ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 24 April 1894. Aan de Dames en Huismoeders. ADVERTENTIËN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,30, frauco per post 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, 10,per jaar. 50ste JAARGANG. No. 6451. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bézorgd worden. Groote letter wordt naar ■plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de „Administratie Zierikzeesche JSieuwnbode" Op de gronden, in ons vorig No. ontwikkeld, bevelen wij bij de aanstaande hei-stemming voor een Lid der Tweede Kamer in het kiesdrict Goes aan, den heer BEKEMMAKll\G. Beschrijving der Bcrsoneele Belasting over het dienstjaar 1 Da BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, Gezien de circulaire van den heer Commissaris dor Koningin ia deze provincie van den 4 dezer (Pror. blad No. 31), Brengen bij dezen ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat met het primitief beschrijvingswerk voor de Personeele Belasting, over het dienstjaar 1831/s5- ee" aanvang zal worden gemaakt op Maandag den 7 Mei aanstaande, en de beschrijvings-biljetten op of na den 18 Mei daaraan volgende, door ol van wege den Ontvanger der Directe Belastingen zullen worden opgehaald. Zij bevelen hen aan om die biljetten nauwkeurig in te vullen, om zich te vrijwaren voor schade en onaangenaam heden, en verzoeken aan hen, die bij de beschrijving geen biljet mochten ontvangen, om zich ter verkrijging daarvan ten spoedigste bij genoemden Ontvanger aan te melden, ten einde dit vóór 31 Mei ten zjjnen kantore, volgens art. 30 4 der Wet van 29 Maart 1833 (Staatsblad No. 4), ingevuld te kunnen bezorgen. Tot tegenscholters voor deze gemeente, om aan de zijde der belastingschuldigen te dienen, zijn benoemd de heeren: J. VAN DER LINDEN, M. COUVÉE Jr., J. VAN DUKE Hz. en J. H. C. VAN RAAMD. Zij maken de ingezetenen nog opmerkzaam op de ver plichting, om bij hunne bezwaarschriften, ingevolge art. 1 der Wet van den 4 April 1870 (Staatsblad No. 60), over te leggen eea duplicaat van hun aanslagbiljet, tegen betaling van 5 Cent bij den Rijks-Ontvanger verkrijgbaar gesteld. Zierikzee, den 23 April 1894. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, Cu. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter kennis, dat de aanvang van het beschrijvings werk voor de belasting op bedryfs- en andere inkomsten voor het dienstjaar 48#*/9S door den Commissaris der Koningin is bepaald op Maandag 7 Mei 1894, e" dat het werk der Commissiën van aanslag behoort te zyn afgeloopen op ,1 October 1894. Zierikzee, den 23 April 1894. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, Cu. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris, BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, Gelet op art. 230 der Gemeentewet; Gelet op de circulaire van Gedeputeerde Staten dezer provincie van 8 Augustus 1879, No. 5 (Prov. blad No. 73); Brengen ter algemeene kennis, dat bij hen het voornemen bestaat om aan den gemeenteraad eene voordracht te doen om te verklaren, dat het gedeelte gemeentegrond, grenzende aan het pakhuis, gelegen achter den tuin van het perceel aan de Oude Haven, plaatselijk gemerkt wijk A, No. 407, en de kadasriale perceeJpn dezer gemeente, Sectie A, Nos. 1056 en 1345, welk stuk grond deel uitmaakt van het zich daarbevindend Stadsbrandpadniet meer voor den openbaren dienst bestemd zal zijn, en om dat gedeelte grond in erfpacht af te staan aan den heer W. C. DE CRANE; Zij die bezwaren mochten hebben tegen die onttrekking van grond aan den openbaren dienst, kunnen deze aan Burgemeester en Wethouders schriftelijk kenbaar inaken vóór den 30 April aanstaande. Zierikzee, den 23 April 1894. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, Cu. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. NIEUWSTIJDINGEN. Amerika. Nabij Silverbrook in Pennsylvanië beeft een botsing plaats gehad tusschen een personen- en een goederentrein. De personentrein, welke ongeveer 100 reizigers medevoerde, is bijna geheel verbrijzeld. Omtrent bet juiste aantal dooden en gewonden weet meu nog niets. Het ongeluk is te wijten aan de onachtzaamheid van den machinist, die niet op de signalen gelet had. Egypte. Wat is vorstengunst waard? Men ziejf het weder in Egyptenland, waar Riaz Pacha als hoofd van het Kabinet vervangen werd door Nu bar Pacha. Riaz Pacha was, nog pas een jaar geleden, de ziel en de leider van de zoogenaamde ♦patriot tische beweging" tegen de Engelsche bezetting. Als zoodanig woonde hij in het hart van zijn jeugdigen gebieder, den Kbedive. En zie, thans moet men vernemen dat hij «het vertrouwen van zijnen vorst verloren beeft" en, onder min of meer beleefde termen weggestuurd, de plaats moest ruimen voor Nubar! Intusschen, voor Engeland is deze ver andering verblijdend. Want niet alleen is Nubar Pacha, dien Lord Beaconsfield indertijd ophemelde als «den grootsten politicus van het Oosten", een man van energie en bekwaamheid, maar tevens was hij reeds lang aan do zijde der Engelscben eene beproefde kracht bij het invoeren van die hervormingen en verbeteringen, aan welke het land der pyramieden zijne opkomst in den laatsten tijd t,e danken heeft. Over bet geheel slaat dan ook de Engelsche pers het nieuwe ministerie met welwillende oogen gade. Men vertrouwt, dat het goed zal werken en de bestaande wrijvingen zal doen ophouden. Griekenland. AtlienC, 20 April. In geheel Griekenland is eene sterke aardbeving gevoeld. Eenige personen zijn er bij gewond. Engeland. Een rijk diner. Baron Hirsch dineerde dezer dagen in het Savoy-Hótel te Londen met zestig zijner vrienden; allen waren millionairs. Het diner kostte 1200 pd. st. I Een vreemde trouwpartij. Te Bristol verscheen de vorige week een mooie, stevige bruid, duwende haar 45-jarigen lamgeboren bruigom in een kinder wagen de trouwzaal binnen. Het volk bracht een ovatie aan het eigenaardige bruidspaar. Frankrijk. Hevige stormen en hagelbuieu hebben in het zuiden van Frankrijk, o. a. in den omtrek van Mar seille, veel schade aangericht in de boomgaarden en op de velden. Er vielen daar hagelsteenen zoo groot als walnoten. Baron de Rothschild heeft den hoofdprijs van fr. 50,000 in de loterij van Marseille gewonnen. Hij besloot het geld onder de armen te doen verdeelen. Uit Viareggio wordt gemeld, dat daar Zaterdag nacht een rijke Engelsche dame, juffrouw Lytton, in zee sprong en eenige uren later dood werd opgehaald. Zij had in den loop van een week aan de speelbank te Monte-Carlo drie tonnen gouds verloren. In de zakken van haar kleederen vond men zeventien centen; in de door haar in een logement bewoonde kamers vond men geen cent geld en ook geen kleedingstukken. Te Alinethum nabij Boulogne sur Mer begaf dezer dagen een bejaarde landman zich na zons ondergang op weg naar de woning van zijn zoon. Hij had een dubbelloops geweer, een flesch petroleum en een touw bij zich. Toen hij de woning zijns zoons naderde, sloeg de hond aan. De grijsaard schoot hem neer, goot de petroleum over het rieten dak en stak het in brand. De zoon, gewekt door het rumoer, snelde naar de deur, waarop de ontaarde vader op hem vuurde zonder hem evenwel te raken. Toen do zoon een aantal revolverschoten loste op den hem onbekenden aanrander, ging de2e op de vlucht. Den volgenden morgen vond men den grijsaard dood aan een der hoornen van het naast- bijgelegen bosch hangen. De aanleiding tot deze blijkbaar rijpelijk overlegde misdaad moet te zoeken zijn in een weigering van den zoon om zijnen vader geld te geven. België. De geheimzinnige Antwerpsche vergiftigingszaak houdt, gelijk te begrijpen is, in Belgis de algemeene aandacht bezig. De Belgische bladen schrijven er kolommen over, ofschoon er eigenljjk niet veel meer van te vertellen is. Mevr. Joniaux is alleen in hechtenis genomen, in verband met resultaten, bij het onderzoek van het lijk van haren broeder, Alfred Ablay, verkregen. Met het onderzoek van de twee andere lyken zjjn de scheikundigen nog lang niet gereed. Er worden allerlei vermoedens geopperd; o.a. verdenkt men nu Mevr. Jonianx van moord op haren eersten man, den heer Faber, die 10 jaren geleden overleed. De politie schijnt dat echter als niet meer dan een praatje te beschouwen. De beer Joniaux is tot dusverre geheel buiten de zaak gelaten. Nederland. €weniie|». 19 April. In het naburige Kscbaren vond Dinsdag het volgende treurig voorval plaats. Een jongmensch uit die gemeente, zekere B., begaf zich met zijne bruid naar 't raadhuis om het voor genomen huwelijk wettelijk te doen voltrekken. Pas waren de formaliteiten aangevangen of de gelukkige bruidegom zakte in elkander en klaagde over hevige pijnen in de ingewanden, z.oodnt het zoo jammerlijk gestoorde huwelijk eerst kon worden voltrokken, nadat de crisis tot bedaren was gekomen. Na sluiting van het huwelijk kreeg de man eon tweeden aanval, zoodat men besloot hem in een naburig huis onder dak te brengen en geneeskundige hulp interoepen. Het mocht echter niet baten, nog dion- zelfden middag overleed hij aan koliek, een treurende maagd en weduwe achterlatende. Oud-ltcicrlaiul., 21 April. Door den brigadier-majoor der rijksveldwacht W. Vonk is proces-verbaal opgemaakt tegen zekeren S. uit Dord recht, sedert eenige weken alhier verblijf houdende. S. gaf zich uit voor agent eener Rotterdamsche levensverzekering-maatschappij, en besteedde zich achtereenvolgens bjj verschillende lieden in den kost voor f 6 per week, om na eenige dagen zonder betaling te vertrekken. Hij bad zijne verwondering uitgesproken, dat in zulk eene welvareudo gemeente geen venduhuis was, en verklaarde dat, wanneer zijn kostbaas zoo iets wilde beginnen, hij wel zou helpen. En werkelijk hij hielp, want van do ten verkoop bijeengebrachte goederen onttrok bij een gedeelte aan de bestemming, en verkocht dat ten eigen bate. Tegen een anderen kostbaas had hij gezegd, dat hij zijn salaris als agent ontving bij den kassier A. Koopman alhier; dus wanneer hij niet betaalde, dan zou de heer Koopman het wel doen. Spoedig bleek dit eene onwaarheid te zijn. Bij den heer Koopman heeft hij getracht geld te krijgen op eene promesse, welke door hem was onderteekend met den naam van een geacht in gezetene van Numansdovp. Die poging gelukte niet. Bij eenige verzekerden bij eene Rotterdamsche levensverzekering-maatschappij wist hij de premiën machtig te worden, welk geld hij voor zich behield. Bij zijn verhoor beeft bij alle bovengenoemde feiten erkend. St. AllSUllaiul, 23 April. De mazelen breiden zich in deze gemeente sterk uit. In het geheel zijn ter secretarie reeds aangegeven 132 gevallen. De ziekte schijnt echter van geen kwaad- aardigen aard te zijn. Sterfgevallen tengevolge daarvan hebben nog niet plaats gehad. fiioes, 21 April. Vrijdagmiddag is eeu ge vangene uit de cellulaire gevangenis alhier ontvlucht. Het was de negentienjarige J. J., zonder beroep te Vlissingen, die bij vonnis der rechtbauk te Middel burg d.d. 19 Januari 1.1. veroordeeld werd, wegens: lo. het in het openbaar opruien tot eenig straf baar feit en 2o. wederspannigheid, tot 2 maanden gevangenisstraf. Daar hij veel aan hoofdpijn leed, liet men hem meermalen van de buitenlucht ge nieten. Ook nu op de wandelplaats zijnde, klom hij langs een ladder, door ambachtslui er neergezet, op een vijf meter hoogen muur, en sprong van daar op den Oost-Singel. Na aan voorbijkomende personen de richting naar 's Heer Arendskerke te hebben gevraagd, is hij afgedwaald en terecht gekomen in den Wilhelminapolder, waar hij reeds zeer spoedig, na zyne ontvluchting, door de politie is gevat. ('ort^Cne, 20 April. De veemarkt alhier was door verkoopers en koopers druk bezochtaan gevoerd waren 41 paarden en 80 stuks hoornvee; door te hooge vraagprijzen was de handel slap, toch was 't een zeer levendigen dag en honderden personen zag men bij (en om) de lijn, om het aangebrachte te bezichtigen. Moet worden gemeld dat honderden het aangevoerde vee en paarden bezichtigden, evenzoo kan gezegd worden dat er wellicht nog meer waven die de prijzen in oogenschouw namen, door het verlotings- eomité van «Landbouwbelang" voor de verloting (die 's avonds gebeuren moest) waven aangeschaft. Tus schen 2- en 4 ure na den middag was het stieren- keuring, waarvoor waren aangegeven 10 stuks (9 slechts waren aanwezig). De eerste prijs, ƒ15, voor een 1-jarigen stier, viel ten deel aan den heer H. Leendertse te Camperland. De tweede prijs voor een dito, 10, aan den heer A. N. van Langer .ui te Colijnsplaat. Voor I-jarige stieren bekwam de heer P. Maas Lz. te Colijnsplaat nog een eervolle vermelding. De derde prijs, f 5, voor 2-jarige stieren, werd toegekend aan den heer H. Leendertse te Camper- land, eene eervolle vermelding aan den heer A. C. Verhuist (met eveut. 2,50), de heer G. Moerland eene eervolle vermolding. Daarna begon, ten overstaan van Notaris Roelof, de verloting van do Vereeuiging »Landbouwbelang". Het ruime lokaal van den heer v. d. Linde bleek veel te klein te zijn om de belangstellenden te bevatten; ieder echter was blijkbaar prettig gestemd, waarvan misschien het fanfarengezelschap «Eendracht maakt Slacht" ook wel oorzaak was, daar 't gezel schap zich, zooals gewoonlijk, voor de Vereeuiging disponibel stelde en het publiek eenige best uitge voerde nummers hooren dood. §eherpenl§se, 20 April. Heden hield het onderwijzersgozelschap «Tholen" zijne eerste ver gadering. Deze word bezocht door 25 onderwijzers en onderwijzeressen en één voorstander. De Voor zitter opent do vergadering en heet de aanwezigen welkom. Als nieuw lid der vereeniging wordt voorgedragen de hoer Verbage, onderwijzer te St. Anualund, die met algemeene stemmen wordt benoemd. Na lezing dor notulen van do vorige vergadering, wordt keunis gonomen van de ingekomen stukken, waaronder een voorstel van het onder wijzersgezelschap to Zierikzee, om in dezen zomer in gezelschap met dat uit Tholon een gezelschapsreis te orgauiseeren, ten einde op die wijze het 50-jarig bestaan der beide Vereenigingen te vierenvoor deze combinatie bestaat aanleiding, daar de Ver eenigingen «Tbolen" en «Zierikzee" oorspronkelijk tot hetzelfde schooldistrict behoorden. In beginsel wordt bet voorstel van Zierikzee aangenomen, doch eene definitieve beslissing wordt uitgesteld tot de volgende vergadering, daar nog nadere inlichtingen betreffende de reisgelegenheid wenschelijk worden geacht. Verder wordt tot afgevaardigde voor do 48e jaarlijksche vergadering der gewestelijke Ver eeniging «Zeeland" van het N. O, die op 15 Mei a.s. te Goes zal gehouden worden, benoemd de heer J. Gelderblom te Poortvliet, die zich deze opdracht laat wolgovallen. Van de vier panton op do agenda van werkzaamhedenkunnen slechts twee worden behandeld, daar het meerendecl der aanwezigen tijdig de vergadering moet verlaten om do politiekc-Iezing van Mr. Smeenge te Tholon to kunnen bijwonen. Do beer A, Jansen te St. Maartensdijk leidt het punt in«Do onderwijzer in en buiten de school". Do inleider herinnert dat de ouderwijzer vooral ook tot roeping heeft om do leerlingen op te leiden tot allo christelijke maatschappelijke deugdendat er naast vorming van het verstand ook gearbeid moet' worden aan de vorming van het gemoed daartoe is het zijns inziens in de eerste plaats noodig, dat hij de mede werking van de ouders der kinderen geniet; dat hij oog hebbe niet alleen voor het gedrag zijner leerlingen in, maar ook builen do school en dat hij zooveel mogelijk en bij herhaling het verkeerde en het ruwe in de handelingen der kinderen bestrijd© en het goede aanmnedige. Dit punt geeft aanleiding tot veel discussie; algomeen is men het met den in leider eens, doch men is angstvallig om dezen weg op te gaan, aangezien zich daarop tel vau moeielijk- heden kunnen voordoen. De wenschelijkheid wordt uitgesproken, dat op een der volgende vergaderingen door een der leden een zoo goed mogelijk aan gewezen manier van handelen in die richting worde aangegeven. Het tweede punt: «practische opleiding van kweekelingen, wordt door den beer Luijendijk, directeur der Rijksnormaalschool te Tholen, behan deld. Daar de tijd reeds te ver verstreken is wordt de discussie over dit onderwerp tot eene volgende vergadering uitgesteld. Onder dankbetuiging aan de sprekers, sluit de Voorzitter de vergadering. - Ter aanvulling van bovensteand verslag diene, dat de le prijs van 10 voor het aanleggen van een herbarium, bestaande uit minstens 100 in het wild groeiende .planten op het eiland Tholen, is toegekend aan den heer A. Heuleonderwijzer te Poortvliet. De commissie van beoordeeling bestond uit de heeren L. K. van Dijk, leeraar aan de Rijksnormaalschool te Tholen, L. Soetersen J.W. ff. F. Buijze, onderwijzers to St. Aunaland en te Stave- nisse. Met ingang van 1 Mei is benoemd tot brieven en telegrambesteller te Oud-Gastel (N.B.) de heer J. D. van der Graaff te Schevpenisse. %ierik%CC. 23 April. Benoemd tot hoofd der school te Dreischor, de heer M. T. van Stoalen, onderwijzer te Bruinisso. Akte-examens in Zeeland. Vrijdag geëxamineerd 1 vr. en 5 raann. candidaten. Toegelaten zijn Mej. M. W. Hilderoisse en de H.H. A. P. H. van der Boek, A. L. Hartogh, allo te Middelburg en J. Kosten van Ierseke. Voor de nuttige handwerken wei-den geëxamineerd 8 vr. candidaten. Toegelaten werden Mej. M. C. Schuurkamp van Vlissingen en A. M. Tjebbes van Wemeldinge. De examens zijn afgeloopen. Te Oude Tonge is, door het schrikken van het paard, een rijtuig, waarin de heeren Z. V. en K. H. zaten, in eene sloot geraakt. De heer H. is daarbij zoo ernstig verwond geraakt, dat hij aan de gevolgen is overleden. Dat is als broertjes en zusjes verdeeld: Te Breda zijn in 1893 geboren 442 jongens en ook 442 meisjes. Het dividend der stoombootmaatschappij Over- flakkee en Goedereede over 1893 bedraagt ƒ25 per aandeel van 260 nominaal, terwijl, evenals het j vorige jaar, ruim 3000 iu de reservekas is gestort. In de afgeloopen week hebben zich te Rottcr- dam 84 nieuwe gevallen van pokziekte voorgedaan. Miskende liefde eu jaloerschheid bewogen j Vrijdagavond een 16-jarig meisje aan den B-ugel- dijkscben weg te Rotterdam in het water te springen, j Haar beminde, weinig ouder dan zij, sprong baar na en haalde haar behouden op het droge. Ver- zoend, doch druipnat, toog het minnende paar j daarop huiewaarts. I Zeer waarschijnlijk zal in 't aanstaand bad- I seizoen tusschen Den Haag en Scheveuingen een boot in de vaart worden gebracht, waarbij een f petroleummotor als beweegkracht zal worden ge- j bezigd, gelijk aan die, die thans reeds iu werking is op de pakschuiten Den Haag—Amsterdam. Het hoofddoel der onderneming is echter met de boot den vreemdelingen in de gelegenheid te stellen pleiziertochtjes te doen in de fraaie omstreken van Den Haag. I Als een groote zeldzaamheid zij vermeld dat den 20en April, te Aalsmeer, reeds rijpe aardbeziën waren. De eersten zouden heden (Maandag) te Amsterdam ter "markt worden gebracht. Sedert gernimen tjjd sukkelde eene koe van den heer M. Ruiter te 't Meer (Fr.). De veearts Plet constateerde, dat het heest een hartkwaal had ou ongeneeslijk was, zoodat het dier aan een slager verkocht werd. Bij de opening bleek, dat een stuk ijzerdraad van 6 c.M. in 't vlies van het hart was gedrongen. Men denkt, dat de koe dit ijzerdraad bij 't gebruik van hooi of gras heeft doorgeslikt. Van de befaamde «sergeantenzaak" te 'sGraven- hage was nog steeds iets in het ongereede gebleven. In het depót van discipline te Vlissingen bevond zich een soldaat, betrokken in de zaak met den sergeant T. v. A., die door het Hoog Militair Gerechtshof van medeplichtigheid vrijgesproken was. Als een gevolg daarvan is nu ook do soldaat uit het depót ontslagen en naar zijn garnizoen terug gevoerd. Te Zutfen heeft Zaterdagochtend de oppasser van den luitenant der cavalerie Van D. uit een tweeloopspistool een schot gelost op de dienstbode in het gezin van dien officier. Het meisje werd ernstig verwond. De oppasser heeft zich daarna opgehangen, na eene vergeefecbe poging om zich dood te schieten. Het slachtoffer van den moordaanslag is naar het ziekeuhuis vervoerd. Er bestaat hoop op haar behoud. Minnenijd was de beweegreden tot de daad van den militair. Blauwsel bevat bestenddoelcn, die den dood kunnen tengevolge hebben, als zy in aanraking komen met bet bloed. Een meisje te Zevenbergen heeft de treurige ervaring daarvan opgedaan. Naar gewoonte had zij de wasch doorgehaald in water, met blauwsel vermengd, zonder te letten op een kleine wond, die zij aan de band bad. Het gevolg was bloedvergiftiging, eerst in de hand, daarna in den arm en verder iu het lichaam. Thans verkeert het meisje in levensgevaar. De lichting 18.. is met groot verlof gegaan. Op hot bureau van do korapaguic ligt een hoop oude kleeding: mouwvesten en pantalons. Het zijn de exercitie-pakjes van do vertrokken miliciens. In hun beste pak zijn ze naar hunne haardsteden terug- gebeerd; het overige hebben zij iugeleverd. Korporaal X., zegt de sergeant-majoor, neem eens een paar manschappen en breng deze oude kleeding bij Levie. Voor een mouwvest moet ik 20, voor een pantalon moet ik 15 cts. hebben. Denk er om, dat Levie niet minder geven mag, want de opbrengst is reeds geboekt op de zakboekjes van vertrokken miliciens. Goed, majoor. Zeg eens ventje, heb jij dat pakje zelf gekocht? Ja, luit'nt, maar ik heb eerst aan den ser geant gevraagd, of het goed was. En wat betaal je er voor? Drie gulden, luit'nt. Waar heb je het gekocht? Bij Levie, luit'nt Die ooren heeft om te hooren die boore: in het belang van onzen soldaat. (Am. Gt.) Aanbestedingen, Verkoopingenenz. Ten overstaan van den Notaris Mr. J. C. v. d. Lek de Clercq is d.d. 21 April 1894 voor de erven van den heer J. de Rijke verkocht: De opstal en het erfpachtsrecbt van een woon- huis en erve te Stavenisse, voor 1000. I. M l> It O 1 IV. J Li eene Vrijdagavond gehouden vergadering j van het hoofdbestuur der «Maatschappij tot be- J vordering van landbouw en veeteelt in Zeeland" is, iQ de plaats van den heer J. van der Have Az., bonoemd tot lid der provinciale keuringscommissie de heer Job van der Have Cz. te Ouwerkerk. II Ml T I k iT De rechtbank te Arnhem heeft den onderwijzer I v. d. B. uit Wageuingen, wegens ongeoorloofde handelingen met zijne leerlingen, veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf, met het verbod om gedurende 6 jaar als onderwijzer te fungeeren. j Naar wjj vernemen, zal de verdediger van Machiel Lampier, de heer Mr. F. N. van der Bilt j te Middelburg, hooger beroep aauteekenen van het vonnis der rechtbank aldaar, waarbij Lampier wegens den drievoudigen moord tot levenslange gevangenis straf is veroordeeld. ÜERkülKUWS. Aangenomen het beroep bij de Ned. Herv. gem. te Meppel, door ds. J. Ossewaarde te Sluis. Nu de schoonmaak druk in gang is en alles uit gehaald wordt uit de kasteu en hoeken en van den zolder, au ondergaat ook de kleerenvoorraad onder- zoek en herziening en komt er menig stuk kinder- kleeding voor den dag, dat betere dagen gekend heeft en toch nog te goed is om door niemand meer gebruikt te worden, in vergetelheid te ver stikken of naar de Iorrenmand te gaan; ook nog te goed om aan de deur weggegeven te worden. Wij zijn er bijna zeker van, dat onder de bedoelde kleeren menig afleggertje schuilt, dat nog zeer goed zou te pas komen aan een arm kind, en dat reeds terstond bruikbaar zou zyn of met eenige wijziging bruikbaar te maken. Eilieve, Dames, laat hierover uwe aandacht eens gaan. O, indien gij eens, zooals wij, zoo dagelijks kondet zien, boe povertjes en sjofel en hoe dunnetjes en onvoldoende vele arme, kleine knapen en meisjes gekleed zijn en ter school komen, ook soms door regen en wind, wij houden ons verzekerd, dat gij ons wel zoudt willen belasten met de zorg om aan dergelijke afleggertjes: japon netjes, manteltjes, schoenen, laarzen, buisjes, broeken enz. een goede bestemming te geven en er de arme kleinen mee gelukkig te maken. De ondergeteekenden, onderwijzeressen aan school A, willen gaarne zulke kleertjes van u in ontvangst nemen en ze naar hun beste weten ouder de kleinen uitdeelen. Zierikzee, 23 April 1894. J. E. VAN DER PLANK. H. L. LEUPEN. XlorïliKCC, 23 April. Uitslag der door Burgera. en Weth. dezer gemeente heden gehouden aanbesteding van het uitvoeren van onderhouds werken, vernieuwingen en herstellingen aan de gobouwen en andere werken der gemeente Zierikzee: le Perceel. De openbare gebouwenwaaronder begrepen zijn de poorten, torens, riolen, stadsbrand- en vroonpaden enz. Minste inschrijver J. van Dijke Zoon, voor 2690. 2o De kaaimuren. Miuste inschrijver H. C. van den Ende, voor ƒ985. 3e De beschoeiingen en paalwerken. Minste iuschrijvev P. Bodt, voor ƒ664. 4e De bruggen. Minste inschrijver C. A. Wisse, voor ƒ318. 5e Het Sas en Sashuisje. Minste in schrijver C. A. Wisse, voor ƒ117. 6e Het leveren van materialen en het uitvoeren van werken voor het onder houden der havendijken. Minste in schrijver H. C. van den Ende, voor f 1849. 7e De schoolgebouwen. (Middelbaar onderwijs). Minste inschrijver W. Anker Wz., voor ƒ680. 8e De schoolgebouwen. (Lager onderwys). Minste inschrijver P. Aleman, voor f 890. 9e De gebouwen enz. op de begraaf plaats. Minste inschrijver J. Bartels, voor f490. 10e De pompen en banken in de wandelingen en op de wegen. Minste inschrijver J. Anker Az., voor f 385. Alles gegundmet uitzondering van het 10e Perceel, waarvan de gunning is aangehouden. Schroefstoomsctiip „SCHELDE". i» iws t Zierikzee en Rotterdam en TUSSCHENGELEGEN PLAATSËJf. April. Aiii.leril. I|)il. Van ZIERIKZEE: Van ROTTERDAM Dinsd. 24 's m. 7,30 u. Woensd. 25 'sm. II,u. A r||<l. 2? 7,80jZater.28 II,— Zond. 29 8,30 jMaandag 30'sum. 12,30 Verminderd Passagierstarief. Enkele reisRetour 3 maanden geldig lste Klasse 1,25. 2,—. 2de Klasse ,50. ,75. De Directeur, A. AAA lilJüTEL. V Omlertromvil LEENDERT MARCELIS VAN KOGELENBERG CORNELIA LAURINA DUBBELMAN. Zierikzee, Kralingen, 20 April 1894. V («cboren WILLEM JOHAN CHRISTIAAN, Zooil van W. J. C. DE MOOIJ en M. VAN OLDEN. Magei.ang (Ned.-Indië), 20 Fehr. 1894. Op 19 dezer overleed, na een smartelijk maar geduldig lijden van vier en een halve maand, onze geliefde zoon en broeder CORNELIS, in den ouderdom van 19 jaar en 11 maanden. Een ieder kan beseffen hoe zwaar ons dit ver lies valt. Renesse, 22 April 1894. M. DE JONGE. N. DE JONGE—Overduevs en Kinderen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 1