ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 5 September 1893. VEEMARKT TE ZIER1KZEE Directeur-Uitgever J. WAALE. BEKENDMAKING. BRANDWEZEN. Afsluiting passage. NIEUWSTIJDINGEN. ADVERTENTIEN. Yerschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indiê enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 50ste JAARGANG. No. 6355. Advertentien, van 13 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, 'Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar -plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" op eiken Donderdag tot de eerste helft van December a.s. op de Schuithaven. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Dïwsda^ don September e.k., des namiddags te 2 uur, op liet Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeente raad zal gehouden worden. Zierikzee, den 2 September 1893. De Burgemeester, CII. W. VERMEIJS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN: BeÖediging en installatie van verkozen raadsleden. Mededeeling van ingekomen stukken. Benoeming van een Wethouder, tengevolge van de periodieke aftreding van den heer W. A. Ochtman. Benoeming van leden in verschillende Raadscommissiën, enz. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zieriikzee maken bekend, dat door hen aan den Opporbraud- meester, den heer M. COUVÉE Jr., op zijn verzoek, eervol ontslag als zoodanig is verleend en in diens plaats is benoemd de heer JL1'. O. V.A.1N DEK VLIET, die zijne functie heden heeft aanvaard. Zierikzee, den 2 September 1893. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, Ch W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat de Oude Haven aan de Noordzijde van af de Schuithaven tot aan het 's Heerarenslop, en aan de Zuidzijde van af de Appelmarkt tot aan het Pottebakkerstraatje gedurende de kermisdagen voor de passage van rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. Zierikzee, den 4 September 1893. De Burgemeester voornoemd, Ch. W. VERMEIJS. Amerika. New-York, 2 Sept. Men schat het aantal menschen, die Zondag tydens den orkaan in het graaf schap Beaufort zyn omgekomen, op ten minste duizend. Alle slachtoffers, op drie na, waren negers. De schade aan eigendommen toegebracht, is onberekenbaar. Engeland. Londen, 2 Sept. Hat Home Rule-ontwerp is in het Ligarhuis na derde leziog aangenomen met 301 tegen 267 stemmen. Eane zeer levendige betooging van de nationalisten en radicalen heeft hierby plaats gehad; de betoogers wuifden met de hoeden Gladstone toe en riepen vol geestdrift zynen naam. In het Hoogerhuis is het Home Rule-ontwerp na eerste lezing aangenomen. Londen, 2 Sept. Toen Gladstone met zyneecht- genoote het Lagerhuis verliet, werd zjjn rijtuig door eene groote volkemenigte omringd, diebem met geestdrift begroette, zoodat het rytuig wegens het gedrang stil houden moest. Vrydagavond hebben 15,000 mjjnwerkers te Pontypridd besloten, Maandag het werk te hervatten. Te Mertbyr hebben al de stakers dit Zaterdag reeds gedaan. Te Ferndall hebben botsingen tusschen de stakers en de militaire macht plaats gehad. Bijzonder heden ontbreken nog. De werklieden in de gasfabrieken te Londen hebben hetzelfde besluit genomen als de mijnwerkers uit Durham, die zich tegen de werkstaking verklaard hebben. Thans is de vraag, of deze laatsten toch by aioeten dragen aan het stakingsfonds en in welke evenredigheid. De mynen in Wales beginnen weer zekere hoeveel heden kolen naar de havens te verzenden. Italië. Een geheel dorp onder den hamer! Dit is zeer zeker een zeldzaam verechyneel. Het geval doet zich in Sardinië voor met het dorp Galtelli (provincie Sassari). Alle huizen, die zich daar bevinden, 500 in getal, werden gerechtelijk verkocht wegens het niet- betalen der belasting. België. De beechikbare ruimte op de tentoonstelling te Antwerpen is onvoldoende gebleken voor het groot aantal aanvragen van inzenders van machines. De tentoonetellings commissie heeft daarom besloten, die ruimte nog met 6000 vierkante meter te vergrooten. De oppervlakte door de gebouwen in te Demen zal na 90.000 vierk. meter en die, welke onbebouwd blyffc, 310,000 vierk. meter bedragen. Ia bet geheel neemt de tentoonstelling een ruimte in, dubbel zoo groot als die in 1885, welke ongeveer 20 hectaren besloeg. Tot de speciale tentoonstellingen, wedstrijden en congressen, welke te Antwerpen zullen gehouden worden, behoort o. a. een internationaal drukpers-congres. Nederland. 's Gravenhtifje, 1 Sept. De St Ct. bevat een kon. besluit, bepalende: le. De tegenwoordige zitting van de Staten-Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 16 dezer, des namiddags te 3 uren. 2e. De minister van binnenlandsche zaken wordt gemachtigd zich op het in art. 1 vermelde tijdstip te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, ten einde in eene vereenigde vergadering der beide Kamers de zitting in naam der Koningin te sluiten. By kon. besluit van 30 Augustus is tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, gedurende de zitting die zal aanvangen op den derden Dinsdag in September, benoemd mr. A. van Naamen van Eemnea, lid van die Kamer. Door den minister van binnenlandsche zaken is aan de Commissarissen der Koningin de volgende missive over Aziatische cholera gezonden: Nu door de wet van April 1893 (Staatsblad no. 64) het 2e lid van art 24 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad no. 134) is vervallen, kan ook als vervallen worden beschouwd myne circulaire van 6 September 1892, no. 4668, afdeeling med. politie. Ik heb de eer UHEd. te verzoeken, de burgemeesters in uwe provinoie hiervan kennis te geven, maar tevens hunne aandacht te vestigen op het 2e lid van art. 16 van de wet van 4 December 1872 (Staatsblad no. 134), zooals dit is gewyzigd by de wet vaD 8 April 1893 (Staatsblad no. 64) en hen uit te noodigen, zorg te dragen, dat steeds met grooten spoed en nauwkeurig heid aan den inspecteur of adjunct-inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht van deu dieustkring, waar toe hunne gemeente behoort, de by art. 16 voor geschreven mededeeling worde toegezonden. Dordrecht, 1 Sept. De verjaardag der Koningin is'alhier, waar bijna buiB aan huis vlagde, op prettige wjjze gevierd. Feitelyk kan men zeggen, dat de kinderoptocht, die 's morgens werd gehouden, in 't water is gevallen, wat jammer was, want er was veel werk van gemaakt. Behalve een groot aantal kinderen, allen om 't feestelykst uitgedost en met de nationale of oranjekleur versierd, bevonden zich in den optocht vele smaakvol opgetuigde mailcarts. Doornat kwamen de kleintjes in «Kunstmin" aan, waar zy eetige liederen zoügen en onthaald werden en daarna genoten van een in den tuin gehouden kermis en van de opstijging van den luchtballon «Koningin Wilbel- mina". Na een voorspoedige reis daalde de heer Mary op een weiland by Dabbeldam. Reeds te 4 uur was de luchtreiziger in «Kunstmin" terug. De dd. Bchuttery was reeds om 11 uur, terwyl het stortregende, opgesteld om parade te houden, iu vereeniging met het korps pontonniers. De schutters wachtten echter tevergeefs op hun wapenbroeders. Later bleek, dat de kommandant van het korps, majoor Lelyveld, ae parade had afgebommandeerd. De kommandant der schuttery liet dan ook over twaalven zyn door en door natte manschappen inrukken. Den historischen optocht, voorstellende «Prins Willem van Oranje te Dordrecht op den 25sten van Hoytnaand 1573", was een beter lot beschoren dan den kinderoptocht ten deel viel. Hoewel dreigende, hield de lucht zich goed. De optocht, gearrangeerd door Mr. J. C. Yan O vervoorde, archivaris te Dordrecht, mag goed geslaagd heeteD, altoos in aanmerking genomen den korten tyd van voorbereiding en de vry beperkte middelen. Er waren aardige groepen by; vooral de «Batavieren" te paard, in dierenhuiden gehuld en van bylen voorzien, deden opgeld, evenals een «zegewagen met allegorische voorstelling van de Vryheid, gearrangeerd door de Kamer der Fonteinisten". Zeer eigenaardig was een oud-Hollandsohe sjees, met een meisje er in, dat Koningin Wilhelmina in Friesoh kostuum voorstelde, 't Was een opluisterings nummer van den antiquaar, den heer Jao. Schotel J.Rz. Er was één reclame-wagen, een drukkery in werking voor stellende; de heer Corn. Morks Cao. was hier de man. De 35 nummers groote optocht trok twee uren lang de stad door. 't Spreekt vanzelf, dat een massa volk ook van buiten op de been was, doch nergens werd de orde verstoord, zoodat de politie een uiterBt gemakkelijke taak had. De volksconcerten op het Stationsplein en het Scheffersplein, beide geïllumineerd, liepen des avonds uitstekend van stapel. Overal een vroolyke, opgewekte geest 1 Goes, 3 Sept. Voor onderwijzeres aan de meisjes school alhier bestaat de voordracht uit de damesJ. E. Indeweg te Dordrecht, M. Perk te Apeldoorn en A. Koetse te Hoogezand. In plaats van dr. Coenen alhier, is benoemd tot gemeente-geneesheer te Kloetinge, de heer A. N. J. Hanedoes van Almkerk, arts te Woudriehem. Tot organist in de Ned. Herv. kerk te 's Heer-Hendrikskinderen is benoemd de heer J. Bedet te 's Heer-Arendskerke. Tot tijdelijke onder wijzeres te Hoedekenskerke, mej. S. Groenendijk te Strijensas. Uitslag van het tweede toelatings-examen II. B. S- Geslaagd voor de voorbereidingsklasse 2, voor de le kl. 4, voor de 2e klasse 2, voor de 4e kl. 1 en voorwaardelijk 2- Heden herdenkt Nicolaas Verbregt den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij den heer Roelofsen. Een kwarteeuw heeft deze werkman zijne chefs trouw en eerlijk gediend. Sedert de bedijking van den Wilhelminapolder heeft deze gestaan onder directie van een der heeren Van den Bosch. Zooals men weet heeft de tegenwoordige directeur de heer G- J. v. d. Bosch, tegen 't volgend jaar zijn ontslag gevraagd. Ter zijner vervanging is eene aanbeveling op gemaakt van twee personen, waarbij de naam v. d. Bosch niet voorkomt. In deze maand heeft de benoeming plaats door de eigenaren van den polder. De kermis onderscheidt zich in niets van hare voor gangsters, alleen speelt het weer den kermisvierders en viersters leelijke parten. Hossen en dansen op de straat is op die dagen zeker heel pleizierig, maar als men met de eene hand zyne parapluie moet vasthouden en met de andere zijn meisje, dan wordt de vroolijkheid niet verhoogd. Men kan zich als altijd laten wegen en draaien, men kan de kracht onderzoeken van zijne armen en van zijn maag; men ziet leelijke en mooie dingen en zelfs onnatuurlijke, als eene vrouw met een baard; men kan zich half dood loopen om in den z g. dwaaltuin het middelpunt te vinden. Alber en Basch vormen de groote aantrekkelijkheid, en werkelijk, die tent is een bezoek overwaard. Op straat kan men zich te goed doen aan bier en krooten, en ook aan sigaren, sigaren van 42*/j cent het stuk, uit een faillieten boedel, en die puike waar biedt de edelmoedige verkooper aan voor 80 cent het kistje van 100 stuks I De verkooper beweert, dat hij geen andere kermis dan de Goesche de eer aandoet van een bezoek1 Mocht hij evenwel (zijn groote voorraad geeft aanleiding tot de veronderstelling) ook de Zierikzeesche kermis bezoeken, dat dan de geheele mannelijke bevolking van het edelmoedige aanbod profiteere. Geen beter middel om het rooken af te loeren. Gooi je mij om, Dan zie je een mooie blom, is het opschrift van een der vele kermistenten. De ontsluiering van het geheim zullen enkele lezers van dit blad op de kermis te Zierikzee wel op zich nemen. Tot dusver is het bezoek niet talrijkkramers en spelle- bazen klagen steen en been, alles hoopt op de beide laatste dagen. Het is dan gewoonlijk zoo druk, dat men over de hoofden kan loopen. Als er dan maar geene hoofden en vooral geene harten worden ingedrukt! "Wolfaa.rtscl\jli, 2 Sept. In de vergadering van Burgemeester en Wethouders dezer gemeente, trad gisteren de heer C. Koert, benoemd tot Secretaris eu Ontvanger, als zoodanig in functie. De heer J. van der Baan, die, na het overlydeo van den geacbten Secretaris en Ontvanger, den heer P. van der Voorde, op 3 Juni dezes jaars, hoezeer op 85-jarigen leeftijd, zich terstond bereid verklaard had, om gedurende de vacature van ongeveer 3 maanden, de betrekking van Gemeente ontvanger tydelyk waar te nemen, en tevens den Burgerljjken Stand te bedienen, werd dan nu uit zyue functiën eervol ontslagen, nadat zjjne rekening, by eene ontvangst van ƒ3596,01 en eene uitgaaf van 2437.01s, alzoo met een batig slot van ƒ1158,995, in goede orde was bevondou. Schorpenisse, 1 Sept. Alhier is de verjaardag van de Koningin niet onopgemerkt voorbygegaan. Uit verscheidene huizen wapperden vlaggen, de school kinderen droegen hnnne oraDjestrikjes op de borst en waren den gebeelen dag in een vroolyke stemming; deze werd des avonds vorhoogd toen het muziek gezelschap »V. I. O. S.", onder het spelen van een vroolyke marscb, eene promenade door de gemeente maakte en daarna enkele nummers voor het gemeente huis uitvoerde; tot laat in den avond vermaakte men zich verder met het branden van teertonnen en het afsteken van voetzoekers. Vooral aan de herleving van »V. I. O. S.", die eenigen tyd op het punt van sterven is geweest, heeft men deze feestelijkheid te danken. Staveiiisse, 3 Sept. Voor de alhier vaceerende betrekking van onderwijzer met hoofd-acte 650) en onderwijzer 500) heeft zich tot dusverre nog geen enkele sollicitant i Zierikzee, 4 Sept. Door Bargem. en Weth. is benoemd tot opperbrandmeester alhier, de heer F. C. v. d. Vliet. Na gehouden her-ex imens werden heden aan de Hoogere Bagerechool alhier alsnog bevorderd: van de 3e tot de 4'e klasse 3 leerlingen en van de 4e tot de 5e klasse 2 leerlingen. Bij het tweede admissie-examen werden toege laten als leerlingen van de le kl.J. van Enck en P. Huysmans. Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat den heer Maasseo, conduoteur op de «Spoorboot no. 1", in het jaar 1888 by een nachtelijke velddienst, tydens hy onder-officier was te Vlissingen, een gouden ring Verloor in de duinen van Dishoek te Koudekerke en dat deze ring de vorige week aldaar door een koe wachter is teruggevonden, dus na 5 jaren aldaar te hebben gelegen. Merkwaardiger is zulks te noemen omdat 2 maal 's weeks aldaar het garnizoen Middelburg komt schijf schieten, terwyl des zomers hier veel passage is. Vrijdag werd het bevel over Hr. Ms. stoom- kanonneerboot «Dog" te Vlissingen overgenomen door den luit. t/zee le kl. De Bruyne, tengevolge van het vertrek van den op non-activiteit gestelden luit. t/zee le kl. K. J. Bil. De eere-medaille der orde van «Oranje Nassau", in zilver, is ook verleend aan den loodsschipper der le kl. vao het Nederlandsch loodswezen, zesde district, L. J Eogels, te Vlissingen woonachtig. De werkzaamheden aan het nieuw havenstation te Vlissingen zyn zoover gevorderd dat met grond verwacht kan worden, dat bet voor den aanvang van den winter onder dak zal gebracht zyn. Nu reeds zyn voor 't grootste gedeelte de kappen gesteld. Zierikzee, 4 Sept. Naar wy vernemen zal de kermis alhier bezocht worden door: den Schouwburg van A. van Lier; de Dwaaltuin of Doolhof van Peeters; Stoom-carouBsel van v. RenthergemRy- MaDége van Wolffs; Russische Arreslede van XhafUire; Panorama van Dammen; Théatre Nationale van Pincelli; Cagliostro Théatre van Praes en Mullens; Acrobatische voorstellingen door Michel; de Dame met een baard; Cosmorama; Schiettent; Schuitjesmolen; 1 Caroussel, benevens tal van kramen, waaronder de wafelkramen van Porton en Bazooyen. Men ziet duB, er zal gelegenheid genoeg zyn zich te amuseeren. Noodlottige samenloop der omstandigheden 1 Juist toen de kermis hier werd ingeluid, verkondigde de omroeper den volke dat iemand zyn portemonnaie met f 7 had verloren. Aan het toelatingsexamen voor den hoofdcursus te Kampen, om aan deze inrichting te worden opge leid voor 2e luitenant by de infanterie, hebben o.a. met goed gevolg voldaan de Bergeants P. G. van Stapele van Tholen en D. C. de Witte van St. Maar tensdijk, de laatste by de administratie. Ter vervulling van de vacante betrekking van onderwijzeres aan de o. 1. school te Ierseke is de volgende voordracht opgemaakt: 1. mej. C. J. Bodenstaff te Bergen-op-Zoom2. mej. F. M. C. van Swieten te Oud- Vosmeer 3. mej. J. C. Hymering te Bosch-Kapelle. By gelegenheid der verjaardag van H. M. de Koningin, had te Utrecht in het Oranjepark eene eigenaardige plechtigheid plaats, nl. het overreiken van een geschenk aan de bekende vrouw Blommers, bygenaamd »Oranje-Ka". Omstreeks half vier verschenen de leden van het centraal-comité in het park B. en W. waren niet aanwezig waar dr. Schubart een woord richtte tot de vele aanwezige belangstellenden en in het byzonder tot vrouw Blommers, die «de liefde voor Oranje steeds hoog houdt". Namens eenige kinaplanters uit de Preanger-regent- scbappen, «kennis genomen hebbende van de Oranje liefde en trouw en het voorgaan van vrouw B.", bood spr. vervolgens haar een geschenk aan, zjjnde een inschryving van ƒ100 op een spaarbankboekje. Vrouw Blommers bedankte met eenige hartelyke woorden en ook een harer huisgenooten sprak nog een woord vol geestdrift, dat met instemming door de omstanderB werd aangehoord. Met een wandeling door den tuin met de muziek aan het hoofd werd deze «huldiging" besloten. Men meldt, dat vyf meisjes nit het burgerweeshuis te Arnhem, die allen op KoniDginne-verjaardag ook dertien jaar zyn geworden, zich naar het Loo begeven hebben in verschillende kostuums, om daar de Koningin een geschenk aan te bieden door haar zei ven vervaardigd. De N. Bred Ct. verzekert, dat het volgend jaar een aantal van 100 cadets zullen worden toegelaten tot de Kon. Mil. Academie en voortaan ieder jaar een gelyk getal. By beschikking van den Minister van Waterstaat, Handel en Ny verheid is C- de Kiewit te Lage Zwaluwe, met ingang van 16 September, benoemd tot opzichter 4e kl. van den rykswaterptaat, en is bepaald dat by zal dienst doen in het lie district, ter standplaats Sas van Gent. Zooals bekend is, zal Jhr. Van der Wyck, de nieuw benoemde gouverneur-generaal van Ned.- Indië, te Genua scheep gaan op de «Prins Hendrik", van de Maatschappij Nederland, die 9 September e.k. van Amsterdam naar Batavia vertrekt. Voor ZEx. is op het campagne-dek van genoemden bodem een teak-houten hut gebouwd, bevattende slaap vertrek en badkamer, die beide zoo geriefelyk mogelyk worden ingericht. Tevens zyo nog twee losse dek- hutten aangebracht voor de familie van Z Ex. De kapiteinskamer zal gedurende de reis voor den gouverneur generaal ter beschikking zyn gesteld om dienst te doen als zit- en werkkamer. Twee flinke meisjes, dochters van een visscher te Harlingen, zyn naar Amerika vertrokken, om onder de Mormonen te worden opgenomen. Vooraf zjjn ze te Amsterdam onderwezen in de Engelsche taal en in de leerstellingen van het Mormoonsch Evangelie. De beide Amsterdamsche hoofden van scholen, de heeren H. vm Strien en M. Mieras beide Wolfaarta- djjkenaars hebben zich met de redactie belast van het pas verschenen tydschrift «de Studeerende Onder wijzer". Het bloedig? drama t© Marolleput. Ter aanvulling van het vermelde in ons vorig No. deelen wy nog de volgende bijzonderheden mede, die wy tijdens ons verblijf aldaar van verschillende per sonen hebben vernomen. Hot huisje, waarin het gruwelyk feit plaats had, is eene armoedige woning en grenst aan een ander on bewoond huis, het staat daar betrekkelijk geheel alleen, het dichtst bjj gelegen huis is ongeveer 4 minuten verwijderd. Genoemd huisje werd bewoond door de wed. P. Bert, oud 74 jaar, M. O. Bert, oud 41 jaar en Rosalia Lampier, geb. Bert, oud byna 40 jaar. Deze laatste was gehuwd met Macbiel Lampier, doch wegens de slechte verhouding, waarin zy tegenover elkander stonden, achtte Rosalia Bert het 't beste bij haar moeder eu zuster te gaan inwonen, terwyl Lampier zelf koewachter werd bjj den heer Milliano te Groede. Deze verstandhouding was vooral hierdoor ontstaan dat Lampier naar Amerika wilde, waarvan zyne vrouw evenwel in het geheel niets wilde weten. In den nacht van Woensdag op Donderdag nu ten ongeveer 4 uur ging de arbeider Versprille naar zjjn werk en op eenigen afstand van het huisje gekomen dacht hy eene witte kat te zien liggeo, doch naderby gekomen zag hy dat by hier met een verschrikkelijk misdrijf had te doenhjj zag daar het vreeselyk ver minkt ljjk van de oude weduwe Bert, daarna het lyk van de oudste dochter van de weduwe Bert en voor de bedstede het totaal geslachte lyk van Lampier's vrouw, Rosalia Bert. Genoemde Versprille spoedde zich nu naar OoBtburg en begaf zich onmiddellyk naar de maréchaussées, die hy in kennis stelde met het feit. Deze spoedig bjj de hand ging eerst naar de woning van den gemeente-veldwachter, tikte tegen de glazen en riep: «kom vlug, drie vrouwen vermoord"; «waar dat" was de vraag van den veldwachter, «te Marolle- put" zeide de maréchauspée, «dan iB het de wed. Bert met hare beide dochters, en heeft Machiel Lampier het ook gedaan", was het dadelyke antwoord van den veldwachter. Ook werd de burgemeester direct kennis gegeven. Genoemde maréchauseée en veldwachter gingen nu met den meesten spoed naar Marolleput, en bemerkten al heel spoedig, dat het helaas waarheid was. Beiden stonden als verstomd bjj het aanschouwen van deze zoo gruwelyk mishandelde vrouwea. Alle drie waren in nachtgewaad. De oude vrouw had eene snede over den gebeelen hals, terwyl verscheidene gaten in bet hoofd waren geslagen, en in het lichaam zeer duideljjk verschillende messteken zichtbaar waren. Algemeen werd in Oostburg, toen het bekend was, gezegd «dat zal Lampier wel gedaan hebben", vooral ook omdat toch in zoo'n armoedig huisje niet zal in gebroken worden voor diefstal, en tengevolge van dien de moorden zouden kunnen hebben plaats gehad. Doch niettegenstaande dat werd ons nog medegedeeld dat uit een kist ongeveer 100 francs worden gemist. Enkele baren verklaarden des nachts een akelig gekerm vernomen te hebben, terwyl er honden op de hofstede van den landbouwer Bouwens zelfs nog hebben geblaft, waardoor de bewoners wel wakker werden, doch daar genoemde honden altjjd blaffen als er iemand passeeit, dommelden de bewoners weer in, onbewust van het bloedig drama dat in hunne onmiddellijke nabijheid werd afgespeeld. Men vermoedt ook dat niet al het aanwezige geld is gestolen, doordat de oude vrouw zeker zal gevlucht zjjn en om hulp geroepen zal hebben, waarom de onverlaat of de onverlaten dit zullen laten liggen hebben en de oude vrouw eerBt om het leven zal gebracht zyn. De justitie was inmiddels per draad ingelicht en kwamen «de heeren van het gerecht" des namiddags ten drie ure te Oostburg aan. Jaiet was daar ook aan wezig Lampier, die voornemens was met den tram naar Aardenburg te gaan. Hy werd op het stadhuis in verhoor genomen, by ontkende pertinent, doch uit de verschillende aan wy zingen meende de justitie reden te hebben hem voorloopig achter slot en grendel te zetten en werd hy naar de gevangenis te Oostburg gebracht. De justitie vertrok ondertusschen vergezeld van de heeren doctoren Van Barlekom, De Glopper en Dikken- berg naar het toon eel van de slachting. Een der doctoren toch verzekerde ons dat het gezicht van de lyken meer deed denken aan het slachten van een beest dan aan het vermoorden van een mensch. JNadat de justitie de woning ook had bezichtigd keerde zy weer terug naar Oostburg tot het voortzetten van het onderzoek in deze treurige zaak. De lyken werden per draagbaar naar het ljjkenhuisje te Oostburg gebracht, alwaar zy gisterenmorgen door genoemde drie doctoren werden geschouwd. Gedurende den avond werden nog verschillende per sonen gehoord, doch allen werden na het gehoor op vrjje voeten gesteld; onder hen was een man met een zeer verdacht voorkomen, die bjj fouilleering bleek by zich te hebben niet minder dan een met zes patronen geladen revolver, 24 patronen in zyn zakken en twee scherpe messen. Van hem bleek evenwel al spoedig dat hij in het geheel niet bjj den moord is betrokken. Lampier werd ook nog in verhoor genomen, doch daar hy bleef ontkennen en de justitie in het duister bleef tasten, weer naar zyn cel gebracht. Het verhoor van andere personen en het verstrekken van. inlichtingen aan de justitie duurde evenwel voort tot des nachts 12 uur, toen het onderzoek werd geschorst tot den volgenden dag. Vrijdagmorgen begaf de justitie zich weder naar het tooneel van den moord, ten einde nog eens opnieuw een streng en nauwkeurig onderzoek in te stellen. Ten ongeveer 12 uur begaf zy zich weder naar het raadhuis om Lampier nog eens te booren. Begeleid door een maréchausséa en een veldwachter werd hy naar het raadhuis gebracht, onmiddellyk gevolgd door nieuwsgierigen, die zich tydens zjjn ver hoor by groepjes op de Markt verzamelden, natuurlyk over niets anders sprekende dan over den moord. Lampier heeft op ons den indruk gemaakt van een dom mensch, doch tevens van een onverschillig sujet. Het onderzoek duurde voort tot Vrijdagnamiddag twee uur en werd tegen Lampier een bevel van voor- loopige gevangenhouding verleend. De vermoedens tegen hem gerezen dat hy de schuldige zou zyn, werden nog versterkt, omdat men aan zyn witten broek bloed had bemerkt. Hjj werd weer raar de cel teruggevoerd en zal naar de gevangenis te Middelburg worden overgebracht. Op last van de doctoren en van de justitie werden heden de vrouwen op kosten der gemeente begraven, wjjl geen enkel familielid daar woont, als de ge arresteerde Lampier. Op Oostburg zelf zoowel als in het geheele land van Cadzatd was de verslagenheid zeer groot; te Oostburg zelf zoo, dat Donderdag bjjna door niemand gewerkt werd. De Cholera. Vrydagnacht werd in de barak voor choleralyders te Hans weert overgebracht een kind van schipper Schot, van de «Dageraad". Da kleine is nog daarin overleden dit is het achtste geval. Naar men mededeelt zal schipper Touw, zyne vrouw en kind de barak hersteld kunnen verlaten. De toestand van den gemeente-veldwachter Van den Boogaart is thans zeer bevredigend. Ten dienste der surveilleerende politie is aan de oostzyde van het kanaal eene houten loods geplaatst. Terneuzon, 3 Sepl. In de afgeloopen week kwamen alhier drie verdachte gevallen van cholera voor. Tot heden is nog geen bericht ingekomen van het bacteriologisch onderzoek. In de naburige gemeente Hoek stierf gisterennacht een man onder zeer verdachte omstandigheden, en werd op advies van den geneesheer reeds den volgenden dag begraven. Een persoon, die dezer dagen te Gorinchem aan cholera overleed, had door en door bezweet een massa boud water (wellicht rivierwater) achter elkaar opge dronken en ging vervolgens nat bezweet weder op de Merwede aan het visschen. Te Herwyneu kreeg dezer dagen een arbeider een hevige cholerine, doch door spoedige geneeskund'ge hulp werd erger voorkomen. Hy had a's wedding schap aangenomen 10 oude pekelharingen achter elkander op te etenhjj bracht het tot 7, toen de dorst hem belette ook de anderen op te peuzelen; om de dorst te lesschen at hy ten slotte een mandje met blauwe pruimen op. Vrydagmiddag is te Kralingen een tweede geval van Aziatische cholera voorgekomen, en wel bjj een werkman, wonende in de Ketenstraat, en werkzaam in de tapjjtfabriek van den heer Stevens te Kralingen. De ziekte had in korten (yd een doodelyken afloop. Te Ameide is Vrydag eene vrouw door Aziatische cholera aangetast en reeds des avonds overleden. Een 74-jarig man uit Alfen, die sedert een paar dagen te Nieuwe-Wetering bjj zyne familie vertoefde, is aan cholera overleden. Na de aangifte van bet ziektegeval werden door den burgemeester terstond alle voorzorgsmaatregelen genomenhet lyk is op zyn last ontsmet en gekist naar het lijkenhuis te Roelof- arendsveen overgebracht, en de ontsmetters zyn dadelyk begonnen met verbranden en ontsmetten van goederen eu woning. Te Rotterdam zjjn Vrydag 3 personen aangegeven als overleden aan Aziatische cholera. Het is thans gebleken, dtt de scheepsloods, te Deventer overleden, werkeljjb aan cholera asiatica leed. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Wissenlierke, 2 Sept. Door ingelanden van den «Spieringpolder" te Camperland, werd heden ten kantore van den heer J. J. Ochtman te Goes aanbesteed het maken van oeverwerbeD aan genoemden polder, langs den oever der Zandbreek. Ingeschreven was door de heeren: M. v. d. Hoek te Terneuzen, voor 22,300Joh. de Jonge te Biezelinge, voor ƒ21,878; Jan de Bree te Terneuzen, voor ƒ21,500; J. F. Adriaansens te Walsoorden, voor ƒ21,287; B. den Exter v. d. Brink te Krabbendyke, voor 21,145; Jan v. d. Plas te Hardinxveld, voor ƒ21,133; C. de Wilde te Kattendyke, voor 20,987; P. J. Visser te Hans- weerd, voor 20,855; J. Roskam Cz. te Sliedrecht, voor 20,335. Raming 19,800. Ten verzoeke van den heer J. J. Ochtman te Goes werd Vrijdag te Ierseke, ten overstaan der notarissen Mulock Houwer en Pilaar geveild, eene in volle werking zijnde oesterkweekerij met alle anexen. Tengevolge van laag bod bleef alles onverkocht. K EC UT i-SZAK E IV. Voor de rechtbank te Alkmaar heeft terechtgestaan eene 70-jarige weduwe uit Schermerhorn. Zy wordt beklaagd op 1 Mei jl. brand te hebben gesticht te Ursem. De eiech is 3 jaren gevangenisstraf. KERKNIEUWS. Aangenomen het beroep naar de Geref. Gem. te Meliskerke door den heer H. Baurman, cand. te Kampen. Bedankt voor het beroep naar de Geref. Gem. te Schoondyke door den heer Meyer, cand. te Kampen. Stavenisse, 3 Sept. Door de kerkelyke autori teit is het onlaDgs op den heer H.Soel (gewezen predikant te Cara^ao) naar alhier uitgebracht beroep als predikant bjj de Ned. Herv. Kerk vernietigd. Genoemde predikant had het beroep reeds aangenomen. Nadat aan zekere formaliteiten zal zyn voldaan, moet dan tot een nieuw beroep worden overgegaan. CORRESPONDENTIE. Het verslag der jl. Zaterdag gehouden lezing van den Bond van Onderwijzers zal in het volgend No. worden opgenomen. DIENST Zierikzee en Rotterdam EN TUSSCHENGELEGEN PLAATSEN. Sept. Amsterd. tjjd. Van Zierikzee: Dinsd. 5 'smorg, 5,30 u. Woens. 6 Zaterd. 7,30 x 5,30 x Van Rotterdam: Dinsd. 5 's nam. 1,u. Dond. 7 'smorg. 10,30 Maand. 41 11,30» Verminderd Passagierstarief. Enkele reisRetour 3 maanden geldig lste Klasse f 1,25, f 2, 2de Klasse - -,50, ,75. De Directeur, A. van GASTEL. Bevallen van een ZOON, K. K. DAM BRUIN—Steur. Renesse, 1 September 1S93. Heden trof ons weer een gevoelige slag door het overlijden van onze geliefde Dochter, Zuster en Behuwdzuster PIETERNELLA LEGE- MATE, in den ouderdom van ruim 70 jaar, na een smartelijk doch geduldig lijden vau bijna 2 jaar. Wed. M. LEGEMATEde Bruine. A. DE ROOLegemate. C. DE ROO. T. VAN BURG-Legemate. J. C. VAN BURG. .P. A. LEGEMATE. A. P. LEGEMATE. Serooskerkk, 1 September 1893. Heden morgen overleed, na een smartelijk lijden van 4 weken, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, de heer PIETEtt AALBKEGTSE, in den ouderdom van bijna 70 jaren. Wed. P. AALBREGTSELuteijn. Zierikzee, 2 September 1893. Voor de zeer vele belangstelling op 2 September aan ons betoond, zeggen wij onzen H ARTELIJ KEN DANK. P. VAN DEN BOUT. J. VAN DEN BOUT—der Weduwen, Noordgouwe.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1893 | | pagina 1