ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 14 April 1894. AANBESTEDING Tweede Blad. Lellen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indiö enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 50ste JAARGANG. No. 6447. Directeur-Uitgever J. YVAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen ran Abnn temen tx- of Ad eertentie-yBtien gelieve men te zentien aan tie Administratie Zieriltzeexehe üfeutoxbode' op nviiKnvci a3 iriiH. iss»4. 's namiddags 1*2'/j uur, ten Raad huize van Zierikzee, van: Het uitvoeren van ONDERHOUDS WERKEN, VERNIEUWINGEN en HERSTELLINGEN aan de gebouwen en andere werken dezer gemeente, in tien perceelen, t. w. Eerste perceel: De openbare gebouwen, waaronder begrepen zijn de poorten, torens, riolen, stads brand- en vroonpaden, enz. Tweede perceel: De kaaimuren. Derde perceel: De beschoeiingen en paalwerken. Vierde perceel: De bruggen. Vyfde perceel: He sas en het sa9huisje. Zesde perceel: Het leveren van materialen en het uitvoeren van werken voor het onderhouden der hareodijken. Zevende perceel: De schoolgebouwen voor het middelbaar onderwijs. Achtste perceel: De schooJgebouwen voor bet lager en meer uitgebreid lager onderwijs. Negende perceel. De gebouwen enz op de be graafplaats. Tiende perceel: De pompen en banken in de wandelingen en op de wegen. De aanwijzing zal geschieden op Woensdag den 18 April en Vrijdag den 20 April 1894, telkens des namiddags ten 2 ure, waartoe de gegadigden moeten bijeenkomen ten kantore van den Gemeente-bouwmeester, bij wien inmiddels ook inlichtingen te bekomen zijn. Bestekken zijn verkrijgbaar ter Gemeente-Secretarie en bij den Gemeer.te-bouwmeesier ad 25 cent. Uitslag der verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter openbare kermis, dat bij de op den lOen dezer gehouden stemming voor de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, voor het hoofdkies district Zierikzee, is verkozen de Heer J. J. VAN KERKWIJK. Zierhczee, den 42 April 1894. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, Cu. W. VERMEIJS, Burgemeester. .TAN SNELLEN, Secretaris. MSEuwsTajBaaiSEH. Nederland. Maassluis. 12 April. Heden middag werden d >or de politie 3 haringtonneu, gevuld met dynamiet, i i beslag genomen, die sedert eenigen tijd waren opgeborgen in de smederij van de Bergingsmaat- v happy al bi er. Do hoeveelheid zal ongeveer 300 kilogram bedragon- Ook te Rotterdam is op aan wijzing van onze politie eene dergelijke hoeveelheid dynamiet in beslag genomen. Het was bestemd voor de opruiming van het wrak «Lining". Zooals bekend, worden hoog ontplofbare stoffen slechts onder bewaking van rijksambtenaren vervoerd en in bijzonder ingerichte magazijnen opgeborgen. M alIeiiasliUl. 12 April. De hoer H. ICoo- mans werd heden in de zitting van den gemeente raad geïnstalleerd als secreteris en ontvanger dezer gemeente. Op een adres van den kerkeraad der Geref. Gem. alhier tot afschaffing der kermis, nam de raad eene afwijzende beschikking. Icrsckc. 12 April. Het prachtige voorjaar is van zeer gunstigen invloed op de oester-cultuur de pannen van het vorige jaar worden afgestoken en schoongemaakt, zoodat er op 't oogenblik wéér veel bedrijvigheid is. Onder den aanslag van 1893 op de pannen en ook op de schelpen komt veel sterfte voor tot bedeu is dit nog niet zoo waargenomen. Wat kan daarvan de oorzaak zijn Niemand kan't met zeker heid zeggen, maar vrij algemeen wordt aangenomen, dat de Pransche oesters, die in 1893 in de Ooster- schelde aanwezig waren, er de schuld van zijn. Ia dit waar, dan heeft de schuldige daaraan veel op zijn geweten. Wat er ook van aan is, voor velen heeft het een zeer beduidende misrekening tengevolge, wat, gevoegd bij de vorige misrekeningen, voor vele menschen het hier zeer moeiclyk maakt. De handel in pannen en nieuw afsteeksel wil nog niet recht vlotten en wat dan nog verkocht wordt is tegen zeer lage prijzen. Door den nood gedwongeu moet men verkoopen om kasgeld te hebben. Toch meent men vrij algemeen, dat de prijzen hooger zullen worden door de straks genoemde sterfte. Publieke veilingen worden bijna iedere week gehouden, door gaans mislukken zij door gebrek aan koopers. Deze veilingen en het schijnbaar verkoopeu van die heeren commissionairs aan elkander, d. i. van de eene hand in de andere praten, maakt onze handel nog zieker dan ze is. Al dat verkoopen zonder zaaien is meer te beschouwen als wat men in de groote handels wereld «zeilende" noemt. De groote oesters zijn zoo goed als verbruikt; j het zijn dan ook maar enkelen meer, die nog wat j verzeuden. Londen is zoo wat de eenige vrager. J De prijzen waren tamelijk goed, de soort en het gewicht in aanmerkiug genomen. Er is veel Maartsche bitter op de bauk en daar het bijna aanhoudend stil is, wordt er met de zeilvaartuigen weinig uit- gevoerd; de aanwezige stoombooten worden aan ook, als om strijd, in huur gevraagd. Nu er weer druk werk is, is de felle wind van de socialen ook gaan liggenook dat is aan koersen I onderhevig. De handboogschutterij „St. Bastiaan" alhier heeft besloten dit jaar geen concours te houden. C!ortSCll£< II April. Heden benam zich eene gehuwde vrouw door verdrinking in den welput van het leven. De vermoedelijke ooi-zaak is onbekend. Si. lliiarleiiMiiyk, 12 April. Het kohier j van den hoofdelijken omslag is vastgesteld alhier op de som van f 3499,85. Het aantal contribuabelen bedraagt 308. De aanslag bedraagt 96,45 van het tarief. Het kohier der hondenbelasting op een bedrag van f 95. Volgens de laatste vaststelling bedraagt het aantal kiezors alhier, voor leden van de Tweede Kamer 243, voor de Prov. Staten 243, voor den Gemeente raad 242. Xïcrik/IH'. 13 April. Woensdag vingen de akte-examens in Zeeland aan en werden geëxami neerd 6 mann. candidaten. Daarvan werden 3 toegelaten, de heeren A. Egger- rnont vaa Hontenisse, C. van ElsScker van Tholen, die ook is toegelaten voor de vrije- en ordooefeningen en C. de Klerck van Middelburg. Tot lid van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen is o. a. benoemd de heer J. Franse, Notaris alhier. Bij kon. besluit is aan C. C. de Waard, ontv. der dir. bel. en acc. to Middelharnis c. a. en aan I. Constant, ontv. der dir. bel. en acc. te Willem stad, op bun verzoek, eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend, behoudens aanspraak op pensioen. Bij beschikking van den minister van financiën is de deurwaarder der directe belastingen K. de Vos, thans te Gulpen (Limb.), met den len Mei a.s. in gelijke betrekking overgeplaatst naar Goes. Woensdag vervoegde zich bij den beer J. Boone te Kruiningen een landlooper uit Goes, die na her- haalde pogingen om iets te verkoopen, niet wilde j heengaan. Genoemde heer vroeg, ten einde van hein verlost te worden, zijne vrouw om eenon stok. In plaats van heen te gaan, pakte de landlooper nu den heer Boone beet en wierp den 80-jarigen man op den steenen vloer der gang, waarop hij zich op hem wierp. Op het hulpgeroep schoten twee werk lieden toe, die den heer Boone uit zijn benarde positie verlosteu en den landlooper na bevigen tegenstaud voor den burgemeester brachten. Dc eene werkman werd zoo hevig aan do wang gekrabd, dat het bloed stroomde. Aan den burgemeester verklaarde de aangehoudene zekere L. Korner, 20 jaar oud te zijn en bijna zijn gelieele leven in de gevangenis doorgebracht te hebben. Het Bestuur van de Vereeniging lot bestrijding van knoeierijen in den Boterhandel" heeft aan den Minister van Justitie en den Minister van Water staat, Handel en Nijverheid het volgende schrijven gericht ffdat het in den aanvang van het jaar 1892 zich heeft gewend tot Z.Ex. den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid met hot verzoek om te be vorderen, dat het toezicht op de naleving der Wet van 23 Juni 1889, de zoogenaamde Boterwet, zou worden opgedragen aau eeu klein getal speciaal daar voor aangestelde Inspecteurs, aan welk verzoek tot dusver niet werd voldaan; dat sedert dien tijd bet ontduiken dier Wet met name het verkoopen van Margarine of andere surro gaten onder den naam van Boter belangrijk is toegenomen en, zoo de Wet niet spoedig en door tastend wordt gehandhaafd, oorzaak zal zijn dat de Nederlandsche Boternij verheid en handel zich geheel wijzigt in eene nijverheid, die zich toelegt op het samenstellen van goedkoope vetmengsels en in een handel, wiens streven bet is die vetmengsels onder fraaie namen aan den man te brengen; dat deze toestand eene zeer ingrijpende schade veroorzaakt aan de eerlijke boternyvorheid en boter handel, eene schade, die voornamelijk gedragen moet worden door den reeds zoo zwaar gedrukten land bouw dat het Bestuur met ingenomenheid heeft gezien, dat het Nederlandsche Landbouwcomité aan do RegeeriDg heeft verzocht de toepassing der Boterwet op te dragen aan een tweetal Inspecteurs; dat het zich volkomen dat verzoek aansluit, en aan Uwe Excellenties met den meesten aandrang verzoekt zoo spoedig mogelijk aan den wensch van het Nederlandsch Landbouwcomité te voldoen". Uit Het Oosten blijkt, dat de heer Van 't Lindenhout niet genegen is om het getal weezen in zijne inrichting to Neerbosch te beperken, ook niet zoo lang de verbeteringen en veranderingen aan de gebouwen der weesinrichting niet zijn tot stand gekomen. Hij wil te minder de opneming van nieuwe weezen weigeren, nu sedert de laatste op neming 98 weezen vertrokken en het getal nu beneden de 1000 is gedaald. Toen dezer dagen de concierge van het gebouw der afdeeling van bet Ministerie van Waterstaat aan de Parkstraat te 's Hage als gewoonlijk de ronde deed, nadat de ambtenaren de bureaux hadden verlaten, yond hij den len klerk Steijgeman alleen in de kamer dood op zijn stool. De ambtenaar was gekleed om huiswaarts te keeren en is aan de gevolgen van een bloedspuwing overleden. Te Wapserveen wilde de 17-jarige Berend Winters, knecht bij den landbouwer J. Hilbrink, zjjn geweer schoonmaken, dat sinds Nieuwjaar geladen bad gestaan met ganzenhagel. Ofschoon de percussie niet op het schoorsteentje was, schjjnt toch eon gedeelte van het donder-poeder daarin achtergebleven to zijntenminste, toen hij met den ijzeren laadstok op het schoorsteentje sloeg, ging het schot af en trof den jonkman in den huik. Nog denzelfden dag is hij aan do gevolgen overleden. De ongelukkige had den loop van het geweer zeer onvoorzichtig naar zich toegericht. Het voornemen moot bestaau tot do oprichting vau een krankzinnigen gesticht voor do hoogerc klassen in do nabijheid van Arnhem. Te Sneck werden Dinsdag ruim 5000 kieviets eieren aangevoerd, welke voor 15 cent per stuk werden verkocht. Kluit, die waratje alle stemmen als zoodanig op zich vereenigde, wel een bewijs, dat de man door ieder word gewenscht; voor de Provinciale Staten verkiezingen werden met 10 stemmen gekozen, de heeren P. de Regt Stz. en P. Dielemun en voor de Gemeenteraadsverkiezingen de heeren D. de RegtMz. en A. van Damme, ieder met 10 stemmen. De openbare zitting wordt nu geschorst en terwijl ik naar mijn cel ga om mijne onderdanen wat rust te geven op den eenigen stoel in de wachtkamer aanwezig, denk ik zoo bij me zelf: wat drommel hebben nu de lezers van den Bode aan een verslag dat zoo sober zal zijn; 10 tegen 1 of strakjes wordt de vergadering geopend om dadelijk weer gesloten te worden; edoch, de wonderen ziju de wereld nog niet uit't schelletje klinkt en hoewel meneer Dielemau eer ik boven was, reeds druk aan de praat was, hoorde 'k nog dat Z.Ed. 't woord had gevraagd om zijne verwondering te kennen te geven, dat by «hoogdagen" de herbergen tot 12 ure open Raadszitting van 9 April Li te Wissenkerke. 't Is zonderling, dat er van zoo'n groote gemeente altjjd zoo'n klein beetje te vertellen valt als 't ge meenteraad is, on toch is 't niet anders. Eerstens knn ik meedeelcn, dat wc allen present waren, en dat pleit toch altijd voor ambitie, zou ik zeggen. Toen ik boven kwam, was de vergadering reeds door den Voorzitter (den heer Vader) geopend, en was bet gebed a 1 voorgelezen; do notulen der vorige vergadering droegen onze goedkeuring geheel weg. Op 5 April was door Burgem. en Wetb. de kas van onzen geraeente-ontvaugcr opgenomen, en be- vouden dat daarin aanwezig was ƒ3160,64, conform met het bedrag dat ze inhouden moest. Was ontvangen een schrijven vau Bnrgem. en Weth. van Cortgene, waarin werd verzocht, om het aandeel in het tekort, dat onze gemeente te betalen heeft aan hot telegraafkantoor te Cortgene. Dat tekort bedroeg in zijn geheel ƒ160,10; onze gemeente moet daarin betalen f 64,04, Coljjnsplaat f 48,13, Cortgene 43,22 en Cats f 4,80. De Voorzitter zegt, dat het gemeente-verslag als naar gewoonte bij de loden zal worden rondgezouden. Nu volgt stemming voor leden van 't stembureau voor verkiezingen van leden van de Tweede Kamer, Provinciale Staten en Gemeenteraadtusschcu twee haakjes geloof ik wel, dat we hoofdzakelijk daarom vergaderden. Voor leden vau 't stembureau bij verkiezingen voor leden van de Tweede Kamer, werd gekozen de heer J. Marcusse Mz., met 9 van de 11 stemmen en een bijzonder gelukkige was No. 2. n.l. de heer konden blijven en dat bad hij niet geweteu, waarom hy verzocht dezelve op die dagen te doen sluiten op 't gewone uur (10 ure). De Voorzitter antwoordt, dat dit alleen een zaak van den Burgemeester is, om het sluitings-uur te bepalen en vraagt of nog iemand 't woord verlangt. Daar ieder (zooals ik) zweeg, sluit de Voorzitter hierop de vergadering en ik slootmijn boekje. Wissenkerke, 10 April '94. WITTE HAGE. Uitslag der Verkiezing VOOR in oudcr&lanntte Districten. Met de letters V en '1' wordt aangeduid wie vóór of tegen het Kieswet-ontwerp-Tak zjjn. Amsterdam. Uitgebracht 9890 st., van onwaarde 60. Gekozen de H.H. Heldt met 0147, Mr. Hartogh met 5784, Mr. Kerdijk met 5748, Mr. Tak van Poortvliet met i 5506 en Creiuer met 5260 st. (allen V.) Herstemming j tusschen de H.H. Vrolik (V.) met 4201, Mr. Treub (V.) met 4189, Mr. Gleichman (T.) met 3518, Jhr. Rutgers van Rozenburg (T.) met 3456, Mr. W. H. i de Beaufort (T.) met 3421, Mr. Levy (V.) met I 2883, Mr. Pijnappel (T.) met 2841 en Mr. W. v. d. Kaag (T.) met 2511 st. Mo lik ii in. Herstemming tusschen Mr. E. Scha&fsma (V.) met 1027 en P. ran Vliet Jr. Vmet 1008 van de 2422 st. Mr. U. H. Huber (T.) had 381 st. Enkhtiizrn. Gekozen J. Zijp Kz. (Twijfelachtig) met 1842 van de 3022 st. Dr. Schaepman (V.) had 923 st. Ciiocf*. Uitgebracht 2489 St., van onwaarde 35, meerder heid 1226. Herstemming tusschen Jhr. Mr. A. F. de Savomin Lobman (T.) met 1224 en I). Stigter (V.) met 699 st. C. J. Huvcrs (V.) had 485 st. lien Helder. Gekozen S. T. Land (V.) met 1021 van de 1198 st. Dr. J. Temmer (T.) had 72 st. Hilversum. Uitgebracht 2728 st. Herstemming tusschen Mr. Th. Ph. Baron Mackay (T.) met 1120 en Dr. Schaep man (V.) die 804 st. verkreeg. Verder hadden de H.H. Waller 421 en Fabius 371 st. (Verbeterd bericht). Hontenisse. Uitgebracht 2467 geld. st. Herstemming tusschen Mr. F. J. F. M. Walter (T.) met 1196 en Mr. J. G. van Deinse (V.) met 653 st. De heer C. J. Huvers (V.) had er 609. Oost bur#. Gekozen Mr. P. C. J. Hennequiu (V.) met 1586 van de 2188 st. N. Glinderman (V.) had 533 st. Zierikzee. Gekozen J. J. van Kerkwijk (V.) met 1657 van de 2339 uitgebrachte geld. st. Mr. Th. Heemskerk (V.) had 630 en Mr. J. G. Gleichman (T.) die zich verklaard bad geene candidatunr, hem aangeboden door eenige heeren, tegenover den heer Van Kerk- 1 wijk te aanvaarden, 168 st. FÏUILLETOI. Het Halssnoer, VAN GUY DE MAUPASSANT. Naar bet Franseh door I. van Warns. Zij was een dier seboone, bevallige vrouwen, zooals er soms, door een wreede speling van het lot, geboren worden in een kring, waar zij niet op baar plaats zjjn. Zij bad geen vooruitzichten, geen bruidschat, geen kans hoegenaamd om ooit in kennis te komen met een man van aanzien en fortuin, die haar zou lief krijgen en len huwelijk vragenhet gevolg wasdat zij trouwde met iemand uit den burgerstand, die klerk was bij eeu der depat temen ten. Zij was onbedorven van natuur, inaar tot baar ongeluk gevoelde zij zich niet te buis in den kring, waartoe zij behoorde. Zulke vrouwen bezitten geen adelijken stamboomzij bekleeden geen booge positie, maar dit gemis wordt vergoed door gedis- tingueerde schoon- en natuurljjke bevalligheid. Een aangeboren beschaving, een gemakkelijkheid van beweging en een onnavolgbare gratie maken baar feitelijk tot de gelijken van de dames uit de groote wereld. De vrouw, die ik bier in bet bijzonder op het oog heb, gevoelde het, dat zij geboren was voor een leven van weelde on genot. Haar een voudige omgeving, de karig gemeubelde vertrekken, do harde stoelen, het onbevallige huisraad; zaken waarop een andere vrouw uit dien stand niet zou gelet hebben, waren haar een dagelijksche ergernis. Het jeugdige, boersche dienstmeisje, dat hare geheele bedieniDg uitmaakte, was baar een steen des aanstoots en gaf gedurig aanleiding tot allerlei dwaze wenschen en begeerten. Zij droomde van rustige anti-chambres door zware gordynen in een deftig half donker gebuid, of verlicht door hooge bronzen kandelaars, waar lakeien in sierlijke Iiverei half droomerig door de bebagelijke warmte van den fraaien haard steeds op hare bevelen wachtten. Hare verbeelding tooverde haar hooge, rijke ver trekken voor den geest, overvol van kostbare meubelen en kunstvoortbrengselen van onschatbare waarde; of welriekende boudoirs zoo bij uitstek geschikt voor een gezellig thee-uurlje of een ver trouwelijk praatje met een of twee begunstigde vrienden, de helden van den dag, wier bezoek al beur vriendinnen baar zouden benyden. En als zij ziob can de kleine, ronde eettafel met het niet al te fijne tafellaken nederzette, on haar man vol verwachting bet deksel van de terrine oplichtte met den vroolijken uitroep: «Ol welk een heerlijke soep daar gaat toch niets boven een goed bord soep!" Ook dan dwaalden bare gedachten af naar kostelijke maaltijden met fijn damast eö zilveren schotels in schitterend verlichte kamers met kostbare behangsels aan den wand, en dan hoorde zy naar de zacht gefluisterde comple menten, waarvan zij nog meer genoot dan van de zeldzaamste schotels en de verleidelijkste gerechten. Zij bezat geen fraaie kleederen, geen juweelen, neen niets van dat alles. En zij bunkerde er naarl Zij gevoelde, dat zjj er voor geboren was, en in baar hart leefde zulk een smachtend verlangen om benijd en bewonderd te zjjn! Uit haar sebooltjjd had zij een vriendin, die zeer rijk was. Zij bezocht deze echter hoogst zelden, om de eenvoudige reden, dat na zulk een bezoek heur eenvoudig omgeving haar dubbel onbebageljjk toe scheen, en dagen achtereen scbreiddo zij dan in stilte heete tranen om baar droevig beslaan en baar onvervulde wenscben. II. Op zekeren dag kwam baar echtgenoot met een opgewekt en gewichtig gelaat de kamer binnen. «Hier heb ik iets voor u", zeido bij, haar een groot vierkant convert in den schoot werpende. Met haastige vingers scheurde zij de enveloppe open. Deze bevatte een gedrukte kaarfc; een uit- noodiging aan Monsieur en Madame George Rampou- neau voor een feest, dat de Minister van het Departement, waar baar man werkzaam was, op Maandag 7 Januari zou geven. Maar i» plaats van verrukt te wezen over deze onderscheiding, zooals haar man dit had verwacht, wierp zij den brief met een knorrig gebaar op do tafel, terwijl zjj prevelde Daar heb ik niets aan". «Maar kindlief', zeide hij teleurgesteld, ik dacht, dat gij er meê in uw schik zoudt wezen. Gij gaat nooit uit en dit i.- een heerlijke gelegenheid. Als gij eens wist hoeveel moeite het nu gekost heeft deze kaart te krijgen. De klerken kunnen er niet alle een bekomen, en ieder wil er een hebben. Het is een prachtig feest, al de hooge heeren komen er". Haar o ogen begonnen te glinsteren, maar zjj vraagde korzelig: «En wat moet ik dragen?" De gedachte daaraan was niet bjj hem opge komen. Geheel uit bet veld geslagen, zeide bij aarzelend «En de japon, waarmeé gjj naar de comedie gaat? Die staat u heel goed, en gjj maar bjj hield eensklaps op, ziende dat zjjne vrouw scbreidde. Twee groote tranen rolden haar langs de wangen. Hij begreep er niets van. «Wat hebt gij, kindlief? Wat scheelt er aan?" Met een krachte poging overwon zy bare ont roering, en haar oogen afdrogende, antwoorde zjj kalm «Och het is niets; maar ik heb geen baltoilet, en kan dus geen gebruik maken van deze uit- noodiging. Gjj moet de kaart maar aan een van uwe collega's geven, wiens vrouw er beter aan toe is". Het speet hem om harentwil. Na eenige oogen- blikken zeide bjj: «Luister eens Matbilde, hoeveel zou een mooie japon wel kosten? zoo een, waaraan gij later ook nog iets hebben kunt en niet al te duur natuurljjk". Gedurende eenigen tijd bleef zy bet antwoord schuldig, onderwijl alles nauwkeurig berekenende, en bjj zich zelf overleggende welke som zij zou kunnen noemen zonder gevaar te loopen van een uitroep van ontzetting, en een besliste weigering van den eenvoudigen bureau-man. Eindeljjk zeide zij «Ik weet bet niet precies, maar ik denk dat 400 francs wel voldoende zullen wezen". Dit viel hem tegen, hij had juist deze som opgespaard om er een geweer voor te koopen met het plan om zich bij eenige vrienden aan te sluiten, die des zomers eiken Zondag naar de vlakte van Nauterres gingen om er duiven te schieten. Hy liet er echter niets van blijken, maar ant woordde alleen «Nu, het is goed. Ik zal u het geld geven, gij moet echter zorgen, dat gjj er rnöe toekomt". (Wordt vervolgd.) Voor 37 plaatsen zijn tegenstanders van het Kies wet-ontwerp-Tak gekozen en voor 31 voorstanders, terwijl over de H.H. Tydeman (Tiel) en Hennequiu (Oostburg) verschillend wordt gedacht Er moeten 30 herstemmingen plaats hebben. Aan welke zijde de meerderheid van de nieuwe Kamer zal staan, valt nog niet te beslissen. Over 14 dagen volgen de vele herstemmingen, die deu doorslag zullen geven. Zooveel is zeker, dat de meerderheid noch aan de eene, noch aan de andere zijde groot zal zjjn. Slechts van 1 liberaal is de plaats door een van eene andere partij ingenomen, n.l. die van den heer De Meijier door den heer De Boer, radicaal. Opmerking verdient, dat Dr. Kuyper nergens is gekozen: in Borgum, in Gouda en in Amsterdam kwam bij niet eens in hei-stemming, terwijl hy in Dordrecht en in Sliedrecht zich aan eene herstemming zal moeten onderwerpenzijne kansen te Dordrecht zijn zeer gering, daar den heer Van Gijn slechts een paar stemmen ontbrak, zoodat hij alleen op Slie drecht zijne hoop zal moeten bouwen. Bij deze verkiezingen hebben velen hun burger plicht niet vervuld, het meest echter wel te Amster dam, waar van de ruim 23000 kiezers slechts 9000 opkwamen. Dubbel gekozen zijn op dit oogenblik de heeren Gleichman (Den Haag en Rotterdam) en Röell (Utrecht en Haarlem). Uit de Kamer verdwenen, zijnbehalve de heeren, die bedankten of overleden zijn, de heeren, Van Karnebeek, Pijnacker Hordijk, De Meijier, Van Houten, Bevers, Brantsen, G. Van Dedem, Donner, Van der Borch en T. Mackay. Nieuwe leden zijn de heeren: prof. Drucker, Mr. J. J. Willinge, Mr. Hesselink van Suchtelen, Mr. O. J. H. graaf Van Limburg Stirum, Mr. F. D. graaf Schimmelpenninck en J. Truyen. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Donderdag 12 April werd te Wilhelminadorp aanbesteed het onderhoud van de zeeweringen aan den Wilhelmina-polder tot ultimo April 1895. Er wareu acht inschrijvers. Het werk is gegund aan Jan de Bree te Terueuzen, voor f 3499. Hoogste inschrijver was A. van Popering te Brui- nisse voor f 4100. Ten overstaan van den notaris J. Franse, zijn dd. 6 April 1894 te Haamstede verkocht: Twee woonhuizen met pakhuis en erven te Haamstede voor f 1100. Den opstal en het erfpachtsrecht van twee woon huizen eu erven aldaar voor 651. Aankomende I. Franken. li A 1) U O 11 w. C'«krl#ene. 12 April. Door de Besturen van «Landbouwbelang" en de afd. Noord-Beveland v/d. Zeeuwschc Maatschappij van Landbouw werden beden als keurmeesters bij de a.s. stierenkeuring benoemd: de heeren Joh. v. Nieuwenhuijze, Jac. de Looff en M. Verburg Pz. Si. Alaartonscllfk, 12 April. Bij de gisteren alhier gehouden veemarkt waren aangevoerd 53 stuks hoornvee en 59 biggen. Prijzen werden besteed als volgt Voor jaarlingen ossen en vaarzen f 50f 60. 2-jarige ossen>90120. 2'/,-jarige ossen «140—>165. kalfkoeien240165. een driejarige stier werd nog geboden f 280. y biggen vanf 11ƒ13. Bij de stierenkeuring, door de vereeniging «De Nijverheid" uitgeschreven, werden bekroond: le prijs, voor den besten eenjarigen stier, M. van Dijke, Poortvliet; 2e prijs, I. P. Hage (Reigerburg), St. Maartensdijk; Eervolle vermelding, Jb. Hage, Poortvliet. Voor den besten 2-jarigen stier: le prijs, Chr. Hartog, Scberpenisse 2e prijs, M. J. Mol, St. Maartensdijk. H E C H 'fT SZ.IK E IV Bij bevelschrift van de rechtbank te Middel burg van den 9en dezer, is rechtsingang verleend met gevangenhouding en verwijzing naar de terecht zitting tegen: Leonie Notelaar, oud 19 jaren, dienst bode, geboren te Koewacht, wonende te Groedé, gedetineerd te Middelburg, ter zake dat zij in den morgen vau den 3len Augustus 1893 op de hofstede van De Milliano te Groede, opzettelijk een blauwen baaien rok, twee gouden oorbellen en twee paar kousen van Maehiel Lampier als geschenk heeft aangenomen, terwijl zij wist dat die goederen door dezen den vorigen avoud waren ontvreemd uit eene kist, staande in eene woning aan den Marolleput te Oostburg, cu toebehoorden aan Melauie Octavie Bert. Aan de beklaagde is do heer Mr. C. de Witt Hamer J.Gz., advocaat te Middelburg, ambtshalve als verdediger toegevoegd. De beruchte Hendrik de Jong, oud 32 jaren, geboren te Weespercarspel, schilder van beroep, verscheen Dinsdag voor de rechtbank, beklaagd van oplichting van f 100 ten nadeele van Hendrik Kramer, zonder beroep te Loosduinen, vroeger hotelhouder op de Martelaarsgracht le Amsterdam. Door valsche bedriegeliike verklaringen won beklaagde het vertrouwen der familie Kramer, geraakte met de dochter geëngageerd en werd zelfs in ondertrouw opgenomen. Na een ingesteld onderzoek sprong het huwelijk a(. Elf getuigen waren gedagvaard, waaronder de doctoren Kok Ankersmit, Van Deventer en Halbertsma, die den be klaagde herhaaldelijk hczochten en onderzochten. Zij verklaarden dat De Jong eigenschappen bezit, die hem stempelen als misdadiger, doch dat hij niet lydende is aan eenigen vorm van krankzinnigheid en volkomen toereken baar te achten voor de door hem gepleegde daden. De familie Kramer cn de juffrouwen Siewerts te Broek in Waterland, hij wie de beklaagde een bezoek bracht, verklaarden allen dat De Jong zich voornaam en rijk voor deed; de eerste drie, vader, moeder eu dochter, dat hij, op mooie woorden, f 100 leende en die niet teruggaf. Overigens leverden de getuigenverklaringen weinig be langrijks op. De Jong ontkende bet hem ten laste gelegde en zeide dal de officier van justitie enkel opschudding maakte, ten gevolge waarvan hij nu reeds 7 maande» celstraf ondergaat. Bij het verhoor was beklaagde onverschillig cn glimlachte herhaaldelijk. Het publick was zeer talrijk. Dc ambtenaar van het openhaar ministerie achtte de aan De Jong te laste gelegde feiten wettig en overtuigend ba- wezen. Hy schetste hem als een zeer gevaarlyk, dooitrapt en sluw oplichter. In verband met eene vroegere veroordechng tot L jaar en 6 maanden gevangenisstraf voor oplichting, tot een bedrag van f 6000, eischte de ambtenaar voor de drie liem ten laste gelegde oplichtingen 4 jaren gevangenisstraf, ver-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 3