegen een boom; horloges van 10 gulden voor één kwartje; gouden ringen voor den spotprijs van een dubbeltje, en nog veel meer biedeu zij onder een vloed van woorden te koop aan, of liever zetten zij met een enorm verlies van de hand zoo waar als God leeft, verzekert de koopman, eu toch, naafloop van den 3Ici-Diesendag lacht hij in zijn vuistje. Krachtmeters met ontplofbare stoffen gelukkig geen dynamiet veroorloven deu boortjes te laten zien hoe sterk zij wol zjjn. Een stnom-earousse) laat. de boertjes en boerinnetjes zwaaien on draaien, en tieren en schreeuwen, dat een gewoon menseh or verstomd van staat. Men krygt respect voor zulke longen! Maar ook de neringdoenden in de stad profiteeren van den Mei-Diesendag; de dienstmeiden hebben hunne huur ontvangen en dat wordt voor een deel iu de manufactuurwinkels besteed. De herbergiers vooral maken goede zaken, geen al to groote glazen, geen al te onvervalschte waar, maken de winst dubbel groot. Tegen het vallen van den avond wordt de huisreis ondernomen, hetzij per rijtuig, per trein ofte voet, en dan wordt op vele dorpen do pret voortgezet, waar dikwijls extra verlof wordt gegeven om te dansen en op allerlei manier Mei-Diesendag te houden. In de stad is dan de Goescbe jeugd aau het woord of liever aan het geschreeuw; tot laat in den nacht kunnen de rustige burgers het vernemen boe de jeugd het uitbrult dat zij nog niet naar huis gaan, want moeder is nog niet thuis. Dit laatste is meestal onwaar, moeder ligt al vele uren onder de dekens of brengt onrustige oogenblikken door, onrustig omdat zc niet weet wat de Mei- Diesendag haar opleveren kanl Plotseling overleed alhier op 75-jarigen leef tijd de heer B. vau Asperen Vervotme, lid van den gemeenteraad en president van bet Ned. Hery. Kerkbestuur. Dc ovei-lcdene was een braaf man, die geen vijanden had, maar daarentegen zijne vrienden telde onder alle partijen. Do heer Vervenne behoorde tot de anti-revolutionairen. StttVCIlIsse, 1 Mei. In de heden alhier ge houden vergadering van den Gemeenteraad werden, na aanbieding van het Gemeenteverslag over 1893, beBoemd tot tegenscbatters bij de personeels belasting, de hb.J. van Putten en C. Steendijk. Goedgunstig werd beschikt op een verzoekschrift van de telefonist-beambte om het Rijks-telefoon kantoor te mogen overbrengen van de Voorstraat naar den Achterweg. Ingekomen waren nog 2 ver- 1 zoeken van de hb.: P. Gaakeer Az. c.s. en G. j Bastiaanse, ieder ten doel hebbende om een weegbrug 1 te mogen plaatsen op bet Havenplein alhier. Aan I beide adressanten werd toestemmming tot de op richting verleend. Volgens den alhier vanwege het K. N. 3Ieto- orologiscb Instituut te Utrecht geplaatsten regen meter, viel in April 11. 22 in.31. regen (verkregen in 9 aftappingen) tegen 1 m.M. in 1893; 15 m.M. in 1892; 32 m.3f. in 1891 en 79 m.M. in 1890. De hoogste barometerstand in de laatste maand was 768, de laagste 753 m.M. Itruillissc, Mei. Doordien cv door de voorjaarsstormen veel schade veroorzaakt is aan het mosselzaad, wordt thans door do mosselhande laren sedert enkele weken naar voldoend zaaigoed gezocht. Dat van Hellevoet en de Zuiderzee is veel te groot on iu Zeeland is niet genoeg aanwezig om in de groote behoefte te voorzien. Het verloren gaan van het gezaaide is vooral een gevolg van het ontijdig openstellen der booge zaad- banken in Zeeland, waarover reeds dikwijls ge klaagd word. Alleen aan enkele strandwerken in Noord-Holland zou men nog mosselzaad kunnen vinden, doch in de laatste jaren mocht dit daar niet meer gehaald worden. Wel kunnen de raeergegoede visschere zich zaad voorzien, doch daar dit aan zienlijk hooger in prijs is, heeft dit voor minder gefortuneerde nog al bezwaren. Werd dus bet zaad 8an bovengenoemde strandwerken dooi den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid vrijgegeven, dan zou dit voor velen een uitkomst zijn. IBtirgll, 1 Mei. Bij H. 31. besluit van 16 April 1894, No. 5, is aan de gemeente Burgh over 1894 tot eene behoorlijke inrichting vau haar lager onderwijs, boveu en behalve de bijdrage bij art. 45 der onderwijswet bedoeld, eene subsidie verleend van f 1150. Noorilwelle, 30 April. Dool- den raad dezer gemeente is op verzoek eervol ontslag ver leend, ingaande 15 Mei, aan de onderwijzeres mej. J. J. Voorbeijtel, wegens haar vertrek naar Ned. O.-Indië. Xicrikxec. 30 April. Zaterdag 1.1. vergaderde ten huize vau mej. Wed. Kanaar de afd. Schouwen en Duiveland" van den Bond van Ned. Oud. Nadat eenige aan de orde zijnde huishoudelijke zaken waren afgehandeld, verkreeg de heer S, van der Weijde het woord, ten einde verslag uit te brengen van de Algemeene Vergadering in de Kerstweek tv Utrecht gehouden, daar hij door afwezigheid in eene vorige vergadering daarin verhinderd was. Tot zjjn leedwezen moest hij constateeren, dat er op deze vergadering steeds eene minderheid, vooral uit de groote steden eu uit het Noorden was, die de vergadering steeds wilde drijven op politiek terrein en propaganda trachtte te maken voor hunne politieke gevoelens. Een gelukkig verschijnsel moest het evenwel genoemd worden, dat by de stemmingen ten duidelijkste bleek, dat de overgroote meerderheid der vergadering dien weg niet wensebte uit te gaan. 3Ioest spreker dit dryven van die enkele groote afdeelingen afkeuren, niet te ont kennen viel ook, dat juist die groote afdeelingen blijken gaven groote werkkracht te ontwikkelen, en spreker meende, dat, indien de vele kleinere afdeelingen deze voor deu Bond zoo ongeweuschte strooming wenschen tegen te gaan, zij dit het best zullen bereiken door die afdeelingen in werkkracht na te streven. Getrouw aan de door de leden algemeen te kennen gegeven wensch, had spreker ter vergadering steeds medegewerkt, om die voor- J stellen, waardoor de Bond op politiek terrein zou j worden gedreven, te doen verwerpen, en daarbij j zeer zeker in den geest der geheele afdoeling gehandeld. Na een woord van dank voor het verslag aan den spreker, sloot de Voorzitter deze j vergadering. I Bij kon. besluit is een pensioen verleend aan I W. Badon Gbijben, wed. Jhr. W. D. de Jonge, districts-commissaris te Zierikzee, ad f 150. Tot agent van politie 4e kl. te Middelburg j is benoemd J. Meulendyk te Waarde, vroeger i sergeant bij de veld-artillerie. In eene Maandagavond te Terneuzen gehouden I vergadering is besloten op Woensdag 15 Aug. a.s, j aldaar een luisterrijk festival to houden, waartoe verschillende muziek- en zanggezelschappen tot j deelneming zullen worden uitgeuoodigd. j /ïfi'Jlt/ee, 3 Mei. De tegen heden namiddag uitgeschreven raadsvergadering alhier kon, wegens i onvoltalligheid, niet gehouden worden, j Met bet oog op de staatkundige gebeurtenissen I heeft het bestuur der Liberale Unie gemeend, de gewone jaarlijksche algemeene vergaderingdie volgens de bepalingen van het huishoudelijk reglement in den regel vóór 1 Mei moet gehouden worden, 1 ditmaal nog niet te moeten uitschrijven. Het is het voornemen van het bestuur de af- gevaardigden en plaatsvervangende afgevaardigden tegen een nader te bepalen dag in de laatste helft I van 3Iei of in de eerste helft van Juni tot by- 1 woning van bedoelde vergadering uit te noodigen. De verkiezingsstatistiek leert ons dat Groningen enkel voorstanders van Tak'6 kieswet afvaardigde, j Drenthe evenzeer. Friesland ook enkel voorstanders. Overijsel 4 voor- en 4 tegenstanders. Gelderland 6 voor- en 5 tegenstanders. Utrecht enkel tegenstanders. Noord-Holland 10 voor- en 8 tegenstanders. Zuid- j Holland 17 tegen- en 3 voorstanders, Zeeland koos j 4 voor- en 1 tegenstander, Brabant en Limburg i zonden dezelfde 17 afgevaardigden, allen tegen- i standers van Tak's kieswet, naar de Kamer terug. I Daar 31r. J. G. Gleichmau verklaard heeft zjjne benoeming tot lid der Tweede Kamer voor het district Rotterdam niet aan te nemen, en Mr. 1 O. J. H. Graaf van Limburg Stirum zijne benoeming j te Katwijk niet heeft aangenomen, zullen in beide districten de verkiezingen plaats hebben op 11 Mei a.s.; herstemming zoo noodig op 25 Mei. Voor de kiesdistricten 's Gravenhage en Sneek zijn de aanvullingsverkiozingen op 11 Mei bepaald. Xierikzee, 2 Mei. Op de lijst van hoogst aangeslagenen in 's Rijks directe belastingen in de J provincie Zeeland, komen o. a. voor de volgende heerenCornelis Bierens to Tholen, Jhr. Mr. M. J. Schuurbeque Boeije te Zierikzee, Mr. J. A. Bolle te Renesse, F. van den Bout Cz. te Brouwerehaven, I Dr. H. M. de Bruyn de Neve Moll, Mr. J. C. van 1 der Lek de Clercq, P. P. de Crane te Zierikzee, 1 Abr. van Dijke te St. PhilipslandMr. C. J. Fokker te Zierikzee, B. G. van der Have te j OuwerkerkK. Hocke Jz. to Noordgouwe Jhr. W. M. H. de Jonge, 3L Koole Rz. te I Zierikzee, C. J. Moolenburgh te Noordgouwe, I J. Schalkwijk to Ellemeet, W. J. Vader van j 's Gravenpolder te Wissen kerke, F. J. v. d. Ven te Zierikzee, J. L. van Vessem te Oosterland, F. C. van der Vliet te Zierikzee, J. W. Wagtlio I te Tholen en A. van der Weijde te Ellemeet. De Engelsch-Amerikaansche stoomvaartlijnen i hebben aan haar agenten hier te iaude bericht, dat i zij de passagepvjjzen voor tusschendekspassagieis hebben verlaagd van 60 tot f 40. Een berucht dronkaard werd te Dordrecht gered in eene bijeenkomst van het Leger des Heils aldaar. Kort daarop werd hij wegens vroegere dronkenschap veroordeeld tot 3 weken gevangenis straf en 3 maanden opzending naar een rijkswerk inrichting. Kapitein Van Brero van het Leger vroeg gratie voor hem op grond zijner redding en de Koningin verleende gratie, zoodat de man nu slechts de gevangenisstraf behoeft te ondergaan. Te Dordrecht heeft zich Maandag het eerste geval van pokken voorgedaan en wel in het gezin van een politie-agent in de Breestraat. Daar de zieke niet in het gasthuis wenschte opgenomen te worden, wordt zjj in hare eigen woning verpleegd. Een jubilé, dat zeker wel tot de groote zeld zaamheden behoort, mag Donderdag a.s. de 85jarige

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 1