/IllllkZIISIIII NIEUWSBODE. Zaterdag 9 December 1893. Directeur-Uitgever J. WAALE. BEKENDMAKING. Y ITIOfl/ALE MILITIE. Eerste zitting van den Militieraad. Algemeen Overzicht NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DENSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De pry a per 3 maanden ia f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, India enz. verzending eena per week, 10,per jaar. 50ste JAARGANG. No. 6395. Advertentiën, van 13 regela 3^ Cts. meerdere regela 10 Cta., kannen uiterlijk tot dei Maandags, Woensdags en Vrijdags middagi 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zieribzeesche Nieuwsbode" De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, Brengen ter kennis van de lotelingen dezer gemeente, behoorende tot de lichting van het jaar 1894, dat de militieraad op Vrydag den 15 December 1893, des vóór middags te 11 uur, te Middelburg in een lokaal in het gebouw der Provinciale Griffie, toegang hebbende door de achterdeur, die uitkomt in de Abdijpoort bij de Giststraat, aldaar zitting zal houden, om uitspraak te doen, omtrent de verschenen vrijwilligers voor de militie, en de lotelingen, die redenen van vrijstelling hebben ingediend, op grond van de bepalingen der wet van 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), zooals die is gewijzigd bij de wet ven 4 April 1892 (Staatsblad no. 56); alsmede omtrent de lotelingen, die, volgens de artt. 55 en 56 der wet niet tot de dienst der militie kunnen worden toegelaten, en omtrent alle overige lotelingenvoorts, dat bij art. 54 dier wet is bepaald, dat geene vrijstelling, aangevraagd wegens ziekelyke gesteldheid of gebreken of wegens gemis aan lengte, wordt verleend, wanneer de be trokken loteling niet voor den militieraad is verschenen, zijnde dit evenwel niet toepasselijk op den loteling, die wegens ziekte of gebreken buiten staat is voor den militie raad te verschijnen, daar deze, volgens art. 89 der wet, geneeskundig zal kunnen worden onderzocht op de plaats, waar hij zich bevindt; en dat de lotelingen, die om bovengemelde redenen vrij stelling van den dienst der militie verlangen, en zij, die zich als vrijwilligers voor de militie hebben aangeboden, mitsdien worden aangemaand, om op den bepaalden tijd voor den militieraad te verschijnen en zich niet te verlaten op het ontvangen van een oproepingsbiljet, daar het niet ontvangen van dit biljet niet ontheft van de verplichting tot het verschijnen voor dien raad. Zierikzee, den 1 December 1893. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, Cu. W. VERME1JS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. der vorige weelr. Niet over gebrek aan stof heeft hij te klagen, die deze week een overzicht te geven heeft van wat er op politiek gebied in Europa is geschied. Dnitschland, Frankrijk en Italic roepen om strijd om den voorrang, om van Spanje, Servië en Griekenland nog niet te gewagen. Daitsclilaud's geschiedenis vooral is deze week zeer belangrijk. De pas heropende Rijksdag was reeds getuige van een zeer scherpe redevoering van Von Caprivi, die in antwoord op de rede van den heer Liebknecht, den sociaal-democraten verweet uitsluitend partij van het spelersproces te trekken, om het vertrouwen der soldaten in hunne meerderen te schokken. Ongewoon scherp was de Rijkskanselier echter in zijn antwoord aan den anti-semiet Zimmermann. Zelden, zoo verklaarde hij, had hij in den Rijksdag een rede gehoord, waarvan de pbysieke kracht zoo gansch in wanverhouding tot de geestelijke stond. Daar Zimmermann met een bulderende stem ge sproken hadgaf deze Seitenkieb tot groote vroolykheid aanleiding. Het anti-semitisme, aldus vervolgde de Rijkskanselier, is demagogisch en gevaarlijk; het is niets meer dan een voorlooper van de sociaal-democratie; met agitatie tegen het Joodsche kapitaal wordt begonnen, om met den strijd tegen het kapitaal in het algemeen voort te gaan. Als Zimmermann verder «den nieuwen koers" verwijt, dat hij er niet aan denkt, het Duitsche element in Oostenrijk en in de Russische Oostzee- provinciën te steunen, herinnert hem Caprivi, dat de groote staatsman Bismarck, met wien de nieuwe koers nu als arme zondaars vergeleken wordt, zich in zijn geheele leven voor niets meer gewacht heeft, dan juist voor het zich mengen in de buitenlandsche aangelegenheden van andere staten. En daarin volgt «de nieuwe koers" Bismark's politiek. Omtrent de voorgestelde belastingen deelde de Rijkskanselier mede, dat de Regeering daarbij twee zaken in het oog houdt: 1°. mag de landbouw niet benadeeld worden, en 2°. moet zoo ver dit mogelijk is, geen druk worden gelegd op zwakke schouders. De begrooting werd naar de begrootingscommissie verzonden. Den volgenden dag had voor een dichtbezetto zaal en overvolle tribune in den Duitschen Rijks dag de behandeling plaats van het voorstel door het Centrum ingediend tot intrekking van de wet, waarbij de Jezuïeten uit Duitschland verbannen worden. Het voorstel werd ingeleid door Graaf Hompesch met een plechtige, tamelijk onbeduidende rede, die door het Centrum werd toegejuicht. Daarna lazen Von Manteuffel namens de conserva tieven, Mirbach namens de vrij-conservatieven en Marquardsen namens de nationaal-liberalen, drie korte eenstemmige verklaringen voor, inhoudende, dat deze drie partijen, in het belang van den confessioneelen vrede, zich van discussie over het voorstel zouden onthouden en er tegen zouden stemmen, behoudens eenige weinige afgevaardigden, die er vóór zouden stemmen. Het debat was dan ook vrij saaide Regeering onthield er zich geheel van en het voorstel werd met 173 tegen 136 stemmen aangenomen. Vóór stemden het Centrum, de Polen, de Welsen, de socialisten en de meeste vrijzinnigen. Het Centrum verkeerde natuurlijk in zeer opgewekte stemming en juichte den uilslag der stemming toe. Minder opgewekt zal de Regeering wel zijn over dezen uitslag. Wat zal zij doen? Nog niet lang geleden liet Caprivi zich er over uit, dat deze wet niet mocht worden ingetrokken en thans besluit de Rijksdag er toe, en juist met die partyen, die de Regeering zoo zeer noodig heeft om hare belastingplannen te zien aannemen. Wederom eene nieuwe moeilijkheid voor Caprivi, die dezer dagen toch wel niet prettig zal zijn gestemd door een gelukkig nog verijdelden aanslag op zijn leven. In Frankrijk is wederom een Ministerie aan het roer en ditmaal een homogeen Ministerie, iets wat in langen tijd het geval niet was. Het heeft anders heel wat voeten in de aarde gehad, eer het gereed was. Nadat Casimir Périer geweigerd had zich met de samenstelling te belasten, heeft de President der republiek zich gewend tot Spuller, Gambetta's ouden vriend, en wat Carnot niet gelukte bij Périer, gelukte Spuller, Périer liet zich overhalen en het Ministerie kwam tot stand. Spuller zelf belast zich met onderwijsterwijl Périer als premier en Minister van Buitenlandsche Zaken zal optreden. De vorige premier zal ver moedelijk nu gekozen worden tot Voorzitter der Kamer.^ Het nieuwe Ministerie wordt zeer gunstig ontvangen; maar algemeen is men van meening, dat deze ministeriëele crisis wederom het prestige van Carnot heeft ondermijnd. In Italië is het Ministerie ook weder bijna gereed. Als premier treedt daar op de heei Zanardelli. Deze is een oude bekende op politiek gebied. Reeds 4 maal maakte hij deel van een Ministerie uit, en sedert 1869 is hij geregeld lid van het Parlement geweest, waarin hij de liberale partij vertegenwoordigde. Indertijd heeft hij een werkzaam aandeel gehad in de pogingen tot het verkrijgen der Italiaansche eenheid. Hij begon zijn politieke loopbaan, toen Lombardije, zijn geboorte land, van Oostenrijk bij Italië werd gevoegd. Te Turijn werd hij dadelijk naar de Kamer afgevaardigd en steeds herkozen. In 1876 trad hij op als Minister van Openbare Werken, doch nam reeds in het volgend jaar zijn ontslag. In 1878 trad hij op als Minister van Binnenlandsche Zaken, maar hij trad reeds hetzelfde jaar af, omdat het Kabinet, vooral op zijn aandringen, weigerde reactionaire maatregelen te nemen, na den moordaanslag van Passanante op Koning Umberto. Door zijn optreden bij die gelegenheid nam zijn beteekenis als staats man toe. In 1881 nam hij nogmaals zitting in het Kabinet Depretis, nu als Minister van Justitie en Eeredienst, doch in 1883 werd hij gedwongen uit het Kabinet te treden. In 1887 aanvaardde hij opnieuw de portefeuille van Justitie in het Kabinet Crispigedurende dat Ministerschap bracht hij de hervorming van het strafrecht ten einde. Een oud gediende is de heer Zanardelli dus zeker; zal het hem met zijne vele handigheden gelukken Italië's financiëelen toestand te verbeteren Laat ons hopen Engeland. Meu sckrjjft; uit Londen: De «Middlesborough Margarine Company" daagde dezer dagen een Nederlander, den heer C. flogerzeil, te Londen voor het gerecht, om terugbetaling te ver krijgen van 33.67 pd., don prjjs van 4 vaten Australisch vet, dat niet smaak- en reukvry en niet overeenkomstig monster was. Het vet waB gekocht, om er margarine van te maken. Een getuige verklaarde, dat het vet, niet bekend als >fijn eetbaar" vet, maar Hollandsch vet was, zooals gebruikt wordt voor het bakken van visch in Oosteljjk Londen en voor goedkoops koekbakkerswaren. Monsters van het vet werden in het Hof vertoond. De reohter liet de jury vrjj het te proeven, maar het werd niet gedaan. In het einde werd de eisch van de «Middles- borough Margarine Company" voor het volle bedrag toegestaan. De jongste barbier van de wereld. In het aqaarium te Londen is met groot succes opgetreden de 8jarige barbierster Nellie Wick, die 5 mannen kenrig schoor in 63/4 minuten. Haarvader, de «cham pion" Teddy Wiek, ging daarna met zyo concurrent William Lloyd een wedstrjjd aan in het vlug-schoren. In 15 min. 15 sec. hadden zg 71 mannen onder het mes gehad, waarvan Wiek 40. De wedstrjjd wordt nog 14 dagen voortgezet; wie dan de baas is, zal 25 pd. st. krjjgen. Frankrijk. Aan het station van Monte Carlo heeft een Brus- seleche jonge dame Amelie Parrigen, zich doodgeschoten. Zg bad in drie dagen het bagatel van 350,000 francs verspeeld. Parijs, 7 Dec. lieden is de nieuwe Panama-maat schappij geconstitueerd, die de voltooiing van het kanaal, volgens het plan van Bartissol, op zich zal nemen. De voornaamste crediet-iristellingen van Parijs zijn er in betrokken. Duitschland. Pastoor Kneipp zal van den winter naar Rome gaan, omdat de Paus den wensch uitte kennis met hem te maken. Nederland. Amsterdam, 6 Deo. Ten stadhuize alhier is eene vergadering gehouden van burgemeesters en secretarissen in Noord-Holland, waar aan de orde was de bespreking der vraag: «Hoe de gemeentebesturen te handelen hebben, bjj eventueele aanvraag om werk, gedurende den a. s. winter De broodbakkersfirma De Jong te Amsterdam heeft 5000 brooden ter beschikking der Amsterdamsche werkloozen gesteld. Amsterdam, 7 Dec. De heer Nolting, de werk man in den raad, die zelf voelt de ellende der werke loosheid, heeft aan eenige flinke makkers en aan een paar voorname ingezetenen van deze stad een plan voorgelegd om onmiddellijk te helpen aan brood. Hg heeft eenige «groote heeren" in den arm ge nomen om geldeljjken steun te vragen by de meer gegoeden, en tevens afgevaardigden van de verschillende vakvereenigingen uitgenoodigd, om te zftmen te ver gaderen in het gebouw van het N9d. Werklieden verbond. Die bijeenkomst had de vorige week plaats en de meesten hoorden met instemming de voorstellen van den werkman-raadslid. De «heeren" zouden vormen de financiëele commissie. Aan geld beheeren zjjn de werklieden niet gewoon, doch de heeren weten niet wat de arbeiders noodig hebben en hoe hen afdoend te helpen. Daarom moeten de vertegenwoordigers van verschillende vakken zich ook combineeren tot eene commissie, voor de doel matige verdeeling van het geld. Ieder roept zjjn werklooze vakgenooten op, noteert hunne namen en onderzoekt snel hoe groot de behoeften zjjn. De heeren geven wat het arbeiders-comité vraagt. Onafgebroken wordt bet onderzoek voortgezet. Dat gaat gemakkeljjb bg kameraden en zoodra een der ingeschrevenen weer werk heeft, wordt dat eveneens genoteerd. Zoo krggen zg, die het noodig hebben, ondersteuning. Zoo ontstaat een ljjat van namen voor de werkgevers om te raadplegen, wanneer zg volk noodig hebben, en om niet te vergeten; zoo wordt een aanvang gemaakt met een statistiek van de werkloosheid, volgens de bekende commissie uit den Raad «zoo hoogst gewenscht" en volgens de socialisten >de meest Revolutionaire maatregel, die te nemen valt". Weldra zal dan ook het plan van don heer Nolting ten uitvoer worden gebracht. Hoewel het officieel nog een geheim is, wordt het van invloedrjjke zjjde als hoogst doelmatig geprezen, en de ondernemer twjjfelt niet of op het dringend verzoek van de «grooten" zullen de brandkasten worden geopend. Reeds kreeg bg toezegging van aanzienlyke giften. In den Amsterdamechen Raad kwam Woensdag de werkloosheid ter sprake naar aanleiding van het adres vao het comité van werkloozen. Burgemeester en Wet houders stelden voor te antwoorden, dat thans geen aanleiding bestaat tot het nemen van maatregelen te btsluitoa. Deze conclusie bestreed de heer Nolting, die van de Regeering een noodwet wilde vragen om beter in de armenzorg te kunnen voorzien. De hh. Hovy en Den Hertog wenschten nader onderzoek om toch iets te doen, wat de Voorzitter en de heer Treub bestreden. Ten slotte werd aangenomen de conclusie van Burgem. en Weth. met 29 tegen 5 stemmen. De motie-Nolting, om onmiddellijk een noodwet te vragen, werd ver werpen met 27 tegen 6 stemmen. Een motie-Muller, bepalende instelling van een Raadscommissie tot onder zoek wat onder de tegenwoordige wet nog doenljjk is, werd aaogenomen met 25 tegen 8 stemmen. De samen stelling dezer commissie werd aangehouden. Door de commissie, die zioh gevormd heeft om hulp te verleenen aan de werkloozen, wordt tot dat doel in de Amsterdamsche bladen een beroep gedaan op de liefdadigheid der ingezetenen, onder mededeeling, dat het voornemen is het geld, dat inkomt, na grondig onderzoek, uit te deelen alleen onder de ambachts lieden, welke, reeds vóór 1 Januari 1892 in de gemeente gevestigd, er het dringendst behoefte aan hebben. De waarnemende commandant van de d.d. schutterjj te Amoterdam, de heer J. F. Wertbeim, luit.-kolonel, heeft besloten de inspectie der echuttery in het vervolg niet meer op Zondag te doen houden. Aan de weduwen der politie-agenten te Amsterdam zal, aanvangende 1 Jan. a.s., na overlijden van hunne echt- genooten, pensioen worden verleend, waarvoor 3 pCt. van hun jaargeld wordt gestort. Spoedig zal te Amsterdam een aanvang worden ge maakt met de vorming van de Raadhuisstraat. Men zal beginnen met de huizen in de Korte Huiszittensteeg voor afbraak te verkoopen, om daarna over te gaan tot verkoop van de bouwterreinen. De afbraak der huizen voor den bouw ter plaatse van het nieuwe postkantoor, wordt den 8en dezer aanbesteed, zoodat vele handen weldra werk zullen vinden. Van gemeentewege zal daar nog behalve de gewone onderhoudswerken spoedig worden overgegaan tot het in gereedheid brengen van de terreinen aan de Kostverloren Vaart, voor een schuitenmakers- en straatmakerswerf, een werk, dat begroot wordt op f 15000, welke som hoofd zakelijk benoodigd is voor arbeidsloonen. Het lijk van den sedert enkele weken vermisten directeur van de Salon des Variéte's" te Amsterdam, den heer M. Kreukniet, werd Dinsdag in de Prinsengracht hij de «leiasche straat, aldaar, drijvende gevonden. Sedert eenige dagen zijn te Amsterdam valsche munt biljetten in omloop. Zij zijn van de echte te onderscheiden door eene meer blauwe tintvoorts dragen zij het jaartal 1892 (1) met de handteekening Beaufort, als Minister van Financiën (in welk jaar de heer Pierson reeds als zoodanig was opgetreden). Eindelijk ontbreekt het watermerk. TJtrecht, 7 Dec. De studenten hebben met Sfc. Nikolaasdag weder verschillende geeBtige en grappige en op den feestdag toepasselijke vertooningen, die ook gebeurtenissen op politiek en maatschappelijk gebied in herinnering brengen, ten beste gegeven. Oanoodig zeker is 't te vermelden, dat de held van den dag, gekleed in en omgeven van de teekenen zjjnor waardigheid, in een landauer met vier paarden be spannen, met zjjne beide knechtB tegenwoordig was; evenmin dat hjj zjjnen goeden naam weer ophield en vooral aan de dames zjjne gaven ruimschoots schonk in den vorm van bouquetjes, waarin de modebloem eene voorname plaats innam. Verder werd «De stryd om het kiesrecht" in haar verschillende nuances voorgesteld. Op 't eerste rgtuig bevond zich als menner de heer Domela Nieuwenhuis in roode kleedjj, een roode vlag en 't opschrift voerende «Algemeen stemrecht of werkstaking". Achter hem vertoonde zich «Foezel" en «Ka Blommers", de laatste gewapend met oranjevlag en straatbezem, welke beide eene minder vriendschappelyke hooding tegenover hun voorganger aan den dag legden, terwjjl zich verder Dog op 't rgtuig bevonden de «minister Tak van Poorvliet" en een «conservatief", gezeten aan een tafel met het «ontwerp van de nieuwe kieswet", waarop eohter in een volgend rgtuig, bestuurd door een grooten aap, zich de stapel amendementen bevonden, welke op genoemd ontwerp zjjn ingediend en waarvan verschil lende aan het rgtuig waren opgehangen, terwjjl een groote kist niet eens allen kon bevatten, waardoor nog een handkar, getrokken door een ezel, noodig was om «nog meer amendementen" mee te voeren. Het geruchtmakende bezoek van de «Rassen teToalon", werd vertoond in eene groote roeiboot, waarop zich admiraal Avelan, Russische officieren en Fransche autori teiten bevonden, terwgl daarop ook eene Fransche schoone, die zeer intiem was met een Russischen Janmaat, een plaats bad gevonden. Waarnaar de justitie al maanden lang te vergeefs heeft gezocht, vertoonde zich ook op een door de politie gemend rgtuig, met 't opschrift: «Eindelijk levend gevonden de beide vrouwen van de Jong." Zg bevonden zich beiden «zeer bevallig gekleed op het rjjtuig, omgeven van verschillende reisbenoodigdheden, benevens «de verdachte gevonden voorwerpen". Zjj werden door de politie en maréchanssées, die bljjkbaar zeer waren ingenomen met hunne goede vangst, onder vrooljjke muziek «naar het bureau" getransporteerd. Voorts waren op een geheel met sparregroen versierden wagen een paar straatdeunen in beeld gebracht, nl. een wieg aan touwen hangende, die door twee «bakers" ombarmhartig heen en weer werd geschommeld, en verder was een tweetal op groote hobbelpaarden ge zeten, met de opschriften: «De bewuste wieg" en «Niet zoo bobbelen"; daarby scheen de muziek onvermoeid met 't ten gehoore brengen van 't «Trek maar 't touwtje" en «Kan je me juist zeggen waar de vroedvrouw woont" 60 «niet zoo hobbelen". Ook de oprichting kort geleden van eene studenten vereniging werd vertoond, onder de leuze «Sluit Schiedam! Leve de geheel onthouderB-vereeniging", voorgesteld door een viertal studenten met lange pypen, gezeten om een tafel, waarop flesschen en glazen met spuitwater gevuld. Ook de gevolgen van de vermogensbelasting werden vertoond in twee rjjtoigen, voorstellende een rgkaard vóór en na de invoering der belasting, waardoor hg geheel in 't verval is geraakt, want heer, paard, kleeding enz. alles getuigde van vreeseljjken achteruitgang en deed denkeu aan het «die arme rjjken". Voorts werden nog verschillende aardige en be spottelijke vertooningen gezien, als: «Luctor etEmergo", «Goeien morgen", «Aertsen in de Korte Jansstraat", enz. 'sGraveuhage, 7 Dec. De lOOjarige vrouw, voor wien in de laatste dagen giften waren ingekomen, o.a. van H.H. M.M. de Koninginnen, is gisterenavond overleden. De gelden, die voor haar zjjn bijeengebracht, vallen nu ten deel aan hare 72jarige dochter, die totaal afgetobd is. De Tweede Kamer heeft de Hoofdstukken I, II en III der Staatobegrooting zonder discussie aan genomen. De algemeene beraadslagingen over H. IV (Justitie) zgn aangevangen. De tamboer V., der grenadiers, die primitief als ge tuige was opgeroepen in de zaak der sergeanten T. v. A. en v. d. S. is, nadat hij verhoord was, in arrest genomen. Rotterdam, 5 Dec- In het café «Voorwaarts" vergaderdon heden namiddag de werkloozen, ter be handeling van het antwoord van Burgem. en Weth. op de motie door de werkloozen, den 28 November ten Raadhuize bezorgd. Deze vergadering, die drukker was bezocht dan een der vorige, werd ook nu weder geleid door den heer P. J. Helsdingen, die het betreurde, dat niet alle werkloozen hun medewerking hadden verleend. Verwonderen deed het daarom den Voorzitter niet, dat het antwoord van Burgem. en Weth. niet bemoe digend was. Uit dat antwoord blykt, dat Bargem. en Weth. niet is gebleken de noodzakelijkheid van in- grjjping van het gemeentebestuur. Men is dus niet ongenegen iets te doen. Doch men is zich niet bewust van den omvang der werkloosheid. Verder beroepen Bargem. en Weth. zich op art. 8 der grondwet, doch Spr. verklaart, dat allen zich hebben verklaard te vormen een vereeniging van 430 personen en als dus weder een adres zal worden in gediend, dan zal dit niet uitgaan van enkele personen, zooals Bargem. en Weth. meenen, doch van een geheele vereeniging. De Voorzitter stelde voor, in verband met de mee- ning van Bargem. en Weth., dat de omvang der werkloosheid niet zoo groot is, om aan de gemeente aan te vragen een openbaar terrein, tot het honden van een bjjeenkomst van werkloozen. Immers de werk loozen zgn niet allen genegen om zich te doen zien in een lokaal der socialisten. Inderdaad, men zal vreemd opzien dat de werkeloosheid een grooter om vang heeft, dan men wel meent. Een dor aanwezigen meende, dat de regeerders ten dienste van het volk er zgn en dus moeten zorgen voor de burgerjj. Daarom wjjze men den burgemeester op den omvang der werkloosheid. Als deze Spr. burgemeester was, zou bij alle werkloozen oproepen om hier of daar bjjeon te komen. Hg meent, dat de burgemeester moet zgn een vader voor zgn stadgenooten. Een ander noemde het een wonder, dat er nog geen 100,000 menschen in de gevangenis zitten. Br was, zoo meende men, verder genoeg te doen, ook voor de minderen. Men zie naar de Chrispjjnl&an, waar men nuchter den hals breekt. Waarom, zoo vroeg men verder, kan het werk aan den N. Binnenweg niet worden uitgevoerd door Rotterdammers, waarom moet dit geschieden door Bosschenaren? De-Voorzitter meende, dat alleen do kwestie was, dat gezorgd moest worden geen misdadigers te kweeken. Spr. meende, het eer gepermitteerd voor de werk-- loozen in de beurB te tasten, dan met Koninginne- verjaard&g een groote Bom gelds te verschieten. Spr. wees er op, wat in het kanton Ziirich is geschiedt, en meende verder, dat grootendeelB de werkloozen de schuld hunner ellende zijn. Men moet zei ven de hand aan den ploeg slaan. Daarom teekenen allen op de lgsten van werkloozen. Maar niet stil zitten. Men verd het om van honger om te komen. Het voorstel—Snelleman, dat het gemeentebestuur zelf de werkloozen zal oproepen, werd unaniem aan genomen, terwgl besloten werd dit per adres het gemeentebestuur te kennen te geven en dat adres in optocht ten Raadhuize te bezorgen. («Enkele stemmen: de vrouwen gaan mee"). De gelegenheid tot teekening op de lgsten werd daarna opengesteld. Tusschen een barbier en een zyner klanten te Rotterdam is Woensdag een zonderlinge overeenkomst aangegaan. De barbier heeft zich verbonden om den klant dageljjks in vier minuten tyds behoorlgk te scheren, zonder hem in het geringst te snjjden. Voldoet de barbier gedurende drie maanden aan deze voor waarden, dan krjjgt hjj 1000. Voldoet hjj echter niet aan de gestelde eischen, dan verbeurt hjj, behalve zgn aanspraak op de 1000 ook 750 voor de armen. Middelburg1, 6 Dec. Bg de commissie tot werkverschaffing alhier zgn tot hedea ingeschreven 149 personeD. De eerste aangifte ten vorigen jare bedroeg 191 per sonen. Onder de ditmaal ingeschrevenen zgn 43 boeren arbeiders, 71 werklieden die geen vak verstaan en 35 ambachtslieden. De ambachtslieden zgn verdeeld over de volgende vakkentimmerlieden 8, schilders 8, kleermakers 5, blikslagers 5, metselaars 3, meubelmakers 2, stoelen- matters 3 en smeden 1. De Vereeniging tot het bezoeken der Armen te Middelburg ontving twee giften elk van 500. Gedurende de maand November zgn alhier 16 personen tengevolge influenza overleden. In het Schuttershof te Middelburg zal binnenkort vanwege de Vereeniging «Uit het Volk Voor het Volk" een tentoonstelling worden gehouden van een portefeuille aquarellen van Pulchri Studio te 's Gra ven hage. De heer J. J. van Aartsen, onderwyzer aan de chriatelgke Bchool te Terneuzen, heeft zgne benoeming als zoodanig aan de christelijke school in de Graven straat te Middelburg aangenomen. Het Departement van Oorlog heeft eene overeenkomst aangegaan met den stoorabargedienst MiddelburgVlissingen te Middelburg, betreffende het vervoer van militairen en militaire goederen. Iersolce, 7 Dec. Het is met de oesterhandel als met zooveel andere zaken, n.l. zuchten en klagen. De kleinere kweekers, zoo afhankelijk van de groote, omdat het een product betreft, dat binnen het kleine bestek van de Iersche bank moet gesleten worden weten van hun voorraad klein goed niet af te komen en daar 'n heel jaar arbeid en exploitatie vele uitgaven eischt, heerscht er onder die menschen een epidemisch geldgebrek. Aansluitend hieraan zucht ook de leverancier, winkelier, bakker, ambachtsman enz. enz. En wat de marktoesters aangaat, ook hierin is een plotselinge stilstand gekomen, nadat de weinige zware oesters, dit jaar aanwezig, uitverkocht waren. De lichtere soorten kuonen op 'toogenblik, althans nog niet, de concurrentie van de Fransche niet weerstaan. Engeland en België verbruiken in de laatste weken byna uitsluitend Fransche. De kwaliteit laat wel veel te wenschen over, doch daarentegen zjjn de prjjzen zeer laag. Die Fransche woede gaat echter straks

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1893 | | pagina 1