J. A. de Graaff, INSPECTIE ADVERTENTIE,'Ni. Meubilaire- en Huishoudelijke Goederen, HERBERGT de verdediging ter zitting was gebracht een schuur in miniatnar, eene getrouwe afbeelding van de in aan- bouw geweest zijnde en ingestorte sohuar op der ware grootte. De deskundigen vanwege het Openbaar Ministerie gehoord, hielden zich aan het door hen opgemaakt en aan de rechtbank ingezonden schriftelijk rapport. Zy herhaalden, dat het ontbreken der in de dagvaarding bedoelde zwiepingen het instorten der schuur hebben tengevolge gehad, terwjjl een der deskundigen, op de tot hem vanwege de verdediging gerichte vraag, ant woordde dat, wanneer van een hoos in deze sprake was, de schuur was verplaatst geworden, hetgeen nu niet is geschied. De vanwege de verdediging gehoorde deskundige J. A. Frederiks, architect te Middelburg, sprak in tech nische termen de meening der vorige deskundigen tegen en meende, dat beklaagde geen schuld heeft aan 't instorten der schuur. Bjj de nog gehoorde deskundigen déchargo be stond de meening, dat, zelfs al waren de zwiepingen aangebracht, een windhoos toch eene instorting zou heb oen kunnen veroorzaken. De beklaagde beweerde door de aangebrachte wind- banden genoegzaam voorzorgsmaatregelen te hebben genomen en zich bewast te zjjn door aanwending van nieuw touwwerk enz. genoegzaam bewjjs te hebben gegeven het werkvolk voor ongelukken te hebben willen beveiligen. De vordering van het O. M. luidt drie maanden hechtenis en openbaarmabiog van bet vonnis, opdat het publiek ote welk een bouwmeester beklaagde is en er voor wake hem schuren te laten maken, opdat niet nog meerdere slachtoffers gemaakt worden. De verdediger beweerde, dat do instorting slechts het gevolg was van een hevige natuurkracht en con cludeerde tot vrijspraak. De Arrondissements-Rechtbank te Middelburg heelt in hooger beroep behandeld de zaak van den heer B. Q., koopman en lid van den gemeentoraad te Goes, die door den kantonrechter veroordeeld was tot f 50, subs. 14 dagen heohtenis, wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde als bedrijf. De Recht bank heelt den appellant ontslagen van rechtsvervolging, omdat zjj, de meening deelende van den verdediger Mr. C. Lucasse, dat den beklaagde geen strafbaar feit is ten laste gelegd, aangezien do dagvaarding niet inhoudt dat fay den geneeskundigen raad of bijstand heeft verleend als beroep of als bedrijf. Op 20 October a.s. zal voor de rechtbank te Middelburg worden behandeld de zaak van J. P. te Wilhelminadorp, beklaagd van vervalsching en ver duistering, in zjjn voormalige betrekking als brieven gaarder en postbode aldaar, gepleegd. In die zaak zullen 16 personen als getuigen optreden. KERKNIEUWS. Beroepen by de Herv. Gem. te Oad-Vosmeer ds. J. G. V. Meinschke te Raamsdonk. Het beroep uitgebraoht op ds. Wielinga te Krui- ningen naar de Herv. Gem. in bet voormalige Delfshaven, is door het classicaal bestuur onwettig verklaard, zoodat eerst eene vacature in het kiescollege moet worden aangevuld. Gemeenteraad van Zierikzee. Zierilrzee, 9 October. Iu de heden namiddag gehouden vergadering van den Gemeenteraad waren alle leden tegenwoordig. De heer Mr. A. J. F. Fokker, herkozen lid van den Raad, werd dadelijk na de opening der vergadering als zoodanig beëedigd en geïnstalleerd. Na de voorlezing en vaststelling der notulen van de vorige vergadering, werd ter voorziening in de betrekking van Wethouder, opengevallen tengevolge de aanvaarding van het ambt van Rechter in de Arrondissements-Rechtbank alhier, door den heer Jhr. Mr. J. W. D. Schuurbeque Boeije, benoemd de heer Mr. D. van der Vliet met 8 stemmen. De heeren Mr. A. J. F. Fokker en Mr. H. C. Moolenburgh verkregen ieder 2 stemmen, en de heer J. Franse 1 stem. De benoemde verklaarde binnen den bij de wet bepaalden tijd te zullen verklarep of hij die benoeming aanneemt. Voorts werden medegedeeld eenige ingekomen stukken, houdende goedkeuring van het le suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag voor 4893, de rekening der d.d. Schutterij over 1892, 3 berichten van de aanneming van benoemingen, alsmede het procesverbaal van de gedane opneming der boeken en kas bij den Gemeente«Ontvanger. Goedgekeurd werd een gewijzigde begrooting voor 1893, ingezonden door Regenten van het Burger-Weeshuis. Aan de heeren mr. P. L. van Eeten, J. Guntcr en L. Paret, werd wegens vertrek uit de gemeente afschrijving van hoofdelijken omslag over 1893 verleend. Aangenomen werd een voorstel van Burgem. en Weth. tot af- en overschrijving van - en op een post der gemeente- begrooting voor 1893. Aan den heer mr. J. H. C. Horch werd wegens vertrek uit de gemeente eervol ontslag verleend als lid der Plaatse lijke Schoolcommissie, onder dankbetuiging voor de door hem als zoodanig aan de gemeente bewezen diensten. Goedgekeurd werdende begrootingen van het Burgerlijk Armbestuur en der d.d. Schutterij, alsmede de raming van de kosten der Brandweer, allen voor 1894, terwijl aan liet Burgerlijk Armbestuur voor dat jaar eene subsidie van f 11592 werd verleend. De prijs van het gas voor 1894 werd bepaald op 7 cent per M3. Behandeld werd de gemeente-begroot ing voor 1894. Zij werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 122348,82s. Vóór de stemming over de begrooting in haar geheel, besprak de heer de Looze het denkbeeld, om aan de leden van den Raad een presentiegeld toe te kennen, wat z. i. niet ongewenscht was. De heer Moolenburgh opperde daar tegen bezwaar. De bespreking had geen voorstel ten gevolge. Herbenoemd werd als lid der Commissie voor de Straf verordeningen en als lid der Commissie van Fabricage, de heer mr. A. J. F. Fokker. Nadat de heer van den Bout aan het einde der zitting nog eene interpellatie tot Burgem. en Weth. had gericht, wegens het niet doen uitdiepen van gemeentewege van de drinkput buiten de Zuidhavenpoort en de heer Houwer eveneens daarover zijne afkeuring had te kennen gegeven, sluit de Voorzitter de vergadering. Haagsche Brieven. 's Gravenhage, 6 October. Dittnaal heeft de wets voordracht, die een nadere regeling van den suikeraccijns beoogde, minder de gemoederen warm gemaakt dan twee jaar geleden een soortgelijk wetsontwerp. En toch is inderdaad het thans door de Tweede Kamer met schier algemeene stemmen aangenomen wetje voor de beetwortelsuikerfabrieken van veel grooter nadeel dan dat van 1891. Toen werd hun alleen een extra-omslag opgelegdvoor het geval dat de accijns zeker bedrag niet zou bereiken. Thans geschiedt dit evenzeer, maar wordt tevens de aanslag zelf verhoogd. Met andere woorden om de 8V2 millioen te bereiken, die de suiker-accijns geacht wordt te moeten opbrengen, opende de Minister een nooddeur. Thans zet hij de nooddeur open, maar verwijdt tevens de gewone deur. Van waar dit verschil tusschen nu en 1891 in de wijze waarop het ontwerp is ontvangen? Mij dunkt alleen daarvan, dat er nu minder kans bestaat voor den landbouw om de dupe te worden van den wettelijken maatregel, omdat het oraslagvrije cijfer der productie verhoogd is en er dus minder reden bestaat voor de fabrikanten om de cultuur van bieten te gaan beperken. Gaarne had dan ook de Zierikzeesche afgevaardigde, de heer Van Kerkwijk, dat cijfer nog verhoogd willen zien, en hij zou daartoe zeker een amendement hebben voorgesteld, indien niet de Minister die verhooging had bestreden op grond dat ze niet noodig was, daar er veel meer kans bestond dan in 1891, dat de S'/o millioen accijns zonder extra-omslag zullen worden bereikt. liet Landbouwcomité heeft dan ook in zijn adres aan de Kamer geen bezwaar gemaakt tegen de onveranderde aanneming der wet, maar die zelfs aanbevolen, omdat zijns in ziens de landbouw er slechts door kan winnen als de protectie der beetwortelsuikerfabrikanten langzaam vermindert en de landbouw onafhankelijk wordt gemaakt van de fabrikanten. Ook in de gevoerde discussies bleek do algemeene gezindheid op enkelen na die zeer na bij de industrie betrokken zijn om ten langen leste toch een einde te maken aan ons suiker-accijns- stelsel. De Minister heeft in het nu aangenomen wetje de gelegenheid gekregen om in de fabrieken zelf controle, uit te oefenen en zich dc noodige inlichtingen te verschaffen om een definitieve wijziging van de wet op den suiker-accijns te kunnen voorbereiden. Zijn plan is die definitieve regeling einde 1895 of begin 1896 in te dienen en deze tijdelijke regeling duurt dan ook slechts tot het einde van 1896. Alle pogingen om haar duur te verlengen zijn mislukt, vooral uit vrees dat men anders de indiening der definitieve wet zou vertragen. Men kan dus gerust als resultaat van de debatten beweren, dat //die schone Tagéii von Aranjuez" voor de suikerindustrie voorbij zijn. Ze worden hoe langer hoe meer beperkt in liet maken van overpanden en in de toekomst zal nog beter dan nu gezorgd worden, dat de schatkist niet onthouden worde wat haar feitelijk toekomt. Mochten dientengevolge enkele fabrieken moeten sluiten, hel denkbeeld om de landbouwers zelfs langs coöperatieven weg te maken tot bereiders van suiker uit hun eigen product, wint moer en meer veld en zal wellicht in de toekomst het aangewezen middel zijn om de zoo belangrijke cultuur in stand te houden. De Tweede Kamer heeft na de behandeling der suikerwet het onderzoek der begrootingen in de afdeelingen ter hand genomen, zoodat zij in den eersten tijd weinig of geen openbare zittingen zal houden en zij daarna tot diep in November vacantie zal gaan houden. Dat de begrootingen dit jaar veel zullen opleveren raag betwijfeld worden. De financiën zijn vrij goed, de koloniale vraagstukken sluimeren, groote buitenlandsche quaestiën zijn er niet en de binnenlandsclie politiek wordt beheerscht door de hangende Kieswet, die, op zijn vroegst, eerst in Februari haar beslag zal kunnen krijgen. Intusschen heeft de Eerste Kamer, door aan neming der faillissementswet en der bedrijfsbelasting, het actief van de arbeidsbalans dezer Regeering verhoogd. Inderdaad mag de tegenwoordige Regeering gerekend worden tot de meest werkzame Kabinetten van de latere jaren en indien haar aanblijven verzekerd is, kan er nog veel meer goeds worden verwacht. Ook ten aanzien van hare benoemingen mag deze Regeering zich in veler instemming verheugen, na herhaaldelijk mannen van beteekenis uit de kringen van de oppositie te hebben benoemd tot gewichtige betrekkingen, zonder daarom hare eigen geestverwanten te vergeten, heeft zij nu weder den gewezen Minister van Justitie Ruijs van Beerenbroek belast met de leiding der provincie Limburg. De heer Ruijs, een degelijk en kundig man, heeft zich, gelijk men zicli zal herinneren, als kamerlid wel wat onmogelijk gemaakt door zijne verklaringen over de legerwetBergansius tijdens zijne verkiezing, die moeiclijk rijmden met zijn houding als bewinds man in het Ministeriewaarin ook Minister Bergansius was gezeten. Thans kan hij, bevrijd van alle parlementaire zorgenuitrusten als Commissaris der Koningin au seü de sa familie want een geboren "Limburger en goed katholiek, mag hij de Limburgers wel als leden zijner familie beschouwen. Een ander staatsman, die eenmaal een belangrijke rol speelde, is dezer dagen van het wereldtooneel afgetreden. De oude heer Elout van Soeterwoude was een voortreffelijk mensch en een zeer orthodox Christen, en heeft in die qualiteiten aan maat schappij en antirevolutionaire geestverwanten groote diensten bewezen. Als kamerlid werden zijne adviezen gaarne aangehoord en in het laatste tijdperk van zijn parlementaire loopbaan, toen hij op hoogen leeftijd nog in ons Hoogerhuis zitting nam, onderscheidde hij zich door den heer Fransen van de Putte te verdedigen tegen de verwijten dat deze roekeloos en onnoodig den Atjehoorlog heeft aangevangen. Volgeling van Groen van Prinsterer, aarzelde hij niet met beslistheid op te komen tegen de liberale Schoolwet en protesteerde aan Koning Willem II f het bekende adres tegen de wet Kappeijne. Zooals ik hierboven reeds aanstipte, is de binnen- landsche politiek op liet oogenblik sluimerende. Toch deed zich in de laatste dagen een aardige episode voor, die waard is herdacht te worden, liet gold een onteigeningswetje voor de verbinding der beide stations te Rotterdam, een verbinding waarop sedert jaren was aangedrongen en waarvan het gemis dikwerf aanleiding heeft gegeven tot zeer gewichtige debatten. Bij de behandeling nu bleek dat deze verbindingslijn slechts 19 Ion zou kosten, ofschoon de Minister Ilavelaar bij de spoorwegovereenkomston had gerekend op een uitgaaf van 4 it 5 millioen. Nu zou men zeggen: des te beter, hoe minder, iioe liever. Doch men moet niet vergeten, dat bij diezelfde spoOrweg- overeenkomsten die ook in andere opzichten zoo bitter weinig aan de verwachtingen hebben •voldaan aan de Ilollandsche spoorwegmaatschappij, ongerekend de kosten, een subsidie van 12 ton voor den aanleg van deze verbindingslijn was toegestaan, en ze deze dus nu ook zal ontvangen al geeft zij zelve maar 19 ton uit en al krijgt zij behalve die 12 tonnog een bedrag van f 36000 jaarlijks van de Exploitatie-Maatschappij voor het medegebruik. Eigenlijk komt de zaak dus hierop neer, dat de Ilollandsche Maatschappij de lijn maakt zonder dat het haar «én cent kost en zij feitelijk nog jaarlijks wat wint, want de 7 ton die zij betalen moet, vertegenwoordigen een bedrag van f 28000 rente en zij ontvangt jaarlijks 36000. Toch is de Kamer er toe overgegaan, zij het ook schoorvoetend, om dat cadeautje aan de Hollandsche te gevenomdat niet vaststond althans niet is uit te maken, dat, toen de vorige Minister de kosten der lijn op 4 tl 5 millioen raamde, hij bekend was met liet tegenwoordig plan cn evenmin dat de Hollandsche Maatschappij haar eisch van 12 ton subsidie op een ander plan dan het nu aangenomene heeft gebaseerd. Niet vaststond zeg ik, want men moet hier vertrouwen op mededeelingen van den oud-Minister Havelaar bij monde van zijn collega Mackay gedaan, op inlichtingen van het Departement van Financiën, ingewonnen door den tegenwoordigen Minister van Waterstaat de vroegere administrateur bij Financiën Mr. Van Bosse, maakte de spoorweg regeling en op verklaringen van de Hollandsche Spoorweg-Maatschappijen, die alleen partien cause zijn en dus daarom, hoezeer ook persoonlijk ver trouwen waard, in dit geval geen overtuigende getuigenissen kunnen afleggen. In Frankrijk zou men hiervan terstond een schandaaltje hebben gemaakt: wij Hollanders zijn kalmer, maargoede of kwade trouw daargelaten, wij moeten toch erkennen, dat wij in dit zaakje zijn beetgenomen. Wat is nu liet alleraardigste van deze geschiedenis, dat daarbij Van Houten zijne krachten mat tegenover die van Borgesius en met een aller grappigst uitvluchtjo over het cadeautje heensprong, alleen omdat Borgesius, leider der liberale club, een bedenkelijk gezicht trok. Hoe ver kan politiek een mensch tocli bfengen. Wie zou ooit verwacht hebben dat Van Houten, eens de geduchte bestrijder van alle onrecht en bevoordeeling, kalmpjes zou gaan neerzitten bij een minst genomen wonderlijke fiuanciëele operatie, enkel om aan de liberale kiesrechtvrienden den voet dwars te zetten? Dit maal trof hij liet goed, omdat hij aan zijne zijde kreeg de anti-revolutionairo rechterzijde, die Havelaar niet in den steek wilde laten, en de liberale Rotterdammers en anderen, die vreesden dat de verbindingslijn gevaar zou loopen. Maar het kan verkeeren en wie weet hoe spoedig de liberale kiesrecht-oppositie wordt geslagen! TELEGRAMMEN. Rotterdam, 9 October. GRAANMARKT. Tarwe 10 it, 15 ct. lager. Witt© Boonon 50 a 75 ets. hooger. Aller- pnikste Rruino Boonen prjjshoudend, mindere 25 ets. lager; de overige artikelen onveranderd. TJien. Aanvoer 4000 HL., A 2,75. Rundoren 52, 60 en 70 ct. Kalveren 60» 70 en 90 ct. Scliapeu 40 en 50 ct. Varkens 23 eo 25 ct., lichtere soort 23 cents. 343ste Staats-Loterij. 16e pn 17e trpkking. Prijzen van f ÏO. 159 279 14952 Nieten. 9 29 233 270 5527 14960 11988 17 178 257 297 11929 14963 14991 25 179 269 5525 11930 14966 Zeetfidingeu. Ziorikaaw. VERTROKKEN: 9 Oct. Queen of the South", kapt. Pillar, nas- Shields. «Marshal Keith", kapt. Johns, naar Shields. »Doric", kapt. Goodman, van Dordrecht npar Londen. DIENST Zierikzee en Rotterdam EN TÜSSCHENGELEGEN PLAATSEN. Oct. Amsterd. tyd. Van Zierikzee: Van Rotterdam: Dinsd. 10 'smorg. 7,u. Woons. 11 'smorg. 9,30 u. Dond. 12 7,30» Vrijd. 13 9,30» Zaterd. 14 6,30» Maand. 16 10,30» Verminderd Passagierstarief. Enkele reisRetour 3 maanden geldig ista Klasse f 1,25, f 2, 2de Klasse ,50, - -,75. De Directeur, A. vim GASTEL. Op Woensdag 11 October hoopt onze geliefde Moeder, de Wed. JAN DE VIN, haar SOslen geboortedag te herdenken. Hare dankbare Kinderen en Kleinkinderen. Uit aller naam, M. DE VIN. Oosteri.and, 10 October 1893. V Ondertrouw^ MARGARETA GEZINA FLOTHUIS en LEENDERT JACOBUS STEENDIJK. Amsterdam, 5 October 1893. Hoooeveen, Bevallen van een MEISJE, M. DORST—IIage. Tjiolen, 6 October 1893. Heden overleed na een langdurig, doch geduldig lijden, onze geliefde Echtgenoot, Vader on Behuwd- vader JACOB NEELE, in den ouderdom van ruim 62 jaar. Wed. J. NEELE—Smits. Stavenisse, 4 October 1893. a Nog treurende over ons geliefd Dochtertje Cornelia, trof ons opnieuw een gevoelige slag door bet, overlijden van onze jongste lievelinge MARINA, in den jeugdigen leeftyd van 5 jaar en 9 maanden. J. VINK. J. VINK—de Vlieger, Kinderen en verdere Familie. Noordgoüwe, 8 October 1893. Algemeene kennisgoving. lieden overleed in den ouderdom van ruim 79 jaar, onze geliefde Moeder en Beliuwd- Moeder, WILLEMIJNTJE VAN DE VELDE, geb. van Putten. W. VAN PUITEN. J. VAN PUTTEN—Mattiiijsse. Brouwershaven, 9 October 1893. Algemeene kennisgeving. Mevrouw de Douairière SCHUURBEQUE BOEIJE— van Reiqersderg Versluijs betuigt, ook namens hare Kinderen en Behuwdkinderen, haren Iiarteiijken dank voor de vele blijken van belangstelling, onder vonden bij het overlijden van haren dierbaren Echtge noot Jhr. Mr. L. W. A. SCHUURBEQUE BOEIJE, Oud-Kantonrechter te Arnhem. Velp, 6 October 1893. v De DHer en Mevrouw GOEMANS— Sciiüurbeque Boeije, dankeu voor de vele bewyzen van belang stelling in de laatste dagen ondervonden. By beschikking der Arrondissemonta- VP> Rechtbank te Zierikzee, dd. 30 September 1893, is l>oiioomiï tot Curator in het faillissonient van STOFFEL VAN NIEUWENHUIZE, Veehandelaar to Brouwershaven Mr. D. J. WOLFSON, Advocaat en Procnreor te Zierikzee, ter vervanging van Jhr. Mr. J. W. D. Schuurbeque Boeije. Dc tegen 13 October 1893 ge- annonceerde Verkooptng van Ifeubilaire Goederen op de lüngelscho Kade te Zierikzeezal geen plaats hebben. li. 1». VAM KOGELEIVBËBG, Deurwaarder. Rijlis- on J?1-0v. Veearts, te Cortgene. Kiezers van Kerkwerve, kiest mot ons allen als lid van den Gotneenternad, do Hoor J. J. GAANDERSE, en komt dns Dinsdag 10 dezer tronw ter stembus. Vele Kiezers. Verkiezing te Kerkwerve. Met aandrang wordt by de a.s. verkiezing als lid van den Gemeenteraad aanbevolen de Heer M. HANSE Sz., een man met helderen blik, die oog heeft voor alle zakim, toegerust is met de noodige bekwaamheid, reeds in eeno andere betrekking het land zjjn diensten wjjdt en zeer zeker ook de belangen der gemeente met alle krncht zal behartigen. EENIGE KIEZERS. np het schoonmaken van Waterleidingen, vroeger op peil gedolven Slooten, Zijlen, enz. I(et Dt«BI,UKSCII BESTUUR van het Waterschap „Schouwen" vestigt de aandacht op de aangeplakte afkondiging van de V g' T op den 14 October aanstaande, op het schoonmaken van Waterleidin gen, de vroeger op peil gedolven Slooten, Zijlenena., alsmede op dc in 1.893 voorgeschreven bedelving, Zierikzee, 31 September 1893. Het Dagelijksch Bestuur voornoemd, J. SCHALKWIJK, waarn. Voorzitter. D. VAM DE11 VLIETOntv.-Grifficr. Polder Poster- en Sir-Jansland. Naj aars-Schouw op de bedelvingen van WATERLEIDINGEN, SLOOTEN, ZIJLEN en KOKERS in de D a m m e. n, breeder omschreven in de uitgezette publicatiën, op Maandag 16 October 1893 en volgende dagen. Het Polderbestuur, Oosterland, Adr. v. d. HAVE, Dijkgraaf. 5 Oct. 1 8 93. DE JONGE, Ontv.-Griffier. De Deurwaarder L M. VAN KOGELEN- apBBF BERG te Zierikzee zal, op Woensdag 11 October 1893, des uamiddags ten Q ure, voor het huis gemerkt C 422, in de Ravenstraat te Zierikzee, veilen ©11 verlroopen: als: TAFELS, STOELEN, KASTEN, SPIEGELS, SCHILDERIJEN, KACHEL, KLOKKEN. LAM PEN enz, benevens 11 eiken SCHEEPSLUIKEN. Een eu ander te bezichtigen op dag en plaatR dor verkooping. Koopen van 1 en daar boneden contant, betaling der overige koopen vóór of op 3 maanden na don dag der veiling. De Deurwaarder L. M. VAN KOGELEN- BERG te Zierikzee zal, op JDoiMlevilntj 1*£ October 1893, des middags ten 1S5 oro, op het Afspanningsplein bjj den Heer J. CONSTANDSE te Zierikzee, veilen en verkoopen: Een zwart Merriepaard oud 10 jaren, een bruin Ruinpaard oud 6 jaren, een zwart Ruinpaard, een blauwe Ilit (Merrie) met tuig en Dog-Cart. Te koop of te huur gevraagd op oei» der dorpen van Zeeland, eene flinke Herberg met LOGEMENT enz;., die een BURGER BESTAAN oplevert. Aanbieding onder lett A, bureau dezer ConranL

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1893 | | pagina 2