Terwijl een zekere S. en zyn meisje naar het gemeentehuis te Daarlerveen waren gewandeld om zich in ondertrouw te laten inschryven, vond de zuster van het meisje by wie zy tijdelijk inwoonde, een pakje in de bed stede, dat bij nader bezien een levenloos kind bevatte. De vindster riep terstond den buurman L. en deze gaf de politie kennis van het geval. Toen de jongelui, na oaangeteekend" tezyn, terugkwamen, wei-den zij uitgenoodigd terstond een ritje rnet de politie te maken naar Araeloo, waar de zaak verder in onderzoek is natuurlyk. De moeder beeft reeds bekend, dat zij een dag of acht geleden bevallen was en toen zij onderweg in het rijtuig vroeg aan baar lief of hij baar na de niet te ontgane straf ook nog wilde hebben, beloofde de bruidegom baar getrouw te zullen blyven. AanbestedingenVerkoopingen, ens. Htuveuisae, 31 Jan. Door de Dorpavereeniging" alhier is gegund de levering van: 18000 K.G. Saperphospbaat van 144 3 30, aan dea beer 1'. A. Adriaansens Pt. te Honteniue. 17500 K.G. opgei. Peru-Gaano van 7 x 9 k 9'/i0/o a 10.29, aan den beer Adr. Polvliet te Walsoorden. 5200 KG. Chiliaalpeter van 15 i IC*/, a 10.80, aan de Maatschappij tot verkoop van Kunstmeststoffen te Dordrecht. De pryzen zyn berekend per 100 K G. KECIITHZAKEN. Zierlk/co, 2 Febr. Ia de maand November jl. werden onder de gemeenten Scherpeniue en Poortvliet verschillende goederen vermist. Had moeder de vrouw zich 'a Maandags uitgesloofd aan de waacb, zy kon den anderen dag gerust zyn om dezo niet te spoelen, waut bet goed was doodeenvoudig des nachts van de bleek verdwenen. Dit niet alleen, uiaur selfs oen lakenscbe broek, klompen met blikjes beslagen, een bezem, alles was de gading van iemand, die men maar niet op beeterdaad kon betrappen. Ten slotte werd door den landbouwer Cbrs. H. eeu schaap vermist. De politie op onderzoek. Het mocht den briga dier titulair Straub gelukken een lichtje in al die duistere taken te ontdekken. (Diefstal van een schaap uit de weide, is hier voor date rechtbank nog niet berecht, in Holland komt dat meermalen voor). Op een avond in de maand Novemberomstreeks 9 uur, toen Stranb van zyn gewone surveillance- tocbten terugkeerde naar de gemeente St. Maartensdyk, ontmoette bjj een man, die een pak bjj zicb droeg. Dat iemand met een pak loopt zal wel geon bezwaar tegen iüo, maar Straub, die den later te noemen beklaagde te goed kende, vond dat wel heel vreemd, vooral op een weg, die bem teer verdacht voorkwam, zoomede in verband met de geruchten van gepleegde diefstallen. Er werd kennis gemaakt en het bleek al spoedig aan den veldwachter, dat by met iemand te doen bad, die reeds meermalen met de justitie bad aigerekend. Onder verzet werd door bem een en ander in beslag genomen. Door bem en de veldwachters Van Djjke en Jolze werd des nachts het erf van den ver dachte bewaakt; den volgenden morgen werd door den burgemeester v&n Poortvliet met de veldwachter» ten huize van den verdachte huiszoeking gedaan. By den brigade-commandant te Tholen, Bruggemans, waren eveneens klachten over diefstallen* ingekomen. Men toog toen gezamenlijk aan het werk. By den verdachte werd in diens woning een parly schapenvleeacb gevonden, terwyl op het erf, door met een priem in den grond te boren, een «chapeobuid te voorscbyn kwam. Ean en ander gaf den burgemeester van Poortvliet, als hulp-oüicier van justitie, aanleiding om S. van F., commissionair, geboren eu wonende aldaar, gevankelijk naar bier te doen overbrengon. Genoemde van F. stond beden krachtens bevel van bewjjting terecht: beklaagd wegens verschillende dief stallen, waarvau wjj in ons No. van Zaterdag 11. nit- voerig molding maakten. Door bet O. M. waren 17 getuigen godagvaard, terwjjl aan den beklaagde als verdediger was toegevoegd den beer Mr. D. J. Wolfson, advocaat en procureur alhier. De beklaagde blyft, ondanks de pertinente verkla ringen der getuigen, alle sobnld van bet bem ton laste gelegde ontkennon. Da substituut-officier van justitie, Mr. van Eeton, meent dat zoowel de diefstal van het schaap als van de verschillende kleedingstukken zyn bewezen. Met bet oog op beklaagde's ongunstig verleden, vordert Z.E A. eene gevangenisstraf van anderhalf jaar. Beklaagde's verdediger, Mr. D. J. Wolfson, tracht aan te toonen dat de diefstal van bet schaap niet is bewezen. Vervolgens de andere feiten besprokendo, wil spreker in het midden laten bet al of niet bowezene daarvan. Hjj hoopt dat de zwaro straf tegen beklaagde gevorderd niet zal worden toegepast, daarvoor aan voerende eenige verzachtende omstandigheden, o.a. met bet oog op zyn vrouw en kinderen. De beklaagde, hoe wel zyn onschuld volhoudende, was toen zeer aangedaan. Een talryk publiek, ook uit omliggende gemeenten, was tegenwoordig. De uitspraak word bepaald op Vrjjdag a.s. De kantoorechter te Middelburg beeft uitspraak gedaan in de veel besproken zaak van de vereeniging •Eigen Hulp". In eene voor het publiek bestemde localiteit bad men daar sterken drank in het klein verkocht. Da kantonrechter sprak den bediende, die dit deed vry, op grond dat «Eigen Hulp" geen voor bet publiek toegankelijk lokaal is, omdat volgens de statuten der vereeniging slechts aan de leden wordt verkocht. 's<iravcnha((e, 31 Jan. Het gerechtshof alhior deed heden uitspraak in de zaak tegen J. de J., 50 jaar, commissionnair te Kruiningen, die zioh effecten had toegeëigend, welke iemand bem ie betaling gaf voor een stuk grond. Bekl. beweerde met den kooper over eengekomen te zyn, dat hjj betgeen de effecten meer opbrachten dan bet bedrag van den koopprjjs voor zich zou mogen behouden, terwyl hjj, indien zy minder zonden opbrengen, het ontbrekende zou moeten bij betalen. Het eerste was bet geval, en dus was hjj rechthebbende op do geheelo opbrengst. Bedoelde over eenkomst werd echter door den kooper ontkend; en de rechtbank te Middelburg veroordeelde de J., wegens verduistering van effecten, tot 4 maanden gevangenis straf. Het hof bevestigde, overeenkomstig den eisch van bet O. M., dat vonnis. De 19-jarige jongen P. J, P., te Vlissingen, door de recht bank te Middelburg veroordeeld tot f 5 boete wegens mis handeling van zijn jongeren broeder, die de ouderlijke woning had verlaten, is door het hof te 's Qravenhage vrijgesproken. Een 16-jarige landbouwersknecht te Vlake, gemeente Schore, A. D. genaamd, had zich Donderdag voor het hof te '3 Gravenhage te verantwoorden wegens het onder eede afleggen van eene valsche verklaring ten nadeele van een van mishandeling beklaagden persoon, ter zake waarvan hij door de rechtbank te Middelburg tot 3 jaren gevangenisstraf veroordeeld werd. Bekl., die in eerste instantie had bekend, kwam thans op die bekentenis terug. Mr. Jos. van Raalte, op verzoek van bekl.'s vader als verdediger optredende, meende dat er termen waren om de opgelegde straf te verminderen, op grond van gemis van besef van het gewicht van den ead bij bekl. De advocaat-generaal Mr. Telders wees er op, dat in de plaats, waar dit misdrijf gepleegd werd, herhaaldelijk met den eed als het ware gespeeld wordt. Daarom was hier in het maatschappelijk belang eene zware straf als waarschu wing noodig, maar ook ten deze volkomen gerechtvaardigd, inet het oog op het ernstige feit door bekl. gepleegd, daar de door hem afgelegde verklaring het gevolg zoude kunnen hebben gelmd, dat een onschuldige werd gestraft. Adv.-gen. vorderde derhalve bevestiging van het vonnis, evenals van de vonnissen derzelfde rechtbank, waarbij F. II, 23 jaar, en P. Q., 18 jaar, eveneens arbeiders te Vlake, wegens volkomen hetzelfde feit, tot gelijke straf werden veroordeeld. Voor heide laatstgenoemde beklaagden verzocht Mr. Ph. Scholten te 's Gravenhage vermindering van straf, üp het verzoek yan bekl. Q. om een nieuw onderzoek zijner zaak in te stellen, verklaarde het O. M. dat het daartoe niet kon mede werken, omdat er dan gevaar zou kunnen ontstaan dat nog rneer slachtoffers vielen. Uitspraak 15 Februari. Het O. M. bij de rechtbank te Leeuwarden, heeft tegen D. B„ inosterdkoopraan aldaar, 6 maanden gevange nisstraf gecischt, omdat hij de mosterd met uvine>ermengde en dan de aldus vervalschte mosterd verkocht. Bjj arrest van het gerechtshof te Amsterdam is het door de rechtbank te Haarlem geweien vonnie in zake het proces tusschen de gemeente Zandvoort en de burgerlijke maatschappij Alberts Sc Co. te Middelbnrg, over aankoop van badmateriëel, bevestigd. Zooals reeds vroeger is medegedeeld, had de gemeente het piocei bjj de rechtbank te Haarlem verloren. Wat er zoo al voor worst gegeten wordt, bleek op de zitting van het kantongerecht te Utrecht, blykens een verslag in bet Utr. Dagblad. Daar stond de vleeachhouwer J. H. terecht, beklaagd dat by in zyne woning voorbanden bad een nog ongeboren kalf met het voornemen dit voor de fabricage van worst te gebruiken. Een keurmeester was in zyn huis gekomen om eene geslachte koe te kearen en bad aan dit beest opge merkt, dat bet onmiddellijk voor den dood in «gezegende omstandigheden" moest hebben verkeerd. Op de vraag van den keurmeester naar de vrucht, kwam de vleescbhouwer slechts aarzelend met het kali voor den dag en ofschoon bjj nu ten stelligste onkent het snoode voornemen gehad te hebben, dat onvoldragen wicht als worst in den handel te brengen, de keur meester verklaart pertinent, dat bjj het dier behoorljjk van ingewanden ontdaan en gereinigd uit bet lornuis te voorscbyo baalde en tot hem zeide: «Nu, ik zul het je dan maar zeggen, ze smaken zoo lekker ia de leverworst. Dit nu beweert do vleescbhouwer aUceu gozegd te bobben uit «aardigheid", omdat de keurmeester tegen beui «i .k wel eens een «gek woord" zegt Maar by zeil wisl ven bei -heele kalf eigenlyk niet af. Want uatioi lyk slaoi yn oom en die heelt nataorlyk dat kalf iu liet fo-itiM verstopt en bjj zeil was natuurlyk vóó- in leo w k«', das bjj was natuurlyk onschuldig. Hi kilf v iu beslag genomen en door den heer Hoef rig-i ali Jcskandige onderzocht, die verklaart, dat dergelijk vleesch nadeelig is voor de gezondheid, omdat veelal op hot gebruik ervan hevige diarrhee volgt. Op eene vraag van den kantonrechter, of bet getuige bekend is, dat zulke onvoldragen kalveren voor bet inaken van worst worden gebezigd, ant woordde de beer Hoefnagel, «dat na&r tjjee meeniog op plaatsen waar geene keuring bestaat, dit algemeen usance is. liet O. M. eisebte twee geldboeten van 20 gulden, elk te vervangen subsidiair door 4 dagen gevangenisstraf- Door de rechtbank te Maastricht i« een duiven- tiel hebber aldaar, die by een duivenwedstrijd zicb van een nagemaakt «tempel bediende om prjjien te winnen, schuldig verklaard aan poging tot oplichting, viermalen gepleegd, ea veroordeeld tot een gevangenisstraf van 6 weken. LANDBOUW. Aan het programma voor de Tentoonstelling van Zaaigranen enz., to boa den op Donderdag 22 Febr. a.s. te Zierikzee, door do Centrale Tentoonstellings- Vereeniging «Landbouwbelang", ontleunen wjj het volgende Yoor dezo tentoonstelling zjja door H. Mdo Koningin-Regentes geschonken, een Zilveren Medaille met de beeid tenia van H. M. de Koningin en eeuo groote Bronzen Medaille met de beeldtenis van M. de Koningin-Regentes. De Zilveren Medaille wordt uitgeloofd voor bet besto monster Zaai-Cbevaliergernt en de Bronzen Medaille voor het beste monster Ziai-Hvver (mits geen korte dikke of zwarte baver). Van de CUevaliergorst oii den Haver moei minstens 10 H.L. ten verkoop beschikbaar zyn. Voorts worden eerste en tweede pryzen, bestaande in getuigschriften, beschikbaar gesteld voor iedere verscheidenheid van zaaigranen, penlvrocbten, poot- nardappeloo, uien-, Ijjnzsad, klaver-, graszaden en verzamelingen gedroogde grassen on planten. Bovendien worden uitgeloofd voor Chevnliergerst, door den expotant zelf in Schouwen Dnivelnnd ver bouwd, aIs le prjjs 10,— met diploma, 2d 2,50 wslke prjjzen niet worden uitgereikt, voor door bet uitgezaaide blykt, dat bot product zuiver vau soort is en aan de gestelde eiichen voldoet. Om op doze tentoonstelling te kunnen mededingen, moeten de inzenders vóór of op 17 Februari 1894 bjj dea Secretaris, den heer M. C. Malock Houwer te Ziorikxee, scbriftolyke opgave inzenden. Bet Bestuur bolast zich met het nankoopen van zaaigranen ene. ter tentoonstelling, mits vooraf vol doende zekerheid van betaling wordt gegevon, tegen vergooding van 2 °/0. De levering van direct oau inzenders opgegeven bestellingen, waarvan controle verlangd wordt, en van bestellingen door tusschonkorasf van hot bestuur moet, (ijs voorbehouden), don 1 Maart e.k, vrachtvrij to Zierikzee geschieden. Wy hopen dat velen aan do nitooodiging gevolg zullen geven en altoo de Tentoonstelling aan het doel doen beantwoorden. De heer mr. C. J. Sickese, afgetreden voorzitter van bet Landbouw-Coinité, heeft in de Woensdag ge houden vergadering van dat comité medegedeeld, dat bjj bereid is op twee plaatsen in Gelderland stukken grond*, met de noodige werkkrachten en het noodige geld, beschikbaar te stellen voor de commissie uit het comité, welke belast is geworden met bet nemen van praetische proeven van landontgioning tot wering en voorkoming van werkloosheid. HEItKNIEUWW, Stt. Muai'toiiEMiyir, 1 Febr. Bjj de gisteren gehouden verkiezing voor een notabele bjj de Ned. LletV. kerk alhier, waren uitgebracht 159 geldige stemmen. Hiervan verkregen de H U. Cbr. Hoek Ms. 46; Jobs, Brouw 46; 9. C. Muller 29; A - Rjjnberg 14 stemmen, terwyl de overige stemmen over verschillende personen verdeeld waren. Herstemming moet al zon plaats hebben tusschen de QH, Hoek en Brouw. Beroepen te Hoedekenskerke di. W* Hulsbergen le Geesleren. INGKZONDEN STUKKEN. Saimenspraike tusschen Jilles Krukel en Stoffel Bieze. SI,. Jilles. Ooejjen aivend buurt, ik dionke dat de winter verbie is, want ik bin Nemiatje tegenekoiue in die node 'n rok minder an aa ie ewend is. Stoffel. Weet je wel buurt dat jo 'n oud weerglas bekeken eit dair de kwik uut is. Jilles. Dat wil ik noe nie tegenspreke, oewel er veel van die ouwe snuiters bin dair de kwik nog per- jaobels goed werkt, je ziet toch tuar dat de meeste mannen op leeftied an 't roer stai. Stoffel. De ondervindinge man maikt de mensen wiesder, in dairom worre de ouwe mensen meest gespecteerd. Jilles. Ja dat is wair, om die reden was et wenselijk dat die mensen die die volksmenners ek ze wel is oire noeme, wat meer ondervinding aode. Dair bin groate lui die veel geld in groate talenten in mit arte in ziele veel voor 'n erm mense over die aoler lei diengen vertinne om et de èrmen lekker te maiken, in bie 't slot van de rekenienge d'r eige oftobde voor droombeelden die nie te bereike bin. Kiekt mar is nair 'n Domla Nieuwenuuze in z'n kernuiten. Ze trekke de mensen van d'r werk in plais van werk te geven in zoodoende ontneme ze d'r broad. Dat beleid vergaideriengen, nie om ze te vertellen dat ze et verdiende geld voor d'r uosonwen motte bestêe, in geen slokjes drienke; nee wat se verdiend motte ze geve voor 'n werkstaiking-fons, dat is beter, dan kan vrouw in kinders mit recht mee lamen- teere van onger in gebrek. Stoffel. Dat mot in de groate steen eel erg weze mit et genever pimpelen, zou dair niks an te doen weze Jilles. Geen drommekeesje, kiek mar is nair de Zurkzeescbe bekende liefebbers. Lest wenste Frans 'n eer uut Duuveland Donderdaigs nog 'n goed Nieuwe- jair. Frans zeide die meneer je zou veel meer wat van m'n kriege as je et bestede voor je uusgezin, mar je verdrienkt je geld, dat is niet goed van je. In wat was x'n antwoord Je bint toch goed voor m'n meneer, kan 'k wat voor je doe? Stoffel. Was dat dan niet beleefd van Frans? Jilles. Dat was et, mar 't was oak 'n taiken dat ie van eel die vermaininge z't\ eige niks antiek, 't is bie xukke mannen butter an de galge. Stoffel. Jao buurt de wortels van 't kwaid groeie soa welig, in worre niet makkelik uuteroeid. Jilles. De volksmenners dan, zoa zal 'k ze oak mar noeme, geve zonder dat ve 't merke voedsel an die verkeerde neigingen. Dair eije noe zoa iets as ze lest in den Bode schreve over «Ons Huis" in Middelburg, dair ao de schriever volkome geliek, dat de mannen dairdeur bedurve worre. Stoffel. Wat beteikenl dat «Ons Uus?" Jilles. Dat ek is van 'n Amsterdamscbe urgelman oire zegge. (In Amsterdam is oak zoo'n dienk). «Ons Huis" «eit ie, is voor de Amsterdamsche mindere man 'n angenaim verbluuf, die niks te doen eit in nie gairn tuus is, gait nair «Ons Huis", dat is zoaveel as 'n soceteit, dair iedereen komt, in dair goed estookt wordt. Je kunt dan aolerlei boeken in kranten leze in mit mekaore is praite. Je begriept wel, zeit ie, dat je dair je eige nie kent os je zoa wèrm in rojaol zit, dan meen je dat je te goed bint om te werken, in as je dan aolerlei voornoime diengen eleta eit, dan komme d'r beoeften in je op, die je tuus niet bevredige kan. Je kun et dan oak nie laite om er mit je kameraods is over te spreken, in os je dan wat verzonne eit om op 'n makkelyke maniere 'n duitje le verdienen of vast te kriegen, al is die maniere uoltied nie in den aik, dan gai je d'r op uut, in pakt in de eeste kroeg den besten 'n borrel om je wat werm te ouwen, je ziet er dan nie op om is 'n stantje op de straite te maiken wairdeur 'n oploap van mensen komt om an- passant je slag te kunne slain. Stoffel. Dat is dan zoaveel as 'n oefenschool» van ondeugddie mag in Middelburg wis nie ontbreke, want dair zit 'n flienke geest van baldadigeid in de mensen. Ik oirt dat je dair niet gerust over de straite ken gai, je bint er je leven nie zeker. Jilles. Dairom zeg ikde mensen die voor «Ons Huis" gelden veriaimele, wete niet dal ze dairdeur d'r minderen op 'n dwailspcor brienge. Ao) die vrimde diengen geve niks goes. M'n groatmoeder zeide aol- tieddair k mar eene noodige medecine voor aole mensen, in dat is onovertrefbair goed, et is 'n middel dat voor rieke in arme gunstig werkt, dat de mensen wairde geeft, voor aole ondeugden bewairt, in dat ieder gelukkig en tevree doet leve, dat middel, die medecine is werket Stoffel. Juust buurt dat mens eit et goed azeit. Ik gai roar bie m'n eige of, as ik niks te doen is dan ver vele ik m'n, in dan komt er eer kwaid dan goed in m'n gedachten. Jilles. Dairom moste aol die schatten die 's winters an bedeelingen uutegeve worre, an werk worre besteed. Je tiet et ier op Aimstie dair 6 m'n zoo'n uus nie noodig, want elk zoek z'n kosje mit werken op. Dat kunne te overal, as ieder mar overtuugt is dat werken de beste medecine is, dan zulle ze op de durpen en in de steden geen mens zonder werk laite, die ten minste werke wil. Dair komt nog bie, dat 'n verdienden boteram vee) lekkerder is dan 'n gekrege broad. Stoffel, 't Is toch raor dat de lompsto èrrebijers et eeste zonder werk loape. Jilles. Dat is 'n wenk voor de regeerende mensen, die nog nie wete dat de lompers an 't kortste endje stai, om te zurgen dat de kinders beter onderwies kriege. Dat xe de ouwers dwienge volgens de wet om d'r kinders nair de schole te doen tot ze volleerd bin, n.l. goed kunne leze, scbrieve in wat ciefere, dan is er mit die mensen wat an te vangen. Mar as je d'r eit, die nog dommer bin as 'n verke, wat kuije dair mee doe? Stoffel. Je eit geliek, die deuge nergens voor, ze bin nog te lomp om te schooien. Jilles. Die tied zal wel komme dat ieder mot lere, mar aoa lange as er nog mensen bin die profiet wete lu trekken uut de domeid der mensen, zal dat nog zoa bluve. Ik i? is van 'n schatrieke meneer oire zegge: de mensen worre veel te wies. In zieo voardeel was dat wair, want ie gebrnukte z'n minderen as lastdieren in trok de voordeelen van de lompers. Stoffel, Zou jie dan dienke dat lompe mensen geen goed leven kunne Jilles. Ik beechouwe de lompers geliek an de uus- dieren, die, as ze d'r buuk vol eten in drienken rustig gai slaipe in d'r eige nikB an trekke. Mar deur dat dc mensen in 't gemeen zoaveel beoeften leerden kenne, motte ze oak meer ontwikkeld weze; 'n stads eer kermt as ie mar f 1000 of f 2000 inkommen eit, dair 'n errebeijer tevree leeft mit 'n inkommen van 3 k f 400. As den errebeijer noe meer beoeften leert kenne in nair de soceteit gait, dan mot dat inkommen meer as verdubbele, om tevree te kunne leven- Je weet toch wel, die 't grnatsto inkommen eit werkt in den regel et minste in is 't minste tevree. In oe komt dat? Weer mar an groatmoeder edocht; omdat ie geen werk genoeg eit, in tied te over om meer beoeften te scheppen. Stoffel, 't Is wair buurt, 't is veel veranderd in m'n jongen lied gebrnukte m'n aoltied roggebroad of tervekrop uut de zak, in dat koste eel weinig. Mar noe mot et wit broad weze, as sneeuw, anders luste de mensen et nie, in dan nog nieuwbakke, anders is et nie lekker genoeg. Jilles. As noe de uiensen is begrepe oe er.haidelik dat broad voor de maege werkt, as ze aoltied bruun broad alte zouwe de doctors op kunne krasse, want de gerondeid zou er eel wat deur winne. 't Wittebrood, in voaraol van blom, briengt ver- stoppinge tewege in werkt slecht op de spies ver ter inge, in op de eesens, wairdeur aolerlei ziekten ontstai, dat eit den vorigen doctor m'n is vertelt. Mar wie geloaft er an as z'n smaike angenaim ekittelt wordt? De voorbeelden wieie et an oe et bene broad werkt, vroeger kon geeu eenen doctor zoo'n buuteplaiie an laite legge, as ie pas begon zoa as noe op Renisse; zoa zie je dat er aoltied mensen znUe weze die van de domeid van andere leve. Stoffel, 't Is zoa as je zeit buurt, ik wouw al vast dat ik wat meer eleerd was, mar ziet-, in mien tied begrepe ze dat nog nie, toe meende ze dat je al werkende een engeltje wier. Jilles. De uaee6te mensen geloave tegenwoordig niet meer an engeltjes, et zedelik leven gait mit aol die buutengewone geleerdeid nie vooruut. De meeste volksmenners wieze mar op de stoffelike wel vairt, de geestelike wordt weinig op 'n effent? grondslag verkondigd. In den regel wordt de gods- dienst gebruukt om et kwaid te gemakkeliker uut te voeren, 'n Voorbeeld an de vaoder uut Neerbas zoa ac de kranten dat scbrieve. Stoffel. Van dat angainde bin ik blie dat 'k nie eleerd bin, in ons kerkje oir ik zoa ies nie. Jilles. As je domenie 'n vast trectement ao zou ie wairschienlik oak wel anders weze, mar noe preekt ie voor de goeije gaiven. Die 'n landstrectement eit doet et nair z'n eige zin, dair ie wel weet dat ieder kerkganger kalm mag zwtege en in de kerke niks tegen mag zegge. Groatmoeder zeide: »Om de poen is 't al te doen". Stoffel, 't Is naor dat de duuvel overal zoa mit t n stairt slait, in de mensen soa gairn wroete in et airdse slik. Jilles. Jao man de ondeugden aoltied bestai, mar dat is zeker, dat de goeije braove mensen toch wel et gemakkelikste in plezierigste voor d'r eige leve. Geloaf noe nie dat mensen die d'r op uut bin om iedereen bie 't lief te nemen zoa gerust slaipe as willie. De geleerde eit, oe kalm ie oak weze mag, nooit geen ruste omdat ie bluuft zoeke nair meer kennisse. De volksmenners prakkezeere oak dag in nacht om wat nieuws te verzinnen, in toedoende et volk goed te doen, of bie 't volk in ooger armen te kommen. Stoffel. Ik wouw liever dat ze is 'n middeltje wiste te vinden om de pries van de grainen in suukerpeen wat op te knappen. Jilles. De suukerpeen, buurt, voorspelle 'n gouwe toekomsteye nie eleze dat meneer Oagenboam vat Zonneruaire 'n v.tindel mit 'n Zeeuwscbe suukerpee d'r op emaikt eit. Die meneer zou wille dat er 'n suuker- peefabriek voor Zeeland opericht wier. Dat is 'n vrome gedachte van die meneer, mar om de Zeeuwse boeren bie m'n kaore te briengen ic meer as eksewerk. Wat mien angait ek er oak nog wat voor over, in as m'n naigels lank genoeg waire in m'n bovekaimer beter erneubeleerd was, dan riep ik derect aol de boeren uut Zeeland op om zoa gouw mogelik zoo'n fabriek te bouwen. Ik zal is scbrieve an neef Roggeband te Groeds in an noam Mols in 't land van Ulst, die zulle wel 'n endje elpe om is gouw 'n fabriek op te richten. Voor mien part kan dan eel die scbraiperigen suuker- peebond in ollie leege fabrieken rondsprienge. Ze h de boeren al zoaveel ekoeijeneert, dat et tied wordt om et horretje is te draoijen. Stoffel. Jammer buurt dat de Dreisterse boeren zoa 6tout eweest in noe geen suukers meer raagge levere. Jilles. As d'r 'n fabriek opericht wordt, (in dat zal wel gebeure), dan zou ik de Dreistenairs mar mee laite doe, dair is wel 'n bruuntje an, mar dat is niks, as ze dan mitbetaild worre naer de suukerpercenten dan worre ze in d'r eere ersteld in vaolt er geen zier te zeggen. Stoffel. Jie weet toch overal 'n mouwe an te passen. As je op Zonnemaire komt dan mot je mit meneer Kernelie d'r ie over praite, die is van geen uul unte- broed, in zal d'r wel wat op verzinne, in zeit dan dat ik oak meedoe. Jilles. Ëinnenkorte mot ik toch op Zonnemaire weze, dan tal ik meneer Leenden zegge dat 'n voor den bond geen contracten meer sluut, in dan loap ik bie neef Wolfort is an, oak 'n volbloed suukerpoeboer, in zal urn zegge, dat as ie nog peen over eit, mar bewaire mot voor de nieuwe Zeeuwse suukerpeefabriek. Misschien gae 'k dan oak is naer Brouwersaeven, dan gae 'k de nieuwe burgemeester is optoeke en em is spreke over de aeven, want da's dikkels een moord; wat kan daer noe oak eene man an doe mit eene spae en eene jolle? Daer mot veel meer an gebeure de schippers betaele toch der aevengeld. Noe Stoffel jie oudt je woord Zoa as gezeid is, genaivend saime. telegramme n. Gravenhage, 3 Februari. Eerste Kamer. By de begrootiog voor Waterstaat werden subsidiëa voor stoomtrams gelaakt en verdedigd. De Mioister bestreed de heropening van den Rynmond; by is bereid mede te werken tot landaanwinningen, hij verzekert, dat het baanvak Bsek—Bande veilig is en bestrüdt de et&kiog van don aanleg v&n het kanaal bjj Drongelen. Subsidiên voor stoomtramwegen verdedigde de Minister uitvoerig. De Waterstaatsbegrooting in daarop aangeno- meu met 40 tegen 3 stemmen. V E R8C HEIDENHEI D. Geen boeien meer! Geen koeien moer noodig! Plant in nwe tuinen den Brosimum GalactodeDdron, een boom, afkomstig uit Venezuela ea van de bergen bij Curinco (Zuid-Afrika). Deze boom bereikt een hoogte van 30 meter. In de Nieuwe Wereld bestaan er vjjf soorten van hoornen, die een melkachtig vocht afscheiden, dat uit-' stekend smaakt en even overvloedig is als die van eens goede melkkoe. Maar het meost «melkgevend" is de hierboven ge noemde soort. De melk verkrjjgt men door eene kleine insnijding in den bast; vü smaakt al» gesuikerde room en moet zeer voedzaam zyn. Het vocht kan in groote hoeveelheden worden ge bruikt. De samenstelling van deze «melk" komt swer aan die van de koemelk naby zy bevat suiker, nlbu- mite en jihoBphiat. In de landen waar deze boom groeit, komen de inboorlingen iederen ochtend hunne provisie balen voor zich en hunne gezinnen. 34 4ste Staats-Loterij Collecten uit het 2e district van Zeeland. 5e Klasse. Vervolg. Pi ijs van IOO. No. 2042. Prijzen van f 70. 379 2027 5533 5572 5629 9462 2003 2045 5534 5580 5639 Nieten. 380 1883 2030 5540 5586 5636 19963 382 1889 3215 5542 5591 5640 19979 384 1899 5503 5551 5594 5642 19992 395 1919 5507 5568 5611 5648 20876 399 2015 5539 5571 5635 19951 20881 Burgerljlko Sfnnil vau Zierikzee. ORBOREN: ïf?°c!lter ™n T)eWlw m M. tiiijci. JU dito. Eene dochter van B.Goedegebure en C.Baaijman. GEHUWD; 31 Jan. J. J. Hulsman, 28 j., wedn. en M. J. J. Tholen, 44 jd. J. de Vries 70 i., wedn. en A. Findsom, 49 j., gesch. vr. - M- Verrnke, 34 j wedn. en C. Broodman, 33 j., jd. M. Klink, 34 j., wedn. en J. A. Hest, 25 j., jd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 2