/HlllkZIIMIII NIEUWSBODE. Zaterdag 21 April 1894. Directeur-Uitgever J. WAALE. Tweede Blad. Algemeen Overzicht NIEUWSTIJDINGEN. 1, I 1% II Q u X%. Verschijnt DINSDAG, DONDEBDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per pos* f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indiö enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 50ste JAARGANG. No. 6450. Ad verten tienvan 13 regels 30 Cis. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 42 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnement8- of Advertentie-gelden gelieve men te zetulen aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" der vorige week. De jDuitsche Rijksdag heeft Maandag j.l. een zeer belangrijk besluit genomen. Met 168 tegen 145 stemmen heeft men het voorstel tot intrekking der Jezuïetenwet aangenomen. Bij de derde lezing van het voorstel weerlegde de afgevaardigde Hompesch nog eens de vrees, dat toelating der Jezuïeten in Duitschland de vrede verstoren zou. Van de zijde der volkspartij, van de socialisten, van de vertegen woordigers van den Boerenbond, van de Elzassers en Polen werden korte verklaringen voor het ont werp, van de zijde der nationaal-liberalender Rijkspartij, der vereenigde vrijzinnigen en der conser vatieven er tegen afgelegd. Vervolgens werden de enkele artikelen met geringe meerderheid aan genomen en eveneens bij hoofdelijke stemming de geheele voordracht. Eu zoo is dan nu ook dit gedeelte van den cultuurkampf verdwenen. Onder- tusschen is door den Rijksdag behandeld en ver worpen het voorstel van den conservatieven Graaf Kanitz om in Duitschland een graan monopolie in te voeren. De Graaf meende, dat, nn de graanrechten door de aanneming der jongste handelsverdragen verminderd zijn, het vaststellen door de Regeering van een bepaalden prijs voor het graan het eenige middel was om den landbouw voor ondergang te behoeden. Mocht dit voorstel verworpen worden, dan waarschuwde Graaf Kanitz den Rijksdag nu reeds, dat de agrariërs, die niet voornemens waren den strijd op te geven, het toch later weer ter tafel zouden brengen. Door de liberale leden Barth en Von Bennigseu, die in het voorstel socialistische strekkingen zagen, werd het krachtig bestreden en Richter betoogde, dat de tijd gekomen was, om de socialisten-wet tegen de conservatieven uit te vaar digen. Ook de Rijkskanselier Von Caprivi verzette er° zich hevig tegen, en hij verklaarde zelfs, dat, indien het voorstel mocht worden aangenomen, hij niet langer Rijkskanselier zou willen bljjven, omdat hij de gevolgen niet dragon wilde. Met 159 tegen 46 stemmen werd het dan ook verworpen. Keizer Wilhelm is weer thuis gekomen van zijn bezoek aan Venetië en Weenen, waar hij zijne beide boud- genooten, den Koning van Italië en den Keizer van Oostenrijk ontmoette. Uit Venetië, waar hij met veel luister ontvangen was te Abbazia, waar zijne gemalin vertoeft, teruggekeerd, vertrok hij Vrijdag van daar naar Weenen. Daar werd hij ontvangen door Keizer Frans Jozeph, den Burgemeester der hoofdstad, het personeel der Duitsche ambassade en andere autoriteiten. Frans Jozeph en de Aarts hertogen droegen den Pruissiscben uniform met den Zwarten Adelaar Keizer Wilhelm was als Oosten- rijksch huzaar gekleed. De beide Vorsten groetten elkander hartelijk en ook de begroeting van de Aartshertogen was zeer vriendschappelijk. In een open rijtuig reden de beide Keizers te midden eener geestdriftvolle menigte naar den Hofburg, waar de hooge gast door de Aartshertoginnen en de hooge hofbeambte, Graaf Kanolky, Prins Winduch- grlitz en de overige Ministers werd ontvangen. Verschillende bezoeken werden door den Keizer afgelegd en overal werd hij met den meesten eerbied ontvangen. Of hij met zijn hoogen bondgenoot over politieke zaken gesproken heeft is nog een geheim maar zeer onwaarschijnlijk zou het zijn, indien dit niet gebeurd ware. Zaterdag middag is Keizer Wilhelm uit Weenen vertrokken, door Keizer Frans Jozeph uitgeleide gedaan. Eene talrijke volksmenigte, die zich bevond in de straten waar de Keizers doorreden, begroette hen met luide toejuichingen, zoodat de Duitsche Keizer wel een goeden indruk van de Weeners zal medegenomen hebben. Intusschen zit Koning Humbert weer in moeio- hjjkheden. Crispi heeft uitdrukkelijk verklaard, dat hij niet voornemens is te berusten in de bezuinigingen, die de financiëele commissie op de begrooting voor oorlog en marine wil invoeren. De Kamer zal dus raoeten beslissen, of zij bij dezen strijd tusscben de Regeering en de commissie, de heeren Crispi en Sonnino of de heer Baccelli zal volgen. Na de verklaringen, welke de heer Crispi heeft afgelegd, bestaat er geen twijfel meer, of de ontbinding der Kamer zal vermoedelijk volgen, zoodra de voor stellen der Regeering worden verworpen. Trouwens ook in eene bijeenkomst der commissie, waarbij de heer Crispi tegenwoordig was, legde de Minister- President eene dergelijke verklaring af. De heer Crispi zeide, dat hij zeer goed wist, welke gevaren verbonden zijn aan het houden van algemeens ver kiezingen in een tijdwaarin de anarchistische beweging in vele deelen des lands eene buiten gewone hoogte heeft bereikt; maar niettemin ver zekerde hij, dat hem niets anders zou overblijven dan den Koning machtiging te vragen tot ontbinding der Kamer, indien de meerderheid het hem onmogelijk maakte aan het bewiud te blijven. Maar de beslissing van den strijd tusscben Crispi en de Kamer is nn weer voor eenige dagen uitgesteld, daar de Kamer gehoor heeft gegeven aan 's Ministers verlangen om eerst de begrooting af te handelen. Evenwel zal men met vrij groote zekerheid over den toestand kunnen oordeelen, zoodra de oorlogsbegrooting aan de orde komt, want d»n reeds kan bet blijken hoe de meerderheid denkt over de bezuinigingen, die de commissie in zake de Iegeruifcgaven wil invoeren. Ook in Jünf/eland en Frankrijk werden de begrootingen ingediend. De Engelsche begrooting sluit met een tekort van 4,500,000 pd. st., doch de Minister van Financiën Harcourt beweert, dit tekort te kunnen omzetten in een saldo van 291,000 pd. st., door de verhooging der successiebelasting en de belasting op bier en op alcohol, terwijl tevens de inkomstenbelasting in die mate zal verhoogd worden, dat daardoor de jaarlijksche inkomsten met 330,000 pd. st. zullen stijgen. Ook de Fransche Minister van Financiën beeft eene progressieve belasting ontworpen op den grondslag der huurwaarde, be nevens een belasting op de dienstboden, waardoor hij hoopt zijne begrooting met een surplus van 513,860 firs. te kunnen doen sluiten. Zoowel ia Engeland als in Frankrijk vinden de voorstellers der Regeering van verschillende zijden tegenkanting, zoodat het zeer de vraag is, of de financiëele plannen der beide Ministers ongewijzigd zullen worden aan genomen. In elk geval zullen deze begrootingen in de beide Parlementen aanleidiug geven tot ernstigen strjjd. De burgeroorlog in Brazilië schijnt nu dan toch eindeljjk voor goed geëindigd. Na een laatste vergeefcche poging om zich van de stad Rio Grande meester te maken, heeft Admiraal Mello met zijn schip »Republiek", een der twee oorlogschepen, die hen nog waren overgebleven, koers gezet naar de kust van Uruguay en daar de wapens neer gelegd. Door de Uruguayaansche soldaten werden de Mello en de zijnen voorloopig op het grond gebied gevangen genomen. De poging der Admiraals Du Gauia en De Mello, om het wettige Vorstenhuis weer op den troon zijner vaderen te herstellen, is dus mislukt. Nederland. Olid-lleicrlailfl, 18 April. Door eenige ingezetenen alhier wordt het plan gevormd in de gemeente eene volksspaar- en voorschotbank op te richten. Men acht het van groot belang, dat zulk eene inrichting tot stand kome, om hen, die tijdelijk geld noodig hebben en dit niet op geschikte wijze kunnen verkrijgen, te helpen. Het dool is niet winst te maken, maar door onderlinge hulp elkander te gerieven. Daartoe moet de op te richten bank tevens spaarkas zijn en behooren alle eventuëele voordeelen geheel ten bate van de deelnemers te komen. Wie lid der vereeniging willen worden, moeten tevens een aandeel nemen, dat voorloopig op vijftien gulden vastgesteld is. VliN&iiijSen, 17 April. Naar men verneemt, zal de binnenbetimmering van het bavenst"+:on uitgevoerd worden onder leiding en naar teeKe- ningen van de architecten Schil en Haverkamp te Amsterdam. Het station belooft nit- en inwendig een sieraad onder de Nederlandsche inrichtingen van dien aard te worden. Het ongeluk den Belgischen zeeloods A. E. Vileijn van Vlissingen overkomen, heeft zich volgons nader verkregen inlichtingen, op de volgende wjjze toegedragen De afbaal-kotter No. 7, die nabij de Wielingen is gestationneerd om schepen van loodsen te voor zien of daarvan te halen, haalde ook Dinsdag met hare roeiboot de loods Vileijn van eeno stoomboot af, die hij van Vlissingen naar zee had gebracht. Daar echter de loodsschoener No. 9 ter zelfder boogie kwam, koersende naar Vlissingen, werd besloten hem niet naar den afhaalkotter No. 7, maar naar den loodsschoener No. 9 to brengen. Door eene tot heden onbekende oorzaak word de roeiboot van kotter No. 7, door den loodsschoener No. 9 overzeild, met het gevolg dat de loods V. bekneld geraakte tusschen den schoener en do boot en een dor matrozen verdronk, de andere sprong over op don schoener. De verdronkene moet onder het schip doorgegaan zijn, en hot is daarom, dat men niet spoedig genoeg bij hora kon zijn om hem te redden; hij verdween in de diepte en werd niet meer gezien. Vlissingen, 19 April. Van 1 Mei af komen alle treinen aan en vertrokken van het havenstation. De spoorbaan tusschen Souburg Vlissingcn-stad wordt opgebroken en eene dubbele baan gelegd tusschen SouburgVlissingen-haven. De a von d - exp r estr ei n en zullen te Vlissingen-haven van 1 Mei af aankomen: 1°. de tegenwoordige treiu van 9,40 n.m. te 10,36 n.m., 2°. idem van 9,48 n.m. te 11,20 n.m., 8°. idem van 9,22 n.m. te 11,30 n.m. ChOCS, 19 April. Wie begrjjpt het? De antirevolutionairen in het district Hontenisse zullen eenparig hunne stem uitbrengen op den liberalen heer Mr. Van Deinse, voorstander van het ontwerp-Tak, en in Goes stemmen zij op den anti-liberalen tegenstander Savornin Lohman; zelfs de anti-revolutionaire vrienden van het volk achter de kiezers durven den heer Stigter niet aanbevelen Niettemin is de partij Huvers voornemens te stemmen op den heer D. Stigter. De vergadering van ingelanden van den polder »De Breede Watering" bewesten Iersekc, Woensdag gehouden, werd door 62 personen bijgewoond. De ontvangsten over het aanstaande dienstjaar werden geraamd op f 111,149, de uitgaven op 100,564, zoodat er ruim f 10,000 is voor onvoorziene uit gaven. Het dijkgeschot, berekend naar 4 het gemet, bedraagt f 89,724; voor oeververdediging is uitge trokken f 42,200. Ter voorziening in ontstane vacatures werden de volgende drietallen opgemaakt: M. de Bokx te Goes, C. Smits te Baarsdorp en F. Buisrogge te Kloetinpe; A. M. Peman Kakebeeke to Kloetinge, J. Welleman te Kloetinge en J. Pijke to Goes; J. Vermet te 's Heer Arendskerke, W. van Stee te Baarsdorp en J. Kloosterman te Nisse. De Woensdag alhier gehouden vergadering van Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers in Zeeland, werd door 27 leden van de 77 bijgewoond. Voorzitter was Jhr. de Jonge van Ellemeet, burge meester van Oost-Ifapelle. Tot definitief voorzitter werd benoemd de beer de Jonge van Ellemeet, tot Secretaris de heer H. G. Hartman van Goes, tot. administrateur de heer Z. D. v. d. Bilt La Mottbe van Goes, tot commissaris de heer Cb. W. Vermeys van Zierik-ee. Verder werden tot bestuursleden benoemd, de heeren P. Laban uit Tolen, J. G. Gerritsen uit Breskens, J. Dieleman uit Ternouzen, en voorts de heeren J. H. O. Dominions, J. N. Elenbaas en A. H. van Buren. Door onzen commissaris vau politie is do persoon ontdekt, die door middel vau valscbheid in geschrifte een ingezetene alhier heeft opgelicht. Het is zekere C. B., die op zijn last te Wemeldinge gearresteerd en Woensdag gevankeljjk naar Middel burg getransporteerd is. (G. Ct.) Heinkengzaml, 18 April. Voor een lid van den gemeenteraad moet herstemming plaats hebben tusschen de HH. C. Remjjn Az., die 73 en J. van Damme die 61 van 150 de geldige stemmen verwierven. Jhr. C. B. M. van Cittern had 15 st Tlkolen, 19 April. Heden avond had alhier een ernstig ongeluk plaats, n.l.de vrouw van G. geraakte in brand, doordat zjj eeno hangende petroleumlamp, welke van binnen in brand Btond. uit den hanger wilde lichten. De lamp spronj terwijl zij zulks deed en de brandende petroleum kwam in aanraking met hare kleeren. Op het geroep vau hulp snelden eenige personen naar binnen en wikkelden haar onmiddellijk in wollen dekens, zoo dat zij alleen ernstige brandwonden aan beide armen, handen en aan de keel heeft. Onmiddellijk werd door dr. J. van de Bnrght geneeskundige hulp vorleend. In de woonkamer is ook het een en ander in brand geraakt, doch door tegenwoordigheid van geest van haar vader onmiddellijk gebluscht. minveuiüiNC. 19 April. Aan deze gemeente is een buitengewone Rijkssubsidie van f 2757,66 verleend, in zake den schoolaan- en verbouw, waar mede dezer dagen een begin wordt gemaakt. ÜCierikzee, 20 April. Bij Kon. besluit is pensioen verleend aan W. C. Leeflang, wed. A. Hogenboom of Hoogenboom, lichtwachter bij 'sRjjks kustverlichting, ad f 135. Akte-Examens in Zeeland. Woensdag geëxami neerd 6 vrouwelijke candidaten. Toegelaten zijn de dames J. R. Robijn, H. G. Giljam, beiden van MiddelburgW. A. Bolland van GoesJ. W. v. d. Swalrne van Heinkenszand en G. W. Bot van Vlissingen. Voor de vrjje- en orde-oefeningen werden ge ëxamineerd S vrouwelijke candidaten. Toegelaten werden de dames E. S. Kok van Zaamslag en E. Korsten van Middelburg. Voor de nuttige handwerken werden geëxami neerd 8 vrouwelijke candidaten. Toegelaten werd mej. E. Korsten van Middelburg. Donderdag geëxamiuoerd 6 vrouwel. candidaten. Toegelaten de dames M. C. Schnurkamp van Vlis singen en A. M. Tjibben van Wemeldinge. Voor de vrjje- en orde-oefeningen werden ge ëxamineerd 8 vrouwelijke candidaten. Toegelaten de dames J. R. Robijn en H. G. Giljam, beidon van Middelburg, en J. van de Swalme van Hoin- kenszand. Voor de nuttige handwerken geëxamineerd 2 vrouwelijke candidaten. Toegelaten do dames J. R. Robijn van Middelburg en W. A. Bolland van Goes. Aon de Rjjks-Universiteit te Leiden is het candiduats-examon in dc taal- en letterkunde van den Oost-Indischen Archipel afgelegd door den heer A. A Fokker. De beer J. Vermeulen, directeur der rijks hoogero burgerschool to Middelburg, heeft zjjn eervol ontslag als zoodanig aangevraagd. Benoemd tot directeur van het telegraaf kantoor te Vlissiugeu, de beer D. van Gigch, thans te Gorinchom. De verkiezingen zjjn nog lang niet ten einde Volgens artt. 106 en 107 der Kieswet moet do gokozene in één of meer districten over de al of niet aanneming zich vorklaren binnen drie weken ha den dag, waarop hij het bewijs heeft geteckend, dat hij een afschrift van het proces-vorbaal van zijne benoeming heeft ontvangen. Dat bewijs moet hjj bij het bokomen van het afschrift afgeven. Laat hij drie weken zonder kennisgeviug voorbij gaan, dan wordt hjj geacht dio benoeming niet aan te nomen. Als iemand gekozen is en tevens elders in her stemming komt, vervalt do herstemming, wanneer de gekozene de benoeming aanneemt. Dan moet binnen 14 dagen een nieuwe keus geschieden. Wegens de vele dubbolo keuzen en herstemmingen zal de afloop van het vorkiezingswerk nog ten minste een maand in beslag nemen. Als de nieuwe Kamer op 16 Mei bijeenkomt, zal zij wellicht nog niet voltallig zjjn. Te Bergen op Zoom is bij do gehoudene veiling van de gebouwen, oesterput, perccelen enz. van de maatschappij »de Paarl", (firma Swaan en Dorrepaal) geen enkel bod ingekomen. Te Bergen op Zoom is een eerste geval van pokziekte geconstateerd bjj de wed. v. d. B. in de Koepelstraat. De ljjderes was voor eenige dagen uit Rotterdam gekomen. Dat is een koopje voor heeren jachtliefhebbers! Door den ontvanger der registratie en domeinen zijn te Zevenbergen 40 Hectaren jachtveld voor een termijn van vijf jaren verpacht en toegewezen aan J. v. B. voor.... een dubbeltje of 10 Cts. por jaar. In Zuid-Holland zijn, voor zooveel ofliciëel bekend is, in Maart niet minder dan 417 gevallen van pokken voorgekomen. Daarvan kwamen 252 gevallen voor te Rotterdam, 80 te 's Gravenbago en 23 te Barendrecht; do overige 62 gevallen zijn verdeeld over 18 verschillende gemeenten. Op 17 dezer zijn te Rotterdam weder 20 nieuwe gevallen van pokken voorgekomen. Eene valsche munters-bende heeft jaren achtereen te Rotterdam huisgehouden en eerst voor korten tijd is baar bestaan aldaar ontdekt. Het hoofd der bende was zekere Schapira, die met nog een paar andere Israëlieten uit Gallicië er een beroep vau maakte om nagemaakte Oosten- rijksche en Russische bankbiljetten voor ruim de helft der waarde van echte te verkoopen. Vertrouwde agenten reisden alles af en kozen met arglist en sluwe voorzichtigheid hunne slachtoffers. Vonden zij iemand, die door geldzucht niet ongenegen was met hen in relatie te treden, dan toonden zij hem als monsters eenige echte biljetten. Het slachtoffer liet zich dan gewoonljjk spoedig vangen. Hij werd ter meerdere veiligheid uitgenoodigd met eenige duizenden guldens naar Londen te kotnon, om daal de biljetten in ontvangst te nemen. De oplichters zorgden er echter voor dat do koopers niet naar de Engelsche hoofdstad kwamen, maar wachtten hen te Rotterdam reeds op. Aldaar kwam dan Scbapira op het tooneel, die den kooper naar de eene of andere stille herberg bracht, waar de zoogenaamde valsche biljetten tegen baar geld zouden overhandigd worden. Boven en onder het pakket bevonden zich dan eenige echte biljetten, terwijl zich in het midden niets dan slechte na maaksels bevonden. Was de kooper niet wantrouwend en nam bjj het pak ongezien naar huis, dan was de slag ge slagen. Maar ook al werd het bedrog dadelijk iu de herberg ontdekt, dan zorgde Schapira er wel voor, dat hij bet geld niet behoefde terug te geven. Dan verschenen zijne medeplichtigen, als politie dienaars verkleed, en namen het pakket en het geld in beslag. Daarbij werd dan Schapira, die deed, alsof hjj doodsbenauwd was, quasi in hechtenis genomen en daar het bedrogen slachtoffer ook goede redenen bad om niet met politie in aanraking te komen, pakte deze intusschen zoo spoedig mogelijk zjjne biezen, en wachtte er zich natuurlijk wel voor, aangifte van het bedrog te doen. Aldus hadden de oplichters jaren lang vrij spel, totdat eindelijk door een toeval de zaak aan het licht kwam. Een persoon nameljjk, wien in een spoorwegcoupé door een dier agenten dergelijke bankbiljetten waren' aangeboden, hoorde den ver leider op slimme wijze uit en deelde toen, wat hjj te weten kwam, aan de Weener politie mee, die op hare beurt de Rotterdamsche politie met de feiten in kennis stelde, waarop Schapira en consorten gevangen genomen wei-den. Hanne uitlevering is thans door de Oostenrjjksche regeering aangevraagd. Te Krimpen a/d. Lek werd dezer dagen door een heèr uit Rotterdam aan W. M. den Ouden en zjjne vrouw aldaar, het zeldzame aanbod gedaan om afstand van hun kind te doen, een allerliefst knaapje van ongeveer l'/j jaar. Niettegenstaande hun f 13,000 werd aangeboden en de menschen tot de arme werkende klasse behooren, besloten zjj toch het knaapje niet af te staan. Door A. J. Weekhout, tuinier te Krimpen a/d. IJse!, zyn op Maandag 16 dezer de eerste nienwe aardappelen van den kouden grond aangeboden aan H. M. de Koningin-Regentes. Een matroos werd in een inrichting aan den Zeedjjk te Amsterdam door een 6-tal dametjes, onder aauvoering van zjjn uitverkorene, in een kast van 6 tot 10 uur opgesloten gehouden en daarna met de traditioneele haarspelden netjes geteekend. Te Amsterdam zjjn reeds de eerste penlvx-uchten aan do markt geweest. Dinsdag middag stoeiden eenige schooljongens in Klarendal te Arnhem. Een der jongens, gewoon te stompon met zjjne vuisten en een duim vooruit, raakte een zoontje van Peters, wonende in de Beek straat, in de mildstreek. Thuis gekomen, zwol do plek op, en 's avonds was do knaap overleden. De reden van do invrjjhoidstelling van Van der Goorbcrg, beklaagd van mishandeling van den per soon R., in het Alexandersveld te 's Hage stervende gevonden, is gelegen in het feit, dat bij eene nader ingestelde lijkschouwing omstandigheden aan den dag zjjn gekomen, waardoor het onmogeljjk is den dood een onmiddellijk gevolg to noemen van de mishandeling, ja zelfs verband tusschen do mis handeling en den dood te zoeken. Men verzoekt ons bet volgende te plaatsen: Hot >Vlaamsch Grievenkomiteit van Antwerpen" ter verdediging der Nederlandsche taalbelangen in België richt eenen dringenden oproep tot de Vlaamsche en Hollandsche deelnemers aan de wereld tentoonstelling van 1894, opdat zij voor de opschriften hunner uitstallingen en voor hunne berichten r het publiek zoo niet uitsluitend, dan toch bjj voor keur het Nederlandsch zouden gebruiken. Autwerpen, meent gemeld komiteit, is eene echte Nederlandsche stad de Vlaamsche en Hollandsche tentoonstellers zullen zulks jniet vergeten en zullen ook voor hunne taal denzclfden eerbied betoonen, als vreemde volkeren voor hunne eigene spraak steeds koesteren. Wij ondersteunen ten krachtigste deze gegrondo opmerking. Volgens de statistieken, opgemaakt naar de volks optelling van 18i>0, spreekt de groote meerderheid der in woners van België Nederlandsch. Vermits deie laats ten met de Noordnederlandcrs veruit het grootste getal bezoekers zullen uitmaken, hebben de tentoonstellers er alle belang bij, dit bericht iu acht te nemen. Hccrliosdi en haar stichter. Jacob van 't Lindenhout is de zoon van een wèlgestcld landbouwer uit Beuningen, in de Betuwe, afstammeling vau een zeer oud geslacht. Een zijner voorvaderen behoorde tot het leger van Graaf Lodcwjjk van Nassau na den veldslag op de Mooker- heide. De knaap had eene gelukkige jeugd; ofschoon van zwakke gezondheid, die heiu afzondering oplel, was hjj vau levendigen aard. Voor drie dingen interesseerde hjj zich bijzonder: lo. voor het geheim zinnige, 2o. voor de machinerie en 3o., als Gladstone, voor het boomenvellen. Omtrent de verschillende proeven, in deze drie vakken van menscheljjk weten cn kunnen door Jacob genomen, wordt ons bericht, dat de knaap, bij eene mislukte poging tot bet vervaardigen van eene machine, dankbaar was, daar het hem van lieverlede duideljjk werd, dat het dwaas en oudeugend is eeuwigdurende werken te willen maken. Indien dus het machine-scheppings vermogen bij Jacob aanwezig ware geweest hetgeen blijkbaar faalde dan zou het eene scheppingskracht zjjn geweest, die den taud des trjds trotseerde. Ook omtrent het derde vak, het boomenvellen, vernemen wjj veel wetenswaardigs. Hoe zwak ook van gezondheid, de bijl werd gehanteerd, en groot was het genot van den knaap onder den arbeid. Do reuzen moesten het ten laatste opgeven en ploften ncör. Ik wilde", schrijft Jacob, >er over heerschen." Scheppen van vergankeljjke, op godsdienstigen grondslag gevestigde werken en ze beheerscken ziedaar de twee hoofdfactoren uit Jacob's bestaan, ook waarneembaar in zijne latere Neerbosch-stichting. Aanvankelijk was de leer- en leeslust bij Jacob van 't Lindenhout slechts matig ontwikkeld. Eerst na zyn vijftiende jaar komt de lust om te weten en te leeren bjj hem boven. Een periode van ongeloof, van vrij onderzoek, treedt inde Bijbel wordt vergeten; omkeer wordt daarin gebracht door den dood van zjjn eonigen broeder. Als hjj daarna zjjn Bijbel weder opneemt, vindt hij op bijna elke bladzijde van dat Boek zjjne veroordoelinggeschreven. »Als een eenzame musch op het dak voelt hij zich in zjjn vreeselijken gemoedsstrjjd. Voor 't onderwijs opgeleid, keert hjj tot de boerderij van zyn vader terug. Daar echter neemt zjjn zielestrjjd van dag tot dag toe, en deze zal niet eer bedaren vóór hij door Bunyan's Pelgrimsreis en Hoffmann's Geschiedenis der Zending onder de Heidenen zich van zjjne ware roeping zal zijn bewust geworden. Wij vinden den twintigjarigen jonkman als colporteur van Bijbels en andere christelijke ge schriften terug. Dan wordt hij Evangelist, en in dat ambt doet hij vele zielkundige ervaringen op en komt ook met vele arme weezen in aanraking, wier treurige toestand hij leert kennen. Uit de begeerte het lot dier onvermogende, ouderlooze kinderen te verzachten en te leiden, ontstaat in de lente van 1863 het plantje der weesinrichting, dat, na 31 jaren tot een forschen boom gewassen, thans volgens Mr. J. N. van Hali's April Gidsartikel uit zyn kracht is gegroeid eu dringend een snoeimes behoeft. De conclusie is deze: Neerbosch is als weesinrichting in paedagogisch en hygiënisch opzicht veroordeeld, maar de persoon van haren stichter is een leuk Christen, vroolijk en bedrijvig, en zyn vroomheid is van dezelfde soort. Hij heeft volharding, werkkracht, toewijding en een vast geloof iu eigen beginselen. Om echter eene inrichting als Neerbosch met 1100 weezen naar eisch te besturen, daartoe behoort nog iets anders dan oen vast geloof en een goede wil. Daartoe behoort wettelijke regeling en strenge Staats-contröle van en op de 1 -Q ons vaderian(i v. h. N. v. d. D.) AanbestedingenVerkoopingen enz. llciiOSSO, 18 April. Ten overstaan van Notaris Mr. J. A. Bolle werden ten verzoeke van den heer C. W. Hanse te Duivendijke verkocht: Een 1-jarige merrie voor f 116, koeien voor f\9C. f 170, f 142 en f 179; kalfvaarzen voor f 160 en f 129; jong vee voor f 140, 136, f 126, 127, 157, 117, f 142, f 115, f 102, f76, f84, fr' f 56, f 68, f 60, f 65, 30 on f 18een stier bracht f 182 op en een mestput van pl. m. 150 voer f 402. Alles buiten 10 onkosten. Te Rozendaal (N.-Br.) heeft de heer Ter Haar, rjjks-landbouwleeraar to Goes, in het lokaal van de sociëteit Burgerkring", zijne eerste landbouwlezing over zuivelbereiding gehouden, ten aanhoore van een groot getal leden der verschillende landbouw- vereenigingen van Noord-Brabant. Spreker gaf vooraf eene beschrijving van de be- standdeelen der melk, om daarna de vraag te be antwoorden: hoe gemolken, gekarnd en boter bereid moet worden, daarbij menigen nuttigen wenk ten beste gevende en de landbouwers opwekkende den ouden sleur, die bjj de boterbereiding in deze pro vincie nog te vaak wordt gevolgd, af te leggen. Ten slotte sprak hij een woord ten gunste der oprichting van roomboterfabrieken in vereeniging, zooals er reeds verschillende in Noord-Brabant en Limburg bestaan cn ruime bate afwerpen. Na afloop van de lezing stelde de firma wed. Mossee Zoon, uit Goes, belangstellenden in de gelegenheid om de machines, benoodigd voor de zuivelbereiding, in werking te zien. n e i HTS» r: i\ Xicrikzur. 20 April. Door het Kanton gerecht alhier zjjn de navolgende vonnissen gewezen, wegens Het doen plaatsen van een voorwerp op een waterkeerenden dijk in Zeeland: P. D., woonplaats onbekend, tot f 3, subs. 2 dagen. Jachtdelict H. B. te Serooskerkc, tot f 20, subs. 4 dagen en verbeurdverklaring van het niet in beslag ge nomen geweer of te betalen f 10, subs. 2 dagen. Overtreding arbeidswet J. G. te Noordgouwe, tot 2 X f 3> subs. 2 X 2 dagen. Overtreding Schelde-reglement M. de W., huisvrouw van P. H., C. de R. Jd. E. v. d. B. Jd., W. v. d. H., J. v. d. H. Wz., A v. d. H. Wz., P. v. G. Jd., M. v. d. B. Jd., allen te Bruinisse, E. v. d. H. Ch.Lz., C. L. B. P.Jz. L. I. Pz. te Cliuge, ieder tot f 3, subs. 1 dag. Als schipper niet in acht nemen van de wettelijke voorschriften, vastgesteld tot voorkoming van aan varing of aandrijving: A. V., P. K., II. de R. en J. v. d. B. Wz., allen te Bruinisse, ieder tot 5, subs. 2 dagen. Zonder daartoe gerechtigd te zijn, laten loopen van vee op weiland: L. G. te Noordwelle, tot f 5, subs. 2 dagen. J. A. K. te Duivendijke, tot 10 en 3, subs. 3 dagen elke boete. Aangespannen honden geleiden, niet voorzien van muilkorven D. V. te Kerkwerve, tot f 3, subs. 1 dag. Overtreding politie-reglement te Renesse: L. C. B. te Eikerzee, tot f 1, subs. 1 dag. Overtreding politie-reglement te Zierikzee: P. L., te Zierikzee, tot 1, subs. 1 dag. In staat van dronkenschap verkeerende, hande lingen verrichten, waarbij gevaar voor leven of gezondheid van derden bestaat: C. d. O. te Duivendijke, tot 7 dagen hechtenis. M. H. te Nieuwerkerk, tot f 10, subs. 3 dageu. Openbare dronkenschap bjj eerste herhaling: J. C. v. d. V. te Zierikzee, tot 7 dagen hechtenis. A. K. te Zièrikzee, tot 2 X 3 dagen hechtenis. J. K. te Middelburg, tot 3 dagen hechtenis. Openbare dronkenschap W. H. te Haamstede, C. T. te Bergen op Zoom, J. C. te Zierikzee en A. R. te Zierikzee, ieder tot f 3, subs. 1 dag. Qravenhase, 19 April. Het hof deed heden uitspraak in de bekende zaak der afpersing jegens een paar bejaarde vrouwenwonende te 's Heer Hendrikskinderen, nabij Goes, gepleegd door A. R. en J. F. B. v. E.twee personen uit Goes, thans te 's Gravenhage woonachtig, en voor dit feit door de rechtbank te Middelburg veroordeeld ieder tot 7 x/2 jaar gevangenisstraf, onderaanneming van verzwarende omstandigheden. Het hof bevestigde dit vonnis. In zake A. v. S., logementhouder te Brouwers haven wogens mishandeling tot gevangenisstraf veroordeeld, veranderde het hof die straf in f 20 boete.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 3