ZIEBIKZEESGHE NIEUWSBODE. Zaterdag 11 April 1894. RIJKSKEURING VAN PAARDEN Eerste Blad. Na den eersten slag. IIIE UW STIJO 3 W s» EMT" voor den MILITAIREN DIENST. K I KT G. Ter herinnering en' tot opwekking. Verschijnt DINSDAG, DON DEK DAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1.30franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 50ste JAARGANG. No. 6447. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiën, van i3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot de Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonneuwnts- of Advertentie-gelden gelieve, men te zenden aan de „Administratie Zierützeexche Nieuwsbode" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Hoe de nieuwe Kamer er zal uitzien, is nu nog niet uit te maken. Dit zal voor een groot deel af hangen van de herstemmingen en van de nieuwe verkiezingen in districten, waar een candidaat ver kozen werd, die in meer dan één district de meer derheid erlangde. De voorstanders der kiesrecht- uitbreiding iu don geest van het ontwerp-Tak zijn nu reeds aan de winnende hand en de horstemmingen kunnen hun nog grooter bate geven. Van groote beteekenis is, dat in Groningen de hoofdman der oppositie, de heer Van Houten, verre in de minder heid bleef tegenover den Voorzitter der Liberale Unie, die van hem zoo harde aanvallen had te doorstaan, dat te Alkmaar zijn wakkere medestauder, de heer v. d. Kaay bijna zeker gevallen is, en dat te Zaandam de heer de Meijier de vlag moest strijken voor een voorstander van het zeer uitgebreid kiesrecht. Een ander merkwaardig feit bij deze verkiezingen, afgezien van den uitslag van den strijd is dit, dat de "tegenstanders der kiesrechtregeling iu den geest van het ontwerp-Tak nagenoeg allen gekozen zijn onder de leuze dat zij voorstanders waren van eene groote, van eene zeer groote uitbreiding zelfs, van het kiesrecht en het zeer euvel duidden, als men aan de oprechtheid hunner verzekeringen in die richting twijfelde. Zou de uitslag niet wellicht nog geheel anders geweest zijn, indien hun stelsel in een wets-ontwerp belichaamd ware? Indien ook dit aan een zoo onbarmhartige eritiek ware blootgesteld als de Regeeringsvoordracht, die men niet alleen afkeurde op grond van wat zij bevatte, maar zelfs op grond van wat er wel uit kon en wel uit zou, en wel uit moest vervallen? Dat zelfs in het con servatieve Rotterdam, dat alleen tegenstanders van het Regeeringsstelsel koos, de heer Van Karnebeek niet in aanmerking kon komen, omdat hij openlijk er voor uitkwam, niet mee te willen doen aan het onoprechte spel, dat men z. i. met art. 4 voor had, bewijst wel dat men meende tegenover de kiezers te moeten komen met mannen, die een flinke kies recht-uitbreiding voorstaan, en daarom beloofde men een flinke kiesrecht-uitbreiding, al was die dan nog in nevelen gehuld en daarom ontastbaar voor de eritiek. Zeer opmerkelijk is de wijze, waarop de strijd aan de zijde onzer medestanders gevoerd is. Het karakter van den strijd is onomwonden op den voorgrond gesteld. Dat het te doen was on is om de kiesrecht-qaaestie in eens af te doen, om dadelijk te gaan zoover als de grondwet maar eenigszins toelaat, werd niet verheeld. Maar waar is men getuige geweest van onbehoorlijke uitlatingen, van-onbehoorlijke gedragingen? In de volksvergade ringen was de opkomst groot, evenals de belang stelling, maar was de toon er niet zoo goed als men die wenschen mocht En als meu nagaat, aan welke zijde de voorstelling van den toestand het meest met de waarheid overeenkomstig wus, aan welke zijde de minste overdrijving, de minste ver dachtmaking heerschte dan gelooven wj dat de voorstanders van het ontwerp-Tak ook al be- hooren die voor een groot deel tot de nienwe kiezers, en tot hen, die sommigen met alleu ijver willen weren zonder eeuig bezwaar de vergelijking met hunne tegenpartij kunnen doorstaan. Wij althans kunnen verzekeren, dat wij door de wijze, waarop deze strijd gevoerd is, versterkt zijn in onze over tuiging dat we met de grootste gerustheid met den heer Tak mee kunnen gaan zoover de grondwet maar even gedoogt. Deze opmerking is van geeu geringe beteekenis. Waar meu, om de onvoorzichtigheid van den Minister iu het licht te stellen, ons verwees naar andere landen, waar men minder ver is gegaan dan hier het plan was, en de vraag deed: waarom stelt gij in ons volk meer vertrouwen dan bijv. in bet Engclsche daar antwoordde een der sprekers in eene vergadering van kiezers: omdat het is het Nederlandsche volk. Welnu, op die uitspraak heeft deze verkiezings strijd het zegel gedrukt. Men bedenke toch dat een zeer groote uitbreiding van het kiesrecht in uitzicht is gesteld; dat alle sprekers en schrijvers zonder onderscheid erkennen dat een groote uitbreiding van het kiesrecht niet kan uitblijven, terwijl men er desniettemin getuige vau moest zijn, dat een voorstel om aan die belofte gevolg te geven, en in die behoefte te voorzien, behandeld is op eene wijze, die zeer 'zeker aan eene weinig ontwikkelde volks menigte den indruk moest geven, dat men van dat voorstel niet gediend was en het althans binnen de engst mogelijke grenzen wilde beperkeu. Des ondanks heeft de volksklasse, de klasse waartegen de tegenstandei's der regeering met zooveel angst en beving opzien, zich gedragen bjj dezen stembus strijd met een kalmte, een geduld, een ordelievendheid, een waardigheid, die aan al hare medeburgers en alle beschaafde natiën ten voorbeeld kan worden gesteld. Deze drie feiten staan dus vast: 1. Wij zijn bij den 'stembusstrijd aan den vvinnenden kant gebleven 2. onze tegenstanders hebben slechts kunnen stand houden of overwinnen door in hoofdzaak ome kleuren te vertoonen; 3. de kiezers der toekomst hebben op schitterende wijze getoond, het kiesrecht waardig te zijn dat de regeering hun wil geven. 'Met het oog op deze drie feiten zien wij met voldoening op den geleverdeu slag terug en wachten met vertrouwen den verderen loop der dingen af. Amerika. In een openbare school te Chicago is een paniek ontstaan door het spi-ïngen van een stoompijp. Een kleine jongen, die in het gedrang naar den uitgang ouder den voet geraakte, werd gedood, en ver scheidene andere kindeven werden meer of minder ernstig gewond. en het BURGEMEESTER e. WETHOUDERS van Zikhiazee, Gelet op art. 21 van het Koninklijk Besluit van 10 November 1892 Staatsblad No. 253), houdende vaststelling der reglementaire bepalingen ter uitvoering der Wet betrekkelijk de inkwartieringen i onderhoud van het krijgsvolk, en de transporten en leverantiön voor de legers pf verdedigingswerken van het Rjjk gevorderd; Brengen hiermede ter algemeene kennis, dat op ZATEHDAO den 12 MEI 1Ö94, des vóórmiddags te O uur, op het Havenplein alhier, eene keuring van paarden voor den militairen dienst zal plaats hebben, en aldaar uit deze Gemeente op J,ei bepmilde uur moeteen ^ajiwesw^-zgii de hieronder vermelde paarden. De paarden worden door of vanwege den eigenaar voor de keuringscommissie gebracht, en moeten, elk onder geleide van een afzonderlijken persoon zijn opgesteld, tie RU- CI1 tie TREK- 1*RHEafzonderlijk, in de volgorde waarin zij op de Verzamelljjsten voorkomen, en verder als door den Burgemeester dezer Gemeente (óf die hem vervangt) op het terrein zal worden aangewezen. Elk paard moet voorzien zijn van eene door het Gemeentebestuur te verstrekken en aan de linkerzijde van het hoofdstel of van den halster bevestigde kaart, waarop vermeld zijnde naam der Gemeente, de letter R (rijpaard) of 'JT (trekpaard), en voorts het volgnummer op de Verzamellijst. Vrijgesteld van de keuring zijndrachtige merriën in de laatste maand van haar draehttijd en Veulenmerriën in de eerste VCWÜPII dagen, nadat zij hebben geworpen. Aangaande deze paarden, evenals aangaande paarden, welke wegens ongesteldheid niet voor de commissie kunnen worden gebracht, moet haar eene desbetreffende verklaring van den districts-veearts of van een ander gediplomeerd veearts worden vertoond. Diu eigendunkelijk nalaat of weigert geheel of gedeeltelijk te voldoen aan de vorderingen hem krachtens de Wet op de Inkwartieringen enz. gedaan, of deze vol doening verhindert of helemm rt, wordt gestraft met eene geldboete van ten minste tloll en ten hoogste vijf on zevoxitigï gulden. Volg NAAM WOONPLAATS BEROEP SIGNALEMENT VAN HER PAARD AANWIJZING nummer (Straat of (volgens de Verzamellijst). OF HET PAARD IS der en GE SLACHT (Ruin of Merrie). paarden op de Verzamel- lijsten. VOORNAMEN en Nommer) BETREKKING RAS. KLEUR eu verdere OUDER DOM (in jaren). RIJ TREK XLAJNT DEN EIGENAAR. KEN TEE KENEN. PAARD. PAARD. 1. ten Haaf, Willem. Plat te weg, D 547fór. Landbouwer. Ruin. Duitsch. Bruin. 6. Rijpaard. 2. Uijl, Leendert. Beddeweeg, B 262. Huurkoetsier. Id. Zeeu wscb. Id. 13. Id. 3. Keller, Joban Jacob. Oude Haven, D 416. Zonder. Merrie. 1 Geldersch, Duitsch. Zwart. 9. Id. 4. Jonge Bz., Amoldus de St. Jacobstraat, 0 424. Rijtuigverhuurder. Ruin. Bruin. 9. Id. 5. Mal lander, Cornells. Vijfhoek, C 485. Landbouwer. Merrie. Duitsch. Zwart. 7. Id. 6. Hage, Izak. Weststraat, B 502. Id. Id. Id. 12. Id. 7. Kooijman, Bastiaan. Vissohersdijk, D 527. Id. ld. Gekruist. Bruin. 5. Id. 8. Jonge Bz., Amoldus de St. Jacobstraat, D 424. Rijtuigverhuurder. Id. Engelscli. Zwart. 8. Id. 9. van Weston, Hendrik. St. Janstraat, C 344. Id. Id. Zeeuwsch. Bruin. 13. Id. 10. Smits, Jozef. Capellenstraat, D 22. Huurkoetsier. Id. Id. Donkerbruin. 5. Id. 11. van de Velde, Stoffel. Hooge Molenstraat, A 187. Landbouwer. Id. ld. Zwart. 12. Id. 12. Hocke, Nicolaas Willem. Oude Haven, D 497. Burgemeester van Kerkwerve. Id. Oldenburgsch. Duitsch. Kastanjebruin. 6. Id. 1. Gerardts Jr., Pieter. Engelsche Kaai, D 558. Landbouwer. Id. Donkerbruin. 11. Trekpaard. 2. Bie, Adriaan de Molenstraat, I). 133. Voerman. Id. Gekruist. Lichtbruin. ±10. Id. 3. Corbeel, Izak. Fonteins, C 354. Id. Ruin. Onbekend. Zwart. 13. Id. 4. Yerkaart, Petrus. Blijenhoek, B 215. Landbouwer. Id. Inlnndsch. Id. 14. Id. 5. Gelnk, Adriaan. Ypenhove, D 584. Id. Merrie. Id. Isabella. 10. Id. 6. Jonge, Jhr. Willem Marinus Hendrik de Oude Haven, D 438. Rentmeester v/b. Kroondomein. Id. Oldenburgsch. Vos. 5. Id. 7. Wekken, Cornelis van der Nieuwstad, C 470. Landbouwer. Id. Zeeuwsch. Zwart. 5. Id. 8. Findsora, Henderikus. Minderbroederstraat, 13 220. Koopman. ld. Onbekend. Id. 7. Id. 9. Schelde, Marinus van der Koekindorstraat, B 117. Postbode. Id. Id. Id. 10. Id. 10. Kooman, Willem. Poortambacht, B 507. Landbouwer. Id. Zeeuwsch. Donkerbruin. 8. Id. 11. TJijl, Marinus. Hem, A 43. Voerman. Ruin. Id. Id. 5. Id. Haaf, (wed. W. ten) gcb. Thona Timmerman. Grachtweg, A 506. Landbouwster. Merrie. Id. Bruin. 12. ld. 13. Padmos, Adriaan. Weststraat, B 498. Handelaar in faecaliën. Ruin. Id. Id. 13. Id. 14. Maas, Jan Cornelis van der Visschorsdijk, D 533. Gat V. W. N. W., C 515. Landbouwer. Merrie. Gekruist. Donkerbruin. 8. Id. 15. Jonge, Amoldus de Sleper eu Jager. Ruin. Inlandsch. Id. 12. Id. 16. Uijl, Anthonie. Lammermarkt, B 262. Landbouwer. Merrie. Gekruist. Zwart. 13. Id. Iiebikzee, den 12 April 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE SECRETARIS, DE BURGEMEESTER, JYVIV SNELLE 1ST. CU. "W. VELMEIJS. Een Amerikaansche, die dezer dagen te Now- York overleden is, Cornelia Coster, heeft bij testament haar vermogen van een millioen dollars bestemd tot het bouwen van een mausoleum voor haar ljjk op het kerkhof te Woodlawn! De bekende championrooier, de heer Ooms, den 14 Maart per stoomschip Rotterdam" naar New-York vertrokken, rapporteert o.a. bet volgende omtrent een geweldigen storm, welken men onderweg heeft gehad. Den 19cn Maart werd de 'Rotterdam" door een storm beloopen. Deze nam elkeu dag nog in hevig heid toe en sloeg den 23en over in een oi'kaau, zóó ontzettend, als volgens het oordeel der bemanning nog zelden gewoed heeft. Het schip werd door kolossale stortzeeën geteisterd, waardoor het dek onophoudelijk vol water stond. Op één oogenblik werden verscheidene passagiers door een hevigen schok uit hunne kooien geslingerd. Oorzaak daarvan was, dat het schip vau eene hemelhooge golf plotseling in de diepte viel. Op hetzelfde oogenblik sloeg eene stortzee over boord, vernielde een groot gedeelte van den com mandobrug, waarop de kapitein Roggeveen, do 2e officier Van der "YVeyde on de 4e officier Boonstra stonden, Sloeg de telegraaf (die naar de machine kamer loopt) aan stukken, rukte eene groote stoomlier los van het dek, en brak twee poorten van de le klasse salon, waardoor het water met groote massa's daar binuenstroomde. Een tweede stortzee sloeg de salonbap stuk, zoodat daar in minder dan eene minuut het water twee voet hoog rees en alle hutten onder water stonden; ook werd toen het kompas omver geslagen. Een groot wonder mag het heeten, dat de kapitein en de tweo officieren niet van de brug geworpen zijn. De orkaan duurde niet minder dan zestien uur en het schip lag gedurende dertig uur bijgedraaid. Veel olie werd in zee gestort, zonder grooteu dienst te doen eindelijk tegen den avond van den volgenden dag bedaarde de orkaan eu kon men weder den ouden koers vervolgen. Daar alle passagiers overtuigd zyn, dat alleen door de groote bekwaamheid van kapitein Rogge veen en den ijver van de officieren het schip be houden bleef, moet de heer Ooms uit naam van hen allen kapitein eu officieren dankzeggen voor hun grooten ijver en ware plichtsbetrachting. Engeland. liOiltlen, 11 April. Na eene reis van elf maanden arriveerde bet Eng. fregatschip «Welling- j ton", kapitein Broomhead, te Plymouth, met eene lading bestaande uit wol en 12,000 geslachte schapen. De «Wellington" vertrok van Picton (N.-Zeeland) 12 Mei 1.1. en alles ging voorspoedig tot op ongeveer 1000 mijlen van KaajJ Hoorn, toen het schip door eeuen vreeselijken storm beloopen werd. De zee die over het schip heen sloeg ver oorzaakte belangrijke schade. De man aan het roer werd van bot stuurrad weggeslagen door de zee, de stuurman werd tegen de verschansing geworpen, waardoor beiden belangrijk verwond werden en de stuurman bovendien een been brak, dat later is afgezet moeten worden. Dezelfde zee nam ook den gezagvoerder op, die aan het hoofd verwond werd. Elf dagen later, toen het schip zich op 250 mijlen beoosten Kaap Hoorn bevond, liep het ten 4 uur des nachts met groote vaart togen cenen hoogen ijsberg. De voorsteven werd vernield tot op drie voet van de waterlijn en de gehcele stuurboords- boeg en een gedeelte van de bakboordsboeg worden ingedrukt. De boegspriet, voorbrnmsteng, bramra, de schoorsteen van de bevriezings-macbine en verscheidene rondhouten werden gebroken, zoodat bet schip op een wrak geleek. Twee matrozen die de wacht te kooi 'hadden, werden daarin gedood. Eerst was men bevreesd dat het schip zou zinken, doch tot aller verbazing maakte het slechts weinig water, zoodat de gezagvoerder besloot, de reis tot Rio Janeiro voort te zetten eu daar binnen te loopen, om de geledene schade te herstellen. Een- en-veertig dagen na de aanvaring arriveerde de «Wellington" te Rio Janeiro om daar voorloopig gerepareerd te worden. De gezagvoerder, kapitein Cowan, vertrok per mail naar Engeland, terwijl kapitein Broomhead het bevel over de «Wellington" overnam. Met de reparatie werd onmiddellijk een aanvang gemaakt. Het schip arriveerde begin Juli, en den öden September brak de omwenteling uit to Rio Janeiro. Alle werkzaamheden aan het schip werdeu gestaakt, dewijl de werklieden gedwongen werdeu soldaat, te worden. Van dien tijd af tot aan Januari kon er nu cn dan iets aan het schip gedaan worden en dat nog wel met het grootste gevaar wegens het geweer- en kanonvuur. Vijf malen werd het schip genoodzaakt te verhalen, ten einde zooveel mogelijk veilig te zijn voor de kogels der strijdende partijen. Drie Nordenfeldkogels drongen door de luchtkokers, doch overigens werd er geene belangrijke schade door de rondvliegende projectielen aan het schip veroorzaakt. Een man der equipage is bij het deserteeren vau boord ver dronken. Twee apprentices, die ziekelijk waren, werden naar Engeland verzonden. Overigens was de equipage welvarende. Den 24 Jan. vertrok ten slotte do Wellington" naar Engeland, waar zij na een voorspoedige reis van 56 dagen te Plymouth met behulp van eene sleepboot binnenkwam. De reis heeft dus ongeveer elf maanden geduurd, doch de lading vleesch is nog in uitstekenden staat. liOiillcil, 12 April. De anarchist Meunier, wiens uitlevering door de Frausche Regeeriug werd gevraagd, verscheen heden opnieuw voor de politie rechtbank. De zaak werd verdaagd tot over 8 dagen. De anarchist Rieken, beschuldigd vau poging tot bevrijding van Meunier, werd veroordeeld tot 5 pd. st. boete of een maand gevangenisstraf. Rieken is Belg van geboorte en uit zijn laad verbannen als anar chist in 1885; in 1892 werd hij te Genève gevat en uit Zwitserland verbannen. Op den Engelscben Midland-Spoorweg werd Dinsdag een jonge man, die zijn huwelijksveis begon, plotseling krankzinnig. Hij werd met geweld uit den trein verwijderd eu naar een gesticht gebracht. Frankrijk. Zatcrdagavoud omstreeks half zes sloeg te Parijs ter hoogte vau de «rue do Sèze" een paard op hol. Twee politie-agenten trachtten te vergeefs het dier tot staan te brengen. Een van hen bleef op de plaats dood, een burvie was hem in de borst gedrongen. Daarop greep een moedige jonge man bet paard bij den kop, maar zonder bet gewensckte gevolg; een burrie stiet bem het rechteroog uit. Op hetzelfde oogenblik viel een dienstmeisje, die het ongeval uit eeu raam der zesde verdieping had gadegeslagen, naar beneden, op de straatsteenen te pletter. De ongelukkige was aanstonds een lijk. In haar val wierp het dienstmeisje eeu vrouw omver, die onder de wielen van een rijtuig kwam, eu zwaar gewond werd. Nog was de reeks van ongelukken niet ten einde. Het voorthollende paard struikelde over een trottoir, niet het gevolg, dat de koetsier op den grond vloog en zwaar gewond werd. Eindelijk liep het paard tegen een wagen aau en bleef op de plaats dood. □uitschland. Dat, men van vreugde kan sterven, bewijst het volgendeIn 1865 werd oen koopman te Epfig vermoord door den wijngaardenier Metz; de misdaad werd spoedig ontdekt, eu de dader tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld. Nadat hij bijna 30 jaren in den kerker had doorgebracht, kreeg Metz dezer dagen gratie. Het bericht hiervan maakte, dea ouden man zóó overgelukkig, dat hij door eene beroerte getroffen werd en op de plaats dood bleef. België. Te Hoppeneer is een 14-jarige knaap vennoord eu de moordenaar, de 17-jarige P. Emonds, te Venraai aangehouden. Hij verklaart met den vorslagene, bij wiens vader hij als schaapherder in dienst was, twist te hebben gekregen, hem daarop geslagen en met een mes gestoken te hebben en hem ten slotte in een beer put te hebben geworpen. Drie dagcu heeft hij met de ouders en buren naar het lijk gezocht, doch toen de gendarmerio uit Maeseyck het mes vond, waarmede hij den moord gepleegd had, nam hij de vlucht en werd aangehouden. Daar Emonds Nederlander is, zal hij niet uitge leverd worden, doch voor de Rechtbank te Roermond terecht moeten staan. Vervolg der Nieuwstijdingen in het Tweede Blad. liigczon«Icn stukken. Het is thans op den dag van heden, Nu daaromtrent een jaar geleden, Pat ons orgeJ hier als kunstgewrocht, Aan 't Rijksmuseum werd verkocht. Velen stonden diep bewogen, Anderen zelfs met een traan in d'oogen, Dat het kunststuk zoo vermaard, Ons niet langer bleef gespaard. Ilad het altijd niet voor dezen, Trouwe plicht en dimst bewezen, Aan de vrome christenschaar, Ruim drie honderd vijftig jaar? Zou nu die gedachte ons hinderen, Pat nooit voor ons of onze kinderen, Door ons groot en luchtig kerkgebouw, Meer de toon des orgels ruischen zou? Wel hoorde men uit veler monden, Dat er milde gevers werd' gevonden, Ja, dat een ieder als om stryd, Diaakte van offervaardigheid. Had men toen in die eerste dagen, De handen aan den ploeg geslagen, En de onderneming toen gewaagd, Zy was myns inziens wis geslaagd. Maar nog is alles niet verloren, Nog telkens doen zich stemmen hooren, Die aan ons statig kerkgebouw, Voor een orgel gaarne offeren zou. Welnu, wie neemt de taak in handen, Hij rinde steun bij alle standen, Bij ryk en arm, bij groot en klein, Een ieder zal offervaardig zijn. Dat niemand zich hier laat misleiden. Door vuigen laster van terzijden, Alsof het oude orgel op zijn pas, Nog wel te rest&oreeren was. U speelt verledene hier geen parten, Ontsluit uw beurzen en uw harten. Aan den godsdienst uwer vaderen trouw, Strekt het tot sieraad van uw kerkgebouw. Treedt toe en wilt geen offers sparen, Opdat men als in vroeger jaren, De orgeltonen weer eerlang, Hoort dreunen bij ons kerkgezang. Brouwershaven, l. RINGELBLRG.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 1