/I l lllkZI IM III M I I W S110III. Donderdag 14 December 1893. Directeur-Uitgever J. WA ALE. BEKENDMAKING. GEMEENTE-REINIGING. Algemeen Overzicht NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indie enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 50ste JAARGANG. No. 6397. Advertentiën, van 13 regels 30 Gis. meerdere regels 10 Cts., kruinen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en "Vrijdags middage 12 are bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" Lijst vao brieven, geadresseerd aan onbekenden over de Ie helft der maand November 1893: 4. J. Gravelijn, Amsterdam. 2. M. Wdlander, Rotterdam. 3. I. Goudzwaard, 4. J. Vermeren, Rotterdam. (Briefkaart). Opgaaf van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van bet postkantoor te Brainisse, over de 2de helft der maand November: Fransen, Dordrecht. H. Blok, den Haag. J. van der Have, De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend; dat- op heden is afgekondigd-de - dsor de:: Raad in zijne vergadering van den 18 November j.l. vast gestelde Verordening op het Herhalingsonderwijs in deze gemeente. Zierikzee, den 12 December 1893. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, Ch. W. VERMEIJS, Burgemeester. L. REMPT, 1.° Secretaris. BEHEIVDI1AKIKG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zieiukzee; Overwegende, dat met ingang van 4 Januari 1894 de Stadsreiniging in eigen exploitatie aan de gemeente zal overgaan Maken bekend, dat met ingang van 1 Januari 1894: 1°. het ledigen van privaatputten geschieden zal tegen hetzelfde tarief en onder dezelfde voorwaarden als waarop dit tot 31 December a.s. geschiedt; 2°. de aanvragen tot het ledigen en de voldoening der daarvoor verschuldigde kosten bij den Gemeentebouw meester zullen moeten worden gedaan, en 3°. de aanvragen tot aankoop van mest na 1 Januari 1894 eveneens ten kantore van den Gemeentebouwmeester moet geschieden en vooraf het verschuldigde bedrag aan hem tegen kwitantie moet worden voldaan. Zierikzee, den 13 December 1893. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee» Ch. W. VERMEIJS, Burgemeester. L. REMPT, 1.° Secretaris. der vorig-© week. Het nieuwe ministerie in Frankrijk heeft reeds met de Kamer kennis gemaakt. Uit de zoo genaamde ministeriëele verklaring blijkt, dat het nieuwe Kabinet zijn steun zoeken zal bij de middel- partyen. Dat dit echter niet zoo gemakkelijk gaat, beeft de ondervinding reeds getoond. Over het al gemeen werd het regeerings-programma met wel willendheid ontvangen, behalve door de radicalen, wier eischen het met enkele woorden op zijde schoof, als onvatbaar voor verwezenlijking, en door de socialisten, waarvan de regeering verklaarde, dat hun streven volstrekt niet geminacht moest worden, maar dat het vooreerst onbereikbaar was. Onmiddellijk daarna had de interpellatie plaats van den heer Groussel over het verleenen van amnestie aan de mijnwerkers, die wegens verzet tegen de wet waren veroordeeld, en wat bedenkelijker was voor de deelnemers aan het boulangistisch complot. Bij de op het debat gevolgde stemming werden 257 stemmen vóór en 226 stemmen tegen de regeering uitgebracht. Eu het ergste daarbij was, dat, zooals later bleek, 206 republikeinen vóór en 211 tegen de regeering hadden gestemd, zoodat het Kabinet gered was door den steun der rechter zijde. Nu kan gerust worden aangenomen, dat mis verstand in het spel is geweest, maar ook eenige dagen later bij de keuze van een Voorzitter der Kamer, behaalde de regeering slechts met een gering aantal stemmen de overwinning. Feitelijk beperkte de keuze zich tot twee personen: Dupuj en Reiasin. Dupuy, de oud-Premier, de candidaat der regeering, werd gekozen met slechts 38 stemmen meerderheid. Donderdag aanvaardde de nieuwe Voorzitter zijne waardigheid, en in zijne rede, daarbij gehouden, zeide bij o.a., dat het zijn streven steeds zijn zou bij de leiding der vergaderingen de striktste on- partyigheid in dacht te nemen. Bij den politieken strijd mocht het hem wel eens gebeurd zijn, dat hij te heftig was geweest in zijn aanvallen of te ruw in zijn antwoorden, des te meer zou hij er naar streven de hoffelijkheid, gematigdheid en billijk heid in acht te nemen, die het booge ambt, dat hem thans opgedragen is, voorschrijft. Deze toe spraak werd levendig toegejuicht door de gematigde republikeinen en de rechterzijde, maar de radicalen en de socialisten bewaarden het stilzwijgen. Ver volgens diende de socialist Baisly een voorstel in tot het benoemen van eene commissie van 33 leden, waaraan een onderzoek zou worden opgedragen in zake de jongste werkstaking in het departement Pas de Calais. Op verzoek van den Minister van Openbare Werken en in overeenstemming met den beer Baisly, werd de behandeling uitgesteld tot Maandag. In parlementaire kringen was men van meening, dat het ministerie al aanstonds ernstig bedreigd was door het voorstel van Baisly. De groep der zoogenaamde regeerings-republikeinen heeft te dezer zake eene vergadering gehouden. Er waren een zestig leden opgekomen, maar de ver gadering zou talrijker geweest zyn, wanneer niet oen zeker aantal leden teruggehouden ware door dien verscheidene afdeelingen en commission der Kamer eene zitting hadden gebonden. De vergadering heeft na vrij uitvoerige beraadslagingen met een parige stemmen besloten de enqofife te verwerpen, maar zich met de regeering te verstaan om den toestand der mijnwerkers langs wettigen weg te verbeteren. Dat do nieuwe Voorzitter der Kamer zioh niet spoedig van zyn stuk laat brengen bleek Zaterdag. De Kamer beraadslaagde over de toelating van het nieuw gekozen lid Mnujao, die na voor de geldigheid zijner verkiezing te hebben gepleit, juist de tribune verliet, toen een voorwerp met ontplofbare stof boven van de galerij werd ge worpen en in de zaal ontplofte Verscheidene per sonen op de tribunes werden gekwetst en ook eenige afgevaardigden; niemand echter gelukkig ernstig. Het eerste oogenblik was er in de Kamer eene hevige opschudding, en de knal en de rook zouden stellig een paniekhebben teweeggebracht, als niet Dupuy een bewonderenswaardige koelbloedigheid had bewaard. Even moet hij de hand over het voorhoofd hebben gehaald, als om zich rekenschap te geven van het gebeurde, en toen klonk het uit zyn mond: De vergadering wordt voortgezet; der gelijke schanddaden moeten de gekozenen van het volk niet kunnen beletten te beraadslagen", en de zitting werd werkelijk voortgezet. Toen na het einde der zitting Dupuy de zaal verliet, was hij het voorwerp van eene schitterende huldeLeve de President werd er geroepen en geroerd antwoordde Dupuy: Leve de republiek 1 Is dus de parlementaire arbeid in Frankrijk weder hervat, Italië heeft nog maar altyd geen "Ministers. De pogingen, doorden'heer Zanardelli gedaan om een ministerie te vormen, kunnen als mislukt worden beschouwd. Voor de zooveelste maal begaf Zanardelli zich naar den Koning om hem over den toestand te spreken. Voor zoover de uitslag van dit onderhoud bekend is, betuigde de Koning zijne ontevredenheid over den loop, dien de zaken genomen hadden. Hij achtte den financiëelen toe stand te ernstig, dan dat hij kon toestaan dat een Kabinet optrad, waarin het beheer over het ge wichtigste departement, dat van financiën, slechts ad interim zou worden waargenomen. Van Bacchelli, voor wien Zanardelli de portefeuille van financiën had bestemd, wilde de Koning niets weten, zoodat Zanardelli zich verplicht zag zyn mandaat als kabinets-formeerder neerteleggen. Naar men nu mee deelt heeft de Koning, Crispi werkelijk met de vorming van een nieuw ministerie belast. Het gerucht loopt nu, dat deze, alvorens de vorming van een nieuw Kabinet op zich te nemen, ter versterking van zijne staatkundige positie en om bezorgde vrienden gerust te stellen, aan de politieke kringen, voor welke het belangrijk kon zijn dit te weten, heeft laten mededeelen, dat hy niet alleen zich van elk geprononceerd vijandig optreden tegenover Frankrijk en tegenover het Vaticaan zou onthouden, maar zelfs trachten zou, met beide tot een modus vivendi te geraken, natuurlijk zonder daarom het Drievoudig Verbond ontrouw te worden. President Cleveland kon zich niet vereenigen met de wijze waarop met behulp van de Vereenigde Staten indertijd de Koningin van Hawaï van den troon is gestooten. Hij wenschte haar weder in hare waardigheid te herstellen, maar deze rechtvaardige handelwijze is in den Senaat door de republikeinen en enkele democraten op heftige wijze bestreden en het herstel der Koningin zeer sterk door hen ver oordeeld. Besloten is aan de regeering overlegging van alle stukken betrekking hebbende op deze zaak te vragen. Het zal nu nog wel een heelen tijd duren eer daar de toestand geregeld is. Engeland. De grootste diamant ter wereld, de Excelsior, welke, geljjk men weet, 30 Jnni 11. in de mjjnen van Jagers fontein werd gevonden, wordt op het oogenblik be waard in een der brandkelders van de Bank van Engeland, te Londen. De steen is 7.61 by 6 34 centimeter groot, 205,45 gram awaar en wit van kleur met een eenigszins blanwen tint. Hy is zeer fraai van glans en een klein zwart vlekje in het midden zou, volgens deskundigen, by het slypen gemakkelijk weggemaakt kunnen worden. De Excelsior werd onder begeleiding van een escadron lanciers naar de kust en vandaar met de kanonneerboot Antilope" naar Eogeland gebracht. Er is den eigenaars van dezen diamant, de hh. Bret- meyer en Bernheimer, al eenige keeren een millioenen- bod voor gedaan, o.a. 6,000 000 door de Britsche Regeering, 8.000,000 voor de tentoonstelling te Chicago; maar zjj weigerden. De waarde van den steen wordt geschat op 12,000,000. Rusland. In het Oeral-district is het gebruik van sterken drank ten strengste verboden, maar men weet zich te helpen. De rjjke laidjes hebben sinds jaren de gewoonte aangenomen, eau de cologne te drinken, en deze gewoonte is zoo algemeen geworden, dat in bet kleine stadje Goerjew jaarlyks 24000 flasschen Keulsch water waren ingevoerd. Het steeds toenemend gebruik van deze zonderlinge likeur heeft aanleiding gegeven tot het oprichten van verscheidene eau de colognefabrieken in die landstreek. Volgens een particulier telegram uit St. Peters- burg aan het Berl. Tagébl. zal er binnenkort een nieuwe wet tegen de Israëlieten ingediend worden. De verschillende strafbepalingen worden daarin waarschjjn- Ijjk opnieuw verscherpt. Wel wordt hierin de termjjn voor de uitzetting der Joden uit die plaatsen, waar zjj geen verblyf meer mogen houden, tot 1 Juli 1894, en in sommige gevallen zelfB tot 1 Juli 1895, verlengd. Deze ver lenging wordt evenwel alleen toegestaan, omdat 't verbod met den aanvankelyk gestelden termyn van 1 Nov. 1893 praktisch nog niet in werkiog gesteld kon worden. Na afloop van den nu aangenomen termyn zullen de bevelen tot uitzetting echter met kracht gehandhaafd worden. Frankrijk. Parjjs, 11 Dec. In de Kamer was groote toeloop. De rechter-tribune was voor het publiek gesloten. Dupuy werd warm toegejuicht. De Voorzitter van den ministerraad deponeerde een ontwerp, strekkende tot het voorkomen en onderdrukken van misdaden als die van Zaterdag. Hy zeide dat de voorgestelde maat regelen geen inbreuk maken op 's volks vrjjheden. Perrin eisohte de urgentie en onmiddellijke behandeling voor een ontwerp tot wyziging der wet op de drukpers. Iu den Senaat uitte de voorzitter zyne verontwaar diging over den aanslag. De Kamer heeft het ontwerp tot wyziging der drukperswet, waarby met vjjf jaren gevangenis straf baar zal worden gesteld het aanzetten tot plunderen, brandstichten en het plegen van aanslagen tegen de veiligheid van den Staat, geljjk het verdedigen van dergeljjke snoodheden, aangenomen met 413 tegsn 63 stemmen. De andere ontwerpen tot beperkiog der vervaardi ging en van het vervoer van dynamiet en tot uitbrei ding van het toesioht op de anarchistische vereenigingen (voor welke laatste een crediet van 800,000 fra. wordt aangevraagd tot politieversterking) zyn in handen eener commissie gesteld. 12 Deo. In de Kamer deed Dupuy lezing van de uit het buitenland ingekomen betuigingen van sym pathie, voor alle welke hjj den dank der Fransohe Kamer en de verzekering barer gevoelens van erken telijkheid terugzond. Toejuichingen De Senaat keurde eenstemmig de artikelen van het ontwerp betreffende de drukpers goed. Tegen het eiode der zitting ontstond er een geweldig tumult, vooral gedurende de redevoering van Jonnart, die het gedrag der socialistische aanvoerders by de werk stakingen in Pas de Calais brandmerkte, zich verzette tegen een onderzoek, en een tot. oproer aansporend artikel aanhaalde uit het blad Réveil du Nord. Dit wekte nieuw rumoer by de uiterste linkerzyde. Ten slotte werd de disoussie tot Donderdag verschoven. De overblijfselen van de door Yaillant geworpen bom zyn in het gemeentelijk laboratorium onderzocht. Hieruit is gebleken, dat de helsche machine geen dynamiet bevatte. Zjj was volgens opgave van den misdadiger samen gesteld uit eeD tinnen doos, die gevuld was met Bpjjkers en gekapt lood. Htddv.Tr b-.drin bevond zich ec-a buisje, gevuld met twee vloeistoffen, welke door watten ge scheiden waren. Zoodra de stoffen zich door de watten met elkander vermeDgd zouden hebben, moest de ont ploffing volgen. De bom was er overigens niet minder gevaarljjk om, wanneer men bedenkt dat de spykers door de houten balustrades der tribune hebben kunnen doordringen. Indien de bom op den grond gesprongen ware, zouden er ten minste in de nabyheid wel 40 dooden gevallen zyn. Yaillant toonde zich trotsch over de samenstelling van zyn bom; volgens hem bevatte de eene helft picrinezuar, de andere natriumnitroprussid. Maar er wordt getwyfeld of dit wel zoo is. Uit nadere berichten bljjkt nog, dat Cohen gisteren avond over de Belgische grens is gebracht. Yaillant heeft aan den advocaat Albert Crémienx gevraagd zyn verdediger te worden, deze nam het aan. De socialis tische afgevaardigde Jules Guesde, die den aanslag veroordeelde, kreeg een brief waarin hjj met den dood wordt bedreigd door een „bourgois". Duitschland. Onlangs hoorde de landbouwer T. te Komehuen des nachts eensklaps jammerlyk geroep om hulp, zonder dat hy begrypen kon, waar het vandaan kwam. Nu eens klonk 't als onder de aarde, dan weder als nit de lncht en hjj maakte zyn beide volwassen zoons wakker, om met hen den om hnlp roepende te gaan zoeken. Juist stonden de drie mannen in de huisdeur, toen het geroep opnieuw weerklonk en wel uit den schoorsteen van een tuinhuis. Toen men hier eens onder dien schoorsteen byliohtte, zag men op een der dwarsbalken, die dienen om vleesch, ham, worst, enz, die men rooken wil, aan op te haDgen, een man zitten, die in tnrfdampen gehuld om redding smeekte. Er moest thans, nu men dadeljjk gezien had, dat men met een dief te doen had, een ladder in den schoorsteen worden gezet, waarlangs de gerookte mensch in on- beschrjjfelyken toestand neerdaalde. Hy vertelde nu, dat hjj met twee kameraads het vleesch had willen stelen, over het dak in den schoorsteen was gekomen en er zich aan een tonw in had laten afzakken. Dat tonw moet Diet goed vastgemaakt zyn geweest, want naowelyks was by op de balken gekomen, of het liet los en viel naar beneden. Zyn -beide kameraads hadden, zoodra zjj zyn toestand bemerkten, nietB meer van zich laten hooren 'en waren zeker weggeloopen. De man kon aan eigen redding niet denken, want een sprong in de walmende diepte was te gewaagd. De dief en zyn beide medeplichtigen werden gearresteerd. België. De brand te Antwerpen heeft toch nog offers gekost. Een der zjjgevels is Zondag ingestort, waarby twee politie-agenten, die daar de wacht hielden, onder het puin van den ingestorten muur begraven werden. Een van beiden werd er levenloos van onder gebaald; het lichaam van den tweede moest men lettorljjk onder de balken uittrekken. Hy bleef echter zonder letsel. 's Morgens was bovendien bevonden dat een brand weerman op bet appèl ontbrak. Van den vermiste was Maandag nog niets bekend. Nederland. A.mstex*da.m, 12 Dec. Een weldadig stadgenoot Iaat op het oogenblik voor een bedrag van tienduizend gulden voor sohoenen en kleeren voor behoeftige schoolkinderen vervaardigen. Deze voorraad wordt dan in het begin des volgenden jaars door bemiddeling der vereeniging Kindervoeding" verdeeld; zoo zullen om te beginnen io de maand Januari ter beschikking van elke lagere school der le klasse wo-den gesteld 16 stel kleederen en 8 paren echoenen. Eenige scholen zullen daarbjj als dépóts dienen, terwjjl een dames-comit4 zich met de uitreiking zal belasten. Voor de werkloozen te Amsterdam zyn giften ontvangen tot een bedrag van ƒ14000. Met het ss. «Prinses Wilhelmina", dat Zaterdag te Amsterdam arriveerde, werd een transport soldaten en matrozen nit Indië overgevoerd. Drie der laatsten werden dadel jjk naar de gevangenis overgebracht. Twee hnnner waren wegens dienstweigering tot een jaar en de derde wegeDB het hjjschen eener roode vlag aan boord van een marine-vaartnig tot 3 jaren gevangenis straf veroordeeld. In het te Dusseldorp verschijnend blad Der Artist} wordt bij advertentie voor f 200,000 te koop aangeboden de Amsterdamsche Parkschouwburg. Gravenliay;e, 12 Dec. Tweede Kamer). Na opening der vergadering herinnerde de voorzitter, de heer Gleichman, dat sedert de laatste bijeenkomst in een naburig rijk zich het gruwelijke feit heeft voorgedaan van een laag- hartigen aanslag, waaraan de vertegenwoordiging eener bevriende natie heeft blootgestaan. Hij vroeg machtiging de Kamer van Afgevaardigden de deelneming en sympathie dezer Kamer te vertolken. Zijn woorden werden met algemeen applaus begroet. De Min. van Justitie verklaarde, mede onder toejuiching, zich namens de Regeering bij 's voorzitters woorden aan te sluiten. Daarna werd de behandeling der Justitie-begrooting voortgezet. Met 49 tegen i stemmen kreeg de Minister nog een nieuwen tweeden klerk voor zjjn departement. Bij de afdeeling rjjksveldwacht betreurde de heer G. van Dedem, dat tot inspecteur der rijksveldwacht bij voorkeur gepensioneerde officieren en niet verdienstelijke brigadiers- majoor benoemd worden, maar de Minister had tegen be vordering der laatstgenoemden bezwaren. Tegen de stichting van een gevangenis te Haarlem op een plaats achter het nieuwe rechtsgebouw aldaar, maakten de heeren Sanders en de Kanter bezwaren, uit vrees, dat daardoor het rechtsgebouw het daglicht zou worden ont nomen. De Ministsr beloofde nader onderzoek, ofschoon de ver binding van gevangenis met rechtsgebouw wenschelijk achtende. De heer Roessingh gaf in overweging op de pensioenen, die verpleegden in de rijks-werkinrichtingen genieten, in te houden de kosten van hun onderhoud in de gestichten, omdat bij ontslag dat geld gewoonlijk wordt verbrast. De Minister herinnerde, dat de pensioeninhouding vroeger door de Kamer uit de armenwet is weggenomen, doch erkende het nadeel. De begrooting is zonder stemming aangenomen, waarna die voor Binnenl. Zaken aan de orde kwam. Vooraf hield Mr. Levy zijne reeds bij de bedrijfsbelasting aangekondigde interpellatie tegen beperking der handels- en bedrijfsvrijheid door plaatselijke verordeningen, een vrijheid, steeds door den Hoogen Raad in bescherming genomen, maar door het centraal regeeringsgezag niet geëerbiedigd door goedkeuring van verordeningen, die de bedrijfsvrijheid aan banden leggen, met name van kleine kooplieden. Hij vroeg meer bepaald of na opheffing der patentwet voldoende gewaakt kan worden tegen inbreuk op de bedrijfs vrijheid en wat de Regeering zal doen om die te beletten. De heer Tijdens wenschte dat de Regeering de tracte- menten van gemeenteveldwachters aanvulde, zoodat zij aan die der rijksveldwachters gelijk worden. De heer Röell drong juist met het oog op kiesrecht uitbreiding aan om de controle op de gemeenten in de toekomst te versterken en de bevoegdheid der gemeente besturen eenigszins te beperken, b.v. in den aanleg van werken om werkeloosheid te bestrijden, het toekennen van subsidiën, ontslag van ambtenaren, van verkoop van gemeente eigendommen. Ook kwam hij op tegen vergoeding van uit gaven voor uitvoering van rijkswetten aan de gemeenten. Ten slotte waarschuwt hij ernstig tegen uitbreiding van het rijkssubsidiestelsel. Alexander Cohen, de anarchist, wiens naam in ver band met den aanslag te Parijs genoemd is geworden, is dezelfde die eenige jaren geleden wegens majesteitsschennis door de Haagsche rechtbank veroordeeld werd tot negen maanden gevangenisstraf en die zich aan die straf heeft onttrokken door de wijk te nemen naar het buitenland. Men zal zich herinneren, dat de veroordeelde op den Stationsweg in den Haag in tegenwoordigheid van wijlen koning Willem III, beleedigende woorden uitriep. Hij be hoorde toen tot de socialisten hier te lande en was tijdens zijn verblijf te Parijs medewerker van Recht voor Allen. Iemand in den Haag heeft bekend haar pas geboren kind levend in een pot met snjjboonen te hebben gestopt, tengevolge waarvan het arme kind stikte. Het onmen8Ch ia gevangen genomen. Da 15 jarige, verdacht van haar pasgeboren kind te hebben verborgen, beeft bekend, dat zy het levende wichtje gestopt heeft in een Keuleche pot, die met ingemaakte snjjboonen gevuld was en dien zjj leeg had gemaakt. Zy had het kind op den bodem gelegd en toen er de boonen weder in gedaan. Het privaat in de woning, waar het meisje thuis behoorde, droeg de sporen van de geboorte van het kind. Dordrecht, 11 Dec. Heden ochtend omstreeks 101/. ure had op de rivier voor deze stad eveD beneden de spoorwegbrug eene aanvaricg plaats tusBchen eene houten en eene jjzeren tjalk, welke gesleept werden door de stoomboot »Adriana", kapt. Bos, en eene groote yzeren aak »Emanuel" genaamd, gesleept door de stoomboot >Hendrika", kapt. Baars. De eerste twee waren bestemd Daar Antwerpen, de laatste kwam rivieropwaarts. De eerstgenoemde schepen kwamen met zulk eene kracht tegen de yzeren aak aan, dat de houten tjalk opzjj kantelde en midden in de rivier, tegenover den houtzaagmolen van den heer Yan Gjju aan den 's Gravendeelschen djjk, zonk, terwjjl de yzeren tjalk zulk een lek bekwam, dat zjj naar den overkant aan den Zwyndrechtschen wal is gesleept en, eenigszins op den droge gezet, zich van haren last, uit pulp bestaande, ontdeed, terwjjl het stoombootje dat naast het vaartuig lag, met eene stoompomp het water uitpompte. Het gezonken vaartuig heet »De Drie Gebroeders". De schipper, J. Veen, uit Groningen, wiens vrouw en acht kinderen met moeite gered werden, verklaarde dat de aanvaring te wjjten was aan den stuurman van de »jjzeren kast". Niets was verzokerd. De jjzeren aak it naar Papendrecht gesleept om daar de noodige herstellingen te ondergaan. Breskens. Benoemd tot gemeentegeneesheer de heer dr. J. Prins Mellema alhier. In verband met deze benoeming besloot de raad de gemeente- opcenten op het personeel met 20 te verhoogen, ten einde daaruit de uitgaven voor het tractement te vinden. "Vlissing-en, 12 Dec. Met kracht wordt nog steeds voortgewerkt aan de voltooiing van het nieuwe havenstation. Reeds thans is duideljjk zichtbaar hoe schoon en artistiek het kolossale gebouw belooft te worden als het geheel is afgewerkt. Vooral de fraaie ingaDg maakt een zeer aangenamen indruk, terwjjl ook de andere deelen medewerken om het geheel zoo interessant mogeljjk te maken. Gerust kan gezegd wordeD, dat Ylissingen nog nooit in het bezit is geweest van zoo'n prachtstuk van bouwwerk. Het Daitsche stoomschip •Baumwoll" vertrok Zondagmiddag, na inscheping van 130 landverhuizers, van Ylissingen naar Boston. Middelburg;, 11 Dec. De voordracht voor eerste onderwjjzeres aan de meisjesschool D (met hoofdakte en akte Fraosch) jaarwedde 900, bestaat uit de dames: M S Bourdres te Schoonhoven, E C. A. Laan te Oostzaan, M. C A. Cuypers te Maastricht en C. P. J. Koekebakker te Zwolle. Het was Zondag 100 jaar geleden, dat het Nutadepartement Middelburg werd opgericht. Zierilxssee, 11 Dec. Wy vestigen de aandacht onzer lezers op achterstaande advertentie betreffende de op Zaterdag as. io de Concertzaal alhier te geven kinder- en familie-voorstelling door prof. J. A. W. Bol ten. Bjj het te Utrecht gehouden examen is het theor. geneesk «xunen I afgelegd door den heer K. A. C. van We-y By Kon- besluit is benoemd tot kantonrechter- plaatsverv. in bet kanton Oostburg de heer B. W. de Jong, ontr. der reg. eu dom. te Ooitburg. Zierikzee, 12 Deo. Io de op gisteren gehoudene Algemeens Vergadering van het Waterschapsbestuur van Schouwen, werd na lezing en goedkeuring der notulen en mededeeling van eeoige ingekomen stukken, vastgesteld eene Generale Keur en eene Administratieve Verordening; voorts besloten tot uitgifte in erfpacht van een perceeltje grond, alsmede tot uitgifte in recht van opstal van een kleine oppervlakte djjk, bjj de haven van Barghsluis voor een lichtopstandtot het aankoopen van en rerkoopen aan eenige eigenaren van gedeelteo grond in den Prunjepolder, ter ver betering van de waterleiding aldaar; tot eene kleine wyzigiDg der Iostructie van den Ontvanger-Griffier, aan wieo tevens is vergund het ambt van Wethouder te bekleedeo; tot vaststelling van een reglement voor de kantonniers en tot het oprichten van een metalen molen in den Prunjepolder. Gedurende de vorige week werden van het station K'uitriogen—Ierseke verzonden 207,000 oesters. De Maatschappij van Weldadigheid is met Sinterklaas door een onbekende dame namens haren broeder verblijd met eene gift van f 5000. De diaconie en de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. van Breskens zijn bij testamentaire beschikking aangewezen tot erfgenamen elk voor een zesde deel van de nalatenschap van den heer J. Wale, in de jongstverloopen week aldaar gestorven. De geheele nalatenschap wordt op ongeveer f 90,000 geschat. Aan een vrouw te Utrecht, die een sommetje ▼oor den oudeu dag had bespaard, werd ƒ200 ont stolen. De dief was haar zoon, die, dronken zjjode, te Zaandam in handen der politie viel. Honderd gulden was reeds verteerd. Een jong vrouwtje te Helder, jaarlyks gewoon iets van haar ouders te ontvangen bjj gelegenheid van 't Sint Nicolaaefeest, kreeg thane een klein pakketje gestuurd. De ouders hadden ook al onder de tegen spoeden des tjjds te ljjden gehad en konden daarom eigenljjk niets missen. Toch wisten zjj een rjjksdaalder af te zonderen, die de vader in bet krentenbroodje verstopte. Toeo nu 't pakje open was gemaakt eu er niets dan dat nietige broodje uitkwam, werd de jonge vrouw yseljjk ontstemd. In baar drift wilde zy juist 't onschuldige gebakje in een boek slingeren, toen Dientje, het kindermeisje, binnenkwam, om te vragen of zy naar huis kon gaan. »Ja", was 't antwoord >en hier heb je iets voor je broertje". Het voorwerp van haar ergernis, het broodje, verdween met het meisje. Deo volgenden morgen was bet kind onuitputteljjk van dankbaarheid, tot groote verbazing der juffrouw. Ja", sprak 't meisje; moeder zei dat 't eigenljjk veel te veel was!" »Maar wat dan toch, kind?" >Weldie ryksdaalder die u in 't broodje had weggestopt >Die rjjksd o zoo! En heeft het broodje goed gesmaakt?" vroeg zjj verder, terwjjl zjj het meisje niet wilde laten merken, dat zjj op 't punt stond te barBten van louter spjjt over haar onzinnige drift. ZaakDe Jong. Het getuigenverhoor, dat te Amsterdam in de zaak—De Jong plaats heeft gehad, betrof een zekeren De Yries, aldaar woonachtig, en die destyds te Arnhem in gezelschap van De Jong zou zyn gezien. Deze De Yries is met De Jong geconfronteerd; een en ander gaf echter weinig licht, daar de man De Jong niet herkende. Xe Wierum na de zeeramp. 6 December. Wierum, een visichersdorpje met by na duizend zielen in de Frieiche gemeente Westdongeradeel, is in diepe rouwe. Men weet ongeveer, door welke ramp bet getroffen is. De Donderdagnacht uitgezeilde visachersvloot, bestaande uit 16 aken, kreeg reeds Vrydagmorgen te 6 uur, toen zjj met de eerste goede vangst in dit jaar uit de Noordzee huiswaarts wilde keeren, met eenen storm te kampen. Tegen 11 uur werd het een sneeuwstorm, die den vieechere belette het smalle Wierumergat te vinden, en tusschen 2 en 3 uur deed de booze, kokende zee vier schepen, met 22 koppen bemand, vergaan. Boven den Btormwind uit hoorden de andere zeelieden het hulpgeroep der drenkelingen, doch aan redden viel niet te denken; alle krachten werden gevraagd voor het behoud van eigen leven. Men hoopte nog het Amelandergat te kunnen bezeilen, wat inderdaad aan twee aken gelukte. Toen dit voor de anderen on mogeljjk bleek, grepen zy het uiterste noodmiddel des zeemanB aan: de vaar tuigen werden aan het strand mot zyne geweldige branding en kerkhooge baren overgeleverd. Men sprong in zee en wadende, sommigen tot den hals in het water, en twee ouden van dagen getrokken aan een touw, gelukte het hun bet Amelandsche duin te bereiken. De bemanning van ééne aak werd door de Amelandsche reddingsboot aan wal gebracht. In bet geheel werden negen vaartuigen op het strand gezet. Eéne aak, die eerder dan de andere was gewend, slaagde er in over het Bornrif te zeilen, koos volle zee en vond aldaar betrekkeljjk goed weder, zoodat zjj met weinig avery Zaterdag alhier is binnengeloopen. De gestrande schepen konden, daar de vloed afliep, niet meer over het rif komen. De 22 verongelukte viiBchers, die 13 weduwen en 29 kinderen, van wie de oudste 15 jaar, nalaten, be hoorden tot de kloekate zeelieden van het dorp. Ook de 81-jarige H. Prins, een kras, verstandig en opge ruimd man, die aller raadsman was en stilzwygend als hoofd der vleot werd erkend, vond zjjnen dood in de golven, 's Zomers bleef bjj een enkele maal wel eens eene reis thuis, maar als de herfstwinden kwamen had ieder hem nog gaarne mede naar zee en had de oude man aan wal ook geen duur. In den storm beeft hij zelf nog het roer gehanteerd, en dat trots dit feit het schip van >pake" (grootvader) is vergaan, ■trekt allen bewoners van het dorp tot bewjjs, dat allerminst gebrek aan zeemanskunst eene oorzaak dezer treurige gebeurtenis kan zyn. De aak van Prins was verder bemand met eenen zoon, twee kleinzoons, eenen neef en eenen aohterneef van den grjjaaard. Op eene der andere verongelukte aken waren drie broers, allen gehuwd. Gisteren avond, toen overal elders de goede Sint onder bljjde menschenkinderen rondreed, hoe somber en kil was het toen in dit zwaar geteisterde viseohera- dorp, waar schier ieder een familielid te betreuren heeft en waar zooals een klein meisje, een allerliefst vlaskopje, bljjkbaar uit den mond der moeder mjj zeide, Sinterklaas dit jaar alleen maar zwarte kleertjes braoht. Geen vreugdetoontje klonk er; men hoorde alleen het eentonige geklots der wreede zee Yan morgan bezocht ik enkele viesoherswoningen, alle zindelyk als de brand. Mjj met de treurenden onderhoudende in de taal der provincie, werd ik niet als vreemdeling beschouwd en vertelde men mjj onbe vangen van de ramp en hun diepe leed. Roerend, door de ziel Bnydend was het de oude weduwe Kamma te hooren over hare twee verongelukte zoons, oppassende jonge mannen van 28 en 29 jaar, die kerels als hoornen en hare kostwinners waren. «Och, och, als ze Zondags naar kerk gingen, waren het sohilderjjeo voor mjjn oogen en nu zie ik ze nooit weer; bet goed kan terugkomen, maar het bloed niet". Het gerimpelde moedertje hoopt innig, dat de Ijjken nog gevondeD zullen worden; dan zou zjj hare jongens nog dicht bjj zich hebben op het kerkhof, en anders zal zy hen altyd weer in de bolderende zee moeten denkeD. Schreiende en licht het hoofd schuddende, wees z^ mjj naar den wand, waar een bewjjs hing van betoonde meDschlievendheid, moed, volharding en zelfopoffering. Aan haren man werd daarin 's Konings goedkeuring en tevredenheid betuigd wegens de redding der schipbreukelingen van het ïq den nacht van 24 op 25 December 1877 by Wierum gestrande schip >Pauline", van Bremerhaven. »Ooh God, waarom hebben ze mjjn jongens ook niet kunnen redden Ook in de andere huisgezinnen een even troosteloos, somber klagen. By de weduwe Heemstra, die baren man en twee schoonzoons verloren heeft, hoorde ik van de vrouwen: »Och, waren ze maar op bed gestorven en hadden wy ze nog kunnen oppasser) 1" Eene jonge weduwe, aan wie Zaterdag, toen het bekend was, welke sohepen waren omgeslagen, een oude medelydende zeerob nog van wonderbare reddingen moet hebben verteld, bon nog heden Diet nalateD, eene enkele maal by den zeedyk op te klauteren, om minuten lang te turen over het gryze Wad Toen vanmorgen twee vaartuigen, die naar de wrakken en de gestrande schepen waren geweest, op de reed» aankwamen, was byna ieder weer bjj de palen. Da tjjding, die men vernam, was niet bemoedigend; do wrakken waren zeker geheel verloren, en van de aken op het Amelandsche strand zou ook wel zeer weinig terecht komen. Een paar er van waren reeds bjjna geheel in het zand gezakt, en eeue nieuwe aak, die van boven vry ongeschonden was gebleven, was even als alle andere beneden heelemaal stuk geslagen. Want en tuig, voor zoover bet niet in den storm was ver dwenen, zyn door den Amelandsohen strapdmeeater geborgen. Van de vier verongelukte schepen behoorde er Hu aan eenen reeder te Dokkum; de andere drie r—- het eigendom van de viuoherafamiliej.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1893 | | pagina 1