ZIEBIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 5 December 1893. VEEMARKT TE ZIERIKZEE HATIOHALEMILITIE. Directeur-Uitgever J. WAALE. POSTERIJEN. Pakketpost. St. Nicolaasfeest. BEUeiHOMAKlflG. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post t 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 50ste JAARGANG. No. 6393. Advertentiën, van 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter toordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zieriltzeesche Nieuwsbode" De DIRECTEUR van het Postkantoor te Zie- rikzee noodigt het publiek uit, bij gelegenheid van bovengenoemd feest lo. De postpakketten stevig en zorgvuldig in te pakken 2o. De pakketten vau duidelijke adressen te voorzien 3o. De adressen op de pakketten zelve te schrijven of ze met een goed klevend plak middel er op te bevestigen. Het bezigen van lak voor de bevestiging der adressen, wordt ten zeerste ontraden. op eiken Donderdag tot de eerste helft van December a.s. op de Schmthaven. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; Gelet hebbende op de bestaande wettelijke bepalingen betrekkelijk de Nationale Militie; Maken bekend: dat het register tot inschrijving van alle mannelijke in gezetenen, welke op den lsten Januari aanstaande hun 19de jaar zullen zijn ingetreden, dat zijn diegenen welke in 1875 zijn geboren, zal gereed liggen op de gemeente secretarie van den lsten tot en met den 3isten Januari 1894, van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 uur en van des namiddags 2 tot 4 uren; dat voor ingezeten wordt gehouden: 1°. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28sten Juli 4850 (Staats blad no. 44), voor zoover hare bepalingen bij de wet van den 22 Juni '1893 (Staatsblad no. 91) voor de toepassing der wet op de Nationale Militie zijn gehandhaafd 2°. hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste achttien maanden, voorafgaande aan den -lsten Januari van het jaar waarin hij zich moet laten inschrijven, in Nederland verbliif hield; 30. hij, van wiens oudere de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk verblijf houdt; dat niet voor ingezeten wordt gehouden de vreemdeling, behoorende tot eenen Staat waar de Nederlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienstplichtigheid het beginsel van weder- keerigheid is aangenomen (art. 15 der wet van 49 Augustus 1861, Staatsblad no. 72); dat hij, die eerst 11a het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20ste ingezeten wordt, verplicht is zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar de inschrijving volgens art. 16 moet geschieden (art. 20 der wet); dat voor de militie niet wordt ingeschreven: •1". de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is; 2°. de in een vreemd Ryk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten; 3°. de zoon van den Nederlanderdie ter zake van 's lands dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen of kolomen woont (art. 17 der wet); dat de inschrijving geschiedt: 1°. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden over leden, de voogd woont; 2®. van een gehuwde en van een weduwnaar, in de gemeente waar hij woont; 3°. van hem die geen rader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente waar hij woont; 4°. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlanderdie ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft (art. 16 der wet); dat ieder, die volgens art. 15 behoort te worden inge schreven, verplicht is zich daartoe, bij Burgemeester en Wethouders ter boven aangegeven plaatse en binnen den daar bepaalden tijd aan te geven, en dat, bij diens on gesteldheid, afwezigheid of ontstentenis zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht is (art. 18 der wet). Belanghebbenden worden mitsdien dringend aangemaand aan de op hun rustende verplichting te voldoen en wordt hun ten overvloede onder de aandacht gebracht dat bij bovengemelde wet onder meer is bepaald dat met boete van ten minste f 0,50 en ten hoogste f 100 wordt gestraft de overtreding van artt. 18 en 24 der wet. En opdat niemand ten deze onwetendheid zoude kunnen voorwenden, zal deze ter voldoening aan de bepaling van art. 19 der wet van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), voor de eerste maal worden aangeplakt, waar zulks binnen deze gemeente te doen gebruikelijk is. Zierikzee, den 4 December 1893. De Burgemeester eu Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN. Secretaris. Eng-eland. T ,fni<1on, 2 Dec. De influenza neemt alhier snel toe. Geheele gezinnen worden aangetast. Over het geheel echter zijn de aanvallen minder kwaadaardig en met een sneller beloop dan bij de vorige epidemieën. Volgens de Pall Mall Gazette zal binnenkort voor het kanselarij-hof te Londen een merkwaardig rechtsgeding v/orden behandeld. Het betreft twee vrouwen, die, om een belangrijk fortuin te erven, met elkander getrouwd zijn, de cone in een mannenpak gestoken, de andere in de bij hare kunne gebruikelijke k leed ijHet huwelijk moet in behoor lijken vorm voltrokken zijn, en reeds sedert zeven jaren moeten de beide »echtgenooten" hare rol op eene 7.00 bedriegelijke wijze hebben volgehouden, dat niemand iets van het bedrog vermoedde. Het huwelijk was door den oorspronkelijken eigenaar van het fortuin, nu door dé beide vrouwen gedeeld, als eene voorwaarde aan zijne erfgenamen opgelegd. De rechter zal nu evenwel geroepen worden om de wettig heid van het huwelijk uit te spreken en de dames tot teruggave van het geërfde geld te dwingen. Bulgarije. Sofia, 2 Dec. Het toeval heeft een complot tegen het leven van vorst Ferdinand doen ontdekken. Een gewezen luitenant van de Balgaarsche reserve, die in het Russische leger diende, Ivanoff geheeten, was in Bulgarije teruggekomen met het voornemen den vorsc te vermoorden bjj de begrafenis van den graaf van Hartenau. Hg was daartoe overgehaald door twee samenzweerders, Bendereff en Granieff. Maar hg werd in den trein ontdekt door vroegere kameraden, die hem bekend maakten bjj de politie, wjjl ze zgo voor nemen raadden. Ivanoff slaagde er eerst in te vluchten, maar door de boeren en de gendarmes vervolgd, met wie hg verscheidene schoten wisselde, werd hg eindelgk gevat en naar Sofh, gevoerd. Daar heeft hg bekend dat hg gekomen was, om den vorst te dooden. Duitschland. De influenza breidt zich nog steeds nit in Duitsch land. In Opper-Silezië eindigen bgna alle gevallen met den dood. Te Danzig en te Berljjn neemt de ziekte een epidemisch karakter aan. Nederland. Heerenveen, 30 Nov. Heden werd bg den burgemeester van Schoterland het bericht ontvangen, dat door het rgk aan deze noodljjdende gemeente 'voor Je kOBtóa barer huishouding een Bubsidie van 125Ö0 ia verleend. Rozcndaal, 2 Dec. Een gevoel van medelijden had een ieder, die gisteren aan het station alhier tegenwoordig was bij de aankomst van een groot aantal Russische land verhuizers. Geheel uitgeput eu niet wetende waar zich heen te begeven, kwamen de menschen 's avonds aan, doch mochten alhier niet vertoeven en werden daarom in den gereedstaanden trein naar België gestopt. Te Esschen was men echter evenmin op hen gesteld, zoodat de Belgische politie de ongelukkige zwervers per keerenden trein naar hier terugzond. Daar zij in de stations-wachtkamer niet mochten over nachten, trok zich onze burgemeester het lot dier onge- lukkigen aan en kregen zij voor den nacht een onderkomen in de ziekenbarak. Heden zijn zij weder naar Vlissingen getransporteerd. Zij hadden noch gezondheidspas, noch bewijs van her komst of geld bij zich. "VTissiïng'eii, 2 Dec. Deze week vertrok van hier het Duitsche stoomschip »Grimm", met bestemming naar Noord-Amerika, na eerst 160 landverhuizers te hebben op genomen. Woensdag a.s. komt met dit doel weer eene boot alhier. Dit zijn de eerste passagiersbooten op Amerika, die deze haven aandoen. Middelburg2 Dec. Als opvolger van den heer G. M. van Visvliet voor Districts-Schoolopziener in het district Middelburg wordt hier in enkele kringen genoemd de heer Mr. J. van der Lek de Clercqvice-president van de rechtbank en Arrondissements-Schoolopziener. Het getal ouden van dagen dat in de maand November is overleden is werkelijk groot te noemen; er overleden toch niet minder dan 24 personen boven de 70 jaren. De influenza woedt nog sleeds voort. Gelukkig neemt de ziekte gestadig af. Reeds zijn verschillende personen aan deze ziekte overleden. Goes, 3 Dec. Zooals overal in Zeeland was ook hier voor jaren de bereiding en verdere bewerking van meekrap eene rijke bron van inkomsten voor enkelen, een middel van bestaan voor velen. Maar men weet het: het getij kenterde, de eb trad in, het werd doodtij. De beide garancine-fabrieken hielden op te werken, de eene kreeg eene andere bestemming en verdween als industriëele ondernemingde andere staat daar nog, maar haar interieur, de machine is gesloopt. Zij doet nu nog dienst als bergplaats; »de erwtenfabriek" noemt de spraakmakende menigte haar. De hooge schoorsteen staat er nog altijd, en wijst als het ware met reuzenvingers troosteloos ten hemel. Van de beide meestoven is een afgebroken, en de andere heeft tot heden altijd nog een paar maanden gewerkt en verschafte aan een tiental werklieden in den winter werk en brood. Maar ook deze is ten doode opgeschreven. Het volgende jaar wordt zij verkocht, vermoedelijk voor afbraak. Daarmede zal dan het laatste spoor verdwenen zijn van eene industrie, die de bron was van de welvaart in Zeeland. Ook voor de kinderen der armen zal 5 December hier niet onopgemerkt voorbijgaan. De uitnemende vriend der Goesche jeugd, de heer Z. D. v. d. Bilt La Motthe, heeft ais vele jaren achtereen, het initiatief genomen. Andere jaren werd er eene soiree georganiseerd, waarvan de opbrengst strekte om de herinnering aan monseigneur Nicolaas onder de kinderen der behoeftigen levendig te houden. Dit jaar is van die gewoonte afgeweken; doch de bijdragen zijn er niet minder om geweest. Er zijn hier gelukkig velen, wier hart warm klopt voor de kinderen van minder bedeelden. Maar van die allen wint het de heer Z. D. v. d. Bilt La Motthe. liet bed met toebehooren, beslapen door een patiënt die aan de pokken is overleden, is gisteren verbrand. De winkel en het geheele woonhuis is op voldoende wijze door een deskundige ontsmet. De Vereen iging voor werkverschaffing vindt bij velen sympathie. Vrijdagavond gaf de Gymnastiek-Vereeniging »de Volharding" eene openbare uitvoering, waarvan de netto-ópbrengst bij den penningmeester gestort wordt. In de maand November zijn hier betrekkelijk veel menschen overleden. Terwijl de gemiddelde sterlte per maand 8 bedraagt, en er in November 1892 slechts 6 sterfgevallen voorkwamen, overleden er in Slachtmaand 1893 vijftien volwassen personen, en wel 4 tusschen 20 en 30, 2 tusschen 50 en 60, 4 tusschen 60 en 70 en 5 boven de 70 jaren. Wissenkerlre, 2 Dec. Heden werd door de Vereeniging tot Werkverschaffing vergaderd in de openbare school alhier, om het wenschelgke te bespreken van het al of niet opheffen dier Vereeniging. Werd besloten haar niet te ontbinden en door het uitzoeken van erwten en boonen, het verbeteren van een weg en eventueele andere bezigheden de werke- loozen dezen winter bezig te houden. De opkomst was gering; slechts 13 leden waren ter vergadering aanwezig. Zierikzee, 4 Dec. Behalve het adres uit deze stad aan de Prov. Staten van Zeeland ten gunste van het tram-voorstel, zgn nog twee adressen aan genoemd college verzonden. Het eerste gaat uit van een 45 tal leden der coöperatieve stoomzuivelfabriek »Luctor et Emergo" te Zonnemaire. Zjj wgzen uitdrukkelijk op het feit dat bg gsgang of mist het hun onmogeljjk is aan de vaste afnemers de als uitmuntend bekend staande boter op tgd af te leveren, waardoor de cliëntèle zeer zal vermindereo, omdat zjj zich elders in andere deelen van Nederland, die aan de spoorwegen liggen, van boter zullen voorzien, hetgeen niet anders dan schadelijk en nadeelig voor de onderteekenaars en dus ook voor de landbouwers kan zgn. lo het tweede adres, onderteekend door 45 leden van de coöperatieve stoomzuivelfabriek >De Duif" te Nieuwerkerk, wordt gewezen op de volgende feiten: »a. dat bg eventueelen ijsgang of mist, zjj door daarmede gepaard gaande stremming der stoomboot vaarten hunne afnemers niet geregeld van huone puike roomboter zullen kannen voorzienwaardoor hun cliëntèle moet verloopen en zjj een onmogelijke concurrentie te voeren hebben tegen bevoorrechte leveranciers, die aan 't spoor wonen, en >b. dat de op te richten tramondememing hun zeer veel zal ontlasten van het nu zoo dure melk vervoer naar en van de fabriek, wat van zoo overwegenden invloed is, dat op de zomervergadering van landbouw te Tholen in Juni 1.1. de inleider der bespreking >over coöperatieve zuivelfabrieken" het bestaan of niet bestaan van dergeljjke coöperatie daarvan afhanbeljjk stelde". Adressanten beschouwen daarom de totstandkoming der tram ver binding van zeer groot belang. (Zie telegram). Zierikzee» Bevorderd tot agent van politie le klasse, de agent van politie 2e klasse J. Sngders alhier. Bg herstemming is tot lid van den raad van St. Annaland gekozen de heer J. Goedegebure met 90 stemmen. Op den heer H. J. Doret waren 75 stemmen uitgebracht. Bg Kon. besluit is pensioen verleend aan H. J. Gerritsewed. J. F. Wiessnereerste-klerk ter provinciale griffie vaD Zeeland, ad ƒ272; C. J. van Poeljen, wed. S. H. Tak, ontvanger der in- en uit gaande rechten enz. ad ƒ325; H. J. Frederiks, wed. L. H Cadet, adjunct-commus le klasse ter provinciale griffie van Zeeland, ad ƒ236. Aan den beer L. vaa Waesberghe Janasena is, op zgo verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Halst. Voor de betrekking van gemeente-opzichter te Renkum, jaarwedde 500, hebben zich 94 sollicitanten aangemeld. De paus heeft benoemd tot eere-kamerheer de heeren Ernest Laane te Roosendaal en Charles Hollman te Maastricht. Te 's Hertogenbosch heeft een slager uit eene door hem geslachte koe een gouden horloge met ketting te voorschgn gehaald. Zioi'ilczeo, 4 Dec. Gistermorgen had nabij deze stad een ongeluk plaats, dat schromelijke gevolgen had kunnen hebbeu. Een rijtuig, waarin zich leden van het huisgezin van den landbouwer de B, onder Haamstede bevonden, die zich naar de R. C. kerk alhier wilden begeven, werd door het schichtig worden der paarden in den Boerenweg bijna geheel verbrijzeld, waardoor eene der dochters en de moeder zeer ernstig gewond werden. Op eene nabijgelegen hoeve gebracht, werd de eerste geneeskundige hulp verleend door den heer Dr. J. Dorst alhier. De moeder is gisteravond naar hare woning kunnen worden vervoerd, doch de toestand der dochter maakte vervoer niet raadzaam. Naar wij vernemen, gaf deze echter heden morgen hoop op levensbehoud. Bij eene heden gehouden verkooping van eenige roerende goederen, in beslag genomen wegens onvoldane rijksbelasting, was de totale opbrengst f 1,50; eene kar op veeren werd verkocht voor de kapitale som van 25 Cts. Er openbaart zich in de laatste dagen in de prjjzen der oesters een sterke neiging tot daling, zelfs zgn zg reeds gekomen beneden een grens, die de kweekers liefst niet overschreden hadden gezien. De geriDge vraag der laatste weken heeft hiertoe aanlei ding gegeven. De schade door den storm aan het zaaigoed toe gebracht is aanmerkeljjk hooger, dan we verleden week meldden. Het mosselzaad daarentegen, dat in de Gre- veliugen zoo zeer geteisterd is, heeft in de OoBter- Schelde weinig geleden. Doch de storm heeft thans verscheidene oeBterperceelen sterk doen verzanden. (Th. Crt.) De Thomson's prjjs van vgf-en-twintig gulden is op Zaterdag 2 Dec 1893 ten deel gevallen aan de heerRjjswjjk, von Zesenstr., 1D, Amsterdam; de premie aan den winkelier de heer Cardozo, von Zesenstr., aldaar. Volgens liet Vad. zullen weldra 2 onderofficieren en 3 mindere militairen uit de Oranjekazerne in Den Haag zich voor den krjjgsraad hebben te verantwoorden wegens orgerlgke onzedelijkheid (crimen nc/andum). Verschillende anderen zgn van hetze'tde misdrgt ver dacht, dat in vereeniging met leden der burgermaat schappg werd gepleegd. De auditeur-militair moet zich met de burgerlgke justitie hebben verstaan, om deze zich meer en meer uitbreidende schandelijkheden zooveel mogelgk te vervolgen. De beide bedoelde sergeanten, jonkheer v. d. S. en baron T. v. A., zgn naar het huis van bewaring over. gebracht. Een uitgebreide en voor velen compromit terende briefwisseling moet zich in handen bevinden van den auditeur-militair. De vervolging geschiedt op grond van art. 249 sub 3 Wetboek van Strafrecht. De medeplichtigen moeten voorloopig als getuigen dienst doen. Door de politie te Edam is als landlooper aangehouden zekere Jhr. v. d. T., die zich ook aan bedelarij had schuldig gemaakt. Te Veendam is een 93jarige vrouw aan slaap ziekte overleden. Zg had 7 dagen achtereen geslapen. NEERBOSCH. Ds. Hoek uit Brussel deelt in het D. v. N. mede, dat het een puur verzinsel iB, dat de heer Van 't Lindenhout 's heeren Hoek's zuster naar Brussel zou hebben gezonden, opdat de heer Hoek de beschuldiging betreffende de oud-wees mej. H. B. zou tegenspreken. De heer Van 't Lindenhout wiet er niets van dat ds. Hoek die zaak onderzocht. Mej. H. B. zou zelf zoo deelt ds. Hoek mede den heer Van Deth antwoorden op zgo kleinen roman, gemaakt naar aanleiding van diens bezoek aan mej. H. B. te Brussel. Ook ds. H. Zeydner te VolleDhoven spreekt als beslist onwaar tegen, hetgeen de heer Van Deth schreef om trent een zenden naar Brussel door de familie Van 't Lindenhout van mej. Hoek (schoonzuster van den heer Zeydoer), met een opdracht van haar broeder, ds. Hoek, in zake de oud-wees mej. H. B. - Bjj de gedane mededeeling van den heer Van 't Lindenhout omtrent de giften, in den laatsten tgd voor Neorbosch ontvangen, teekent het Vad. aan: »De heer Van 't L. vergist zich; de strjjd betreft niet Neerbosch en de weezen, maar hem persoonljjk. Gelukkig, dat men de weezen daaronder niet laat Ijjden". LANDBOUW. Vergadering van het Hoofdbestuur van de Maatschappij tot bevor dering vau Landbouw eu Veeteelt in Zeeland, gehouden 9 November 1893. Aanwezig de heeren: Mr. P. C. J. Ilennequin, voorzitter; B. G. van der Have, vice-voorzitter.T. J. van Weel, Penning meester; G. A. Vorsterman van Oyen, secretaris, en 14 afgevaardigden van de afdeelingen. Na de lezing der notulen worden verscheidene ingekomen stukken van minder ingrijpend belang voor kennisgeving aangenomen. Op eene circulaire van het Landbouw-comité omtrent bezwaren, ondervonden tengevolge van de Veeartsenijkundige wetgeving, waren door drie afdeelingen rapporten uitgebracht. De afdeeling Zierikzee wees er op, hoe tengevolge van die maatregelen in de laatste jaren geen Engelsche stieren meer zijn ingevoerd en dus de kruising met shorthorns onmogelijk is geworden. Walcheren en Oostburg achten, dat de keuring van vee op de grenzen dient te geschieden door reeartcen, daartoe door het Rijk aangesteld en zonder eenige burgerpractijk verder wenschte Walcheren op de plaatseD, waar vee gekeurd moet worden, een eenvoudige loods, om het vre, dat op den dag waarop het aangevc rd wordt, niet gekeurd kan worden, behoorlijk te stallen. De wenschelijkheid we.J uitgesproken om alle vee, verdacht van besmettelijke zieLte, onmiddellijk te dooden en de volle waarde te vergoeden, terwijl aangevoerde zieke dieren oumiddellijk dienden gedood te worden zonder eenige vergoeding. Ook werd de dienst- kring der d'stricts-veeartsen te groot geacht voor eene behoorlijke en spoedige afdoening van zaken. Door den Voorzitter werd medegedeeld, dat er in den loop van dit jaar eene conferentie was gehouden met eenige Belgische heeren, dat hij de notulen dier bijeenkomst ge zonden had aan een dier heeren, maar daaromtrent verder niets vernomen had; dat gaandeweg de toestand wel weer verbeterd was, maar dat nog altijd eene definitieve regeling ontbreekt. Namens het bestuur belooft hij, dat deze be langrijke quaestie niet uit het oog verloren zal worden. Van Heinkenszand was eene klacht ingekomen over 't ge brekkig vervoer van suikerbieten. Onmiddellijk na de ontvangst van deze klacht had het uitvoerend bestuur zich tot den betrokken Minister gewend en door een paar leden uit genoemde afdeeling werd medegedeeld, dat er zeer spoedig verbetering gevolgd was. Het concept-reglement op stierenkeuringen, ingezonden door het «Bestuur van de afdeeling Zeeland van het Neder). Rundvee-Stamboek", werd, behoudens eene kleine wijziging, goedgekeurd en besloten gunstig te adviseeren op eene aanvrage orn eene provinciale subsidie. Wordt die verleend, dan zal 't volgend jaar in 15 gemeenten eene stierenkeuring plaats hebben, waarbij in iedere gemeente f 60 svordt uit geloofd aan premiën. Premiên, door de afdeelingen en door bijzondere personen uit te loven, zullen dankbaar aanvaard worden. De staat van vermoedelijke ontvangsten en uitgaven over 1893 beloopt met een waarschijnlijk saldo van pl. m. ƒ300, f 7396,'13!/ï; de begrooting voor 1894 wordt in ontvangsten uitgaaf geraamd op f 5562,90; aan de afdeelingen kunnen subsidies verleend worden tot het doen houden van voor drachten. Een verschil met de afdeeling Tholen over de uitgaven van de aldaar gehouden tentoonstelling en wedstrijd zal in der minnë vereffend worden. De almanak voor 1894 zal twee vel wit papier bevatten; ingebonden exemplaren, mits tijdig besteld, zullen te bekomen zijn, in kalfsleder gebonden, tegen 75 cent. De bijdrage aan de afdeeling Zeeland van het Nederl. Ttundvee-Stamboek werd, na zeer wijd uiteenloopende in lichtingen, vastgesteld op f 100. De heer B. G. van der Have van Ouwerkerk, vice-voor zitter, werd met algemeene stemmen op ééne na herkozen de heer M. van der Vliet te Kruiningen, met wie op het viertal stonden de heeren: Geluk te Eliemeet, Koorman te Hontenisse en Risch te Seherpenisse, werd met 14 van de •19 uitgebrachte stemmen benoemd tot veearts-keurmeester. Krabbendijke is aangewezen als vaste keunngsplaats van paarden. Voor binnen de laatste '12 maanden ingevoerde buiten- landsche fokhengsten worden in 1894 uitgeloofd drie premiën, een van f 700, een van f 500 en een van f 300. Aan heeren Gedeputeerde Staten zal eene wijziging aan gevraagd worden in art. 8b van het Reglement op de Rijks-subsidie. Dat reglement schrijft voor, dat voor dekgeld van merriën, die in het N. P. S. zijn ingeschreven, slechts de helft ver schuldigd is van 't geen voor niet ingeschreven paarden wordt betaald, tot een maximum van 45 dek- en veulengeld. De eigenaar van den bekroonden hengst Monaco eischte f 15 dekgeld, zonder iets met veulengeld te doen te willen hebben en daar hij nu voor ingeschreven merriën slechts f 7,50 zoude ontvangen, weigerde hij den prijs van f 400 en liet den hengst naar België terugkeeren. Op grond daarvan wordt het wenschelijk geacht voor merriën, ingeschreven in het N. P. S., dek- en veulengeld te bepalen op een maximum van f 12,50. De algemeene vergadering en tentoonstelling zal 't volgend jaar gehouden worden in de maand Juni in de afdeeling Walcheren. Wai neer een merrie met een veulen bekroond zijn, moeten heide 't volgend jaar nogmaals gekeurd worden en daarna heeft de uitbetaling plaats van den prjjs. Als nu beide door verkoop gescheiden geraken, maar toch ook beide in Zeeland blijven, wie moet dan na de keuring den prijs ontvangen, de eigenaar van de merrie of die van 't veulen? In deze quaestie is in het Reglement niet nauwkeurig voorzien. De vergadering kende do premie toe aan den eigenaar der merrie. De wenschelijkheid van herziening van 't reglement werd uitgesproken. Bij herstelling van de Schore-brug, die 't volgend jaar onderhanden genomen zal worden, is voor den landbouwer het slaan van een hulpbrug verre te verkiezen boven een pont, terwijl nog de opmerking gemaakt werd, dat met de herstelling aan bruggen doorgaans zoo laat op 't jaar be gonnen wordt, dat de landbouwer bij 't vervoer van suiker bieten daarvan nog alle ongerief ondervindt. Voorziening hierin wordt gevraagd. Er zal aan de Provinciale Staten zonder aangevraagd om het koppelen van wagens in het voormalig IVe district op de provinciale wegen toe te laten, gelijk zulks op de Rijkswegen reeds vergund is. Na enkele opmerkingen over de aanstaande keuring van paarden voor den krijgsdienst en den wensch van den Voorzitter, dat de punten, die men in eene vergadering van het hoofdbestuur wenscht behandeld te zien, wat vroeger schriftelijk aan het uitvoerend deel van dat bestuur worden toegezonden, wordt de vergadering gesloten. G. A. VORSTERMAN VAN OYEN, Algemeen Secretaris. KECHTSZAHEN. Tegen iemand te Smilde, die ter drukkerg van de Pr. Dr. en Ass. Cl een advertentie had bezorgd, waarin valsehelgk werd gemeld, dat een te Smilde wonende ongehuwde juffrouw bevallen was, welke advertentie werd geplaatst, is 6 weken gevangenisstraf geëischt. KERKNIEUWS. Beroepen bg de Herv. Gem. te Dreischor de heer S. C. Kglstra, cand. te Beers; te Maasdam en te Cillaarshoek ds. J. E. B. Meloen te Schore. Aangenomen het beroep naar de Herv. Gem. te Baarland door ds. P. A. van der Muelen te Wichmond. Bedankt voor het beroep naar de Herv. Gem. te Domburg door den heer F. Breen, cand. te Nieuwer- Amstel. Bedankt voor het beroep naar Cats door den heer J. de Visser, cand. te Utrecht. Doordien de heer N. C. J. de Minjer, predikant bg de Ned. Herv. Gem. te Sexbierum, Dalatig is geweest om te voldoen aan art. 61 al. 2 reglement op de vacaturen, wordt hg geoordeeld het beroep naar de Herv. Gem. Middelburg te hebben afgewezen. Bg de verkiezing voor twee leden van 't Kies college te ReneBse werden herkozen de aftredende leden de heeren C. Steur en R. Steur Krz., terwjjl de heer L H. Dormaar tot ouderling herkozen en N. Bege Nz. tot diaken gekozen werd. Herbenoemd tot kerkvoogd bg de Ned. Herv. Kerk te Haamstede, de heer S B. Vis en tot notabelen de heeren H. C. Bolle en A- Dartig. INGEZONDEN STUKKEN. Saimenspraike tusschen Jilles Krukel en Stoffel Bieze XXXVIII. Jilles. Goeien aivend baart. Ik komme is mit je praite want m'n Saore eit et druk mit de nieuwe meid. 't Is m'n 'n groentje, al of ze uut de bosschen komt. Ia dat is 't er noe eene unt 'n gezin van 14 kinders. Stoffel. M'n Griette is beter uutepakt, die eit er oak eene uut 'n groat gezin, mar dat is 'n net meisje, aoltied bedaird, zonder wild geschreeuw, van den ochtend tot den aivend aoltied schappelik bezig, proper op d'r eige in op d'r werk, je oirt nooit 'n onpunte- lik woord. Jilles. Dat tref je dan goed baart, 't is oak 'n zeldzaimeid. Et doet m'n dienke an 'n vertelseltje van Napoleon I, die an 'n mevrouw vroeg, wat er voorpl noodig was om et volk 'n goeie opvoeding te geven? die vrouwe gaf alleen tot antwoord>Moeders", wairop de Keizer zei, dat junst in dat eene woord 'n volledig stelsel van opvoeding besloten was. Io dat is wair baart. Moeders 1 Weet wel dat aol de vrouwen die moeder enoemd worre, dairom geen moeder bin voor ear kinders, dat schilt er veel van. 'N moeder draigt dan eest d'n wairen moedernaim as ze an d'r kinders van de geboorte of doet, wat tot wezenlik weizien diene kan. Ze mot in aoles voorgai om et goeie daigeliks d'r in te kweeken. Niet zoo noe in dan mar over 'n goeie opvoedinge dienke, zoo as sommige, die van daige op d'r binders vloeke in snauwe, in merge wille dat ze 't Onze Vaoder mit eerbied bidde. Nee, geen oagenblik verlore laite gai om et goeie voor te ouwen in den godsdienst zonder vertoan eige te maiken. Stoffel. Jaust buort, dat is wair. Ik geloave dat mien meid d'r moeder dan oak wel 'n moeder mag enoemt worre, zoo veel as ik merke kan eit zie zoo'n opvoedinge genote. 't Is 'n voorbeeld van goedeid, werkzaimeid in neteid in woord en *erk. Er kan oak niks weze of ze wil ee6t is an d'r moeder vraige wat die er van dienkt in wat vaoder d'r van zeit, in zoo gait et dair van den ondsten tot den jongsten. Mar oak vaoder en moeder raidplege aoltied me- kanders doen in laiten in zoa geve ze 'n voorbeeld van liefde in eensgezinteid. Jilles. Ik woaw dat ik van onzen oak zoa iets kon zegge. Z' is pas 16 jair, in je zou wairlik zegge, dat ze tuus 't opperbevel eit, et schient dat vaoder in moeder alleen in naim dair bestai. 'N broertje van vuuf jair eit z'n wille tegenover z'n ouwers al tot 'n wet emaikt. Ieder gait dair z'n eigen wegt. Niettegen- stainde bin d'r nog kinders bie, die Zondaigs nair 't ofge8cheië kerkje gai, in junst bin dat nog de gevair- likste van eel 't krootje. Kiek Stoffel in stilte gezeit die op voor aole kwaid. Zoa aa 't er zoaveel bin, onder den eenen erm den biebel in onder den anderen 'n bom, om je te vernielen. Stoffel. Mit je permisjie Jilles, dat worre ze in ons kerkje niet eleerd, dair oire ze wel degelik van aoles wat er in den biebel stait, in leere veel teksten van boute. Jilles. Jao Stoffel je dominé Blait ieder met teksten dood. 't Jammerste is dat de min ontwikkelden dis alleen ontouwe die niet goed uuteleid bin en die ze niet begrieppe, b.v. oog om oog in tand om tand, in meer dergelieke. Mit die waipens toe erust gai ze 't maitschappelike leven in, om et laiter in 'n ver keerden zin toe te passen. Stoffel. Zou jie dan dienke dat de godsdienst op zoo'n wieze gebruukt wordt, ze wete toch wel dat er geen zegen deur bedrog wordt verkregen. Jilles. Dair dienk jie om Stoffel, omdat je niet in de gelegeneid bint om slecht te wezen, in mit de wereld niet genoeg in keniise eweest eit. Mar as je 1 wat meer van de wereld of wist dan zouwe je oagen ope gai. Je eit toch in den Bode wel is eleze van dien meneer Van Deth wat die van meneer Van 't Linden- out uut Neerbosch sohrieft. Zoa as ze schrieve eit die veel geld ODrechtvairdig iv z'n zak estoke in onder den naim van 'n Kristelike weezeninriebtinge, de weezen geen Kristelike opvoedinge egeve. De onzedelikste diengen schrieve ze, 't gait dair onder den dekmantel van vroomeid in deugd. Ik oire dat meneer Van Deth onzedelike diengen sohrieft, die ie beter in de rechfc- zail mit geslote deuren kon vertelle. De feiten die ie vertelt bio zoa mensonteerend, dat as er mar een van de veel genoemde wair is, meneer Vaa 't Lindenout et plekje grond dat z'n voeten op airde in nemen niet waird is te bestain. Stoffel. Mar buurt zou et wel wair weze wat er van die man ezeit wordt, zou et geen nied in laster weze? Jilles. Ik weet et niet, mar ik griezele as ik er van oire. Ik begrieppe van eel dat zaikje niks. As et laster was dan zou je zegge sprong meneer Van 't Lindenout wel aut z'n vel om de lasterair te vervolgen. As et waireid is dan stai 'k er voor stille, dat eel de mens- eid niet op zoo'n monster anvaolt om urn onschaidelik te maiken. 't Is wel wair dat 'n biddend gezicht (zei m'n overgrootmoeder) verbiesterd et gezioht in beneemd soms et licht, mar al dede zo dat nog langer as 'n kikker bie zomernacht zou m'n zegge dat je dairvoor niet zoa dommeie. Stoffel. Den eere bewaikt de vromen baart, in ze zalle geen air worden gekrenkt. Jilles. JnuBt man zoa dienke die mannen oak, in mit dat geestelik gewaid worde er vele beetenome. Ik oirde lest nog dat er in de 2de Kaimer oak mit et geestelik kleed an om de groene taifel zaite. Kiek Stoffel wair is dat noe goed voor? Wat zou jie zegge as onzen domenie mit mantel in beffe an, op 'n ver- gaideringe kwam die eenvoudig beleid was om kolen op te doen of gort an te koopen? Stoffel. Dan zoa ik dienke dat de man z'n eige op 'n verkeerd terrein plaitste, in dair in 't geeel niet tuus oirde. Jilles. Dut is in lange niet ebenrd, kiek noe bin m'n 'teens, jammer mar dat de kiezers dat oak niet begrieppe in aitied mar as oudjes an de kittink mee loops. Ze mo8te begrieppe dat er in oagere in laigere bestieren mar eene godsdienst is, in dat is: die van recht in billgkeid. Stoffel. M'n magge toch niet veronderstelle dat dair van ofeweke wordt? Jilles. M'n motte vertrouwe dat dair niet van ofeweke wordt, mar parti6schap op godsdienstig gebied ver nietigt zoaveel goeie denkbeelden, die de maitschappie tot zegen konne weze. Stoffel, 't Is as of je de vergaideringen bie ewoont eit zoa beslist prait je dairover. Jilles. Bieewooat ek ze Dooit, mar as je gairn van die zaiken oirt gai je de Nieuwsbode goed nai, in voorts bin d'r aoltied mensen die je op de oagte ouwe. Zoa oirde ik oak van de provinciaole vergaiderieDge spreke, dair ze de tram Brouwersaiven Steenberge besproke. In aol z'n kleuren ek dat oire vertelle, mar dan mot ik zegge dat m'n niet oage aneschreve stai. Stoffel. Eit onze Notaris in de Burgemeester dan niet esproke voor den tram? Jilles. De Notaris was noe beter op z'n post as van de zomer. Ik oirde dat ze beide de zaike goed ver dedigd in dat meneer Fokker in menheer Hegse zich aole lof verworve Onze Dunvelandse afgevairdigde eit et alleene verbrunjt. Zoa zieje dat één mense meer naoried kan brienge dan vier sterke machten kunne keere. Stoffel. Wat zou toch de juuste reden weze dat de tram zoo'n tegenwerkinge eit, dair het toch de wel- vairt van 'n deel van Zeeland betreft in onze centen even eens worre gevraigdas van de gezegende Zeeuwsche deelen Jilles. Ik kan et niet begrieppe, mar ik oirde dat onze tegenwerkende afgevairdigde de berekenienge maikt, dat de tram geen levensvatbaireid zal ver onderstellende dat onze eilandenbewonere as de Groenlanders den meesten tied in 't oekje van den aird zalle blave, in de gelegeneid die ze anebooie wordt, niet zulle te nutte maike. Stoffel Wair bluuf je noe mit je liberaole afge vairdigde Jilles. Buurt, bunrt, noe zei je meer as je weet, i» er achter ieder uuthangbord aoltied te verkriegen dat het angeeft?

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1893 | | pagina 1