ZIERIKZEESCH! NIEUWSBODE. Donderdag 5 October 1893. 1WF Directeur-Uitgever J. WAALE. VERPACHTING. "BEKENDMAKING?" KENNISGEVING. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indie enz. verzending eens per weekf 10,per jaar. 50ste JAARGANG. No. 6367. Advertentiën, van 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot det Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend, Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesehe Nieuwsbode" Lyst van brieveu, geadresseerd aan onbekenden over de le helft der maand September 1893: A. J. van Breen, Dordrecht. Briefkaarten Meyer, Kralingen. Naar Baitenland. (Brieven) J. A. Th. Ligterink, Zurich. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee zijn voornemens op Maandag den O October e.k., des namiddags te 12>/a uur, ten Raadhuize, m het openbaar aan den hoogstbiedende, voor zeven jaren, ingaande den 1 Januari '1894, te verpachten Het ophalen der straatmest, asch en vuilnis, vereenigd met: io. net. ruimen der privaatputten en het ledigen der privaattonnenen 2o. het ruimen der rioolputten en zink putten, het weghalen van op de straten liggende faecale stoffen en het schoonmaken der straatgotën, enz. De voorwaarden liggen voor belanghebbenden ter lezing op de Secretarie der gemeente. Ziebikzee, den 20 September 1893. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, Cu. W. VERME1JS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Sicretaris. jLuiting" voor de Rationale Militie. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Z Cieïet op artt. 28 en volgende der wet van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad No. 72); Brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden: dat de loting der in dit jaar voor de militie ingeschrevenen, zal plaats hebben te Ziebikzee op het gemeentehuis Vrijdag den 20 October 1893, te beginnen des voormiddags ten O uur (Amsterd. tijd); dat gedurende vijl dagen, te rekenen van den dag waarop de loting heeft plaats gehad, tegen de wijze waarop zij is geschied, bij Gedeputeerde Staten bezwaren kunnen worden ingebracht door belanghebbende lotelingen, of door hun vader of voogd; dat de bezwaren moeten worden ingediend door middel van een door de noodige bewijsstukken gestaafd verzoek schrift, op ongezegeld papier, onderteekend door hem, die ze inbrengt; welk verzoekschrift bij den Burgemeester moet worden overgebracht, tegen bewijs van ontvang; dat op Zaterdag- <len 21 Octoberl893, des voormiddags van 10 tot 12 uur, in het gemeentehuis zitting zal worden gehouden tot liet opmaken van de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling wegens broeder dienst of op grond van te zijn een i ge wettige zoon, bedoeld in de 2de en 3de zinsnede van art. 53 der bovengenoemde wet; dat zij, die op zoodanige vrijstelling aanspraak maken, op gemelden tijd in het gemeentehuis zullen moeten ver schijnen, vergezeld van twee bij den Burgemeester bekende meerderjarige ingezetenen; terwijl op broederdienst recla- meerende, zij zullen moeten medebrengen de bewijzen van geboorte van henzelve en van de nog in leven zijnde broeders, benevens het paspoort of ander bewijs van ontslag, of een uittreksel uit het stamboek of een bewijs van werkelijken dierst van den broeder of de broeders op wiens of wier dienst zij hunne reclame gronden. Ziebikzee, den 3 October 1893. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, Ch. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. v De BURGEMEESTER van Zieriic7.ee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Gen O October e.k.des namiddags te één uur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeente raad zal gehouden worden. Zierik7.ee, den 4 October 1893. De Burgemeester, Ch. W. VER ME IJS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN: Mededeeling van ingekomen stukken. Beëediging en installatie van liet verkozen Raadslid, den heer Mr. A. J. F. Fokker. Benoeming van een Wethouder. Behandeling der Gemeentebegrooting voor 1894, enz. ii ii J ii Er was een tweeledige oorzaak, waarom ditmaal de Minister van Financiën zich beperkte in de rede, die hij naar gewoonte bij de aanbieding der Staats- begrooting voor 1894 houden moest. De staat kundige toestand brengt mede, dat geen ver uitziende plannen worden ontwikkeld; de financiën verkeeren in een overgangstoestand, die aan beschouwingen over het beden haar grootste belang, aan be schouwingen over de toekomst den feitelijben grondslag ontneemt. Over den staatkundigen toestand behoeven we niets meer te zeggenzoolang bet lot der kiesrecht-ontwerpen niet beslist is, verkeert men omtrent de naaste toekomst in het onzekere; en hoezeer het heden door het meemngs-verschil over die ontwerpen beheerscht wordt, is duidelijk gebleken door het feit, dat voor de tweede plaats op de nominatie voor een voorzitter der Tweede Kamer 5 stemmingen moesten plaats hebben, eer de heer Van Houten met 40 stemmen tegen 37 stemmen op den heer Mackay daarvoor gekozen werd. Wellicht nog grooter beteekenis heeft het feit, dat het bestuur der liberale Kamerclub, be staande uit de heeren: Van Houten, Van der Kaay en De Beaufort van Amsterdam, vervangen is door de heeren Borgesius, Veegens en Pijnakker Hordijk, voorstanders der regeeringsvoordracht. Het belang dier benoemingen behoeft men niet te overschatten, maar niet zonder beteekenis is het, dat zelfs bjj zulke verkiezingen, die meestal weinig meer dan een formeel karakter hebben, het heer- schende meeningsverschil nu blijkbaar zijn invloed doet gelden. Wat de financiën betreft, de vermogensbelasting is ingevoerd, en de daarmede in verband staande afschaffing en vermindering van andere belastingen, zal haar gevolgen doen gevoelen; maar welke uit komsten verkregen zullen worden, daaromtrent is nog^ niets bekend. In dit opzicht gaf de Minister minder dan men gehoopt had te ontvangen; de opbrengst der vermogensbelasting bljjfb nog geheel in het onzekere. Het eenige wat wij daaromtrent vernamen is, dat de verwachting van eene hoogere dan de geraamde opbrengst in de feiten geen steun vindt en dat noch voor hooger, noch voor lager raming aanleiding bestaat. Voegt men daarbij, dat zoo goed als zeker nog het patent door de bedrijfs belasting zal vervangen worden, waarvan ook met eenige zekerheid nog niets mede te deelen valt, dan beseft men licht, dat er over den toekomstigen gang van zaken niets te zeggen is, terwijl juist met het oog op die reeds plaats gehad hebbende en nog te wachten wijzigingen, uit den tegen- woordigen toestand geen mkole gevolgtrekking voor de toekomst te maken is. Het ligt dus in den aard der zaak, dat de Minister, nu hij over de vermogensbelasting nog niets kan mededeelen, zich wat 's lands geldmiddelen betreft, bepaalt tot een overzicht van den feitelijken toestand; als men hem daarvan een verwijt maakt, zooals door enkelen gedaan werd, kan dit alleen zijn uit zucht om aanmerkingen te maken. En waar die raodedeelingen over 't geheel bevredigend zijn, bestaat er ook onzerzijds geen aanleiding aan die mededeelingen bespiegelingen vast te knoopen, waarvoor wij even weinig vasten grond onder de voeten zouden hébben als de Regeering. Wij wachten met belangstelling en met goed vertrouwen de toekomst af en kunnen dat doen, omdat het heden geen zorg behoeft te baren. De hoofdzaak in de ministeriëele mededeelingen toch is. dat de tekorten tot 1890 uit de leening van 1892 gedekt zijn: dat 1891 een tekort oplevert van 23,175,72 1893 geraamd tekort op levert van 5,700,000, voor 1895 een tekort geraamd van 3,000,000, 1892 e 8,723,175,72 1,538,767,50 en er dus een tekort becijferd wordt van7,184,408,22 tegenover welk tekort een veel grooter bedrag staat aan uitgaven voor werken, waarvoor zou mogen geleend worden, terwijl bovendien de schuldaflossing voortgaat en uit de leening van 1892 nog 13,143,208,20y3 over is tot dekking van het aangegeven tekort. Nu staan wij zeker voor groote uitgaven op onderscheiden gebied, die eerlang aan de schatkist hooge eischen zullen stellen, maar ook daaromtrent kan men evenals omtrent de toekomstige middelen slechts gissingen maken, die hoegenaamd geen practiech nut hebben. Erkennen wij, dat de staatkundige toestand de ontwikkeling van ver uitziende plannen uitsloot, de Minister had toch in de financiëele rede wel iets meer kunnen mededeelen dan hij deed. Wij hebben daarbij niet het oog op de regeling der gemeente-fiuaneiën, waarover sommigen ge- wenscht hadden iets te vernemen. Zoo er voor ons nog noodzakelijkheid bestaan had bevestigd te worden in onze overtuiging, dat de regeering wèl deed met de hervorming der rijksbelastingen af te doeu, om daarna de verbetering der gemeente- fiuaneiën met de nadere omschrijving van de taak der gemeentebesturen gepaard te doen gaan, dan zouden wij die bevestiging gevonden hebben in de preadviezen, uitgebracht over het vraagstuk der gemeente-financiëu ter vooi'bereiding der beraad slagingen, die daarover gevoerd zullen worden in de Vereeniging voor Staathnishoudkunde en Statistiek. Die praeadviezen toch, door bevoegde deskundigen uitgebracht, loopen op nagenoeg alle punten uiteen, zoo wat den aard der kwaal betreft, die verholpen moet worden, als wat de middelen aangaat, die tot wegneming daarvan moeten worden aangewend. Het is ons althans daardoor duidelijk geworden, dat eene vrucht belovende poging tot oplossing van dit vraagstuk eerst aangewend kan worden, wanneer men weet, welke lasten aan de gemeenten zullen blijven opgelegd, en welke middelen zij ter ver vulling hunner taak behoevenmaar tevens door eenige zekerheid omtrent de opbrengst der nieuwe belastingen, wat het Rijk ten bate der gemeenten zal kunnen afstaan. Wat wij van den Minister hadden willen ver nemen is, hoe het met de herziening van het personeel staat. Wij hebben, na al wat wij over dat onderwerp bij verschillende gelegenheden gezegd hebben, niet weder in het licht te stellen, dat herziening van het personeel noodig is om de eerste reeks belastinghervormingen tot een goed sluitend geheel te maken, om het hoofddoel er van, ver plaatsing van druk, volledig te doen bereiken. De Minister zelf i9 daarvan doordrongen, wij weten het, en wanneer dan ook de staatkundige hemel even helder en onbewolkt was, als hij nu in nevelen gehuld is, dan zouden wij rustig afwachten; want dan zouden wij weten, dat de Minister aan zijne toezeggingen in deze gevolg zou geven. Maar nu is er geen sprake van rustig afwachten. In het gunstigste geval zal er slechts een zeer korte tijd overblijven tot behandeling eener wet tot herziening van het personeel, zij het dan slechts eene ge deeltelijke; eene aangelegenheid, waarover zich wel weder groote verscheidenheid van gevoelens zal openbaren, zoodat men zich niet vleien mag met een bijzonder vlugge afdoening, om nu nog niet eens den nadruk te leggen op de wenschelijkheid dat ook aan de openbare meening gelegenheid ge laten worde, zich er over uit te laten. Het is dus dringend noodig, dat een wetsontwerp tot geheele of gedeeltelijke herziening van het personeel zoo spoedig mogelijk inkome, en het deed ons leed, dat de Minister het niet noodig heeft geacht, althans over dit hoogst gewichtig punt in zijn financiëele rede eenig licht te doen opgaan. Gelukkig is bij de behandeling van het adres van antwoord van den Minister van Financiën eene geruststellende verklaring uitgelokt. Hij is dadelijk na de aanneming der bedrijfsbelasting door de Tweede Kamer aan der arbeid gegaan om het per soneel te herzien en meent eene oplossing voor de zich daarbij voordoende moeielijkheden gevonden te hebben, hoewel hij nog niet geheel gereed is. Door staatkundige overwegingen, behoeft hij zich niet te laten weerhouden van de voortzetting van zijnen hervormingsarbeid. Het is overbodig te zeggen, dat 'wij die verklaring met genoegen vernomen, hebben, en belangstellend den officiëelen tekst in de „Handelingen" tegemoet zien. Amerika. Eens een gewone bakkera^echt, daarna een koninklijk koopman, ziedaar de levensgeschiedenis van majoor Ropner, die aan de stad Stookton-on-Tee een park ter waarde van 10.000 pond sterling geschonken heeft, dat door den hertog van York in de volgende maand zal worden geopend. Als jongeling liep Ropner met brood langs de straten van Hartlepool. Daarna kwam by op 't kantoor van een cargadoor en moest hy de binnen komende schepen als waterklerk tegemoet varen. Na veel tegenspoeden heeft hy het eindeljjk gebracht tot reeder en behoort hem thans een enorme vloot van schepen, alsmede een groote scheepstimmerwerf aan de Tee, in eigendom. Te New-York is op 97-jarigen leeftyd overleden Margo Menroe, die als de grootste reizigster van haar tjjd bekend stond. Op 70-jarigen leeftyd ondernam zy nog een reis van 20 weken door Groot-Brittannië en Ierland om den toestand der armen en der werklieden te bestudeeren. Zy was zeer bevriend met La Fayette, Walter Scott en de hertogin van Kent. New-Orleans, 3 Oct. Een vreeseljjke storm heeft in deze omstreken gedurende een gedeelte van Zondag gewoed. Volgens tot dusver ingewonnen in lichtingen zyn er 80 personen gedood en een grooter aantal nog gewond. De orkaan richtte ook groote schade aan te Mobile, in de staat Alabama en nog op andere plaatsen. Zie telegram. Engeland. Londen, 3 Oct. De groote eigenaars der steen kolenmijnen hechten weinig waarde aan de partiëele heropening der my nen, omdat hare productie onbeduidend is. Eenige der eerBtgenoemden in Warwickshire trachten te heropenen, met eene loonsvermindering van 5 pCt. en vreemd werkvolk te werven, maar de werkstakers nemen daartegenover eone dreigende houding rondom de schachten aan. Onlusten schynen onvermydelyk, bjjaldien uitvoering gegeven wordt aan het plan der mijneigenaars. Spanje. Pallas, door den krjjgsraad ter dood veroordeeld wegens zyn aanslag op het leven van den maarschalk Martinez Campos, heeft de meest mogelyke onver schilligheid betoond onder het voorlezen der akte van beschuldiging. Aan aandacht zjjneotwege ontbrak het echter niet. Of hy medeplichtigen had? Daarover loopen de meeningen uiteen. Een oude wrok tegen den maarschalk moet hem tot de misdaad hebben gebracht. Toen de auditeur-militair, de kolonel Garcia Navarro, de doodstraf tegen hem eischte, was hy zoo grof, zoo onbeschaamd, dat de voorzitter verscheidene malen dreigde hem de gerechtszaal te zullen laten uitzetten, indien hy zich niet betameljjk gedroeg. Het was in- tusschen niet wegens deD eisch van den auditeur-militair, dat hy zoozeer uit den band sloeg. De doodstraf joeg hem geen schrik aan. De hem van ambtswege toe gevoegde verdediger pleitte verzachtende omstandigheden, daarbjj wyeende op zyn vroeger goed gedrag (Pallaa wordt inderdaad gezegd, steeds een goed huisvader geweest te zjjn en niets te zjjnen laste gehad to hebben) en op zyn zwakken geestestoestand, een gevolg van zjjn ellendig leven. Doch Pallas viel hem herhaaldelijk in de rede met ontkenningen en verklaarde dat bjj alleen betreurde dat Martinez Campos niet gedood is. Deze heeft van zyn kant aan de regeeriog verzocht hem kwytschelding van de doodstraf te verleenen. Maar de regeering heeft geweigerd het verzoek toe te staan. Italië. Bome, 2 Oct. Aanzienlijke overstroomingen hebben in geheel Italië plaats gehadwaardoor tal van spoorwegverbindingen afgebroken en huizen omver geworpen zjjn. Er is veel schade aangebracht. Ook heeft men eenige slachtoffers te betreuren. Zwitserland. Lity Berties, de bekende tooneelzangeres, had hare vacantie aan het meer van Gerève doorgebracht. Toen zjj reeds in den trein waB gezeten die baar naar Parjjs terugvoeren zou, vertoonde zich aan het portier van haar rjjtuig een haar onbekend jongmensch. Hjj bood haar eeoe groote gevlochten mand aan met kostbare bloemen, zeggende: >Ik ga ook naar Parjjs, en deze bloemen zullen onze kennismaking bespoedigen". Te Parjjs aangekomen, stapte mademoiselle Berties in een voor haar gereedstaand rjjtuig. De jonge man verzocht haar even te wachten, daar hjj de mand met bonbonB wilde laten vullen, wjjl de bloemen verwelkt waren. Toen de soubrette haar vjjf minuten later terug ontving, kon zjj niet nalaten den jongeling hare ver wondering te betuigen over de »lichtheid" van de mand. Geen wonder, antwoordde de heer lachend, onder de bloemen lagen 50 gouden remontoirs verborgen, waarvoor ik op deze wjjze geen inkomende rechten heb behoeven te betalen. Voordat de zangeres iets antwoorden kon, had hjj beleefd den hoed afgenomen en zich ylings verwijderd. België. Zooals vóór eenigen tyd in Zweden een «Yolks- Rjjksdag" werd gesticht buiten het wettige Parlement om, en enkel tot het geven van ongevraagde adviezen door middel van resolution bjj meerderheid van stemmen, zal thans ook in Vlaanderen een «Volksraad" worden in het leven geroepen, waarvan men zich veel belooft voor de Vlaamsche zaak. Dit «Parlement" zonder wettige bevoegdheid zal 180 leden tellen (een op de 20,000 inwoners) en gekozen worden door de Vlamingen zeiven en door meerderjarige Belgische burgers, die gestemd hebben voor de besluiten van den in 1889 te Antwerpen gehouden «VlaamBchen Landdag". De «Volksraad" beraadslaagt tweemaal per jaar over wetgeviog en rechtspraak, administratie, onderwjjs,' kunst en weien- schap. Alle besluiten worden «in naam van het Vlaamsche volk" genomen, en de uitvoering wordt aan een commissie van 30 leden opgedragen, van welke 10 door den «Volksraad" zeiven en 20 door de afgevaardigden der vjjf Vlaamsche provinciën benoemd worden. Nederland. 's Gravenliago, 3 Oct. De Tweede Kamer heeft heden de onteigeningswet voor de verbinding van het centraal spoorweg-station te Rotterdam met het station Maas aangenomen met 37 tegen 26 stemmen. De heer Havelaar heeft zyn ontslag genomen als lid van den gemeenteraad te 'e Hage, wegens zjjne toenemende werkzaamheden als directeur-generaal der posterjjen. Rotterdam, 2 Oct. Gisteren avond te ruim 10 uren keerde de 81-jarige heer dr. M. C. M. met zjjnen 47-jarigen zoon de heer M. M., en zjjne 67-jarige huishoudster, mej. H. G., allen wonende Schiekade O.Z. no 32, vaD een bezoek bjj ds. J. D. aan de Schiekade no. 81 per rjjtuig huiswaarts. Toen allen in het rjjtuig gezeten waren, schrikte het paard plotseling door het harde dichtslaan van het portier door den koetsier, en sprong met het rjjtuig ter hoogte van het Proveniershuis in de Schie. De koetsier, Johannes Baars genaamd, wonende aan de Rottestraat 15, trachtte hot dier te grjjpen, doch geraakte bjj die poging onder het rjjtuig en brak den rechterarm. Hjj werd naar het Ziekenhuis vervoerd. De agent van politie 3e klasse K. W. F. Daleman, aan de overzyde van de Schie op surveillance zjjnde, het ongeluk ziende geNviren, ontdeed zich terstond van overjas en hartsvanger en sprong te water, na eerst het touw van zjjue dreg om het lijf gebonden te hebben, waarvan zjjn collega het eind vasthield. Daar dit touw te kort bleek, gaf Daleman zyoen kameraad last om het los te laten en zwom vervolgens naar de plaats van bet onheil. Daar gekomen, gelukte het hem met behulp van de burgers J. Schujjerman, wonende in de Catharina- straat no. 64, en C. Lieshout, wonende aan de Schie kade no. 40, den ouden heer M. en diens huishoudster nog levend op het droge te brengen. De zoon, het laatst opgehaald, bleek echter reeds overleden te zyn. Zjjn Ijjk werd daarop naar de ouderlyke woning vervoerd, terwjjl de beide geredden bonnen intrek namen bjj ds. D. Het flinke gedrag van den politieagent Daleman verdient allen lof, daar 't ongetwijfeld aan hem te danken is, dat er niet meer slachtoffers van dit ongeluk te betreuren zyn. Bjj een boekhandelaar op de Hoogstraat ver voegde zich Dingsdagavond een man, die, na voor 220 verschillende artikelen gekocht te hebbben en die te hebben laten inpakken, met het pakje haastig den winkel uitliep zonder te betalen. De winkelier liep den bedrieger een eind weegs na, doch zonder het gewenschte gevolg. Gï-oes, 1 Oct. Kinderwagens. Terwjjl eene juffrouw haar jongste in en een ietwat grooter aan de kinder wagen vervoert, tuimelt een kleine snaak in het water. Natuurljjk moest moeder even kjjken en zoo Jmogeljjk hulp verleenen. Daartoe laat ze den wagen even los en van deze gelegenheid maakt baar twee-en-halfjarig zoontje gebruik om zyn halfjarig zusje met wagen en al in het water te duwen. De moeder springt er oogen- blikkeljjk bij en allen worden gelukkig op het droge gebracht. Met een nat pak en den schrik kwam ieder der drie drenkelingen er van af. 3 Oct. De mazelen bljjven hier nog maar steeds heerschen, maar gelukkig niet zoo, dat men van eene epidemie kan spreken. Gezinnen met veel kleine kinderen komen 2, 3 tot 4 maal voor als besmet. Op dit oogenblik zyn nog 26 huizen voorzien van het bekende biljet. Bjj onderzoek is gebleken dat de verdachte ten huize van le C. omtrent aandeel in de ontvreemding van vrouwenkleederen te Ylissingen, aan deze zaak onschuldig is. Door burgemeester en wethouders is tot archivaris der gemeente benoemd de heer F. Allan, leeraar in het Nederlandsch en de aardrjjkskunde aan de in richtingen voor middelbaar onderwjjs. Op de Btaatsbegrooting voor 1894 (hoofdstuk Y) is 1000 uitgetrokken voor een tweeden adeietent aan het rjjfeslandbouwproefstatioen te Goes. St. Maartensdjjk, 4 Oct. Uitslag gemeente raadsverkiezing. Uitgebracht 173 geldige stemmen. Hiervan verkregen de h.h.: I. P. Hage (Reigerburg) 114 st. M. H. Sauer 59 at., zoodat de heer I. P. Hage gekozen is. Stavenisse, 2 Oct. In de heden alhier gehouden raadsvergadering werd vastgesteld de begrooting voor 1894, in ontvangst en uitgaaf op ƒ10762,486. Onder de inkomsten komen voor: van gemeente-eigendommen ƒ200; hoofdeljjke omslag ƒ2600; uitkeering personeel ƒ1954,06; 90 opcenten op het personeel ƒ1833,06; schoolgelden ƒ420; haven- en kadegelden ƒ1000; subbidie onderwjjs ƒ1500. Onder de uitgaven treft men aanKosten huishoudelijk bestuur ƒ1685; onderwjjs ƒ4723,40; aflossingen en interest 1712,25; geneeskundige diensten 690; politie, brandweer en schuttery 632,29; onvoorziene uitgaven ƒ78,08®. Door de benoeming van den heer F. de Dreu, tot onderwjjzer met hoofdacts alhier, (reeds in ons vorig No. medegedeeld), zal deze de vierde onderwjjzer zjjn, die binnen enkele jaren alhier voor de 2e maal in functie komt. Dat herhaaldelijk terugkeeren van onderwjjzers alhier, pleit zeker wol voor het een en ander. Zierilrzee, 3 Oct. Gisteren avond werd door de Liberale Kiesvereeniging alhier eene vergadering ge houden ter bespreking van de kieswet-ontwerpen van den Minister Tak. Hat onderwerp werd door den heer J. A. de Bruyne iügeleid. Deze spreker toonde zich een warm voorstander vau de ontwerpen, meenende dat die voldoen aan de eischen, gesteld bjj art. 80 der grondwet, tot staving van welk gevoelen hjj zich beriep op wjjlen prof. Buys, die had verklaard, dat de Minister eene eerljjke uit voering heeft gegeven aan het artikel der grondwet. Ook de beer Yan Geuna Bloot zich aan bjj de uit gedrukte meening van den inleider. Na eenig debat, waaraan deelnamen de Voorzitter en de heer P. Adria&Dse, werd de door den inleider voorgestelde motie met 50 tegen 2 stemmen aangenomen. Deze motie luidt als volgt: De Liberale Kiesvereeniging te Zierikzee spreekt den wensch uit, dat de aanhangige voorstellen, betreffende het kiesrecht, door de beide Kamers der Staten-Generaal mogen worden aangenomen. Zij acht het wenschelijk, dat bij de behandeling on gewijzigd blijve- het hooldbeginsel van het eerste ont werp, waarbij het kiesrecht wordt geschonken aan alle mannelijke meerderjarige ingezetenen des Rijks, tevens Nederlanders, niet door de grondwet uitgesloten, welke bewijzen geven, te kunnen lezen en schrijven en in hun eigen onderhoud en in dat van hun huisgezin te kunnen voorzien. Zij verklaart zich tegen de verbinding van het kies recht aan een belasting- of woning-census. Tevens werd besloten, dat het bestuur der Ver eeniging deze motie ter kennis zou brengen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Bjj het te Delft gehouden eximen voor officier bjj de artillerie, is o.a. geslaagd de heer H. Goemans van Zierikzee. Op de voordracht voor hoofd der openbare school te Schagen komt als No. 1 voor, de heer F. G. van den Berg, in geljjke betrekking te Brninisse. Aan Dr. W. K. J. Schoor, leeraar aan de Rjjks H. B. S. te Meppel, is pensioen toegekend ten bedrage van 949 's jaars. Mejuffrouw D. M. C. Joppe te Wilhelminadorp, die op 1 Januari 1885 aldaar als oDderwjjzeres in functie trad, heeft tegen 1 Januari 1894 eervol ontslag aan gevraagd. Ziejrilssee©, 4 Oct. Wjj vermeecen de aandacht te mogen vestigen op de advertentie in onze courant voorkomende, waarbjj het Bestuur onzer Af deeling der Maatschappij tot bevordering der toonkunst uitnoodigt alle degenen, die zich als leden der zangvereeniging der Afdeeling zouden willen aansluiten tot het tot stand brengen eener uitvoering van een Oratorium in den loop van het maatschappelijk jaar 1803/9i- Da Afdeeling beleeft haar veertigste levensjaar en wenscht hot Bestuur die heugeljjke gebeurtenis te vieren met eene uitvoering op uitgebreide schaal. Daartoe zoude zjjn gekozen het oratorium de Schepping vau HaytTn. Uitbreiding vau het ledental, mede der Afdeeling zelve, iB niet alléén zeer gewensebt, maar noodzakelijk, daar natuurljjk aan zoodanige uitvoering betrekkeljjk groote kosten zjju verhonden. De winter van 1833/93 zal den leden, hunne Dames en aanwezigen nog wel in aangename berinnering zyn gebleven en hoopt men dan ook met het oog op het verleden en wjjzende op het gewicht der zaak, over veler deelneming, waaraan behoefte bestaat, zich te mogen verheugen. De vader- landsche spreuk Eendracht maakt Macht worde niet te vergeefs in herinnering gebracht wij hopen het beste van den kunstzin van onze stadgenooten, voor de eer van onze gemeente en ten bate der kunst zelve. Maandag werd het bad te VlissiDgen gesloten. Dit jaar werden er ruim 6000 baden genomen tegen circa 3000 in het vorige jaar. Dr. Mezger is met zjjn familie van Domburg weer naar Parjjs vertrokken. Benoemd tot onderwijzer bjj het 1. o. te Dordrecht de heer P. Maat te Terneuzen. De civiel-ingenieur P. Hoogenboom te 's-Hertogen- bosch is benoemd tot buitengewoon tjjdeljjk opzichter voor het doen van waterpassingen op Wieringen. Voor de vacante betrekkingen van onderwjjzer en onderwijzeres te Sint-Annaland, heeft zich geen enkele liefhebber aangemeld. Het reeds meermalen verhoogde salaris zal dus weer moeten vermeerderd worden en, daar het nu reeds 550 is, weer kort naderen tot de 600 van voor een negental jaren. Uit Oostburg meldt men, dat, volgens een daar loopend gerucht, de justitie nog tevergeefs zoekt naar de wetteljjke bewyzen der schuld van Lampier, den verdachte van den drievoudigen moord. Zelfs beweert meD, dat er alle reden zou bestaan om weldra zjjne invrijheidstelling te verwachten. Op de begrootiDg van Binnenlandsche Zaken is een subsidie uitgetrokken voor de restauratie van het raadhuis van Sluis en een van ƒ500 ten einde gelde- ljjken Bteuo te kunnen verleenen aan cursussen voor onderwijzers der lagere school, die zich voor de akte lager onderwjjs in de bouwkunde willen bekwamen. De christeljjke school te Aardenburg zal wegens het steeds minder wordend aantal schoolgaande kinderen den 1 November worden gesloten. Bjj kon. besluit is aan J. van Leeuwen, hoofd eener lagere school te Breskens, een pensioen toegekend ten bedrage van 567 'sjaars. Een bedrag van 12000 is uitgetrokken, ten einde 's nachts licht in de soldatenkamers te branden. Tot het opdragen van toezicht over de kamers der soldaten aan onderofficieren wenscht de Minister niet over te gaan. Yan de vyf personen, aanvankeljjk verdacht v&nr medeplichtigheid aan den moord op den waohtmeester Hoekman, zyn de vier navolgende: G. van Gelder, 30 jaren, jager; A. van Berkum, 23 jaren, kuiper; J. G. de Bie, 27 jaren, boterwerker, en P. de Bie, 33 jaren, allen wonende te Osch, verwezen naar de terechtzitting en zulks ter zake dat zjj, na opzettelyk het voornemen opgevat, het plan beraamd en het besluit genomen te hebben om den wachtmeester, brigade-commandant Gerard Hoekman van het leven te berooven, althans zwaar lichamelijk letsel toe te brengen. De dag voor de openbare behandeling is nog niet bepaald. De vorige week werd na gehouden onderzoek vanwege den Bond van Nederlandsche Stenografen te Leiden uitgereikt diploma A, tot het geven van onderwjjs in de Stenografie, aan de H.H. C. J. Geyer en R. E. Verbeek van Delft en diploma B, verslaggever van den Bond, aan den heer E. J. S. Mecima van Apeldoorn. K. de Graaf, de voormalige marinematroos, ge signaleerd als voortvluchtig met een bedrag van ƒ2114 van den kaasier G. A. Bodenheim te Amsterdam, i9 te Rotterdam aangehouden. Van de geheele som werd nog slechts elf centen in zjjn bezit gevonden. De firma J. P. Nord Thomson organiseerde in het gebouw Masis Sacrum te Arnhem een groote afternoon tea, opgeluisterd door de muziek van htt achtste regiment infanterie; een twaalfhonderd personen waren daar bjjeen voor de verloting van ongeveer 150 prjjzen, waarvan de eikenhouten theetafel met bet Delftsche servies ten deel viel aan mevrouw A. Hollaardt te Rotterdam. Bjj den tuinman Jb. Vrjj te Heen vliet is een pompoen gegroeid van maar eventjes 45 Kilo. Maandagavond is uit de Braak aan 't Kalf te Zaandam door schipper v. d. Zinde bet ljjk opgehaald van zjjnen 17-jarigeu zoon Frederik, die tydeos eene driedaagsche afwezigheid van den vader, waarechjjnlyk reeds Vrjjdag, door de duisternis misleid, over booid is gevallen en verdronken. Niet minder dan 121 sollicitanten hebben zich aangemeld voor de betrekking van vader en moedtr in het Proveniershuis te Brielle. ZaakDe Jong. Nog altjjd bljjft De Jong volhouden dat hjj op 30 Augustus met juffrouw Schmitz naar Londen is gegaan en 31 Augustus des avonds alleen vandaar is terug gekeerd. Tegenover den rechter-commissaris staaft bjj die bewering zelfs door personen te beBchrjjven, dia met hem op de boot geweest zouden zjjn en die dan ook openlyk in de dagbladen door genoemden rechter zyn opgeroepen. Die bewering bljjkt thans echter allen grond te missen. Dank zy de van evenveel yver als scherpzinnigheid getuigende nasporingen van het hoofd der recherche, den heer C. Bitelt, zal De Jong eerlang in tegen woordigheid van eenige onwraakbare getuigen worden gebracht, die hem zyn doen en laten in dit beteekenisvol tijdsverloop heel anders zullen schetsen. De kastelein van het koffiehuis «Thorbecke" Rembrandtplein no. 4, kan onder eede verklaren: lo. dat De Jong aldaar in den avond van 30 Augustus den avond dus dat by het bekende telegram uit Bas8um had verzonden heeft doorgebracht en na klokslag van twaalven eenige gasten onthaald ea het «Wilhelmus" gezongen beeft ter eere van den pus ingetreden verjaardag onzer Koningin; en 2o. dat De Jong des morgens 5 uur in gezelschap eener jonge vrouw van veidachte zeden naar de Nes is gegaar. Deze vrouw is reeds gehoord, en uit de getuigenis van andere vrouwen, eveneens door den heer Batels ondervraagd, is verder gebleken: lo. dat hy in den avond van 31 Augustus omstreek» 9 uur, van buiten komende uit de richting Bassum, op het Damrak door eene vrouw is opgewacht, in haar

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1893 | | pagina 1