/lllllk/IISdll NIEUWSBODE. Zaterdag 24 Maart 1894. Directeur-Uitgever J. WA ALE. Tweede Blad. ~reclXmes. MAATKNIPPEN. BEKENDMAKING. NIEUWSTIJDINGEN. Haagse he Brieven. Yerflciujnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franoo per post t 1,60. Noord-Amerika, Transraal, Indiê ens. renending eens per week, f 10,per jaar. 50*H JAARGANG. - No. 6439. Advertentifiii, Tan 1—3 regel* 30 Ct». meerdere regel* 40 Ct*., kunnen uiterlijk tot de* Maandag*, "Woensdags en Vrijdag* middag» 12 ore bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend Betalingen van Abonnements- of Advertentie-géiden gelieve men te zenden aan de ttAdministratie Zierihzeesche Nieuwsbode Lyat van brieves, geadresseerd aan onbekenden, over de 'e beltt der maand Maart 1894. Van Haamstede: 1. K. Bos, Nieuwediep. 1—5 regels T'Ö Cts. Elke regel meer 15 Cts. Bij de ondergeteekende bestaat gelegenheid tot het leeren vaa maatRalppen, volgens de veel ver beterde Weener coupe. 5 C*ld. de eursu*. C. POLAK, Meelstraat, Zierikzee. DRANKWET. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee herinneren de belanghebbenden, die wenschen, dat de hun verleende vergunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein zal worden geacht wederom voor één jaar te zijn verlengd, «lat xtf vóór den 1 April a.s. daarvan aan hen behooren liennis geven. Zierikzee, den 7 Maart 1894. De BargemeeBter en Wethouder» voornoemd, Ch. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Secretarie der gemeente op JMLaan- dag d«-ii ÖO Maart e.k. (Tweede Paaschdag), zal zijn gesloten, met uitzondering van des middags 12 - tot 's namiddags 121/. uur, voor het doen van aangiften, den Burgerlijken Stand betreffende. Zierikzee, den 24 Maart 1894. De Bargemeester voornoemd, Ch. W. VERMEIJS. Nederland. l)or<3i*eelit, 23 Maart. Daartoe uitgenoodigd door een drietal heeren, trad heden avond alhier de heer G. van IV.th op, om te spreken over de weesinrichting Neerbosch. De zaal was geheel gevuld, waarbij ook eenige dames. Het door den Spr. medegedeelde kwam overeen met hetgeen eiders door hem is gesproken. Van de gelegenheid tot debat werd door 4 personen gebruik gemaakt. Op eene tot den heer Van Deth gedane vraag, betrellende de hem aangeboden f iOO,000, indien hij naar Amerika wilde vertrekken, ant woordde Spr. dat hy die heeren heeft gezegd hen de deur te zullen uitgooyen, en wat de f 2000 betreft die hem zijn toegezegd om den heer Van 't Lindenhout te tervolgen, dat, zoodra hij die som bezit, hij zal zorgen dat Van 't Lindenhout binnen 5 weken in de gevangenis zit. Door een drietal aan wezigen werden de beweringen van Van Deth omtrent de verpleging en de zedelijkheid op Neerbosch tegengesproken. De heer Van Deth hie'd zijne beweringen vol en ver klaarde omtrent de zedelijkheid op Neerbosch meerdere staaltjes in een derde brochure te zullen mededeelen, die in gesloten enveloppe zal worden verkocht. Eindelijk werd eene motie aangenomen, waarin de Regeering wordt uitgenoodigd van Staatswege eene Commissie te benoemen, om, zoo noodig met medewerking van den heer Van Deth, een degelijk onderzoek in te stellen naar den toestand op Neerbosch. M.i«l<leH>urjy, 22 Maart. Heden middag werd door de Vereeniging van annimale koepokinenting in haar eigen gebouw, onder presidium van den heer J. H. Snyders, bare gewone jaarlyksche algemeene vergadering gehouden. Ia deze vergadering wetd het verslag over 1893 uitgebracht, waaruit blykt dat de vaccinateur*, de heeren dr. J. P. Berdenis van Berlekom, dr. J. C. Bolle en J. J. Berdenis van Berlekom, arts, benevens C- Mazure, veearts, voor de Yereeniging werkzaam bleven De Vereeniging telt tbans 11 donateurs en 137 leden, w. o.: 1 lid te Zierikzee, 1 te Haamstede, 1 te Oisterland, 2 te Tholen, 1 te St. Maartensdijk en 1 te Poortvliet. In 1893 ontving de Vereeniging aan subsidie ƒ1400, n.l. van het Rjjk ƒ1000, van de provincie 200 en van de gemeente 200. Het aantal vaccinatiëu aan het bureau verricht, bedroeg 391, dat der revacoinatiën 102 Da stof voor de inenting, zoo van de kalveren als van de kinderen, wordt steeds verkregen door af wry ving van de door middel van scanificatie en nitkrabbing verkregen kalverstof, met bepaalde hoeveelheden glycerine en niet gedistilleerd water. De rekening over het afgeloopen jaar sluit in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van 2799.33'/ii met een voordeelig saldo van 77,54'/,Als penning meester werd herkozen de heer M. Fokker. 23 Maart. Door een tot nog toe onbekende oorzaak is heden nacht ten 2 ure brand uitgebroken op eene hofstede een nar buiten de gemeente, vlak by het zoogenaamde Stadswegje. De woning, zoowel als de schuur, werden een prooi der vlammen. Da bewoners, die door den rook werden waker gemaakt, konden slechts met moeite vlochten, vandaar dan ook dat er hoegenaamd niets ia gered kannen worden. Sliit-A.nnjila.ii<l. Naar aanleiding eener circu laire van H.H. Gedeputeerde Staten dezer provincie, heeft de gemeenteraad alhier besloten, aan genoemd college voor te stellen de jaarwedde van den burge meester en den secretaris, beide A 475, te verhoogen met ƒ50 en alzoo te brengen op ƒ525. Gedurende den afgeloopen teelt is in de meestoof «de Eensgezindheid" alhier, gereed gemaakt: 62,895 K.G. hard- goed, 1890 K.G. racine en 5220 K.G. mul, terwijl bovendien nog 10,538 K.G. racine tot hardgoed is verwerkt. Voorwaar een drukke meestoof en voordeelig voor stoofvolk en aandeel houders, maar door de lage prijzen der meekrap, minder voordeelig voor de landbouwers. Noaril-Boveliind, Naar men teer stellig ver neemt, zal de heer Van Deth binnen enkele dagen wederom op dit eiland eene bespreking over Neerboech houden. De heeren gemeente-veldwachter Bakker en predikant Dykstra hebben ieder naar hunne in zichten en misschien ook volgens een weinigje over- taiging zoo sterk voor Van Deth propaganda gemaakt, dat deze heer zich geroepen acht om toch vooral die menschen, die by de bekende vergadering dezer dagen afwezig waren, in de gelegenheid te stellen, de waarheid omtrent de weesinrichting Neerbosch te ver nemen. Het is bepaald aan genoemde autoriteiten te danken, dat dan de entree gratis zal zyn. Publieke hulde voor zulke edele maaneaf{{! St-Maartensdjjk, 22 Maart. Propaganda voor bet socialisme of reclame voor het rep arceren en verkoopen van naaimachines? Esn van deze twee zaken was de aanleiding tot eene vergadering, gisteren avond in een herberglokaal alhier gehouden. Spreker was de heer A. J. Harinck uit Middelburg. Ruim een 50-tal nieuwsgierigen, by bekkenslag daar toe opgeroepen, woonden de vergadering by. Het publiek bestond nagenoeg geheel uit vertegenwoordigers van den werkmansstand. Volgens den spreker bedoelde hy reclame te maken voor zyne zaken, doch by eeo overzicht op zjju publiek, kwam by al spoedig tot de conclusie, dat voor hem niet* te verdienen zou vallen, aangezien zyne hoorders voor het meerendeel tnanciëel onmachtig waren, zich eene naaimachine oauteschaffen. Toen besprak hg de oorzaken van die onmacht en gaf tevens eenigszins de middelen aao, waardooi bet mogelyk zou kunnen worden zich (de arbeidersklasse) hit dien toestand op te heffen. Veel kon de inleider er niet van zeggen en diep kon hg er niet intreden, (gesteld dat zulks in zyne bedoeling gelegen had), want de waard en waardin uit de herberg vonden de manier, waarop de naaimachines aangeprezen moesten worden, wel een beetje vreemd en trachtten den spreker te beduiden, dat hy niet buiten cya boekje (hier de Daaiauchinee) moest gaan, daar iy hun lokaal niet beschikbaar wilden stellen voor eene aanprijzing van de sociaal-democratie. En daar zy het lijntje strak hielden, viel er niet zooveel te hooren, als misschien aoders wel het geval ware geweest. StaveuisHe, 22 Maart. Volgens de vastgestelde lysten bedraagt alhier bet aantal kiezers voor den Gemeenteraad, de Prov. Staten en de Tweede Kamer 101. Bruinisse, 23 Maart. In de gisterenavond gehouden vergadering van den kolenboud «De Voorzorg", werd rekening en verantwoording gedaan van het gehouden beheer over 4893. Daaruit bleek, dat de inkomsten hadden bedragen 13207.09, terwyl de uitgaven hetzelfde bedrag uitmaakten. Het aantal H.L. steenkolen dat aangeschaft werd bedroeg 4634 H.L. Ooaterland, 22 Maart. Heden avond hield de Gemengde Zang vereeniging «Excelsior" van Zierikzee (uitgaande van de Ned. Hérv. Jongelings-Vereeniging »Samaël") een openbare uitvoering in de zaal van den heer J. J. Beye. Een talrijk publiek was tegenwoordig en het programma, bevattende 13 flinke en degelijke nummers, werd op uitstekende wjjse ten gehoore gebracht. Een woord van dank mag niet onthouden worden aan onze Jongelings-Vereeniging »Eben Haëzer", vóórhaar medewerking aan het doel, dat genoemde Zangver- eeniging zich met baar uitvoering voor oogen stelde, nl. om ons een genotvollen avond te schenken en zich zelf een gepaste en aangename uitspanning te gunnen maar vooral danken wy «Excelsior' zelf, dat ze in ons midden is opgetreden. De uitvoering getuigde van ernstige studie van de zjjde der leden en van degelijke leiding door den Directeur, terwyl de zang op uit stekende wyze begeleid werd. Jammer, dikt de uitvoering geen paar uren langer duurde. Ia de psase werden wy door den President van «Samuël" nog vergast op een drietal koddige voordrachten, die zeer in den smaak van het publiek vielen. Moge «Excelsior" baar bezoek hier ter plaatse nog eens herhalen 1 Ze kan verzekerd eya van een tal rjjk pabliek. Sir-Janwluml, 23 Maart. De jonge juffrouw A. C. M. Brt&j, geboren alhier, thans kweokelinge by de Rijksnormaallessen te Dordrecht, werd aan die inrichting van de 2e tot de 3e klasse bevorderd. De heer Struyk ontving heden bericht, dat zyne vierjarige merrie «Corona", ingeschreven in het N. P.-S. onder No. 1099, op de keariog, don 14 Februari jl. te Zierikzee gehouden, een prys had verworven van 50 galden. Genoemde merrie wierp verleden jaar een veulen «Tilly", dat by de keuring van verleden jaar aangewezen werd nis eerste plaatsvervanger. Wanneor men sa nog in aanmerking neemt, dat de heer Struyk in 1892 een prys behaalde van 60 met een veulen, dan mag men hem gelukwenschen met den goeden uitslag op zyn pogen om een flink ras van paarden te fokken. Zierikseee, 21 Maart. Heden werd nog examen afgenomen voor de Rjjtsnormaallessen alhier van twee kandidaten, die verleden week door aiekte verhinderd waren. Eéo werd toegelaten tot de tweede klasse, één werd afgewezen voor de de le kl. zoowel als voor de voorber. kl. Het aantal leerlingen, waarmede den San April de cursus aanvangt, ia: 2e kl. vier; le kL acht; voorber. kl. twaalf. Op verzoek is met ingang van 1 April a.s. eervol ontslagen de Rijksveldwachter (brig, tit.) F. Sohaltz, te Kapel le (Nieu werker k). Da Stoomtram-Maatschappij Breskens-Maldeghem (zuivere winst 39,529) keert over het afgeloopen jaar 4 pet. uit. Zierilrxee, 24 Maart. Heden middag had alhier de plechtige teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer W. A. Ochtman. Op de begraafplaats waren velen tegenwoordig, waar onder de leden van verschillende corporation, waarvan de overledene lid was, n.l. van den Gemeenteraad, l et Depar tement van Nijverheid, de Ambachtsschool en de Zeeuwsche Spoorbootmaatschappij. Toen het lijk in de groeve was neèrgedaald, werd het woord gevoerd door den heer Ch. W. Vermeys, burg meester dezer gemeente, die den overledene herdac'it als burger, als raadslid en als wethouder, in welke laatste betrekking hij gedurende 20 jaar had werkzaam geweest Als Zierikzeeënaar had hij daarin veel goeds gedaan en ook zijne mede-leden van het Dagel. Bestuur krachtig bijgestaan. Met een woord van dank aan den overledene en vau deel neming aan de familie, besloot de heer Vermeys zijne toespraak. De heer F. C. v. d. Vliet herdacht den overledene als gewaardeerd vriend, als waardig lid der maatschappij en stelde hem aan zijne familie ten voorbeeld. De oudste zoon van den overledene dankte in gevoelvolle woorden voor de laatste eer zijnen vader bewezen en de deelneming aan de familie betoond. Voor de vacante betrekking van hoofd der school te Dreischor hebben zich drie en dertig sollicitanten aangemeld^ Te Kloetinge heeft zich een geval van pokziekte voorgedaan. Te Oud-Vosmeer is op 85-jarigen leeftijd overleden Hendrik Stormezand, drager van het «Metalen Kruis" en de citadel-medalje. Negen maanden bracht de overledene inder tijd te St. Omer in krijgsgevangenschap door. De akte A. voor de zuivere toepassing van het Corres pondentieschrift en vertrouwdheid met het systeem «Stolze- Wéry" kon worden verstrekt aan de Heeren: J. II. Albrecht, 2e Juit. inf, ArnhemJ. Bennink, hoofd eener school, Arnhem A. Blewanus, employé, Osch; J. Mekking, volontair, Arnhem; H. Posthumus, caudidaat-notaris, GiekerkJ. Raemaekers, commies telegraphie, Nijmegen. Akte B. tot het geren van onderwijs in da Stenographic volgens het stelsel »Stolze-Wéry" aan de Heeren: A. Franken, onderwijzer, Kralingen; J.Th. Hulshof, handelaar, Groenloo; F. Volle wens, procureursklerk, 's Hertogenbosch en A. J. Wentzel, ambtenaar ter secretarie, Dal/se». Over de proefschriften van 4 candid aten voor diploma A. en 1 voor diploma B. moest afwijzend worden beschikt. Zierikzee, 24 Maart. Naar wy vernemen zal op initiatief en onder leiding van den heer A. Boot op Paa«ch-M«andag ten 2 are in de Chr. School alhier een vergadering van Ger. Joogelings-Vereenigingen op deze eilanden gehouden worden, om te komen tot een Ring: «Zierikzee en omstreken". Voor belangstel lenden ia de toegang vry. Tot deskundigen voor het afnemen van de examens, bedoeld in art. 56a der lager onderwijswet, zyn in Zeeland benoemd de heerenP. G. de Jager te Middelburg voor Ned. taal en lezen, A. Lysen te Middelburg voor zang, L. Heyboer te Soherpenitse vo0r rekenen, H. J. Vooren te Tementen voor aardrijkskunde, J. Bwart te 's Gravenpolder voor teekenen, W. J. Fryling te Vliseingen voor paedogogiek, J. H. v. d. Bel te Middelburg voor vrjje en ordeoeföDingen, dr. H. Japikse te Middelburg voor kennis der natuur, A. Rade maker te Middelburg voor geschiedenis, benevens de dames mevr. Gravelotte-Pontier te 't Gravenhoge en mej. J. de Graaf te Goes voor nuttige handwerken voor meisjes. De handel in levenbare oester*, hoewel niet bepaald onbeduidend, is toch verre van levendig, bet- welk aan ontstentenis van puik product is toe te schryven. Aan zware en liohte le soort wordt zelfs niet meer gedacht en ook de zware 2e soort begint op te raken, zoodat weldra niets meer dan twijfelaars, eigenlyk zwaar zaaigoed, sal overblyven. De handel in zaaigoed en aisteeksel wordt iets levendiger en de in vergelyl ing, met andere jaren zeer lage prezen toonen eenige neiging tot styging. Ryke- daaldersgoed gaat van de hand voor ongeveer 7, fnldensgoed voor ƒ2.50 tot 3, cent-eg oed voor om e ƒ1,50, le soort aisteeksel voor ruim ƒ1. Aangeslagen pannen worden haast niet gevraagd, zoodat ze zeer weinig waarde hebben. Ze brengen niet de helft van den xostenden prys op. Het aliteken geeft velen werk. (Th. Ct) By Kon. Baal. van 19 Maart is, met ingang van 1 April, aan het kantoor der invoerrechten en accynten en haven- en schatgelden op het kanaal Walcheren te Vlissingen, verbonden een traktement van 1600 'e joars, benevens eene jaarlyksche vergoeding voor bureaukosten ten bedrage van ƒ900, onder verplichting van den titularis om ten minste 800 daarvan te besteden aan bezoldiging van klerken. De persoon in Den Haag, wiens huisvrouw ia de vorige week dood bleef by eenen twist tazscben ben beiden, is in vrjjbeid gesteld. Uit den lijkschouw moet zjjn gebleken, dat de dood veroorzaakt is door slagaderbreuk in de hersenen ten gevolge van hevige gemoedsaandoening, doch niet van geweld. De heeren Tan Velzen, lid der ontbonden kamer voor Bodegrave, e* W. J. Geerturns, idem voor Enschedé, stellen zich by de aanstaaode verkiezingen niet weder beschikbaar. De «Hanze IX", varende vaoGroniogen op Ham burg, lag in den nacht van Zsterdag op Zondag aldaar gereed om den volgenden ochtend naar Groningen te vertrekken. Tegen 3 uur zouden eohter nog eenige weinige goederen geladen worden. Kapitein D. Reiteema deelde het volk, dat zich op het dek bevond, mede, dat hy nog een half uurtje naar de kooi ging, waarna men de goederen begon te loden. Te dien einde werd de stoomlier in beweging gesteld. Ten gevolge van de groote hitte sprongen eenige buizen, die door de kajuit van den kapitein en onder diens kooi liepen, waardoor io eeo betrekkelyk kort oogenblik de kleine ruimte vol stoom kwam. De ongelakkige kapitein, byaa blind door den stoom, kon de deur niet open krygen, zoodat bet geraimen tjjd duurde voor hg naar buiten was gebracht. Onder een vreeoelyk lydea is de heer Reiteema Zondag avond overleden. Raadszitting van 15 Maart te Cortgene. 't Was wel wat laat 's avonds (om half zeven), doch 't was al eenigen tyd geleden dat ik de raadsvergadering te Cortgene (die ik altjjd veel liever by woon dan die te Wissenkerke) weer eens ging beluisteren. Waarom ik daar liever ben zal wel niemand bevreemden, want ik tind in de wachtkamer een warme kachel, een tafel, stoel en raadsleden die •preken. Alle leden waren present; Voorzitter was de hoer Wagtho. Om nu van het geduld dor lezers on van de Redactie van den Bede niet te veel te vergen, zal ik my er niet too bepalen om te gewagen van alle ingekomen stukken, die zells voor Cortgeners van geen belang zouden zyn, en melden, dat ik noteerde een scbryven, d.d. 12 Februari l.L, van den heer Districts-Schoolopzienerdie constateerdedat bet schoolgeboaw verbetering eischte, het licht valt onvol doende en de privaton laten te wenschen over, er is geen licht genoeg in elk vertrek. In de eerste klos tal ruimte genoeg syn, doch de andere klassen schieten aan ruimte te kort, een spoedige verandering is wenscbelyk, het {daglicht zou dan van do linkerzijde moeten invalleo, ook de schoolbanken zouden moeten worden veranderd en, geschikt voor 2 kinderen, moeten worden aangebracht. De Voorzitter stelt voor, de verandering to brengen in den vorm zooals die door den heer Cooaaos was aan gegeven. _De verandering van schoolbanken zou niet noodig zyn, docht spreker. De hoar Danckaerts had het schryven reeds lang verwacht. Als men om één ure, zegt ZEd., naar buiten gaat, dan moet men wol zeggen, boe kunnen de kinderen er in. Ook bjj consta teert dat verandering eene behoefte is, 't is een nooddruft. Met algemeene stemmen besluit men daarna vóór verandering. Wat betreft de fondsen, wordt besloten eene oaderhandsche leening te sluiten ad 1600, met jaarlyksche aflossing van ƒ200, terwyl 1400 soa kunnen worden genomen van eigendom op t grootboek. Alsnu komt de Voorzitter met eene voordracht van zetters die moeten worden benoemd en noemt daarvoor de heeren Jac. de Korte on M. Noordhoek, die zich daartoe hadden bereid verklaard. De beer Gelner zegt, dat z. L geen der beide heeren hiervoor geschikt zyn, waarop de- Voorzitter zegt, dat het een voordracht is. De heor Gelner zegt, dat hy buiten stemming blylt als dit kan of mag; wat kunnen de heeren de Korte en Noordhoek weten van de inkomsten van een burger 1 De heer Roelof zegt nog, dat de zetters met niets anders dan personeele belasting te maken hebbeo en b.v. niet met bedrijfsbelasting. By de stemming, die nu volgt, worden de heeren de Korte en Noordhoek gekozen, met resp. 4 en 5 stemmen, de beereo Gelnor en Moerland fungeerden als atemopnemers. Nadat nog af- en overschrijving verzocht is, omdat de aesaranlie- post 10 hooger was dan de raming en dit was goedgekeurd, volgt de bespreking over het aanbesteden van de lossing der grint. Bargem. en Weth. vragen machtiging dit weer zooals vroeger, ondershands te doen. Hierop had de heer Gelner tegen. Z.Ei. dacht dat het mooier zou zyn een vast tarief daarvoor te zetten en dan laten loten wie ze heeft. Op de manier zooals nu wordt voorgesteld wordt er te eigendunkelijk gehandeld; dit wordt bestreden door den beer Roelof. De heer Gelner stelt voor, om de losse arbeiders dan te laten loten, waarop de Voorzitter zegt, dat dit te ingewikkeld zou worden. Nog zegt de heer Roelof, dat het gebeurd was dat zoogenaamde aannemers bedankten en toen hebben Bargem. en Weth. moeten zoeken, men moet z. i. een bekend clubje hebben. De heer Danckaerts zegt, dat de een dit, de ander dat heeft; sommige menschen hebben geen verstand er van, ze krygen pijn in den rug en 't ouwe stelsel is s. i. goed, bjj geeft zyn stem tot onderhandsche besteding. De heer Gelner stelt voor om by onder handsche besteding, de lossing dan aan den laagsten insctarjjver te gunnen. Da heer Danckaerts brengt er tussohenin dat er verschil is van gevoelens en wanneer er nu op een fystje gezet wordt die of die is geschikt de heer Gelner heeft geen aanzien des persoon*. De Voorzitter zegt, dat het op de voorgestelde manier dan publiek zou zyn. Het voorstel van Burgem. en Weth. wordt daarop in rondvraag gebracht en aangenomen met 4 stemmen; tegen waren de heeren Gelnor, Moerland en J. Verhuist. En sidder na niet Wissenkerkers, want iets dat nog nooit misschien in onze gemeente gebeurde, had hier plaats; behalve my, waren er als toehoorders nog 5 werklieden Schande niet waar? en ze konden zitten hoor en warmen en ze konden allee goed ver staan, wat op andere plaateen nog al eens iets te wenschen overlaat. Wusxsxekxe, Maart '94. WITTE HAGE. Miniaterie-LetterapeL Minister Van Tien hoven beeft zyn ontslag aangevraagd. Nu blyft er dus over: Seyffardt» Tak, LEly, SMidt, Van Dedem, PilQnon, JanaEu. (Stemvee.) Door de namen op andere wyze onder elkaar te plaatsen, kan men het woord «cordaat" samenstellen. C. Lely, PiersOa, SeyffsRdt, Van DeDem, TAk, JAnaen, SmidT. BK CHTSZAKEN. Zlerlk/.ee, 22 Masrt. Door het kantongerecht alhier zyn de navolgende vonnissen gewezen, wegens: I'. Het bevisschen der Schelde en Zeeuwsche Stroomen zonder consent: A. B. Jz^ D. v. d. W. en A. M., allen te Bruinisse, ieder tot 3, subs. 1 dag. 2°. Het rapen van kreukels aan den voet van een waterkeerenden dyk in Zeeland: M. v. d. P. te Eikerzee, D. D. Wx., J. D. Wz., D. D. Wz^ J. K. JJ., C. v. B. Jd., allen te Brouwers haven, C. d. R. en J. d. R. te Zonnemaire, C. S., C. v. D., C, v. D. huisvrouw van D. F., J. v. d. B. wed. D. v. d. C. J. S. wed. C. v. d. M., L. d. V., C. d. V. Lx., J. v. d. B. huisvrouw van L. d. V., allen te Zonnemaire, ieder tot 3, subs. 1 dag. L. S. Le. t« Brouwershaven, tot ƒ3, subs. 1 dag. 3®. Overtreding van het Reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland: M. L. V. Ps. te Benesse, tot 1, sobs. 1 dag, 4*. Stroopery J. H. te Oosterland, tot ƒ3, sobs. 2 dagen. M. S. en P. M. S. te Zierikzee, ieder tot 3 dagen gevangenisstraf. 5*. Verwekken van burengerucht: C. G. en P. v. d. B. te Zierikzee, ieder tot ƒ3» subs. 1 oog. 6°. Dronkenschap by herhaling: A. J. S. te Zierikzee, tot 8 dagen hechtenis. J. P. EL te Zierikzee, C. F. te Goes, ieder tot 10, tubs. 3 dogen. 7°. Dronkenschap: A. K. te Zierikzee, S. M. L*. te Bruinisse, K. N. en M B. te Brouwershaven, ieder tot fS, subs. 1 dag. MI«l<lelt>ur£', 21 Maart. De rechtbank beeft tegen een 24 jarig persoon uit 8toppeldyk, die terecht stond, beklaagd van het afleggen van >-cn valtchen eed, ééa jaar gevangenisstraf geëischt. Böklaogde ontkende pertinent zioh hieraan te hebben schuldig gemaakt. Dinsdag deed de rechtbank te Middelbarg uitspraak in de taak van J. K. v. d. V.. oud 25 jaar, boekdrukker aldaar, beschuldigd van hdtediging van den burgemeester van Ierseke en smaad»chrijt in zake den beer Harmsen te Goes. De rechtbank veroordeelde hem tot 14 dagen gevangenisstraf. Den 6 April tal voor de rechtbank te Middelburg worden behandeld de zoo geruchtmakende zaak van don drievoudigen moord aan de Afirollepat onder Oostburg, waarvan verdacht wordt Machiel Lampier. Vanwege het Openbaar Ministerie zullen 31 getuigen, waaronder 5 tevens als deskundigen, worden gedag vaard. Mr. F. N. van der Bilt, advocaat te Middelbarg, is door den beklaagde als verdediger gekozen. KERKNIEUWS. Ds. H. L. Krom, sedert 9 Deo 1883 pred. bjj de Herv. gem. te Oawerkerk, boopt Woensdag 11 April a.s. zyn 25-jarige ambtsbediening te gedenken. Ds. Krom werd cand. by het Kerkbestuur van Noord- Holland in 1868, pred. te Simonsh&ven April 1869, te Dreischor in 1872, te Oudelande io 1878 en te Oawerkerk in 1883. Door het prov. Kerkbestuur van Friesland is de provisioneel geschorste pred. J. Barger ontzet uit zyne bediening als predikant der Ned. Herv. Kerk. Da openbare godsdienstoefening in de Luthersche Kerk zal op den Eersten Paoschd&g des voormiddags ten 10 ure, door Ds. G. H. Blanken worden waar genomen. Bsroepen te Westkapelle ds. P. Snoep te Aagtekerko, die tcdankt heeft voor het beroep naar 's Heer-Hendrikskinderen. 's Gravbnhage, 21 Maart 1894. Welk een ongewone verschijning heden, die plechtstatige sluiting der Kamerzitting! Minister Tak reed in zijn hofkoets met een piket huzaren, dat haast te laat kwam, van 't Paleis alsof hij een blijde boodschap ging verkondigen aan onze af gevaardigden op het Binnenhof, in plaats van hun hun doodvonnis te komen voorlezen. De menschen, die anders in September om die formeele sluiting niets geven en gewoonlijk ter nauwernood opkijken als de galakoets voorbijkomt, stonden nu ifi grooten getale bij het Paleis en vóór het Kamer gebouw en toonden veel meer belangstelling in de zaak dan anders. Was 't om het buitengewone van een sluiting in Maart, dan wel om de oorzaak van het geval? Wie kan het zeggen. Maar zeker is het, dat deze Maartsche bui aan vele Kamer leden alles behalve gezond zal bekomen. Sterk zou ik me moeten vergissen als er niet door de kiezers een kleine opruiming zal worden gehouden onder de vertegenwoordigers van gister want op 't oogenblik zijn ze er niet meer die voor velen minder aangenaam zal zijn. Doodsche stilte heerschte er in de Kamer, toen de Minister binnentrad en het doodvonnis voorlas. Een kleine trilling in zijn stem verried alleen 's Ministers emotie, toen hij daar stond op dezelfde plaats waar hij op 9 Maart de intrekking der kieswet aankondigde. Van zijne tegenstanders waren er weinigen aanwezig, maar die er waren keken gansch niet vroolijk en niet zonder zekeren nadruk klonken 's Ministers woorden, hoe droog zijn toon ook bleef: „De Koningin-Weduwe, Regentes, over tuigd dat in de tegenwoordige omstandigheden een beroep op de Natie raadzaam is om tot eene bevredigende regeling van het kiesrecht te komen, heeft besloten de ontbinding van de Tweede Kamer der Staten-Generaal uit te spreken". Zietdaar alles. In die weinige woorden is den gewonen kanselarij stijl vervat, ligt een wereld van gewaarwordingen, ligt een stuk volkshistorie, 't grootste gewicht voor het tegenwoordige, maar ook voor de toe komst. De Regentes overtuigd! Overtuigd uit zich zelve, of wel overtuigd geworden door Tak's logica. De rede laat dit in het midden, maar de feiten, voor zoover ze bekend zijn geworden, geven alle reden om te mogen veronderstellen, dat bet laatstgenoemde het geval is. Mag men de geruchten gelooven dan moet de Regentes volstrekt niet zoo bijzonder ingenomen zijn geweest met Tak's kieswet, en zou zij liever een beperkter kiesrecht hebben zien aangenomen. Waarom heeft zij dan haar zin niet gevolgd? Waarom heeft zij van de gelegenheid niet gebruik gemaakt om met de kieswet ook den Minister Tak te laten vallen en een ander Ministerie te doen optreden met Van Tienhoven of andere staatslieden aan 't hoofd Die reden kan niet alleen gelegen zijn in de over tuigende kracht van Tak's woorden, want Minister Vau Tienhoven had ook overtuigingskracht. Ze kan ook niet voortspruiteu uit de zucht om Tak de volle maat toe te meten, want elke ontbinding is tot zekere hoogte een loterij, en als, gelijk velen hopen en verwachten, de nieuwe verkiezingen ons een meerderheid voor Tak bezorgen, dan zou de kroon indien ze tegen haar overtuiging en enkel uit min-edele politieke beweegredenen handelde er van haar standpunt veel erger aan toe zijn. Neen, er moet een andere reden zijn en zij die het weten kunnen, zeggen ook dat die bestaat. Ze zou hierin gelegen zijn, dat de formateur van het Kabinet bij de vorming daarvan Hare Majesteit niet in alle bijzonderheden op de hoogte zou hebben gesield van hetgeen Minister Tak nood zakelijk achtte in het belang des lands en waarvau deze zijn optreden afbaukelijk had gesteld. De tegenstanders van Tak's kiesrecht in de Kamer en daarbuiten hebben het vrij duidelijk uitgesproken, dat Minister Tak hen om den tuin had geleid. Volgens eerstgenoemd beweren zou, indien er valsch spel gesjpeeld mocht zijn, dit niet zijn geschied door Tak, die open en rond zijn over tuiging heeft uitgesproken en verdedigd. Het is zeker opmerkelijk, uat zes zijner ambtgenooten, onder wie er toch ook zijn, die nu niet juist bewonderaars kunnen heeten van 's mans persoon lijke hoedauigheden, vastberaden zijne partij hebben gekozen en hun formateur alleen hebben laten staan. Het is nog opmerkelijker, dat de Regente» het „hoor en wederhoor" in practijk heeft gebracht, Tienhoven en Tak voor zich heeft doen komen, rapport en tegenrapport heeft gevraagd, en na zelfs van de Voorzitters van de beide Kamers advies hebben ingewonnen, beiden mannen wier sympathie voor Tak s kieswet waarschijnlijk niet zeer groot kan zijn, den weg heeft ingeslagen haar door Tak aangeraden 1 Zelden misschien is een Vorst in moeiehjker omstandigheden geweest dan in deze Maartsche dagen onze Regentes; zij had niet alleen te beslissen over zaken, zij moest uitspraak doen over karakters; zij moest de waarheid en de recht vaardigheid doen zegevieren, ook al kostte het haar veel, ook al moest zij veie illusies prijs geven! Welnu, indien dit alles zoo is, dan hebben wij allen, voor- of tegenstanders van finale kiesrecht- uitbreiding, slechts reden tot dankbaarheid voor de manlijke houding van deze eerste Vrouwe in 't land. Dat de voorstanders juichen is natuurlijk verklaarbaar, maar ook de tegenstanders moeten zich verheugen, dat de Regentes ook in de politiek de waarheid en de rechtvaardigheid wil doen zege vieren. Moeten wij strijden voor en tegen algemeen stemrecht binnen de perken der Grondwet, laten wij dan dien strijd uitstrijden met mannenmoed, met warmte, maar bovenal met eerlijkheid. Laten wij dien strijd niet besmetten door staatkundig geknoei, door handelingen, die in 't dagelijksch leven ais valschheden zouden worden gekarakteri seerd. Het geldt niet de vraagvóór of tegen Tak, maar alleen vóór of tegen waarheid in de politiek, vóór of tegen bevrediging van een volksbegeerte, die men niet kan wegredeneeren door sophismen, omdat zij gegroeid is uit den boom der ontwikkeling, dien men zelf heeft geplant. Men kan, uit eerlijke overtuiging, meenen dat algemeen stemrecht, zelfs binnen de perken der Grondwet, is een onding, een onzalig en gevaarlijk beginsel. Welnu als de meerderheid van het volk dat bij de verkiezingen uitspreekt, dan zal het, vooreerst althans, zeker niet komen. Maar als de meerderheid aan de stembus duidelijk beslist dat zoodanig stemrecht is een eisch van den tijd, dat het geschikt is om- alle goede elementen ook in de laagste volks klassen en die zijn er gelukkig in ons land nog vele om de kroon te doen scharen en met deze ons land en ons volk te verdedigen tegen de verniotigingspogingen van oproerkraaiers; dat het misschien geen wonderen zal verrichten, maar ook volstrekt niet gevaarlijker is dan het stemrecht van heden ten dage, dan zal de groote kiearechtuitbreiding moeten komen, ten spijt van tegenzin, verdachtmaking en onedele voorspiege lingen. De tijden zijn voorbij, waarin men een loflied op het kuipen kon dichten in den geest van het versje op een antiquiteit, onlangs door Jhr. de Jonge te 'Zierikzee aan het Rijksmuseum geschonken: «De grooste van ons Lant Die kuippen met verst at t Daerom ist niet 't vereinnen Wat met kuippen is 't wynnen". Zoo iels, dan heeft deze ontbinding geleerd dat al is 't kuipen door „de grooste van ons Lant" nog niet verleerd, de hoogste macht in den staat geeu voet geeft aan het denkbeeld dat met kuipen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 3