ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 21 October 1893. Directeur-Uitgever J. WAALE. VERHUISD PUBLICATIE. COLLECTE Algemeen Overzicht NIEUWSTIJDINGEN. Yerschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prija per 3 maanden ia f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eena per week, f 10,per jaar. 50ste JAARGANG. No. 6374-. Advertentiën, van 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot dei Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierihzeesclie Nieuwsbode" van de Oude Haven naar de Poststraat, Wijk B, No. 44. .J. WAALE, Dir.-Uitg. »Zierikzee8ohe Nieuwsbode". Advertentiën, ingezonden stukken enz. kunnen aldaar, zoomede aan het Bureau hoek Schuithaven, bezorgd worden. tot vorming vau een ondersteunings- fonds voor behoofCgen, gorccji- tigd tot liet drogen vun liet Metalen Kruis ot de Citadel-Medaille. De BURGEMEESTER van Zierikzee, Gelet op eene circulaire van heb Hoofdbestuur der Vereeniging Trouw aan Koning en Vaderland" tot vorming van bovengenoemd ondersteuningefonds, daarbjj verzoekende, dat ook te dezer stede wederom eene algemoene collecte tot voormeld doel zal worden gehouden; Maakt bekend, dat op zjjne uitnoodiging eenige ingezetenen der gemeente zich bereid hebben verklaard, persoonlijk eene collecte te houden, welke zal plaats hebben op Dinsdag: den 31 Octo« ber 1©£>3, des middags 12 ure. Hp noodigt allen uit door het goven van milde bijdragen, het vormen en onderhouden van boven gemeld ondersteuningsfonds mogeljjk te maken en daardoor hunne sympathie te betuigen met het Btreven »van bovengenoemde Vereeniging". Zierikzee, den 20 October 1893. De Bargemeester voornoemd, Cu. W. VERMEIJS. der vorig© week. Het feit, dat voor heden ontwijfelbaar alle be schouwingen over buitenlandsche staatkunde be- beerscbt, is het bezoek van de Russische oorlogsvloot aan een Fransche oorlogshaven in de Middellandsche Zee. Wanneer de Franschen op niet al te luid ruchtige wjjze daarbij hun vriendschappelijke gevoelens voor Rusland uiten, dan is de verbroedering tusschen Franschen en Russen aan te merken als een zeer verblijdend verschijnsel, men zou kunnen zeggen als de oflicieele ijking van het tegenwicht, dat tegenover de schepping van het Drievoudig Verbond vanzelf is ontstaan. Voor de hechtheid van den Europeeschen vrede bestaat slechts één ware grondslagde gelijkheid der tegenstrijdige machten. Zonder twijfel zou men kunnen aanvoeren, dat, als er gemeenschappelijke belangen bestaan tusschen Franschen en Russen, die hen dwingen tot onder linge toenadering en tot evenwijdige staatkunde, dit niet afhankelijk zou zijn van vertooningen als te Toulon en te Parijs zullen plaats hebben; maar het is ook eenmaal bij de volkeren zoo gesteld, dat zjjeen zichtbaar teeken willen zien, dat hunne neigingen en hunne begeerten vertolkt. Zoolang er in Europa twee volkeren, Franscben en Italianen naast elkander wonen, waarvan het eerste rijk en het andere arm is, zoolang moet men zich niet verwonderen, dat aan het arme volk nu en dan de lust bekruipt om zich te goed te doen aan de schatten van den rijken buurman: Tegen over zulke booz6 neigingen nu, is de Fransch- Russische verbroedering ongetwijfeld een uitstekend geneesmiddel. En nu zullen we ook niet beweren, dat de Russen bij hunne vriendschapsbetuiging misschien ook niet eens een blik werpen op de goedgevulde beurs der Franscben, maar dan heeft dit toch meer plaats onder aanroeping van Mercurius, den god van den handel, dan van Mars, den god van den oorlog. De minder goede verstandhouding, die voortdurend tusschen Italië en Frankrijk heerscht, heeft het internationale vrede-congres, waarvan de jaarlijksche vergadering thans weder tot het ver leden behoort, in zijn laatste zitting doen besluiten een schrijven te richten tot de Fransche en Itali- aansche volksvertegenwoordigers in Kamer en Senaat, ten einde deze uit te noodigen alle pogingen in het werk te stellen tot verbetering der betrekkingen tusschen beide volkeren. Tevens is een brief gericht aan den heer Gladstone, waarin hem de wel sprekende woorden in herinnering gebracht worden, die hij aan de wenscheljjkheid van internationale scheidsrechten gewijd heeft, en ook verzocht wordt bij het Engelsche Parlement een wetsvoorstel in te dienen tot sluiting van een tractaat met andere staten, om alle onderlinge geschillen aan eene scheids rechterlijke uitspraak te onderwerpen. Dit voorstel wordt met ingenomenheid begroet. Alle kleinere Europeesche staten zouden zich onmiddellijk kunnen aansluiten en ook voor enkele grootere, als bijv. Spanje en Italië, zou het zeer wenschelgk zijn dit voorbeeld te volgen, waardoor het gebied van het ruw geweld meer en meer begrensd zou worden door de rechtsbanden tusschen de verschillende volkeren, die het zelf in hun macht hebben, deze handen steeds nauwer toe te halen. Op de volgende vergadering, die in 1894 te 's Gravenhage zal gehouden worden, zal o.a. een voorstel ter tafel komen, om de mogelijkheid te bespreken tot op richting van een permanent scheidsrechterlijk college tot oplossing van alle internationale geschillen. In Spanje staat eene gedeeltelijke wijziging van het ministerie voor de deur, zonder dat hieraan eenige politieke beteekenis te hechten valt. De Minister van Buitenlandsche Zaken, wiens aftreding reeds lang voorspeld werd, heeft zijne ontslags- aanvrage aan den Minister-President gezonden, op grond van zijn slechten gezondheidstoestand. De Minister-President, Sagasta, die tengevolge van zijn val nog steeds zijn kamer houden moet, zal zich waarschijnlijk schriftelijk met de Koningin-Regentes verstaan over eene onmiddellijke voorziening der opengevallen plaats. Vermoedelijk zal dan ook de Minister van Openbare Werken, die tijdelijk de funcliën van den Minister van Buitenlandsche Zaken waarnam, definitief met de laatste portefeuille worden belast, zoodat twee koninklijke benoemingen te wachten staan. De samenkomst der Belgische Kamer wordt met zeker ongeduld verwacht. De langdurige arbeid van de grondwets-herziening is afgeloopen; en er blijft nu nog slechts over, de kieswet met bet nieuwe beginsel van het algemeen en meervoudige kiesrecht in overeenstemming te brengen. Dit zal de eerste taak der Kamer moeten zijn in deze zitting. Volgens de grondwet moeten de Kamers den tweeden Dinsdag in November bijeenkomen de vergadering, die tegen den 17en October >iji bijeengeroepen, is dus een buitengewone. Naai* gemeld wordt, zal de zitting zeer kort zijn, daar de regeering het voornemen heeft, de nieuwe kies wet niet dadelijk in behandeling te doen nemen, maar commissoriaal te maken. De Kamer en de Senaat zullen kennis krijgen van het ontwerp en te zamen eene commissie moeten samenstellen. De kieswet zal dus op dezelfde wijze worden behandeld als de grondwets-herziening. Eene vlugge wijze van werken is dit zeker niet. Met belangstelling ziet men het wetsontwerp te gemoet, dat door den Minister Beernaert is samengestelden men bereidt zich reeds voor op eene buitengewone begunstiging van het platteland, dat de meeste clericale kiezers telt. In dat geval zal de aanneming ervan nog heel wat strijd kosten; evenwel het ontwerp is nog niet hekend, en elk oordeel dus voorbarig. De Oostenrijlesche Premier, Graaf Taaffe, heeft geheel onverwacht en tot niet geringe verbazing van alle partijen in het Parlement een kieswet ingediend, die een kiesrecht invoert, dat wel niet gelijk voor allen noch rechtstreeks is, maar toch bijna algemeen heeten mag. Volgens de tegen woordige regeling worden de 353 afgevaardigden van den Rijksraad verkozen door 4 groepen van kiezers. Het groot grondbezit zendt 85 afgevaardigden naar het Parlement; de Kamers van Koophandel ver kiezen er 21; de bewoners van de steden, die minstens 5 gulden in de directe belastingen betalen of het kiesrecht voor een der landdagen bezitten, verkiezen er 117; terwijl de 4e groep, de platte landsgemeenten 130 vertegenwoordigers afvaardigen terwijl bij de laatste groep de verkiezing evenals bij de steden aan het betalen eener zekere som in de directe belastingen is verhonden en dan in twee trappen geschiedt. In het nieuwe ontwerp behoudt Graaf Taaffe deze 4 groepen of „Curiön" en eveneens de cijfers van het voor elke groep vastgestelde ledental; hij wil aan de plattelandsbevolking geen rechtsfcreobschev vertegenwoordiging toestaanmaar bij breidt tege lijkertijd de grenzen van het kiesrecht zóó uit, dat de onvermogenden en minvermogenden in dichte drommen de rijen der kiezers komen versterken uit de derde en de vierde Curiezoodat het aantal kiezers in het geheele rijk met minstens 3 millioen zal worden vermeerderd. Zoo iets had men waarlijk niet kunnen denken, dat ooit in Oostenrijk ge schieden zou, waar men volgens het traditioneele gezegde, altjjd eenige denkbeelden ten achter is, en dat men nu in de voorste gelederen ziet der staten, die aan het volk in zijn geheel deel of invloed in de regeering toestaat. Engeland. London, 18 Oct. Volgens een hier ontvangen particulier telegram is de toestand te Rio de Janeiro niets veranderd. Al de verhalen van vernieling van gebouwen en van plundering zjjn verzonnen. De partjjen wachten het resultaat af van de aanstaande verkiezingen. Italië. De luchtreiziger kapitein Charbonnet huwde verleden week een meisje uit Tutjjn en het jonge paar besloot de wittebroodsweken door te brengen met het maken van nitstapjes in eenen luchtballon. Een nieuwe ballon werd daarvoor vervaardigd en als huwelijksgift der bruid aangeboden. Het eerste uitstapje liep goed af. Den volgenden dag steeg het jonggehuwde paar met eenen vriend opnieuw op, met het plan om de Alpen over te steken en op Fransch grondgebied neer te dalen. De ballon werd echter door eenen orkaan met groote kracht tegen eene gletscher van de Cairamella-toppen stukgeslagen; de reizigers kwamen er heelhuids af, en bleven den eersten nacht op de sneeuw en het jjs. Den volgenden morgen besloten zjj te beproeven van den berg af te dalen. Charbonnet ging voorop en verdween, na nog niet ver gegaan te zyn, in eene spleet. Zyne vrouw en zyn vriend bleven den geheelen dag en den volgenden nacht om de plek ronddwalen. Den volgenden morgen verliet de vrouw den vriend, die ook gevallen was en zich erg bezeerd had, zoodat hy niet van de plaats kon, en bereikte in eenen toestand van geheele uit putting de hut van eenen bergbewoner. De vriend werd nu opgezocht en in de hut gebracht en den volgenden dag ging eene expeditie uit om het ljjk van Charbonnet te zoeken, dat eindeljjk gevonden werd met verbrjjzelden schedel en gebroken ledematen. Frankrijk. De regeering heeft besloten de begrafenis van maarschalk Mac-Mahon op staatskosten te doen plaats hebben. Zoodra de tjjding van het overly den van den maar schalk op het Elysée ontvangen was, heeft de president der republiek het volgende telegram aan zjjne gemalin gezonden »Tot mjjn diep leedwezen verneem ik, dat Frankrjjk een zjjner roemrjjkste zonen verloren heeft op een oogenblik, dat zyn vaderlandsch hart goed zou gedaan hebben. Gelief de betuiging mjjner oprechte deelneming in uw groot verlies te ontvangen". Duitschland. Te Liebenzeel in Wurtemburg is in den nacht van Zaterdag op Zondag een afschuwelijke misdaad begaan, waarvan als slachtoffer viel de eigenaar van het ïHotel du Lion", Faas genaamd. Om één uur 's morgena werd een der bedienden gewekt door juffrouw Faas, die hem mededeelde, dat haar man van de trappen gevallen was. Ook de ouders liet zjj onmiddellijk daarna wekken. Iatusschen bleek, dat de wonden die het Ijjk vertoonden, eer aan een misdaad moesten doen denken, dan aan een ongelukkigen val, zoodat juffrouw Faas zich al zeer spoedig in verzekerde bewaring bevond. De ongelukkige hotelhouder had aan het hoofd zeven wonden, waarvan er enkele met een stomp werktuig moeten zyn toegebracht en anderen met een bjjl. Ook de hand van het slachtoffer bleek gewond te zyn, terwjjl vastgesteld werd, dat de meeste wonden met een byl moeten zyn toegebracht. Het wapen stond op zyn plaats met bloedvlekken. Des nachts was de sohort van joffrouw Faas gewasschen, doch dit belette niet, dat ook deze bjj nader onderzoekjnog sporen van bloed vertoonde. Faas was iemand van een opvliegend karakter die vaak zyn vrouw mishandelde, terwjjl van de vrouw in de gemeente niet het geringste kwaad bekend was.. Belgii e. De vorige week kwam een deftig heer, naar de uit spraak van het Fransch te oordeelen een Engelschman, in den winkel van den juwelier Hemelrjjk te Antwerpen en kocht voor 520 francs een broche met juweelen, welke hjj a comptant betaalde, zich voorbehoudende het gekochte te kunnen ruilen, indien het zjjne dochter, gelyk bjj zeide, niet beviel. Was dit wel het geval, dan was het zyn plan nog meer inkoopen te komen doen. Inderdaad keerde hy Zaterdagmiddag, in gezel schap met een ander, terug, maar op een tydstip dat de heer Hemelryk niet thuis was. Diens echtgenoote stond de heeren te woord, die zich een groot aantal zaken van waarde lieten vertoonen, maar geen kenze konden doen. Toen zy den winkel verlaten hadden, miste mevrouw Hemelryk een aantal sieraden, ter gezamenlijke waarde van omstreeks 30,000 francs. De heer Hemelryk, kort daarop thuiskomende, deed teratond aangifte van den diefstal bjj de politie en begaf zich daarna naar de afvaart der Harwich-boot, welke te 5 uur 40 minuten van Antwerpen naar Londen vertrekt. Maar toen hy onder de passagiers tevergeefs naar de dieven gezocht had, spoorde de heer Hemelryk terstond per sneltrein naar Brussel, ten einde hen te zoeken onder de reizigers, die over Calais—Dover naar Engeland vertrokken. En, jawel, aan het Zuiderstation gekomen, zag de heer Hemelryk, die de aanwezige politie vooraf gewaarschuwd had, aan het raampje van een coupé lo klasse den persoon staan, aan wien hy den vorigen dag in zyn winkel de broche verkocht had. Hy wenkte de politie, sprak den Engelschman aan en toen hjj het portier opende, zag hy juist dezen met zjjnen kameraad door het andere portier ver- dwjjnen. Toen begon een jacht over het stations- emplacement, tusschen en onder de treinen door, terwjjl de beide dieven stuksgewyze de juweelen en andere geroofde kostbaarheden lieten vallen. Ten slotte werden beiden gepakt, maar zonder dat zy van elkaar wisten of het den ander niet gelakt was te ontkomen. De politie en het spoorwegpersoneel hielden zioh daarop nog geruimen tjjd bezig, met lantaarns naar de verstrooide kostbaarheden te zoeken, waarvan zy een groot aantal, ter gezamenljjke waarde van om streeks 12,000 francs, vonden. De heeren gauwdieven noemen zich Walter Franklin, geboren op Jamaica, en William Pollaert, geboren te Melbourne; de eerste, die bjj zjjoe arrestatie 522 francs op zak had, heeft den diefstal terstond bekend, naar men vermoedt om misschien aan confrontaties te ontkomen, waaruit bljjken zou, dat hjj nog andere soortgelijke diefstallen op zjjn kerfstok heeft staan; de politie althans meende in hem een sedert 3 jaren tevergeefs gezochten juweelen- dief te herkennen. De tweede daarentegen, die 1762 francs in den zak had, ontkende alle medeplichtigheid aan den diefstal, ja beweert zelfs den anderen gauw dief niet te kennen. Nederland. Sittard, 17 Oct. Alhier had eergisteren de jaarljjksche loting plaats voor de Nationale Militie, en zooals bjj zulke gelegenheden al te vaak gebeurt, er heeft hier bloed gevloeid. Een loteling, in den morgen het ouderlyk huis in alle vreugde verlaten hebbende, wordt na den middag zielloos ternggebracht. Geheel het volk was als verstomd bij het aanschouwen van dit afschuwelijk schouwspel. De ongelukkige ia zekere Daniëla en is door een omlooper Blokpoel met een mes in het voorhoofd geslagen, zoodat de schedel gespleten werd. Het ongeluk had plaats circa twee uren en te half vjjf kon dr. Klinkenberg den dood constateeren. De dader zit achter slot. Amstcrdani, 14 Oct. Heden ochtend is een brutale flesschentrekker, een zeke Sterrevits, uit zijne woning in de Noorderkerkstraat gehaald en in verzekerde bewaring genomen. Verscheidene firma's waren in den laatsten tijd reeds door S. bedrogen; alles was van zijne gading: spek, aardappelen, horloges en dergel., vooral horloges, zware gouden remontoirs met dito ketting. Zoo kocht hij Zaterdag avond bij den juwelier Bosch in de Damstraat een horloge met ketting, ter waarde van f 65. De heer Bosch vergezelde den man naar zijne woning om betaling te ontvangen; daar aangekomen, was de man echter in eenen oogwenk spoorloos verdwenen met het horloge." De heer Bosch begreep, dat hij in de val was geloopen en dat er weinig aan de zaak te verhelpen zou zijn. Hij vertrok dus. Gisteren avond werd de goudsmid van den Broeke in de Oude Doelenstraat mede Sterrevits slachtoffer, die bij hem op dezelfde wijze een remontoir met ketting voor f 92 had gekocht. Aan den ingang der woning rukte S. hem het étui uit de hand en verdween op zijne kamer, waar de politie hem later te bed vond liggen, doch hem niet kon arresteeren. Men bezette alle uitgangen, terwijl de voordeur werd toegespijkerd, dit alles in afwachting van het oogenblik, dat de noodige formaliteiten zouden zijn vervuld, welke aan eene behoorlijke inhechtenisneming moeten voorafgaan. En dit oogenblik was heden ochtend eindelijk gekomen. Men schrift uit Amsterdam vau Dinsdag 1.1.: De herhaalde grove beleedigingen, welke de verslag gevers bet laatste jaar in socialistische vergaderingen hadden te verduren, zjjn oorzaak dat sinds eenige maanden de pers op geen dier vergaderingen meer verschjjnt. Toch blyft -voor de verslaggevers de taak over acht te geven op het straatrumoer, dat op vele vergaderingen volgt en vooral heden, na afloop eener vergadering, waar Domela Nieuwenhuis en Van Kol het woord voerdeD, was dit geen benydenswaardige taak. Aan vankelijk scheen de menigte, welke dezen avond talryker was dan anders, er in te slagen de politie te ontloopen; telkens werd een nieuwe koers genomen, zoodat de eerste politie-afdeeling bjj de Blauwbrug moest halt houden, niet wetende waarheen de vogels waren gevlogen. Dezen hadden ondertusschen over de nieuwe Amstelkade achter de Zwanenburgerstraat de Staalstraat bereikt en naderden door de Doelestraat de Kalverstraat. Tot aller verbazing was ook het politiebureau in het oude gymnasium sterk bezet. Terstond werd een detachement afgezonden, dat in de Kalverstraat een der aanvoerders arresteerde. Ge makkei jjk ging dit niet, want de vrienden weerden zich zoo, dat de sabel gebruikt moest worden, om den arrestant te behouden. Een deel vluchtte, maar anderen hielden stand. Eerst toen de politie versterkt was, werd ruimte gemaakt, door den stoet te Bplitsen. Yelen werden in de richting naar het Spui gedreven, waar ongelukkig genoeg zooals byna altjjd een reusachtige steenhoop staat, bestemd voor het groote bouwwerk naast de Luthersche kerk. Terstond verried het vallen van steenen, dat de rumoermakers de gelegenheid niet ongebruikt hadden gelaten. Een oogenblik dienden de steenhoopen zelfs als barricades, welke de aanvallers tegen de sabels der politie beschermden. Lang duurde dit natuurljjk niet, want de politie trok den steenhoop, welke een groot deel van de Noordzyde van het Spui beslaat, om, en spaarde haar sabels niet; vooral een paar jongens, die tusschen de steenen stonden, maakten goed kennis met het wapen der politie-agenten, die zeer verbitterd waren door den aanval, aan welken zjj hadden blootgestaan. Over het algemeen hadden de inspecteurs hun man schappen goed in de hand. Aan het bevel om niet te slaan wanneer niet gegooid werd, voldeden de agenten. Maar ongelukkig hadden zy maar al te veel aanleiding hun wapen te gebruiken. Na een half uur scheen alles afgeloopen, althans klonk het bevel >doorloopen 1" nu eens in het algemeen, dan weder tegen enkelen. Tot de laatsten behoorde Van Kol (meer als Riënzi bekend). Deze bleef, ondanks herhaalde waarschuwingen, het middelpunt van een samenscholing, en werd daarop gearresteerd, evenals de dame, die in zjjn gezelschap was. Nauwelyks was bekend, dat deze partijgenoot werd opgebracht, of de socialisten snelden toe, en bestookten de agenten met steenen. Bjj toeval kwam op dit oogenblik versterking der politie, welke terstond met de sabel zorgde voor den aftocht van hun collega's en arrestanten. Naar allezjjden werd geslagen, en toen eerst schenen baldadigen en nieuwsgierigen er genoeg van te hebben. In het geheel zjjn zes zeven arrestanten gemaakt. Voor zoover bekend is, werd slechts één persoon, een jongen, zoo gekwetst, dat opneming in het gasthuis noodig was. Licht gekwetst werden eohter velen. In den loop van de vorige week moet het te Amsterdam aan de jjverige nasporingen der recherche gelakt zyn de hand te leggen op een vjjftal vrouwen, dat door dagelijkschen diefstal van allerlei goederen elders in ons land een manufactuurwinkel, van de beste en meest gewilde zjjden en andere stoffen, dreef. Aanleiding tot ontdekking van dit vjjftal dieveggen moet geweest zyn een woordentwist, waar bjj ver- wytingen gedaan werdendie door buren werden opgevangen. Twee harer werden, na in een winkel op den Nieuwendjjk eenig goed gekocht en betaald te hebben, door een rechercheur op het Rokin vrjj ruw toegesproken met de woorden: »Ziezoo kat, nu heb ik u eindelyk te pakken", waarop een harer, van schrik, onderscheidene grootere en kleinere goederen liet vallen, die zjj onder haar mantel verborgen had en waarvan geen herkomst kon worden opgegeven. Bjj huiszoeking werden vele andere gestolen manufacturen gevonden. Dagelyks komen bestolen kooplieden aan 't bureau, om naar vermiste goederen navraag te doen; onder hen behoort ook een groothandelaar in zjjde uit de Kalverstraat, wien voor niet minder dan 600 aan zjjde in eenige weken werd ontstolen. Door den heer Charles de la Mar, tooneel-directeur te Amsterdam, die tijdens de kermis te Nijmegen met zijn gezelschap aldaar voorstellingen gaf, is bij de bevoegde autoriteit een aanklacht ingediend tegen eenen ambtenaar der rijkstelegraaf te Nijmegen, door wien hij bij het aan bieden van een telegram grovelijk beleedigd zou zijn en door wien hem het aangeboden telegram en het geld voor de voeten moet zijn geworpen, terwijl die ambtenaar weigerde het telegram te verzenden. TTtreeïit, 18 Oct. Een agent der Fransche regeering, die sinds verscheidene weken alhier vertoeft om inkoopen te doen van fourage voor het leger, heeft verleden week op zeer onaangename wjjze kennis gemaakt met ons recht. Ongeveer 24 uren heeft hjj in de gevangenis gezeten! Door bemiddeling van den Franschen consul te Amsterdam kreeg hy eindelyk zjjne vryheid terug. Vanwege de Fransche regeering moet eene klacht bjj de onze zyn ingediend en de agent zelf schjjnt een civiele actie te hebben ingesteld. Binnen kort zal men wel meer over deze onverkwikke lijke zaak hooren en de namen der personen vernemen, die er bjj betrokken zyn. 'S Gravenhage, 19 Oct. De Tweede Kamer hield gistermiddag een korte zitting. De ingekomen mededeeling omtrent het orerljjden van den heer Poelman zal met een brief van rouwbeklag worden beantwoord. Ingekomen is 't ontwerp tot ondersteuning van 't weduwen- en weezenfonds voor Indische officieren. 's Gra-venlxag:©, 19 Oct. Tweede Kamer. Voor het wetsvooratel-Hartogh tot wjjziging van het wetboek van burgerljjke rechtsvordering is besloten een com missie van voorbereiding te benoemen. De heer De Ras interpelleerde de regeering over het gevaarljjk Bpoorwegvak bjj Bande, vroeg of de technici en geologen eenstemmig waren over het herstellings werk, of de rapporten gepubliceerd kunnen worden en of het niet beter is de Ijjn te verleggen om den Kruisberg heen. De Minister antwoordt, dat de herstellingswerken berusten op de rapporten der technioi en geologen, die het in hoofdzaak eens zyn. De rapporten zal by overleggen met het eindrapport van den raad van toezicht op de spoorwegen. De heer Schepel wjjdde een woord van hulde aan de nagedachtenis van Dr. Poelman. De Kamer heeft aangenomen wetsontwerpen ter vrijstelling van belasting van eenige buitenlandsche goederen tot afschaffing van de rechten van registratie en acte van afstelling en beëediging van ambtenaren en wjjziging van de wet op de kanselary-regeling. Uitgesteld is het wetsontwerp tot wjjziging van de pensioenwet der burgerljjke ambtenaren. De Kamer is daarna op reces uiteengegaan. Goes» 19 Oct. Door het Amsterdamsche tooneel- gezelschap Gebr. van Lier, zullen in de Schouwburgzaal der Sociëteit van Ongenuchten Vrjj, drie abonnements voorstellingen worden gegeven, n.l. op 26 October, 23 November en 25 Januari. J. K. van Wjjngen, leerling der 4e klasse van de normaallessen alhier, verwierf te Dordrecht de acte voor vrjje- en orde-oefeningen. Ierseke. Tot gemeente-veldwachter is benoemd A. Slotboom, agent van politie te Bergen op Zoom. Biezeling:©. 18 Oct. Wegens de vele gevallen van mazelen is de Bchool alhier voor onbepaalden tjjd gesloten. De handel in aardappelen begint levendiger te worden dan tot hiertoe het geval geweest is. De vorige week werden enkele waggons geladen tegen 1,50 en 1,60 per H.L., deze week werd reeds ƒ1,75 besteed. Het plukken van appelen en peren is ook geëindigd» De prjjzen stegen in de laatste dagen van 1,50 tot I 1,90 per H.L.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1893 | | pagina 1