/I l lllk/I I SI NI NIEUWSBODE. Donderdag 23 November 1893. Directeur-Uitgever J. WA ALE. BEKENDMAKING. NIEUWSTIJDINGEN. DE STORM. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 50ste JAARGANG. No. 6388. Advertentiën, van 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot dea Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-géiden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesclie Nieuwsbode" Lijet van brieven, geadresseerd aan onbekenden over de 2e helft der maand October 1893: Van Haamstede: 1. J. van Hooft, 's Hertogenbosch. Van Viane: 2. J. Brnio, Paterson. Opgave van brieven, geadresseerd aan onbekenden, over de 2de helft der maand October, verzonden van bet postkantoor te B-uinisse en de hulpkantoren te Nieuwerkerk, Oosterland en Sirjansland: Van Nieuwerkerk: Cornelia Post, Amsterdam. Onveiligheid vaarwater. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van zeevarenden, die daarbjj belang kunnen hebben, dat tnsschen 19 November en 9 December e.k. op een of meer daartoe gunstige dagen, van 10 unr des voormiddags af, schietoefeningen zullen gehouden worden op het fort IJMUIDEN in een sector, begrensd door de richtingen Z.W. en N.W. en daarbjj gevuurd worden op een scbjjf, welke in zee voorbjj het fort wordt gesleept; en dat op de dagen dat gevuurd wordt, 's voor middags 9 ure eene roode vlag op het fort zal worden geheschen, welke na afloop van het vuren zal worden neergehaald. ZiERitzEB, den 14 November 1893. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend: dat zij aan het Bestuur der Vereeniging tot oprichting en instandhouding van de Ambachtsschool alhier en zijne rechtverkrijgenden, vergunning hebben verleend tot het opnehten van eene Smedery op het terrein, kadastraal bekend Sectie A, No. 1441, gelegen achter de school dier Vereenig-ng. Zierikzee, den 18 November 1893. Da Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Duitschland. Te Berljja vormt het onderwerp der gesprekken een romaneske geschiedeniswaarvan de heldin is de vrouw van een zeer gezocht tooseelspeler Emile Wirth. Deze artist is verbonden aan den Daitschen schouwburg te Cincinnati. Zjjn vrouw heeft hem naar gene zjjde van den Oceaan vergezeld en het scheen dat de echtelieden Wirth, een zeer gelukkig gezin vormden. Een brief maakte echter aan dat geluk een einde. Den lien October n.l. ontving de artist van een koffiehuiBhouder een brief, geschreven door mevrouw Wirth en geadresseerd aan de moeder dezer dame. De koffiehnishouder zou dezen brief verzendendaar mevrouw Wirth geen postzegel bezat. Doch daar ook de koffiehuishonder geen postzegel had, geloofde hjj wel te doen door den brief aan den echtgenoot te geven. Maar dezen bevreemdde de brief in de hoogste mate, want sedert lang correspondeerde zyn vrouw niet meer met haar moeder, aan wie de brief gericht was. Hjj opende dus den brief man en vrouw zyn ééa en las toen dingen, die waarljjk wel geschikt zyn iemand te verbazen in de hoogste mate. Haar echtgenoot, schreef mevrouw Wirth, had haar een heer uit Wiesbaden voorgesteld, niet knap wel is waar, maar 6chatrjjk. Hy koeaterde diepen eerbied voor haar en was ontroostbaar er over, dat hy haar niet kon huwen. Hy at zelfs niet meer en uit pure wanhoop bedronk by zich iederen avond. Ik weet niet, dus schreef zy verder, hoe ik my het best van mjjn man afmaak. De heer heeft my een landgoed in Duitschland beloofd en ik heb wel lust hem te volgen. De brief eindigt aldus: Ik weet niet boe dat alles zal afloopen. Ik geloof, dat het 't best was, indien ge met Kerstmis bier kwaamt en ge myn man een scène maaktet. Dan zon ik u bystaan en ik zou myn man desnoods een klap in 't aangezicht geven, waarop hy □iet minder kan doen, dan my die oorvjjg met woeker terug te geven. De vrouwen bier hebben alle rechten. Ik zal dan echtscheiding kunnen aanvragen, wy keeren met den mynheer naar Duitschland; ik trouw opnieuw en we hebben een heerljjb leventje. Na het lezen van den brief onderzocht Wirth de zaak en het bleek hem werkelyk, dat zyn vrouw bet plan wilde uitvoeren. De brief werd niet naar Berlyn gezonden, doch Wirth diende onmiddellijk een eiBch tot eohtecheiding in. België. De leden van bet parket van Brussel hebben Zater dagnamiddag voor de derde maal het hnis onderzocht van de minnares van H Prank, die, geljjk men weet, zich doodgeschoten heeft in den trein van Antwerpen naar Rozendaal. Ditmaal heeft men een deel van het geld, door Frank ontvreemd ten nadeele van de Antwerpscbe bankiers Sitsen Baschwitz, teruggevonden. Op den zolder vond men 25,000 francs, die zorgvuldig achter een balk verborgen waren. Tengevolge van deze ontdekking is de joBge R., de zoon van de minnares van H. Frank in hechtenis genomen. Nederland. Amsterdam, 21 Nov. De »Prins Willem", esn der booten van deD West-Indischon maildienst, Zaterdag 6 uur van Havre herwaarts vertrokken, wordt vermist. Ook omtrent de «Liverpool", van de Hollandeche stoom bootmaatschappij, die gisteren hier moest zyn, verkeert men in 't onzekere. De Thomson Vprjja van vyf-en-twintig gulden is op Zaterdag 18 November j 1. ten deel getallen aan den heer W. Goedhuys, Utrechtschestraat, no. 7, Amster dam; de premie aan den winkelier B. Barger, no. 12, aldaar. *s Gravenba^e, 21 Nov. Tweede Kamer. Het algemeen debat over de Indische begrooting voor 1894 is aangevangen. De heer Pijnacker Hordijk verklaarde zich zeer ingenomen met al hetgeen de Minister heeft voorbereid tot verbetering van bestuur en toestanden in Ned.-Indië en tot vermeer dering van de productiviteit van den grond en vergemak kelijking van het verkeer. Vooral drong hij aan op krachtige irrigatie, waardoor de productiviteit zal vermeerderen en de landrente zal stijgen. Voor productieve buitengewone wer ken mag z. i. zeer goed worden geleend. Verder nam Spr. de gelegenheid waar om hulde te brengen aan den leider der expeditie tegen Tamïang, die door den legercommandant hoog geroemd is. De heer Bool kwam opnieuw op tegen de bestrijding van buitengewone uitgaven uit de gewone middelen en beval sterk aan maatregelen te nemen om het prestige der inlandsche hoofden niet nog meer te verminderen. De heer van Vlijmen constateerde dat de bij 's Ministers optieden zorgwekkende financiëele toestand eenigszins is verbeterd door mindere afhankelijkheid van de opbrengst der producten. Maar er moet nog veel worden gedaan, b.v, tot afschaffing van het pachtstelsel en ontworsteling van den Javaan aan de slavernij van den Chinees. Sterk dringt hij aan om recht te doen, zonder aanzien des persoons, ter zake van de gebleken misbruiken bij de suikerindustrie. Beëindiging van den Atjehoorlog acht hij zeer gewenscht, maar hij meent gelukkig teekenen op te me-ken, die op verbetering van den toestand wijzen. Ten slotte wijdde hij eenige opmerkingen aan ons optreden in Tamiang. De heer van der Kaay betoogde de noodzakelijkheid om de regeling der tractementen van burgerlijke ambtenaren in Indië zoodanig te veranderen, dat er niet te groote sprongen zijn in die jaarwedden. Ook de pensioenregeling dient te worden herzien. De heer Röell betoogde, dat niet voor alle productieve werken mag worden geleend, maar alleen voor buiten gewone productieve werken. Hij wenscht geruststellende verklaringen omtrent de financiëele toekomst van Indië. De heer van Karnebeek betoogt, dat bij alle waardeering van de pogingen om de inlandsche bevolking te ontlasten, men niettemin de belangen van het moederland moet in het oog houden. {Zie telegram Oud-Beierland, 20 Nov. Ten bewyze hoe overbevolkt de krankzinnigengestichten zyn, kan dienen, dat een ingezetene dezer gemeente, wiens toe stand zoo ernstig is, dat hy in een dwangbuis gestoken moest wordeD, in zyn hnis verpleegd wordt, omdat in geen enkel gesticht plaatsing te verkrygen is. Zaterdagavond, terwjjl de bewoner even afwezig was, werd er by een dagloouer alhier 1034 aan bankbiljetten en specie gestolen. Daar de bestolene algemeen voor zeer arm werd gehouden, en zelfs onder stand genoot van het burgerlyk armbestuur, iB het bjjna zeker dat de dief geen vreemde is. Tot gemeente-secretaris te Oud Beierland is met 6 stemmen benoemd de oud burgemeester de heer A. van Baak. De heer L Rsmpt uit Zierikzee verkreeg 4 Btemmen. Middelburg, 21 Nov. Het getal influenzalyders neemt in deze gemeente met den dag toe. Het bedraagt thans volgens zeggen van de doctoren ongeveer 1100. Goes, 21 Nov. De nuttigste Vereeniging, die hier bestaat, is die voor weezehverpleging, welke zich ten doel stelt de verzorging der weezen in huisgezinnen van denzelfden stand, als waaruit de kinderen zijn voortgekomen. Daardoor worden alle bezwaren weggenomen, welke onafscheidelijk zijn aan de opvoeding van eene massa kinderen. En boven dien kunnen de arme weezen weer eene zorg ontvangen, die de ouderlijke het meest nabij komt. Tien weesjes worden thans vanwege deze Vereeniging verpleegd. In de jongste vergadering werd rekening en verantwoording gedaan. De rekening bedroeg in ontv. f 2252 en in uitg. f 2204, zoodat er een goed slot is van f 348. Voor het aanstaande jaar is de begrooting f 1580, met f 116 voor onvoorziene uitgaven. De beide aftredende bestuursleden, mej. Warnsink alhier en mr. Wagtho te Colijnsplaat, werden herkozen. Het aantal leden bedraagt 222waaronder 24 corporatiënzijnde diaconiën en armbesturen. Het aantal begunstigers klom van 56 tot 70. Nog vele weesjes wachten op de zorgende liefde dezer Vereeniging, maar de financiën laten geen grooter aantal toe. Door het lid, den heer C. Oostdijk van Yerseke, werd voorgesteld de bijeenkomsten in het vervolg met gebed te beginnen, omdat het doel der Vereeniging liefde tot den naaste is, en daarbij behoort het gebed. De voorzitter merkte daartegen op, dat de Vereeniging Protestanten van allerlei richting, Roomsch-Katholieken en zelfs Israëlieten onder hare leden telt, zoodat het moeilijk zou zijn een gebed uit te spreken, waaraan niemand zich zou hinderen. De heeren v. d. Bosch en La Motthe deden uitkomen, dat eer. gebed in de binnenkamer en niet in eene openbare vergadering thuis behoort. De vergadering besloot het voorstel van den heer Oostdijk niet in behandeling te nemen. De storm van Zondag op Maandag heeft eenige boomen ontworteld, die in hun val vervolgens het dak van eene schuur meesleepten. Ook werd een telefoonpaal omver ge worpen, met het gevolg dat er stoornis in den dienst ontstond. In de commissie voor de werkverschaffing is de heer II. J. van Noppen, schilder, die bedankt heeft, vervangen door zijn collega, de heer J. Bruggeman. Tot concierge in het gebouw der werkverschaffing is benoemd J. v. d. Kuip. De heer A. Bertling, ontvanger der registratie en domeinen, is benoemd tot inspecteur 3e klasse in de 22e divisie. 1\holon. Maandagmorgen is tengevolge van den storm de veerpont alhier zoodanig onklaar geraakt, dat dien dag geene rytuigen overgezet konden worden. Eerst Dinsdagnamiddag is het gelakt de pont, welke gezonken was en het onderste boven lag, op den oever te brengen. Geslaagd voor het arts extmen le gedeelte de heer A. Wagemaker te Tholen. Scherpenisse, 19 Nov. Zaterdagmorgen begaf zich een werkman in eene schoor om te gaan dorschen; voor 8 uur echter was de man reeds een Ijjk; plotse ling zonk hg voor zgn geeBelsteen ineen en stierf na enkele oogeD blikken. Het is zeker opmerkelyk, dat er thans geen enkel milicien van de lichting '92 onder de wapenen is. Ze hebben op verzoek een verlof van 3 maandeD en 1 is met groot verlof, omdat by by de marine heeft gediend. Bruinisse, 21 Nov. Het stormweder der laatste dagen heeft nog al belangryke schade toegebracht aan de mosselen. Yan enkele perceelen zyn zy weggestormd, terwyl ook aan het zaad nog al nadeel is toegebracht. Volgens sommigen kan de schade op 4 k 5 duizend gld. geschat worden. Ziex*ilczee, 21 Nov. In eene op heden namiddag gehouden buitengewone openbare terechtzitting van de arrondissements-rechtbaob alhier, had de installatie plaats van den heer mr. B. van E9ten, als substituut- officier van justitie by die rechtbank. By kon. besl. zyu benoemd tot voorzitter van den cal. polder Willem Anna J. de Geus, tot dykgraaf van den Zuidvlietpolder C. Kloosterman en tot dykgraaf van den Nieuwen Veerpolder J. v. d. Have en tot plaatsverv. dykgraaf A. v. d. Have. De 3'/j pCts. geldleening, groot f 20,000, aange gaan ten laste van den Rozendaalschen- en Steenberg- schen Vliet, is volteebend. Zierilrzeo, 22 Nov. Voor de anti-revolutionaire kiesvereenigiDg «Nederland en Oranje" alhier trad gisteravond in de Chr. Scöool op, de heer J. Bayze uit Goes, redacteur van De Zeeuw. De vergadering, die 7 uur aanving en tamelyk goed bezocht was, werd geopend met gebed, na het zingen van Pdalm 89 7, door den heer D. Mulder, president. Gelezen Openb. 7 9 —17. Nadat de vergadering op den ernst der tyden was gewezen in een ernstig woord van den president, trad de heer Buyze op, met het onderwerp: «Revolutie en Reveil". ZEd. begon met te zeggen, dat het nu 70 jaar geleden is, dat Isslic da Costa en Guillanme Groen van Prinsterer door het uitgeven van brochures protesteerden tegen den geest des tyds, tegen den geest der revolutie, die hoe langer zoo meer begon door te dringen in kerk, school en gansch de maatschappij. Den 10 November was 't 100 jaar geleden, dat in een der kathedraals te Parys de Godin der Rede eer en aanbidding, balde en verheerlijking werd toegebracht, terwyl men door dit alles God de Heere verfoeide, de leer der (bedorvene) rede boogachte, en de revolutie, in het Paradjjs reeds begonnen, een geduchte voortduw gaf. Spreker toonde aan, dat de revolutie volkomen fiasco heeft gemaakt, en dat. trots grooten tegenstand, er mannén opstonden van het reveil. Hjj herinnerde ons aan den z.g.n. vrijheidsboom, Fransche revolutie in eereherstelling der Oranjes, en bracht hulde aan Bilderdyk, Da Costa, Groen, Elout, M>ickay en van Lynden, de mannen van het reveil. Daarna een korte levensschets van Groen, in verband met den oprichter der Car. school, wylen den heer Wormser, Thorbecke 1848, Ministerie v. d. Brugghen, Gruweljjke Schoolwet, Kappejjoe v. d. Capollo en vele anderen, met wie onzen Groen in betrekking heeft gestaan. Nog werd een harteljjk woord gewyd aan de nage dachtenis der heeren jhr. J. L. de Jonge van Zierikzee en ds. Nonhebei van Middelburg, die door hunne be kwaamheid en godsvrucht in deze provincie op kerkelijk en maatschappelijk gebied vóel goeds hebben gewerkt. Des sprekers wensch was ook, dat er veel gebeds opga tot den Troon der Genade, kon het zyn, tot behoud van onzen geachten mr. Keuchenius. Na een woord van opwekking voor het Chr. onderwijs, eindigde spreker zyn keurig nette rede. De heer D. Malder zegt in korte woorden den Bpreker dank, waarna ds. Keulemans de vergadering sluit met gebed, Da het zingen van Ps. 105 5. Ia de Maandag te St. Maartensdijk gehouden vergadering van den gemeenteraad iB met algemeene stemmen in beginsel besloten subsidie te verleenen aan den bestaanden omnibusdienst Sb. Maartensdijk—Tholen. Het bedrag der subsidie zal in eene volgende vergadering worden vastgesteld. Als een zeldzaam bewys van wederzijdache goede verhouding mag wel worden gemeld dat te Heinkenszand een arbeider, die dezer dagen zyn 75sten jaardag herdacht, daarvan 64 jaren, hy begon met zyn elfde jaar, op een en dezelfde hoeve en onder ééa familie werk zaam was. Maandagmorgen heeft in het Pas van Terneuzen eene aanvaring plaats gehad tnsschen de Engelsche stoomboot «Clapton", gezagv. Warman, van Londen naar Antwerpen, met stukgoederen, en de Deensche stoomboot «Anglo-Dane", gezagv. Koch, van Kopenhagen met stukgoederen, naar Antwerpen bestemd, waarbjj de «Clapton" aan stuurboord onder water een groot gat bekwam en het voorschip vol water liep, zoodat men genoodzaakt was des namiddags, met behulp van een sleepboot, het stoomschip beoosten de haven van Ter- neuzen tegen het schor aan den grond te zetten. De ■chade aan de «Anglo-Dane bestond in een gat in den voorsteven, doch boven water. Het schip is naar Ant werpen opgestoomd. Zondag nacht ia zekere A. L. van Overslag, als Verdacht van poging tot moord, in zjjne woning ge arresteerd en gevankeljjk naar Middelburg overgebracht. Naar Hel Vad. verneemt, bljjit de opbrengst der vermogensbelasting niet minder dan 1,800,000 beneden de raming. Zooals men weet, is de eerste termjjn der ver mogensbelasting, nl. de helft, op lu. November jl. verschenen. Naar men mededeelt, ayn velen in gebreke gebleven het verschuldigde te voldoen Eerstdaags zullen daarom de waarschuwingen uitgaaf. Diegenen dus, die zich voor het onaangename van zulk eene herinnering willen vrjjwaren, zullen wèl doen het verschuldigde alsnog zoo spoedig mogeljjk te voldoen. De Gemeenteraad van Tilburg heeft den pry's van het gas verlaagd met 1 cent per M*. en dus gebracht op 5 cent per M3. Bjj koninklijk besluit is de gemeenteraad van Tegelen onthouden verklaard. Zooals men weet, weigerden de leden ter vergadering te versohynen, omdat zy niet met den burgemeester wilden samen werken. De rentmeester van het burgerlyk armbestuur te Breda, K., heeft zich sedert eenige dagen verwijderd. Naar men vermoedt, is er een aanzienlijk tekort in de kas. Als een staaltje van de lage prjjzen der aardappelen in Drente meldt men, dat te Gasselte een klein varkentje is verruild tegen 20 H.L. aardappelen. Nu drie jaren geleden stond zoodanig varkentje in waarde geljjk met een HL. aardappelen, welke laatsten toen f 1,25 en nu 50 cent per H.L. kosten. De heer H. A. van IJsselstein, ingenieur by de gemeentewerken te Rotterdam, heeft van den gou verneur van Brabant (België) eene uitnoodiging ontvangen om zitting te nemen in eene commissie tot onderzoek van het plan om de stad Brussel en omliggende ge meenten, vormende de Brusselsche agglomeratie, voor rekening der stad van water te voorzien. Een aanzieolyk ingezetene van Nieuw-Loosdrecht heeft aan de daar schoolgaande kinderen van onver mogende ouders voor den aanstaanden winter school- pantoffels ten geschenke gegeven. Zondagmorgen verspreidde zich het gerucht door Maassluis, dat bjj den strekdam en de branding te Hoek-van-HolIand een bom lag. Met den eerst volgenden trein epoedde men zich naar den Hoek en zag daar een vreeseljjk tafereel. Een hooggaande, wild dooreen dwarrelende zee, hooge witgekuifde golven, met donderend geraas de pieren beukend of op het strand brekend, en aan het uiterste einde buiten den strekdam te midden der branding de bom sch. 115 «Zeevisscherjj," schipper Jan Pronk, van de reedery E. en J. Mos te Scheveningen. Hoogst geraarljjk lag het onbestuurbaar vaartuig ge ankerd, rydend achter de tros die het nog wederhield van tegen den dam verbrijzeld te worden. Kapitein van Rees, van de zware sleepboot «Zuid- Holland," besloot alles in te spannen om de opvarenden te redden, door de bom van die gevaarljjke plaats te sleepen. Tweemaal werd de sleepboot teruggeslagen en reeds hoopte men te slagen, toen een geweldige breker over het stoomschip stortte, de sloep nit de davids sloeg, het stnurtoestel vernielde en de boot tegeu den dam verbrijzelde, waar een oogenblik te voren, door het breken der ankertros de bom tegen en op was geslagen en bjj een volgende zee reeds geheel ver nield was. Met angstige spanning volgden honderden belang stellenden van verschillende plaatsen de pogiDgen van de booten van het Loodswezen, die het volk der sleepboot en van de bom beproefden te redden. Hun moed en volharding werd beloond, de opvarenden van de sleepboot, twaalf man en vier maü van de bom, waarbjj de schipper, werden gered, maar Vjjf man der bom vonden hun dood in de golven. Des middags werd reeds een gehavend ljjk door volk van een baggermachine geviscbt en aan wal gebracht. Zeelieden en deskundige inwoners van den Hoek-van- Holland getuigden nog nimmer zulk een woeste zee daar te hebben aanschouwd en het bavensein gaf dan ook aaD, dat het gevaarlyk was om binnen te komen. De equipage der sleepboot «Zuid-Holland", die de bom 115 trachtte te redden, bestond uit: kapitein Van Rees; stuurlieden M. Dykgraaf ec M. J. Wielens; matrozen C. Borger, L. de Waardt, A. Quispelmachi nisten C. de Waal, A. v. Frierom; stokers W. Biest- heuvel, H. Hanswjjk, R. v. Toledo en J. v. Sendt. De redders nit de loodsaak waren: C. de Neef, schipper van het loodswezen; H. Boelhouwers en G. Stolk, hulploodsen; matrozen J. Visser, P. Stalemao, J. W. Koenders en H. Hartman. De namen dor bjj de zeeramp op Zondag jl. aan den Hoek van Holland omgekomen Scheveningscbe vieschers zjjn Klaas den Heyor, DalateDde een gezin van vrouw en negen kinderen, Maarten Harteveld, 17 jaren, ongehawd, wiens lyk Maandag onder 's Graven- zande is aangespoeld en Jan WeBterduin, gehuwd, 49 jaren. Zaterdagavond had aan het strand onder Monster een ongeval plaats. Nibjj hot gesloopt wordende wrak van de «Cornelis" stond eene lier geplaatst om het wrak bjj hoog water over te halen. Terwyl eenige personen daarmede bezig waren, sloeg de lier terug, waardoor een 20-jarig jonge ling uit Monster getroffen werd en op de plaats dood bleef. Eenige seconden na dit ODgeval wilde een werk man van het wrak opnieuw de lier in beweging brengen, doch ontviDg zulk eenen slag, dat bjj iu bewusteloozen toestand verkeerde. Tengevolge van den N.-O. storm en den daarmede gepaard gaanden hoogen vloed, is Marken Maandag ochtend ondergeloopen. Hevige stormen hebben in het Kanaal gewoed en menig schip, dat in nood verkeerde, ook op den Atlantischen Oceaan. De «Lu$mia" is te Londen aan gekomen met niet minder dan 12 gewonde passagiers. Een hunner had 95 maal de reis naar Amerika gedaan heen en terug, doch nimmer, verklaarde hy, was hjj getuige van zulk noodweer. Het was zelfs een waagstuk zich buiten zjjn hut te begeven. Alle pabketbooten ondervinden vertraging. Van verschillende schipbreuken wordt melding gemaakt en in verscheidene gevallen waren ook menschenlevens te betreuren. Een Fransche brik verging naby PaDkroe point, niet ver van Holyhead. Vele vaartuigen zjjn de haven van Liverpool bmnen- geloopen. De storm was zoo hevig, dat het spoorweg verkeer te St. Ives niet geregeld heeft kunnen plaats hebben. Te Londen zyn twee personen gedood door nedervallende schoorsteenen. De telegrafische gemeen schap met Schotland, Ierland en het Noorden van Engeland ondervindt vertraging, Bjj West-Hartlepool wordt de zee huizen hoog opgezweept en profiteert men van sneeuw en hagelbuien. Men kan haast niet op straat loopen, zoo hevig waait het. Het schroef- stoomschip «Upupa", met passagiers en kolen van Cork naar Cardiff, is naby Old Head of Kinsale in ont redderden staat en geeft noodsignalen. Het is haast niet mogeljjk assistentie te verleenen. Op de kust van Cornwallis verging de stoomer «Cynthia" uit Liverpool met de geheele bemanning, op een matroos na. Hevige onweders vergezelden vaak de vreeseljjke stormen. Het is byna ondoenlijk van alle zeerampen melding te maken. De schoener «Eliza Belle" van Beaufort strandde by Barrcorkrie, drie mylen ten zniden van Portlogan. De bemanning verdronk en de schoener sloeg totaal wrak. De brik «Busy" van Ply mouth sloeg nabjj Holyhead om; de bemanning werd gered en de stoomer «Blakk Rock" van Dublin, met vee, arriveerde te Liverpool met verlies van een groot aantal schapen. De schoener «Lsdely Oak" van Goole, met ljjnkoeken, verkeert naby Yarmouth in nood. Ook op de Fransche kust woedde de storm hevig. Te Le Mans ging de storm vergezeld van hevige sneeuw buien, evenals te Perpignon en le Cransacte Fécamp zyn van enkele huizen de daken afgewaaid. Bjj Cher bourg zyn een brik, een kotter, een schoener en een driemaster tegen de kust gedreven. De storm is als veranderd in een cycloon. De stoomers «Chanzy" en «Alfa" zyn gestrand; de bemanning werd gelukkig gered. Ook uit Spanje, met name uit St. Sflbastiaan, wordt van verschillende rampen ter zee melding gemaakt. Later is bericht, dat het Engelsche stoomschip «James Brand" van Wilmington gestrand is te Blaye en dat de bemanning van het s.s. «Sb. Panl", bjj Co- runna vergaan, gered is. Ook op de Belgische kust heeft sedert Zondag een orkaan gewoed, maar van eene schipbreuk wordt niet gemeld. Wel zjjn te Oalende drie visscherssloepen binnengekomen, die elke ééaen man der equipage op zee verloren hadden, maar voor zoover bekend iB geen schnit verloren gegaan. Da booten van Dover zyu wel te laat aangekomen, maar zonder eenige averjj. Op de Schelde, ter hoogte van fort Lillo, daarentegen is een binnenlandsch vaartnig door den storm gezonken, de «Suzanna", schipper Pol, die met de andere op varenden gered is. Te Antwerpen was Maandag Dog niet de komst aangekondigd van de «Noordland" van de Red Starlyn van New-York naar Antwerpen, waar zy reeds sedert Zondagochtend verwacht werd. The Daily Hews schat het aantal menschen, die bjj de joogete stormen in Groot-BrittanDië op zee en op het land zyn omgekomen, op niet minder dan 200. Calais, 20 Nov. De vuurtoren en 80 meter van den steenen dam zyn door den storm vernield. Zestien visechersschuiten zyn op de kust vergaan de manschap is verdronken. D9 wachters van den vuurtoren zyn gered. De Weesinrichting te Neerbosch I Aan een artikel van den heer J. J. Lorgion Stelling werf! uit Amsterdam, oud-verpleegde van Neerbosch, in de Amst., ontleenen wy het volgende: »Op Neerbosch bestond 'n lybenvertrekje, nl. in het ziekenhuis, 't Was zoowat 3 M. lang en l'/s M. breed, met 4 kale witte muren. Ia dat doodenhokl (zoo noemt men het daarl) werden o.a. kinderen tot zekeren leeftyd van schoon goed voorzien, als zjj in de daarnaast gelegen en later voor algemeen gebruik opgeheven badkamer gewasschen waren. In dat doodenhok werden ook wel >stonte" kindereD, zelfs uit 't ziekenhni8, opgesloten voor straf. «Maar zegt ge, «als er een lyk in wast" «Dan ook! Waarom nietf' Alles went, zoo ook de doodl Ten minste voor vele weesjes was het geen straf meer, om dafir opgesloten te worden. Lezer, denk u daar eens goed in. Kinderen in een vertrek opgesloten, dat gebrnikt werd om er ljjken in te zetten! Kinderen, die in datzelfde vertrek ook van schoon ondergoed voorzien werden, terwyl zy pas nit het bad kwamen. Vernietigt zulk een wjjze van opvoeden niet alle gevoel, alle karakter? Is het dan aan die kinderen te wyten, dat zjj later met zulk een lyk gaan spelen t En als zjj znlfes doen, valt dat dan niet op hunne zorgelooze opvoeders terug? Er was eens een doode. Een piar meisjes nit 't ziekenhuis kwamen in 't doodenhok, en pakten 't ljjbje beet, speelden er mee, en zetten het ten slotte voor 't raam. Véél is er toen op Neerbosch over gesproken, maar Had dat niet voorkomen kunnen worden? Zeker, en wel hierdoor dat men de weesjes niet in 't doodenhok opsloot of hen daar juist van schoon ondergoed voorzag. 't Lykje word op eenvoudige wjjze met eenige weesjes begraven. Er was eens een andere doode 't Was de dochter van den directeur. In een kamer ten zynen huize was 't lyk voor allo weezen «te zien". Ook voor die afgestorvene Bloeg eindelijk 't uur, dat haar stoffdyk omhulsel aan den schoot der aarde zou worden toevertrouwd. Een plechtige «dienst" had plaats in de kapel, welker gesloten groene gordynen elk zonnestraaltje verhinderden binnen te komen. Er werd op zoo roerende wyze gewezen op 't ver gankelijke van dit leven, dat 't hart van de meest «ondeugendste" er van brak. Na den dienst stelde de stoet zich in beweging naar 't eigen kerkhof. Ook d&ar gaf 't zanggezelschap der weezen zjjne lykzangen ten beate. Men zong onder meer: Zy slaapt in de groeve zoo zacht, Io 't rustbed met bloemen gedekt, En engelen honden daur wacht, Tot Jezus Gods kinderen wekt, enz. Van heinde en verre waren vrienden en belang stellenden gekomen om mede de laatste eer te bewjjzen. Voorwaar de begrafenis van eene prinses. Onlangs was er weer een doode. 't Was een ver pleegde. 't Lyk lag op de oude tafel, waarop reeds zoo velen gelegen haddeD. De Btilte in 't doodenhok wordt afgebroken. Men treedt binnen. De doode had nog een hemd aan. En lezer, dat hemd was nog te goed! Men overlegt En ja! 't Hemd moet maar nit, want, dat kan een ander nog wel aan hebben. 't Hemd wordt uitgetrokken en 't naakte lichaam in een oud laken gerold Daar gaat de sombere stoet. 't Gat is gegraven, 't Stoffeljjk omhnlsel wordt ook tbanB aan den schoot der aarde toevertrouwd. Maar hoe? Zonder bist 11! Tot zoover de heer Stellingwerf!. Wy doen hierbjj opmerken, dat art. 1 der wet op het begraven voorschryfr, dat elk overleden persoon in een gesleten bist moet ter aarde worden besteld. De heer G. van Deth ontving van den heer Sybrandi, chef van politie te Neorbosch, een schryven, naar aanleiding van de beschuldiging, dat deze laatste geen proces-verbaal had opgemaakt van de mishande ling van Gerrit Leeuwenhoekwaarvan deze zelf aangifte had gedaan (p. 41 der 2e brochure). Ia dit schryven verklaart de heer Sybrandi, dat alles wat in verband met de bedoelde mishandeling over hem werd gezegd, «gelogen is", en by meent dat het verstandiger geweest zou zyn als de heer Van Deth persoonlyk of schriftelijk bjj hem had geïnfor meerd. Ruim 20 jaren is de heer Sybrandi in het politie vak werkzaam en «nooit heeft iemand hem (my) een dergeljjk verwjjt kunnen doen", terwyl bjj evenmin een reprimande van den rechter-commissaris heeft ontvangen. De heer S. geeft nn den heer v, D. in overweging zyn woorden te herroepen: wil deze hieraan binnen acht dagen geen gevolg geven, dan zal bjj de bevoegde macht een aanklacht worden ingediend. Op dit schryven antwoordt de heer Van Deth, o. a. het volgende: «Ik stel u voor den officier van justitie te Arnhem of te Amsterdam eens te laten uitmaken, wie van ons beiden de vervolgde moet zyn: hy, die geen proces verbaal opmaakt van een on menschel jjke mishandeling, zoodat door dit verzuim de zaak niet vervolgd werd; of by, die dat verzuim aan de kaak stelt en publiceert. Hoe ik aan de gegevens voor myn bewering kom, ben ik Diet voornemens u mede te deelen; dat zal ddn wel bljjken, wanneer ik met getnigen vetscbyD, waar van gjj niet vermoeden kunt, dat die nog bestaan". Wellicht, zoo meent de heer Van Deth, zal het bljjken, dat de heer Sybrandi ook in andere gevallen zjjn plicht heeft verzuimd. «Of meent gy", vraagt hy, «dat 't volgens don eisch der wet is, van znlbe gevallen schriftelijk kennis te geven aan den commissaris van politie te Njjmegon, in plaats van ZEG. een proces verbaal in wettelyken vorm te beteekenen? Ea wanneer de commissaris dan om u te sparen, de zaak laat rusten, kunt gjj dan het hoofd omhoog heffen en zeggen: Wie ban my beschuldigen?" Ten slotte verklaart de heer Van Deth nooit zyn bewering, evenmin als een eDkele beschuldiging in zyn brochure te zullen herroepen. «Al wat ik geschreven heb, zal to zjjner tjjd uitvoeriger duideljjb gemaakt en bewezen worden en dan zal er nog heel wat bjj- komen. Ook znllen er dan nog vele personen gecom promitteerd worden, die in de brochure niet genoemd werden. Ik heb de party der verdrukte weezen gekozen en al zou ik er 't leven bjj moeten inschieten, te hunnen bate wil ik het afleggen. AanbestedingenVerkoopingenenz. lerseke, 21 Nov. Gisteren werd door Burgem. en Weth. alhier aanbesteed, de vergrooting van de beide gemeentescholen, school I met 2 lokalen en school II met één lokaal. Voor school I waren 7- inschrijvers, n.l.: L. Laban te lerseke f 5327, W. Goeman te lerseke f 5358, B. den Exter van den Brink te Krabbendijke f 5286, J. P. Penny te Krabbendijke f 5193, J. Lindenberg te Wemeldinge f 4970, P. Dronkers te Kapelle f 4821, A. Marteijn te lerseke f 4771. Voor school II waren 6 inschrijvers, n.l.: A. Marteijn te lerseke f 3040, B. den Exter van den Brink te Krabbendijke f 2833, L. Laban te lerseke f 2810, W. Goeman te lerseke f 2773, J. P. Penny te Krabbendijke f 2742, P. Dronkers te Kapelle f 2429. Goes. Vanwege de commissie voor spijsuitdeeling zijn aannemer geworden: C. Oranje, gort, a f 10,50; wed. J. Ossewaarde, rijst, ƒ10,50; B. Janse, spelt, ƒ56; C. Duvekot, vleesch, a 42.90; J. de Jonge, selderij, a 5; alles per 100 kilo. Voor de cellulaire gevangenis: J. den Herder, tarwebrood, a 12 ct. per kilo; J. Visser, aardappelen, a 1,40 de 50 kilo, en groenten, a 8 cent per kilo; J. Bannet, rundvleesch, a 88 ct. per kiloC. Duvekot, zout, a 53/4 ct., waskaarsen, a 72 ct., groene zeep, a 16 ct., witte zeep, a 40 ct. en cichorei, a 19 ct. per kilobezems a 5,20 per dozijn boenders 30 ct. per dozijn, en zand 85 ct. per ILL.B. Janse, peper, 64 ct. per kilo; kofiieboonen 1,28 en soda 5 ct. per kilo; takkebossen 12 cent per stuk en wijn-azijn 8 ct. per liter; A. J. Hendrikse, zoete melk, 7,23 ct. per liter en roggestroo 12,50 de 500 kilo. RECHTSZAKEN. By vonnis van de arrondissements-rechtbank in den Haag is de gepensioneerde luiteoaut-kolonel d. C, gen. C bjj verstek veroordeeld tot twee jaar gevangenis straf, wegens het plegen van onzedelijke handelingen met een meisje beneden den leeftyd van 16 jaar. 's Hertosjeuboscli, 21 Nov. De rechtbank alhier deed heden uitspraak in de bekende zaak tegen Van Gelderen c. s te Osch, beschuldigd van moord op den marechauseé8 Hoekman. Gelijk bekend eischte het openb. ministerie tegen Vao Gelderen levenslange ge vangenisstraf; tegen Van Berbum en de beide gebroeders De Bie 15 jaren hechtenis. De rechtbank veroordeelde Van Gelderen tot levens lange en Van Berkum tot 15 jaren gevangenisstraf. De gebroeders De Bie werden vrijgesproken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1893 | | pagina 1