/I RRI k/FKSCHH NIEUWSBODE. Donderdag 26 October 1893. Directeur-Uitgever J. WAALE. P U B L I C A T I E. COLLECTE bekendmaking. BEKENDMAKING. DRANKWET. Algemeen Overzicht NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indie enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 50ste JAARGANG. No. 6376. Advertentiën, van 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend Betalingen van Abonnement.s- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierïkzeesche Nieuwsbode" tot vorming van een ontlersteunings tonds voor behooltigen, gerede tig<l tot Het dragen van Het Metalen Kruis ot cle Oitatlel-Medaille. De BURGEMEESTER van Ziekikzee, Gelefc op eene circulaire vaD het Hoofdbestuur der Vereeniging >Trouw aan Koning en Vaderland" tot vorming van bovengenoemd ondersteuningsfonds, daarbj) verzoekende, dat ook te dezer stede wederom eene algemeeue collecte tot voormeld doel zal worden gehouden; Maakt bekend, dat op zjjne uitnoodiging eenige ingezetenen der gemeente zich bereid hebben verklaard, l>ersooul\jH eene collecte te houden, welke zal plaats hebben op Diustlag deu 31 Octo ber 1893, des middags 12 ure. Hp noodigt allen uit door het geven van xniHle bjjdrageo, het vormen en onderhouden van boven- »gemeld ondersteuningsfonds mogeljjk te maken en »daardoor hunne sympathie te betuigen met het streven »van bovengenoemde Vereeniging". Ziekikzee, den 20 October 1893. De Burgemeester voornoemd, Cii. W. VERMEIJS. KEURING VAX VOOR DEN KRIJGSDIENST GESCHIKTE PAARDEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; Gezien liet Koninklijk besluit van den 25 September 1893, No. 28, houdende mededeeling, dat in het jaar 1894 over liet geheele Rijk eene keuring zal plaats hebben vau voor den krijgsdienst geschikte paarden; Gelezen de circulaire van den heer Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, van den 17 October 1893, A, No. 25G6, 3e afdeeling (Provinciaal blad No. 105); Gelet op de artt. 32 en 32bis der wet van 14 September 1866 (Staatsblad No. 138), laatst gewijzigd bij de wet van 10 Mei 1890 (Staatsblad No. 83) en op de artt. 13 en vojgende van het Koninklijk besluit van 10 November 1892 (Staats blad No. 253); 2.laken aan de ingezet enen beft end: dat aan ieder in de gemeente metterwoon gevestigd eigenaar van een of meer paarden, waarvan aangifte voor de in 1894 te houden keuring moet geschieden, een formulier ter in vulling zal worden gezonden, welk formulier binnen 8 dagen na de dagteekening daarop voorkomende, behoorlijk en naar waarheid ingevuld en door den geadresseerde onderteekend, door dezen aan het Gemeentebestuur moet worden ingeleverd; dat de aangifte ten behoeve van de bedoelde keuring moet worden gedaan van allo paarden, met uit zondering van: 1". de paarden, welke behooren aan Ons of aan een der leden van het Koninklijk Huis; 2*. de paarden van de diplomatieke agenten-van vreemde Mogendheden 3°. de paarden, welke officieren en ambtenaren in dienst van den Staat, verplicht zijn te houden. Zij noodigen de ingezetenen uit de bedoelde formulieren behoorlijk naar waarheid in te vullen met «luïxiolÜH leesbtiar scHrift, t© ouderteekenen 011 uitt'i'l ijli op Ion eersten IVovcmber a.s. in te leveren tei* Secretarie dezer gemeente, die geopend is van 91 en van 24 uur, terwijl de eigenaars van paarden, die onverhoopt geen formulier mochten hebben ontvangen, er ter Secretarie Icosstolooss een kunnen bekomen. Ziekikzee, den 23 October 1893. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, Ch. W VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat hij hen een verzoekschrift is ingekomen om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, van: WILLEM ADKIAAN CASHOEli, voor het beneden voorlokaal van het huis, staande op de Lammermarkt, wijk B, No. 260. Ziekikzee, den 25 October 1893. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, Ch. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. dei* vorige week. Onvermengd genot wordt er weinig op deze aarde gevonden. Ouder de meest prettige omstandigheden doen zich vaak onverwachts gebeurtenissen op, die zooal niet onze vreugde in droefheid veranderen, dan toch zeker daarop een schaduw werpen. Dat ondervindt ook FrnnlcrljK dezer dagen. Terwijl het geheele Fransehe volk zich beijverde om het den Russische gasten zoo aangenaam mogelijk te maken, feest op feest werd gegeven, en gansch Frankrijk juichte en jubelde ter eere van Rusland, kwam daar de tijding,.dat Maarschalk Mac-Mahon inden morgen van den 17en October op zijn kasteel te Monteresson is overleden. Onverwacht kwam dat bericht niet. Reeds sedert eenigen tijd was de oud-president der Fransehe republiek sukkelend, en de 85-jarige grijsaard had niet meer de kracht weerstand te bieden aan de sloopende kwalen, die het werk van den tijd kwamen voleinden. Marie Ediné Patrice Maurice de Mac-Mahon werd den 28 November 1808 te Sully geboren uit een oud Ierscb geslacht, dat na deu val der Stuarts naar Frankrijk was gevlucht. Hij bezocht de militaire school te St. Cyr en werd in 1830 als luitenant benoemd bij het 4e regiment huzaren. Als ritmeester werd bij overgeplaatst naar Afrika, waar hij zich in 1837 bij de bestorming van Constantine onder scheidde; in 1848 werd hij benoemd tot gouverneur van Oran. Tijdens den Kvim-oorlog nam hij deel aan de bestorming van den Malakofftoren, en in 1859, in den oorlog tegen Oostenrijk, was de over winning in den slag bij Magenta aan hem te danken. Nog op het slagveld werd hij door Napoleon lil tot maarschalk van Frankrijk en tot hertog van Magenta benoemd. Nadat hij eenigen tijd gouverneur van Algiers was geweest, werd hem in 1870 bet commando over het le korps opgedragen en tot hoofdkwartier Straatsburg aangewezen. In den Fransch-Duitschen oorlog wist hij met zijn oude dapperheid den slag bij Worth tot een der meest verwoede veldslagen te maken, doch door overmacht gedwongen, moest hij terugtrekken. Met het overschot van zijn uit elkaar geslagen leger kwam hij in het kamp van Chalons aan, waar hem toen het bevel over de vereenigde le, 5e en 7e korpsen werd opgedragen. Met deze tot een korps vereenigde troepenmacht moest hij, op last van het regentschap, naar Metz trekken, om Bazaine de hand te reiken en dan den vijand in den rug aan te vallen. De uitvoering van dit voornemen werd hem echter door eene zwenking van het Duitsche leger onmogelijk gemaakt en werd hij naar Sedan gedrongen. Op den morgen van 1 September werd hij gewond en moest bij het bevel overdragen aan generaal Ducrot, waardoor hem de onderhandelingen over de capitulatie bespaard hieven. Als krijgs gevangene werd hij n&ar Duitschland gevoerd. Dat hij na het sluiten van den wapenstilstand niet van verraad werd beschuldigd en zelfs met het bevel over het leger van Versailles werd belast, dat de commune te Parijs moest onderdrukken, had hij aan zijne bekende dapperheid en zijn ouden krijgs roem te danken, en zijne loyauteit en politieke neutraliteit deden hem de geschikste persoon schijnen voor het presidentschap der Republ:"k; na den val van Thiers werd hij tot president gekozen. Door de bepaling in te voeren, dat de president voor 7 jaren werd gekozen, wist hij zijne positie te versterken. De republikeinen wist hij op zijn hand te krijgen door een republikeinsch ministerie aan het bewind te brengen. Toen hij echter den 16en Mei 1877, aangezet door zijn reactionaire omgeving, het ministerie Jules Simon ontsloeg en door het kabinet De Broglie nieuwe verkiezingen liet uitschrijven, waarbij hij persoonlijk de verkiezing der ministeriëele candidaten bevorderde, was het gedaan met zijn prestige. Do uitslag der verkiezingen viel ten nadeele van het ministerie uit en daar Mac-Mahon niet wilde aftreden, moest hij zich aan den wil des volks onderwerpen en een republikeinsch ministerie benoemen. Doch zijn positie was onhoud baar geworden en daar hij van nieuwe verkiezingen niets te wachten had, nam hij een ontwerp-besluit om zijn ministerie, waarin verschillende zijner oude strijdmakkers tot ontslag werden voorgedragen, als voorwendsel aan om af te treden. Sedert dien tijd heeft hij zeer teruggetrokken geleefd; en thans heeft Frankrijk ook dezen dapperen zoon verloren. Mac-Mahon was geen staatsman, evenmin als een groot generaal, maar hij was een dapper soldaat en een trouw dienaar van Frankrijk, en als zoo danig brengen alle bladen, van welke richting ook, hem hunne hulde. Een dag na het overlijden van Mac-Mahon werd te Bremen het standbeeld onthuld voor zijn grooten mede-tijdgenoot Keizer Wilhelm I. Vele hoog geplaatste personen wareu daarbij tegenwoordig en zoowel de burgemeester van Bremen als de keizer hielden toespraken. In de redevoering van den keizer werd door hem er op gewezen, dat de ont hulling van dit gedenkteeken plaats vond op den geboortedag van keizer Friedrieh, die de wapen rusting van het Duitsche rijk met forsche slagen had aaneengesmeed en voor het Duitsche volk altijd de kroonprins bij uitnemendheid blijven zal. Men zal met genoegen hieruit zien, dat de -keizer zich de minder gelukkige gewoonte heeft afgelegd, om slechts terloops over zijn vader te spnken en al zijne welsprekendheid te wijden aan de na gedachtenis van zijn grootvader. lu het OostonrijKsche huis van afgevaardigden vonden de laatste dagen woordenwisselingen plaats, die voldoende aantoonen, aan welke opgewondenheid de gemoederen zijn prijs gegeven. Uit den mond der Jong-Czechen moest het ministerie de scherpste woorden hooren. Bij het voortgezet debat over de uitzonderingsmaatregelen in Boheme gaf een hunner sprekers aan den stadhouder, graaf Thien, uitsluitend de schuld, terwijl een ander in eene gloeiende rede verklaarde, dat tot den jeugdigen geheimen bond, van welke de ongeregeldheden te Praag zijn uit gegaan, een erkend, in dienst der politie staand agent, provocateur behoorde. Eindelijk werd het algemeen debat ten einde gebracht en het ontwerp aan eene commissie verzonden. Omtrent de door de verschillende partijen te volgen gedragslijn ten opzichte van het kiesrecht- ontwerp der regeering, verkeert men nog in onzekerheid. Herhaaldelijk hielden de parlementaire clubs in de laatste dagen bijeenkomsten om over deze zaak te beraadslagen; terwijl de politieke partijen hunne posities regelen, blijft onder de arbeiderspartij het algemeen kiesrecht aan de orde. Te Weenen vooral werden verscheidene bijeenkomsten gehouden. De socialisten, democraten en anti-semisten hebben zich ten gunste van graaf Taaffe's voorstel verklaard, daar zij dit beschouwen als de eerste stap in de richting van het direct en gelijk algemeen stemrecht. Het Engelsch Middellandsche zee-e9kader is te Tarente aangekomenhet werd met het bulderen van het geschut en met langdurige toejuichingen begroet. Door de muziek werd het Engelsche en het Italiaansche volkslied aangeheven, terwijl de admiraals elkander wederkeerig bezochten. Amerika. Ia Maryland, in de Vereenigde Staten van Noord- Atnerika, bestaat nog een oude wet, die vóorschrjjft, dat maonen, die hun vrouwen slaan, zelf lichamelijk znllen worden getachtigd. De overheid van de stad Frederik Couuly beeft nu besloten, die onde wet weder in toepassing ie breDgen en tengevolge daarvan werd over zekeren Daniël Jones, die, in een aanval van jaloerechheid, zijn vrouw schandelijk had behandeld, dezer dagen het volgende vonDis uitgesproken: »Binnen acht en veertig uren zult gjj naar de govangenis worden overgebracht, daar aan den schandpaal worden gebonden en op den ontblooten rug, met een lederen zweep negen en dertig geduchte slagen ontvangen". Jones en zjjne vronw behooren tot aanzienlijke familiëa in Maryland, maar noch invloed, noch geld waren bjj machte, hem voor de straf te beschermen. Jones is de tweede blanke, op wien in Maryland, in de laatste honderd jaar, lichamelijke tuchtiging iB toegepast. Het Amerikaanse he Huis heeft het wetsontwerp tot het leggen door een maatschappij van een brug over de Hadson-rivier, ter verbinding van Jersey-City met New-York, op de wjjze zooals deze stad reeds met Brooklyn verbonden is, aangenomen. De bouw van die brng moet alles wat op dit gebied tot stand is gekomen overtreffen. De brug zal een lengte hebben van 4550 voet, bp een breedte van 120 voet, en uit vier over spanningen bestaan. Het spoorwegverkeer, op do wjjze als over de Brooklyn-brug, zal plaats hebben over 8 sporen. Engeland. De groote jnry te Londen heeft den wenach uit gesproken wegens de meer en meer toenemende zede lijke misdrijven tegen kinderen, die schuldigen met geeseling te straffen. Twee schoolkinderen te Londen, meisjes van tien en twaalf jaar, zjjn door de rechters van het »North-London-Police-Conrt" zeer streng gestraft voor een ondengenden streek. Zjj wierpen eikaars boeden in een winkel, stormden dxn 'vnner om ze terug t,e halen en namen in het voorbijgaan een pot verf ter waarde van nog geen 25 cts. weg, welke zjj aan een paar straatjongens gaven, die er mee gingen knoeien. Zjj werden wegens dit feit naar een ïladustrialschool", een soort verbeterhuis, gezonden, de eene voor 6, de andere voor 4 jaren. Wat de moeders van de meisjes ook zeiden, hoe zjj smeekten, de rechter was niet tot een mindere straf te bewegen. Men hoopt echter, dat een hooger autoriteit het strenge vonnis zal vernietigen. Oostenrijk. Te rjjke zegen. De vrouw van een portier in een hnis in de Reichsrathsstrasse te Weenen is vier jaar getrouwd. Zjj had driemaal tweelingen en is Dinsdag van flinke gezonde drielingen bevallen. Frankrijk. Op plechtige wjjze is Zaterdagavond het stoffelijk overschot van wie eenmaal Maarschalk Mac-Mahon was van Monteresson naar Parjjs overgebracht, 't Werd voorloopig nedergelegd in de Madeleine-kerk. Daar werd Zondagmorgen om 11 uur de plechtige uitvaart gehouden, waarbjj de kist met bloemen en kransen overdekt was, terwjjl daarbuiten het geschut bulderde. Alle troepen-afdeelingen waren vertegen woordigd en de meeste Vorsten hadden hunne adjudanten gezonden. Bjjzonder liepen in het oog Admiraal Avellan en de Russische officieren, benevens eene deputatie van Italiaansche militairen. Van de berk werd het overschot overgebracht naar het Hó tel des Invalides", en daar hield de Minister- President Dapuy eene Ijjkrede. Daarin stelde hp o. a. in het licht hoe de Maarschalk, alvorens te sterven, nog had mogen aanschouwen, dat Frankrjjk in een nieuwen toestand duurzame waarborgen voor den vrede had gevonden. Zjjn vaderlandslievend soldatenhart sprak de Minister zou de zedelpke strekking hebben begrepen der feesten, onzen Russischen vrienden aangeboden, vrienden, die op dezen oogenblik met Frankrjjk rouw dragen en die kunnen getuigen, dat de Republiek het heiligenbeeld deB vaderlands boven alles plaatst. Ook de Minister van Oorlog, Generaal Loisillon, hield eene toespraak, den overleden held een laatst en plechtig vaarwel toeroepend, waarna de troepen voor de Ijjkbaar defileerden, en hftt fttoffelpk overschot door den gouverneur van het »H6tel des Invalides" werd in ontvangst genomen. Duizenden menschen waren op de been om iets van de plechtigheid te zien. Nederland. Pernïs, 23 Oct. Als een tegenhanger van 'tfeit dat onze Hollandsche visschers vaak door de Engelsche benadeeld worden, verdient te worden gemeld, dat de sloep »Festina Lente" door een Engelschen visscher gepraaid werd met de vraag of er wat gevangen werd. Tóen de schipper ontkennend antwoordde, verwees de Engelechman hem naar eene andere plaats en toen daar de beng werd uitgezet, werden in één nacht 1000 schelvieschen gevangen. Oostburg. Door een visscher op de Nieuw- kereche breek onder de gemeente Groede is, onder toezicht van de politie de geheele kreek afgedregd tot het zoeken van de kleederen van de drie ver moorde vrouwen aan den Marollepnt of naar die van den moordenaar. Het onderzoek is vruchteloos geweest. Breskeus, 22 Oct. Naar men verneemt, worden plannen voor eene belangrpke verbetering der haven alhier voorbereid, om eerlang te worden uitgevoerd. Middelburg;, 25 Oct. In de najaarszitting der Prov. Staten van Zeeland zullen de geloofsbrieven van het nieuwgekozen lid, de heer P. J Siegers, worden onderzocht. Verder zal een lid van Ged. Staten worden verkozen, in plaats van wijlen Mr. N. J. C. Snouck Hurgronje. Daarna komen in behandeling verschillende voorstellen van Gedep. Staten, waaronder een tot het verleenen van een subsidie aan eene Nederlandsche maatschappij voor den aanleg van een stoomtramweg van Brouwershaven naar Steenbergen. Het concept-besluit heeft de strekking: aan eene Nederlandsche maatschappij voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtramweg van Brouwershaven naar Steenbergen, in het leven te roepen door het aan vragend comité, een subsidie te verleenen tot zoodanig bedrag als blijken zal dat de aanleg van den stoomtramweg, onder toezicht door of vanwege Gedeputeerde Staten, zal vorderen, verminderd met een bedrag van f 480,000met dien verstande dat het subsidie niet meer zal bedragen dar. ƒ250,000, en niet in ééns, maar met bijrekening van enkelvoudige rente, in 20 jaarlijksche termijnen zal worden uitgekeerd; onder voorwaarde: 1°. dat de geheele onderneming uiterlijk 1 Juli '1897 in exploitatie kome en onafgebroken blijve; 2°. dat door belanghebbende gemeenten en polders subsidiën worden verstrekt tot een gezamenlijk bedrag van ten minste ƒ73500 en de hun toebehoorende, voor den aanleg van den tramweg noodige eigendommen kosteloos in gebruik worden afgestaan; 3°. dat dagelijks ten minste 3 ritten heen en weder tot vervoer van personen worden volbracht; 48. dat niet hooger vracht van personen en van goederen worde gevorderd dan vermeld zal zijn in door Gedeputeerde Staten goedgekeurde tarieven; 5°. dat de dienst van het personenvervoer worde uit geoefend overeenkomstig de door Gedeputeerde Staten goedgekeurde dienstregeling; 6°. dat de eerste jaarlijksche bijdrage invorderbaar zal zijn den achtsten dag na den aanvang der exploitatie en de volgende bijdragen telkens een jaar later; 7°, dat voor eiken niet overeenkomstig de goedgekeurde dienstregeling volbrachten rit tot vervoer van personen en voor eiken rit minder dan het sub 3°. voorgeschreven minimum, 50 zal worden gekort, tenzij overmacht hebbe bestaan. Met betrekking tot het adres van J. Muller c.s., ambtenaar bij den provincialen waterstaat, om bij overlijden aan hiinne weduwen en weezen pensioen te verleenen, wenschen Gedeputeerde Staten diligent verklaard te worden. Ook wenschen Gedep. Staten diligent verklaard te worden ten aanzien van het adres van het bestuur der afdeeling Zeeland van de Vereeniging «Het Nederlandsch Rundvee- Stamboek", om een jaarlijksch crediet van 1100 gedurende drie jaren. Verder wordt door Gedeputeerde Staten voorgesteld in te willigen de aanvraag van den gemeenteraad van Biervliet om eeu renteloos voorschot tot een bedrag van ten hoogste ƒ26600, voor de bestrating met keien van wegen. Op het verzoek van ruim 120 landbouwers uit het land van Axel tot afschaffing van het tolgeld op de provinciale wegen in Zeeland, stellen Gedep. Staten voor, afwijzend te beschikken. Ierseke, 23 Oct. De mazelen breiden zich hier nog sterk uit. Op 't oogenblik zijn er ruim 500 lijders. Doordat de mazelen in het gezin van het hoofd van school II zijn uitgebroken, is die school gesloten. Op school no. I zijn nog 81 kinderen van de 330. Ook zijn er enkele gevallen van keelziekte en typhus. Het aantal kinderen, dat op 't oogenblik, wanneer er geen mazelen waren, pl. m. 330 bedraagt op school no. I, zal waarschijnlijk wel klimmen tot pl. m. 360. Men had gehoopt, dat de school wel vergroot zou zijn voor den winter, maar tot heden zijn de bouwplannen nog bij den Minister, dus van bouwen is voor den winter geen sprake meer. Sedert Januari van dit jaar is er een hulplokaal in gebruik, dat wel niet aan alle vereischten voldoet, maar toch een goede bergplaats is voor kinderen. Zieirikseee, 23 Oct. Heden werd alhier op het stadhuis de najaarsvergadering gehouden der Vereeni ging van Burgemeesters en Secretarissen op Schouwen ea Duiveland, die door 14 leden werd bjjgewoond. De Voorzitter, de heer Ch. vV. Vermrys, Burgemeester van Zierikzee, opende de vergadering op de gebruike lijke wpze en deelde mede, dat de heeren mr. D. van der Vliet, Wethouder van Zierikzee en F. D. A. baron van Boetzelaer, Burgemeester van Renesse, als lid waren toegetreden en de heer D. Hocke Dz. te Zonne- maire (Mon-Genie) zich als zoodanig had laten voor stellen (die later na ballotage werd aangenomen), waardoor de Vereeniging thans 25 leden telt. Verder deelde bjj mede, dat de heer N. W. Hocke, Burge meester van Kerkwerve, zijne benoeming als bestnnrslid heeft aangenomen en de betrekking van Secretaris heeft aanvaard, en deed verslag van zjjne bemoeiingen in zake het op te richten pensioenfonds voor Burge meesters, Secretarissen en Ontvangers in Zeeland. Tot bestuurslid werd herbozen de heer G. Aliog.s Seven- hujjsen, Secretaris van Duiveodjjke, die zjjne benoeming aannam. De begrooting voor 1894 w^rd vervolgens vastgesteld in ontvaog en uitgaaf op 50. Vóór dat werd overgegaan tot het behandelen der vraagpunten 5 en 6 van de agenda, bracht de Voorzitter in omvraag de wenscbeljjkbeid, betoogd door den heer Sevenhujjaen, om in dein 1892 vastgestelde formulieren voor de registers van den Burg. Stand enkele woorden in het slot der geboorte-akten te laten vervallen, waarvan de vergadering evenwel het nut niet inzag en die dus behouden bljjven. Na de pauze gaf de Voorzitter het woord aan den heer jhr. mr. J. W. D. Schuurbeque Boejje, tot inlei ding van het onderwerp: Hebben de Burgerljjke Arm besturen het recht van verhaal op de nalatenschappen van door hen ondersteunden In een keurig uitgewerkte rede, nagaande de verschillende artikelen der armen wet, kwam de inleider aan het slot zjjner rede tot de conclusie, dat de Burgerljjke Armbesturen volledig verhaal hebben op de nalatenschappen van de door hen ondersteunden. Niemand bracht daartegen eenig bezwaar in het midden; alleen werd de inleider nog enkele vragen gedaan, of ook de Diaconie-bestureu datzelfde recht baddeD, of onder de nalatenschappen ook waren te verstaan de te ontvangen gelden van een begrafenis fonds en of het verhaal ook kan geschieden op familiestukken en ljjfsieraden, die alle door hem be vestigend werden beantwoord. De Voorzitter dankte ten slotte den spreker voor zjjne inleiding en genome»} conclusie, die ook het ge voelen der vergadering bleok te zjjn, en gaf vervolgens het woord aan den heer Jan Snellen, Secretaris van Zierikzee, tot inleiding van het 6de punt op de agenda: Behoort bet proces-verbaal van vinding van een aangespoeld, ljjk te worden ingeschreven in het loopend register van overljjden De heer Snellen toonde de vraag ernstig overwogen te hebben en kwam op grond van het arrest van het Hof te 's Gravenhage van 28 April 1884, waarbp vernietigd werd de beslissing van de Rechtbank te Zierikzee van 17 Januari 1884 en alsnog de verbetering eener daarvan opgemaakte overljjdenB-akte in Duiven- djjke werd bevolen, tot de conclusie, dat niet bet proces-verbaal van vinding vau een aangespoeld ljjk, doch dat eene gewone akte van overljjden moet worden opgemaakt en ingeschreven in het loopend register van overly den. Deze conclusie gaf tot velerlei discussie aanleiding de heeren Boejje, van der Vliet en de Voorzitter konden zich daarmede niet vereenigen, terwjjl de heeren Sevenhujjsen, Boaman, Van Asperen v. d. Velde en meer anderen met de genomene conclusie instemden, en die ten slotte met meerderheid van stemmen werd aangenomen. De Voorzitter dankte den heer Snellen voor zjjne inleiding. Bjj het openen der vraagbus werden daarin 4 vragen gevonden, die in handen werden gesteld van de heeren Ch, W. Vermeys, mr. D. van der Vliet, C. J. Hocke Hoogenboom en L. A. van Asperen van de Velde, ter inleiding in de aanstaande zomervergadering, die wederom in Zierikzee zal worden gehoaden. Bjj het sluiten der vergadering bracht de Voorzitter dank aan de tegenwoordige leden voor hunne opkomst en voldoen aan den wensch, geuit in de vorige ver gadering, om door het werpen van vragen in de bus, te willen medewerken tot het belangrjjker maken der vergadering en zoodoende tot den bloei der Ver eeniging. Verplaatst de commies der telegrapbie 2de kl. H. F. C. Wildeman van Rozendaal naar Middelburg. De akte voor de zuivere toepassing van het corres pondentie en vertrouwdheid met het Systeem Stolze-Wéry, is verstrekt aan: Mevr. L. M. A. Pot-Meijer te Tholen, de H.H. P. v. d. Meulen, leeraar II. B. S. te Goes, P. van Hartingsveld, serg. te Harderwijk en G. O. Volkert te Amsterdam; en de akte tot het geven van onderwijs, correspondentieschrift Stolze-Wéry, aan den heer E. H. E. van Woelderen, oud-zee-officier te Rotterdam. Naar men verneemt, zou de regeering wel genegen zjjn in den bestaauden toestand, met betrekking tot de borgstellingen van aan het rjjk rekonplichtige ambte naren, wjjziging te brengen. Zierilczee, 24 Oct. In eene ledenvergadering van ons Departement der Maatschappij van Njj verheid, MaaDdag 23 October gehoaden, deed do Voorzitter, de heer Van der Vegt, eenige mededeëliogen omtrent de in M i gehouden tentoonstelling van Kunstnijverheid, waaruit bleek dat zjj door 526 personen bezocht werd, en bracht hjj dank aan de tentoonstellingscommissie voor hare jjverige bemoeiingen. Daarna bracht hjj een uitvoerig verslag uit over de dezen zomer te Utrecht gehouden Algemeete Vergadering, waarop hjj met mr. Van Geuns het Departement had vertegenwoordigd. Het onderwerp der Werkeloosheid werd in handen gesteld der Commissie van Algemeene Zaken, aan te vullen door het Bestuur met eenige buiten het Depar tement staande personen. Op voorstel van mr. Van Geuns werd aan eene speciale commissie opgedragen bet belargrjjk vraagstuk eener octrooiwet (in verband met het door de Regeering aan het Hoofdbestuur der Maatschappij toegezonden wetsontwerp) ter behandeling voor te bereiden. Tot leden dezer Commissie werden benoemd, behalve de voorsteller, de heeren J. A. de Brnyne en jhr. A. C. Röell. Zooals bljjkt uit eene in dit blad voorkomende advertentie, zullen dezen winter de zittingsavonden der Volksbibliotheek eiken Woensdag en Donderdag eehouden worden, en geopend worden Woensdag 1 Novemher a.s. Voor zooveel noodig de aandacht vesti gende op deze hoogst nattige en bloeiende instelling, drukken wjj den lezers op het hart dezen winter weêr veel en aandachtig te lezen, en de boeken heel zindeljjk te houden. De heer J. B. T. Hagenholtz, predikant te Axel, heeft een adres gericht aan den gemeenteraad van Amsterdam, waarin hp opkomt tegen de meer besproken wjjze, waarop daar tor stede de opgevangen honden worden afgemaakt, n.l. door verdrinking in een kar, die te water gereden wordt. Adressant acht deze manier zeer wreedaardig. Hjj verwpst naar Brussel, waar gas wordt toegepast, en herinnert aan bet aanbod der >Sophia-Vereeniging" om een verstikkingstoestel te verstrekken. Een beroep doende op de humaniteit van de leden, dringt de heer Hagenholtz erop aan, dat de raad een rechtmatige oorzaak van ergernis voor velen in de lande zal wegnemen. Wordt de door don gemeenteraad van Vlissingen vastgestelde regeling van de jaarwedden der onderwpze s door Gedeputeerde Staten goedgekeurd, dan bedraagt het minimum van dc jaarwedde dev-oude: wjjzers aldaar 550, met tweejaarljjkeche verboogingen van 50, tot een maximum van ƒ700; bjj het verkrjjgen of bet bezit der hoofdakte wordt de jaarwedde met 100 verhoogd. Bjj de loting voor de Nationale Militie te Tilburg is men gestuit op de volgende onregelmatigheid. Toen No. 72 J. A. Cljjzan werd afgeroepen, trad een jongen, die later bleek A. Dikmans te zjjn, vooruit en trok een dienstplichtig nommer. Daarop lootten ande e personen en toen A. Dikmans werd opgeroepen, wilda Cljjzen loten met de bemerking: >DikmaD8 heeft voor mjj geloot, nu zal ik het voor hem doen". Hierop is terstond met loten opgehouden, om de beslissing af te wachten over de vernietiging van de loten van No. 72 tot aan de schorsing. Twee lotelingen hebben terstond bjj Ged. Staten bezwaren ingedieud. Zierikzee, 24 Oct. Met genoegen maken wjj melding van onderstaanden Open Brief van het Bestuur van het Harmoniegezelachap iKucBt en Ee^" alhier. Wjj meeuen toch hieruit, te mogen opmaken, dat de oude spreuk>goed rond, goed Zeeuwecli" nog niet geheel verloren is geraakt, al mogen sommigen dit beweren. Ziekikzeb, 18 October 1893. Den Heer G. K. VAN AKEN, Kapelmeester van het he Regiment Infanterie t.e Amersfoort. Mijnheer Naar aanleiding van het verslag in de Muziekbode van den 1.1. gehoaden Maziekwedstrjjd te Tilburg, meent het Bestuur van het Harmoniegezelschap i Kunst en Eer" te Zierikzie, een krachtig protest te moeten doen hooren tegen de wpzewaarop daarin hun Directeur aan de kaak wordt gesteld. Gaat men toch de bespreking van de uitvoeringen der verschillende corpsen na, dan ziet meo, dat bjj vele de tempo's te langzaam waren, hetwelk daarom voor de jury nog geen beletsel was om aan die gezelschappen een prjja toe te kennen, al kwam er nog slechte stemming, onvoldoende bezetting en gebrekkig lezen bp. Van geen enkel gezelschap wordt echter de Directeur afzonderlpk genoemd, al kan ieder den schoen aan trekken die hem past, doch alleen bjj Zierikzee wordt die heer nog eens speciaal en met nadruk faire genomen. Naar onze meening, Mijnbeer 1 was het verschil in opvatting van het tempo tuaschen hem en de jury al ruimschoots voldoende door u toegelicht. Daaruit nog een persoonlpk verwjjt te distilleeren, achten wp zeer onverstandig od ongepast en wjj hebben bet dan ons ook tegenover onzen Directeur teu plicht gesteld, u onze meening daarover te doen kennen. Ons gevoelen is het, dat de jury zich waardig moet tooneu in hare critiek, en dat deze moet strekken om op te bouwen en niet om af te breken, omdat het laatste niet andera dan verbittering wekt en doet denken aan een parti- piis tegen een gezelschap of een Directeur. Wjj hebben de eer te zjjn: Het Bestuur van het Harmoniegezelschap „Kunst en Eer (get.) M. F. C. DE KA.TER, Voorzitter. J. T. BETHE, Secretaris. De stad Eckhuizeu is aangewezen voor de algemeene vergadering van >Schutlevaer" in Januari a.s. Te Aalsmeer i» overleden de beer G. B. Jong, die kort geleden zjjn 102a verjaardag vierde. Vóór eenige dagen maakten wp melding van een relletje, dat had plaats gehad voor de woning van een ingezetene op S;eeudjjk te Assen naar aanleiding van de meening van het publiek, dat bedoelde persoon in een al te intieme betrekking tot zjjn dienstbode had gestaan en niet genegen was haar te huwen. Bjj die gelegenheid beloofde de man aan het verzamelde publiek aan den wensch te voldoeD, hem kenbaar gemaakt door eenige afgevaardigden, die zich daartoe binnenshuis hadden begeven. Van voorbereidende maatregelen voor een buweljjk vernam men sedert eohter niets en het gevolg was, dat er Donderdagavond voor bedoeld huis weder een groot9 volksverzameling plaats had, die al zingende en joelende pressie op 's mans gevoelens trachtte uit te oefenen. Weder gingen een achttal afgevaardigden naar binnen. Een dezer bedankte ten slotte namens den man in quaestie het publiek voor het gezellig gezang, met verzoek Woensdag over acht dagen terug te komen, op welken dug de bruilolt gevierd zou worden en allen een borrel zoudeo ontvangen. Iutusschen waren een tweetal kleine ruiten ingegooid en was de maiéahauseéu ontboden, ten einde meerdere wanordelijkheden te voorkomen. Twee officieren der mariniers, die jl. Zaterdag te Nienwediep met een klein bootje waren uitgegaan om te jagen, werden door den stroom medegevoerd. Zjj keerden 's avonds niet terag. 's Nachts werden zjj echter gelukkig in de Balg drjjvende aangetroffen door de naar Wieringen bestemde blazerschuit W R 123, sohipper Bakker, die hen aan boord van zjjn vaartuig nam en behouden te Nienwediep terugbracht. Bjj eene gerechteljjke verkooping van een in beslag genomen inboedel van de wed. F te Hilvaren beek onder Tilburg deed, volgens daar heeracbend gebruik, niemand eenig bod, en werden de verschillende goederen door de familieleden teruggekocht. Twee paarden brachten te zamen 16 op, een twee-jarige stier f 6 enz., zoodat de onkosten op verre na niet werden goedgemaakt. Het voornemen bestaat in de uniformkleeding van de brievenbestellers en conducteurs der brievenmalen belangrpke verandering te brengen. Door kwaadwilligen is de dam, die in den Sloterdwarstocht te Haarlemmermeer ligt, doorgestoken, waardoor een gedeelte der geniewerken te Haarlemmer meer is ondergeloopen. Wat men onder de kachel van de oude huis houdster vond 1 De verkooping in de pastorie te Bergen was afge- loopen en het meubilair in andere handen overgegaan; alleen op de meidenkamer was nog een kachel aanwezig van de onde trouwe huishoudster. Ook dit voorwerp veranderde van eigenaar, doch wie schetst de verbazing der koopers, toen bjj de opruiming onder den aschbak op den vloer een blikken doosje werd ontdekt met de spaarpenningen der onde, een bedrag van 1000 aan papier en specie inhoudende. De eerljjke vinders besloten direct het geld aan de eigenares op te zenden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1893 | | pagina 1