op den Middelbnrgsch-Vlissingschen straatweg voor drie jaren. Voorts is besloten, in te trekken het raads besluit van 21 April 1893, tot het sluiten eener geldleening van 6000 en eene tjjdeljjke geldleening aan te gaan van ƒ9000 tegen eene rente van 4 pCt. Deze geldleening at te lossen binnen twee jaren. Goes, 10 Aug. Het totaal der kosten aan bet Sas is ƒ197238,69. Daarvoor heeft de provincie ver leend een renteloos voorschot van 120,000, torwjjl het rjjk eene subsidie heeft geschonken van 58533,33. Eene leening van ƒ11000 zal moeten gesloten worden om de meerdere kosten te dokken. In 1892 is voor het L. O. uitgegeven ƒ25118, voor de bewaarschool ƒ1668, H. B. S. 18733. De Hoofdelijke Omslag heeft opgebracht 24550, het schoolgeld ƒ3900, vergunning 1490, sas- en havengeld ƒ3520. In 1892 is ƒ11048 schuld afgelost en 4186 rente betaald. De onkosten der politie waren ƒ6158, der schutterjj 512, brandweer 760, straatverlichting 4030. Zierikzee, 11 Aug. By het te 's Hage op 3 dezer gehouden examen voor hoofdacte, is o. a. geslaagd de heer G. F. Guinée te Rotterdam, geboren alhier. Maandag was te Souburg het zeB-jarig zoontje van den arbeider Visser, werkzaam by de staatsspoor wegen te Vli88iugen, maar wonende te Souburg, een eindje sigaar machtig geworden, dat hjj aangestoken had. Na een tjjd gerookt te hebben doofde hjj de sigaar uit en stopte ze in zjjn vestjeszak. Het vuur schijnt echter niet goed uitgedoofd te zjjn, ten minste het duurde niet lang of de kleeren van het kind geraakten in brand. Een voorbijganger zag het, rukte hem het rokje van 't lyf, doch niet het vest, waarop de kleine hard naar huis liep. Onder het loopen brandden zjjne onder- kleeren voort, zoodat ten slotte het kind, met brand wonden overdekt, in elkaar zakte. Spoedig werd geneeskundige hulp gehaald, en het ventje zoo gauw mogeljjk geholpen. Van den toestand der kleine, die vreeselyke pijnen lydt, kan nog niet veel gezegd worden. Rug en borst zjjn aan de rechterzijde, waar de sigaar in het vestjes zak was verborgen, verkoold. Mocht de knaap herstellen, dan zal aan die zjjde zjjn lichaam zeker altjjd de sporen blijven vertoonen van dit ongeval. Zieirlkzee, 11 Aug. In de op heden gehouden civiele terechtzitting der arrondissements-reohtbank alhier, heeft de heer H. J. van Nouhuys, benoemd als notaris te Brouwershaven, afgelegd den eed, voor geschreven by de wet op het notariB-ambt. In dezelfde zitting werd de heer Jhr. Mr. W. H. Uoeufft beè'edigd als griffier by het kantongerecht alhier. By het te Breda op 10 dezer gehouden examen voor de hoofdacte, is o. a. geslaagd de heer C. L. Oostdam van Oostburg. Als een cariositeit kunnen we mededeelen dat van een boom in den boomgaard van den heer P. J. de Jong de Leeuw te Dubbeldam (onder Wieldrecbt) li1/, mul appelen werden geplakt. In Juli werden 153 manschappen bjj het Koloniaal Werfdei-öb aangenomen, waaronder 113 Nederlanders. Aan handgelden werd uitbetaald 49.330. Voor het eerst uit! Da mai ffiaussée Dekker, die Maandagnacht te V acht zoo doerlyk word toegetakeld, was daarbjj voor het eerst in dienst. Volgens getuigenis van omstanders moet hjj zich echter oordaat hebben gedragen en met wonden aan het hoofd overdekt geen oogenblik hebben geaarzeld om den brigadier Van Heek, die hem ver gezelde en door een groot aantal woestelingen omringd was, te hulp te snellen en te ontzetten. Gezamenlijk mocht men er toen in slagen de rust te herstellen, doch Dekker was ondertusschen door het bloeden on kenbaar geworden en moest in het hospitaal worden opgenomen. Vjjftig tegen één. Toen Zondagavond de beer C. De K., van Kralingen, van zyn tocht per vélocipède huiswaarts keerde, werd hjj aan den Boschweg door een vyftigtal belhamels, met stokken gewapend, aan gevallen. Geen uitweg wetende, ging hjj een vjjftig passen achteruit en reed met volle vaart door den troep waarop zy hem op stokslagen onthaalden, en by integendeel ééo der belhamels omver reed, en in vlie gende vaart de vlucht nam. Laffe kerels die met hun allen één persoon te lyf gaan. De Koningin-Regentes heeft aan den jeugdigen J. Slnis, te Barsingerhorn, een jaarljjksche toelage van ƒ200 geschonken voor zyn opleiding als violist te Amsterdam. De heer A. D. Loman Jr. deelt als reden van zyn terugtrekken uit de directie der «Nederlandsche TooneelvereenigiDg" mede, dat de heer Chrispjjn bjj het aangaan der vennootschap schriftelijk was overeen gekomen dat by zou inbrengen een coBtuum-magazjjn, te leveren door een firma te Gent; dat deze overeen komst niet werd nagekomen en dat de beer Chrispyn trachtte het te doen voorkomen alsof hy er zich wel aangehouden had. Da heer Chrispyn zal den heer Loman gerechtelijk vervolgen. De heer M. Ternooy Apdl, lid van 't gezelsohap, schrjjft, dat de motie van vertrouwen in den heer Chrispyn na Btreng onderzoek was ingediend. Naar men verneemt, zullen één of meer politie beambten te Haarlem eerstdaags van een rjj wiel worden voorzien. Den 20en dezer zal in het bekende Oranjewoud", nabjj Heerenveen, een >nationale meeting ten gunste van de opheffing van het privaat bezit" gehouden worden. Alleen uit Amsterdam verwacht het comité 2000 socialisten. Alle uitgenoodigde sprekers, de voor naamste woordvoerders der socialistische party, hebben de uitnoodiging aangenomen. De directeur generaal der posteryen en telegrafie heeft in verband met het veelvuldig voorkomen van beschadiging van postpakketten, door onvoldoende verpakking, den ambtenaren een byzonder toezicht op de verpakking gelast, in het byzonder bjj postpakketten die glas- of vaatwerk met vloeistof bevatten en in voorkomende gevallen de afzenders uit te noodigon om, in hua eigen belang, voor steviger verpakking te zorgen. Woensdagochtend waren een paar dames te Zand voort aan het baden, toen de vloed op kwam zetten en de stroom de dames onweerstaanbaar noord waarts medesleepte. Weldra verkeerden zjj in levens gevaar, zy riepen om hnlp en een bediende van Driehuizen, Willem geheeten, ijlde haar te hulp. Hjj slaagde er in de dames te bereiken en haar boveu water te houden, totdat eene reddingsboot, die in- tusschen in zee was gestoken, hen opnam. Ware deze niet spoedig komen opdagen, Willem zou met de heide dames den dood in zee gevonden hebben, daar ook hem ree ls de krachten begonnen te begeven. Aan het strand werd door eenige dames eene in zameling geheuden om den fiinken kerel eene belooning ter hand te stellen. De gopens. boschwachter Ph. M. te 's Gravenhage, zette Woensdag in zjjn woning een fiosch aan den mond, denkende bier te drinken. Zy bleek echter carbol te bevatten, zoodat hjj een flinke teug van dat vocht naar binnen kreeg. In den angst, dien de inwendige pyn hem veroorzaakte, wierp hjj de flesch weg, waardoor ook eenige droppels van de bytende vloeistof in het oog van zyn vrouw terecht kwamen. Hjj werd naar het ziekenhuis overgebracht, alwaar de ongelukkige kort na zyn opneming stierf. Door Jhr. Yan Swinderen en baron v. d. Feltz snllea circ* 18 H.A, van bet meer »De Morra" (Fr.) drooggelegd worden. Yele arbeiders zullen daardoor werk krjjgen. Door dr. Bulowsky is in het hygiënisch instituut te Moskou een onderzoek ingesteld betreffende ver giftige eigenschappen van 36 gutta-percha voorwerpen, zuigdoppen, ringen en speelgoed. De meeste monsters waren afkomstig uit Rusland, doch er waren er ook bjj van Duitsche en Franscbe fabrieken. Dr. Balowsky's arbeid werd door de medische faculteit te Moskou bearoond, en het Maandbl. tegen de ver- valscJiingen acht het belangijjk, de resultaten zjjnor ouderzoekiogen te vermelden: 1. Onschadelijk zjjn zwarte gutta-percha voorwerpen, wanneer zy op water drjjven, eveneens roode on rood bruine gutta-percha artikelen. 2. Alle gryskleurige gutta-percha voorwerpen kunnen schadelijk worden, vooral wanneer zjj, zooals zuigdoppen, langen tjjd in aanraking komen met melk en speeksel; zy zyn min of meer zinkhoudend. 3. Zeer gevaarljjk zyn zwarte gutta-percha artikelen, die in water zinkendeze bevatten lood zooals men weet een hoogst gevaarlijk vergift. 4. Dikwijls bevatten de verven, waarmede gutta- percha voorwerpen bedekt zyu, vergiftige bestanddeelen. Naar aanleiding hiervan valt het volgende van praotische waarde op te merkenMen geve naD kinderen slechts niet geverfde gutta pereba artikelen in de hand of in den moud; die voorwerpen moeten vervaardigd zjjn van licht roode, rood-bruine gutta percha, of wel van zwarte, die op water drjjlt. Grjjze zinkhoudende gutta-percha mag niet in handen komen van kinderen. In het algemeen is het raadzaam, dat zwarte gutta-percha, die in water zinkt, niet in huis houdingen aanwezig is, waar kleine kinderen zyn. Ziei-ilxzee, 11 Aug. Heden middag werd in de Nieuwe Kerk alhier, weer eens na langen tjjd, een orgel-coooert gegeven door den organist den beer D, H. Ezerman en zjjo zoon W. Ezerman, welke laatste, leerling van de Haagsche muziekschool, die school en het geslacht der Ezermans, alle eer aandoet. Deze veelbe lovende jongeling toont reeds nu een bekwaam organist te zjjn, hetgeen hy niet alleen in onderscheidene gods dienstoefeningen, maar vooral heden middag bewezen heeft. Zjjn vlugheid, o. a. in het bespelen van het pedaal, in bewonderenswaardig. De ryke begaafdheden van den heer D. H. Ezerman zyn te algemeen bekend, zoodat een woord van lof voor hem eigenljjk overbodig is. Hebben vader en zoon door hun spel een waar genot verschaft, de keus der stukken deed het orgel in zjjn diepte, kracht en liefelijke geluiden op het schoonst uitkomen. Voor eene aangename afwisseling hadden de concert- gevors gezorgd door de welwillende medewerking van Mevr. S. B., die een 4tal nummers voor Alt, met begeleiding vau het orgel, op uitstekende wjjze ten gehoore bracht.; in het byzonder moet melding gemaakt worden van No. 3 van het programma: Ave Maria van Rheinberger, welk lied zoo geheel voor orgelbegeleiding geschreven isde overige liederen dragen meer het kenmerk van piano begeleiding. Niettemin werden alle met veel zuiverheid en gevoel voorgedragen, ofschoon van de woorden in het groote gebouw natnurlyk veel verloren ging. De toehoorders, welker aantal men op een 150 kan schatten, zyn zeker hoogst tevreden heengegaan en bracht het gebruik mede, dat men in eene kerk ook applaudisseerde, het had zeker aan toejuichingen niet ontbroken. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. GoeH, 10 Aug. Heden werden in do Prins van Oranje" ten overstaan van den notaris J. E. Malock Houwer verpacht: 29 porceelen bouw- en weiland ter gezamelyken grootte van 35,00,08 H.A., bohoorende aan het gasthuis. De opbrengst was 2143,53 of G0,30 meer dan bjj vorige verpachting. L A N D B O U W. Door de »VoreenigiDg van landbouwers die suiker bieten verbouwen" voorzitter de beer S. Lako en loco-secretaris de heer C. J. Hocke Hoogcnboom is, zooals wjj in 't kort meldden, besloten inzake het nieuwe ontwerp van wet, houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op de suiker, een adreB te richten tot de Tweede Kamer. Dit adres luidt in zjjn geheel als volgt: Geeft met verschuldigden eerbied te kennen, de >Vereeniging van Landbouwers die Suikerbieten ver bouwen", erkend bij Kon. besluit van 12 Juni 1890, No. 31. Dat in hare algemeene vergadering van 4 Augustus jl. met de meeBte belangstelling behandeld is het nieuwe ontwerp van wet houdende nadere bepalingen omtrent den accjjns op de suiker. Do vergadering was van oordeel, dat het ontwerp zeer vele bezwaren weg neemt, die de landbouwers hebben tegen de thans bestaande wet, die den land bouwer genoodzaakt heeft, de teelt aanzienlyk in te krimpen en het mogeljjk maakte, dat de nadeelen geheel en al op zjjne schouders geladen werden. Algemeen was men van meening, dat bepalingen, die de teelt beperken, de landbouw zeer benadeolen en des te meer, naarmate de beperking grooter is. Niettegenstaande in het nieuwe wetsontwerp weder een maximum is vastgesteld, waarboven eene verhoogde belasting verschnldigd is, zou de vereeniging wegens den korten duur der wet dit bezwaar niet overwegend achten, vooral indien het mogeljjk ware, dit maximum nog iets te verhoogen. Dan toch zou de productie na genoeg geljjk kannen worden aan die, welke vóór de aanneming der tegenwoordige wet bestond en het nadeel alleen bestaan in de verhoogde belasting en de onmogelijkheid, om dien tjjd de teelt uit te breiden. Zy meent er uwe vergadering op te mogen wyzen, dat beperking der teelt niet alleen nadeelig is voor den landbouwer, doch evenzeer voor den arbeider, die door dit gewas nog volop werk vindt in tjjden dat de werkzaamheden voor andere gewassen reeds geëindigd zyn. Redenen waarom adressante uwe vergadering eer biedig verzoekt, het wetsontwerp te willen aannemen, zoo mogeljjk met eenige verhooging van het maximum. »De Groen voeder-kwestie". Naar men uit Barne- veld meldt, heeft de heer Bertels, van »de Biezen", aldaar op grond van de naar hjj neemt, onware houding die het Landbouw-comité te 's Gravenhage tegenover hem heett aangenomen zonder eerst een grondig onderzoek door practische mannen te doen instellen, besloten niemand meer toe te laten om zich te overtuigen hoe nog gemakkeljjk in den voedernood voor 1893—1894 is te voorzien, en om zich in >Grond- beworking, Groenvoederbouw en Conserveering" daarvan te bekwamen. Mon make dus geen vergeefscho reis! Binnenkort zal de heer Bertels dit college in een open brief beantwoorden. KERKNIEUWS. Toezegging van beroep naar de Herv. gem. te Stellendam is gedaan aan ds. J. Boss te Maria Hoornbeke (België), vroeger pred. bjj de Chr. Geref. gem. te Stellendam. Bedankt voor het beroep bjj de Herv. gem. te Tholen, door ds. J. v. d. Bergen te Varsseveld. Beroepen te Lobit, ds. A. Wonder te Noordgouwe. Te Hoedekenskerke, overleed Woensdag on verwacht ds. W. te Gempt. De overledene was een alzydig ontwikkeld man; tal van uitvindingen op technisch gebied bewyzen zyn practiecben blik. Als predikant was hy de moderne richting toegedaan. De gemeente verliest in hem een onschatbaar vriend, en zyn verscheiden doet eene leegte ontstaan, die niet gemakkelyk zal zyn aan te vullen. Mgr. Bottemanne, bisschop van Haarlem, heeft in de kapel van het Groote Semenarie te Warmond, de censuur enz. toegediend o. a. aan den heer J. Mob te Middelburg. INGEZONDEN STUKKEN. Iets over Amerika. Dat de zucht tot reizen en trekken naar andere wereld- deelen, zich steeds meer openbaart, zal mijns inziens wel een gevolg zijn van den minder gunstigen toestand, dien velen in Europa te wachten staat. Niemand toch zal willen tegenspreken, dat de markt in onze Europeesche Staten hoe langer hoe meer overvoerd wordt, niet alleen met handwerkslieden of arbeiders, maar ook met hen, die men tot de meer ontwikkelde klasse rekent. Europa in 't algemeen en Holland in 't bijzonder, telt onder zijn bewoners een massa dergenen, die na eenige jaren de studie gestaakt hebben, ten gevolge hunner ongun stige vooruitzichtenzij zijn wat ik noem half-geleerden, die van alles wat en van weinig genoeg kennis bezitten. Velen toch, met genoegzame bekwaamheden voor de eene of andere betrekking, in het bezit van een akte of diploma, moeten nog zeer lang wachten voor zij het doel, waarvoor dikwijls jaren gewerkt en geblokt is, bereiken. Wat de arbeidende klasse aangaat, hun raad ik ten zeerste aan te emigreeren, doch niet onvoorwaardelijk. 't Is voldoende bekend dat de arbeiderstoestand in deze streken, en over 't algemeen in geheel Europa, veel te wenschen overlaat. Wat de oorzaak dezer malaise is, ligt niet op mijn weg te onderzoeken. Laten wij de toestanden nemen zooals ze zijn, en een denkbeeld trachten te geven van de Amerikaansche toestanden. We nemen de arbeidersklasse. Zooals ik daar zeide, raad ik hun aan te emigreeren. Ik bedoel hier uitsluitend die lui, welke de handen uit de mouw kunnen steken, want de hoogere loonen die er uitbetaald worden in tegenstelling met hier, moeten (link verdiend worden. Zij, die zich de Vereenigde Staten reeds bij hunne aankomst als een «Dorado" voorstellen, zien zich spoedig in hunne verwachtingen teleurgesteld; werken, zij het dan ook niet bepaald handenarbeid, staat daar op den voorgrond. De eerste tijd is hard en moeilijk, hunne onbe kendheid met het Engelsch is een lastige factor, want daardoor zijn zij niet in staat zelf werk te zoeken, maar moeten steids door een ander geholpen wordendaaren boven neemt de fabrikant of werkgever in Amerika liever iemand die de taal machtig is, omdat dit natuurlijk voor hem veel gemakkelijker is. Het is alzoo niet te verwonderen, dat velen eerst eenige weken zonder werk zijn, vooral in den slappen tijd, omdat dan evenals hier, veelal de vraag het aanbod overtreft. Een en ander is ooi-zaak, dat velen vooreerst een onpret- tigen indruk van de Nieuwe Wereld verkrijgen. Brieven die door onze emigranten naar Holland worden geschreven, eenige weken of maanden na hunne aankomst in Amerika, luiden meestal niet opgewekt en geven de Hollanders over 't algemeen den indruk, dat de Vereenigde Staten toch niet zooveel beter zijn dan the old Country. Het idéé is verkeerd, want men moet in aanmerking nemen, dat men in een geheel vreemd land komt, zonder kennis van de landstaal, onbekend met zeden en gewoonten aldaar, waarnaar men zich dient te schikken en dat men dus tevreden mag zijn vooreerst eenig werk, onverschillig wat soort van werk, te kunnen verkrijgen. De meesten zouden daar zoo dadelijk een werkje naar den zin willen hebben, en gemakkelijken en lichten arbeid nemen de Amerikanen eerst voor zich zelf. Iemand, die een huisgezin heeft, en iedereen in 't algemeen moet tevreden zijn, indien hij in het eerste jaar den kost kan verdienen. Zendt een Europeesehen arbeider naar Amerika en zonder kennis van de Engelsche taal kan hij zijn brood daar ver dienen zendt daarentegen een Amerikaanschen arbeider naar Europa zonder kennis van de landtaal, en hij kan hier niets doen. Dat is het groote verschil! Enkele gevallen kunnen hier niet gelden, maar men dient rekening te houden met de algemeene toestanden. Zeker zijn er onder onze landbouwers, die het daar vol strekt niet naar den zin hebben, hoofdzakelijk geldt dit voor den eersten tijd; sommigen geraken nooit thuis in Amerika. Doch zulke gevallen mogen niet als maatstaf tot het beoordeelen van de Vereenigde Staten worden aan genomen. Men dient in het oog te houden, dat zij door landverhuizing wel van zeden en gewoonten verwisselen, maar dat hun karakter en geest hetzelfde blijft, tenminste voorloopig. Het leven te Kalamazoo en Grand-Rapids ken ik voldoende, om er iets van te kunnen vertellen; deze zijn voornamelijk de plaatsen waar onze Iiollandsche, inzonderheid Zeeuwsche en Groningsche landverhuizers gevestigd zijn. Kalamazoo telt tegenwoordig naar ik meen circa 25000 zielen, onder welke ruim een paar duizend Hollanders. De stad heeft een dertigtal fabrieken of fabriekjes, waar onder verscheidene rijtuig-, wagen- en arresledenfabrieken, een paar fabrieken waar uitsluitend doodkisten gefabriceerd worden en voor de rest fabrieken van deuren, vensters en zonneblinden, ijzergieterijen, fabrieken voor wagenwielen, papiermolen en een groote fabriek voor rijtuigveeren. Vele Hollanders zijn hier in deze inrichtingen werkzaam, doch meestal de jongere lui; de gehuwden werken hier meer buiten en vinden hun bestaan in het aanleggen van water pijpen als rioleering voor de stad, gasbuizen leggen, enz. Het loon op de fabrieken, voor hen die geen vak verstaan, varieert van 1 tot l'/j dollar of soms iets meer per dag; dat voor buitenwerk bedraagt gemiddeld l'/j dollar daags, anderen weer vinden door het verbouwen en bewerken van sellerij, hetzij voor eigen rekening of voor een ander, een middel van bestaan. Kalamazoo is het centrum voor den sellerijhandel in Zuid- Michigande gronden rondom de stad gelegen zijn bijzonder voor het verbouwen van dit produkt geschikt. De sellerij- teelt in het zuidelijk deel van den staat Michigan vindt hare afnemers zoowel te New-York als te Chicago, St. Louis en San Francisco. Ziellier verschillende takken van industrie, die ook onze landgenooten in staat stellen in hun onderhoud te voorzien. Veel meer Zeeuwen, Friezen en Groningers trekken naar Grand-Rapids, een paar uren sporens noordelijk van Kala mazoo. Deze stad, voor een dertigtal jaren niet meer dan vijfduizend inwoners tellende, heeft thans eene bevolking van ruim negentig duizend zielen en kan dan ook, èn door haar zielental, èn door hare ligging in het centrum van Michigan, als de voornaamste stad van dien staat worden aangemerkt. Het hoofdbestandeel der bevolking van Grand-Rapids is vertegenwoordigd door Hollanders; Duitschers zijn hier ook in grooten getale aanwezig. Alles medegerekend heeft de stad ongeveer 200 fabrieken, welke aan ruim 25000 man werk verschaffen. Voornamelijk zijn het hier de meubel fabrieken, die in de industrie van deze stad de hoofdrol spelen; voor de rest zijn het meerendeels ijzergieterijen, fabrieken van deuren en vensters, meelfabrieken enz.; bijna zou ik nog vergeten melding te maken van de grootste carpet sweeper factory (een fabriek voor vloerkleedborstels) ter wereld, eene belangrijke tak van industrie in Amerika. Ruim 700 werklieden, onder welke verscheidene uit Zeeland, zijn hier geëmploieerdbovendien heeft men te Grand- Rapids eenige steenbakkerijen, welks personeel bijna geheel uit Hollanders bestaat, doch deze steenbakkerijen verschaffen alleen gedurende 6 of 7 maanden werk, de daaraan ge- emploieerden zoeken na dien tijd op de een of andere fabriek werk te verkrijgen, terwijl anderen 's winters leven van hetgeen ze 's zomers oververdiend kunnen hebben. In 't algemeen toch trachten de Hollanders in Amerika zooveel mogelijk buitenwerk te verkrijgendit is natuurlijk alleen 's zomers, terwijl ze in 't najaar weer werk op de fabrieken zoeken. Elk voorjaar, zoodra het buitenwerk uit komt, verlaten velen de fabriek, om tot het najaar buiten werkzaam te zijn. Grand-Rapids wordt flink uitgebreid en het aanleggen en verbeteren van tramlijnen en water werken, het bestraten van nieuw aangelegde gedeelten van de stad eischen steeds enorme werkkrachten. Doch het aantal der inwoners neemt vooral tegenwoordig zoo sterk toe, dat in weerwil van de vele werkkrachten, die er ge plaatst kunnen worden, zelfs in het drukste gedeelte van het jaar somtijds velen zonder werk zijn; zij die daar zoo pas arriveeren, mogen van geluk spreken, wanneer zij dadelijk werk kunnen vinden; het gemis van de kennis van het Engelsch, mede een der oorzaken daarvan, doet zich direct gevoelen. Bijna alle onze emigranten uit deze streken kunnen juist de plaats hunner bestemming bereiken, hetzij door anderer hulp of door eigen middelen en by hun arriveeren is de bas totaal uitgeput. Dat is het ergste, want zooals ik reeds zeide, kan het gebeuren en men ziet het ook dikwijls, dat velen eerst eenige weken zonder werk zijn, men helpt elkaar onderling en wanneer het hoofd van het huisgezin een flink werkman is, dan is zijn crediet grooter dan van vele burgerlui hier. Toch is dien eersten tijd moeilijk, want het gevolg van die hulp is, dat men maanden kan werken voor schuld en dan, zooals dit veelal het geval is, wanneer men alleen als hoofd voor een huisgezin staat, is dit geen kleinigheid. Doch na een paar jaar, anderen weer voor dien tijd, zijn ze er bovenop en dan willen ze over 't algemeen niet meer ruilen met hun vroegere positie in Holland. Zooals ik reeds boven aanmerkte, zijn er onder onze landverhuizers, die nooit thuis raken in Amerika, 't ls meestal een gevolg van hun karakter en geest; zij, die daarvan moeilijk afstand kunnen doen, blijven steeds met dit bezwaar kampen en hebben, zooals te begrijpen is, een onaangenaam leven daarginds. De Hollanders te Grand- Rapids zijn wel is waar door de geheele stad verspreid, doch dat gedeelte van Grand-Rapids, waar men de meeste onzer landgenooten aantreft, vormt als 't ware een geheel op zichzelf en wordt de «Brickyard" genoemd, omdat op hetzelfde terrein een drie of viertal steenbakkerijen met de daaraan behoorende gronden (brickyards) zich bevinden. Hunne leefwijze is nog zooveel mogelijk Hollandsch en men kan zich daar onder Zeeuwen en Groningers moeielijk voorstellen, dat men in Amerika is. Zij hebben daar hun Hollandsche kerk, winkels, ambachtslieden, kortom, men is daar in Hollandterecht noemen de Amerikanen dit gedeelte dan ook «Dutchtown". Men vindt te Grand-Rapids vele fraaie en reusachtige gebouwen in het centrum der stad, doch wat wij Hollanders een mooie stad zouden noemen is het niet. Grand-Rapids is onregelmatig gebouwd, het is te veel fabriekstad, een middelpunt van Michigan's handel, om aanspraak te kunnen maken op den naam van een fraaie stad. De straten zijn uitmuntend, sommigen van asphalt, andere van klinkers of houtblokken, welke laatste practisch aangewend worden en eene flinke bestrating vormen. De communicatiemiddelen zijn uitstekend ingericht (ik behoef dat niet te zeggen, want ieder weet, dat Amerika op dit gebied de premier is); de stad heeft een enorm aantal tramlijnen, die van uit liet centrum zich in alle richtingen uitstrekken en den inwoners onzer Hollandsch-Amerikaansche stad de gelegenheid verschaffen, zich per electrische tram voor het geringe bedrag van 5 cent naar elk punt van de stad te begeven. De electriciteit wordt hier algemeen als gemakkelijke, snelle en goedkoope beweegkracht gebruikt. Hoewel gas als verlichting nog veel gebruikt wordt, dringt het electrisch licht toch ook hier meer en meer op den voorgrond. Grand-Rapids is eene stad, die na een betrekkelijk kort tijdsbestek hare vele fabrieken en daarmee andere industriëele takken zag tot stand komen, scholen en kerken zag stichten en reusachtige magazijnen en winkels zag verrijzen. Telkenmale worden de city limits (stadsgrenzen) uitgebreid, noodzakelijk door voortdurenden aanbouw. Zooals bijna alle Amerikaansche steden van deze grootte, is Grand- Rapids nog in wording. Zeer zeker zal haren handel eene nog veel hoogere vlucht nemen, wanneer de Grand-Rapids- River naar de Lake Michigan bevaarbaar gemaakt wordt. Hare ligging tegenover Chicago en de voornaamste steden van den staat Wisconsin zal daarop een machtigen invloed uitoefenen. Verscheidene Hollanders hebben te Grand-Rapids flinke zaken, hetzij fabrieken of winkels, onder welke laatste op zoo groote schaal, dat zij gerust de concurrentie met de Amerikanen kunnen doorstaan. Ziehier een en ander over Grand-Rapids; ik schreef juist weer bepaald iets over deze stad, omdat ik die ken en omdat er vele Hollanders gevestigd zijn uit deze streken. Ik denk dat deze stad de meeste belangstelling zal vinden, omdat velen onzer hunne families daarheen zagen trekken. Later hoop ik nog wel eens op de Hollandsch-Amerikaansche stad terug te komen. S. TELEGRAMMEN. Graveuliage, 11 Augustus. H. M. de Koningin-Regentes heelt ten blijko Harer belangstelling in het anti-draobcongres aan Hd. Ijjfarts Van Tienhoven opgedragen bjj de opening tegenwoordig te zjjn. Tweede Kamer. (Kiesrecht). Verschillende repliek. De heer Bahlman bestreed het ontwerp; hjj wilde liever Grondwetsherziening mot algemeen stemrecht en meer waarborgen voor gezag en kroon. De heer Van Delden protesteorde togen het beroep des Ministers op het land. De Minister verdedigde weder zjjne voorstellen en beloofde wjjziging te zullen brengen in de bevolkings wetgeving. Hjj hoopte nogmaalB dat door deze voor stellen de hand tusschen OraDje en Nederland sterker zou worden. Het algemeen debat is gesloten. Berljjn, 11 Augustus. Het Congres der socialisten verwierp het voorstel der Hollandsche socialisten om in geval van oorlog dienst te weigeren en nam met 14 tegen 4 stommen het voorstel der Dnitschers aan om zich tot bestryding van het kapitalisme te bepalen. VERSCHEIDENHEID. Op ilou bodem van tl om Oceaan. Hoe zou 't er daar uitzien Boeken spreken soms van onderzeeBche weiden en menigeen stelt zich den bodem van een groote zee voor als een verzamelplaats van gezonken voorwerpen, meerendeels wrakken van schepen. Dit nu is een groote dwaling. Zoover men tot dusverre de zee tot op grooto diepten beeft kunnen onderzoekeD en opnemen, zyn er op den bodem daarvan wellicht uitgezonderd voorwerpen, die langdurig uan vernietiging weerstand kunnen bieden, zooals kanonnen geenerlei vreemde bestanddeelen; doch van alles, wat verzinkt, scheepsplanben, mensche- ljjke en dierljjke wezens, verder oplosbare stollen, zooals aardsoorten en gesteenten, die door den stroom of door drjjvende ijsbergen meegevoerd worden, komt geen spoor op den bodem voor, maar alleB wordt door het zeewater en door den kolossalen druk opgelost en vernietigd. Op diepten van 1800—4000 Meter bestaat de bodem der zee uit een dik, taai, blauw-aohtig sljjk, bjjkaus geheel met fijne kleine schelpen vermengd. Reeds op 1800 Meter diepte drukt het water op een zinkend voorwerp aan alle zjjden met een gewicht van bjjna 50 kilo per vierkanten milimeter en op nog grootere diepten neemt deze druk in die mate toe dat haast niets daaraan weerstand kan bieden. Inder daad werden de sterkste metalen cilinders, welke men mot onderzoekingstoestellen liet zinken, saamgedrnkt en verbogen weder opgehaald en de sterkBte glazen klokken werden tot in kleine deelen versplinterd. Het niet bekend zjjn met deze wet van den waterdruk was het b. v. ook wat de proeven van den voormaligen artillerie-onderofficier Bauer met zjjn ondorzeesche vaartuigen zoo jammerljjk deed mislukken; zjjn jjzeren pantsers werden reeds op een paar honderd meter diepte saamgedrnkt, zoodat hjj ternauwernood het leven redde. De wetenschappelyke onderzoekingen door middel van de schepen «Albatros", «Challenger" en >Blake" ondernomen, hebben bewezen, dat ter diepte van 860 Meter schepselen leven, die nooit aan de oppervlakte van het water komen, wanneer zjj niet naar boven gehaald worden. Op diepten van 800 tot 1000 Meter scheen alle dierljjk en plantaardig leven te ontbreken. Een der onderzoekende geleerden schreef: »Wat wjj van de grootste diepte kennen, verbiedt aan te nemen, dat zjj door levende wezens bewoond wordt." En toch zyn ook de diepere streken, niettegenstaande don grooten druk en het nagenoeg geheel ontbreken van zuurstof, niet zonder leven. Men zou nu meenen, dat de bewoners der koude en donkere diepten sterker en vaster gebouwd moesten zyn dan de meer aan de oppervlakte levenden, om aan den druk weerstand te kannen bieden; maar juist het tegendeel is het geval. Het algemeen kenteoken van deze schepselen in de diepte der zee is de slapheid, om zoo te zeggen het;

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1893 | | pagina 2