ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 21 April 1894. D. STIGTER, Eerste Blad. Vroom geknutsel. NIEUWSTIJDINGEN. Haagsche Brieven. Uit Schouwen en Duivelands verleden. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 50ste JAARGANG. No. 6450. Directeur-Uitgever J. VVAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnement»- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de „Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Kostelooze Koepokinenting en Herinenting op Zalei'dag den 91 April e.k., des namiddags te ééi» Ulir. in het gebouw voor lijders aan besmettelijke ziekten, staande in de Sint- Antonie- of Manhuisstraafc wijk C No. 80. Het Christelijk Historisch Nieuwsblad voor Zee land plaatst aan zijn hoofd eene aanbeveling voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Voor Goes, de heer Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman, voor Hontenisse de heer Mr. J. G. van Deinse. Indien men. nu weet, dat van Deinse is voor stander en Lohman tegenstander van de ontwerpen Tak, dan is de vraag gewettigd, waarom voor Goes niet Stigter gesteld, die voorstander is? Wordt hier niet weder gemeten met twee maten Toen Kuyper gracieuselijk den lieven broeder iu Christus, de heer Lohman, voorstelde en aan raadde om den zetel Goes alleen voor de behandeling der kieswetontwevpen aan hem af te staan, werd dit even gracieuselijk geweigerd. Eu die vraag en dat dringen van Dr. Kuyper en die weigering van Lohman, teekent meer dan de nitgebreidste redevoering, dan den niets-zeggen- den brief van Lohman aan de heeren de Jonge c.s. Heeft de meester te Gouda niet gedecreteerd »Hier geldt het niet de zaak van het genade leven, maar die van het natuurlijk leven, en dan »is het, wanneer men Valette kiest, precies hetzelfde, »of men hem (Kuyper) kiest »A1 stond de meest geliefde broeder in Christus, >geen voorstander van finale kiesrechtuitbreiding zijnde, tegenover Valette, Spreker zou zeggen »kiest Vallcte, omdat hij kiesrechtuitbreiding »wil Welnu Valette, die in herstemming komt te Gouda, is medestander met van Deinse en Stigter, en toch wordt door liet christelijk blad deze laatste niet aan bevolen, maar wel Lohman, die door den meester zoo goed als uitgeworpen is. En heeft niet Huvers, den anti-revo lutionairen geestverwant, door zich. can- didaat te stellen tegenover Lohman, het bewijs geleverd, dat Lohman is tegen kieswetuitbreiding Schuilt hier niet weder een adder onder het gras? Kiezers, anti-revolutionaire zoowel als liberale, laat u door het blad met een christelijk uithangbord niet misleiden, 't Is vroom geknutsel. liohinan zal zooveel mogelijk «te kies- reciitaltbreldlng trachten te beperken, STlCJTEll wil die uitbreiden, zoover de Clrondwet het toelont. Die dit laatste gevoelen omhelzen, zullen zeer zeker hunne stem uitbrengen op den heer een man, die in meer dan één opzicht in do Kamer een goed figuur zal maken. Vergadering gehouden 18 April 11. te Gouda door de C'entr. Anti-rev. Kiesvereoniging Neder land en Oranje", in de groote zaal der Sociëteit »Ons Genoegen. Afrika. In Zuid-Afrika, waar men uu reeds in den nazomer is, is de hitte zoo groot als daar sedert 50 jaren niet is voorgekomen. Te Kaapstad wijst 's middags de thermometer in de schaduw 9095 gr.; terwijl in de zon de warmte 130140 gr. bedraagt, en somtijds tegen 1 uur zelfs tot 150 gr. stijgt. Amerika. In het arsenaal van het Centraal-Park" te New-York, waar de aan een der circussen behoorende cbimpansés zijn geborgen, had dezer dagen een vreeselijk incident plaats, dat den oppasser Goss bijna het leven hacp gekost. Du kooi van de twee cbimpansés Chico en Johanna bevond zich juist hoven de kamer van den sergeant der parkpolitie. Een houten tusscheuwand scheidt de kooi in ge deelten in het westeljjke bevindt zich het mannetje Chico, in het oostelijke het wijfje Johanna. De oppasser Goss sliep in eene kleine ruimte achter de kooi. Wanneer de dieren honger hebben, geven zjj dat te kennen door in de handen te klappen of door het uitstooten van schorre kreten, welke men op de kamer van den sergeant zeer duideljjk kan hooren. 'tWas kort vóór 9 uur 's avonds, toen de sergeant een der apen iu de handen hoorde klappen en hoorde schreeuwen daarna was het een minuut lang stil, en alstoen weerklonk plotseling een smartkreet als van een raenscb door het plafond. Den sergeant bekroop de vrees, dat de dieren den oppasser hadden aangegrepen, Met twee helpers vloog hjj de trap af. Tegen het achtergedeelte der kooi lag Goss, door de armen der chirapansés vast tegen de ijzeren &taven der kooi gedrukt. Johanna had zjjn rechter arm in de kooi getrokken en verslond de hand, terwijl Chico zich van den rechter voet had meester gemaakt en daaraan knabbelde, zooals een bond aan een afgekloven been. Luide schreeuwen kon Goss niet, want het wijfje had hem in den nek gegrepen en hield hem met het gezicht tegen den grond gedrukt. Goss was blootsvoets en in zijn ondergoed. Eerst na krachtige gebruikmaking van ijzeren staven ge lukte het, den ongelukkige uit zijn hachelijke positie te bevrijden. Volgens het vorhaal van den oppasser had zich de zaak aldus toegedragen: >Ik find mij juist ontkleed, toen Chico om eten riep. Ik wilde voor hem een banaan halen en moest toen dicht voorbjj het gedeelte, waar Johanna zich bevond. Zij stak haar langen arm door de staven eu sloeg mij op den schouder. Werktuigelijk hief ik de hand op, om mij te verdedigen. Het dier had in een oogwenk mjjn hand gegrepen eu trok ze tusschen de staven door, en terwijl ze mijn hand mot do tanden vasthield, wierp zij mjj met een plotselingen ruk op den grond. Bij clien val kwam mjjn voet dicht bij do staven van Chico's kooi en in een oog wenk had Chico mijn voet gegrepen en naar zich toegetrokken". Er bestaat nog hoop, dat men den zwaar ver wonde in het leven zal behouden. Te Washington is een sensatie-proces geëindigd met de veroordeeling van een algemeen geacht Congres-lid, den 57-jarigcn kolonel Breckenridgo, tot een schadevergoeding van 15000 ds., wegens verbreking van trouwbeloften. De kolonel, een eerste steunpilaar van do orthodoxe partjjeeu getrouwd man en vader, bleek sinds 8 jaren met een van zijn catechisanten in teedere verhouding te staan. Toen miss Pollard hoorde dat hij in stilte een tweede vrouw had getrouwd, klaagde zij den don Juan aan. Het damesgenootschap van Washington heeft in een adres aan het Congres verzocht den geachten afgevaardigde uit te bannen. Duitschland. Is Jack the Ripper nu te Berliju? Deze vraag houdt dezer dagen alle Berlijnscho bladen bezig naar aanleiding van een moord, de vorige week in de voorstad Grünewald is gepleegd. Een jonge vrouw, ziekenverpleegster vau beroep, werd daar op straat vermoord govonden, met afgesneden keel, en een dag daarna werd eene andere vrouw op dezelfde plaats door eeu man aangevallen. Het gelukte haar echter te ontvluchten. Ofschoon reeds eenige personen, tegen wie ernstige vermoedens bestaan, in hechtenis zjjn genomen, is de moorde naar nog niet hekend. Te Frankfort arresteerde een agent een ver dacht persoon. Toen de gevangene op het bureau gefouilleerd werd, vond men o. a. bij hem het horloge van den agent- België. Te La Louvière is een knaap vau elf jaar gestorven aan nicotiue-vergiftiging door het rooken van een groot aantal cigaretten. Hoe nadeelig het rooken over het algemeen voor jongens is blijkt o. a. uit de resultaten van een onderzoek, onlangs dooreen Anierikaauschen dokter ingesteld op een school met 187 leerlingen. De geneesheer bevond, dat de jongens die niet rookten gemiddeld 10 percent meer in gewicht, 24 percent meer in lengte, 27 percent meer in breedte en 17 percent meer in longen-capaciteit toenamen dan de knapen die wel rookten. Tegen den Belgischen Staat is een proces aanhangig door De Wael, den aannemer van de verbouwing van het paleis te Laeken. In hot contract was bepaald, dat hij, naarmate het werk vorderde, telkens 20,000 frs. op afrekening zou ontvangen. Nu heeft hij reeds 344,000 frs. te vorderen en tot hiertoe vroeg hij tevergeefs om betaling. Plotseling is de geheimzinnige zaak Antwerpen- Gent-Lenven in eene nieuwe phase getreden door de inhechtenisneming te Antwerpen van mevrouw Jonianx, echtgenoote van den hoofdingenieur van den Waterstaat in de provincie Antwerpen, weduwe van den heer Faber en dochter van wijlen den cavalerio-generaal Jules Ablay. Zjj staat onder verdenking, drie barer familieleden vergiftigd te hebben, om zich to bevoordeelen met de sommen, waarvoor deze personen verzekerd waren. In vijf en halve kolom verhaalt de fn dependance wat haar van deze duistere zaak bekend is. De familieleden, van wier vergiftiging zjj be schuldigd wordt, zyn: haar zuster Léonio Ablay, de oom van haar man Jacques van den Kerckhove, een dor grootste industriCelcn van Gent, en haar broeder Alfred Ablay. Mej. Léonio Ablay stierf don 24 Februari 1892, terwjjl zjj hjj mevrouw Joniaux logeerde. De plot selinge dood werd aan influcuza eu longontsteking toegeschreven, maar toon er allerlei geruchten over de oorzaken van haar sterven begonnon te loopen, gaf de justitie bevel het Ijjk op te graven. Dit geschiedde 20 Maart 11 twee scheikundigen wei- aen belast met hot onderzoek. Kort nadat de oom der Joniaux, die tot zijn 60ste jaar ongehuwd was gebleven, zjjn voornemen had te kennen gegeven om in het huwelijk te treden met eene dame, dio reeds een kind van hem had, werd hij op een familiefeest genoodigd hij zijn neef Joniauxdie toen pas promotie hnd gemaakt. Spoedig na het diner word hij ongesteld, en den volgenden morgen, 17 Maart 1893, blies hij den lantsten adem uit; de geneeskundige verklaring gaf als oorzaak van den dood op: bloeduitstorting in do hersenen. Het derde slachtoffer, Alfred Ablay, wns 54 jaar en weduwnaar. Na een zeer stormachtig leven en veel omzwervingen, nam by zijn intrek bij zijue zuster te Antwerpen. Enkele weken later, den 6on Maart 1894, stierf hij na eeu kortstondige ziekte te haren huize, naar het heette aan een hartkwaal. Zjjn plotseling overlijden wekte echter de achter docht der justitie, die den 15en Maart 1.1. zjjn lijk liet opgraven en eveneens dat van den oom Yan den Kerckhove. Het schijnt dot de deskundigen sporen van ver giftiging hebben gevonden bij het ouderzoek van het lijk van Léonie Ablay, wat tot de arrestatie moet hebben geleid. Vervolg der Nieuwstijdingen in het Tweede Blad. 's Ghavf.niuge, April 1894. De tijd der puzzle's is voorbjj: de lente heeft haar intocht gedaan op vorstelijke wijze met een rijkdom van kleuren en tinten, die het hart ver warmt en het oog weldadig aandoet. Natuur spreidt haar voorjaarstoilet ten toon en telken jare geeft de aanschouwing ervan nieuwe reden tot bewondering. De wintervermakelijkheden beginnen dan ook niet meer te trekken. Théatre en concert zaal worden spaarzamer bezocht en de soiréetjes in de huiskamer verliezen haar bekoring. Toch is er op dit oogenblik een puzzle, één raadsel dat alle hoofden in den Haag bezig houdt, do vraag namelijk zal Tak winnen of verliezen. Evenals bij de puzzle's van goeden huize, geïmporteerd uit Engelsche fabrieken en uitgevonden door Engelscbe breinen, is de eigenaardigheid van dit zeer specifiek Hollandsch raadseltje, dat als men denkt klaar te zjjn, men van nieuws af aan weer kan beginnen. Men rekent, men cijfert, men telt, men houdt de lijst der verkiezingen precies in evenwicht, wacht, nu zal men er zijn.' Mis! een kleine onachtzaamheid, een kleine trilling van de hand en de zwjjntjes loopen weer even hard uit het hok, als zij er in liepen; men is de tel kwijt geraakt eu moet weer aanvangen met het begin om te trachten de fout te herstellen. Inderdaad zijn al de berekeningentot dusver gemaakt over de kansen van Tak, hij de herstem mingen zeer onzeker. Op dit oogenblik kan men gerust zeggen, dat voor- en tegenstanders van finale kiesrechtuitbreiding tegen elkaar opwegen in getalsterkte, dat tegenover de moreele verliezen van Sanders eu Van Beuniugen, wel opwegen die aan de andere zijde van Van Houten en De Mcjjier, terwijl de winst van de triomfen vau Gleichm&n, Rüell eu Mees, uit een moreel oogpunt zeer getemperd wordt door de keuze van Tak. Nu vind ik het, voor het oogenblik, vrij overbodig om verder te gaan in bespiegelingen over de toekomst, gebaseerd op een uitslag van de herstemmingen, die volkomen onzeker is. Ze kunnen evengoed voor een groot deel mis- als meeloopen. In 't eerste geval komt de Kamer op 't doode punt te staan, in 't laatst genoemde geval kau Tak een werkmeerderheid verkrijgen om de finale kiesrechtuitbreiding te doen slagen. Mijns inziens is de waarde van den aan vankei jjken uitslag niet zoozeer gelegen in het practisch resultaat dat de herstemmingen ons zullen brengen, dan in het zedeljjk succés dat zij aan do ontbinding beeft bezorgd. Ook al komen we op het doode punt, dan zal toch de kracht der oppositie tegen finale kiesrechtuitbreiding gebroken zjjnen zal men niet kunnen loochenen dat het tegenwoordige kiezersvolk, ten minste voor zooveel het zich heeft f^euit, voor meer dun de helft niet bevreesd is voor hnale kiesrcchtuitbreidiug. Dit is een uitkomst van groot belang, waar in de discussiön steeds is gewezen op het, laat ik het maar noemen, conser vatieve hart van het overgroot deel der natie, waar men het volk heeft trachten bang te maken met do afschildering van de gevaren, die het in de toekomst te duchten zal hebben van algemeen stemrecht; waar professoren en staatslieden van den eereten rang het conservatief parool hebben doen voortklinkcn in collegekamer en parlementaire zalen. Het kan niet genoeg worden herhaald dat de oorzaak van bet verschil in den boezem der liberale partij is gelegen in de weigering van een deel om zoover mogelijk het kiesrecht, uit te breiden. Nu heeft dc natie, voor zoover ze bij meerderheid van stemmen uitspraak kon doen, die weigering afgekeurd en dit is daarom zoo merkwaardig, ten eerete: omdat het bestaande kiezerspersoneel slechts voor een zeer klein deel uit die lagen van het volk voorkomt, die met stemrecht dweepen, en ten tweedeomdat velen, die zich in tcgenover- gcstelden zin uitlieten, zich eenvoudig hebben laten lijmen door het formeel bezwaar dat hot ontwerp- Tak niet aan de eischen der Grondwet voldeed. Daarbjj moet ook nog worden gelet op het. feit, dat een belangrijk deel der kiezers is thuis gebleven. Onverschilligheid is hiervan de oorzaak, zoo rede neeren de tegenstanders van Tak. Strafbare onverschilligheid, volgens sommigen. Het Haagsche Dagblad gaat uog verder en beweert, dat de thuis blijvers niet bjj de stembus kwamen omdat ze zoo gebelgd waren over het feit der ontbinding. Aardig gevonden, niet waar? Maar is het niet veel eenvoudiger MOORUGOIWG. De overoude stroom de Gouwe, reeds in de 10e eeuw bekend onder dien naam, scheidde Schouwen van Duiveland, geljjk nog heden ten dage het laatste overblijfsel ervan, het Djjkwater, de grens tusschen de twee deelen van ons dubbel-eiland vormt. Ten jare 1304 werd de bekende scheepsstrijd tusschen de Hollandsclie, Fransche en Vlaamscbe vloten alhier geleverd, waarvan een tjjdgenoot, Guiard, ons in eeu levendig verhaal, in oud-Fransch, een aanschouwelijk beeld geeft. Voor eenige in dat gevecht gesneuvelde bloedverwanten stichtte graaf Willem 111 in 1325 in de St. Lievenskerk te Zie- rikzee een kapelierjj, die dagelijks door een daartoe aangesteld geestelijke bediend werd. In den loop der 14e eeuw werd echter de Gouwe ondieper en reeds in 1358 werd Gouwkens-nieuw- laud bedijkt, terwjjl in 1374 het noorderdeel "van den stroom L(Noorrlgouwe) toen een gors en slijk, door hertog Albrecht van Beieren werd verkocht aan Willem de Hont Wittelenzoon. De familie de Hont, die de eerste ambachts- heeren van Noordgonwe leverde, gaf aanleiding, dat de heerlijkheid haar wapen voerde gelijk nog heden ten dage te zien is. In den bedijkingsbriof van 1374 werden reeds 20 gemeten lands ten voordeele eener te stichten kerk beloofd. Tot den houw van een bedehuis werd echter niet eerder overgegaan dan in 1462. Uit een nog voorhanden, door den ambachtsheer, schout en schepenen van Noordgonwe gezegelden brief van dat jaar blijkt, dat ze begonnen waren met het houwen eener nieuwe kerk, maar de onkosten niet konden goedmaken, weshalve zo aan de regeering van Zierikzëe verzochten, om de poor ters, die land in Noordgouwe bezaten, vriendelijk uit te noodigen, ten vootdeele van den houw 4 grooten van ieder gemet land to willen schenken. Mag het eenerzjjds vreemd schijnen, dat pas in 1462 de kerk werd gebouwd, dan bedenke men anderzjjds, dat de bevolking" van den Noordgouwe- polder in den beginne niet dicht zal geweest zijn, terwijl de kerk van het in 1434 gestichte klooster Sion, voorzeker iu de eerste tijden in de behoeften der omwonenden heeft voorzien. Aan de kerk van Noordgonwe schjjnt eene kapel verhonden te zijn geweest, die nog eigen bezittingen had en aan de H. Drie Koningen gewjjd was. Van binnen heeft do kerk tegenwoordig niets merkwaardigs en door bet leggen van een nieuwen leien vloer zijn indertijd de oude zerken verdwenen. Tot het einde der vorige eeuw hingen er nog eenige wapenborden in, maar deze zijn, gelijk toon overal, verwijderd; vóór 1 Mei 1798 moesten ze gereclameerd worden hij den toenmaligen ambachts heer Wessel Cornelis Forleman. Nog tegenwoordig vindt men dicht bij het dorp en bij de straks te vermelden Conyers (Koenjers) huisjes, eene hofstede, welke den naam Huize de Pottere" voert. Hier ter plaatse stond namelijk een kasteeltje, dat wellicht de woonplaats der eerste heeren van Noordgouwe is geweest en op het einde der 16e eeuw bewoond werd door kapitein Hendrik de Pottere, van wien do huidige benaming afkom stig is. Nog in het midden der vorige eeuw was het gebouw in taraeljjkon welstand en toen het in 1745 door Cornelis Pronk werd ofgeteekend, ver toonde het tusschen twee trapgevels eene Gothische poort, die tot een binnenplaats toegang gaf, waar achter het hoofdgebouw stond. Geuoemde Hendrik de Pottere, die als kapiteiu van een regiment voetvolk omstreeks 1585 op Schouwen kwam, was uit Antwerpen geboortig en hnwde in 1587 te Zierikzee met jonkvrouwe Agatha van Wissekerke. Uit dezen echt word op 1 Januari 1593 te Zierik zee een dochter geboren, Maria de Pottere, die 15 Juli 1650 te Noordgouwe kinderloos overleed, na in 1622 gehuwd te zijn geweest met den Engelseb- mon John Conyers. Zij werd te Zierikzee in de St. Lievens Monsterkerk begraven onder de bekende prachtige tombe, waarvan de vervaardiging f 3900 heeft gekost. Bij testament van 14 Juli 1650 be stemde zij f 15,000 voor de stichting der vijf woningen, welke haar man liet voltooien en die dienen moesten tot troost en onderhoud vau vijf eerlijke weduwen »van goede afkomst" en van kloeke voorstanders ontbloot. Die weduwen moesten nagelaten vrouwen zijn van officiereu of doctoren en wat van de rente der Zeeuwsche obligation, waariu het kapitaal belegd was, overschoot, moest onder dc weduwen verdeeld worden. Terecht is opgemerkt, dat de achteloosheid, om niet te zeggen de oneerlijkheid, der achttiende eeuw niet weinig meegewerkt heeft om deze instelling, gelijk menig andere liefdadige inrichting in Zeeland, te doen vervallen. Toen de reformatie iu onze eilanden doordrong, werd de eorste godsdienstoefening der hervormden op 7 Juli 1566 gehouden in een boscli, niet ver van de latere buitenplaats de Haan, voor eene verzameling van 300 A 400 toehoorders, welke gebeurtenis, met het oog op het nabij liggende klooster Sion en het toch ook niet ver verwijderde Zierikzee, een eigenaardig licht werpt op de af nemende macht der geestelijkheid, waaraan men toen al niet weinig ontgroeid was. Het klooster Sion is niet lang daarna verlaten, in verval gekomen en gedeeltelijk verwoest en met het afkomende puin zijn de zeeweringen bjj Dreischor in 1579 eeuigszius versterkt. Reeds vroeg als boomrijk bekend, werden de liefelijke omstreken van Noordgouwe de aangewezen plaatsen voor menig buitenverblijf van Zierikzeesche patrische geslachten. Onze regenten der 17e eeuw wisten zoo uit nemend van hot buitenleven te profiteeren en terecht oordeelden ze, dat de beste gavenvan den mensch zich het zuiverst ontwikkelen in gemeen schap met de natuur. Wie een woning in de stad hoogor stelde dan een buitenplaats, was, geljjk in de 17e eeuw geschreven werd, het genot van een landgoed onwaardig, eu mannen van aanzien en vermogen, zooals b.v. Cats, Hoffer, Huijgens en Westerbaen, brachten den meesten vrijen tjjd buiten door, wat., geljjk de geschiedenis leert, door de gezondheid te versterken en kalmer gemoedsstem ming te bevorderen, ook een gunstigen invloed op de geestkracht uitoefent. Sedert de 17e eeuw is er te dien opzichte veel veranderd en menig buiten is gesloopt. Zoo ook onder Noordgonwe, waar liet herscheppen van bosch in bouwland tengevolge van den zanderigen bodem steeds eeu nadeelige ruil zal blijken te zijn. Met leedwezen zagen we aldaar in de laatste jaren het fraaie geboomte van de buitenplaats de Haan omhakken. Dat buiten ontleende in de 17e eeuw zijn naam aan zijn bezitter, den Zierikzeeschen burgemeester de Coeq en op het einde dier eenw vond meu er verder de Torenhoeve van burgemeester de Witte, Sautvliet van raadsheer de Huybert, Groenhoven, het in 1851 gesloopte Rozegaerd, het aan den heer Houtman behoorende landgoed, dat sedert 't begin der I8e eeuw Mon Plaiser genoemd werd, enz., terwijl in den loop dier eeuw Weelzicht, Rusten burg, de Katte, Landlnst (bjj Zonnemaire), enz., voorkomen. Een geslacht, dat den naam droeg van Noord gouwe, is reeds eeuwen uitgestorven. Vermaarde mannen zjjn er, zoover we weten, niet geboren, want de geleerde monnik Aurifaber uit het klooster Sion, zal wel van elders afkomstig zijn. Onder de predikanten van Noordgouwe verdient Hubertus Leydekker vermelding. Deze stond er van 1662 tot 1671, toen hjj naar Malakka ging, waar hjj het erg te kwaad kreeg met den ruwen en korreligen landvoogd Cornelis van Quaalberg. De twist aldaar liep zoo hoogdat Leydekker, na een mislukten aanslag op zijn loven, in 1682 Malakka verliet en zich te Zierikzee metterwoon vestigde, al waai" hjj in Juni 1685 overleed, na daags vóór zijn sterven eeu curieus testament gemaakt te hebben. Wu eu veel zuiverder om aan te nemen, dat de thuis- bljjvers zoo weinig bezwaar hebben tegen finale kiesrechtuitbreiding, dat zjj bet zelfs niet de moeite waard achtten er voor naar de stembus te loopen. Hij die bezwaar heeft is gaarne geneigd zjjn stem te doen hooren. Doch wat hiervan ook zjjn moge, niemand zal met grond kunnen beweren dat de natie zich verklaard heeft tegen uitbreiding van het kiesrecht, zoover mogeljjk. En dat is welke de stand der partijen ook in de nieuwe Kamer moge worden de hoofdzaak. Dat in deze dagen van politieken strijd de aan dacht over andere zaken niet groot is, valt licht te hegrypen. De Koninginnen, die nog steeds in de residentie verblijven en er waarschijnlijk wel tot einde Mei zullen moeten bljjven met het oüg op de staatkundige aangelegenheden, zullen ditmaal niet naar de hoofdstad gaan. Men heeft in Amsterdam in die onthouding een politieke daad gezien, eeu zucht tot inmenging van bet Paleis in de verkiezingen. Indien dit zoo ware, dan zou de grondoorzaak wel gelegen zjjn in de groote onhandigheid van sommige bladen in de hoofdstad om, toen het ontbindings- besluit was genomen, een hulde van radicale zijde aan de Vorstinnen te willen brengen. Ook al zou de Regentes persoonlijk algemeen stemrecht ver langen, dan zou zjj zich nog zulk een ovatie niet hebben kunnen laten welgevallen, waardoor men haar vóór de verkiezingen een rol zou hebben laten spelen, dio op de verkiezingen van grooten invloed zon zijn geweest. Met tact en voorzichtig heid weigerde de Vorstin zulk een ovatie toen en verklaarde zjj stellig niet in de maand April naar Amsterdam te zullen gaan. Thans klinkt de mare dat zij ook niet in Mei zal gaan, omdat het seizoen dan reeds zoover is gevorderd en in verband met reisplannen der Vorstinnen. Die motieven zyn nog al plansibel. Half Mei komen de Kamers bjjeen, maar tusschen de herstemmingen en der bijeenkomst zullen er nog heel wat politieke besprekingen moeten plaats hebben, zoodat de Regentes voor feestgedruisch geen oor heeft. De opening der nieuwe Kamers, al geschiedt die niet door haar zelve, eisebt toch van haar de aanwezigheid in de residentie. Eerst einde Mei zal zij de vrijheid hebben op reis te gaan, of naar haar lusthof te Soestdjjk. Er behoeven dus geen politieke redenen te zijn die de Regentes bewogen, maar als die werkelijk hebben gegolden, dan zijn ze volkomen gewettigd. Natuurlijk is men in de hoofdstad ont stemd, want de jaarljjksche komst der Koninginnen verschaft groote verdiensten aan winkeliers en neringdoenden, en men gaat zelfs zoover te beweren dat die ontstemming nadeelig zal influcnceeren op de herstemmingen, omdat de winkeliers vreezen dat het besluit der Regentes tevens een waar schuwing is dat als Tak zegeviert, zij nooit meer haar bezoek zal brengen aan Amsterdam. Men moot wel kleingeestig zjjn om zulke kleingeestigheden uit te denken. Neen, daarvoor behoeft Amsterdam •niet bezorgd te zyn, tenzjj ons elk jaar in de maand April een ontbinding zou te wachten staan, wat wel niet is aan te nemen. Binnen kort wordt het rapport der Staats commissie voor de droogmaking der Zuiderzee verwacht. De Commissie is gereed met haar ver slag, dat van grooten omvang moet zjjn. Volgens dc geruchten moet de conclusie gunstig zijn voor de uitvoering van het grootsche werk, dat echter honderden millioenen zal kosten. Dc vraag is nu maar of er spoedig een Kamer van arbeid op het Binnenhof te vinden zal zjjn, die dat zaakje aan durft. Hierbij geldt het toch een maatschappelijk belang van den eersten rang. Door dit werk uit te voeren zal Nederland jarenlang arbeid en brood aan duizenden verschaffen en een provincie annexeeren, die voor de toekomst de emigratie van Nederiandsche landbouwers voor zeer langen tjjd onnoodig zal maken. Er is veel gescholden in deze dagen op het MinisterieTak. Dit nieuwe, degelijke, grondige onderzoek is toch ook weer een vrucht van den arbeidszin en de voortvarendheid van dat Kabinet en wat dit punt betreft van den kundigen Minister van Waterstaat, Lely. Het zou inderdaad jammer zijn dat aan dit Ministerie, dat door geestkracht en doortastendheid uitblonk, en daardoor de kiemen heeft gelegd voor een wezenljjk belangrijke ontwikkeling van volk en laud, hot leven werd benomen door den uitslag der herstemmingen of dat het tot machteloosheid werd gedoemd. f l!\»ÜX01DEi\ STUKKEN. Aan vriend en vijand. Ik stemde Dinsdag zonder hoop, Mjjn man, den heer D. STIGTER; 'k Zei bij me zelf daar ligt er Mijn brieve met zijn naam er op, Maar hij er door? 'k Verwed mijn kop. Ik dacht 'tzal den heer LOHMAN zyn, Of mijnheer HUVERS anders, En nul Wel salamanders, Daar moet het uu herstemming zijn Met Lohman en den man van mjjn. Och Kiezers help me even toch, Houdt 'toog toch in je zeilen, Ze zullen lachjes veilen, 'k Zeg door mijn man te kiezen, Kan men neen nooit verliezen. Wel winnen, want bjj, man uit 't volk, Is iemand die voor boeren Zjjn mondje wel zal roeren, En goed is 'took toch wel gewis, Dat hjj vóór Tak's ontwerp zeer is. Gjj, die op Huvers bracht uw stem, 'tZjj liberaal of anti, Stemt Lobman niet, verbant die, Stemt STIGTER; doe voor 'tvolk uw best, Denk maar probatum est. En als eon zeek're lange man, Het toch nog eens beleven mocht, Dat men nu eens een libre wrocht In Goes. Hij was met reden Tevreden. WlSSENKERKE, April '94. H.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 1