/Illllk/IINIIII NIEUWSBODE. Donderdag 12 April 1894. Yerachynt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 50ste JAARGANG. No. 6446. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 42 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte be>-ekend. Betalingen ran Abonnement*- ot Advertentie-gelden gelieve men te zetulen aan de Administratie ZieriJizeenc/w Nieuwsbode" Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door bet postkantoor te Zierikzee over de 2de helft der maand Maart 1894. Van Zierikzee: 1. J. Mendes da Costa, Amsterdam. 2. P. van den Bosch, Delft. 3. P. Bakker, Enkhuizen. Van Haamstede: 4. Landegent, van Burgsluis, Amsterdam. 11 EKE!\D1IA H liMG~ Uitslag; der verkiezing van een lid van den Gemeenteraad. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat bij de stemming, die op den 40 dezer beeft plaats gehad, ter verkiezing van een lid van den Daad dezer gemeente, ter vervulling van de plaats open gevallen door het overlijden van den heer W. A. OCIi'fMAN, de volstrekte meerderheid van stemmen beeft verkregen en alzoo is gekozen de heer J. A. LEGEM A AT Zierikzee, den 41 April 4894. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, Ca. W. VERMEIJS, Burgemeester. .TAN SNELLEN, Secretaris. Plaatsing van kinderen de seSioel A. Zitting van Commissarissen dier school in het school lokaal in deu Wevershoek (Hoofd de onderwijzer J. Tif. Oosterman), op Zaterdag; don SI April 1804, des avonds te 7 ure, tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die school. 0E TOELATING GESCHIEDT VOORTAAN SLECHTS EcNS IN NET JAAR. Plaatsing van kiaideren op de ëehool li. Zitting van Commissarissen dier school in het school lokaal aan het Kerkhof (Hoofd de onderwijzer P. van der Have), op Zaterdag; «Ion SI April 1894, des avonds te 7 ore, tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die schooL BE TOELATING GESCHIEDT VOORTAAN SLECHTS EENS IN HET JAAR. Algemeen Overzicht dei- vorige week. Indien er nog een bewijs noodig was, dat de Czaar aller Russen ernstig den vrede wil, zoo heeft hij dit thans gegeven. Zijne tusschenkomst toch was het, die de oorzaak werd, dat Oostenrjjk en Rusland elkander thans in den handel op den voet der meest begunstigde staten zullen behandelen. Het struikelblok bij de onderhandelingen was het invoerrecht op rogge, dat 1 '/2 11. per 100 K.G. was. De Russische onderhandelaars stelden voor, dat het tot 0,75 fl. zou wordeu verlaagd, maar Oostenrijk wilde van deze verlaging niets weten. Rusland, dat reeds van het begin toonde eene overeenkomst zeer te wenschen, stelde toen I 11. voor, maar ook dit voorstel werd niet aangenomen, en een oogen- blik scheen het alsof er van de geheele overeenkomst niets komen zou. Doch toou kwam de Czaar tusschenbeiden en op zijn uitdrukkelijk verlangen was het, dat het tarief van 1,50 fl. door de Russische Regeering werd aangenomen. Dit op treden van den Czaar is geheel in overeenstemming met de gedragslijn, in de laatste jaren door hom gevolgd. Na een geheel lijdelijke politiek, waarbij hij zich bepaalde tot het vriendschappelijk beant woorden van de pogingen tot toenadering, door Duitschland zoowel als door Oostenrijk gedaan, neemt hij, sinds bet Russische eskader naar Frankrijk ging, zelf het initiatief. Groot zijn de gevolgen, die men verwacht van deze pas gesloten handels-ver dragen. Men meent, dat zij zullen gevolgd worden door een soort van staatkundige overeeukorast, waarmede de samenkomst van don DiutscÜen met dön Kussischen Keizer in verband zon staan. Deze overeenkomst zou dan leiden, moeten tot het voor onbepaalden tijd staken der krijgstoerustingen. Mocht dit het geval zijn, zoo zou dit voor menig rijk eene ware uitkomst zijn. In hebben weder een paar aan- vullings-verkiezingen plaats gehad. Te Romford werd de candidaat der conservatieven gekozen met eene meerderheid van 683 stemmeneen cijfer, waaruit blijkt, dat de conservatieven in dit district sedert 18S6 weder achteruitgaan. Vroeger behoorde dit district aan de liberalen, maar het ging voor hen verloren, toen hun candidaat zich tegen Home- Rule verklaarde. Te Wisbeck werd de candidaat der liberalen gekozen, maar slechts met eene meerderheid van 136 stemmen. Intusseben is het Parlement weder bijeengekomenen wel wat voor barig was bet debat over het van overheidswege pensioneeren van personen boven de 65 jaar. Immers eeu parlementair onderzoek is nog in vollen gang, xnaar toch stelde Lord Palmer voor, dat zulke personen eeu weekgeld van f 4,20 tot ƒ2,10 zouden ontvangen, gedeeltelijk door het armbestuur, gedeeltelijk door den staat bekostigd; eene her vorming, die, naar schatting van den voorsteller, omstreeks 500,000,000 p. st. per jaar of een kapitaal van 6000,000,000 gld. zou kosten. Reeds sedert 1773 werden in Engeland pogingen aangewend om een dergelijke wetgeving te verkrijgen. Het ontwerp van den heer Palmer was gegrond op het beginsel der Deeusche wet, die van den toekomstigen ont vanger van het pensioen geene bijdrage vordert, maar verschilt daarvan toch ook weer in enkele opzichten, o. a. wat den leeftijd betreft, die in Denemarken 60 jaar is. De voorsteller wees op het treurige van het tegenwoordige stelsel, dat de armen, als zij oud worden, naar het werkbuis verwijst, alsof zij misdadigers waren, en deed uitkomen, dat bij het ontwerp gezorgd was, dat het verleenen van een pensioen evenmin een smet wierp op hem, die het ontving, als bet pensioneeren een post beambte of den lord chanceltor kan beleedigen. Op verzoek van den heer Cbamberlain, beloofde de Minister Harcourtdat de Regeering later een geheelen dag voor de bespreking van dit vraagstuk zou geven, onverschillig welke ook de conclusie van de enquete-commissie zijn zou. Bij de hervatting van de zitting van den jfllliiSC'JlCil Rjjksdag vormen de vooruitzichten der financiöele hervorming het voornaamste onder werp van bespreking. Toen in Augustus van het vorige jaar de Duitsche Ministers van Financiën te Frankfort bgeenkwamen, scheen iedereen het hoog noodig te vinden, dat 's Rijks financiewezen op anderen grondslag gevestigd werd. Maar toen de belastingvoorstellen bekend werden, is op deze gunstige stemming algemeene teleurstelling gevolgd. Het bleek, dat vele dezer ontwerpen een zeer na- deeligen invloed touden oefenen en geheele takken van nijverheid met tienduizenden arbeiders ten gronde zouden richten. Andere, zooals de voor stellen voor kwijtingen en vrachtbrieven, werden als onrechtvaardig beschouwd, als eene verzwaring der bedrijfsbelasting. Ten slotte werd uit de centrumpartij verklaard, dat de Regeeriugsvoor- stellen wel niet konden worden aangenomen, maar stelde zij voor dat kunstwijn en ingevoerde sigaren hooger zouden worden belast; maar de Regeering wil van dit voorstel niets weten. De reactionairen in n<-igtë kunnen tevreden zijn met den uitslag der besprekingen tusschen den Minister-President De Bnrlet en de leden der katholieke rechterzijde van Kamer en Senaat. De in de Kamer medegedeelde ministeriëele verklaring was het product van de volgende besluiten. De even redige vertegenwoordiging en een hervorming van de kiesdistricten worden opgegeven en aan de toekom stige Kamer wordt overgelaten het kiesstelsel verder te regelen. De verkiezingen voor Kamer en Senaat in October zullen dus plaats hebben op den grondslag van algemeen en meervoudig stemrecht in de onveranderde kiesdistricten, terwijl zooals tot dusver de meerderheid blyft beslissen. De nieuwe Senaatsleden zullen door de oude Provinciale Staten worden benoemduien zal niet wachten tot deze zoodanig hervormd zijn, dat zij volgens do nieuwe bepalingen 26 Senaatsleden kiezen, zonder inachtneming van den census. Daar van de 9 Provinciale Raden zes eene clerical© meerderheid bezitten, is dus vooruit zoker, dat van deze 26 Senaatsleden 15 clericaal en 11 liberaal zullen zijn. Voor de op te heffen baken- en havengelden te Antwerpen zal de schatkist schadeloos gesteld wordeu door beschermende rechten van enkele grooten takken van nijverheid en voor de noodlijdenden landbouw „voorloopig" alleen op niet-voedings- j middelen. Volgens enkele bladen zouden ook haver en boter met een invoerrecht worden belast; wel een vreemde maatregel in een tijd, dat de grootste Staten der wereld het protectionisme opgeven. W8EUWSTUDBWGEM. Amerika. Een der Noord-Amerikaansche steden heeft eene vrouwelijke burgemeester. Mevrouw Aston werd, ondanks de openlijke tegenwerking van baar echt genoot, tot burgemeester van Pleasanton in Kansas gekozen. Zij heeft zich eene gedachte tegonstandstor van koffiehuizen en speelholen getoond; deze zijn i nu allen gesloten en de eigenaars hebben oen goed j lieonkomen moeten zoeken. Verder is de verkoop I van cigaretten aan minderjarigen verboden en zullen jongens en meisjes, die na negen uur des avonds i op straat loopen, gevangen genomen worden. Allo restauranten en winkels moeten om 10 uur ge- j sloten zijn. j UilwailJiCe. 9 April. Een brand, die heden ochtend te 3 ure uitbrak, verwoestte een hótel en den Davidson-Schouwburg. Volgens het' politie- rapport zijn 16 persouen gedood en zeer velen gewond. Quiischland. 1 De kleermaker Dowe beeft, ondanks het verbod der politie, in besloten kring op zijn borst, boklced met het door hem uitgevonden pantser, laten schieten. I Nadat een kogel uit bet tegenwoordige Dnitscbe j infanterie-geweer een blok eikenbout doorboord had, word een tweede schot op Dowe's borst afgegeven. I De aanwezigen sloten de oogen maar de uitvinder i verzekerde lachend, dat hij er niets van gevoeld j had. De kogel was in het pantser blijven zitten. Op verzoek van Dowe werd nog een scbofc op zijn i hart afgegeven en ten slotte een snelvuur geopend op een gepantserd paard, dat rustig bleef doov- j grazen. De proeven zullen in besloten kring her- haald worden. NedeHand. I llat&rli'Eïl, 10 April. In de infauteriekazerne 1 alhier heeft een zeer brutale diefstal plaats gehad. Tusschen gisteren en heden middag is daar uit de I schrijftafel van den diricteur der militaire school, den kapitein Menstug, ontvreemd eeu bedrag van f 670, gedeeltelijk rijksgeld, gedeeltelijk den kapitein toebehoorende. Aan de schrijftafel was geen braak te bespeuren, waarom men vermoedt dat de dader 1 niet ver is te zoeken. De politie meent hem spoedig t zullen vatten. Heden avond te 6 uur had een ongeluk plaats. Bij bet sloopen van de administrafciekaraer in de j sociëteit sVereeniging" zakte plotseling het plafond in. Alle werklieden wisten zich te bergen, behalve de opperman P. van Staveren, die er ondor kwam, den scherpen kant van het plafond op de keel kreeg en terstond dood bleef. De man laat een gezin met 8 kinderen na. 11 April, Vau de 704 kiezers hebben j 513 aan de stemming deelgeuoraen. I Een ernstig kiezer gaf dezer dagen zijn wensch I te kennen, dat de Kamer wat dikwijls mocht ont- i bonden worden. Er waren dan zooveel lezingen en meetings dat een mensch nog eens gelegenheid had om uit te gaan! j Op de voorjaars-veemarkt werd levendig j handel gedreven; er waren veel vreemde kooplieden. Aan de lijn stonden 108 koeien en 2 paarden. De algemeene vergadering van burgemeesters, secretarissen en ontvangers in Zeeland zal gehouden j worden op 18 April in het caféHartman alhier; I 53 dezer ambtenaren zijn tot de Vereenigiug toe getreden. Een voordeelige klant. In zekeren winkel werden vrij belangrijke premiën uitgeloofd, als men van een artikel tot een bedrag van verscheidene guldens kocht. Voor eenigen tijd nu kwam iemand ia dien winkel, kocht voor meer dan de bepaalde som, nam bovendien de premie in ontvangst maar vergat tot heden te betalen. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd te Wemeldinge diefstal gepleegd met inbraak in de eonsistorikamer, die deel van de kerk uitmaakt. Door een der ramen op te schuiven, had men er zich toegang weten te verschaffen. Hoewel in eene der kasten, daar aanwezig, geld geborgen zat, heeft men dit niet machtig kunnen worden daar het openen van die kast te veel moeielijkheden schijnt opgeleverd te hebben. Om niet geheel en al te vergeefs binnengedrongen te zijn, heeft men zich meester gemaakt van een drietal flesscheu wijn. Stavcnlsse, 10 April. Door Gedeputeerde Staten dezer provincie is benoemd tot dagelijkseh opzichter bij den bouw van den provincialen steiger aan den Staartnol te Bordelen de heer M. Moer land alhier. firiiiiiisse, 10 April. Gisteren werd bet lijk aangebracht van C- Verspoor, eeu der beide visschersgezellen, die door het omslaan van hun vaartuig in de Kerstdagen het leven verloren. Heden werd het stoffelijk overschot onder een grooten toeloop van belangstellenden ter aarde besteld. Aan de stemming voor een lid der Tweede Kamer werd door 147 van de 229 kiezers deel genomen. Van de 82, die hunne stem niet uit brachten, waren velen door bun beroep als visscber verhinderd ter stembus op te komen. HroiiAYerahuvein, 10 April. Van de 120 kiezers alhier voor leden der Tweede Kamer van de Staten-Genoraal, zijn er heden 96 ter stembus opgekomen. %)crik/(kC. 10 April. Bij de heden plaats gehad hebbende verkiezing voor een lid der Tweede Kamer ziju in deze gemeente ingeleverd 483 stem briefjes; en zijn 552 kiezers. Aantal opgekomen kiezers bjj de heden ge houden verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Goneraal Te Burgh 51 van de 59 kiezers. Te Haamstede 81 van de 96 kiezers. 'Een kiezer uit Oud-Beierland, voor zaken in Londen zijnde, kwam Maandag morgen via Harwich te Rotterdam en vertrok direct naar Oud-Beierland, uitsluitend om te stemmen. Dinsdagavond ging bij weer terug. Do oud-burgemeester van Haarlemde heer Jordens, kwam Dinsdag uit Den Haag over om in zijn vroegere woonplaats te stemmen. De voordracht voor hoofd der school te Dreischor bestaat uit de heeren W. C'arels, hoofd der school te Cortgene, M. T. van Stnalen, onder wijzer to Bruinisse, C. Klap, onderwyzer te Velzen, J. Porte, onderwijzer te Borculo, en P. de Zeeuw, onderwyzer te Dreischor. Wegens gebrek aan drinkwater betaalt men te Oost- en West-Souburg 2'/, cent per emmer regenwater. Het water op de benedenrivieren is zoo laag, dat de booten naar Flakkee genoodzaakt zijn, de meeste reizen door bet kanaal van Voorne te maken. Bjj vallend water kunnen de Bieningen niet ge passeerd worden. XierlltZCC, 11 April. Bij de gisteren alhier plaats gehad hebbende verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad, in plaats van wijlen den heer W. A. Ocbtmnnzijn uitgebracht 421 geldige stemmen. Gekozen is de heer J. A. Legcmaat met 329 stemmen; op den heer A. H. W. v. d. Vegt waren 40 en op den beer A. Timmerman Cz. 36 st. uitgebracht. De overige stemmen waren over verschillende personen verdeeld. De voor O.-Indië bestemde officier van gez. 2e kl. E. A. Ockerse, zal den 28 April a.s. per stoomschip >Soembing" naar Batavia vertrekken en te Marseille scheep gaan. Bij kon. besl. is benoemd tot rechter in de arrondissements-rechtbank te Dordrecht mr. K. M. Phaff, thans kantonrechter te Oud-Beierland. Mot ingang van 1 Mei a.s, zijn verplaatst de kommiezen bij 's rijks belastingen der 3e klasse C. Fortuin van Sluis naar Hansweert en der 4e klasse T. Beun van Zuiddorpe naar Sluis, <T. van Beveren van Hulst naar Zuiddorpe, J. F. de Zutter van Sluis naar Hulst, B. J. ten Bokum van Koewacht naar Sluis, L. van dor Linde van Hontenisse naar Terneuzen en J. Smid van Koewacht naar Houtenisse. XicrlUwe, 11 April. Morgen zal het vijf en twintig jaar geleden zijn, dat onze verdienstelijke Directeur der Hoogere Burgerschool, de beer G. Kok Jr., tot directeur en leeraar in het Duitsch aan die inrichting werd benoemd, ten einde met September 1869 den cursus te openen dezer middelbare school. Het 25-jarig bestaan onzer Hoogere Burgerschool in September vau dit jaar hopen we alsdau op waardige wijze te vieren. Het examen van opzichter van den Water staat is ook met gunstig gevolg afgelegd door den heer A. van de Linde van Wemeldinge, thans opz.-teekenaar aan den polder Delfland te Delft. De minister van oorlog beeft beslist dat de voeding der militairen, te beginnen met, 1895, van rijkswege zal plaats hebben. De noodige gegevens voor het aanvragen van gelden voor do begrooting van dit jaar worden reeds verzameld. Door den Minister van Oorlog is o.a. bepaald dat de 4 veldbataljons van bet 3e regiment infan terie van 3 tot en met 10 Sept. a.s. oefeningen zullen hebben onder leiding van den regiments commandant te Bergen op Zoom en daarna zullen deelnemen aan de veldoefeningen, op groote schaal, der 2e divisie infanterie, van 1019 Sept. d. a. v. De bataljons uit Zeeland zullen alzoo op 3 Sept. het garnizoen verlaten en den 19 dier maand aldaar terugkeeren. De mijicicns der lichting 1891 komen van 20 Aug.—21 Sept. 1894 onder de wapenen. De miliciens der infanterie van de lichting 1893, die voor hot blijvend gedeelte zijn aangewezen, zullen tot 14 Juli onder de wapenen worden gelioudeu en alsdan in het genot van onbepaald verlof worden gesteld. Te Bergen op Zoom is de eerste ansjovis gevangen in de visscherij vau don heer Wokkée. Het mossel- en oesterseizoen is geëindigd. Te Bergen-cq:>-Zoom is in de Stationstraat diefstal met inbraak gepleegd in een drietal woningen. Ontvreemd werdeneenig geld, een horloge en eenige eetwaren en huishoudelijke voorwerpen. De politie doet onderzoek. Door den Gemeenteraad van Middelburg is vastgesteld het kohier van den hoofdelijken omslag aldaar, loopende over 1894, tot een bedrag *vn f 99,889,69'/j met 3383 aangeslagenen met wn belastbaar inkomen van 2,568,650. Over de le klasse 800 tot f 400 inkomen wordt gekeven 3,48 pCt.en over de hoogste 44,000 tot f 46,000, 4,35 pCt. De aanslag wordt berekend naar het gemiddelde der klasse met aftrek van f 300. Den 20 en 21 Juni a.s. zal te Middelburg door de afdeeling Walcheren der Zeeuwsehe Laud- bouw-maatsckappij eene landbouw-tentoonstelling worden gehouden. Donderdag namiddag had in den tuin van de familie M. aan den Teteringscken dijk te Breda oen hoogst treurig ongeval plaats. Eenige knapen, onder welke de zoon van genoemd gezin, waren in bet bezit van een geladen flobert-karabijn. Dit speelseb- beid gedreven, richtte deze laatste het wapen op zyne eveneens aldaar aanwezige tante; bet schot ging af, en do ongelukkige vrouw viel doodelijk aan het hoofd getroffen neder. De ontboden arts kon slechts den dood constateeren. De dame was sedert eenige dagen aldaar gelogeerd en herkomstig uit Den Haag. Het aantal poklijders breidt zich in de laatste dagen te Rotterdam sterk uit, nu ook naar het westelijk gedeelte der stad, voornamelijk Binnenweg en zijstraten. Vele sterfgevallen komen voor. Woensdag kwamen o.a. 25 nieuwe gevallen voor. Op de Coolvest te Rotterdam is in deu nacht van Zondag op Maandag een man door eenige per sonen aangevallen en hem met een stuk hout de schedel ingeslagen. Daarna werd hij van zijn horloge en ongeveer f 20 beroofd. De ongelukkige, wiens toestand hoogst gevaarlijk is, werd door de politie gevonden en naar bet ziekenhuis aldaar gebracht. De koninginnen brachten Zaterdag een bezoek aan de bloembolleuvelden in do omstreken van Haarlem. Te half twee verlieten H.H. M.M. de residentie per extra-trein, om te Vogelenzang uit te stappen. Met zes rijtuigen, waaronder bei koninklijke >a la daumont" bespannen, reed men langs Benne- broek, «Lm Haagschcn straatweg, den Zandvoortschen straatweg, door den Aardenbout, langs Elswout, Overveen, door het Blocmendoalsche park en het Saxenburgerbosch naar bet oude Zomcrzorg. Daar werd de tocht oven afgebroken om op de hooge duinen van baron Van Heemstra (bij de z.g. blauwe trappen) even het vergezicht over de gansche streek te genieten, waarna men langs Meerenberg, het station Sandpoort, den Bloemendaalschen straat weg, Overveen en den Zijlweg de tuinen van den heer Krelage te Haarlem bereikte. Na dit bezoek reden H.H. M.M. terstond naar het station Haarlem, van waar zij om 4 uur 40 minuten (A. T.) weer naar's Gravenhage vertrokken. Do firma Vau Lier te Amsterdam heeft aan haar geheele tooneelgezelscbap bet contract opgezegd daarentegen heeft zij den beer Henri van Kuyk als regisseur geëngageerd om het moderne repertoire te gaan spelen, zooals de >Salou des Variétés" dat in zijn bloeitijd heeft gedaan. Tweelingen uit eene gemeente nabij Haarlem die dit jaar aan de loting voor de militie deelnamen, wenschtcn hun lotingsnummer onderling te ruilen, doch misten de middelen oin de vrij hooge kosten van een notarieel contract van nummer verwisseling te betalen. Zjj wendden zich daarop tot de Regeering, om op grond van onvermogen, in elk geval van de kosten van registratie (bedragende 30), te worden ontheven. Bij gunstige uitzondering is hun verzoek toegestaan door deu minister van financiën. -Bij kon. besluit is aan den heer jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck, Gouverneur vau Suriname, op zijn verzoek, met 12 Mei aanst., tot herstel van gezondheid, een buitenlandsch verlof verleend voor den tijd van vier maanden. De beer H. Pierson, directeur der Heldring- gestichten, heeft het rapport in zake de weesiurich- ting te Neerbosch in De Bode besproken en zijne korte beschouwing daarover afzonderlijk in 't licht gegeven. In afwijking van tal van andere meeningen brengt de heer Pierson hulde aan den spoed der commissie, verdedigt bij de manier vau straffen, op Neerbosch in toepassing gebracht, verklaart hij dat de indruk van het rapport eer gunstig dan ongunstig is en dat Nederland een man als Van 't Liudenhout niet raag miskeunen. Aanbestedingen, Verkoopingenenz. I, A A 1» 91 49 II IV. 19llfi*gfaf 10 April. Uitslag van de heden gehouden aanbesteding van het herstel, de ver nieuwing en het onderhoud tot 30 April 1895, van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingswerken aan de Waterkeering van den calamiteusen Burgh- en Westlandpoïdlv. Begrooting f 6982,51s. Ingeschreven door de heeren: P. Bezuijen te Duivondijke, f 7498, P. Vink te Noordgouwe, f 7489, C. Bolier te Bruinisse, f 7463, A. van Popering, id., f 7437, H. J. Romeijn te Burgh, f 7327. K K C 11 T H'M A Si Ëi j Zierikzee. li April. Naar wij vernemen, I is door de arrondissements-rechtbank tegen M. van j D., oud 20 jaar, zonder beroep, geboren en wonende te Tholen, die verleden Donderdag op last van den rechter-commissaris naar bet buis van bewaring alhier werd overgebracht, rechtsingang verleend j met last tot instructie en bevel tot gevangenhouding, j ter zake van oplichting van verschillende ingezetenen in de gemeente Tholen. I In zake het onlangs vermelde, tusschen twee I Goesche boeren gerezen, geschil over een recht van 1 uitweg, bevestigde het gerechtshof te 's Gravenhage j Maandag 11. de uitspraak van de rechtbank le Middelburg, waarbij aan hem die dat recht wensebte, krachtens art. 715 B. W. eeu noodweg werd aan gewezen, met bepaling van het bedrag der daarvoor aan den ander verschuldigde vergoeding op 10 per jaar., Omtrentde behandeling der rechtzaak betreffende den drievoudigen moord aan den Marolleput meldt men nog: Bij het binnentreden der gerechtszaal der arron dissements-rechtbank te Middelburg op 1.1. Vrijdag kon ieder, door de overgroot© menigte die de zaal zoowel vóór als buiten bet hek bevatte ont waren, dat eene bijzondere zaak werd behandeld, doch niemand zou, het oog richtende op de bank der beschuldigden, vermoeden, dat do daarop zittende tengere persoon de dader was van feiten, die volgens menschelijke gehengenis, alle andere in onze provincie bèdrevene overtreffen. Machiel Lampier blikte in 't rond, blijkbaar met het doel of hij haar, om wiens ongestoord bezit bij meer malen gedurende de zitting opgaf de ontzettende feiten te hebben gepleegd, niet in 't oog kon krijgen. Zij, de op 't oog zeer kalme Leonie de Notelaar, die echter is gebleken zooul niet Lampier tot de moorden te hebben aangezet, dan toch zeker, zooals do vice-president haar ook opmerkte, de wetenschap te hebben gehad, dat die om haar zouden geschieden, en die door kennisgeving, 't zij aan justitie, 't zij aan politie, die had kunnen verijdelen, was echter zoo geplaatst, dat Lampier haar en zij Lampier niet zag. Toen 't oogenblik daar was dat zij de tribune betrad en Lampier baar bespeurde, rilde hij en uitte de woorden: xLeonieke zulde ge me niet bezwaren". Onder het afleggen barer ver klaring waren er soms gegevens die hem niet schenen te bevallen, zoodat hij een paar keeren zijne vuisten balde en op zijne zitplaats moest worden gehouden door ter linker- en ter rechter zijde van hem geplaatste rijksveldwachters. Gedurende de zitting werd Lampier geobsei veerd door do heeren doctoren Cowan te Dordrecht en Van der Swalme te Middelburg, die bereids aan de rechtbank hun lijvig rapport hadden ingediend omtrent de geestvermogens van Lampier en diens volkomen toerekenbaarheid aan de gepleegde feiten, by welke conclusie genoemde heeren deskundigen bij bet einde der zitting verklaarden te blijven persisteeren. Zeer interessant was de verklaring van de moeder van bet buurmeisje der verslagenen, en eene kreet van verontwaardiging ging door de zaal toen die getuige verhaalde dat Lampier na de moorden baar betuigd bad dat baar dochtertje, indien die ten huize van de verslagenen had vertoefd waarvan in die dagen sprake was »er ook aan bad gegaan". Niet minder gaf bet publiek uiting aan zijne verontwaardiging tegenover Lampier toen de vice- president op de tot Lampier gerichte vraag of bij geen spijt had van do zoo gruwelijk door hem gepleegde feiten ten antwoord kreeg en wel met eene ongekende kalmte »neen, neen, neen". Alleen het bezit van Leonie en bet gaan met baar naar Amerika was de oorzaak dat. hij »de zoó had opgeruimd", ja zelfs gaf bij de uiting ten beste: »Ik heb er op geslagen of 't musseken waren". Levenslange gevangenisstraf werd door het Open haar Ministerie tegen dat „monster" gevorderd. Slechts eenige trauen vloeiden bij hem op 't hooren van dien eisch om een oogenblik later iu een lachende, blijmoedige stemming te Vcrkeeren en daarmede de menigte do overtuiging te schenken dat er van berouw geen sprake was. De bekende II. de Jong heeft Mr. Lamberts Hurrelbrink belast met zijne verdediging. BkEKtltNlUUWS. Op het tweetal voor de Ned. Herv. gemeente te Hoedekenskerke komen voor ds. A. Veenhuijzen te Nederhorst den Berg cn ds. P. de Back te Oost-Kapelle. IngCiKftiiiien stukken. Als een bewijs van buitengewoon gunstig voorjaar en ongewoon vroege gelegenheid van het vee in de weide te doen, moge dienen, dat hdfccn reeds grasboter aan de markt te Goes was. Een nadeel is er verbonden aan het aanhoudende schoone weder, de voortdurende droogte n.l., waar door de boeren verhinderd wordeu suikerbieten te zaaien. Te laat zaaien heeft natuurlijk een nadeeligen invloed op het gewas. Daarom zijn eenige boeren begonnen met nu reeds te zaaien, de grond is n.l. nog vochtig genoeg en niet te hard om zich te laten bewerken. By voortduring van de droogte zou de toestand wel eens kunnen worden als in het afgoloopen jaar. Stavenisse, 12 April 1894. Geachte Heer Redacteur Wanneer ik my niet innig overtuigd hield, dat het onderstaande ook de meening uitdrukte van het orergroote deel mijner dorpsgenooten, zou ik het niet wagen, U eene kleine ruimte iu Uw blad te vragen, om rechtmatige hulde aan een' man te brengen, die lieden onze gemeente verlaat. Daartoe genoopt door zyne zwakke gezondheid, heeft de heer J. de Visser, geneesheer alhier, na 33-jarigen arbeid in ons midden, zijne praktijk neer gelegd, eene praktijk, die hem zoo lief was. De laatste dagen ziju voor den heer De Visser zeker pijnlijk geweest, maar ook de gemeente gevoelt, dat er een man heengaat, aan wien zij zeer vei-1 verplichting heeft en wiens plaats moeielijk te ver vullen zal zijn. Onze geneesheer toch was iemand, die hart had voor zijne betrekking, die, zooals men wel eens zegt, zyne zieken mee naar buis nam. Ik, die het voorrecht had speciaal met hem om te gaan, zou kunnen getuigen, hoe vaak ons gesprek hokte, als hij gevaarlijke zieken liad; hoe het dan meermalen bleek, dat liij met zijne gedachten bij bun ziekbed v,-as. Maar ik niet alleen: weet niet iedereen, hoe de heer De Visser, ofschoon zelf soms zieker dan dè patiënten bij wie hij geroepen werd, geen moeite ontzag, om met zijne kunde te helpen? Weet niet menigeen te spreken van de hartelijke deelneming, die zich, ondanks zijn koel uiterlijk, openbaarde, wanneer de onverbiddelijke dood hem zijne patiënten ontnamvan den goeden raad, dien

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 1