ZIERIKZEESCÜ NIEUWSBODE. Zaterdag 22 Juli 1893. Tweede Blad. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post t 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 49ste JAARGANG. No. 6336. Directeur-Uitgever J. WA ALE. Advertentiën, van 13 regols 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zievihzeesclie Nieuwsbode Veeartsenijkundige Dienst en Politie. De GEDEPUTEERDE STATEN van ZEELAND overwegende, dat het mond- en klauwzeer sedert geruimen tijd in deze Provincie niet is voorgekomen en dat de gezond heidstoestand van het vee in de andere Provinciën des Rijks gunstig is, zoodat weder tot de algemeene toepassing van art. 24a en b van het Provinciaal Reglement betreffende de veeartsenykundige dienst en politie kan worden overgegaan; den provincialen veearts der le klasse gehoord; Besluiten met intrekking van de besluiten van 2 September 1892 (Provinciaal blad no. 86) en 13 Januari 1893 (Provinciaal blad no 7), ontheffing te verlcenen: a. van de verplichting om, alvorens vergunning wordt ver leend tot het vervoeren van rundvee, te huis behoorende in deze Provinciehet door een provincialen veearts te doen onderzoeken b. van de verplichting om het uit andere Provinciën des Rijks ingevoerde rundvee, overeenkomstig art. 19 van het Reglement, afgezonderd te houden. Gedaan te Middelburg, 14 Juli 1893. De Gedeputeerde Staten voornoemd, DE BRAUW, Voorzitter. W. POLMAN KRUSEMAN, Griffier. Algemeen Overzicht der vorige week. Vanwaar de uitdrukking skomkommertijd" komt, durf ik niet met zekerheid beslissen, maar zooveel is zeker, dat dit jaar van eene periode, waarin niets of bijna niets omgaat in 't politieke leven, niets is te bespeuren, en we dus dit jaar in de politiek er geen komkommertijd op na houden. Bijna alle parlementen zijn nog aan den arbeidde vacanties zijn nog niet begonnen en dat in een tijd, waarop anders alle staatslieden van liooger en lager rang reeds op reis zijn of uitrusten van hunne vermoeiende bezigheden. In Duitschland is in de afgeloopen week over het lot van het legerontwerp beslist, niet alleen bij tweede, maar ook bij derde lezing. Het wetsontwerp is aangenomen, wel is waar met eene zeer kleine meerderheid, 16 stemmen, maar toch kon Da afloop der definitieve stemming de Rijkskanselier den Rijksdag danken voor de betoonde vaderlandsliefde. De regeering beeft de overwinning behaald. Door sommigen is die zege een Cyrrhus-overwinning geheeten en zeker kan het niet worden ontkend, dat de meerderheid, waar mede de nieuwe Rijksdag het ontwerp aannam, uiterst klein is geweest. En niet alleen dat, maar, we wezen er reeds de vorige week op, de meerderheid, hoe klein ook, die thans de regeering steunde, zal bij de be handeling van verdere regeeringsvoorstellen uit elkaar spatten. Zoodra de heer Caprivi van zijne vermoeienis der laatste weken in het Harz-gebergte is uitgerust, de Keizer als gast van zijne grootmoeder, Koningin Victoria van Engeland, de zeilwedstrijd te Cowes heeft bijgewoond en het req&s van den Rijksdag is afgeloopen, dan wachten twee hoogst belangrijke zaken op af doening. In de eerste plaats het handelstractaat met Rusland en ten tweede de vraag, op welke wijze, dus door welke nieuwe belastingen de kosten der leger- uitbreiding zullen worden gedekt. Wat zal er dan van de regeeringsmeerderheid worden? De conservatieven, die bij de laatste stemming onder de voorstemmers de sterkste fractie uitmaakten, zijn sterk tegen alle handelstractaten, die aan de particuliere belangen der groote grondbezitters afbreuk zouden kunnen doen. De vrijzinnigen, die »den nieuwen koers" met meerdere of mindere ingenomenheid hebben gesteund, vooral waar het Caprivi's handelspolitiek betrof, zijn na de ontbinding zeer verzwakt, en dat de Rijkskanselier ter wille van zijne Dieuwe meerderheid protectionistisch worden zou en aldus zijn verleden zou ontrouw worden, is niet aan te nemen. Strijd, veel strijd dus heeft hij te wachten. Een voorproefje daarvan had hij Donderdag, toen in den Rijksdag Graaf Herbert von Bismarck eene rede hield, om zijne houding te motiveeren, dat hij voor art. 1 van het legerontwerp had gestemd. Hij deed in deze rede uitkomen, dat hij een goed conservatief was en een warm vaderlander, maar dat de tegenwoordige Rijks kanselier een sukkel was, die door zijn toegeven aan den volksdrang het leger verzaakte en in de armen der sociaal-democraten dreef. De eenige argumenten die van deze grove, op plompen en aanmatigenden toon uitgesproken verwijten werden aangevoerd, waren de tijdelijke vaststelling van den tweejarigen diensttijd voor de infanterie en een beroep op den hoogzaligen" Keizer Wilhelm I. Dat de jonge Bismarck door den heer Von Caprivi behoorlijk op zijne plaats is gezet, zullen onze lezers wel gelooven, maar toch dient nog vermelding, dat Caprivi voortdurend door den jongen Bismarck werd in de rede gevallen, zoo sterk zelfs, dat hij den Voorzitter moest verzoeken, ook voor hem de vrijheid van spreken te handhaven eerst toen zweeg Bismarck. Of de jonge Bismarck zich ten taak heeft gesteld in den Rijksdag de rol van wreker zijns vaders te spelen is ons onbekend, maar wil hy dat doen, dan is zijn debut allertreurigst ge weest. Zelfs zijn eigen geestverwanten keuren zijne houding af en Graaf Herbert von Bismarck is in geen enkel opzicht gelijk aan den ouden. Als diplomaat beeft hij zulk een reeks flaters begaan, dat de herinnering daaraan niet spoedig zal zijn uilgewischt. In FrAnbrëK staan de verkiezingen voor de deur; de regeering heeft medegedeeld, dat zij in plaats van 14 October, reeds op 20 Augustus zullen worden gehouden. Of dat tijdstip gelukkig gekozen is, wordt sterk betwijfeld; maar de regeering ziet zeer goed in, dat elke dag uitstel de kans vermindert om die verkiezingen te oleiden", d. w. z. om al den invloed van het regeeringsgezag in de schaal te leggen, ten gunste van de candidaten der regeeriogspartij. Doch het blijft de vraag of niettegenstaande deze vervroeging van den wellicht noodlottigen termijn het ministerieel leven zoolang zal kunnen worden gerekt. De houding, door de regeering bij de ongeregeldheden te Parijs aangenomen, was zeker krachtig genoeg, maar heeft de radicalen en de socialisten in hooge mate verbitterd, en nu heeft de regeering wel getracht die verbittering weg te nemen, en door den ontslagen prefect eene diplomatieke loopbaan aan te bieden, en dan tot zijn opvolger den heer Lepun te benoemen, maar de spanning is ar*: niet geweken; en een bewijs daarvan is wel, datf/ff 14 Juli, de nationale feestdag bij uitnemendheid, een goed deel van het Parijsche volk besloten heeft, aan die feestelijkheden geen deel te nemen, terwijl de regeering harerzijds het hoofdnummer van het jaarlijksch program, de revue bij Longchamps, aan merkelijk beperkte, deels omdat na de laatste ongeregeld heden, de kazernes te Parijs nog te vol troepen zijn, om anderen van buiten te kunnen herbergen, deels ook omdat zij vreesde voor demonstraties tegen de garde républicaine, welke de ongeregeldheden hielp onderdrukken. Ook dreigt het ministerie thans weder gevaar in zake de koloniën. Reeds lang bestaat er strijd over het bezit van de rivier de Mekong en over de scheepvaart in die rivier. Toen het bleek dat de beide groote waterwegen van Tonker, de Roode en de Zwarte Rivier, niet ver genoeg bevaarbaar waren om Zuid-China voor den Franscben handel te ontsluiten, kwam men in Frankrijk terug op het oude denkbeeld, langs den Menoh China te bereiken en Annams aan spraken op den linkeroever van den Mekong werden weer op den voorgrond geplaatst, hoewel Frankrijk tot dusver Siams gezag in dat opzicht had erkend. Siam gaf nu in zooverre toe, dat het voorstelde een 300 mijlen lange en 30 mijlen breede neutrale zoni te trekken langs den linkeroever van de Mekong. Frankrijk beantwoordde dit voorstel met een aanval op de Siameesche forten langs de rivier en zelfs zou het een aanval op Bangkok in den zin hebben gehad. De Engelsche gezant meende zich verplicht te zien het opvaren van den Menoh door Fransche oorlogsschepen te verhinderen deze passeerden evenwel de versperring en losten eenige schoten op de forten. Nu wordt gemeld, dat dit opvaren der Fransche schepen eene vergissing is, en reeds hebben in het Lagerhuis de ministers geconstateerd, dat zij dit gelooven, maar toch worden nadere op helderingen verwachtde moeilijkheden zijn dus nog niet geweken en koloniale moeilijkheden kostten reeds zoo menig Fransch ministerie bet leven. In Engeland gaat de behandeling van het Home- Rule-ontwerp maar door. Deze week werden de artt. 9—26 afgehamerd. Over art. 9 werden zeer heftige debatten gevoerd; dit artikel regelt de bevoegdheid der Iersche leden in het Parlement, en zoo streng handhaaft Gladstone de eenmaal vastgestelde termijnen voor de behandeling, dat, ofschoon de regeering nog op het allerlaatste oogenblik eene zeer ingrijpende verandering in haar eigen voorstel bracht, zij de beraadslagingen plotseling deed afbreken en tot stemming werd ovëfc- gegaan, toen de gestelde termijn verdeeld was. Deze handelwijze van Gladstone wordt echter zeer gelaakt. De leer te huldigen: „het doel heiligt de middelen"is altijd gevaarlijk, vooral dan, wanneer men zoo nu en dan verandert van doel, en heel consequent is Gladstone deze week niet geweest. NIEUWSTIJDINGEN. Nederland. Amsterdam, 19 Jnli. Als een groote bijzon derheid en hooge uitzondering mag vermeld worden dat een knaapje van even tien jaren in de vorige week by het toelatings-examen voor het gymnasium alhier in alle vakken zóö uitmuntend voldeed, dat examina toren en curatoren geen bezwaar hadden hem tot de lessen in September a. s. toe te laten. De knaap had gedurende 4 jaren eene school derde klasse bezocht. Goes, 19 Juli. De commissaris van politie alhier, de heer W. van Djjfe, is in geljjke batrekking benoemd te Hilversum, terwjjl de heer Holsheimer, commissaris van politie te Wageningen, als zoodanig te Goes is benoemd. D.3 heer G. J. H. Pfaff, beëedigd klerk op het bypotheekkantoor alhier, is benoemd tot commies der gemeente-secretarie te Maastricht. Zjjne plaats zal worden iDgenomen door den heer S? H. Drjjfhout, 2e klerk op het bypotheekkantoor te Maastricht, vroeger op dit kantoor te Goes werkzaam. Tot voorzitter van de vereeniging volksvermaken is benoemd da heer A. P. L. Spujjbroek, landmeter. Stavenisse, 20 Juli. De zoo gevreesde besmette lijke vlekziekte onder de varkens is ook hier weder uitgebroken. Door den provincialen veearts is gisteren alhier een geval van genoemde ziekte geconstateerd. Ziex-iLczee, 20 Juli. Op eene aanvraag om provinciale bijdragen in de aanlegkosten van een stoom tram BrouwershavenZierikzee—Zjjpe—St. Philipsland Steenbergen is door Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant afwjjzend beschikt. De heer J. A. van den Tol te Bruinisse, komt als no. 2 voor op eene voordracht voor onderwjjzer aan school no. 7 te Dordrecht. By Kon. besluit van 17 Juli is bevorderd tot opziener le kl. der visscherjjpolitie op de Schelde en Zeeuwoche Stroomen W. M. Wesdorp, thans van de 2e kl. Bjj het te Breda gehouden examen voor hoofd onderwijzer is o. a., geslaagd de heer A. Arnoldi van Wilhelminadorp. TjjdenB een kort maar vrij hevig onweder, Maandag voormiddag, dat gepaard ging met een erge hagelbui, is in den omtrek van St. Annaland de bliksem op vier plaatsen ingeslagen: in booinen bjj den Sluispolder, in den Hollaere-polder, in Bartelmeet en in een pee- en aardappelakker. Van dezen laatsten was het loof zwart geschroeid, zegt men. Door een groot aantal eilandbewoners van de Hoeksche Waard wordt in een adres aan de Regentes zeer geklaagd over de wjjze, waarop te Patterahoek de markt is geregeld een regeling, die hun door het beffen van hoog marktgeld, gepaard met tallooze formaliteiten, veel nadeel en last veroorzaakt, terwjjl eg maar niet te weten kannen komen, met welk recht en naar welke grondslagen de marktgelden worden gevorderd. Bovendien bestaater, behalve de gemeentelijke heffing, die verpacht wordt, wat niet mag, nog een heffing van marktgeld, ten behoeve van den Ambachts heer van Pattershoek. De markt wordt echter gehouden op de Rjjksstraat en daardoor rjjst de vraag of Ambachtsheer en ge meente wel het recht hebben om marktgeld te eischen, zjj 't ook alleen om daarmee onvermijdelijke kosten te dekken. Om al dez9 redenen veroorloven adressanten zich de vrjjheid, hun klachten en wenschen bloot te leggen, in het volle vertrouwen, dat een onderzoek een einde zal maken aan de bestaande grieven. Door de firma C. Kooyker te Leiden is jl. Zondag eene briefkaart ontvangen, welke den 13den Februari 1878 uit Dordrecht verzonden werd en alzoo ruim 15 jaren onderweg is geweest. De sergeant Rottier, van den hoofdcursus der infanterie te Kampen, die den 7en Juni jl. in de legerplaats bjj Oldenbroek zoo zwaar werd gewond, is thans zoover hersteld, dat hjj van daar naar het hospitaal te Kampen geëvacueerd kon worden, om daar verder te genezen en zgn ontslag uit den dienst wegens lichaamsgebreken (hjj mist de linkerhand) af te wachten. Naar men verneemt, zal de bekende buitenplaats »Het Paradjjs11 te Kraliogen ingericht worden voor een koud-waterinrichting naar de methode van pastoor Kneipp. Plannen bestaan er een hotel met volledige badinrichting te opeuen. Ten behoeve van H. Poutema, de bekende socialist, die te Utrecht gevangen zit, is door zjjne echtgenoote een request om gratie aan H. M. de Koningio-Regentes gezonden. Eene ontmoeting tusschon Van 't Lindenhout en Van Dethl Uit Njjmegen wordt van 12 dezer aan de Telefoon geschreven Alhier bevond zich heden in de wachtkamer van het spoorwegstation, do neer van Deth, sprekende met eenige heeren. Onderwjjl kwam toevallig de heer Van 't Lindenhont in gezelschap van den heer Koper door de wachtkamer, voornemens naar het hun wachtende rijtuig te g&fi- Den heer Van Deth ziet men verbleeken, maar een paat seconden slechts en hjj snelt hen na, wenschende met zyn gespierde vnist den weesvader te weerhouden en in het openbaar af te vragen, of hjj volhield hem niet te kennen. Beide heeren vlogen meer, dan dat zjj liepen in het rjjtnig en terwjjl nog ééa been buiten het rytaig hing, hoorde men in het rjjtnig gillen: koetsier voort! voort! voort!" De heer Van Deth, die een man van buitengewone, herculische kracht is, zou wellicht op minder aange name wjjze »de oude kennismaking" hebben vernieuwd. Een gezelschap Leeuwarders, dat in den omtrek dier stad een zeiltochtje maakte, sloeg in het Woudmans diep, een vaarwater op de grenzen van Tietjerksteradeel, met zjjn scheepje om, waardoor allen te water ge raakten. Niet dan met veel inspanning werden vier drenkelingen gered; de 'jjfde, een jonge vrouw, vond den dood in de golven. Eerst geruimen tjjd later werd het ljjk der ongelukkige uit de diepte opgehaald. Bjj een militairen marsch van heb garnizoen te Breda bleven dezer dagen wegens het warme weder de helft der soldaten achter. Naar aanleiding daarvan heeft dr. Kühne, officier van gezondheid le kl. te Breda, aan den minister van oorlog een request gericht, waarin hjj verklaart, dat voor den infanterist niet deugen: 1°. de zware schako; 2°. het riemstelsel; 3°. de zware bepakking, dat daardoor in oorlogstijd de soldaten in massa zullen achterbljjven en deze bepakking zullen wegwerpen. Hg wenscht daarom dat de schako veel lichter zal worden, en de handschoenen zullen vervallenvoorts wil hjj den ransel doen vervallen, en de achtettasoh doen vervoeren met sportkarren. In de drukkerjj der Amersfoortsche Crt. kwam Maandagavond zekere heer S., officier der schutterjj, met een schuttersgeweer gewapend, binnen, bljjkbaar met het doel om den uitgever van bovengenoemd blad met het meegebrachte wapen te tuchtigen. Tusschen beide mannen achjjnt een ernstig geschil gerezen te zjjn, tenminste reeds vroeger heeft de heer S. den uitgever ook al bedreigd en was het noodig dat de politie hem beschermde. Yan de toegedachte tuchtiging kwam Maandagavond ook niet veel terecht; den schutter-officier werd door de knechts der drukkerjj het geweer ontnomen, en de man werd de deur uitgezet. Toen de politie op kwam dagen stormde S. nogmaals binneD, doch werd toen achter slot gebracht. Het geval baarde heel wat opzien. Onlangs las eene schippersvrouw, onder Poortugaal, dat een jongen, op verzoek, een horloge van H. M. de Koningin gekregen had. De schuit moest op de helling, de schipperg was in den laatsten tjjd slap geweest, het gezin was groot, de financieele omstandigheden waren slecht. Buiten medeweten van haren man ondernam de vrouw het ook eens aan Hare Majesteit te schrjjven, met verzoek om eenigen bjjstand. Deze week werd haar door tusschen- komst van den burgemeester, namens H. M., eene gift van f 60 ter hand gesteld. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Zierikzee. De op den 20 dezer gehouden veiling der Tiendvruchten, aankomende deze gemeente, heeft opgebracht met op- en blokgeld 1689,341/s, tegen f 1868,55 ten vorigen jare. Burgh, 18 Juli. Ten overstaan van den Notaris Mr. J. A. Bolle te Renesse werden op 17 dezer te Haamstede in het openbaar verkocht: Eene hofstede en landerjjen, toebehoorende aan den heer N. Speelman te Haamstede. De prjjzen van het verkochte zjjn per 0,4168 H.A. als volgt: Eene hofstede, bestaande uit de gebouwen, erf, rietveld en bouwland, samen groot 1,2700 H.A., voor 570; 1,6290 H.A. bouwland, gelegen aan Willem Beije'swpg, genaamd »de Vleescheters", voor 455; 0,7740 H.A. weiland, gelegen aan den Zandweg, voor 445; 0,9970 H.A. bouw- en weiland, genaamd »de Gouden Naalden", gelegen aan FondBwekken, voor 360; 0,6950 H.A. bouwland, gelegen aan Fondswekkeii, voor ƒ350; 0,8510 H.A. weiland, gelegen aan Fonds- wekken, voor f 5000,7340 H.A. weiland, gelegen aan Sara'sweg, voor ƒ510; 0,6340 HA. bouwland, aan het Zaidwekken, voor ƒ700; 1,1840 H.A. weiland, aan het OsBewekken, voor 372. Ten verzoeke van den heer P. Priemus te Duivendjjke, werden door denzelfden Notaris, in de herberg van Jac.s Bakker te Scharendjjke verkocht, eene partjj diverse vrachten te velde, als: 2 H.A. 10 A. wintertarwe (in 5 perceoleD) voor ƒ90, ƒ101, ƒ100, ƒ96 en 116; 66 A, zomertarwe (in 2 perceelen) voor 60 en ƒ67; 20 A. winterrogge voor 76; 88 A. chevaliergerst- voor ƒ96; 59 A. haver (in 2 perceelen) voor 78; 95 A. erwten (in 2 perceelen) voor ƒ134 en ƒ99; 3 H.A. suikerbieten (in 9 perceelen) voor ƒ101, ƒ115, ƒ122, ƒ125, ƒ123, ƒ119, ƒ122, ƒ121 en ƒ116; 14 A. mangelwortels, voor ƒ127. Ten verzoeke van den heer J. v. d. Bout te Eikerzee, werden door denzelfden Notaris verkocht: 41 A. 65 c.A. Tarwe (in 2 perceelen) voor ƒ104 en ƒ97; 41 A. 65 c.A. paardenboonen, voor /49; 25 A. 10 c.A. haver, voor 122; 83 A. 35 c.A. mangelwortels (in 2 perceelen) voor ƒ101 en ƒ114. Daarna ten verzoeke van den heer B. J. Bjjdevate, door deczelfden Notaris: 86 A. 10 c.A. haver, voor 145. Alles per 41 Aren 68 Centiaren. Ten overstaan van denzelfden Notaris, werden in de herberg van J. Rejjnen te Noordwelle publiek verkocht 50 A. 20 c.A. tarwe, voor ƒ135; 20 A. 84 c.A., voor ƒ126; 20 A. 84 c.A., voor ƒ85; 77 A. 80 c.A., voor ƒ100; 44 A. 60 c.A. chevaliergerst, voor ƒ95; 76 A. 40 c.A. voor 65; 83 A. 36 c.A. haver (in 2 perceelen) voor ƒ85; 36 A. 10 c.A. paardenboonen voor 107. Alles per 41 A. 68 c.A., benevens 8 °/0 onkosten. Ten overstaan van denzelfden Notaris werden 's namiddags ten verzoeke van zjjn principaal publiek verkocht 27 A. 80 c.A. tarwe voor ƒ122; 36 A. 70 c.A. voor 146; 69 A. 40 c.A. chevaliergerst voor 78. Alles per 41 A. 68 c.A., onverminderd 8 onkosten. Biezelinge, 19 Juli. Ten overstaan van den Notaris Ph. M. de Ronde Bresser te Heinkenszand. werden Maandag 17 Juli ten verzoeke van den heer L. Calmejjn van Brussel te lerseke geveild, 64 H.A. vruchten te velde (in 58 perceelen) ea wassende in den St. Pieterspolder. De veiling geschiedde als volgt 12 perceelen paardenboonen a, ƒ118, 110, 102, 101, 100, 99, 94, 92, 91, 85, 82, 80 per gemet. 14 perceelen haver f 147, 145, 144, 143, 142, 141, 122, 118, 101, 99 per gemet. 22 perceelen tarwe a ƒ150, 144, 138, 131, 130, 126, 125, 121, 120, 117, 116, 113, 112, 106, 101, 100 per gemet. 10 perceelen erwten A 127, 124, 122, 121, 120, 119, 118, 112, 110 per gemet. Alles onverminderd 10% onkosten. Afloop Tiendverhuring CORTGENE, gehouden ten overstaan van Notaris Roelof en ten verzoeke van den heer W. J. Vader van 's Gravenpolder in 't lokaal sde Stads Wijnkelder": 3e blok Frederiks-polder, f 465, Joh. v. Maldegem. 4e Ingehouden, 5e 6e 9 - 206, A. v. Damme. 4e Oud Cortgeen, - 443, J. v. Maldegem. 2e 9 - 240, D. Kallewaard. 5e 9 9 - 432, A. Aarnoudse. 6e 9 - 444, A. de Looff. 7e 9 Geen bod. 8e 9 9 Ingehouden. 4e 9 Oost-polder, - 465, L. J. Dorst. 2e s 9 9 - 35, 9 9 9 4e 9 West- 9 - 461, C. Marcusse. 2e Geen bod. 4e 1 Adriaan-polder, Ingehouden. 2e 9 9 - 253, Z. C. Salomé. 4e Anna- 9 - 29, C. v. Damme. 2e 9 9 9 - 213, 9 9 9 3e 9 9 9 Geen bod. 4e 9 Willem Adriaan-polder, - 26, L. v. Oeveren. 2e 9 9 Geen bod. 3e 9 9 9 - 438, J. Wolse. 4e 9 9 1 - 463, L. v. Oeveren. 5e 9 9 9 9 - 214, A. Breure. 6e 9 9 9 9 Geen bod. Blokgeld f 2,40. Onkosten 40 LANDBOU W. Sfcavenisse, 20 Juli. Omtrent den stand der landbouwgewassen kan van hier het volgende gemeld worden: De regen der laatste veertien dagen heeft hier wonderen gedaan. Een enkele blik in den polder kan on« hiervan overtuigen. Duizenden guldens vertegen woordigt de oogst nu meer dan voor een paar weken. De hooioogst is natunrljjk zeer Biecht, de suikerbieten, die reeds boven den grond stonden, zjjn kolossaal ge vorderd, daarentegen zjjn er nog verscheidene akkers, met genoemd gewas bezet, die er bepaald erbarmelijk uitzien. De aardappels beloven een rjjken oogst. In gevolge proefnemingen, verleden jaar gedaan, heeft men het bestuiven laten varen en weder toevlucht genomen tot het besproeien met de Bonillie Bordelaise. De wintervruchten staan over het algemeen zeer goed, vele zomervruchten zjjn niet veel bjjzonders. Volgens de verslagen der bieten-agenten staan de beetwortelen in de kleistreken van Noord-Brabant redeljjk goed te velde. Dit k&n echter niet gezegd worden van het gewas in de polders, gelegen naast de sjjoorljjn Bergen op Zoom—Vlisaingen. Op die bjj uitstek goede gronden treft men open vlakken aan van drie a. vier meter, waarop niets gegroeid is, terwjjl over het geheel de beetwortelen zeer onregelmatig zjjn opgekomen. Yele velden zullen slechts de helft van verleden jaar opbrengen. Het koolzaad kan wonderen verrichten. Dezen winter werd die plant nogal geteisterd door de vorst; in het tjjdperk vau bloei begonnen de insecten aan het vernielen, zoodat sommige landbouwers in Zeeuwsch- Ylaanderen zelfs aan het omploegen gingen; andere landbouwers verwachtten een schrale opbrengst. Die verwachting is gelogenstraft. Het gewone beschot van 12 tot 15 hectoliters is dit jaar vrjj algemeen en bjj velen daarboven. Een partjj zaad, waartoe de ploeg gereed stond, wjjl het niets beloofde, bracht nu 14 hectoliters op. Een andere partjj, die in geljjk geval verkeerde, bracht het tot 16 hectoliters. Te Wamel wordt door een landbouwleeraar een cursus gegeven in de zuivelbereiding. Ruim 30 boter- maaksters uit Maas-en-Waal volgen dezen cursus, welke uitgaat van de Geldersch-Overgselsche Maatschappij van Landbouw. Yele landbouwers in en rondom Breda hebben onder elkander besloten geen tiend" van hunnen oogst meer af te staaD, daar zjj het niet meer als oogst beschouwen, maar uitsluitend als beestenvoer moeten gebruiken. In Friesland zjjn de landbouwers met den rogge- oogst aangevangen. De opbrengst is goed. EERKNIEUW1 Aangenomen het beroep naar de Herv. gemeente te 's Gravenbage, door da. D. J. Karres te Genemniden. Uitslag Gemeenteraadsverkiezingen. St. Annaland. Uitgebracht 152 st. Herkozen Joh. Zandés met 111 st. Herstemming tusschen Jac. Slager Cs. met 62 en Jan Goedegebnure Johz. met 48 st. Bruinisse* Uitgebracht 170 geldige st. Her kozen de heeren C. Hage met 116 en W. Jameiet Mz. met 92 st. Herstemming tuBschen de heeren Z. Hooger- beide (affcr. lid) met 79 st. en C. Boher met 57 st. Yoorts verkregen de heeren P. Okkerse Cz. 45 st., D. v. d. Berge Wz. 37 st-, T. de Koning 30, L. Mulder 11 en R. de Waal 11 st., terwjjl op enkele andere personen minder stemmen uitgebracht werden. Cats. Aantal kiezers 49. Herkozen A. Markusse met 21, P. Verhuist met 20 en J. de Back met 18 van de 22 st. Coiynsplaut. Aantal kiezers 153. Herkozen Ph. de Back met 54 en P. C. W. Swemer met 44 van de 64 geldige st. Herstemming tusschen de heeren A. L. Haringman (aftr.) met 22 en M. Noordgke met 17; nog bekwamen de heeren P. C. Boone 12, J. Breas 9, H. de Bruin 5, J. Israël 4, J. Potappel 4 en andere personen minder dan 4 stemmen. Oortgfeue. Uitgebracht 57 geldige st. Herkozen de heeren J. de Die met 38 en J. Verhulst met 40 at. Herstemming tusschen J. de Kejjzer met 24 en J. van Damme met 16 st. Dreisclior. Uitgebracht 64 geldige st. Her kozen de H.H. Matth. Goemane, O. J. J. Verton en Joh. der Weduwen, resp. met 57, 52 en 50 st. Eikerzee. Uitgebracht 17 st. Herkozen M. F. v. d. Bout met 15, C. van Wouwe met 13 en S. Verjaal met 12 st. Haamstede. Getal kiezers 99. Ingeleverde biljetten 61. Van onwaarde 2. Gekozen de H.H. M. de Bakker en H. C. Bolle (aftr. leden) met 55 en 50 st. en in de plaats van den heer L. Matthjjsse, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, de heer H. A. Geluk met 33 st. Ierselte. Aantal kiezers 277. Uitgebrachte stemmen 224. Van onwaarde 3, soodat de volstrekte meerderheid is 211 st. Hiervan verkregen de heeren J. C. van der Burght (aftr. lid) 262 st., C. A. E. Sauer (aftr. lid) 225 st., D. Schipper (aftr. lid) 214 st., C. E. Fiedeldjj 78 st., D. Spruit 65 st., G. Moerdjjk 41 st., M. de Koster 5 st., zoodat de drie eerste heeren herkozen zjjn. De heer M. de Koster was candidaat van de aan de vooravond van de verkiezing opgerichte kiesvereeniging »De Vrjjheid" en was op een strooibiljet aanbevolen als de vertegenwoordiger van den werkmansstand. St. Maartensdjjk. Uitgebracht 162 geldige st. Herkozen de heeren M. P. GroeDewege met 131, A. Elenbaas met 111 en N. J. Nelisse met 89 st. Voorts verkregen de heeren I. P. Hage (Reigersburg) 37, L. A. Bootschap Knook 25, Joh. Pot 20 en H. M. Sauer 16 st. Noorrlwelle. Herkozen de heeren N. L. de Oude en N. Dalebout, beiden met 23 et. Herstemming tusschen de heeren J. de Brujjne Wz. (aftr. lid) met 10 en C. fit. Elenbaas met 8 st. Poortvliet. Uitgebracht 66 st. Herkozen E. C. van Rjjssel met 62, Ja. Elenbaas met 48 en Joh. Beve lander Cz. met 36 at. Scherpenisse. Uitgebracht 78 st. Herkozen de heeren J. Dnjjnhouwer D.Cz. met 69 en J. Hage Wz. met 55 st. Herstemming tneschen de heeren C. Hartog A.Az. met 39 en G. Bolier Gz. met 16 st. Staveiiisse. Uitgebracht 73 st. Herkozen de heeren C. DorBt, M. van Lujjk en C. Steendjjk met 54, 54 en 50 Bt. Oud-Vosmeer. Uitgebracht 126 st. Herkozen de heeren C. Maris met 110, C. A. Gunst met 88 en W. H. van Gorsel met 75 st. Wissenlxerlte. Uitgebracht 176 st. Herkozen werden de aftredende leden, de heeren J. de Neve met 124, Adr. v. d. Maas met 119, P. de Regt Stz. met 115 en D. J. Helderman met 112 st. Voorts waren nitgebraoht op de heeren J. W. van Nieuwenhnjjze 59, Abr. Abrahamse 52, H. Menlenberg 49, L. J. Boone 46 en M. Maris 5, terwjjl verder op verschillende personen één en op enkele 2 st. werden uitgebracht. Zonnemaire. Herkozen de heeren D. Hocke Iz. en S. Visser. INGEZONDEN STUKKEN. Aan den heer WITTE HAGE, wlssenkerke. Amice! Eene nabetrachting is misschien niet overbodig ten op zichte van de jongste Gemeenteraadsverkiezingen in 't Eiland. Bij gelegenheid der Colijnsplaatsche kermis zongen ze uit volle borst: 'k Zou wel wille, 'k Zou wel wille, Maar helaas ik dur-ref niet. Zie je en dat laatste »ik dur-ref niet" dat wordt uit geschreeuwd in de hoogste tonen, 'k Vind het flink als iemand er voor uitkomt, dat hij niet durft, en sniet-durvers" vindt men bij jou, vooral als 't op verkiezingen aankomt, veel. Velen mopperen in hun binnenste: 'k Zou wel willen, 'k Zou wel willen, Maar helaas ik dur-ref niet. Wat ze Zaterdag uitbulderden wordt heden (Dinsdag) gemompeld door de kiezers van jou gemeente. O wat beklaag ik jou en die zielen, die beven voor hunne eigen overtuiging. Wat beklaag ik ze, de arme rnenschen, die doorgaans nog rijk met middelen bedeeld zijn en toch zoo arm, zoo ont zettend arm, dat ze, niettegenstaande hunne innige meening, toch nog moeten zeggen: »Maar helaas ik durf niet". Mannen, onalhankelijk, zie ik daar al gaan ter stembus met gebogen hoofde, sidderend de trap opklimmen vau 't raadhuis en als 't ware smeekend een oog werpen op een zeker iemand, en in dat oog leest men: och zie toch mijn briefje, 'k heb gestemd naar uw welbehagen. 'k Zie ze Witte en jij ziet ze ook, en 'k vraag je, is dat niet vreeselijk? En als je nu aanneemt, dat ik altijd de naakte waarheid zeg en geen enkel doekje voor 't bloeden er omwinden wil, is het dan (vraag ik je) voor de lezers van den Bode niet vreeselijk, te lezen, dat het er op jou gemeente zoo naar toegaat? Amice, versta me wel, ik spreek, van geen richting; richtingen komen dan trouwens bij Gemeenteraadsverkiezingen niet te pas. Bijvoorbeeld een Chr. Gereformeerde kan net zooveel last hebben van een modderpoel als een ongeloovige En wat zal de uitslag wezen van de huidige verkiezing ten uwent? De aftredende leden zullen waarschijnlijk her kozen worden, niettegenstaande door eenigen, die (zooals ik) verandering zouden wenschen bij u, veel moeite werd gedaan om die verandering tot stand te brengen. Mocht nu gebeuren, dat de aftrèdenden weer hun zetel behouden, dat men dan niet klage wanneer men alle mogelijke wille keur den burgers ziet aandoen. Neen en nogmaals neen Witte, dat men dan nog kruipe in 't stof, dat men dan ootmoedig amen zegge, bij de slechtste behandeling zelfs, want dat is dan verplichting. Bah 'k zou boos worden omdat 't grootste gedeelte van je inwoners zijn zooals ik ze uitschilder en 'k wou dat ik logens vertelde, waarachtig 't zou me nog iets waard zijn. 't Past me niet om me boos te maken als Carambol, die overal en nergens is, doch omdat ik 't meest de waarheid wil zeggen over jou gemeente en die van Cortgene, daarom ga ik de palen soms wel eens een beetje te buiten. Wat een onderscheid Witte bij jou of op Cortgene, daar is ieder over 't algemeen z'n eigen meester (enkelen uit gezonderd) daar vindt men mannen, die zich noch aan mij noch aan een ander storen, doch die flink zeggen, deze of die wil ik nu eens hebben, en, als daar partijen zijn, dan wordt daar doorgaans gestemd: diegene die men zelf mil en men lacht er mee, wanneer men zou willen pressen. Dat gaat er maar zóó niet en met een ilinke knoop er op, wordt met flinke oftewel vaste hand, zonder tussehen- komst van derden, de namen op 't briefje gezet van hun die ze willen. Zoo moest het altijd en overal zijnde raads- verslagen lezen, opmerken welke kant deze of gene der leden op wil, en dan zeggen: 'k heb er genoeg van, of: hij vol doet me. Zie je dat 's rond en goed rond goed Zeeuwsch, dat 's altijd de leus geweest van je vriend Noord-Bevelend, CARAMBOL. Verkiezingsdag '93. Oom Joost te S. Oom Joostjen is een raar sinjeur, Een man van groot genie, Dit leerde onze moeder ons Aireede op hare knie l Gestoken ia een ruige vacht Reist hij tot op deez' stond, Op zijne bokkepooten blij De gansche wereld rond. Soms echter breigt men hem iu 't nauw; Hoe moeielijk dit ook gaat, Want, vrienden, hij is drommels quiek En weet gestadig raad. Zoo kwam hij laatst in 't stadjen S. Hij had een spreekbeurt daar, En, vrienden wilt mij wel verstaan, Een weinig 't zuur in 't haarl Het zat hem korz'lig in den kop, Want niet één herbergier Zei tot hem als hij slaapsteè vroeg: »Wel zeker, met plezier!" Zoo zwierf oom Joost tot 's avonds laat, Nog zonder logement. De nacht brak aan hij bleef op straat; Hoe jammer voor den vent! Dus liep hij zacht de straten door, Zijn tred is altijd zacht;

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1893 | | pagina 3