Zlllllk/IISIIII NIEUWSBODE. Donderdag 19 April 1891. AANBESTEDING - Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 50ste JAARGANG. No. 6449. Directeur-Uitgever J. VVAALE. Ad vertentiënvan 13 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnement*,- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierützeexche Nieutoxbode" Kostelooze Koepokinenting en Herinenting op Zaterdag den 21 April e.k., des namiddags te één «1111% in het gebouw voor lijders aan besmettelijke ziekten, staande in de Sint- Antonie- of Mauhuisstvaat wijk C No. 80. Plaatsing van kinderen op de school A. Zitting van Commissarissen dier school in het school lokaal in den Wevershoek (Hoofd de onderwijzer J. Th. Oostbrman), op Zaterdag tien ~1 April 1804, des avonds te 7 ure, tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die schooi. DE T0EL1TIHG GESCHIEDT VOORTAAN SLECHTS EENS IN HET JAAR. riaatüing vu» kinderen o|> de sehool B. Zitting van Commissarissen dier school in het school lokaal aan het Kerkhof (Hoofd de onderwijzer P. van der Have), op Zaterdag; «ion 31 April 1804, des avonds te 7 ure, tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kiuderen op die school. DE TOELATING GESCHIEDT VOORTAAN SLECHTS EENS iff HET JAAR. op MAAlNOAG 2» APBÏI. IS»i, namiddags lö'/j uur, ten Raadhuiae van Zierikzee, van Het uitvoeren van ONDERHOUDS WERKEN, VERNIEUWINGEN en HERSTELLINGEN aan de gebouwen en andere werken dezer gemeente, in tien perceelen. De aanwijzing zal geschieden op Vrijdag den 20 April 1894, des namiddags ten 2 ure, waartoe de gegadigden moeten bijeenkomen ten kantore van den Gemeente bouwmeester, bij wien inmiddels ook inlichtingen te bekomen zjjn. Bestekken zijn verkrijgbaar ter Gemeente-Secretarie en hij den Gemeente-bouwmeester ad 25 cent. MIEÖ WSTiJDsiMQEN. Indië. llatavia. 20 Maart. De regeering heeft besloten aan de officieren, die in Atjeh op de nieuwe posten buiten de linie gelegerd zijn, een Hggeld toe te kennen van /"6 voor de eerste 14 agen en van f 8 voor den volgenden tijd, onder aftrek van de ƒ1.50, die zij anders toch ontvangen. Door dezen maatregel wordt terstond ongeveer J 25,000 extra uitbetaald. Bet verlangen naar hooger daggeld was bet eerste waarvan mon boorde toen buiten de linie werd uitgerukt, en dus zal men over bet toestaan der verhooging in Atjeh wel zeer voldaan wezen. Uit Wonosobo schrijft men aan de Boer. G't.; Op den middag van Zondag 14 dezer had bier een vreeselijk ongeluk plaats. In de Kepoebaten was een afscheidsfeest, ter eere van een op vertrek staand inwoner, waar alle Europeesche notabelen bij tegenwoordig waren. Tegen drie ure, juist toen men gezellig en rustig bijeen zat. ontlastte zich een hevig ouweder boven de plaats. Op eens sloegen drie bliksemstralen, kort na elkaar, in de galerjj van de Kepoebateif. Een trof de tafel. Een tweede ging rakelings langs de voeten van mevrouw G\, de echtgenoote van den assist.-resident. En toen de ontzette gasten opkeken ontdekte men den controleur, den heer De Does, dood op zijn stoel zittende. Bij onderzoek bleek, dat de bliksem hem in de nabijheid van het hart bad geraakt. De overledene jonge ambtenaar was iemand van groote kennis. Engeland. AiOilllcai. 15 April. Een welbekend Italiaansch anarchist, met name Francesco Polti, werd Zaterdag avond in de Farringdon-straat alhier gevat. Hij had eene bom bij zicb. Hij is een kameraad van wijlen Bourdin, en hij verdween bij diens dood. Men ver zekert, dat er in zijne woning vele chemicaliën en anarchistische papieren gevonden zijn. De politie liecht aan deze arrestatie het grootste gewicht. De arrestatie van den Italiaanschen anarchist Polti alhier blijkt belangrijk. De twintigjarige Polti verdween na Bourdin's dood, wiens maat hij was, maar werd naderhand weder opgespeurd en bespied. De bij hem gevonden ronde bom, bestaande uit twee plat eindigende helften, aaneengeschroefd, blijkt van Engelseb fabrikaat te zijn, en was oogen- scbijnlijk bestemd tot eenen aanslag hier te lande. Polti was de bom ia zjjne woning bezuiden de Theems gaan afhalen, toen hij gepakt werd. De politie vund in zijn logies een geheel chemisch laboratorium, alsmede vele anarchistische brieven en bescheiden. T urkije. Voor enkele dagen is de oudste geestelijke misschien ook de oudste roensch in Europa gestorven, do Grieksche pastoor te Trikkala, in Thessalië, die 120 jaren oud werd en 99 jaren lang zijn ambt vervulde. Hij had nooit Trikkala verlaten en leefde zeer sober en geregeld. Hij sliep zomer en winter onder den blooten hemel, met 't gezicht naar het Oosten gekeerd's avonds te 9 uren ging hij steeds ter ruste eu vóór zonsopgang was hij altoos in de weer. Hij dronk, behalve bij 't nachtmaal, nooit wijn of geestrijke dranken, rookte niet, maar snuifdo een korten tijd, om het spoedig weer op te geven, wegens de onreinheid. Hij at slechts vruchten, groenten en brood, maar geen vleesch. Tot aan zijn dood behield hij 't gebruik van oogen zonder bril en ooreu, maar zijn herinneringsvermogen, speciaal voor het korte ver- ledene, begaf hem. Hij was nooit ziek en stierf zonder doodstrijd, zich ten volle bewust van zijn Frankrijk. In de Fransche gemeente Sene is dezer dagen eene oude jonge juffrouw overleden, die bij het overlijden van haren geliefde de gelofte had afge legd, hem haar geheele leven te zullen betreuren. Zjj is den doode getrouw gebleven, 50 jaren lang ging zij met niemand om. Zij verliet haar woning slechts in de hoogste noodzakelijkheid. Daar men haar sedert eenige dagen niet gezien had, werd een onderzoek ingesteld. In de woning werd voor 600,000 francs aan papieren van waarde gevonden, eene erfenis, die een neef ten deel valt, welke zijne erftante nimmer gezien heeft. In het geheel zijn er thans nog 71 van de in den laatsten tijd te Parijs voorloopig gevangen genomen anarchisten in verzekerde bewaring, en het is waarschijnlijk, dat een groot aantal insgelijks voorloopig op vrije voeten zal worden gesteld; maar dan wacbt hun en velen anderen nog eene vervolging wegens deelneming aan eene vereenigmg van boosdoeners, niet onder de termen van anar chisten vallende. Vóór de woDiug van den kantonrechter te Guesnoyeur-Doubs, bij Rijssel, is deze week eene met kruit geladene bom gevonden, die tevens voorzien was van spijkers en steentjes. Een knecht bluschte tijdig de brandende lont uit. De dader is onbekend. België. Bij de wereldtentoonstelling te Antwerpen in dit jaar zullen internationale prijskampen gehouden worden van verschillende dieren (paarden, rundvee, schapen en varkens). De prijskampen voor rundvee, schapen en varkens zullen plaats hebben 2 Juni e.k. en vier volgende dagen; die voor paarden 9 Juni e.k. en vier volgende dagen; de laatste dag van inschrijving is 1 Mei 1894. De aanvrage tot levering van benoodigdheden voor de prijskampen kunnen worden gezonden, hetzij aan het bestuur der prijskampen, Koninklijke straat No. 20 te Brussel, hetzy aan bet secretariaat, gevestigd Montignystraat 2, Antwerpen. Een internationale prijskamp is uitgeschreven voor hengsten van drie jaar en meer, in Duitsch- land, OostenrijkHongarije of in Nederland geboren. Onder de rubriek rundvee wordt gevraagd van Hollandsch ras: stieren zonder tanden en met 2 tot 4 tanden; koeien van allen ouderdom en vaarzen met minder dan 6 tanden. Nederland. Dokkni», 16 April. Voor eenige jaren werd de onderwijzer J. te B. vermist. Dagen daarna vond men zijn lijk onverminkt, midden in een een zaam veld. Blijkbaar was hij daar, onder den invloed van sterken drank, verdwaald en omgekomen. Do kastelein, waar hij in gezelschap van anderen vertoefd had, had hem wel op het pad geholpen, maar zich toen verder niet om hem bekommerd. Later' speet het hein, en hjj verzweeg dit ook niet, dat hij den man niet beter den weg had gewezen. Op zijn sterfbed schjjnt hij zich daarover nog beklaagd te hebben, en nu doet het gerucht ijverig de ronde, dat J. door hem en anderen zou vermoord en daarheen gesleept zyn. De justitie heeft zich de zaak aangetrokken, ofschoon het destijds by ondorzoek bleek, dat dat ongeluk zich eenvoudig en natuurlijk liad toege dragen". 'si kraTenha^e, 17 April. H. M. de Koningin-Regentes zal het geven van godsdienstig onderwijs aan de Koningin toevertrouwen aan dr. G. J. van der Flier, predikant bij de Ned. Her vormde gemeente alhier. Middelburg, 16 April. In den nacht van Zaterdag op Zondag is alhier, vermoedelijk omstreeks een uur of drie, een ruim twintigjarige schippers knecht J. L. W. door eene tot nog toe onbekende oorzaak in de kade te water geraakt en verdronken. Zondagochtend is het lijk opgevischt. De overledene was betrokken in de bekende mis handeling in de Korte Delft on had te dier zake nog gevangenisstraf te ondergaan. Ciioes, 17 April. Personen van allerlei slag, van allerlei stand, van de meest uiteenloopende politieke beginselen, van allerlei leeftijd vulden Maandagavond de groote zaal van het koffiehuis »de Prins van Oranje", waar de heer D. Stigter zijn politieke beginselen zou uiteenzetten. Ingeleid door den beer J. M. Kakebeeke, Voor zitter der Liberale Kiesvereeniging, begon de Spreker een definitie te geven van bet begrip staatwat hem natuurlijk onmiddellijk gelegenheid gaf aan te toonen, dat die staat bet best is ingericht, waar do meeste belanghebbenden (burgers) medewerken kaunen aan en invloed uitoefenen op zijne organi satie. Te lang is aan duizenden personen in ons land alle invloed op den gang van zaken onthouden, en toch vindt men in die «breede schaar van am bachtslieden en arbeiders zooveel gezond verstand, zooveel liefde voor orde, dat men die onthouding in onzen tijd een onrecht noemen kan. Dit onrecht moet worden horstelddaartoe heeft de Minister Tak het initiatief genomen. Hij brengt de Regeering zijne hulde voor de kieswet, waarbjj een klein gedeelte van het groote verschil tusscheu burgers van denzelfden staat wordt weggenomen. Spreker verheugt er zich ovor dat op het gebied van kiesrechtuitbreiding alle partijen kunnen samen werken. Het belang van liberalen, roomschkatho- lieken en auti-revolutionairen hangt er ten nauwste mee sameu. De welsprekende rede werd levendig toegejuicht en herhaalde malen door applaus afgebroken. Aan het debat werd deelgenomen door de heeren W. K. Verveer (uit Middelburg) en B, Quist (uit Goes). Eerstgenoemde was eerst zeer gelukkig in zjju debat, maaï ging daarna over tot de kwestie van grondwetsherziening, waarna hein op herhaalde aanmaning van den Voorzitter tot bekorting, het woord werd ontnomen. De heer Quist wenschte te weten, hoe de heer Stigter dacht over de schrijfproef. In zijn repliek aan den heer Verveer antwoordde de Spreker o. a., dat hij bet betreuren zou, als grondwetsherziening in den eersten tijd aan de orde werd gesteld, waardoor alle wetgevende arbeid voor een tijdlang stil moet staan, terwijl zooveel zaken van practisch belang op afdoening zouden moeten wachten. Ten aanzien der schrijfproef beriep de heer Stigter zich op eene motie, door de liberalen in Goes aan genomen, waarbij wordt geöischt, dat de kiezer persoonlijk zijn stembriefje op bet stadhuis kome invullen. Onder aanbeveling van de candidatunr-Stigter werd de bijeeukorast door den Voorzitter gesloten. 18 April. Met genoegen kan worden gemeld, dat de bewoging vóór den heer D. Stigter steeds grooter afmetingen aanneemt. Alle liberalen zijn er aaneengesloten voor; vele roomschkatholiekeu hebben Dinsdagavond besloten die c-andidatuur te steunen, en de yoorstaudors van den heer Huvers eveneens. Niet onnoodig voor velen is de verzekering, dat de heer Stigter is tegen de schrijfproef. Alle voorstanders van uitgebreid stemrecht, on verschillig van welke richting zij overigens zijn, kunnen alzoo met volkomen gerustheid het mau- daat opdragen aan den beer D. Stigter, die, uit het volk voortgekomen, uitstekend op de hoogte is van de belangen van het v^lk. St. UiUll'tcilMljik. 17 April. Benoemd tot onderwijzer aan een instituut te *s Gravenhage, de heer P. van Damme, onderwijzer aan de open bare school alhier. $clier|»eilis$e, 17 April. Op de onder wijzers-vergadering, die a.s. Vrij dag alhier gehouden wordt, zullen de volgende punten behandeld worden; 1°. De onderwijzer in en buiten de school, iu betrekking tot de zedelijke opvoeding. Inleider de heer A. Jansen te St. Maartensdijk; 2°. Is ons ouderwijs wel practisch genoeg? Inleider de heer L. K. van Dijk te Tholen 3". De practischo opleiding van kweekelingen. Inleider de heer A. Luijendijk te Tholen; 4°. Oberlin. Inleider de heer D. J. Hartog te Scherpen isse; 5°. Uitslag van den gehouden wedstrijd in het aanleggen van een horbarium. Sta*ciiissc. 17 April Op de voordracht voor hoofd der school aan den Kruisweg onder de gemeente Bleiswijk komt voor de beer F. de Dreu alhier. 17 April. Werden hier in 't vorige juar verschillende nieuwe woningen gebouwd, ook dit jaar zullen weder verscheidene woonhuizen verryzen. Zoo wordt de Poststraat aan den kant van het post- on telegraafkantoor bebouwd. Jammer, dat de huizen daar niet in ééne lijn gebouwd kunnen worden. Zij komen nu met verschillende hoekon naast elkander, hetwelk juist geen fraai gezicht zal opleveren. Maandag werd een nieuw jacht voor de mos- selvisscliorij te water gelaten, gebouwd op de werf »Oora Willem", gedreven door den scheepstimmerman Dujjvcndjjk. Het vaartuig maakte door inrichting en afwerking een goeden indruk. \ooi'(Ik»imvc. 17 April. Do 44-jarige H. D.f die sedert geruiraon tyd met tusschenpoozon ljjdende was aan godsdienstwaanzin, heeft in den verloopen nacht stil de ouderlijke^voning weten te verlaten en in do Kerkgrncht door verdrinking een einde aan haar leven gemaakt. %i«»rikzce, 17 April. Bij kon. besl. is be noemd tot lid van bet college van regenton over hot huis van bewaring alhier, Mr. J. M. Isebrec Moens, kantonrechter alhier. Benoemd tot onderwijzer te Zwammerdam, de beer A. Hagens te Oud-Vosmeer. Donderdag a.s. zal Mr. E. Fokker, lid der Eerste Kamer, eene politieke rede houden to Kapolle iu Zeelnnd. Acte-examens lager ouderwijs te Middelburg Maandag geëxamineerd 6 vrouweljjke candidaten. Toegelaten zijn do dames T. van As van Scherpe- nisse en A. H. de Haas van Middelburg. Kici'ikxcc, 18 April. In de op gisteren alhier gehoudeno Algemeene Vergadering vau bet Waterschap Schouwen werd, na lezing en goed keuring der notulen, mededeeling gedaan van inge komen stukken, van den uitslag van gehouden aanbestediugen en do benoemiug van M. Kristalijn tot dijkbaas aan het district de Zuidhoek. Daarna werd het voorstel tot oprichting van een pensioen en weduwenfonds voor de kantonniers, na discussie voorgesteld. Vervolgens werd het verslag over het jaar 1893 don leden uitgereikt en de begrooting voor hot dienstjaar 1894 vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 250094.17% terwijl aan hot Dage- lijksch Bestuur machtiging werd verleend om eenige voorgestelde werken buiten openbare aanbesteding te doen uitvoeren. Nadat een ingekomen adres vau eigenaren van gronden in den Zuidhoek om ver betering tot waterafvoer in handen van het Dage- lijksch Bestuur was gesteld om praeadvies, werd de vergadering gesloten. Men schrijft ons uit het hoofdkiesdistrict Hontenisse De uitslag der verkiezing voor een lid van do Tweede Kamer in dit district is velen zeer zeker, zoo goed als mij, erg meegevallen. Onzen candidaat de heer Mr. J. G. van Deinse komt zelfs in herstemming en dat terwijl dc liberalen in dit district altijd slechts op een handjevol worden geschat. Bij vorige verkiezingen bleef de heer van Deinse steeds ver met den anti-revolutionair in de minderheid. Wij hopen dat de kiezers, die Dinsdag 10 April thuis bleven, zich thans de moeite zullen getroosten even naar het stembureau te loopen, vooral nu het er zoo op aan komt en te meer nu van de zijde van de tegenstanders zulke oneerljjke praktijken worden gebezigd. Er wordt namelijk van die zijde beweerd, dat de candidntuur van den heer van Deinse niet ernstig gemeend is. Do heer van Deinse zelf verklaart nu in de plaatselijke bladen het volgende, wat de kiezers vooral goed ter harte moeten nemen: Ik gevoel mij verplicht dit uitdrukkelijk (dat mijn candi- datuur niet ernstig gemeend is) tegen te spreken en geef de verzekering, dat, indien de kiezers mij met hun vertrouwen mochten vereeren, ik naar mijn beste vermogen het mandaat zal vervullen. Ziet, dat men aan de zijde der tegenstanders alles in het werk stelt om bun candidaat er door te halen, moeten wij prijzen, maar met oneerlijke wapenen den strijd te voeren, dat is laag. Liberalen in het district Hontenisse, nu gij in dezen strijd wel hulp zult krijgen van de iu het kiesrecht- vraagstuk homogeen met u denkende anti-revoluti onairen, laat nu alle persoonlijke anti- of sympafchiön wijken en stemt als een ernstig protest tegen de lage verkiezingspractyken, op den man met de van uw district zoo uitstekend op de I hoogte, op den man, die ook zyn minder be- voorrechte natuurgeuooten het kiesrecht wil geven. In Hontenisse bestaat zeer goede kans, om j bij de herstemming aan Mr. Van Deinse de over winning te bezorgen. Nu Huvers uitviel, is Walter de tegenstander, tegen wien alle krachten zich vereenigen moeten. Van voorkeur is nu geen sprake meer. Huvers kan niet meer gestemd worden. Op Van Deinse moet thans elk onzer oveigaan. Maar zal dit gelukken, en bij de uitkomst tot overwinning leiden, dan moet de kiesvereeuigiftg alle zeilen bijzetten. Zonder flinke, doortastende actie komt ge er ia Hontenisse niet. Aldus Schrijft De Standaard. XiCPilusee, 18 April. In de op gisteren te Capelle gehouden vergadering van Ingelanden van den polder »de Vier Bannen in Dniveland" werd vastgesteld de begrooting voor het dienstjaar 1894/95 in ontvang en uitgaaf op een bedrag van f 40219,71. i Ter voorziening iu de periodieke aftreding van j den gezworen B. Giljam op 1 Augustus 1894, werd opgemaakt eene voordracht, bestaande uit j de heerenB. Giljam te OuwerkorkC. van Oeveren te Nieuwerkerk en Job v. d. Have Cz. te Ouwerkerk. I Tevens werd besloten het traktement van den dijkbaas met 100 te verhoogen. By kon. besl. is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan J. Geluk Pz., als gezworen van het waterschap St. Maartensdijk, met bepaling dat het ontslag zal ingaan 1 Mei a.s. en aan G. J. j Lette, als gezworen van den polder den Oosterenban van Schouwen. Prov. blad no 35 bevat eene circulaire van den commissaris der koningin in Zeeland, waarbij hij aan de burgemeesters in die provincie mede deelt, dat de minister van oorlog heeft goedgevonden te bepalen, dat de tolgelden, verschuldigd voor de paarden, welke aan de keuring worden onderworpen, ten laste van de uitgaven voor zjju departement aan het rijk in rekening kunnen worden gebracht. Maandag middag werd te Vlissingen aangebracht de Belgische zecloods V., die, terwijl hij in zee van eene stoomboot was afgehaald, mot de roeiboot van den Belgischen loodsschoener no. 7, tengevolge van eene aanvaring met genoemden loodsschoener, zoo ernstig gekwetst werd, dat hij per brancard naar zijne woning moest vervoord worden. Zjn toestand is bedenkelijk. Bij de aanvaring moet, volgens ge rucht, ook een matroos verdronken zijn. De firma J. en C. Blooker te Amsterdam bad op de tentoonstelling te Chicago, zooals men zicb herinnert, een Hollandscben molen opgericht met een proeflokaal voor cacao daartegenaan ge bouwd. Deze >cacno-mill", een model van den molen, welke vroeger aan de Weesperzijde stond, bad veel succes. De heeren Blooker hebben nu een schrijven ont vangen van bun correspondent met de Jobstijding dat deze geheelo molen eenvoudig is gestolen. Hij werd door eenige onbekenden, die door de politie op het terrein voor werklieden in dienst der firma werden aangezien, netjes afgebroken en zoo in stukken weggevoerd. Het vermoeden is echter niet uitgesloten, dat de personen, met bet toezicht j belast, dezen brutalen diefstal hebben in de baud gewerkt; anders ten minste zou het wel niet i mogelijk zijn geweest. Waarschijnlijk zal men nu te eeniger tijd nog vernemen, dat de gestolen molen ergens in een afgelegen Staat van het verre Westen staat te draaien. Moord op den eersten Paascbdag. Er bestaat j alle vrees, dat de moord op den slager Schut geplaatst zal worden op het lijstje van niet-ontsluierde misdaden. I Het onderzoek wordt nog altijd voortgezet. Per sonen, op wie vage vermoedens rusten, worden herhaaldelijk bij den recbtor-commissaris geroepen en bijna dagelijks, soms meer dan eens per dag, i worden de zeldzame getuigen gedagvaard. Eene dame, die meent een slachter te hebben zien komen uit den winkel op Paaschmorgeu, is I negentien maal naar het abattoir gebracht, om I daar te sur vei lleeren, doch tevergeefs. Thans worden de getuigen weer geconfronteerd I met zekeren M., een man, die daar ter stede vroeger I een zeer groote slachterij dreef. In den winkel van Schut is een nieuwe slachterij geopend. Aan een matroos, dienende aan boord van bet wachtschip te Amsterdam, is een erfenisje van f 18000 ten deel gevallen. Hjj heeft nu genoeg van deu dienst en zal op zijn lauweren gaan rusten. De heer G. TL Hintzen te Rotterdam, lid der thans ontbonden Neerbosch-Commissie, dringt er in de N. Roti. op aan, geen verderen steun aan den directeur van Neerbosch te verleeuen, voor eu aleer deze beslist zal hebben verklaard: »dat hij van verdere opneming van weezen zal afzien en dat hij de gelden, die hem toevloeien, zal besteden voor de hervormingen, waarmede niet langer mag worden gedraald". Uit ons laud zullen ongeveer 200 personen, behoorende tot het heilsleger, naar Londen vertrekken, ten einde deel te nemen aan het jubileum van den generaal in het begin der maand Juli. Als een bewijs hoe de graanprijzen gedaald zijn, kan dienen dat door eene firma in 1872 meel geleverd werd voor den prijs van f 22-V8 per 100 kilo, terwijl dezelfde qualiteit thans verkocht wordt voor f 9. Nabij Ti tjerk (Fr.) is Zondagavond, bij het korte doch hevige onweder, dc groote watermolen van den heer J. S. Hoekstra door het hemelvuur getroffen en letterlijk uit elkander geslagen, zonder dat dit echter brand veroorzaakte. De slag was zóó hevig, dat op 200 meter afstand van den molen stukkon hout in den grond waren gedrongen. Dat een molen door den bliksem der mate kan vernield worden, zonder eeuig spoor van vuur na te laten, is een opmerkelijk verschijnsel, dat zeer zeker slechte zelden voorkomt. Na voorloopig door B. en W. geschorst te zijn, is de onderwijzer A. Dykstra, te Menaldum, door den Raad der gemeente Menaldumadeel als zoodanig ontslagen, en zulks op grond van een door hem in het weekblad De Arbeider ingezonden en onderteekend stuk, waarin hij onder meer verklaart i elk Staatsverband en elke Regeering noodlottig en i overbodig te achten. M A x n lt o i %y. Zaterdag j.l. had aan de Rijkslandbouwwinter- school te Goes het overgangsexamen plaats, in tegenwoordigheid van den inspecteur, den heer F. B. Löhuis, en de commissie van toezicht. Tot de tweede klasse werden bevorderd de leer lingen L. de Jager, A. C. J. Notenboom, G. de Jager, J. Zuijdweg, allen te Wolfaartsdyk, C. Snyder en M. Rottier te Wilhelminadorp, J. en B. Hoo- genboom te Renesse, J. van den Bout. te Ouwerkerk, A. eu P. Lindc-nbergh te We meld in ge, G. Sneep te Ossendrecht, A. van Nieuwenhuyze te Nieuwdorp en J. Welleman te Krabbendyke. 2 leerlingen zijn niet geslaagd. Door de landbouwleeraren I. Kakebeeke en A. ter Haar zal gedurende de zomermaanden eene koste looze cursus gehouden worden voor ouderwijzers, die examen willen doen in de beginselen van den landbouw. Het onderwijs wordt gegeven iederen Zaterdag in het gebouw der rjjkslandbouwschool te Goes eu omvat alle vakken, die op het programma voorkomen. Alle onderwijzers hebben gelegenheid er gebruik van te maken. Het is te wenschen dat velen van deze kostelooze, tevens kostelijke gelegenheid zullen profiteeren. Te Kruiningen bad Zaterdag, onder voorzitter schap van den heer M. Kostense, de derde verga dering plaats, ter bespreking van de oprichting eencr coöperatieve stoomzuivelfabriek. Definitief werd tot de oprichting besloten. 16 personen met 181 koeien zijn toegetreden, terwijl nog eenige andere zich voorwaardelijk hebben aangegeven. De commissie, in de eerste vergadering benoemd, zal trachten eene geschikte plaats voor de fabriek te vinden. ■I 13 V 11 T S*\ W K IV Door den kantonrechter te Goes werden Maandag weder 12 personen veroordeeld wegens jachtdeliete». De liefhebberij om een langoor machtig te worden komt velen duur te staan. Gijs de Bliek, alias Piro, die door zijne dief stallen dc gemeente Oud-Beierland onveilig maakte en deswege door de rechtbank te Dordrecht tot eeu jaar celstraf is veroordeeld, heeft van dat vonnis hooger beroep aangeteekend. De twee kapiteins van Vlissingsche haven bootjes, die voor de rechtbank te Middelburg terecht stonden wegens verduistering, zyu tot één jaar gevangenisstraf veroordeeld. rttVOllliajJO. 16 April. De hooge raad verwierp heden het cassatieberoep van het openbaar ministerie bij het kantongerecht te Middelburg, tegen het ontslag van rechtsvervolging ten opzichte van acht personen, wegens het geveu eener muziekuit voering; en dat van drie arbeiders te Vlake, ver oordeeld wegens meineed ten nadeele van een beklaagde. In den laatsten tijd werd te 's Hage een zeer gevaarlijk ^spelletje" gespeeld, vermoedelijk nog te weinig bekend en daarom wel van belang dat het publiek hiervan kennis neme. 's Avonds op straat loopende, wordt men aange sproken door een zeker soort vrouwspersoon, liefst op een druk puut, en om geld gevraagd dat men haar schuldig zou zijn. Bevreesd voor een standje, geven sommigen liever het gevorderde dan de politie in den arm te nemen en daarop wordt gerekend. Volgt evenwel een weigering, dan treedt een hand langer op eD wordt gedreigd met moord en doodslag. Zoo ging het ook in den avond van den 5 Maart jl. Een heer, van elders, was in Den Haag en wilde 's avouds huiswaarts keeren. Op weg naar het Hol- landsche spoor werd hij, bij de Wagenbrug, aan gesproken door een meisje dat hem zekere voorstellen deed. De bedoelde heer wilde doorloopen, doch werd staande gehouden door een man, die geld eischte dat zijn meisje zou toekomen; werd dit niet gegeven, dau zou hij den heer overhoop steken, waartoe hij reeds zijn band in zijn zak stak om een mes te nemen. Daardoor bang geworden, tastte de heer reeds naar zijn portemonnaie, toen toevallig twee rechercheurs toeschoten en den delinquent in verzekerde bewaring namen. Deze, een jongman, in militairen dienst reeds wegens diefstal gestraft, bad zich deze week voor de Arrond.-Rechtbank te verant woorden. Hy ontkende den heer bedreigd te hebben en beweerde dat de heer zijn meisje geld had be loofd cn dat hij alleen verzocht haa haar te geven wat baar beloofd was. De hoer ontkende ten stelligste het meisje iets te hebben toegezegd of haar iets schuldig te zijn geweest. Zij was hem totaal onbekend en alleen om geen standje te krijgen, daar hij weg moest, on bevreesd voor den man en zijne bedreigingen, had hij maar één gulden willen geven. Hoewel herhaalde malen door den president attent gemaakt op het gewicht van don eed, bleef het meisje volhouden, dat de heer haar had aangehaald" en haar geld had beloofd. Alle pogingen werden gedaau om het 17-jarige meisje te hoeden voor meineed, doch het mocht niet baten. Daarop ï-equireerde het O. M. opmaken van procos- verbaal van haar verklaringen cn onmiddellijke inhechtenisneming wegens meineed. Na in Raadkamer te zijn geweest, gelastte de Rechtbank onmiddellijke inhechtenisneming van het meisje met bevel tot rechtsiugang. De toegevoegde verdediger, Mr. C. W. Schlinge- rnann, vroeg daarna schorsing van de zaak tot dat het onderzoek naar den meineed zal zijn afgoloopen. Het O. M. verzette zich hiertegen, meenende, toch het bewjjs voor het ten laste gelegde te kunnen leveren. Wederom ging de Rechtbank in Raadkamer en gelastte daarna voortzetting der behandeling. Het O. M. achtte wettig en overtuigend bewezen hetgeen den bekl. is ten laste gelegd, en wees op het verregaande brutale van deze aanranding, in den meest zuiveren vorm een struikrooverjj, die in den laatsten tijd in de residentie op mime schaal

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 1