ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 8 Augustus 1893. Directeur-Uitgever J. WA ALE. Hoogere Burgerschool. BltvlADMAKlAL Uitvoer van Vee. Kermis te Zierikzee. AFKONDIGING. NIEUWSTIJDINGEN. Haagsche Brieven. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 49ste JAARGANG. No. 6343. Advertentiën, van 13 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Cts., kannen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-géiden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode De COMMISSIE YAN TOEZICHT OP HET MID DELBAAR ONDERWIJS te Zierikzee maakt bekend, dat de her-examens en liet tweede admissie-examen voor hen die wenecheu toegelaten te worden tot de Lessen op de Hoogere Burgerschool, zullen plaats hebben op Zaterdag <len S September des morgens ten 9 uur. Zjj, die zich aan het tweede admissie-examen wenschen te onderwerpen, moeten zich vooraf daartoe aanmelden op Woensdag den 30 Augustus a.s., ten huize van den ondergetee- kende, tu?schen 121 ure. De Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwys, RÖELL, Secretaris. De BURGEMEESTER van Ziebikzee; Gelet op de Circulaire van den Heer Commissaris der Koningin in deze provircie van den 27 Jali 1893, A, No. 1930, 3e aideeliug (Prov. blad No. 77); Vestigt de aandacht van belanghebbenden, ten vervolge op ziine bekendmaking van den 31 Mei 1.1., op de in de Staats Courant van den 26 Juli j.l, No. 173, opgenotnene mededeelicg van den Minister van Buitenlaudsche Zaken, dat het grecskantoor de Klinge (Station) den 22 Juli t. v. voor den invoer van rundvee uit Nederland gesloten en het hulpkantoor te Kiéldrecht met ingang van dienzelfden datum voor dien invoer opengesteld is, en dat de invoer langs laatstgenoemden weg eiken Zaterdagmorgen van 1012 uur zal mogen plaats hebben. Ziebikzee, den 29 Juli 1893. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie bikzee maken bekend dat de gewone JAARMARKT of KER MIS altiier zal aanvangen Maandag deu 4 September e.k., en elf dagen zal duren; dat het aanvragen van plaatsen voor tenten, kramen, enz. moet geschieden met vrachtvrije brieven vóór <leix 31 Augustus e li., in te zenden by den Marktmeester, den heer H. VAN DIJKE Jz. en dat geen kwakzalvers, planeetlezers, horoscoop' trekkers, ryfelaars, loterjj-kramers, dobbelaars, beren leiders en dergeljjken op de kermis zullen worden toegelaten. Ziebikzee, den 4 Augustus 1893. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, Cu. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Ziebikzee maakt bekend, dat door den heer Provincialen Inspec teur der Directe Belastingen te Middelburg iB execu toir verklaard het kohier van het Patentrecht dezer gemeente, over het dienstjaar 1893/94, (Wijk B), dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invorde ring, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Ziebikzee, den 7 Augustus 1893. ch. W. VERMEIJS. Amerika. Een bezoeker der tentoonstelling te Chicago schrjjft over den Blooker's cacaomolen in De Standaard van Grandrapids het volgende: Een beetje verder valt ons de Hollandsche cacaomolen ia het oog: Blooker's Original Windmill, gebouwd in Amsterdam in 1806 en in zjjn geheel overgebracht naar de gronden. Twee jonge dames, een van wie een Noord-Hollandsch meisje voorstelt, de andere een Zaid-Holland6che schooue, bedienen het bezoekend publiek met een kopje cacao voor vjjf cents. De naam van dezen molen is >de Vriendschap", en voor deD schoorsteenmantel in een der twee vertrekjes die een Hollandsche herberg of café moeten vooratellen, staat met groote letters geverfd: Langh Leeft de ^"rientechap, met welke leus wjj volkomen instemmen. Ia de kamertjes staan flsasoken met de cacao nooit gepreserveerd. Twee bankjes die waarscbyolyk dienst hebben gedaan p.ls zitbanken in de 17de eeuw, bevatten opschriften in de bovenplank uitgesneden. Bet letterkundig talent van den kerver en de smaak van den toenmaligen kastelein laten zich 't best beoordeelen uit het opschrift probatum. Op een der bankjes leest men: Als de visscher is koud en nat. En de dronkaard vol en zat, Dan heeft de visscher nog wel een lekkere beet, Daar de dronkaard niet af en weet. 1605. Op het andere bankje staat: Het mikken zou me niet verdrieten, Mogt ik in een kransje schieten. Wat je mikt en wat je schiet, In mya kransje raak je niet. 1618. En op een derde bankje leest met de volgende ontboezeming van den kaeteljjn van 1662: Ik heb nat in mijn vat, Voor de Vroomen. Die 't vechteD haat, Die mag wel komen. Engeland. jXLoudlen, 5 Aug. Men meent, dat er hoop is op spoedige beëindiging der werkstaking. Onderhandelingen van particuliere zjjde zouden geopend zjjo tusschen de vertegenwoordigers der myabezitters en der stakers. De grondslag, waarop de onderhandelingen begonnen zyo, scbjjnt zeer gunstig voor eene oploseing, die heden nog mogeljjk geacht wordt. Engeland's marine bljjft Engoland's troetslkind. Dit bljjkt weder uit de lotgevallen van het ^Victoria Relief Fund." Ondanks herhaalde pogingen om het te sluiten en niettegenstaande de formeele verklaring, aat 50,000 pd. st. tot alle noodige hulpbetoon ruim schoots genoog is, bleven nog steeds de by dragen tosstroomen, zoodat er thans reeds een totaal van 60,000 pd. st. is bereikt. De vorige week kwam er uit Liverpool alleen nog 1750 pd. st. en nit Southport 332 pd. st. De Briteche natie schynt de weduwen en weezen harer verongelukte braven in het goud te willen beBlaan. Italië. Een papegaai heeft te Florence treurige onheilen veroorzaakt. Terwyl de barones de Lupis Ramer 's avonds met eenige genoodigden in haar salon gezeten was, wierp haar papegaai in eene voorkamer een petroleum lamp om. De vlammende olie viel op een jachthond, die met vier andere onder een tafel lag. In een oogwenk stond het arme dier in vlam en holde jankend den tuin in, naar den stal. De kok, met andere bedienden toegeschoten, wierp zjjn voorschoot op den hond om de vlammen te dooven, maar het dier vloog hem als dol te lyf en er ontstond een verwoede worsteling tusschen de twee. Spoedig was d« hond, wiec het gebrande vleesch van het lichaam viel, dood. De kok, met afgrjjseljjke wonden overdekt, blies een paar uur later den adem uit en de barones heeft van schrik een hartaandoening gekregen, welke haar leven in gevaar brengt. Frankrijk. Volgens de Lancet zou te Marseille de cholera in hevige mate woeden. Er moeten al meer dao 600 personen aan bezweken zyn, maar het gemeentebestuur houdt dit stil; alleen werden eenige cbolera-gevallen met doodeljjken afloop opgegeven in krankzinnigen gestichten. De ziekte verspreidt zich echter sterk en ver leden Zaterdag zouden zelfs 25 personen aan de ziekte zyn gestorven. Duitschland. Als een gevolg van de nieuwe legerwet zullen by de uitvoering moeten worden aangesteld: bjj de infanterie 133 majoors, 266 kapiteins, 512 eerste- en 911 tweede- lnitenants; by de artillerie 16 majoors, 54 kapiteins, 105 eerste- en 119 tweede-luitenants. België. Door den gemeenteraad van Antwerpen is besloten, met 1 Jan. a.s. de havengelden aanmerkelijk te verlagen. Naar schatting, op grond van de opbrengst der laatste vjjf jaren, zal zulks de stad op 750,000 frcs. 'sjaars te staan komen. Daar de maatregel voor het geheele land van belang is, heeft het gemeentebestuur er by de regeoring op aangedrongen, harerzijds de vuur- en bakengelden af te schaffen, de loodstarieven te verminderen, de bevaarbaarheid der Schelde te verbeteren enz. en ook om de aan Terneuzen toegekende gunsten in te trekken. Nederland. 's Gravenhage, 5 Aug. Tot president van den Raad van Voogdjj over H. M. Koningin Wilhelmina, in plaats van wylen Jhr. Van Reenen, is benoemd mr. W. baron Van Goltstein, oud-Minister van Koloniën. De St. Crl. bevat o.a. de gewijzigde statuten van de >Zierikzeeache Stoomboot-Maatschappy". August" van Carré's circus, anders gezegd Peppino Cavalini, heeft een buitenkansje gehad. Zjjn echtgenoote schonk hem Zaterdag drie dochters! De op Hol- landschen bodem geboren Italiaaneche dames hebben de namen Wilhelmina, Emma en Sophia gekregen, de namen der Koningin, Koningin-Regentes en Groot hertogin van Saksen. Maximiliaan Carré kreeg Zaterdagavond by zyn bentfi9t-voorstelling niet minder dan drie lauwerkransen. De voorstelling werd door een talryk publiek bjjgewoond. Goes, 5 Aug. In de zitting van den gemeenteraad, gisteren avond gehouden, deelde de Voorzitter mede, dat de heer M. G. de Boer, door vertrek naar elders, eervol is ontslagen als archivaris en mr. N. C. H. van Daalen Wetters, om dezelfde redeD, als lid van het fonds voor den gewapenden dienst; voor laatstgenoemde be trekking is benoemd de heer J. Fransen v. d. Putte. De geloofsbrieven der vier herkozen raadsleden, de heeren Ramondt, Coenen, Lenshoek en Quiat, worden door eene commissie, bestaande uit de heeren Kake- beeke, Fabeiy de Jonge en Adam, onderzocht en goedgekeurd. Tot toelating der vier heeren wordt besloten. Door mevr. de wed. Massee wordt voor twee dochters en door den heer L. M. van Campen voor ééa doch tertje toelating tot do H. B. S. verzocht. Adressanten verklaren voor hunne kinderen een loopbaan ta kiezen, die 't bezit van 't diploma van eindexamen eener 5-jarige H. B. S. noodzakelijk maken. Burgem. en Weth. stellen voor, daarop eene gunstige beslissing te nemen, evenals voor eenige weken met het verzoek van den heer Knebel te Bergen op Zoom heeft plaats gehad. De Commissie van Toezicht, benevens de directeur, advi- seeren eveneens tot toelating. De heer Qaist verklaart zich tegen de toelating van meisjes tot de H. B. S. De heer M. de Jonge wenBcht splitsing van het voorstel, omdat er toelating gevraagd wordt voor één meisje tot de 3e en voor twee meisjes tot de voorbereidingsklasse. Die laatste daar verklaart hy zich tegen. Na weerlegging der bezwaren van den heer De Jonge door den Voorzitter en den heer Ochtman, wordt bjj stemming de oudste dochter van mevrouw Massee toegelaten, maar omtrent het toelaten der beide andere meisjes staakten de stemmen. De begrootiDg der schutfcery in ontvang en uitgaaf op 618,75 met een subsidie uit de gemeentekas van 405,71Va, wordt goedgekeurd. Het eerste suppletoire kohier van den hoofdelyken omslag over 1893 wordt vastgesteld op 193. Da voordracht ter benoeming van een leeraar in het Duitsch aan de H. B. S. bestaat uit de heeren A. Kolkman te Leeuwarden, E. A. Lözen6r te Middelburg en R. Luitjens te Scbeveningen. Daar geen der'.sollicitanten de acte B bezit, stellen Burgem. en Weth. voor, aan de benoeming de voorwaarden te verbindeo, dat de be noemde deze acte in 1894 moet balen. Alle drie hebben zich bereid verklaard by eventueele bonoemiog drie jaar aan de school werkzaam te zullen blyven. Met algemeene stemmen wordt de heer Kolkman benoemd, onder voorwaarde evenwel, dat op die be noeming de goedkeuring van den Minister van Binnen- landsche Zaken zal worden verkregen. Aan de meisjesschool zal eene ingrypende verandering plaats hebben. Met het oog op het groot aantal leer lingen is combinatie van klassen niet meer mogelyk. Daarom werd besloten den leeraar J. Kiel op diens verzoek eervol te ontslaan en voor hem in de plaats te benoemen eene onderwijzeres, bevoegd voor de wiskunde. De rekening der gemeente over 1892 bedraagt in ontvang f 175 251,341/.. in uitgaaf 169,164,59'/^ dus met een goed slot van 6086,75. Aan het slot der zitticg geeft de heer Lenshoek zyn verlangen te kennen, dat de openbare zwemplaats be- koorljjk worde afgeschut en geheel aan het oog ont trokken. Bjj het opmaken der begrooting zal daarop worden gelet. De heer v. d. Ven, goudsmid en horlogemaker alhier, heeft nog al eens het onwaardeerbare voorrecht door minder solide klanten te worden bevoordeeld. Deze week weer. Een net gekleed vreemdeling diende zich natuurlijk onder valschen naam by hem aande bezoeker was zoo amicaal dat hy te dineeren gevraagd werd. Hy kocbt een mooi gouden horloge. De stad ingaande kwam hy na eenige oogenblikken den heer v. d. V. 10 ter leen vragen; hy kwam dat bedrag juist te kort om de gouden en zilveren voorwerpen, die hy gekocht had, te betalen. Hierop verdween de bezoeker met horloge en tien gulden. De vogel zal wel gevlogen zyn. St- Maartensdijk, 6 Aug. Gisteren overkwam den timmerman A. v. B. alhier een treurig ongeluk. Bezig zjjnde met het inheien van beschoeiingspalen aan de haven, legde by onbedacht zyn band gedeelteljjk op den kop der in te heien paal. Het zware heiblok neder- komende, verpletterde al de vingers dier band, met uitzondering van de pink. Nog dienzelfden voormiddag werden de drie vingers en den daim door den artB Geluk alhier geamputeerd. Brouwerslvavon, 5 Aug. In de heden alhier gehouden vergadering van den raad dezer gemeente werd o. m. eervol o;,!alag verleend, op zyn verzoek, aan den heer dr. C. Grebe de Haan, arts alhier, als gemeente-geneesheer; toegelaten als leden van den Raad, de heeren J. Lopse Hocke, herkozen, Joh. Gast Cz. en A. Constandse, nieuw verkozen; goedgekeurd de rekening van het burgerlyk armbestuur over 1892 en voorloopig vastgesteld de rekeniDg der gemeente ov6r 1892. in ontvang op 23910 837»» uitgaaf op 21317,14, met een batig saldo van 2593,697a- Zierikzee, 5 Aug. Voor de betrekking van leeraar in de wis- en natuurkunde en cosmographie aan de Q. B. S. alhier, hebben zich 12 sollicitanten aangemeld. By de te Breda op 5 dezer gehouden examens hoofdacte, zyn o. a. geslaagd de h.h. C. J. Laven van St. Maartenadjjk en H. Lampen van Goes. Te Oude Tonge is aangespoeld het lykje van een 2- A 3-jarig jongentje. Vermoedeljjk is dit het lykje van het kind, dat eenige wekeu geleden by Zjjpe over boord is gevallen. Naar men verneemt heeft de heer Tb. van Uye Pieterse, in de door de kiesvereenigingen te Middelburg en Vlissingen genomeu besluiten, geen reden gevonden om zyn mandaat ala lid der Provinciale Staten ter beschikkiug der kiezers te stellen. Zierikzee, 7 Aug. Gisteren arriveerden alhier per stoomboot »Stad Zierikzee" een 200tal pleizier- reizigers, waaronder leden der liberale Bekwaamheids kiezers der 3e en 4e wjjk, vergezeld van een muziekcorps, dat in den tuin der sociëteit. »Oos Genoegen" eene matin ée musicale gaf, die, begunstigd door prachtig weer, vrjj druk bezocht was. Door den heer M. L. Voorloop, waarnemend voorzitter der genoemde sociëteit, werd onder eeDe gepaste toespraak aan de Belgische Vereeöjging eene herinneriDgs-medaille uitgereikt, waarvoor de voorzitter dier Vereeniging zjjnen dank betuigde. Des namiddags te 473 ure verliet het gezel schap deze stad onder het spelen der Nederlandsche en Belgische volksliederen. Yrydag hielden te Colynsplaat de onderwyzers in het arrondissement Tbolen hunne jaarlyksche gecombineerde vergadering. Ongeveer 40 onderwyzers woonden de vergadering by, die door d«n arrondisse- mente-3choolopziener werd gepresideerd. Tot zjju leed wezen was de districts schoolopziener verhinderd de vergadering bjj te wonen. De volgende byeenkomst zal op Tholen in een nader te bepalen gemeente plaats hebben. Als eerste spreker trad op de heer F. Mouthaan te Colynsplaat die tot onderwerp had gekozen: Ona ik. Hjj besprak daarbjj eigenwaarde, eigenliefde en eigen belang, ontvouwde den edelen zin der beide eerste en waarschuwde voor de laatste. 4 Na de pauze sprak de beer J. Vermeulen te Colynsplaat over wenscbelykheid van aanschouwing, ook bjj het onderwjjs in de aardrijkskunde. Naar aanleiding der platen van P. R. Bes maakte hjj eene excursie op aardrjjkskundig gebied door oub land en sprak hjj den wenech uit, dat weldra in alle scholen genoemde platen mochten aanwezig zyn. Hy bracht een woord van dank aan de vereeniging Volks onderwijs voor hetgeen zjj in dit opzicht had gedaan. Als laatste spreker trad op de heer A. T. C. Swenne van Wissenkerke met: Een teer punt bjj het onderwjjs in de vaderlandsche geschiedenis. Na gewezen te hebben op de vele verkeerde en echeeve voorstellingen bjj het onderwjjs in de vader landsche geschiedenis drukte hy zyne hoorders op het bart toch vooral en in alleB waar te zyn. Hiermede was de officieele vergadering afgeloopen en maakte men met de Thoolsche boot een uitstapje laDgs de kust van Noord-Bsveland. Des avonds ver- eenigde men zich aan een gezelligen disch, ten huize van den heer M. G. Riemene. Toont de natuur zich dezen zomer in het plantenrjjk over 't geheel mild, ook in hot dierenryk, met name in de oesterwereld, heeft zjj haar volle kracht getoond. Zjj strooide het oeeterbroed althans op de Schelde in kwistigen overvloed. Zelfs plaatsen waar de broed val de laatste jaren schaarsch was, b. v. de Boomkil, zyn nu goed bedeeld. Alleen Kattendyke iB weer minder bedeeld, maar daar de pannen daar langer zuiver blyven en duB langer broed ontvangen, kan het ook daar nog goed worden. En niet alleen op de pannen viodb men aanslag, maar op byna alles wat zich onder water bevond: op de schelpen, op het zink der ziften, op het hout der weren, op de groote oesters. Geljjk te begrjjpen is doet hy alleen op de pannen en de schelpen nut. Hoe aanzienlyk de broedval is kan blyken uit het geval, dat iemand die geduld genoeg had om de broedjes zoo nauwkeurig mogelyk te tellen, er ongeveer 750 op vond. Pannen met 200 zjjn geen zeldzaamheid. Men kan dezen rykdom van breed over 't algemeen als een zegen beschouwen, en nu reeds doet by zyn invloed gelden. De prijzen van het zaaigoed, die toch al veel lager waren dan verleden jaar, loopen daardoor nog meer terug. Voor goed boven ryksdaaldersgrootte kan men nauwlyks 6 meer bedingen, naar kleiner fejjkt men haast niet om. Aangeboden wordt van gulden- tot ryksdaaldersgrootte 3 tot. 4van gulden en daarboven 3,50 tot 4,50. Pannen van 1892 met ruimen aanslag waarvan niet zelden de helft boven de rjjksdaalder worden by gemiddelden aanslag van 30 per pan van 25 tot 35 gulden afgedaan. Verleden jaar werd menig contract gesloten tegen 10 en hooger voor bet zaaigoed van alle grootten gemengd. Natuurlyk zyn deze lage prijzen niet in 't belang der kleine kweekers, maar daar 't einddoel toch is zooveel mogelyk leverbare oesters te teelen, moet iedereen zich ia den gelnkkigen afloop van den broed- aatislag verheugen. Er is op 't oogenblik voldoend werk aan 't afsteken en het kweeken en zaaien van zaaigoed. (Th. Ct.) Volgens het Domburgsch Badnieuws is de heer dr. Mezger met het begin dezer maand aangevangen zyne patiëateu te behandelen. Reeds zjjn verscheidene in de hö'els afgestapt, zoodat, al staan ook in het dorp nog enkele woningen leeg, het aantal bezoekers te Domburg toch niet minder is dan bet vorige jaar. -- Wjj hebben reeds medegedeeld, welke heeren zich tot eene commissie hebben gevormd om de zaak der Weesinrichtiag aan een onderzoek te onderwerpen. Zaterdag had te Utrecht de eerste byeenkomst dier commissie plaats. De vergadering begon met zich een bestuur te kiezen. Daartoe weiden aangewezen als voorzitter mr. De Beaufort, als onder-voorzitter de heer Hovy, als secre taris de heer Den Boer, als penningmeester de heer Van Limburg Stirum. Nog werd besloten tot tweede secretaris te benoemen en tevens tot lid der commissie mr. Prikken te Amersfoort. Ten einde hare werkzaamheden met zorgvuldigheid en regelmatigheid te kannen verrichten, besloot de vergadering vervolgens eene subcommissie uit haar midden te benoemen, en wel: lo. tot onderzoek van den financieelen toestand van Neerbosch; 2i. tot onderzoek van den paedagogiBohen toestand en 3o. tot onderzoek der hygiënische toestanden. ifi De Seingever, orgaan van den Bond van Spoorwegpersoneel, wordt, naar aanleiding van het gebeurde te Roermond met de. Bax, eene oproeping gedaan aan de spoorwegmannen" om eene krachtige beweging tegen de Roermondscbe barbaarschheid in het leven te roepen. Rusten wjj niet", zoo wordt gezegd, »alvorens de bloedige Bmet, die men op onze afd. Maastricht heeft geworpen, is uitgewischt. Bereiden wjj ons voor eerst daags in grooten getale en goed van verdedigings middelen voorzien, de Roermondeche straten als flinke, fiere mannen binnen te treden, tot het doen doorgaan onzer openbare vergadering. Ook alle partijgen ooten uit den omtrek (Maastricht, Nymegen, Arnhem) doen aan dien zegetocht mede. Zjj zyn dat verplicht en zullen er ook wel aan voldoen. Toonen wjj door dezen eendrachtigen maatregel geen kleine kinderen t9 zyn, die zich, bjj gebrek aan politie-beschermingals stof voor den wind laten wegjagen. Wjj willen gelykheid voor de wet, desnoods met de knuppelB in de vuist, om die woorden tot waarheid te maken. En waar de politie ons die, met behulp van de R.-K. geestelijkheid, onthoudt, zullen wjj zelf voor politie spelen!" Ia de vergadering te 's Hertogenbosch heeft het Nederl. onderwijzersgenootschap met 145 tegen 71 st. als hare meening uitgesproken, dat voor de benoeming van hoofden van scholen een vergelykend examen imperatief moet worden gesteld. Bjj acclamatie werd ook besloten, dat het hoofdbestuur te gelegener tjjd zal aandringen bjj de regeering en volksvertegenwoordiging op wjjziging der wet op bet lager onderwjjs en dat het hoofdbestuur eene commissie zal benoemen tot bet uitwerken in bjjzonderheden van het aangenomen programma. De wachterB van de kustlicht torens moeten uitkyken, of de loodsschuiten zich in de zeegaten bevinden, en daarvan rapport maken. De zeeloodsen moeten de kustlichtwachters controleeren en kjjken, of de lichten wel branden. Aangezien nu beide partjjen dit weten en elkander niet willen verraden, worden de loodsschuiten altjjd door de lichtwachters in de zeegaten gezien en zjjn de lichten altjjd brandende! Hoornsche Ct.) Een dood geboren kind mag wel genoemd worden een tooneelgezelschap, dat onder directie der heeren Loman Jr. en Chrispyn te Amsterdam zou optreden. Zonder dat nog een vooretelling is gegeven, wordt officieel medegedeeld dat de vennootschap tusschen beide heeren reeds is ontbonden. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Camperland, 4 Aug. Door het bestuur van den Onruetpolder werd heden in het lokaal van den heer Broekhoven alhier aanbesteed: werken tot voor ziening van de noordwestelijke grens van het oeverwerk aan geuoemden polder. Hiervoor was ingeschreven door: A. Foudraine, Goes, voor 1848; J. de Bree, Terneuzen, voor 1594; J. de Jonge, Biezelinge, voor ƒ1796; B. den Exter v. d. Brink, Krabbendjjke, voor 1755; J. Roskam Cz., Sliedrecht, voor ƒ1695; A. Vermorken, Hontenisse, voor 1793; C. de Wilde Az., Kattendijke, voor 1697; P. J. Visser, Hansweerd, voor 1673. Het werk werd voorloopig nog niet gegund. Zierikzee, 7 Aug. Ten overstaan van den Notaris J. Franse werden heden alhier verkocht: Twee woonhuizen in de Ravenstraat, wjjk C, no. 422, voor 600 en wjjk C, no. 421, voor 376. MïcUlerbuvg'., 5 Aug. Bjj de gisteren op de bovenzaal der sociëteit »de Vergenoeging" alhier, ten overstaan van den Notaris A. M. Tak, plaats gehad hebbende herveiling van het droogdok »Prins Hendrik" werd dit op 26.000 gernyod door den heer Jos. van Raai te te Vlissingen. De scheepstimmerwerf »MiddeU>urgs Welvaren" werd door denzelfden persoon op 2600 gemynd. KERKNIEUW! Beroepen bjj de Herv. Gem. te Middelburg, ds. L. H. F. A. Faure, predikant te Rheden. Aan ds. E. A. Remy, predikant te Hengeloo (O.), is tegen 1 Sept. a.s. het gevraagde emeritaat eervol verleend. 's Gkavenhage, 5 Aug. 1893. Wij leven op 't oogenblik in liet hartje van den zomer en wat dat zeggen wil, kom maar eens in ons Haagje. Van 's ochtends tot 's avonds stroomen de residentiebewoners naar bet strand en naar het Kurhaus, des daags met, des avonds zonder begeleiding van troepjes kinderen, die van de vacantie moeten profiteeren. Nu wil het ongeluk, dat ditmaal 11a den langen ongewonen voorzomer, de Augustusmaand zich in zet met flinke regenbuien, zoodat men geen oogenblik zeker is van het weer. Voor de logeer gasten is dit nu wel niet aangenaam, maar toch nog het ergste niet. Wel voor de Haagenaars die de corvée hebben eiken avond de Kurzaal te bezoeken en wier dames in lichte zoraertoiletjes na afloop van t concert overvallen worden door stortbuien, die ze druipnat maakt, zelfs op het korte traject naar stoom- of electrische trams. Volgepakt als sardineblikjes snellen de moderne vervoermiddelen voort om de muziek- en lucht- liefhebbers huiswaarts te voeren en af te zetten aan alle bruggen, die toegang geven tot de verschillende stadswijken. Hoeveel toiletjes op zulk een avond eeu knauw krijgen, durf ik niet te gissen, maar men merkt er eigenlijk toch niets van, want den volgenden dag ziet men dezelfde Haagsche juffers weer even elegant gekleed haar tocht naar Scheveningen hervatten. Erkend moet het worden, dat de nieuwe Kurhausdirecteur voor een eerste jaar aardig zijn zaakje weet te drijven. Hij had echter 't geluk met een jubeljaar zijn intrede te doen, 11.1. in een jaar waarin herdacht wordt het ontstaan van Scheveningen als zeebad plaats. Handig heeft hij hiervan gebruik gemaakt om den gansehen zomer dat jubilé levendig te houden. Telkens leest men van nieuwe feestvieringen, die natuurlijk niets hoegenaamds met de stichting van het oude badpaviljoen te maken hebben, want in dien tijd zou men zich wel gewacht hebben vuurwerk te gaan ontsteken en een planken vloer te gaan leggen op het duin om gelegenheid te geven tot dansen. De heer Goldbeck maakt echter van 'tjubilé reclame voor Scheveningen en wie zal hem dit kwalijk nemen. Wordt niet ook het zeldzaam talrijk bezoek van Duitsche Vorsten en Vorstinnen aan de badplaats als reclame gebruikt tot aanbeveling van hotels en magazijnen? Nu heb ik daartegen niets, evenmin als tegen het bezoek van die Koninklijke, Groothertogelijke en Doorluchtige personen. Maar wel hoop ik maar alleen, dat de bezoeken niet tengevolge zullen hebben, dat we heelemaal Duitsch worden in Scheveningen. Ten eerste heb ik nog te veel nationaliteitsgevoel om dat Gegermaniseer langs den vredelievenden en natuurlijken weg pleizierig te vinden. En ten tweede brengen die Duitschers al bitter weinig in kas aan de winkeliers. Kent ge het onderscheid tusschen de verschillende nationaliteiten uit een Haagsch winkeliers oogpunt? Niet; ik zal het u zeggenEen Duitscher vindt in Holland alles duurder dan in die Heimath, pingelt op een cent af, of koopt niets, na den geheelen winkel te hebben laten omverhalen; een Eranschman doet keuze, hij neemt het smaak volste en betaalt, al mompelt hij soms: //c'est assez cher"; maar een Engelschman en vooral een Amerikaan koopt alles wat ge hem voorlegt en vraagt enkel: //how much"? terwijl hij u de sovereigns doet wisselen. Verklaarbaar dat die laatste nationaliteiten in de hoogste gunst staan bij onze magazijnhouders. Jammer maar, dat ze dit jaar totaal ontbreken. Chicago heeft hen aan getrokken en de Hollandsche stadsgezichten vinden weinig koopers. Hebben onze winkeliers in dit opzicht reden tot klagen, onbetwistbaar hebben zij eene over winning behaald aan de stembus en dus ook reden tot vreugde. Hun ergsten vijand, //Eigen Hulp", hebben ze er geslagen door de nederlaag te bewerken van den als Eigen Huiper geproclameerden candidaat luit.-kol. De Bas. Ze kunnen tevreden zijn; thans hebben ze een man als oud-Minister Hartsen in den Raad gekregen, die specialiteit wordt geacht in Haagsche gemeentelijke toestanden, ofschoon ik niet geloof dat hij er zich ooit mede heeft bemoeid. De proef om de Eigeii-Hulp-quaestïe uit de verkiezingen te weren is dus mislukt. De Haagsche neringdoenden hebben liever een conser vatief van ouden stempel, een bejaard man gekozen, die als Minister een mal figuur sloeg, dan een vooruitstrevend man van middelbaren leeftijd, en dat enkel omdat hij verklaarde zijn boonen eu grutten te koopen in den coöperatieven winkel. Ik weet niet of het opzet is, maar weinige dagen 11* de verkiezing peperde een andere afdeeling van Eigen Hulp het een deel der winkeliers aardig in. De vleeschhouwerij van Eigen Hulp 11.1. sloeg de prijzen met 10 cents per Kilo af en verschillende slagers moesten volgen. Anderen beweren dat verlaging een onmogelijkheid is zonder verlies te lijden. Maar mijn hemel, wanneer moeten de prijzen van het vleesch dan dalen? Niet als de uitvoer is belemmerd door buitenlandsche verbods bepalingen? Niet, wanneer door duur voeder, de boeren het vee liever verkoopen? Die slagerij is een raar ding. Men kan er niet wijs uit worden. Maar een goede zaak is dit toch ook, want de meeste slagers worden rijk. Vee en duur voeder, dat doet mij van zelf denken aan het landbouw-parlement, dat de af geloopen week weer eens in den Haag heeft vergaderd. Waarlijk, als men nog meer van die parlementjes maakt, b.v. voor arbeid en nijverheid, dan zal weldra het groote Parlement wel kunnen opdoeken. Die vertegenwoordigers van de land bouw maatschappijen, welke het landbouw-comité vormen, praten zoo gezellig over alles en nog wat, dat men in de Tweede Kamer best kan zwijgen. En ze pakken aan ookin één dag was men 't eens over een gunstig advies ten opzichte van de aanhangige suikerwet, en over een allerongunstigst advies over een boekje van den heer Bertels, over veevoeder. Met een ongeëvenaarde zekerheid maakte men uit, dat de heer Bertels een charlatan is, die oude waar voor spiksplinternieuwe verkoopt en alleen in reclame heil zoekt. Nu is het zeer merkwaardig, dat de heer Bertels door het landbouw-comité in pleuo wordt uit gekleed op hetzelfde oogenblik dat het officieel orgaan van die commissie, het Landbouwweekblad, zich zoo niet zeer waardeerend, dan toch met erkentelijkheid uitlaat over den arbeid van den heer Bertels. Onwillekeurig dacht ik of misschien ook bij de land bouw vertegen woorJiging er standen zijn, evengoed als bij het kiezerspersoneel en dat de conservatieve landbouwheeren niet kunnen verdragen dat een nieuweling als de heer Bertels, 11a weinige jaren pas in den landbouw geweest te zijn, wijzer wil zijn dan zij allen. Kiezerspersoneel, 0, mijne ooren zuisen er van. Reeds acht lange dagen hoort men niets anders in de Kamer en de couranten zijn er vol van. Die meeting van 14 dagen geleden heeft de bakker Mol tot een celebriteit gemaakt. Hij heeft de eer van een groot deel van het Kamerdebat. Nieuws wordt daarin overigens bijna niet gehoord. En men zou niet kunnen vermoeden dat die stille, kalme discussie zulk een gewicht zal hebben in hare gevolgen. Nog, tot op dit oogenblik, schijnt het vrij zeker, dat Minister Tak niet zal toegeven en in dat geval is ontbinding der Kamer de eenige oplossing. Maar ook indien hij niet ongevoelig is voor de lofspraak hem toegezwaaid, indien hij ten minste wil toonen bereid te zijn tot eenige concessie, dan zal het noodwendig gevolg uitstel van beraadslaging voor betrekkelijk langen tijd, want al de voorstellen die in aantocht zijn, om trent andere kenteekenen voor geschiktheid en welstand dan lezen en schrijven en niet-bedeeling,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1893 | | pagina 1