ZIERIKZEESCHE I EI WSS0I)E. Dinsdag 1 Mei 1891. ~jAcirrw vischactenT" NIEUWSTIJDINGEN. ADVERTENTIËN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 50ste JAARGANG. No. 6454. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnementof Advertentie-gelden gelieve men te ze/uien aan de Administratie Zierikzeexche Nieuwxbode" KENNISGEVIAG. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Dinsdag: don 1 Mei e.k.des namiddags te S'/i "ur°P het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeente raad zal gehouden worden. Zierikzee, den 26 April 1894, De Burgemeester, Ca. W. VERMEIJS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN: Mededeeling van ingekomen stukken. Aanbieding van het Gemeenteverslag over 4893. Voorstel tot onder- handsche aanbesteding van het driejarig onderhoud der pompen en banken in de wandelingen en op de wegen. Onderzoek der geloofsbrieven van het gekozen raadslid, den heer J. A. Legemaat, enz. BEKENDMA KING. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Secretarie der gemeente op Hemelvaartsdag zal zyn gesloten, met uitzonde ring van des middags 1^2 tot des namiddags uur, voor het doen van aangiften, den Burgerlijken Stand betreffende. Zierikzee, den 30 April 1894. De Burgemeester voornoemd, Cu. W. VERMEIJS. BEKE ND MA KING. DRAiïKWET. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat bij hen een verzoekschrift is ingekomen om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, van: LEENDERT MAR1NU3 VAN DEN EN DE. voor de kamer, onmiddellijk achter de benedenkamer van het perceel, staande op het Havenplein, wijk D No. 376. :e, den 30 April 1894. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, Cu. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. KENNISGEVING. Belasting op de Honden. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat het primitief kohier der belasting op de honden van deze gemeente, over het dienstjaar 1894, op heden door hen is opgemaakt en van den len tot den 15en Mei e.k., ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zal liggen, zullende ieder aangeslagene, binnen dien tijd, tegen zijn aanslag bij den Raad bezwaren kunnen inbrengen, bij verzoekschrift op ongezegeld papier. Zierikzee, den 30 April 1894. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, Ch. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN. Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zij, die voor het seizoen van 1894 1895 eene Jacht- of Vischacte verlangen, zich daartoe ter Gemeente-Secretarie behooren aan te melden, en dat zjj, die ter zake van onvermogen eene kostelooze vergunning om te visschen wenschen te bekomen, aldaar zullen moeten overleggen de bewijzen van toestemming door eigenaars van de vischwaters af te geven. Hij noodigt de belanghebbenden uit, die aanvragen, onder opgaaf tevens van hun leeftijd, zoo spoedig mogelyk te doen, opdat ieder in tijds van zijne acte zal kunnen voor zien zijn. Zierikzee, den 30 April 4894. De Burgemeester voornoemd, Cu. W. VERMEIJS. Amerika. Volgens het New-Vorksche dagblad de Evening Post is er in den gedrukten toestand in vele streken van Amerika een gunstige verandering gekomen. Het te New-York bestaande bureau voor werk verschaffing aan landverhuizers is tegenwoordig zelfs niet bij machte aan de vraag naar werkvolk, door werkgevers tot haar gericht, te voldoen. De vraag aan het bureau is op dit oogenblik hijzonder sterk voor boerenarbeid. Het heeft reeds vele boerenarbeiders naar verschillende plaatsen in de Staten New-York, Massachusetts, New-Jersey en Pennsylvania gezonden en men vraagt nog steeds naar meer. Deze vraag komt voornamelijk uit het westen van den Staat New-York. Indien het leger van werkloozen, dat onder aan voering van Coxey op weg naar Washington is, maar in het minst tot arbeid geneigd was, zou het weinig moeite kosten voor allen werk te vinden, binnen den omtrek van vijf mijlen van de plaats, waar het zich nu bevindt. De Zuidelijke Staten roepen ook om arbeiders. Aan het bureau kan men brieven zien uit Virginia, letterlijk smeekende om arbeiders. Families worden daar bijzonder gewenscht. Ook voor ambachtslieden overtreft de vraag het aanbod. Alleen fabrieksarbeiders vinden moeielijker plaats. Al deze mededeelingen zijn ontleend aan het bovengenoemde blad, de Evening Post". Rusland. Een geneesheer te St. Petersburg verklaarde aan een zijner patiënten, mevr. Markanow, dat zij wat gebleken is een dwaling te zijn geweest zwanger was; hij drong aan op een operatie, daar bet ongeboren kind dood was. Meer dan eens werd de operatie beproefdeindelijk gebruikte de dokter een instrument zoo onhandig, dat zijn patiënt naar bet hospitaal- moest worden gebracht ter verpleging. Het gevolg van zijn behandeling was, dat de ge zondheid der dame voor goed verwoest is. Een aanklacht werd tegen den geneesheer ingediend en deze veroordeeld tot een boete van 1000 roebels, tot het uitbetalen van een jaarwedde van 300 roebels aan zijn ongelukkige patiënt en tot 7 dagen gevangenis straf. Griekenland. Athene, 27 April. Een nieuwe buitengewoon hevige aardschok, die 15 seconden aanhield, heeft heden avond te 9'/2 ure de ramp van Atalante voltooid. Men spreekt van tallooze slachtoffers, terwijl do meeste buizen zijn ingestort. Te Athene heeïscht groote ontsteltenis en ook daar zijn enkele huizen beschadigd. Engeland. De vrouw van een werkman te Carlisle kreeg verleden week vier dochters tegeljjk; vóór 11 maan den had zij twee zonen gekregen, dus zes kinderen binnen 'tjaar. Frankrijk. Op rampzalige wijze kwam een achtjarige knaap te Parijs om het leven. Hij speelde met zjjn broeder, die hem een stuk krijt wilde ontrukken. Om het beter te behouden, stak de knaap het in den mond. De andere probeerde het te krijgen en zoo worstel den de knapen. Opeens, terwijl hij lachte, schoot den eenen jongen bet stukje krijt in de keel. Naar adem snakkend, paarsch in het gelaat, werd de jongen bij een apotheker binnengedragen. Doch al de pogingen van dezen om het voorwerp uit zijn keel te halen, baatten niet, en in de armen zijner moeder, die toegesneld was, stierf de jongen. De ongeluk kige vrouw keerde naar huis terug, het doode kind in hare armen. Duitschland. Sedert het begin van het vorig jaar werd te Forbach, in den Elzas, de vijf-en-dertigjarige in woner Boulanger vermist en thans heeft zijn vrouw aan do justitie bekend, dat zjj haar man heeft ver moord en zijn lijk verbrand. Jnffrouw Boulanger werd naar de gevangenis te Saargemünd overgebracht. Als aanleiding voor haar vreeselijke misdaad geeft zjj op, dat haar man iemand was, die geheel, geljjk men zoo zegt, ver- loopen was en dat hij herhaaldelijk had gedreigd haar te zullen vermoorden. Omtrent de ontdekking hoort men dat een bewoner van een naburig plaatsje in een bosch, onder een hoop steenen, verkoolde mensehen beenderen en verbrande kleedingstnkken vond, die naar petroleum rooken. Dit spoor leidde tot de ontdekking van het afschuwelijk misdrijf. Bcrltin. 27 April. Thans wordt het resultaat bekend gemaakt eener j.l. Dinsdag genomen officiëelo proef met het Dowe-pantser. Die proef had ten overstaan van vele opper-officieren van de artillerie, genie en infanterie plaats. De commissie had tot voorzitter kolonel Götze, door het keizerlijk ambt der brevetten gedelegeerd. Dowe trok zijn pantser aan. De officieren der infanterie laadden Mauser-geweren van het laatste model en schoten van verschillende afstanden op Dowe. Eene commissie van militaire geneeskundigen, met doctor Von Bardelebon aan 't hoofd, onderzocht het lichaam van Dowe onmiddellijk na het schieten, terwijl de officieren het pantser aan een nauwkeurige inspectie onderwierpen. Na dit dubbele onderzoek teekenden de beide commissiën eene verklaring. Die verklaring constateert, dat het pantser vol komen weerstand heeft geboden aan alle schoten en dat Dowe geen leed van de beschieting beeft ondervonden. De officieren verklaren, dat het pantser dienst zal kunnen doen in het leger, maar dat het eenige verandering van vorm moet ondergaan, alvorens bruikbaar te zjjn voor de soldaten. België. Volgens het IIbid. van Antwerpen zullen bij de uitvoering van de openingscantate voor de tentoon stelling meewerken 630 dames, 600 heeren, een dubbel sympbonie-orkest, dat men op ruim 120 muzikanten schatten kan. Een harmonie-orkest van 62 en een fanfare-orkest van 35 man worden ge oefend door de beeren De Grez en Bonzon. Daarbij komen nog 8 Thebaansche trompetten en 25 trommel en triangelslagen. zoodat men niet verre van de 1500 man zal blijven. Nederland. Amsterdam, 27 April. Eene onzettende ramp, welke aan vier jonge kinderen het leven heeft gekost, greep heden avond in de Nieuwe Kerkstraat plaats. Omstreeks 9 uur ontstond er brand in de woning van den schoenmaker Simi- lauw, een Bus, die met zijne rronw bet beneden huis van perceel 63 bewoonde. Beiden verlieten onmiddellijk het huis zonder de bovenbewoners vol doende te waarschuwen, en verdwenen. Op de eerste verdieping huisde de diamantslijper Mulder met vrouw en twee kinderen en eene tante, eene weduwe van 74 jaar, en op de tweede verdieping woonde Abraham Cardozo, sjouwerman van beroep, met vrouw en zeven kinderen. De vier jongsten, Rafaël, Salomon, Hendrika en Israël, onderscheiden lijk 6, 4, 2 en 1 jaar oud, lagen te bed, terwjjl de brand uitbrak. Door het oudste dochtertje van Cardozo, dat beneden den Rus de voordeur open werpen en achter hem de vlammen zag, gewaar schuwd. vlogen de bewoners in den schrik van het oogenblik, slechts aan zich zeiven denkende, naar beneden, en zóó ijlings verbreidde de brand zich over de beide bovenverdiepingen, dat van terug- keeren geen sprake meer kon zijn. De volwassenen en de drie oudste kinderen van Cardozo die nog niet te bed waren bevonden zich in veiligheid. De twee kinderen van Mulder worden door een der buren nog met moeite uit het brandende huis gehaald. Toen men diens tante, de oude weduwe, t® voorschijn bracht, bleek deze reeds bijna gestikt en volslagen bewusteloos te zijn. Zij werd onmid dellijk naar het Israëlitisch ziekenhuis in de buurt gebracht. De vier te bed liggende kinderen van Cardozo kon men niet meer redden. Weinige oogenblikken later, toen de brandweer het vuur geheel had gebluscht, vond men hunne lijkjes. In doeken ge wikkeld werden de jeugdige slachtoffers mede naar het Isr. ziekenhuis overgebracht door politieagenten. Het gejammer en geweeklaag der buren telkens wanneer een brandwacht met een der lijken voor het oog onzichtbaar uit do uitgebrande woning trad, maakte het tooneel van bet oogenblik nog te aangrijpender. Mulder liep onder de buren rond, zoekende naar zijne tante, en hoorde eindelijk waar heen men haar had gebracht; de oudere kinderen van Cardozo stonden weenende voor het huis, waaruit hunne broertjes en zusje verbrand en verstikt werden weggedragen. Zoo snel was alles in zjjn werk gegaan dat het vuur, toen de brandweer verscheen, reeds bijna had uitgewoed. Het blusscbingswerk moest geschieden van de daken der belendende perceelon en aan de voorzijde door middel van brandladders. Bovendien had de brandweer het ongeluk de pijp der Veeht- kraan vol glas en zand te vinden, niettegenstaande haro geregelde contróle dier kranen. Laat in den avond waren de Rus en zijne vrouw nog niet teruggevonden; men beweerde dat hjj gezegd had een ongeluk te hebben gehad met zijne petroleum lamp. De man had reeds drie malen brand gehad in zijne woning. 'S Ornvenhnge, 28 April. Heden ochtend hebben de ministers der Regentes hun collectief ontslag aangeboden. De heer Mr. Gleichman wordt waarschijnlijk nog heden door de Koningin-Regentes geraadpleegdde beerea Van Naamea en Van Panhuijs vermoedelijk morgen. Naar het Dgbld. verneemt, zon de beer J. J. van Kerkwijk zich naar Brussel hegeven en aldaar ten gehoore worden ontvangen door den koning van België, ten einde door Z. M. geraadpleegd te worden over aangelegenheden betrekkelijk den Congo-Staat. 27 April. De heer J. Bekaar, 6edert vele jaren gemeente-ontvanger alhier, beeft tegen 15 Mei a.s. eervol ontslag als zoodanig aangevraagd. Ali&glllgen, 28 April. De verpleegden in het gasthuis alhier werden heden ruim getracteerd, waartoe een menschliovend ingezetene een belang rijke gift had beschikbaar gesteld. Middelburg, 27 April Daar het meermalen is voorgekomen dat gemeentebesturen zonder voor kennis aan Ged. Staten onderhandelingen tot op neming van krankzinnigen aanknoopten met de besturen van de bij Prov. blad No. 55 van 1892 genoemde gestichtenhebben Ged. Staten bij circulaire de gemeentebesturen in deze provincie verzocht, bjj voorkomende gevallen geen stappen tot opneming van lijders in de bedoelde gestichten te doenzonder hen vooraf daarvan te hebben geraadpleegd, des noods per telegraaf. Met het oog toch, zeggen Ged. Staten, op de in de overeenkomsten opgenomen bepaling, dat de provincie eene ver goeding verschuldigd ia, wanneer het aantal plaatsen, welke voor Ijjders uit deze provincie worden open gehouden, niet is bezet, behoort de verdeeling van de patiënten over de verschillende gestichten zooveel mogelijk evenredig te geschieden. Op de door Ged. Staten dezer provincie vastgestelde ljjst van hoogstaangeslagenen in 's Rijks directe belastingen in Zeeland, komen 132 namen voor. Het laagst gezamenlijk bedrag van aanalagon bedraagt f 473,98. Zoo zich voor den nieuwen cursuB tor op leiding van hoofdonderwijzers alhier geen 20 nieuwe candidaten aanmelden, is er kans dat deze zal worden opgoheven. 80 April. Op het Molenwater had heden morgen een zeldzaam voorkomende militaire plechtigheid plaats. Daar werd namelijk voor het front van het gebeele bataljon infanterie de gouden medaille met daaraan verbonden gratificatie van f 50 uitgereikt aan den korporaal-waschbaas L. S. de Groote, voor 36-jarigen trouwen en eerlijken dienst. Honderden waren van dit schouwspel getuigen. Do plechtigheid werd opgeluisterd door het Staf- muziekcorps van het 3e reg. Inf. uit Bergen-op- Zoom. Nadat de troepen in carró waren opgesteld en de uitreiking had plaats gehad, werd voor den gedecoreerde op geheeleu afstand gedefileerd met de muziek aan het hoofd. Dit schouwspel maakte blijkbaar op alle aanwezigen een diepen indruk. Het is niet te verwonderen dat korporaal De Groote op dezen dag tal van blijken van belangstelling ten deel vielen. Niet het minst bljjvcn zijn supérieuren en minderen achter in het aanbieden van tal van stoffelijke bljjken. De Groote werd door de officieren een fauteuil, door de onderofficieren een gouden horloge, door do korporaals zes stoelen en door de soldaten eone pendule geschonkeu. Eene onafzienbare menigte woonde deze plechtigheid bij. Dezen dag zal voor den kranigen, flinken militair zeker tot een van de schoonste in zijn leven be hooren. Wij voegen dan ook gaarne bij de vele gelukwenschen die hij ontving, de onzo en hopen dat hij nog lang voor leger, dat flinken mannen op prijs weet te stellen, zal bewaard blijven. BruiiliSMC, 28 April. In de heden gehouden vergadering van den Gemeenteraad werd C. Reyn- houd mot algemeene stemmen tot klokkenluider benoemd. Besloten werd tot beschikking over den post onvoorziene uitgaven voor de pet en de jas van de havenmeester, behoudens goedkeuring vau Gedeputeerde Staten. Eveneens werd besloten met Juli a.s.t eveDals vroeger en op dezelfde voorwaarden de gemeente-reiniging to verpachten. Xierikzcc. Het Bestuur en Ingelanden van den „Sophiapolder" (N.-Beveland) zullen zich waar schijnlijk nogmaals wenden tot de Staten om calainiteus-vcrklaring van dien polder aan te vragen. Met ingang van 1 Mei a.s. is de aspirant- verificateur C. P. A. Heijmans te Roosendaal benoeuid tot verificateur 3e categorie te Vlissingon (haven) en de kommies 3e klasse E. Kaustein te Gouda, tot kommies-verificateur 3e categorie te Zierikzee. Voorts is de verificateur 3e categorie M. JT. Bos met voormelden datum verplaatst van Vlissingen (haven) naar Roosendaal en de kommies-verificateur 3e categorie J. H. Boelkens van Zierikzee naar Hellevoetsluis. Bij de jongste veranderingen in het personeel der Rijksveldwacht is: lo. Aangesteld tot rijksveld wachter C. Huiszoon, visscher te Arnemuiden (standplaats Veere); 2o. ingetrokken de aanstelling tot rijksveldwachter, ter standplaats Veere, vau M. Isheim, te Terueuzen, thans te Zierikzee; 3o. verplaatst met 12 Mei a.s. de rijksveldwachters J. J. Buurman, van Middelburg naar Vlissingen, A. J. 't Gilde, van Vlissingen naar Middelburg. Aan de Universiteit te Gent is het arts examen door den heer dr. Schouten, arts te IJzen- djjke, afgelegd. Aan de agenten van politie te Rotterdam is op order van den hoofdcommissaris aangezegd, dat hun geen traktement zal worden uitbetaald, indien bij het uitbreken van pokken in hun gezin mocht blijken, dat de aangetaste niet gevaccineerd is. Doet zich in het gezin van een politiebeambte een geval van pokken voor, dau wordt hij buiten dienst Dr. Kuyper komt in een ingezonden stuk op tegen de beschuldiging vau rnr. Lobman, in zijne jongste brochure, dat hij dezen, eigenmachtig en zonder eenig recht, van de officiëele candidatenlijst had weggelaten. Dr. K. zegt, dat er geen officiëele lijst is verschenen, maar dat mr. L. vermoedelijk eene geheel particuliere lijst van De Standaard voor eene officiëele lijst van het Centraal-comité heeft aangezien. De heer Mr. H. Goeman Borgesius zal voor Zutphen zitting nemen. In het district Sneek moet dus eene nieuwe ver kiezing plaats hebben. De Tijd verneemt van zeer bevoegde zjjdo, dat zeer waarschijnlijk de heer Reekers door de katholieken in bet district Katwijk zal worden candidaat gesteld. Op te merken valt hierbij, dat het nog niet bekend is of de heer Van Stirum voor Katwijk of Schiedam optreedt. Volgens de Post is gebleken, dat men te Eist wel degelijk met eene onderleekening te doen had, want de kiezer S. J. van Gelder heeft zelf bekend zjjn stembriefje onderteekend te hebben. Een twaalfjarige knaap uit Vaals, die een vrachtkar tegemoet was gegaan, om daarmede een eindweegs te kunnen rijden, was ongemerkt onder de kar gekropen, ten einde zich in een daar gespannen zeildoek te verbergen. Ongelukkig was het doek met vrachtgoederen gevuld en kou hij daar geen plaats vinden. Terug willende kruipen, kwam hij onder het wiel, met hei noodlottig gevolg, dat hij door het zware voertuig werd verpletterd. Omtrent den heer en de dame, die Woensdag avond in den trein van Delden naar Hengeloo zelfmoord gepleegd hebben, is niet veel naders be kend geworden. Men vermoedt echter, dat zij Nederlanders zijn, aangezien zij zich te Delden met verschillende personen in onze taal onderhouden hebben en in Twente niet geheel onbekend schenen te zijn. Donderdag zijn de lijken geheel gekleed gephotografeerdten einde de vaststelling der identiteit te vergemakkelijken en is, in tegenwoor digheid der rechterlijke macht te Almeloo, de uiter lijke lijkschouwing verricht. Naar men vernoemt, zouden de lijken heden (Maandag) nog innerlijk ge schouwd worden. Door tal van personen zijn zo Donderdag voormiddag bezichtigd, doch zonder resultaat Aanbestedingen, Verkoopingenenz. lerackc. Donderdag is alhier publiek aan besteed het bouwen van een Roomsch-Katholieke kerk en toren, met bijlevering vau banken en het noodigo materiaal. Daarnaar is ingeschreven door de 11 volgende heerenSchioffer te Rotterdam voor f 22350Van Boven te Kralingen voor f 22300; M. Nolet te Jerseke voor f 22200; A. B. Harteman te Kralingen voor f 22185; A. Mijnheere te Rotterdam voor f 20666; M. Bakkers te Prinsenhage voor f 19870; F. Raaijmakers te Nieuwer-Amstel voor f 19570; P. S. Weijtts te Bergen op Zoom voor f 19493; C. van Heul te Bergeu op Zoom voor f 18994; C. Vertraak te Wouw voor f 18612, en C. Raats te Steenbergen voor f 17497. Het werk is gegund aan den laagsten inschrijver. ii i: c ii t t IA i<: v Terstond na zijne veroordeeling is H. de Jong in hooger beroep gekomen van het door de arrond.- rechtbank te Amsterdam tegen hem uitgesproken vonnis. Verleden Dinsdag deed het gerechtshof te 's Hertogenbosch uitspraak in de zaak van den heer M. Caen te Valkenburg tegen den heer A. Xhon- neux te Vogelsang, Ejjs-Wittem, welke zaak sedert ruim twee en een half jaar aanhangig was. C. had tegen X. ontbinding van een overeenkomst van koop en verkoop eener koe, met schadevergoeding, ge vorderd op grond dat X. nalatig bleef om dezelve te leveren. Deze beweerde, dat de overeenkomst reeds vervallen was en dat dus geen ontbinding daarvan meer kon gevorderd worden. De rechtbank te Maastricht stelde X. in het gelijk bij haar vonnis van 2 Februari 1893. C. appelleerde en nu werd bij bovengemeld arrest van 't Hof dit vonnis ver nietigd de overeonkomst werd ontbonden verklaard en X. veroordeeld om te betalen: 1°. voor schade vergoeding eene som van f 15 en 2°. voor kosten van de tegenpartij een bedrag van f 600, terwijl de overige kosten werden gecompenseerd. Hier werd dus weer bewaarheid het spreekwoordWie proce deert om een koe, geeft er een toe. Voor C. werd gepleit door Mr. Savelberg, voor X. door Mr. Tripels, beiden advocaten te Maastricht. Uit Amsterdam meldt men: Omtrent de zaak der valsche bankbiljetten, welke eerstdaags voor de Amsterdamsche rechtbank zal dienen, kunnen wij nog het volgende mededeeleo. Als hoofddader zal terechtstaan 13. O. Krausse, wien ten laste wordt gelegd de vervaardiging van ruim 700 valsche bank biljetten van f 100, ongeveer 170 van f 200 en ruim 300 van f 300 en uitgifte van verscheidene dezer bankbiljetten op verschillende plaatsen. Als medeplichtigen zullen voor den rechter ver schijnen: Susanna Toebaerts, beschuldigd aan Krausse eenige duizenden guldens te hebben ver strekt tot aanschaffing van materialen en een zeer grooten voorraad valsche biljetten onder hare be rusting te hebben gehad; R. R, Thum, wien ten laste wordt gelegd, dat hij Krausse aan eene boven woning en materialen heeft geholpen, hem finan cieel steunde 'en een gedeelte der vervaardigde biljetten in voorraad had; Van Lient en Frey, die den hoofddader evenzeer met geld zouden geholpen hebben en biljetten onder hunne berusting hadden, waarvan eerstgenoemde wel, Frey niet een gedeelte in omloop bracht; Sinnige, Rempt, Keese en Loeschke, die allen valsche biljetten moeten hebben uitgegeven, en Arntz, die den in zijn bezit zjjnden voorraad aan Rempt ter hand stelde. Gelijk men weet bevinden al de genoemde per sonen zich in hechtenis. De rechtbank te Breda ontving dezer dagen een vreemden gast op het bankje der beschuldigden. Zeer net gekleed, met zorgvuldig opgestreken snor, sprak hij met, zeer beweeglijke tong, benijdenswaardig voor velen, die zulk een radheid behoeven. Dit heerschap was beticht, dat hij als speler was opgetreden en f 1 had opgestreken van een man, die hiervan kennis gaf aan de politie. De president van de rechtbank vroeg zijn beroep. Antwoord kaartspeler". Niets anders voor den kost?" >Neen mijnheer,ik ga in een koffiehuis en bied mijn kaarten aan. Een spel één dubbeltje, tien voor een gulden". >Met drie azen hé?" Juist mijnheer; ziet u (de man haalt een spel kaarten voor den dag) denk je nu eens een kaart en »Neen neen, houd die kaarten maar voor je, eigenlijk ben je een Bankier, mijnheer 1" De ambtenaar van het O. M. eischte voor dezen kaartspeler 12 dagen hechtenis en opzending naar een rijkswerkinrichting voor den tijd van twee jaren. kKBküIBDWS. Beroepen bij de Herv. Gein. te" Middelburg ds. J. Hoogenraad te Wageningen. Beroepen te Heukelom ds. G. B. Fijn van Draat te Nieuwerkerk (Duiveland). liigezoiulcii Kt ukken. „FLORALIA" en onze plantsoenen, een woord aan alle inwoners van Zierikzee. Bijna niemand kan men ontmoeten in dezen tyd of hij (rij) brengt 't gesprek al heel spoedig op 't schoone voorjaar en op de buitengewoon schoone en vroege ontwikkeling in de plantenwereld. Ieder heeft te wijzen op dit of op dat, hetwelk hem (of haar) bijzonder trof. En geen wonder, 'tls een genot een wandeling langs onze publieke plantsoenen te maken, 't Oog raakt niet uitgekeken bij het zelfs ook maar oppervlakkig beschouwen van wat de natuur daar te zien gaf en telkens weer nieuw te zien geeft: die duizend voudige verscheidenheid in vormen en kleuren, gepaard aan de oneindigheid van 't aantal combinaties, dat licht en donker, dat beweeglijke, losse en stijve, die voortdurende verandering en wisseling Onze trek is groot om, beschrijvende, met u lezeres en lezer een wandelingetje te maken, we zullen dat evenwel thans niet; we hebben een ander doel. Waar de aanleg onzer plantsoenen over het algemeen xoo goed, en de natuur zoo mild is, treft het dubbel onaan genaam, wanneer ons oog stoot, hier op een afgebroken btadknop, daar op een afgerukt blad, ginds weer op een ruw afgebroken twijg of Uk, alles afgebroken en als nutteloos weggeworpen; op andere plaatsen is het gazon vertrapt en een noodlottige doortocht gebaand door fraaie plantengroepen. Zie, de Vereeniging »FJoraJia" stelt zich ten doel den lust in 't kweeken van «Flora's kinderen" aan te moedigen en te ontwikkelen en dat ze sympathie vindt bij haar streven, bewijst de groote toetreding van dames en heeren als lid, en ook de groote toeloop om planten te ontvangen. Wy allen leden van «Floralia" en nog talloos veel anderen in onze gemeente buiten de Vereeniging, kweeken onze lieve lingen in huis en in tuin. Met de grootste belangstelling wordt de ontwikkeling er van nagegaanelk zich vormend blad- en bloemknopje wordt bespied en 't ontplooien der jonge teêre blaadjes met vreugde begroet en getoond aan huisgenooten en vrienden. Met liefderijke voorzichtigheid worden de planten behandeld, of toch geen enkel takje ec blaadje Iraakke en daardoor 't schoone geheel bederve. Onze kinderen hebben eerbied voor ons genot, dat spoedig ook het hunne wordt; we staan niet toe, dat zij er een hand aanraken, doch ze zullen er spoedig niet aan denken moed willig schade toe te brengen. En wanneer dan door onvoorzichtigheid of door ruwheid toch een wonde wordt geslagen, don is onze eerste opwelling wellicht toorn tegenover den dader, doch die toorn maakt spoedig plaats voor droefheid, want 't verlies is onherstelbaar: wie vermag al had hij nog zulk een kunstvaardige hand slechts één knopje, één blaadje, één bloempje t* vormen, zooals dat in de natuur voor ons geschiedt 1 En gelijk wy t>oor ons zelven enkele planten bezitten, die ons door hare ontwikkeling bekoren, zoo bezitten wy er gezamenlijk honderden in onze wandelplaatsen. Ook die geven dezelfde stof tot beschouwen, ook die zijn schoon, vele om haar volle natuurlijkheid en groepeering nog veel schooner dan onze eigene. Die alle zijn onze planten; ze zijn van ons allen te zamen; ze zijn gezamenlijk voor ons aller genot. Wanneer we het dan betreuren, indien onze eigen planten (in huis en tuin) worden geschonden, wanneer we onze kinderen dan inprenten, dat onze lievelingen bun heilig zijn, zouden we dan ook niet zorgen, dat onze gezamenlijke planten, ons gemeenschappelijk plantsoen niet bedorven worde door onvoorzichtigheid, ruwheid en onnadenkendheid 7 Burgers van Zierikzee, wie ge ook rijt, wij roepen U op om voor de onschendbaarheid van ons plantsoen te waken. Laten wy allen onze kinderen en die onzer bekenden wijzen op 't schoone, dat wij gezamenlijk bezitten, dan tal ook voor hen ons plantsoen worden, wat onze eigene planten voor ons zyn: levende wezens van bewonderenswaardige samenstelling en schoonen bouw, die geen menschenhand kan vormen, maar die ruwheid en onnadenkendheid alleen kan verwoesten en waarvan de verwoesting zelfs niet 't minste voordeel schenkt aan den vernieler. Indien vermogenden en onvermogenden (want by allen huist het kwaad) samenspannen, dan zullen wij een toestand ver krijgen, gelijk die in andere gemeenten bestaat: een plantsoen, waarin 't oog niet stoot op belemmerde ontwikkeling. Nogmaals, Burgers van Zierikzee, wie gij ook zijt, werkt allen met ons mede! We bevelen ons plantsoen in de hoede van 't publiek aan! 30 April 1894. Het Bestuur der Vereen. »Plora.ua". Schroefstoomschip „SCHELOE". I» I K VST Zierikzee en Rotterdam en TUSSCHENGELEGEN PLAATSEN. Mei. IniKlrrd. <(i«l. Van ZIERIKZEE: Van ROTTERDAM Dinsd. 1 's m. 7,30 u.jwoensd. 2'sm. 10,30 u. "Vrijdag 4 10,—(Zaterdag 5 11, Zond. 6 6,(Maandag 7 11,30 Passagiersvracht ZierikzeeDordtRotterdam Enkele reisRetour 3 maanden geldig lste Klasse ƒ1,25. ƒ2,—. 2de Klasse - -,50. ,75. De Directeur A. WAIW CSASTEI* §3 Op 1 Mei hopen onze geliefde 0 Ouders CORNELIS HAGE Vz. 51» en CATHARINA MENSE j hunne 60.|arlge Kctitvereenfgfos j te herdenken. St.-Maa.rtensdijk, 28 April 1894. Hun dankbare Zoon en Klein kinderen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 1