Goed? Beter? Best!!! de belangen dor gemeente waren behartigd, daar men beter laag verpachten kan dan in 't geheel niet. Men mist in 't laatste geval niet alleen de pachtpeimingen, maar ook de kaairechten en ver vreemd de pachters van de haveupereeelen. In geheime zitting werd bet kohier van den hoofdelijken omslag opgemaakt. Col{|ii*|tlaat, 7 April. De werkman aan den nieuw te leggen inlaagdijk aan Nieuw Noord- Bevelandpolder, die eene kar grond over zich kreeg (zie vorig nummer) is gisteren avond aan de gevolgen overleden. Volgens de voorwaarden van het bestek wordt aan de weduwe ingevolge van dien f 1000 uitgekeerd. Staveuisse. Benoemd tot gemeente-vroed vrouw te Reeuwijk bij Gouda mej. E. Letzer, thans alhier in functie. Bruiitissc, 9 April. In de Vrijdag gehondene vergadering van den gemeenteraad werden tot leden van bet stembureau voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer benoemd de beeren W. Jumelet en J. Goudzwaard. Aangeboden werd de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1893. Deze werd in handen ge steld van eene commissie, bestaande uit de heeren Jumelet, Goudzwaard en Van Vessem. *tir-JttitHlu ml. 7 April. Heden voormiddag ontstond er brand in ae landbouwschuur van den heer A. Capelle, staande aan den binnenweg van Sir-Jansland naar Nieuwerkerk. De schuur stond biunen korten tjjd in volle vlam en met groote moeite werden 13 stuks vee en een jong paard uit de vlammen gered; 2 roestos6en werden onder de rookende puinhoopen begraven. Toen de brandspuit van Nieuwerkerk aankwam, was ook het aan grenzende woonhuis, bewoond door 2 paardeknechts, reeds door de vlammen aangetast. Op den zolder van het huis waren ruim 200 H.L. tarwe geborgen, die door brand- en waterschade groot nadeel leed, ook de inboedeltjes der arbeiders, waarvan niets verzekerd was, leden groote schade. De burgemeester van Nieuwerkerk was op het terrein aanwezig om de noodige hevelen te geven, terwijl de politie voor de orde zorg droeg. Naar men gist zou de oorzaak te zoeken zijn iu het spelea niet lucifers door kleine jongens. Xlerikzce, 9 ApriL Voor zooveel noodig vestigen wij de aandacht op de advertentitfn ter aankondiging der Bieder-avond op Vrjjdag a.s. van den Heer en Mevrouw Haase. De programma's zijn verspreid en beloven een kunstgenot, zooals hier teer zelden te smaken valt. Donderdag zal worden bepaald of bet Concert door gaat. Men voorzie zich ruim van entrée-kaarten. Men neme dezen welgemeenden raad aan!! Benoemd tot onderwijzeres te Nieuwerkerk, mej. J. A. Coomans te Breskens. Tot hoofd der school te Zoutelande is benoemd de heer A. Minderhoud te YVestkapelle. De commissie voor het eindexamen van leer lingen der H. B. Scholen in Zeeland, dat dit jaar alhier wordt gehouden, bestaat uit de heeren G. Kok Jr., directeur der H. B. S. te Zierikzee, voor zitter, dr. H. Japikse, J. Broekema, J. P. M. Iteijere, J. J. van Laar, leeraren aan de H. B. S. te Mid delburg, dr. Z. Th. Diehl, directeur, M. G. J. de Visser, J. A. C. de Schmidt, F. Allan, leeraren aan de H. B. S. te Goes, F. F. Lcupen, dr. H. J. van de Stadt, J. A. de Bruyne en E. M. J. C. Belmonte, leeraren aan de H. B. S. te Zierikzee. .Aangesteld tot rijksveldwachter M. Isheitn, vroeger knecht lste kl. bjj de visscherij-politie op de Schelde en Zeeuwsche stroomen te Ternenzeu (standplaats Veere) en J. Ponlisse, rijksveldw.- jachtopziener te Oud-Vosmeer, die met 21 dezer verplaatst wordt naar Kapelle (Nieuwerkork); voorts is verplaatst van Burgh naar Ond-Vosroeor de rijksveldwachter A. Vink Az. Te Bergen-op-Zoom is door een schipper een monstervisch gevangen, volgens kenners een bed- haai. Het dier heeft een lengte van 3,2 M., bij een omvang van 2,1 M. Bovendien werd in de haven een slang gevangen lang 4 voet. Beide monsters werden door de ingezetenen druk bewonderd. Ook de anti-revolutionaire kiesvereeniging »Voor Tholen en St. Philipsland" en die te Colynsplaat, stelden den heer Lobman candidaat, zoodat hij thans als zoodanig optreedt voor de gezamenlijke kiesvereenigingen. De heer Bahlman heeft bedankt voor de candidatuur, hem door de roomsche kiesvereeniging te Goes aangeboden. In eene brochure verklaart professor Spruyt wat op 10 April de quaestie zal zijn, en doet daarbij een beroep op de anti-clericale gevoelens der liberale partij. Volgens prof. Spruyt ziet de heer Tak >in zijn onbegrijpelijke verblinding niet in hoe hij vooral werkt ter vermeerdering der toch reeds veel te groote macht van dr. A. Kuyper", en hebben de kiezers dus te beslissen of de leiding der liberale partij moet toevertrouwd blijven aan Tak, >die daartoe ten ecnenmale onbekwaam bleek en de speelbal moet worden van dr. Kuyper", of wel aan bekwamere handen". Kiesrechthervorming, .zegt de heer S., komt in elk geval tot stand. Volgens hem is 't alleen de vraag of de liberale partij ter wille der hervorming al of niet zal te gronde gaan. Het Handelsblad, na de briefwisseling tusschen Dr. Kuyper en Mr. Lohman met bare woorden te bobben vortolkt, zegt: «Welk een Nemesis rijst op tusschen die beide mannen 1 Was bet niet de heer Lohman die weleer aan den heer Beelaerts schreef: Ik ben nu eenmaal geplaatst onder dien Kuyper en bij het minne volk van Kuyper. En nu stapt hjj juist naast den heer Beelaerts in het schuitje, dat hem van dat minne volk" verwijderd moet houden. En or is nog iets anders. Welk een allerzotst figuur slaan de vrije en onafhankelijke kiezers van Goes, terwijl over hunne hoofden heen de heeren K. en de S. L. dus loven en bieden wie van de twee hen zal vertegenwoordigen. Dr. K., als gij belooft in de Tweede Kamer op uw post te blijven, laat ik Goes aan u over. Beste vriend en collega. Leen mij Goes even. Na gemaakt gebruik, krijgt ge het weer eerlijk terug. Niet de kiezers beslissen wie zitten zal. De eandidaten beslissen het onderling. Goes is als een van die geribde, palmhouten cilinderdoosjes uit een kindergoocheldoos. Naarmate men drukt of schuift, komt er oeu zwart of rood schijfje voor d en dag. Niet het doosje maar de goochelaar beslist". Bij kon. besluit is bepaald, dat de stembriefjes ter verkiezing vau leden van de Tweede kamer in de hoofdkiesdistricten Goes, Honteüisse, Oostburg, Zierikzee, Helder, Enkhuizen en Dokkum, op 10 e.k. en, ingeval van herstemming, op 24 e.k. in te leveren, zullen worden geopend, respectievelijk op 12 en 26 daaraanvolgende. Mr. C. Bake schryft iu De Navor&cher .- De heer C. L. Vinck, openbaar onderwijzer te Schoonhoven, schrijft mij het volgende: «Door mijn geboorte en 27-jarig verblyf in Sint- Jansteen (Z.-V.) ben ik bekend met eenige uit drukkingen, die daar nog in de volkstaal voortleven en betrekking hebben op het »flesschentrekken" In Vlaanderen en Zeeuwsch-Vlaanderen, waar bier de volksdrank is, bestaat bij de herbergiers de gewoonte, om bet laatste gedeelte vau het vat, dat minder geschikt is om den bezoeker voor te zetten, door de kraan in flesschen te laten loopen en door bijvoeging van suiker en gerst weer drinkbaar te maken. Dit werk noemt hij op flesschen trekken. Wordt het vat op flesschen getrokken, dan is dit een bewijs, dat er niet veel meer te halen is. Het volk heeft overeenkomst gezien tusschen zoo'n vat en een man, die steeds meer en meer iu zijn zaken achteruitgaat. Van zoo iemand zegt men dan ook: hij gaat op de flesch. Is de kogel door de kerk, m. a. w. heeft hij alles verloren, dan zegt de volks taal: hij is op de flesch. De flesschentrekker (eigenl. bet.), die van het vat op die wijze nog haalt wat hij kan, heeft in het oog van het volk veel overeenkomst met uitzuigers, woekeraars, bedriegers. Een flesschentrekker (lig. bet.) is dui iemand, die op listige, slimme wijze van anderen wat weet te balen". Ik zeg den heer Vinck dank voor zijne mede- deeling eu geloof, dat wij nu met de verklaring van het woord een heel eind verder gekomen zijn. De inspecteur der recherche Batclt en de brigadier-majoor der rijksveldwacht to Amsterdam hebben Woensdag in de buurt van Hilversum een nader onderzoek ingesteld in zake het verdwijnen van juffrouw Marie Schmitz en wel naar aanleiding eener mededeeling van een heer en dame, die meenen omstreeks den tijd der verdwijning daar in de buurt gillen geboord to hebben. Ook dit onderzoek heeft echter weder tot niets geleid. Eenige dagen geleden kwam iemand uit IJmuiden mededeeien, dat daar in de duinen vrouwen kleederen waren gevonden. Bij onderzoek bleek echtor, dat men to doen bad met oude kleoding- stakken, welke voor vogelverschrikkers waren gebruikt. Eene dienstbode uit Zuiddorpc is onder be waking der rijkspolitie gestold, om zoo noodig naar de gevangenis te Middelburg te worden overgebracht, als z{jnde de vermoedelijke moeder van een op den openbaren weg gevonden lijkje van een pas geboren kind. AanbestedingenVerkoopingen enz. Ten overstaan van den Notaris Mr. J. C. van der Lek de Clercq zijn d.d. 31 Maart 1894 te Zierikzee verkocht: 3 Heet. 59 Aren 60 Cent. weiland, genaamd «do Bergweide", onder Zierikzee, voor 700. 2 Heet. 62 Aren 90 Cent. bouwland, aan den Slikweg, in den Zuidhoek onder Zierikzee, voor ƒ655. Beiden per 41 Aren 68 Cent. *1. .llaar(eiiM<l(ik, 8 April. Door het bestuur der Ned. Herv. kerk alhier werden Vrijdag aanbesteed do vernieuwings- en onderhoudswerken aan de kerk on pastorie. Ingeschreven werd voor het timmerwerk door de heeren: Abr. v. d. Hoek voor f 356, C. v. Iwaarden voor f 355, Joh. Kauffraau voor 331, A. Rjjnberg voor f 318, A. v. Bozooijen voor ƒ311. Voor bet metselwerk door de heeren: J. Beaufort voor 352, S. C. Muller voor f 348, P. Geluk voor 344,60, D. Hartog voor 336. Voor het schilderwerk door de heerenL. van Splnntor voor 285, Gebr. van Spluntor voor f 275, A. van Splunter voor 270. Aan de minste inschrijvers is het werk gegund. Al de inschrijvers wonen alhier. Vrijdag werd alhier publiek aanbesteed: bet bouwen van een arbeiderswoning. Ingeschreven werd voor bet metsel- cn smee- werk door de heerenP. Geluk voor 595, S. C. Muller voor 584, D. Hartog voor 487. Voor het timmer- en schilderwerk door de heeren: A. v. Bezoojjon voor f 579, C. v. Iwaarden voor f 520, Abr. v. d. Hoek voor 480, A. Rijnberg voor 450, J. Kauffman voor -148. Aan de minste inschrijvers is het werk gegund. Alle inschrijvers wonen alhier. 8 April. Het bestuur van het. calamiteuse waterschap „Scherpenisse" heeft aanbesteed, de vernieuwing en het onderhoud vau het kram-, rijs- en aardewerk, benevens van de steenglooing en de verbouwing van de woning van den waterbouwkundigen ambtenaar, loopende over het dienstjaar 1894/95. In het geheel zijn 7 bil jetten ingeleverd: L. Moerland te Stavenisse, voor f 9800; A. van Popering te Bruinisse, voor 9800; J. de Rijke te Middelburg, voor f 9770; C. Bolier te Bruinisse, voor f 9749; Van den Brink te Krabbcndijke, voor 9720; J. de Jonge te Biezelinge, voor 9700 M. G. Laroojj to Sckerpenisse, voor 9687. Den laatste is, behoudens goedkeuring van Gedep. Staten, het werk gegund. lAiDBOIiy, St. IiiiiuIhikI. 8 April. Bij den land bouwer Akkermans alhier staan reeds 6 gemeten suikerbieten boven den grond, die 24 Maart 1.1. gezaaid zijn. 11 - T S jg A E M. lli<l<lcll»iir£. 7 April. Ten vervolge op ons bericht betreffende den drievoudigen moord te Marolleput, deelen wij mede, dat door bet O. M. togen den beklaagde is geüischt eene levenslange gevangenisstraf. Als motief is aangenomen dat bjj de drie moorden heeft gedaau om met Lconie naar Amerika te kunnen gaan en alzoo met voorbedachten rade. Gedurende de behandeling der zaak legde de beschuldigde de grootste onverschilligheid aan den dag; alleen bij het hooren van zijn vonnis scheen bjj eenigzins ontroerd. De verdediger Mr. F. N. [v. d. Bilt ging den levensloop van den beklaagde na, zijne ongelukkige opvoeding en zijn eenig streven om met Leonio to kunnen trouwen; bij zou wenschen nog een deskundig onderzoek of in elk geval een veel mindere straf. Do uitspraak werd bepaald op Vrjjdag 20 dezer. Beroepen te Nieuw-Lekkerland ds. L. A. F. Creutzberg te Pernis. Aangenomen het beroep naar de Herv. Gem. te Heenvliet door ds. H. L. Krom te Ouwerkerk. Ingooiden stukken. Naar aanleiding ran de aanbeveling van een candidaat voor lid van de Tweede Kamer der Staten-Oeneraal door eenige heeren, waaronder ook voorkomen^ de namen in hunne kwaliteiten van den Burgemeester en den Secretaris van Zterikiee, en van den Burgemeester van Kerkwerve, herinneren wij, dat te dezer zake eene iniuisterieele circulaire bestaat, die aldus luidt: Ministeriëele circulaire. 's Ggavenhaob, 20 Juli 1875. Herhaaldelijk is my gebleken, dat Burgemeesters, School opzieners en andere in dienst van deu Slaat geplaatste personen zich aan bemoeiing ten aanzien van de verkiezingen van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal schul dig rnaken, door zich in aanbevelingen van dezen of genen kandidaat voor liet lidmaatschap te mengen. Dit heeft mij na de herhaalde aanschryvingen, die daartegen door ver schillende Ministers van Binnenl&ndsclie Zaken gericht zjjn, ten uiterste bevreemd en het misbruik heeft vooral mijne aandacht getrokken, nu voor de verkiezing, die heden in het kiesdistrict Zutphen moet plaats hebben, die bemoeiing geheel in strijd met den geest der wet, op ruime schaal heeft plaats gehad bij eene advertentie, voorkomende in het lste bijvoegsel tot de Zutphensche courant van 17 Mei 1.1. Door dergelijke aanbevelingen wordt invloed op de verkiezingen uitgeoefend en geen ambtenaar behoort van zijne betrekking tot dat einde misbruik te maken in voor- of nadeel van een bepaalden kandidaat Dat misbruik springt bij bedoelde advertentie te meer in het oog, daar onderscheidene ambte naren zoover zijn gegaan van bepaald in hunne betrekking op te treden. De regeering mag niet toelaten, dat op de vrijheid der verkiezingen inbreuk worde gemaakt en ik ver zoek u alzoo, zoover dit van u afhangt, tegen aanbevelingen bij verkiezingen door ambtenaren te waken. De Minister van Binnlandsche Zaken, (w. g.) HEEMSKERK. X. V. Z. Als 't Dinsdag is ik weet het wel, Is 't mosterd na den maaltijd. Doch daarom kan het soms geen kwaad Te zeggen eens de waarheid. Een tweespalt kwam in ons district, En wel bij d' anti-mannen, Bij wie (hoewel de kleinste helft) fleer LOHMAN werd verbannen. Die kleinste helft roept overluid Kiest HU VERS nu mjjn vrinden. Slechts die alleen zij onze man, Men kon geen beter vinden. En zie de arme liberaal, Hij hoort te elfder ure, Dat men nu ook van z ij n e zij Een candidaat wil sturen. Bravo zeg ik, doch hoe zoo laat, Waarom werd men eerst ketter? Waarom toch eerst met d' anti me? Zet hier maar puntjes, zetter. Toch ben 'k door dat besluit zeer blij, 'k Voel me nu werk'lyk lichter, Oindat voor ons als candidaat Gesteld werd de heer HtljfUn-. Wiss enk Kit April "94. WITTE HAGE. Aan den lieer Witte Hage te Wissenkerke. Nooit leeren wij onze eigen waarde beter kennen dan wanneer een ander ons probeert te trappen. Atnice Heb je nimmer eens gelezen Witte van een beer of aap, die zijn jongen zoo lief had, dat bij ze uit pure genegenheid aan zijn hart dooddrukte? Ik heb het wel eens gelezen en ik denk daar zoo aan toen ik boorde zoggen, dat domiué bij jon met Goeden Vrijdag heel den dag kerk houdt. Nu twijfel ik ov niet aan of de werkinenschen zullen op zulk een avond wel opgepropt zjjn met geestelijk voedsel doch men schjjut nog geen middel te hebben uitge vonden, om daarmee liet lichaam te voeden. Arme armen Nauwelijks is een zucht van verlichting u ont snapt toeu gjj aan 't werk ging, nauwelijks is het kongerspook vervangen door do hoop een stuk brood te eten, dat men Zaterdags zou kunnen betalen. Nauwelijks steeg een dankgebed naar hoven, dat de Eeuwige zoo prachtig wéér gaf, of Zijn dienaar zegt halt en als 't avond is, is door uwe armen, die nu mouten ruston, weer zooveel minder verdiend. En dominé Dominé" hoeft immers toch zyn salaris Foei niet waarwant dat is zekerde nijvere werkman had veel liever Goeden Vrijdag ge vierd op 't land, dat kan immers even goed Zoo als ik zei had ik dat alles, hoewel uit goede bron, vernomen, en was ik niet gerust voor dat ik zelf eens gezien had, van daar dat. ik op dien Goeden Vrijdag mij op Wissenkerke bevond en jawel, men had mij niet bedrogen, doch 'k zag goddank ook dat niet ieder zich gebogen had voor den wil van jou predikant, want ouder het gebombam der klok, die de geloovigen opriep naar 't bedebuis, ratelde eeu vischwagenterwijl met meel bepoeierde bak kersgezellen gevaar liepen queue te maken met prachtig gekleede meisjes. Sommige winkels waren hermetisch gesloten, andere echter zoo mogelijk nog meer open dan anders. Sommige arbeiders werkten welgemoed, anderen gingen somber naar de kerk, omdat hun boer niet wilde hebben dat ze werkten, deze waren dus gedwongen om meer dan anders godsdienstig te zijn op Goeden Vrijdag. En dat halve, die scherpe contrasten werden veroorzaakt door een man, die door de gemeente onderhouden wordt, die door de gemeente leeft Waarom h.v. met Paascb-Mnandag niet heel den dag kerk gehouden? waarom dan niet zooveel moge lijk geweerd dat men God Bachus zoo ijverig dient want de rawc ongebonden leden, die den opmerker dan kon zien, zonden Christenen zeker de liaren wel ten berge doen rijzen en hoewel men bij of omtrent weet wat er op zulke dagen omgaat, wordt het toch oogluikend toegelaten door dominé en consorten. Waarom daar niet meer tegen geijverd? Maar neen, dat doet men niet; wel wil men het volk de kermissen ontbonden; wel trekt men te vuur en te zwaard daartegen te velde, doch wanneer twintig maal grover dingen gebeuren op een christeljjken feestdag, dan hoort men er niets van. Schande, zeg ik. Laat 3 of 4 maal in 'tjaar volksfeesten plaats hebben op ieder dorp, maar laat geloovigen hun christelijke feestdagen christelijk vieren en laat ongeloovigen, die ze niet willen vieren dan werken, zooals bij jou iedereen zou hebben gewerkt op Goeden Vrjjdag, wanneer Dominé 'tniet verboden had. Apropos 'k heb hooren zeggen, dat ieder burger bij jou weer z'n papier voor dörpsouderhoud thuis gekregen heeft en nu hoorde ik ook voor de vaste waarheid beweren, de burgemeester, die naar ik hoorde wel op drie millioen wordt geschat, zichzelf heeftpardon, ik bedoel dat die aangeslagen is voor de kapitale som van 400 gulden. Is dat zoo Witte? Zoo ja, dan kan ik je nog meêdeelen, dat ik hoorde beweren dat iemand, die b.v. zoo veel kapitaal bezit, dan die man aan rente en inkomen bezit, is aangeslagen voor '/4. Is dat in orde, die verhouding Witte? Bij mij is het een schreeuwend onrecht te meer, omdat bij jou niemand durft of zal zeggen »ho eens even, we zullen je zelf eens taxeeren meneer". En wat volgt nu uit dat zwijgen? Dat meneer waar schijnlijk zelf maar zegt wat hij schuldig wil zijn, waarop natuurlijk met de noodige knikjes de zaak- beklonken wordt, 'tis net zoo goed Witte alsof ik er bij ben, daarom zeg ik knikt en buigt maar slaven; kruipt en knielt maar en betaalt maar te veel. Vermeet u niet, een enkele maal te aarzelen ofevenals een schooljongen, die een kameraad dwingt om genade te zeggen, wordt men dan ook gedwougen en zegt men dat woordje niet, dan zijt ge zedelijk dood, evenals jij zedelijk dood bent, omdat je nu en dan een stukje over de raads zittingen in den Bode plaatst. Nog een heel klein beetje en waarachtig 'k hoor je ook al genade roepen man; als je dat doet amice, dan hijseh ik de vlag halfstoks en doe een roosje aan mijn pet. Witte, 'k vraag je in gemoede: Waarom is Wissenkerke altijd in alles zoo verre ten achter? Waarom kan daar nooit eenige Vereeniging, die tot nut of voordeel der burgerij kan zijn, bloeien? Waarom sterft daar alles van dien aard den dood, behalve collecten en nog eens collecten, die den burger uitzuigen? Waarom ziet men daar nimmer eenige belang stelling, dan bij de eenige keer waarop dit vergund schijnt, n.l. als er een nieuwe domiué preeken moet? Waarom Witte, heeft meu b.v. ieder jaar op Cort- gene een drukke veemarkt in April, waar boer en burger, waarvan in één woord ieder genoegen of voordeel beleeft? Waarom is er geen «Landbouw belang" op Wissenkerke? Zeg nu niet dat bet is omdat Cortgene meer in 't centrum van bet eiland ligt of zoo iets, doeh zeg eenvoudig zoo als 't werkelijk is. Zoo iets wordt n.l. daar gesteund en niet geweerd en wanneer men bij jou zoo iets zon willen be proeven, och man, men werd verpletterd met groote verpletteringen. Arme Wiskerkers, wat staan je nog laag met je zei ven en wat loopen je nog als kindereu aan den leiband van je vader. Wanneer zal de dag toch eens aanbreken dat je zeggen durft: betalen willen we, doch geef ons dan ook gelegenheid om iets te verdienen. Witte, zeg dat alles eens aan jou dorpsgenooten en als je 't tot eeu goed einde brengt, dan ver zeker ik je, dat ze na je dood een standbeeld zullen oprichten, een voor jou en een voor je vriend CARAMBOL. Nookd-Bevelan», April 1894. Een gesprek tusschen twee Arbeiders. G ij s. Hoe maken 't toch jou kinders op school Kees. Wel, goed. Ik heb een meisje, dat gaat een jaar school, en die leest, dat het een lust is, en m'n Daantje, pas 10 jaar, sit in de vierde klasse eu sal gauw in de vjjfde ritten, en die sit voor de grootste deelsommen niet verlegen. En leien en schrijven, daar sta je van te kijken. Gy s. Zoo. Nou sal ik je zeggen waarom ik dat too vroeg. Die jongen van rue, Koos, is van den winter 13 jaar geworden, en met s'n geleerdheid is 't narig heid. Lest sou hjj voor mjjn vrouw wat leien uit den bijbel, maar 't was hakkelen en 't bleef hakkelen, soodat ik al gauw sei: «scboi maar uit, want daar wordt je nou akelig van". Verleden week moest hjj een briefje schrjjven aan lijn Grootmoeder, die verjaarde, maar daar kwam niks van; hij kon niet verder komen als sik fielsteteer je" en met letters als een koe, soodat met die drie woordjes het halve velletje al vol was. Toen heb il; met mijn stijve kneukels het briefje maar afgemaakt. En rekenen dat is ook niks gedaan. Gisteren vroeg ik hem: Daanlje, hoeveel is 5 maal 7? Eerst seid-i niks, maar toen ik het nog eens vroeg, seid-i •dertien". Zoodat ik maar teggen wil, dat-i op school niemen dal leert. Kees. Maar gaat die jongen van je wel geregeld naar school? Gjj8. Dat zou ik meenen. Alle winters, van December tot Maart, soms tot April. Je begrijpt, ik kan hem toch niet het heele jaar sturen. Kees. Neen, dat begrjjp ik, ofschoon, als die wet op de leerplicht Gjjs. Wat begin je nou te leuteren? Kees. Nou, maak je maar niet ongerust, waat dat sal soo'n vaart niet loopen, ten minste als onse Meester 't aan 't rechte eind heeft, en dat geloof ik wel. Gjjs. En wat maakte die ervan? Kees. Ja, nou moet ik me eerst eens beiinnen, want 't is al soo lang geleden, temet een jaar. 't Was in Juli geloof ik, neen in Augustus, neen toch in Juli, dat ik naar Spanbroek geweest ben op de begrafenis van Nicht Antje, waar we nog een kleinigheidje van getrokken hebben, 't Was smoorbeet, en beneden was 't niet uit te houden, soodat ik al door boven op de boot was. Ik had voor de derde keer mijn pjjp gestopt, toen hoor ik seggen: «Zoo Kees, ook op reis?" Ik kjjk op, 't was oose Meester. Nou, ik was bljj, dat ik eens kon praten en 't duurde niet lang, of we hadden 't braaf druk. 't Nieuws van 't Dorp was gauw afgehandeld. Daar schoot me wat te binnen. Meester, sei ik, 't ia tegen woordig in de kranten een gescbrjjf over die leerplicht, dat het vervelend begint te worden. Ik wou maar dat se er mee ophielden, want als dat doorgaat, dan lijn wij, arbeiders, er ongelukkig aan toe. Waar moet het been, als onse jongens tot hun veertiende of vijftiende jaar op school moeten blijven? dan lijn se stjjf van 't ritten. En behalve dat, 't moeten toch allemaal geen professers worden. De Meester begon te glimlachen en met sijn hoofd schuddende seide hijvKees, laat je niets wijs maken, maar de kranten moeten vol, dat is buiten kijf, en als so die allemaal wilden vullen met waarheden als koeien, dan ion één courant per maand voldoende sjjn. Maar van leerplicht gesproken, daar komt niets van, Kees. Zie eens aan, nu is er al gebrek aan onder- wijters en boe sou het dan gaan? Bovendien, als leer plicht werd ingevoerd tot 14-, 15-jarigen leeftijd, dan souden alle plattelandsscholen op eens te klein sjjn. En wat wordt er nu al niet geklaagd over de kosten van het onderwijs! Toch moet ik seggen, jelni hebt het er wel wat naar gemaakt, dat de regeering sich de sank begint aan te trekken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 2