ZIEBIKZEESC1E NIEUWSBODE. Zaterdag 9 September 1893. Directeur-Uitgever J. WA ALE. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. KENNISGEVING. Algemeen Overzicht NIEUWSTIJDINGEN.^ Schipper A. v. d. HUCHT, Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, 10,per jaar. 50ste JAARGANG. No. 6357. Advertentiën, van 13 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote'letter wordt naar plaatsruimte berekend Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierihzeesche Nieuwsbode" De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Maandag den 11 September e.k., des namiddags te 2'/% uuri °P het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeente raad zal gehouden worden. Zierikzee, den 8 September 1893. De Burgemeester, Cu. W. VERMEIJS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN: Beëediging en installatie van het verkozen Raadslid, den heer Mr. J. C. van der Lek de Clercq. Benoeming van eene onderwijzeres aan school D. Benoeming van een leeraar in de Scheikunde enz. aan de II. Burgerschool en Burger- Avondschool. Benoeming van een lid in de Commissie tot wering van bouwvallen, enz. der* vorige week. Elk najaar vergadert de Koning van Denemarken zijne familie rond zich op het slot Fredensborg bij Kopenhagen; en onder die leden der koninklijke familie zijn er, voor wie dit uitstapje jaar op jaar oene nieuwe verfrissching is, die zich dan eindelijk eens vrij gevoelen, vrij niet alleen van slaafschen hofdwang, maar ook vrij van het kwellende gevoel van onveiligheid, dat hen in hun eigen land altijd vervolgt. De Prins van Wale9, de Grieksche Koning en de Hertog van Cumberland mogen het uitstapje naar Denemarken aardig vinden, en het als eene prettige vacantie-reis beschouwen, voor den Czaar aller Russen is het verblijf op Fredensborg eene ware verademing. Dan gevoelt hij zich geheel vrij, met de politiek laat hij zich dien tijd niet in; de eenige vraag, die jaar op jaar gedaan wordt, zoodra men weet, dat hij zich naar Denemarken begeven gaat, is of hij den Duitschen Keizer ontmoeten zal. Dit jaar schijnt er echter van eene ontmoeting niets te zullen komen. En noodig is ze ook werkelijk niet, want de verhouding tusschen beide monarchen zou er waarschijnlijk niet op verbeteren; de econo mische betrekkingen tusschen Engeland en Duitsch- land zouden er niet op verbeteren en het bezoek, dat de Russische vloot aan de Fransche zeehaven Brest brengen zal, zou er niet om worden uitgesteld. Een bewijs van de slechte verhouding tusschen den Czaar en den Keizer, is wel hierin gelegen, dat de eerste zich zelfs niet heeft laten vertegenwoordigen by de begrafenis van Hertog Ernst II van Coburg Gotha, ofschoon het overlijden van dien vorst, de eigen zuster van den Czaar, de Hertogin van Edinburgh, op den troon van het Duitsche vorsten dom heeft gebracht; misschien echter schuilt de oorzaak van deze handelwijze daarin, dat het voor de Russische diplomatie wat al te kras was, om een vertegenwoordiger van den Czaar te zenden naar eene plechtigheid, die ook werd bijgewoond door vorst Ferdinand van Bulgarije, al was het dan ook slechts in hoedanigheid van Coburger, want de verhouding tusschen Rusland en het Balkan-schiereiland blijft dezelfde. Rusland geeft zijne plannen, die het daarmede heeft, volstrekt niet op. En al moge het voor dit oogenblik geen de minste kans hebben, om da&r de zaken te regelen, zooals het dat wenseheu zou, het bereidt zich kalm maar zeker voor, om ten allen tijde gereed te zijn, handelend te kunnen optreden. Leger en vloot worden voortdurend uitgebreid. Zoo heeft het de aandacht getrokken, dat de Czaar zijne reis naar Fredensborg een paar dagen afbrak tot het leggen van den eersten steen voor de oorlogshaven van Libau, en natuurlijk zag de Duitsche pers dadelijk daarin weder eene bedreiging voor Duitschland. Van meer belang is het plan, dat Rusland heeft, om in de Middellandsche Zee een vlootstation te vestigen. Fransche bladen verzekeren, dat Rusland voortaan, evenals Engeland, een vast eskader in de Middellandsche Zee zal onderhoudenen natuurlijk zijn zij met dit plan erg ingenomen. De Algemeene Raad van Corcica heeft zich reeds tot de Fransche regeering gewend, met het verzoek het eiland als vlootstation bij Rusland aan te bieden. Vooral in Engeland maakt het bericht van Ruslands voornemen diepen indruk. En dit is te begrjjpen. Met telkens toenemend misnoegen ziet men, dat de heer Gladstone voor alle gevaren, welke de positie van Engeland bedreigen, oor noch oog heeft, zoolang Home-Rule niet is geworden een feit. Thans is de derde lezing in het Lagerhuis afgeloopen; de wet is daar aaugeuomen en reeds heeft de eerste lezing in het Hoogerhuis plaats gehad. Zoo heeft Gladstone dan reeds gedeeltelijk bereikt, wat hij zich tot levenstaak bad gesteld, en al zijn nu bijna allen het eens, dat het Hoogerhuis wel zal beletten, dat het ontwerp wet wordt, en zich zoodoende verzetten zal tegen den uitgedrukten volkswil, dat bewijst dan toch niets anders, dan dat dit lichaam opnieuw het bewijs leveren zal verouderd te zijn in zijne samenstelling. Plan om veel rust te nemen en te gunnen, beeft Gladstone niet. De regeering schijnt het voornemen te koesteren, eene herfstzittiDg te houden en na de behandeling der begrooting, tot 2 November uiteen te gaan, om dan andere wetsontwerpen af te doen. Welke die wetsontwerpen zijn is nog onbekend, maar gemeld wordt toch reeds, dat zij allen bet binnen- landsch bestuur raken, en de veronderstelling is zeker niet gewaagd, dat er ook getracht zal worden het Hoogerhuis meer in overstemming te brengen met de eischen der tegenwoordige verhoudingen. In Frankrijk i3 men allerminst gesticht over de legeroefeningen, die thans het Duitsche leger houdt in het Rijnland en die bijgewoond worden door den Keizer en diens gast, den Kroonprins van Italië. Moeilijk zou bet te zeggen zijn, wat ben meer hindertbet feit, dat die legeroefeningen gehouden worden in die op hen veroverde landstreken, dan wel, dat door de tegenwoordigheid van Italics Kroonprins, bij de legeroefeningen dAar, duideljjk wordt getoond, dat er van eene toenadering tusschen Italië en Frankrijk niet veel sprake zijn kan. En toch, ook hier overdrijven de Fransehen weer. Wanneer zij het Duitschland euvel duiden, dat deze voor de manoeuvres een terrein kiezen, waar het oorlogsspel eerder werkelijkheid kan worden dan in andere deelen des rijks, dan vergeten de Franschen, dat zij herhaaldelijk, ook na 1871, hunne oostelijke grensprovinciën voor hun eigen leger- manoeuvres hebben aangewezen. Toen eenige jaren geleden, tijdens het leven van Wilhelm I, de Duit sche leger-manoeuvres ook in eene aan Frankrijk grenzende provincie werden gehouden, was daarbij niet alleen de Fransche attaché-militaire te Berlijn aanwezig, maar werd zelfs een buitengewoon gezant der Fransche regeering afgevaardigd, om den Keizer in de nabijheid der grenzen te begroeten. "Van deze beide door de internationale hoflykheid voor geschreven gebruiken zal thans worden afgeweken. En wat betreft het bezoek van den Italiaanschen Kroonprins aan den Duitschen Keizer, zou Frank rijk door de ongepaste oorlogszuchtige houding en het gebeurde te Argues Mortes, Italië niet als 't ware in de armen jagen der Duitschers In Spanje kwamen in de laatste dagen weder om op vele plaatsen ongeregeldheden voor. De aanleiding daartoe was gelegen in het doorvoeren van eenige ingrijpende hervormingen. Niet alleen bepaalden zij zich tot de betoogingen tegen de af schaffing van verscheidene posten, de vermindering van het aantal kapitein-generaalschappen en der gelijke maatregelen, maar ook tegen de nieuwe belastingen, al gaven deze eene betere belasting druk. Afschaffing van verscheidene privilegiën en strengere maatregelen bij de inning der belastingen, gaven eveneens aanleiding tot ontevredenheid en verzet. Van al die ontevredenheid maken natuurlijk de oppostie-partijen gebruik en geven der regeering de handen vol om de orde te handhaven. Engeland. ILonden, 7 Sept. De werkstaking in de kolen mijnen van Yorkshire en Derbyshire belemmert verkeer en handel in groote mate. Nadat gisteren de >Midland" spoorwegmaatschappij bekend gemaakt had, dat wegens kolengebi ek 30 personentreinen niet meer znllen loopen, wordt heden door de Manchester-Sheffield" spoorweg maatschappij de schorsing aangekondigd van den loop van meer dan 50 treineD. België. Vermits de invoer in België van koperen, bronzen of nikkelen muntstukken, welke aldaar niet gangbaar zjjn, verboden is, kunnen pakketten, bestemd voor dat land en dergelijke muntstukken in houdende, niet ter verzending per pakketpost worden aangenomen. Woensdag werden te Antwerpen rnim 400 land verhuizers, komende van Polen en Galicië, afgewezen, op grond van den algemeen ongunstigen gezondheids toestand in hnc land. Zjj keerden 07er Roermond, per »Grand Central Beige", naar hun land terug. Vervolg der Nieuwstijdingen in het Tweede Blad. De Zierikzeesche Kermis, die in naam is aangevangen, doch in werkelijkheid nog moet beginnen, is dit jaar drukker bezocht door kramen, tenten enz. dan in vele jaren het geval was. Daar de meeste voorstellingen eerst Zaterdag, Zondag of Maandag beginnen, moeten wij ons voor heden tot deze mededeeling bepalen. ODder de tenten zijn er eenige, die in andere plaatsen met veel succes werk zaam waren. Aangaande bet Maandag-avond in den Schouw burg; der HH. van Lier alhier op te voeren stuk »East Lynne" wordt het volgende gemeld: Het is een echt kermisstuk en wij verwachten dat de reprise van dien avond niet voldoende zal zijn om allen, die bet zuilen willen zien, eene plaats te ver zekeren. Het bestaat uit maar even negen tafereelen, die enorm veel afwisseling aanbieden, en nu eens doen schateren van lachen door de geestige zetten, de komische voordracht en de mimiek van den heer Bigot, dan diep medegevoel wekken bjj de uitstekende ver tolking van de rol van Archibald door den heer Bouw meester, dan weer tot tranen toe roeren bij de melodramatische sterfbedden onder 't ruischen der zachte muziek. Niet. het minst verdient de aandacht het allerliefste spel van de jonge jufvrouw Brakensiek, dia aanleg schijnt te hebben eene uitnemende actrice te worden. Mevrouw ADdré gaf uitstekend de rol wf-êr van de lieve echtgenoot en moeder, die later de vreeselijke gevolgen moet dragen van den ondoordachten stap, dien zij uit ongegronde jaloerschheid deed. Ook de andere dames en heeren brachten het hunne er ruimschoots toe bij om de voorstelling zoo goed te doen slagen. Wij kunnen niet anders dan aanraden naar de schouwburgloge van de heeren van Lier te gaan. Omtrent bet Variété-Théatre, staande op het Havenplein, wordt het volgende uit Utrecht gemeld: „Wie een genoegelijken avond wil doorbrengen ver- zuime niet zich te begeven naar het Variété-Théatre (directie L. Praiss). Gedresseerde honden, die de hun opge dragen taak met de grootste nauwgezetheid uitvoeren, gedresseerde katten en muizen, die broederlijk en een drachtig eenige oogenblikken bij elkander op een lange stok doorbrengen uitstekende gymnastiek en de beval lige voorstelling door een jonge dame op de rollende globe, alles vormt te zamen een uitgekozen pro gramma. Eene komische pantomime: »De gefopte dorpsschoolmeester en zijne ondeugende schoolkinderen", waarin braaf gedanst, geslagen en gestoeid werd, be sloot de voorstelling. De muziek is goed, terwijl een buffet den dorstigen bezoekers de gewensebte lafenis aanbrengt." In de Concertzaal zullen Zondag a. s. de voor stellingen een aanvang nemen. Het programma toont aan dat de beer Stroober op verschillende en nieuwe wijze zal trachten het publiek te amuseeren. Ook verschillende winkels te dezer stede trachten door sierlijke étalage de aandacht te trekken. In het bijzonder vestigen wij de aandacht op die van den heer Blokker, bedden- en tapijthandelaar, in de Nieuwstraat alhier, waar een zeer makke beer het publiek ter bezichtiging uitnoodigt. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Bruinisso, 6 Sept. Door de Landbonwera-Yer- eeniging >Landbouwbelaog" is de leverantie van de kunstmeststoffen ten behoeve der VereeDiging aan genomen door den heer Iman J. van der Have te Oo9terland, als: Peru-Guano, hoeveelheid 1500 K.G., voor 11,50; Superphosphaat, hoeveelheid 21000 K.G., voor ƒ3,36 en Nataurljjke Phosphaat, hoeveelheid 5300 K.G voor 2,15alles berekend per 100 KG. en vrjj op den wagen. Door de Vereeniging Landbouwbelang te Wissen- kerke werd in het lokaal van den heer de Kejjzer aanbesteed de levering van 10,000 K.G saperphospbaat. Hiervoor was ingeschreven door de heeren A. Koole te Calijosplaat voor 3,45 por 100 K.G. A- J. van Breen te Dordrecht voor J 3,43 por 100 K G. Da Maat schappij tot verknop van R/slpmeststoffen voor Neder land en Koloniën te Dordrecht voor 3,39 per 100 KG De levering van 8600 K.G. Thomas slakkenmeel werd niet gegund. Wiswenlterlte, 6 Sept. Door notaris Noordjjke werd gisteren in de Kroon alhier geveild: twee woon huizen, zniks ten verzoeke van den eerst ingeschreven flchuldeischer. Kooper werd van het le perceel Jb. de Kok voor ƒ262, van het 2o perceel M. Dees voor ƒ206; onkosten 10 pCt., benevens 15 extra onkosten, met nog 2 maal 5 voor premie. Woensdag werd te 's H -Arendskerke ten over staan van den Notaris de Ronde Bresser verkocht de herberg van wjjlen Goeree aldaar. Kooper werd de heer J. van Eg keren voor 1110. KERKNIEUWS. Beroepen bjj de Herv. Gam. te SoeBterberg, da. W. H. H. Dgkman te BreskenB, die voor Babiloniea- broek heeft bedankt. INGEZONDEN STUKKEN. Aan den Heer WITTE HAGE te Wissenkerke. Met je permissie, 'k heb weer een appeltje met je te schillen en 't zal zuur zijn voor je, vrees ik. Ik ben namelijk van gedachten dat het niet kwaad zou zijn om eens het werkwoord kruipen met u te vervoegen en verzoek daarom vriendelijk dat jij zegt tik kruip" (tegenwoordige tijd), dan zal ik zeggen sgij kruipt"-, zieje, dat zal je nu wel niet bevallen en ik kan je al heftig hooren uitroepen»ik kruip niet", maar toch wil ik je dan wel eens even vragen wat de reden is dat het gemeenteraads- verslag van Cortgene niet in den Bode is voorgekomen, want je kunt niet ontkennen, dat het 29 Augustus 1.1. daar raadsvergadering was en evenmin kun je zeggen dat je daar niet bij geweest zijt; daarom vraag ik je, waarom kwam het niet in onzen Bode? Wanneer ik soms wel eens in mijne brieven van jou, van deze of gene heb gezegd: thij kruipt", dan durf ik ook evengoed tegen u zeggen: tgij kruipt", compris? Ben je soms bang geworden dat sommigen der vroede mannen je niet meer zullen groeten of aanspreken, wanneer je de raadsverslagen van Cortgene blijft publiceeren? Ben je daarom misschien (figuurlijk gesproken) op je knieën gevallen om op jammerenden toon uit te roepen: tik zal kruipen Wanneer dat zoo is, m'n waarde, zou je me grootelijks verplichten door me zoo spoedig mogelijk te schrijven tik héb gekropen", dan weet ik toch dat je van de verledene tijd spreekt. Vertel me toch eens, wat is er gebeurd op de laatste raads vergadering? Is er gesproken over de kwestie (je weet wel) tusschen den heer Carels en mej. Van Heuven? Is er gezegd wanneer de (oude) nieuwe politie-verordening zal worden afgekondigd? Of is er soms gepraat over de ver bouwing der school, die zoo hoog noodig schijnt te zijn en waarover men al vroeger schijnt gepraat te hebben, doch die men later in den doofpot gestopt heeft? Amice, dat er besloten werd tot aanleg van dien grintweg rond den stadspolder, zou ik goed vinden, wanneer men eerst eens had gedacht aan eene noodzakelijke verbetering, namelijk verbouwing der school; zou dat soms van minder belang geacht worden omdat de tegenwoordige raadsleden geen kinderen hebben, die zouden kunnen profiteeren van eene verbouwing en daarom toch altijd nog grooter gemak en genoegen vinden in een voetpaadje als ze zoo eens eene wandeling rond de gemeente willen doen? Best mogelijk, en van dezulken zou het dan ook te wachten zijn dat ze indirect (gebiedende wijs) hebben gezegd of laten voelen tkruip", »gij zult kruipen", tkruip". Och, Witte, kom toch ruiterlijk in alles voor de waarheid uit, want je kunt helaas door te zwijgen m. i. niets verdienen en schrijf: tik zou gekropen hebben"Wanneer men mij meer had toegedacht dan een genadig knikje. Zet dus voortaan je verslagen in onzen Bode en je zult weldoen bij de meesten. O, je zou zooveel kunnen schrijven als je attenter waart, doch of uit onverschilligheid öf uit benauwdheid zie je zooveel dingen over 't hoofd, of vergeet je per ongeluk moedwillig. Heb je niet onlangs in den Bode gelezen eene annonce van den heer Boone, die zijne kolen levert voor 58 cent per mud, vrij op den wagen te Geersdijk, en heb je (maar dat heb je zeker) niet gehoord dat de Coöperatieve Vereeniging bij jou, die zonder winst werkt, 60 centen moet hebben per mud? Hoe is dat nu te rijmen? Voor verlies zal de heer Boone zeker wel niet leveren en winst zal de Vereeniging zeker wel niet willen nernen; wat de oorzaak kan zijn amice, is, dat het spreekwoord wel eens waarheid kan bevatten, namelijk, dat het allen geer. koks zijn die lange messen dragen, en dan hoorde ik nog dat het plan bestond oin de lossers iets in hun loon te willen beknibbelen, ten einde nog iets van den prijs, (die nu nog 2 centen per mud hooger dan van een handelaar komt) af te kunnen doen. Zoo'n weg echter zou ik zeer verkeerd vinden, ook al was het dat de lossers zich daartoe wilden laten vinden. Daarom zeg ik, Amice, 't zijn allen geen koks die lange messen dragen, en als jij nu vraagt of ik zonder gebreken ben, dan antwoord ikneen, in 't geheel niet, 'k heb groote en grovezei ik anders dan zou ik 't liegen, en jij zou zeggen neigen roem stinkt". Bij dat laatste, waarde amice, denk ik aan de slechte behandeling die men op jou gemeente ondervinden kan vanwege de ontruiming der privaten van de burgers. Sommigen, hoor ik, moeten soms veel te lang wachten, nadat ze de dringende boodschap daaromtrent hebben gedaan, anderen worden stipt bediend, doch loopen gevaar dat de lossing geschiedt op minder gewensehte plaatsen of krijgen 's buurmans bak, enzoovoort. Ik zou willen dat er van gemeentewege iemand was aangesteld, die tegen tarief de burgers moest bedienen, 't Is misschien wel wat gek, maar wanneer het mocht zijn dat zoo'n postje vacant kwam, vanwege de gemeente zieje, zou jij dan niet je hoefde dat zoo niet op te nemen zooals 't nu gebeurd, doch je kon den titel aannemen van geëmployeerde aan de dorpsreinigingsdienst, datzou fatsoenlijk klinken, al was zij dan ook maar alleen orn 't werkje uit te voeren, men ziet dat meer, dat er slechts één 'tewerk doet, waarvoor er nog 10 worden bijgeroepen, dus 't zou misschien wel gaan. 't Ergste is, dat ik zoo wel eens ge hoord heb dat je nu juist zoo geen heel wit voetje bij 't bestuur hebt, doch probeeren zou 't naaste zijn, wie weet of je later dan ook niet in aanmerking kwam voor de levering van school behoeften en drukwerk voor de gemeente. Wanneer de wenken, die ik omtrent de ontruiming der privaten gaf, ook op Cortgene werden opgevolgd, zou ik aldaar sommigen den raad willen geven, eerst de stevigheid hunner bakken eens goed te onderzoeken, daar die bij enkelen veel te wenschen schijnt over te laten. Brr, 'k ben blij dat m'n brief vol is, daarom eindig ik, doch in mijn hoofd dwarrelt er nog zooveel dat ik je schrijven moest, dat je er op rekenen kunt spoedig weer iets te zullen ontvangen van je vriend CARAMBOL. Noord-Beveland, September '93. VERSCHEIDENHEID. Aan het Nieuw Advertentieblad voor Heerenveen ont- wjj ter waarschuwing het volgende echrjjven uit Noord-Amerika: PLATTE CHARLES MIX Co. Zuid-Dacota, 9 Aug. 1893. Mijnheer de Redacteur 1 Ik heb andermaal een open brief voor Uw geëerd blad. Ik wil nu eens schrgven niet over de toestanden in een bepaalden Staat of Counfy van dit groote land, neen, het botreft de gansche Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Da zaken staan hier thans niet rooskleurig. Klachten over droogte, klachten over regen? zult ge vragen. Ja, dat zou ik wel kunnen doen; want het is dezen zomer in sommige Staten veel te droog, in andore reel te nat geweest. Maar dit is het niet, wat ik bedoel. Het is voor geheel Amerika een slechte tjjd. Over het gansche land heerscht eene zekere gedruktheid in zaken. In den handel wordt weinig omgezet, vele fabrieken staan geheel stil, weer andere werken met halve bracht. In de fabriekssteden loopen de arbeiders bjj duizenden om, spoorwegmaatschappijen gaan bankroet, banken Bpringen, de een na den ander. De welbekende Erie-spoorweg-maatsohappjj is ook bankroet. Hare loopende schalden worden op 61/, millioen dollars berekend. Eene der gefailleerde banken is de wgdbekende Mitchelles Bank te Milwaukee, in Wibconsin, die een halve eeuw lang een toonbeeld is geweest van soliditeit. Bjj dit alles komt nog, dat er in de laatste dagen tien groote handelaars bankroet zjjn gegaan, van wie zes te New-York, een te Chicago, een te St-. Louis, een te Milwaukee en een te Sandusky, in den staat Ohio. En dit gaat nu eiken dag zoo. Waar zal het einde zjjn! Of ia men nog zoo solide, men kan in de laatste dagen geen geld van de eene of andere bank te leen krjjgen. Ieder, die geld in een bank heeft nitstaan, vraagt dit op en stopt het liever renteloos weg op eene plaats, waar hg het meer veilig acht. Men vreeBt met eiken dag, dat ons nog ernstiger gebeurtenissen te wachten staan. Wjj, landbouwers in het verre WeBten, deelen ook in deze paniek. Wjj hebben hier in Charles Mix Co., Zuid-Dacota, een rjjken tarweoogst, maar nu komt de belangryke vraag: wat kunnen wjj er voor krjjgen? ThanB de allerbeste kwaliteit 35 ct. per bushel. Eu we hadden een hoogen prjjs verwacht, daar in vele streken de tarweoogst mislukt is. De prjjs der vette varkens gaat even onrustbarend naar beneden. In den laatsten winter kregen we 7 A 7,50, nu bieden ze nog geen 4 dollar voor de honderd pond en men verwacht, dat de prjjzen nog lager zullen loopen. De varkenBmesterjj is hier de hoofdzaak en als de prjjzen nu ineens de helft lager worden, zonder dat de markt overvoerd is, dan beteekent dat voor de varkens houders heel wat. Doch ik wil niet klagen of murmureeren. Neen, wjj Hollanders zgn hier dit jaar door den Heer gezegend boven velen onzer naburen in het Westen. In de Staten Kansas, Nebraska, Colorado enz. ziet het er slecht uit; velen verhuizen van daar. Onze Hollanders in Colorado zitten in grooten nood en hebben dringend hulp van noode. De maatBchappjj, waarvan professor Noordtzjj presi dent is, zal ook wel bankroet gaan, als zg het nog niet is. In Colorado loopen duizenden werklieden, werk- en broodeloOB rond. Alleen in en om Denver zgn 75,000 zonder werk. De oorzaak van deze treurige omstandigheden ligt in de groote daliDg in den prjjs van het zilver. Colorado toch is een der Staten, waarin de voornaamste züvermjjnen worden geëxploiteerd, doch waarin onder de tegenwoordige crisis het werk is gestaakt. In het WeBten loopen ook duizenden werklieden om. De hoeren werklieden hier in het Westen hebben allen nog werk en verdienen heden 1 l1/* ll/3 dollar per dag boven den kost. Nu zullen vele lezerB wel vragen: wat mag de oorzaak zgn van deze algemeene paniek in Amerika? Zoo ik zei, is het de daling in den prjjs van het zilver. Ik zal dit even kort toelichten. Wjj hebben verleden najaar een democratisch lands bestuur gekregen, dat nieuwe wetten maken wil. Men spreekt van afschaffing van inkomende rechten of buitenlandech tarief. Indien dit er door kwam, zoo zou dit een grooten invloed uitoefenen op de prjjzen van het fabrikaat. De concurrentie zou grooter worden, de verkoop moeieljjker. Als bier het vrjjhandelstelsel wordt ingevoerd, dan voorspel ik, dAt wjj boeren er niet zooveel schade van zullen krjjgen, maar wèl de fabrikanten en werklieden. Wat, naar mjjne inzichten, de gevolgen voor ons zouden zjjc?: een lager botermarkt, een lager eieren- markt en een lager veemarkt. Maar daartegenover zou staan, dat wjj goedkooper landbouwwerktuigen zouden krjjgen en een knecht, die 200 dollar per jaar verdient, dan voor 100 dollar wel zou zjjn te krjjgen. Toch wenschte ik maar liever, dat alleB bleef, zooala we 't nu al jaren hebben gehad. Onder de repnblikeinsche regeering bloeide dit land. Gaen land tec wereld, dat zoo in bloei toenam als Amerika. Arbeiders verdienden goed geld, nerge»B zooveel als hier, werkgevers verdienden veel geld. Komt echter de »vrjje invoer" er door, dan krjjgt Amerika veel te veel werkvolk, want er zal dan zeer veel fabrikaat van buiten af worden ingevoerd, zoodat de eigen njjverheid ten deele met werkeloosheid wordt geslagen. Duizenden mgnwerkers zullen dan bedankt worden, duizenden fabrieksarbeiders zullen werk- en broodeloos roDdloopen. 't Begin is er recdB. Moge de Heer onze God den President de oogen openen, dat hjj iedere wet weigere te bekrachtigen, welke het Congres mocht aannemen in het belang, niet van Amerika, maar van het buitenland. Dan zal, naar mijn inziec, alles in korten tjjd weer id vollen gang en in vollen bloei zjjn. Het alles ver nietigend wantrouwen zal dan weer plaats maken voor vertrouwen. Zooals echter de zaken op dit oogenblik nog staan, durf ik geen arbeider de emigratie naar Amerika aanbevelen, war.t ik zou niet weteD, waar bjj werk zou kunnen vinden. Bjj spoortreinen vol, trekken thans de arbeiders van het Oosten naar het Westen. Dit loopt echter ook vast. Het vrjjhaudeletelsel bedreigt ons met een donkere toekomst. De landverhuizing naar hier zal plotseling stilstaan, de werkman in Amerika zal 'fc hoofd droef laten hangen, 't buitenland echter zal lachen en profi teeren van 'b Amerikaansche geld. Mjjn goede Nederland zal er evenwel niet veel van profiteeren, maar Groot-Brittanië, Duitschland,Frankrjjk enz. Als wjj een maand verder zgn, dan weten wjj meer, dan zal ik u weder schrgven. Daar ik altjjd het goede vaa dit land gemeld heb, mocht ik nu het kwade niet verzwjjgen; wart ik wil niet hebben, dat men met mjj bedrogen zal worden. Uw Dienaar, A. KUIPERS. N.B. De groote kapitalisten in dit land behooren grootendeels tot de repnblikeinsche party. Deze sluiten thans hunne fabrieken en vragen van de instellingen hun geld op. Zg vertrouwen niet ééa bank meer onder dit landsbestuur. Den democraten begroot bet, dat het den rjjken goed gaat. Daarom willen zg andere wetten, om bun den pas af te snjjden. De toestand is dasde kapitalisten houden hun geld renteloos in de brandkelders, terwjjl handel en njjver heid er zonder zgn. Daardoor staat alles stil en heerecht er kwjjniog. De rjjke republikeinen zeggen: als gjj democraten de wet laat bljjven, zooals ze steeds is geweest, dan zullen wjj onze brandkelders weer ontsluiten en znllen wjj ons kapitaal weer ia de zaken Bteken. Tot nadere toelichting heb ik dit er nog aan toe gevoegd. Dwaal ik, dan moet een acder maar aan 't woord, die 't beter weet. Ik beu ook maar een domme boer uit het Westen. A. KUIPERS, voor elf jaar landbouwer te Steggerda, voor vjjftig jaar boerenknecht in Drente. B urgerljj ke Stand van Zierikzee. geboeen: 1 Sept. Een zoon van J. C. Schultz en J. van Espen. 2 dito. Een zoon van L. van Sti-ien en C. de Valk. 5 dito. Een dochter van W. van den Houten en A. Hart. Een zoon van J. Bienefelt en A. M. van Westen. 6 dito. Een dochter van N. Viergever en D. Klompe. gehuwd: 6 Sept. J. C. Cannoo, 29 j-, j.m. en K. H. Kanaar, 21 j.,j.d. overleden: 1 Sept. J. Saaman, 6 m., d. 2 dito. P. Aalbregtse, 69 j., man van S. Luteyn. 4 dito. C. Oberst, 21 j., ongeh. dochter. MARKTBERICHTEN. Bordreelit, 7 September. Tarwe. Jarige puike Z.,>V1. en Overm. f 6,— a f 6,50 Dito goede en mindere f 5,50 a f 6, Nieuwe puike Zeeuwsche, VI. en Overm. f 5,50 a f 6, Dito goede f 5,a f 5,50 Dito mindere en blauwe f 4,75 a f 5, Dito zomer i 0,a f 0, Dito Canada f 0,a f 0, Rogge. Zeeuwsche, Vlaamsche en Overm. f 4,50 a f 5, Gerst. Winter-, Zeeuwsche en Vlaamsche f 4,30 a f 4,90 Dito dito gestort f 7,50 a f 7,80 Dito dito Overmaassche eu Flakkeesche f 4,a f 4,50 Dito Zomer-, Zeeuwsche en Vlaamsche f 3,70 a f 4,20 Dito dito Overmaassche en Flakkeesche f 3,20 a f 3,70 Chevaliergerst 1 0,a 1 0, Haver, jarige (lange) f 4,20 a f 4,50 Dito (nieuwe) f 2,A f 3,20 Dito (dikke) f 4,80 a f 5,— Spelt f 3,— a f 3,50 Paardenboonen t 5,30 a f 5,80 Duivenboonen f 6,50 a f 6,80 Bruineboonen f 7,a t 9, Erwten (kook-) f 7,50 a f 8,50 Dito (mesting) f 5,50 a f 6,70 Koolzaad f 8,— a f 9, Kanariezaad f 6,50 af 7,50 Oostburg, 6 September. Ter Graanmarkt van heden was de aanvoer, evenals de vraag, van weinig beteekenis. Er werd dan ook weinig anders verkocht dan voor dadelijk gebruik tegen vorige of iets lager prijzen. Men besteedde heden voor: Jarige Tarwe f 0,f 0,a I 0, Nieuwe Tarwe i 5,f 5,50 a f 5,90 Jarige Rogge f 0,f 0,a f 0, Nieuwe Rogge f 4,50, f 4,75 a f 5, Jarige Wmtergerst 1 0,f O,a f 0, Nieuwe Wintergerst f 4,25, f 4,50 a f 4,70 Jarige Zomergerst f 0,f 0,— a 1 0, Nieuwe Zomergerst f 3,50, f 3,70 a f 4, Haver f 6,—, 1 6,50 a I 7,— Paardenboonen f 5,f 5,25 a f 5,50 Groene Erwten f 6,50, f 7,a f 7,25 Middelburg;, 7 September. Ter Graanmarkt van heden was de aanvoer aan onze graanmarkt iets ruimer dan voorgaande week. Jarige Tarwe f 5,75 a f 6, Nieuwe Tarwe f 5,75 a f 6, Jarige Rogge f 5,25 a f 0, Nieuwe Rogge f 4,80 a f 0,— Wintergerst f 0,a f 0, Nieuwe Zomergerst f 3,90 a f 0, Witteboonen f 9,— a f 9,50 Bruineboonen f 8,75 a f 0, Paardenboonen f 5,50 a f 0, Tuinboonen f 0,a f 0, Groene Erwten f 8,a f 0, Kroon-Erwten f 8,a f 8,25 Winter-Koolzaad i 8,50 a f 8,60 Versche Boter per kilo. f 1,05 a i 1,25 Eieren per 100 stuks f 4, Goes, 5 September. Bij geringen aanvoer van granen werd er weinig verkocht. Jarige Tarwe f 5,25 a f 5,75 Nieuwe Tarwe f 5,— a f 5,25 Nieuwe Rogge f 4,40 a i 4,75 Wintergerst f 4,25 a f 4,50 Zomergerst f 4.a f 4,25 Haver f 2.80 a f 3,25 Bruineboonen f 8,— a f 0, Paardenboonen f 5,a f 5,50 ICookerwten f 7,50 a f 8.25 Boter per K.G. f 1,10 a f 1,20 Eieren per 100 stuks f 3,40 af 3,60 Zieiulrzee, 7 September. Bij vrij ruim aanbod doch flauwe stemming bleef veel onverkocht. Goede tarwe en gerst kon langzaam vorige prijzen opbrengen, doch erwten waren weder niet dan lager te verkoopen. Puike Nieuwe Tarwe f 5,25 a f 5,50 Goede en Mindere soort f 4,50 a f 5,25 Nieuwe Rogge f 4,a f 4,25 Zomergerst 1 3,25 a f 3,50 Wintergerst f 4,a f 4,40 Chevalier f 4,50 a f 5,15 Nieuwe Haver f 225 a f 3, Nieuwe Groene Erwten f 6,50 a f 7,25 Nieuwe Bruineboonen 1 7,25 a f 7,50 MEEKRAPBERICHT van de Makelaars Overgauw de Blaauw te Rotterdam. Rotterdam, 4 September. Meekrap. De stemming blijft zeer lusteloos, slechts een paar partijtjes vonden op de lagere prijzen koopers. Van wortels werd een partijtje gedaan onder f 20. Kwa liteit redelijk, het betere wordt op f 21 a f 22 gehouden. Noteering: Onber. nog tamelijk onbepaald f 25>/i a f26. Weekmarkt te Zierikzee, 7 September 1893. Boter prijzenDe Boter is verkocht voor 55, 60, 62y2 en 65 Ct. de 5 Hectogram. Kip-eieren: De Kip-eieren zijn verkocht voor f 0,90, f 0,95 en f 1,per 25 stuks. vertrekt Woensdag van ZIERIKZEE naar MID DELBURG en des "Vr\jdagr-iiamiddagS van MIDDELBURG naar ZTERIKZF.E.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1893 | | pagina 1