ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 31 Augustus 1893. Directeur-Uitgever J. WAALE. RECLAMES. WIJNllilNDEL, MVENPLF.1N 4 B. M. C. van der VLIET, Zierikzee BEKENDMAKING. Algemeen Overzicht NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 50ste JAARGANG. No. 6353. Advertentiën, van 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar 'plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierihzeesche Nieuwsbode' 15 regels Cts. Elke regel meer IS Cts. Opgericht in 1763. voorheen C. J. van Zandijk. Vee arisen ij Kundig Staatstoezicht. 13e BURGEMEESTER der Gemeente Zierir7.ee; Gezien de circulaire van den Commissaris der Koningin in deze provincie van 17 Augustus 1S93 (Provinciaal blad No. 81), waaruit blijkt dat in de Noord-Brabantsche ge meenten Klundert en Zevenbergen de schaapspokken zijn uitgebroken BESLUIT: 1°. de veehouders te wijzen op het groote gevaar van overbrenging dezer verwoestende ziekte, en hun dringend aan te bevelen geen vreemde veehouders en kooplieden bij hun vee toe te laten, en geen schapen in Noord- Brabant aan te koopen, of die althans niet dadelijk in hunne kudde op te nemen; 2°. voorts de aandacht der veehouders er op te vestigen dat de besmettelijke longziekte zich weder op onder scheidene plaatsen in Oost-Vlaanderen (België) heeft geopenbaard, en dat het ook daarom raadzaam is vreemde veekoopers enz. niet in stallen en weiden toe te laten. Gedaan te Zierikzee, den 21 Augustus 1893. De Burgemeester voornoemd, Cu. W. VERMEIJS. der* vorig© week. De kalmte, die sedert langen tijd in de Euro- peesche politiek heerschtedreigde dezer dagen verbroken te worden door een vrij ernstig incident, dat een paar dagen lang een zeer dreigend karakter vertoonde. Te Aigues-Hortes, een klein plaatsje aan de Middellandsche Zee, is het in de vorige week tot bloedige botsingen gekomen tusscben JEransche en Italiaansche arbeiders, waarbij onder de laatsten, die in de minderheid waren, eene feitelijke slachting werd aangericht. De houding der Franscbe autoriteiten was zeer betreurenswaardig, want, in plaats van de schuldigen zonder aanzien des persoons te straffen, namen zij de Franschen in bescherming, ja, zelfs verklaarden zij, dat de concurrentie der Italianen voortaan zou worden De schandalen van Aigues-Mortes hebben in Italië een storm van verontwaardiging doen op gaan, en aanleiding gegeven tot tal van anti- Franscbe demonstratiën, waarbij de grenzen van het betamelijke weer werden overschreden. Te Rome b.v., werd het paleis van den Franschen gezant met steenen gebombardeerd en het wapen bord ervan weggenomen. De Italiaansche Regeering haastte zich, die ongeregeldheden te onderdrukken en zelfs hooggeplaatste ambtenaren, die voor bet behoud der orde aansprakelijk waren, maar in de vervulling van dien plicht tekortschoten, opstaanden voet te ontslaan. Deze zeer correcte houding van de Regeering te Romezette nadruk bij aan haren eisch om voldoening voor de mishandeling der Italianen. Het Fransche Ministerie beloofde al wat men redelijkerwijze kan verwachten, en zoo werd officiöel dit geschil spoedig uit de wereld geholpen. Maar toch, de diplomatie moge dan op bevredigende wijze hare taak hebben volbracht, de woelingen in de groote steden van Italië houden aan. De anarchisten en de socialisten beproefden reeds dadelijk om uit het gebeurde munt te slaan en, ondanks alle arrestaties, onder hen bewerkstelligd, zetten zij hun tactiek met succes door. De toestand van malaise, waarin Italië thans op schier elk terrein verkeert, draagt het bare er natuurlijk veel toe bij om de ideeën, door deze lieden verkondigd, ingang te doen vinden. In Rome schijnt de arrestatie van een 30-tal anarchisten, waaronder de voornaamste, den mannen van 't geweld eenig ontzag te hebben ingeboezemd, maar toch is het ook daar nog niet pluis, evenmin als in Milaan, Genua en Turijn. Te Napels werden zelfs versterkingen van militairen noodig geacht, ter handhaving der orde. Ook te Nancj, in Frankrijk, is het niet rustig, maar hier is eene andere oorzaak in 't spel: de rassenhaat tusschen Italianen en Franschen, die lang sluimerde, maar nu door de loonquaestie" is opgewekt. Toch is de toestand thans beter dan Donderdagavond, toen het tusschen twee groote troepen tot eene hotsing kwatn; de Italianen namen de wijk in een paar in aanbouw zijnde huizen, die door de Franschen belegerd werdentot zij door de gendarmerie werden verjaagd. De uitslag der verkiezingen in JFranJcriJJc is eene volledige overwinning voor de Regeering. Voor zoover thans de balans reeds is op te maken, er moeten nog heel wat herstemmingen plaats grijpen, behoudt de rechterzijde van de zetels, die zij tot dusverre bezet hield, er 47terwijl zij er 38 verliest en slechts ééue wint. De ralliés behouden er 13, winnen er 2 en verliezen er 13; de liberalen of gematigde republikeinen behouden er 67, winnen er 32 en verliezen er 2de radicalen en socialisten behouden 85, winnen 19 en verliezen 7 zetels. Duidelijk is bewezen, dat het land twee zaken met evenveel aandrang eischtvooreerst eene krachtige en oprecht republikeinsche Regeering; en ten tweede eene verstandige en gematigde vooruitstrevende staatkunde. Voortaan zullen combinaties van de uiterste rechterzijde en de uiterste linkerzijde tot omverwerping van Ministeriën onmogelijk zijn. De nieuwe Kamer zal de eerste werkelijke constitutioneele Kamer zijn, welke de republiek bezit. Te hopen is het nu, dat men eindelijk met eene volle meerderheid eene constitu tioneele politiek zal kunnen toepassen. Overeenkomstig het besluit, Maandag genomen, is de derde lezing van Home-rule in het J&ngelsche Lagerhuis bepaald op Woensdag. Deze derde lezing is feitelijk niets anders dan een formaliteit, en zal denkelijk niet meer dan twee dagen duren. Maar wat dan? Daarnaar kan men gissen; maar er zijn toch enkele gegevens, om den loop der dingen met eenige zekerheid te kunnen voorspellen. In de eerste dagen van September komt de bill in het Hoogerhuis, waar de discussiën op den llen zullen aanvangen. Lang zal het debat zeker niet duren, want het besluit tot verwerping staat onherroepelijk vast. En is dat besluit genomen, dan zal Gladstone, overeenkomstig het gebruik, de wet ten tweeden male in eene buitengewone zitting van het Huis der Lords aanbieden, die in November of uiterlijk in December gehouden wordt, waarop natuurlijk eene tweede verwerping volgen zal. Daarna, dus vermoedelijk zeer kort na Nieuwjaar, doet de premier een beroep op het land. Maar voorzeker zullen de verkiezingen dan niet alleen gehouden worden ouder de leuze vóór of tegen home-rule, maar ook vóór of tegen de herziening van het Hoogerhuis, wellicht zelfs vóór of tegen de af schaffing dezer eeuwenheugende instelling. In strijd met de algemeene verwachting heeft de Hertog van Edinburg, de tweede zoon van Koningin Victoria, zelf de Regeering over het Hertogdom Saksen-Coburg-Gotha aanvaard, als op volger van den overleden Hertog Ernst. Algemeen geloofde men, dat de Hertog afstand doen zou ten behoeve van zijn zoon Prins Alfred, geboren 15 October 1874, en deze verwachting had goeden grond daarin dat deze Prins eene geheel Duitsche opvoeding had gekregen. Misschien zal deze Prins, zoodra hij den leeftijd van 21 jaar heeft bereikt, de Regeering nog wel aanvaarden. Transvaal. De Eerste Volksraad der Tansvaaleche Republiek heeft een bedrag van 4000 pond sterling toegestaan voor deelneming aan do tentoonstelling te Antwerpen. Vooraf was aan de regeering gevraagd, of dit bedrag wel voldoende zou zyn, waarop ten antwoord werd gegeven, dat er in het volgend jaar nog wol eenig geld zal moeten worden aangevraagd. Amerika. Een vreesslyk spoorwegongeluk heeft nabjj New-York plaats gehad, alwaar een pleiziertrein, die vol reizigers was en van Rocbaway (Long-Island) kwam, op een anderen pleiziertrein liep, waarin zich eveneens een groot aantal pleizïerreizigers bevond. Verscheidene waggons werden verbrijzeld. Zestien personen werden gedood en vjjftig ernstig gewond. Chicago, 28 Aug. Gisteren zijn hier zeer ernstige ongeregeldheden voorgekomen door 't optreden der werk- loozen tegen de politie, die zeer veel te lijden had van de menigte en ternauwernood meester bleef van het terrein. New*York, 29 Aug. Van middernacht af woedt hier een vreeselijke storm. De telegraafdraden naar het Zuiden zjjn vernield. De storm verbreidt zich Noord waarts langs de kuBt. Men vreest het ergste. Italië. Rome, 28 Aug. Gisteravond is een bom ontploft vóór het hek van het paleis-Alfieri, waarin het hof van cassatie gevestigd is en de sociëteit van de leden der adellijke eerewacht des pausen. De opschudding was groot, hoewel de materiëele schade niet aanzienlijk is. Men meent den dader in handen te hebben in een zekeren Riccini, die op de plaats zelve ernstig gewond werd. Duitschland. Waarschuwing voor dierenkwellers. Twee knapen vau tien jaar, te Berljjn, maakten er dezer dagen een soort van pretje van, om een kat met steenen te gooien; zjj achtervolgden het dier, wisten het in een hoek te drjjven en gingen het met stokken te ljjf. Eensklaps deed het geplaagde dier een uitval en vloog een der knapen in het gelaat. Het beest beet er zich letterljjk in vast en een toegesneld huisgenoot moest het met geweld losrakken en wegjagen. De knaap, wiens geheele gelaat door de woedende kat was opengescheurd, werd naar het ouderljjk huiB gedragen, maar van daar op bepaald aandringen van een te hulp geroepen geneesheer, naar een hospitaal overgebracht, waar by spoedig daarop onder onduldbare pyoen tengevolge van bloedvergiftiging stierf. Nederland. *s Gravenhage, 29 Aug. Aan de geruchten, als zou de vermogensbelasting belangrijk meer op brengen dan by geraamd had, heeft de Minister van Financiën vrywel den bodem ingeslagen door zjjn verklaring aan de Eerste Kamer, in de memorie van antwoord betreffende de bedrijfsbelasting. Aangaande de opbrengst der vermogensbelasting, zegt de Minister, kunnen zelfs geen globale cyfers worden medegedeeld. >Da arbeid in het eerste jaar van heffing aan de uitvoering eener belasting als deze verbonden, is zoo groot, daarby moest ditmaal op zoo ruime schaal termynsverlenging voor de aangifte worden toegestaan, dat nog maar weinige inspecteurs in staat zyn geweest de gewenschte opgaven te doen Of de opbrengst zal mede- of tegenvallen is op dit ooeeoblik nog niet te zeggen. Een overschot boven de/ 8 600,000 komt echter den Minister niet waarschynlyk voor. Hem is geen enkele reden bekend, die aanleiding geeft om het te verwachten". Uit de Ilaagsche Kroniek der N. Gr. Ct.: Het mag als bekend ondersteld worden, dat op den verjaardag der Koningin door H. M. zelf de nieuwe vaandels aan de verschillende regimenten zouden worden uitgereikt. En nu heeft men reeds kunnen lezen, dat die plechtigheid, waartoe de Haagsche Maliebaan was aangewezen, een jaar is uitgesteld, omdat de vaandels niet alle gereed zouden zijn. Laat mij u echter zeggen, dat dit niets is dan een argument pour le besoin de la causede vaandels zijn niet alleen geheel gereed, maar ze staan zelfs, met boorden, kwasten, draagbanden en stokken, goed en wel opgeborgen in het departement van oorlog. De waarheid is dan ook dat de Koningin-Regentes liever dezen zomer niet wilde overkomen naar Den Haag en dat men, eigenaardiglijk hechtend aan het bestemmen van den Konninginnedag voor deze militaire plechtigheid, daarom het feest heeft verdaagd. Maar wat nu, indien de Koningin-Regentes 31 Aug. 1894 zich ook liever niet verplaatst van het Loo naar de Residentie?" Rotterduin, 28 Aug. Zaterdagnamiddag had op de Maas, vóór de Oude Plantage, een treurig ongeluk plaats. De schroefstoomboot «Stad Rotterdam", van Haarlem naar hier onderweg, liep op het roer van de tjalk »De Hoop", schipper S. Zwiers van Zwartsluis. Diens 13-jarig doehtertje stond juist aan den helmstok, die door de aan varing een geduchten duw kreeg en met zulk een kracht het meisje trof, dat zij achterover, met het hoofd op de reeling terecht kwam en terstond dood was. Het Gerecht heeft de zaak in onderzoek genomen en deed het lijkje naar het Ziekenhuis vervoeren, om het te doen schouwen. Ook te Rotterdam ondervindt het denkbeeld van sommige ambtenaren, om het beeld van wylen den voormaligen hoofddirecteur der posteryen in marmer te beitelen, of zjjo portret in olieverf te schilderen, zeer weinig by val. Slechts een 2-tal van de 30 commiezeu deden door bydragon van hunne instemming daarmede blyken. Ooltgensplaat, 28 Aug. Heden raakte de aak »Ca.tharina" in het Hellegat met vallend water aan den grond. Da stoomboot Zeeland", kapitein Ribbons, de reis makende van Rotterdam naar Zierikzee, werd te hulp geroepen en na veel moeite mocht het gelukken de aak in vlot water te brengen. Ware de hulp niet zoo spoedig en krachtig verleend, dan zou schip met lading verloren zyu geweest. Goes29 Aag. Do heer J. C. Adriaansen, gedurende byna 17 jaren stationschef alhier, wordt met 1 Oct. a.s. overgeplaatst naar Deventer. Zijn beeDgaan wordt hier met leedwezen vernomen, daar by zich door zjine hultaardigheid en voorkomend heid jegens zyae ondergeschikten en het reizend publiek aller achting en vriendschap had verworven. Te Koudekerke heeft Zaterdag een smidsknecht uit Goes met een boor den voorsten vinger van de rechterhand gekwetst, 's Middags is dat lichaamsdeel te Goes, waarheen de joDge man was teruggekeerd, door twee doctoren moeten worden afgezet. Stavonisse, 28 Aug. In de heden alhier ge houden raadsvergadering had plaats de aaDbiediDg van de gemeentebegrootiDg, dienst 1893/94, sluitende in ontvangst en uitgaaf met 10,762,48*. De geloofs brieven van het nieuw gekozen raadslid, den heer C. Broodman, werden onderzocht en daarop goedgekeurd. Verder werd nog besloten, dat men in den loop van September a.s. zal overgaan tot de publieke verhuring van het woonhuis, deel uitmakende van het Ge meentehuis. Bruinisse, 29 Aug. In de week van 12—19 Aug. verzond men van hier 1800 ton mosselen naar Frankrijk en België, die Blechts 50 ct. tot 2 op brachten, voor zooverre zjj nat over boord geloBt moesten worden om de buitengewone hitte. Naar Holland, Duitschland en Engeland werden in dat tydperk 800 balen verzonden. Door de windstilte was de aanvoer van mosselzaad van Helvoet veri minder dan gewoonljjk; 500 ton werd aangevoerd. In de vorige week verzond men 1200 ton mosselen naar België en Frankryb, 800 balen naar Holland, Engeland en Duitschland. Aangevoerd worden 800 ton zaad van Helvoet en 40 ton van Zeenwsche banken. Gedurende den eersten kermisnacht heeft men hier de vorige week trachten in te breken door het openschuiven van een raam. Door het geraas ontwaakte een der bewoners, die alarm maakte, waarop de in breker het hazenpad koos. Een schippersknecht, zich in den avond naar zyne boot willende begeven, viel van de loopplank op zyn vaartuig en van daar in de haven. Gelukkig werd dit ongeval tydig opgemerkt en mocht men er in slagen den drenkeling te redden. Renesse, 29 Aug. Ia eene gehouden vergadering van den gemeenteraad is o.a. besloten verdere pogingen aan te wenden tot het in stand brengen van eene verbinding door een telephoondraad van deze gemeente met het kantoor Brouwershaven. Dit te waardeeren besluit zal zeer zeker in 't belang van den handel en niet het minst voor particnliere aangelegenheden zyn. Zonnemaire, 31 Aug. Op een daarvoor uit stekend geschikt terrein, midden in 'tdorp, zal 't muziek gezelschap »N. en U heden avond by geschikt weder eene uitvoering geven ter gelegenheid van den 13en jaardag onzer geëerbiedigde Koningin. Onder meer vaderlandsche muziekstukken, zal, naar men ons van goeder hand meldt, 't WilhelmuB (oude toónzetting) worden gespeeld. Zieirikasee, 29 Aag. Zooals in ons vorig No. bekend gemaakt werd, zal ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin op Donderdag a.s. een Feest-Concert gegeven worden in den tuin der Sociëteit »Ons Genoegen" van den heer Yerwer. Ziehier het programma: 1. Volksliederen. 2. Wilhelmus. (Oude zetting). 3. Prinsesse-MarBch, Schweinsberg. 4. Fantaisis sur l'opéra »la Favorite", de Donizetti, Kessels. 5. Le Voyage de Sazette. Valse de l'opéra»deLéon VasBeur", Govaert. 6. Le Cicquantenaire. Marche militaire, D. H. Ezer- man. 7. Mosaique sur l'opéra »Maritana", Kessels. 8. Fantaisie Bur l'opéra >le Barbier de Seville", de Rossini, N. A. Hottinga. 9. Ia 's Freie. Marsch. Joh. F. A. Theewis. 10. Nationale Sohutteramarsoh, Schweinsberg. Ia de op 29 Augustus 1S93 gehouden vergadering van Ingelanden van den polder de Vier Bannen in Duiveland werd de rekening over het dienstjaar 1892/93 vastgesteld in ontvang op 111097,0472. in uitgaaf op 103539 96, batig saldo alzoo f 7557,08721 terwjjl de begrooting voor het dienstjaar 1893/94 werd gewyzigd en-deze gebracht in ontvang en uitgaaf op 35609,137j- Mede werd aangeboden het verslag over 1892/93. Zateidagoamiddag werd te Kerkwerve begraven de heer J. der Weduwen, sedert 1870 lid van den raad en sedert 1873 wethouder dier gemeente. Onder hen, die de laatste eer aan den overledene bewezen, behoorden ook de burgemeester, de wethouders, leden van den raad, de secretaris en de gemeente-ODtvanger. Bjj de geopende groeve werd door den heer N. W. Hocke, burgemeester dier gemeente, iu hartelijke taal hulde gebracht aan de verdiensten en de rechtschapen heid van den overledene. De gemeente verliest in hem een harer geachtite ingezetenen, zyn echtgenoote en kinderen een braaf man en zorgvol vader. De Ned. Botanische Vereeniging zal hare volgende excursie (pleiziertochtje) houden op het eiland Schouwen. Zieirilczee, 30 Aug. Zooals uit de achterstaande advertentie bljjkt, zal Zaterdag a.s. eene buitengewone vergadering worden gehouden van de hier bestaande afdeeling van den Bond van Ned. Ouderwjjzers, waarin de heer J. E. Wassenaar, vice-voorzitter van het hoofd bestuur van dien Bond, als spreker zal optreden, ora het doel en streven dezer VereenigiDg nader uiteen te te zetten. Voor ben, die in het lager onderwijs belang stellen, verdient het alle aanbeveling, gebruik te maken van de gelegeuheid tot kennismaking met deze by ons nog byna onbekende Vereeniging, welke echter in de laatste jaren in bet geheele land warme belangstelling heeft ondervonden en groote vorderingen heeft gemaakt. Nu reeds zyn er 124 afdeelingen met ruim 4000 leden. Zjj, die deze Vereeniging niet of slechts bjj naam kennen, zoowel als de tegenstanders, doen goed deze vergadering te bezoeken, de laatsten te meer, daar er voor hen gelegenheid zal zyn aan het einde der vergadering hunne bezwaren in 't midden te brengen. Het bestnur zal gaarne alle belangstellenden introdneeeren. Tot inspecteur van politie te Amsterdam is be noemd de adjunct-inspecteur van politie te 's Hertogen bosch G. C. J. Bethe. Bjj de posterijen en telegrapbie is de commies 2e klasse F. Ketner te Middelburg teruggezet tot commies 3e klasse. De klerk 2e klasse J. H. Schenk is verplaatst van Amsterdam naar Hansweert. Bjj kon. besluit is tot plaatsvervangend lid van den geneeskundigen raad voor Zeeland axi Westelyk Noord Brabant benoemd de arts F. D. Kolff van Oister- wjjk te Kruiningen. Benoemd tot gemeente-geneesheer te Kloetinge de heer A. N. J. Hanedoes van Almkerk, arts te Woudrichem. Te Wolfaartsdyk heeft een landbouwer tien gemeten uien verkocht voor een bedrag van f 4000. Te Schoondijke wordt het burgerlijk armbestuur op geheven en zullen de armen rechtstreeks door de gemeente worden bedeeld. Door de regeering is aau de gemeente Middel- hamis eene buitengewono subsidie van ƒ2000 verleend in de gewone koBten van het lager onderwijs. Bij beschikking van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid is bepaald dat roet ingang van 1 September a.s. de adspirant-ingonieur H. L. van Hooffj thans te Terneuzen, zal dienst doen onder de bevelen van den hoofdingenieur voor de rivieren, ten eindo te worden toegevoegd aan den ingenieur in het 4e rivier- arrondissement, ter standplaats Dordrecht. De burgemeester van Utrecht heeft een beleefd verzoek gericht aan de broeders van den H. Joannes en Deo en de zusters van het St. Andreus-geaticht aldaar, om, zoo de treurige noodzakelijkheid zich voordoet, bjj het verschynen der cholera, wederom de verpleging der lyders op zich te nemen. Da overste heeft aanstonds geantwoord, dat er ten allen tjjde vjjf zyner broeders ter beschikking zouden staan. Een gelijkluidend Bchryven is vau de overste der zusters ontvangen. De heer Ch. A. Davenport (Sequah) heeft zich thans in Den Haag gevestigd als maseenr. Te Apeldoorn en op Het Loo zal de 13de verjaar dag van H. M. de Koningin luisterrjjk worden gevierd. Op het feestterrein, het Wilhelminapark, zullen de schoolkinderen die zich in optocht daarheen begeven, met draaimolens en verschillende spelen worden bezig gehouden. Een wedstrjjd van versierde sportkarretjes is mede georganiseerd. Een elftal jongejuffrouwen, gekleed in de nationale kleederdracht uit elke provincie, zal H. M. op dien dag geluk komen wenschen. Natuurlyk ie er den geheelen dag overal muziek en tot slot 's avonds vuurwerk. Ook in de legerplaats bjj Laren zal de 31ste niet onopgemerkt voorbjjgaan. Eene commissie van officieren heeft zich ten doel gesteld den dag te vieren met een generaal assaut en volksspelen in den voormiddag; voordrachten, concert en groote militaire tiptoe met fakkellicht en schitterend vuurwerk des avonds. Door de Nieuwer-Amstelsche politie zyn een paar jongenB aangehouden van 15- en 16-jarigen leeftjjd, die er hun werk van maakten valsch geld te fabriceeren, door middel van platgeslagen stukjes soldeersel tusschen kwartjes en dubbeltjes op de tramrails aan den Over toom te leggen, zoodat, wanneer de tram daarover heen reed, de beeltenis en het jaartal er op afgedrukt stonden. By een paar koekebakkers mocht het hun reedB gelukken voor deze valsche muntstukjes lekker nijen te koopen, totdat zy eindelyk betrapt en aan de politie overgeleverd werden, Voor 22 jaren verloor iemand te Bolsward een gouden ring, met juweelen bezet. Toevallig dezer dagen daar komende, werd hem ter kennis gebracht, dat die ring gevonden is ongeveer vjjf jaar geleden. Tegen den daarvoor gevraagden prjjs, een bagatel, werd de ver liezer weer eigenaar van het kostbaar kleinood, dat circa f 300 waard is. Iemand te Eist waakte iederen nacht bjj een met appelen beladen boom. Dit was ook dezer dagen wederom het geval, waartoe hjj in de deur zyner woning plaats nam. De slaap overmande hem, en toen hjj met schrik ontwaakte, waren de appelen verdwenen. Dat gebeurt niet dikwyls! De raad der gemeente Doorwerth heeft, met het oog op den gunstigen fiaanciëelen toestand der gemeente, besloten, voor 1894 den hoofdelyken omslag met 50 pet. te verlagen. Door den 83jarigen heer H. J. Roelofsema te Winschoten waren de voorstanders van de ingediende kieswet opgeroepen tot het houden van eene vergadering om te overleggen op welke wjjze het kieswetsontwerp het best was te stennen. Aan deze oproeping hadden een 50tal personen voldaan. Besloten werd een adres aan de Tweede Kamer te ontwerpen, waarin sympathie werd betuigd met het ontwerp-Tak, zooals het ingediend is, en de verschillende democratische vereenigiDgen in den lande o- a. werd genoemd de »Liberale Unie" zouden, worden ver zocht de beweging te willen steunen. Verder bleek uit de debatten, dat men niet alleen de leden der democr. vereenigingen wilde opwekken, maar dat het doel zou zyn een volkspetitionnement uit te lokken, waartoe alle meerderjarige manneljjke ingezetenen van Neder land znllen worden nitgenoodigd. De daartoe benoemde commissie van redactie voor het adres zal tevens zorgen voor het circuleeren van het adres in de omliggende plaatsen en voor de uit- noodiging tot medewerking aan de democratische vereenigingen in ons land. De redactie van Floralia, weekblad voor tuinbouw, wil de Goudsbloem" de nationale bloem van Nederland doen zyn. Op 31 Aug. staat zy in vollen bloei, en daar zy bloeit in zand- en kleigrond, valt zy onder bereik van arm en rjjk. Te Leeuwarden is gearresteerd de persoon van J. H., oud 70 jaar, nadat hjj op heeterdaad was betrapt op diefstal van een blikken emmer, ten nadeele van eenen winkelier. Hy bleek zonder vaste woonplaats te zyn, en gaf op den diefstal te hebben gepleegd om maar te worden opgenomen. De man heeft een veelbewogen leven achter zich. Na te Kampen te hebben gestudeerd, werd hy op 23-jarigen leeftjjd als predikant op een klein plaatsje in Zuid-Holland beroepen. Lang hield bjj het daar niet uit. Op 26-jarigen leeftjjd werd hy wegens wangedrag uit zyn ambt ontzet. Hjj trad hierop iD dienst bjj de lanciers, was spoedig wachtmeester en bleef 18 jaren bjj dat korps. Later werd hjj ergens boodschapper, vervolgens opzichter, doch is nu reeds jaren lang zwervende. Door de rechtbanken te Rotter dam, Utrecht, 'a Gravenhage en Groningen werd by onderscheidene malen wegens diefstal en bedelarjj veroordeeld. Pas twee maandeD geleden werd bjj uit de werkinrichting ontslagen. Aan de Prov. Dr. Ct. wordt gemeld: In de cellulaire gevangenis te Groningen boeten tegenwoordig verschillende personen wandaden, waartoe ze niet gekomen zouden zyn, hadden ze niet te kwader ure te veel ingezogen vau socialistische leiders, die meenen dat langs den weg van geweld betere toestanden in het algemeen, maar in het bjjzonder voor de arbeiders zyn te verkrygen. Ten einde nu aan deze slachtoffers het verbljjf in de gevangenis eenig9zinB te veraange namen en ze met nieuwen moed te bezielen, hebben in de vorige week een aantal socialisten aldaar zich verzameld op het land, onmiddelljjk grenzende aan de gevangenis en daar tal van socialistische liederen ge zongen, zoo luide, dat de gevangenen hebben moetan hooren, dat hunne parlygenooten hen niet vergeten. Ook Zondagavond waren weer tal van mannen en vrouwen tot gelijk doel samengekomea op het land achter de gevangenis. Reeds hadden allerlei vrjjheids- liederen door het luchtruim weergalmd, toen plotseling, door de duisternis begunstigd, eene politiemacht een einde aan deze betuiging van deelneming maakte en de socialistische zangers naar alle kanten op de vlucht joeg. Slechts enkelen hadden den moed de politie onder de oogen fe zien en stilletjes af te wachten de gevolgen van hun luid kenbaar gemaakt gevoel van solidariteit met hunne gevangen geestverwanten. Van hen zijn de namen en woonplaatsen opgevraagd, zoodat vrjj zeker eene gerechtelijke vervolging is te wachten. De Amsterdamsche Athletische Club had een wed loop georganiseerd Baar Utrecht en terug naar het Rechthuis Watergraafsmeer. Er waren 30 deelnemers. Eerstaangekomene was de heer Adolfs, die de 85 K.M. in 8 u. 50 m. had afgelegd en dus kampioen voor Nederland voor 1893 is. Hjj ontving de gouden kam pioensmedaille, uitgeloofd door de Regentes. De heer Adolfs is lid der Athl. Club. Tweede was de heer Aldewereld in 8 u. 54 m. Voor ongeveer een jaar overleed te Tiel de heer H. de Jdie bjj een notaris daar ter stede J 40,000 gedeponeerd had, onder bepaling, dat deze som moest worden ingeschreven op het Grootboek der N. W. S. en uit de rente van dit kapitaal wekelybsche uitbee- ricgen zouden worden gedaan aan eeDige daartoe aangewezen personen. Na den dood van dezsn zou het kapitaal aan de familie van den erflater komen. Eenigen tjjd na hem overleed de notaris en spoedig daarop staakten de wekelyksche uitkeeringen, omdat 't grond- kapitaal niet ter bestemder plaatse was ingeschreven. De betrokken personen leggen zich niet neer bjj de beslissing van de erfgenamen van den notaris, maar hebben hulp bjj de justitie gezocht. Het Nederlandsche volk offert aan den drankduivel 87 millioen gulden jaarlijks en dit bedrag door 4 millioen inwoners is ruim f 20 per hoofd I of in één dag 219,000 gulden, in een uur ƒ9000, in eene minuut honderd vijftig gulden, in eene seconde twee gulden vijltig cent- Welk een verlies! Een enkele dag in Nederland zond er gebruik van sterken drank zou tweehonderd negentien duizend gulden kunnen opleveren voor armen en werkloozen en zonder schade voor de gevers ja, voor henzelven met directe winst. De Linib. Koer. deelt volgenderwijs het treurig lot mede van een kind, dat nabij Voerendaal (Limburg) door horzels een soort wespen is doodgestoken. Vier kinderen der echtelieden Heuts, respectievelijk 12, 6, 3 en 1 '/a jaar oud, speelden samen in de weide van een buurman. Ze zagen hazelnooten staan, ze besloten die te plukken en zetten zoolang het kleine broertje op korten afstand van een boom neer. Toen het kind daar zat, kwamen een paar horzels, die in den boom hun nest hadden, om zijn hoofdje rondvliegen. Het kind sloeg argeloos naar de brommende dieren. Als op een sein viel toen de geheele zwerm horzels op het arme schepseltje aan. In een oogwenk was het kind bedekt door het bruine ongedierte en wel 200 scherpe, giftige angels deden hun moordend werk in de bloote lichaamsdeelen van het hulpelooze wicht. Beentjes, armpjes, ooren, neus, mond, heel het hoofdje toonden wond bij wond. Vreeselijke pijnen moet het arme kind hebben uitgestaan. Schreeuwend en' kermend trachtte het de leeüjke dieren van zich af te weren. De andere kinderen waren mtusschen te hulp gesneld. Het oudste, een knaapje, zag het hachelijke van dien toestand in en spoedde zich naar huis om de hulp des vaders in te roepen. De beide anderen meisjes kleeden zich tot op het hemdje uit en wierpen haar broertje de kleedjes en schortjes toe. Ook zij werden daarbij op deerlijke wijze gestoken. Toen eindelijk de vader kwam, moest hij zijn kindje inet een mestvork wegrollen uit de macht der vreeselijke dieren. Redding kon hij 't arme wicht echter niet meer brengen. Onder onbeschrijfelijke pijn bezweek het kind aan de gevolgen van bloedvergiftiging, door de vele steken veroorzaakt. De Cholera. Terneuzen, 27 Aug. De alhier hedenmorgen als lydende aan cholera in de barak opgenomen lyder, is hedenmiddag omtrent twee nor bezweken. Het bacteriologisch onderzoek zal moeten uitmaken of we hier werkelyk met een geval van cholera asiatica te doen hebben gehad. Het schuitje, waarop de man thuis behoorde, kwam van Antwerpen, en was te Hans- weerd onderzocht en onbesmet verklaard. Zou het met het oog op het thans gebeurde geen aanbeveling ver dienen alle van Antwerpen komende vaartuigen, gedurende een vjjftal dagen in quarantaine te houden op de Schelde? Eene boei in diep water gelegen zou tot ankerplaats der verdachte schepen bunnen worden aangewezen. Nog moet worden vermeld, dat, daar de uitwerpselen van den bovengenoemden lyder in het kanaal zyn geworpen, het water daarin vermoedelyk besmet is, zoodat den inwoners het gebruik daarvan ten sterkste moet worden ontraden. Hansweert. Maandagavond kwam alhier van Antwerpen binnen het schip Dageraad", schipper Schot, waarop zich een ziek kind bevond. Daar de vrouw van genoemden schipper te Antwerpen aan Aziatische cholera schynt te zijn overleden, is genoemd vaartuig hier onder quarantaine gesteld. Rotterdam, 29 Ang. Zooals blykt uit de offieiëele mededeeling van den Burgemeester, zijn in de verloopen 24 uren aangegeven 2 personen als over leden aan Aziatische cholera en 1 persoon als daaraan lydende. In het geheel hebben zich das nu 11 gevallen van cholera alhier voorgedaan, waarvan 8 met doodelyben afloop, terwyl 3 lyders in behandeling blyven. Maandag avond overleed in hare woDicg, op de grens van C'aarlois en Rotterdam, eene 22-jarige vrouw, die aan cholera lydende was. Voor een paar dagen werd aan boord van een in de Ryohaven liggend zeilschip een man door de cholera aangetast, die Di nsdag morgen overleed. Beide lyken zyn naar het doodenhuis op de begraaf plaats te Crooswyk overgebracht, waar zjj, zooals alle lyken van choleralyders, drie dagen boven aarde znllen bljjven staan. Het Belgische socialistische blad Patriate beweert, dat in Augustus te Antwerpen 205 cholera-gevallen voorkwamen, waarvan 96 met doodelyben afloop. Het blad verwjjt de autoriteiten dat zy niet, zooals te Rotterdam geschiedt, de waarheid bekend maken. Te Alfen aan den Ryn is een cholera-ge val voorgekomen. Aangetast is de heer Van Egmond, hoofdonderwijzer. Te Alfen a/d. Ryn is een tweede cholera-geval geconstateerd bij een bind in de bom der gemeente. Te Sliedrecht is een werkman aan de Nieuwe Merwede aan de cholera overleden. L A xN D B O U W. Naar wy meldden, werd dezer dagen in het Handels blad medegedeeld, dat de gozamenljjke beetwortel- suikerfalrikanten in Nederland begonnen waren met het toepassen van een nieuwen maatregel betreffende het sluiten van bi6tencontracten. In de Prot. Noordbr. leest men hieromtrent nadere mededeelingen, die wel een ietwat ander licht op de zaak werpen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1893 | | pagina 1