ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 11 Jnii 1893. Directeur-Uitgever J. WAALE. BEKENDMAKING. "afkondiging. KENNISGEVING^ NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post 1,60. Noord-AmerikaTransvaalIndië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 49ste JAARGANG. No. 6331. Advertentiën, van 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de „Administratie Zierïkzeesclie Nieuwsbode" Verkiezing voor zeven leden van den Gemeenteraad. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op «1e artikelen 7 en 8 der Gemeentewet; Brengt ter openbare kenniB, dat de verkiezing voor zeveu leden van den Raad dezer gemeente, ter vervalling: I. van de plaateen der leden, die met den eersten Dinsdag van September aanstaande moeten altreden (wit Btembriefje), en II, van de plaatsen, opengevallen: A. door bet genomen ontslag door den beer .Ibr. A. C. RÖELL, die «itting zoude hebben gehad tot 1897 (oranje stembriefje), en door het genomen ontslag door den heer M. C. DE CRANE, die zitting zoude hebben gebad tot 1895 (g*i*oen stembriefje), zal plaats hebben op DiuBclag view IS Juli e,b., van des morgenB 9 tot des namiddags 5 uur, in de bovenzaal op het Raadhuis, waartoe aan iederen kiezer een gesloten brief van oproeping, stem briefjes bevattende, zal worden te buis bezorgd; en dat de opening der stembriefjes zal plaats hebben op Woensdag de» 19 Juli daaraanvolgende, des morgenB te 9 uur. Zierikzee, den 3 Juli 1893. De BargemeeBter voornoemd, CH. W. VERMEUS. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzeb maakt bekend, dat door den beer Provincialen Inspec teur der Directe Belastingen te Middelburg 1b execu- toii verklaard het kohier voor de belasting op het Personeel dezer gemeente, dienstjaar 1893/94, (Wjjk D), dat op beden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invorde ring, en dat ieder verplicht is zyn aanBlag op den by de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 10 Juli 1893. CH. W. VERMEIJS. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Dinsdag den 11 Juli des namiddags te 13/t uur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden. Zierikzee, den 9 Juli 1893. De Burgemeester, Ch. W. VERMEIJS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN: Mededeeling van ingekomen stukkenverslagen van Raads- commissiën; behandeling der staten van oninbare posten, betrekkelijk den hoofdelijken omslag en de hondenbelasting; voorstel van Borgern. en Weth. tot verbouwing der open bare Meisjesschool; benoeming van een Gemeentebouw- ineester, enz. Eng-eland. Londen, 7 Juli. Volgens bericht uit Malta was het niet zinken van do >C.imperdown" by de aanvaring tegen de Victoria" te danken aan de koelbloedigheid van een stoker, die, de aanvaring ziende aankomen, alvast, zonder dat hg daartoe bevel had ontvangen, de waterdichte schotten sloot. Bjj het einde van dat werk stond het water hem aan de lendenen. De stoker zal nu bevorderd worden en een jaargeld ontvangeD. Woensdag is de Camperdown" op Malta aan gekomen. Het schip heeft van voren aan bakboord een gat van 9 bg 6 Eng. voeten. Na de aanvaring was het voordek nog slechts 1 voet boven water; ofschoon de waterdichte schotten vóór de aanvaring gesloten waren, kostte het groote moeite het echip voor zinken te be waren tot de matras, voor dat doel bestemd, tegen het gat was aangebracht. Waren de denren niet gesloten geweest, dan had de «Camperdown" waarscbgnlgk in het lot der »Victoria" gedeeld. De krjjgeraad, Welke op Malta gehouden wordt, zal bestaan uit admiraal Sir Culme Seymour, die als officieren naast zich zal hebben admiraal Tracey en drie kapiteins. Frankrijk. ParÜs, 8 Juli. Hoewél de(avond gisteren in hot geheel kalm voorbg ging, vonden nog enkele botsingen plaats. Van af zeven uur 'e avonds was het verkeer op de Place de la République" gestremd. Tegen negen uur bad zich een talrgke menigte verzameld, die af en tce door de dragonders en de republikeineche garde uiteen werd gedreven. Op den Boulevard des Filles de Calvaire werd een kiosk in brand gestoken; op andere plaatsen rjjtuigen omvergeworpen en dwars door de straat gelegd. In de Roe da Grand Prieuré werden revolverschoten Selost op een commissaris van politie, die dadelijk de eur van het hutB liet openbreken om den dader te arresteeren. Het comité der vereeniging van Paryscbe journalisten beeft een buitengewone byeenkomsb gehouden om te protesteeren tegen de ongerechtvaardigde en geweld dadige behandeling, waaraan eenige leden der ver- eeniging van de zjjde der politie hebben bloot gestaan. Een delegatie zal by den Minister van Binnenlandsche Zaken haar opwachting maken om hierop zyn aandacht te vestigen. In het Fransche dorp Bayet, by Srint-Pourcain (Allier) is eea moord gepleegd die, naar de Figaro bericht, algemeeue blijdschap, in plaats van afgryzen verwekte. Daar woonde al jareolang zekere Murat, een man van buitengewone lichaamskracht, een roover, die op kosten van zyn dorpsgenooten leefde. Hy dwong ben, hem allerlei te geven wat hy noodig bad, oi op zyn laad te werken, en verschillende andere diensten te bewyzen, en wie onwillig was werd duchtig door hem afgeranseld. De plaatselijke politie duride den gewelde naar niet aan. Er werd indertyd, ingevolge beschuldigingen van ougeteekende brieven, een gerechtelijk onderzoek tegen hem ingesteld, wegeua mishandelingen, maar er was niemand te viuden, die tegen hem wilde getuigen. Eindelyk berustte uien in de ruwe dwiugelnudy van »den Prins", zooale by genoemd werd. Onlangs echter had Murat een ouden man, Court genaamd, dien hy wat onwillig vond om hem te dienen, geslagen en ernstig gewond. De grysaard wilde van geen aanklacht hooreu. Maar- zjjn zoon, een ruwe strooper, beBloot zyn vader te wreken. Hy wachtte Murat af op een eenzame plek, zocht twikt met hem en echoot den geweldenaar neder. Toen de dader den veldwachter kwam zeggen: «ik heb het dorp verlost, ik heb «den Prins" doodgeschoten omarmde de dienaar van het gerecht den moordenaar met blydschap. Het geheele dorp juichte den jongen Court too als een bevryder. Toen de gendarmes hem gevankeljjk wegbrachten, deed een juichende menigte hem uitgeleide, en de inwoners van Bayet hebben een adres geteekend, waarin zy vryspraak van Jean Court vragen. DuitscMand. Aan het Rheinbahn-atation te Wiesbaden was men dezer dagen getnigo van oen koddig geval. Eene fijugekleede dame, een Engelsche, die slechts weinig Duitsch verstond, verscheen op het perron met een hondje aan een koord, om naar Keulen af te reizen. De trouwe viervoetige vriend der dame was iets grooter dan een schoothondje, weshalve haar onder het oog werd gebracht, dat het dier in de honden coupé de rois moest meemaken. De dame verdween daarop mot haar kameraad. Men stelle zich echter de hilariteit voor, toen de conducteur, de hondencoupé willende sluiten, daarin de dame vond, zittende op don vloer, met den hond op haar schoot. Het kostte veel moeite om baar begrypelyk te maken dat de coapé alleen voor honden en niet voor ladies was. Eindelyk evenwel ging haar een licht op en num zy, onder algemeen gelach en handgeklap van de toeschouwers, plaats in een coupé 2e klasBe. Nederland. KottorGom, 8 Jali. Naar wy vernemen, heeft de directie der Rotterdamsche Suikerraffinaderij aan haar geheele geëmployeerden-personeel, met ingang van 1 Januari a.s., ontslag gegeven. In pand No. 28 aan het Spui water had gistereu ochtend een vreeselyk ongeluk plaats. Dat pand bestaat uit een benedenhuis, ingericht als handschoenenwinkel, en twee verdiepingen, op eene waarvan eene hand schoenen wasschery wordt uitgeoefend. Het pand is in gebruik by de familie Du Moulin, bestaande uit vyf personen en eene dienstbode. Eene ruim 30-jarige dochter stak gisteren ochtend in de huishoudkamer, waar te voren 5 liter naphta verwerkt was tot het wasschen van handschoenen, een lucifer aan om naar een borsteltje te zoeken. De kamer, bezwangerd met atoldeeltjes vau de verwerkte naphta, stond toen eensklaps in lichte laaie vlam. Aan de jongere leden van het gezin gelukte het nog te ontkomen, doch de ouderen bleven achter. Sommigen beweren een geweldigen Blag geboord te hebben, en kort daarop (het was toen ongeveer 83/-» uur) zag mou eene enorme vlam uit de ramen der le verdieping slaan; weldra stonden de le en 2e ver dieping in brand. Kort voordat het geroep van brand weerklonk, was de brandweer aanwezig. Drie spuitgasten, met name Demoié, S. den Arend en F. Tournier, kwamen aldra naar buiten met den heer Josephus F. du Moulin, 72 jaar oud, dien zy geheel met brandwonden overdekt in eene achterkamer van het benedenhuis op den grond hadden gevonden. Terstond werd by, nog lovende, naar het ziekenhuis gebracht. Nauwelijks had dit vervoer plaats gehad, of anderen, wier namen wy niet ver namen, kwamen aandragen met de zeer ernstig verwonde 71-jarige vrouw van den heer Du Moulin. Haar gelaat en handen waren bjjna door brandwonden onkenbaar. Ook zy werd terstond naar het ziekenhuis vervoerd. Op de le verdieping was de brandweer inmiddels in zoover het vuur meester geworden, dat meB de 2e verdieping kon binnendringenom tot eene nog vreeselyker ontdekking te komen. Hier werd namelyk geheel verkoold gevonden het lyk van de 17-jarige dienstbode Cornelia Labruck, die tydens den brand uitbrak op die verdieping in de slaapkamer werkzaam was en waarschynlya door de opstijgende gassen was gestikt. Verder kregen nog brandwonden de 30-jarige zoon aan beide handen, en diens zuster eveneens aan de handen, doch van weinig beteekenis. Het jongste zoontje kwam geheel vrjj. Toen het vreeselyk gebrande echtpaar Du Moulin en het verkoolde lyk van de dienstbode naar het zieken huis gebracht waren, was men den brand meester en te 10 uren was hy geheel gebluscht. Vreeselyk is de ramp, die de familie Da Moulin treft. De vader is reeds te 11 uren gisteren ochtend in het ziekenhuis overleden. XtozeiiclEL&l, 7 Juli. De toestand van de Rozen- daalsche Vliet is nu zoodanig dat eene ledige tjalk nog kan uitvaren, maar inkomen niet meer mogelyk is. Zoo b.v. verlaat de beurtschipper op Amsterdam zjjn ge- regelden dienst en gaat naar Antwerpen om eene reis aan te nemen naar elders. Dus al de houthandelaren alhier kunnen, zoolang er geen wateraanvoer komt, hun hout per spoor laten aankomen, hetgeen ruim het dubbele kost. De beurtschipper op Rotterdam, die deze week moet uitvaren, komt ook niet meer terug, terwjjl de andere die binnen moet komen, aan het bovensas, ruim 2l/s uur van hier, moet leeg lossen in kleine bootjes. Het behoeft geen betoog, dat zulk een toestand na- deelig werkt op onze gemeente, waar natuurljjk geen werk voor bonderden menschen, die anders schepen lossen, meer te vinden is. Zou men nu denken dat er plannen worden gemaakt of uitgevoerd om verbeteringen aan te brengen, dan vergist men zich; neon, alles is en bljjft rustig, alhoewel het water gratis kan verkregen worden. Micldelburgr, 8 Juli. Zy, die van bermishouden en in het op gepaste wjjze van feesthouden op die dagen volstrekt geen kwaad zien en dat zjjn er in onze stad gelukkig zeer velen bunnen hun hart dit jaar zeer zeker eens ophalen. Meldde ik de vorige week, dat de kermis dit jaar nog al mooi zon zyn, het beeft ieders verwachting overtroffen. Groote Markt, zoowel als Balans en Heeren beurs naast Groenmarkt zullen misschien nog te klein bljjken om alle aanvragen voor standplaatsen te kunnen voldoen, en wat het mooiste is: het amusement kan op zeer variè'erende wjjze worden genoten. Laten wij eens even kjjken, wat er zooal te zien zal zyn, om te beginnen met de Groote Markt, die toch altjjd the gnat attraction is van de Middelbnrgscbe kermis. Daar dan zullen naast het groot cagliostro-theatre van Alber Basch gevonden worden een Doolhof van Peeters, een beweegbare panoramatent van Knaapen en een cosmorama van Kosman, een marionetten-theatre van Michel, somnam bule van Bronkhorst en een panorama van O vermeer, of, als dit nog niet genoeg ware, krjjgen we, behalve de gewone koek-, oliebollen-, poffertjes-, wafel-, galan terif- en andere kramen, nog op de Markt iets geheel nieuws te zien, u.l. een bippodiöme inet levende paarden. Wat wjj daaromtrent vernamen van iemand, die op de Grotiingaohe kermis met dezen hippodrftme beeft kennis gemaakt, belooft waarlyk interessant te worden, terwjjl bovendien nog een paar vélocipèletetten (elf aanvragen) en een drie- of viertal carousaels (12 aan vragen) een plaats op de Markt zullen erlangen. Op de Balans krjjgen we een schouwburgtent van Van Doeselaar uit Antwerpen, en bovendien een tent »Montagne Rasse", terwjjl, daar andere nog veel meer moest worden afgezegd, op de Groenmarkt een paar theaters zullen geplaatst worden; de Heerenbeurs zal ook geheel vol zjjn. In den sohonwburg op het Molenwater zullen wjj te zien krjjgen Holden's marionetten-theatre, terwjjl ia het Schuttershof komt Frits van Haarlem met zyn variété- en specialiteiten-gezelschap en in de sociëteit op de Groote Markt een café-chantantgezelschap zal optreden. Hieruit bljjkt dus ten duidelijkste, dat wie een goed gevulden geldbuidel heeft, deze wel kan verlichten, terwjjl bovendien bjj de aanvragen om plaatsing, het •elck wat wills" in eere ia gehouden. 8 Juli. De anti-revolutionaire kiesvereeniging «Nederland en Oranje" heeft tot candidaten voor den gemeenteraad gesteld de heeren L. K. van der Harst J.Ja., J. F. van Duuré, J. H. Suyders en mr. P. J. F. van Voorst Vader (aftr. leden) en voor de twee vaca tures Blechts één candidaat, n.l. de heer P. J. de Krujjter, secretaris van bovengenoemde kiesvereeniging, terwjjl de aDdere vacature werd opengelaten voor een door de katholieken te stellen en door hen te steunen candidaat. De 8toombargedienst MiddelburgVlissingen is in andere handen overgegaan. De tegenwoordige eigenaar, C. van der Klooster1, heeft de dienst over gedaan aan de heeren C. van der Bent en H. G. de Brujjne. De thans reeds in de vaart zjjnde boot is geheel vernieuwd, een nieuwe zal worden bijgebouwd en de tarieven zullen worden verlaagd als volgt: enkele reis, le kl. 12,/a ct., 2e kl. 7l/a ct., retour le 20 en 2e 10 cent, zeer zeker alles in het belang van hot publiek dat nog maar al te weinig gebruik maakt van dit middel van vervoer, om de tram te prefereeren. Goes, 8 Juli. De zomervergadering der vereeniging van bnrgemeesters en secretarissen is gehouden in het paviljoen van den heer Lujjk te Hansweerd. Het bezoek was zeer talrjjk. Met het oog op het doordringen der socialisten ook ten plattenlande werd de wenachelykheid betoogd eener wet op den staat van beleg en van eene reorganisatie en uitbreiding der Rijkspolitie, door het stationeeren van maiéchaassédB op de dorpen. Hier werd tegenover gesteld, dat de socialisten in Zeeland al een pover figuur maken, o. a. hieruit blykende, dat Domela Nieuwenhujjs bjj gebrek aan hoorders eene meeting niet kon laten doorgaan. Aan de Utrechtsche zustervereniging, waarvan dit voorstel uitgaat, zal worden geantwoord, dat voor Zeeland eene wet op den staat van beleg onnoodig kan geacht worden, maar dat mon het stationeeren van maréchaussées op het platteland wenscbelyk vindt. De registratie van acten van aanbestedingen, van verpachtingen odz., werd noodig geoordeeld, omdat bjj niet-registratie geen rechterljjk verhaal mogelyk is. Mon oordeelde dat de officier van justitie de be voegdheid mist om voorschriften te geven omtrent kantteekeningen op acteu van den bnrgerlyken stand. De inrichting daarvan moet aan den ambtenaar van den bnrgerlyken stand worden overgelaten, mits die aanteekeningen bevatten wat de wet eiaqht. In het vervolg zullen weder in het belang der jongere leden pnnten van bespreking worden opgegeven. Na afloop werd per stoomboot een uitstapje gemaakt naar Walsoorden en vandaar te voet naar Klooster- zande. Aan het diné werden diverse toasten uitgebracht, o. a. een aan H. M. de Koningin-Regentes, die werd over geseind en waarop door den adjudant Van Hogendorp onmiddelljjk werd geantwoord. Aan het verslag der vereeniging te Goes tot het instandhouden van een Militair Tehuis te Bergen op Zoom, is het volgende ontleend. Den 4 Aug. 1890 ia die inrichting geopend. In den winter van 1891 werden lezingen gehouden om steun voor de inrichting te bekomen. Het resultaat was, dat op verschillende plaatsen afdeelingen werden opgericht met ongeveer 400 leden. Om de jonge militairen te lokken ie een orgel geplaatst. Tot heden werden alle ontvangsten besteed ten behoeve van Bergen op Zoom, maar zoodra de nood daar wat gelenigd is, zal men zjjne goede zorgen ook tot andere plaatsen uitstrekken om te be ginnen met Vlissingen. De ontvangsten dekken vrjjwel de onkosten; ver sterking der inkomsten bljjft evenwel gewensoht. Het aftredend bestuurslid, de heer Bommaljé, werd herkozen. De sergeant Meeuwse van het garnizoen te Bergen op Zoom toonde met cjjfers aan, dat het bezoek aan het Tehuis steeds toeneemt; 2247 per maand. Met den verjaardag der Koningin, met kermis en andere gelegenheden werd den militairen iets extra aangeboden. Het Militair Tehuis voorziet in eene bepaalde be hoefte. Weer een ongeluk met een geweer in een kersen boomgaard. Te Kloeticge had P. A. het ongeluk zich deerlyk aan den handen het gezicht te verwonden. Een van beide: het schieten met geweren in boomgaarden moest verboden worden, of er moest eens, b.v. door een rjjksveldwacht, naar die geweren gekeken worden. Dezer dagen zagen wy een elfjarigen knaap een groot onderwetsch cavaUerie-pistool afschieten. Dat ia voor zulk een kleinen snaak veel te gevaarlyk speelgoed. De geweren zyn oud en worden onverstandig geladen, soms met een aantal kersepitt6n in plaats van met hagel. De ongelukken worden meest door eigen schuld veroorzaakt. Wegens voortdurende ongesteldheid heeft mej. Ramaker tegen 1 Sept. e.k. eervol ontslag aangevraagd als onderwjjzeros te Hoedekenskeike. Ierseke, 9 Juli. In de Vrijdag gehouden ver gadering van de kiesvereeniging «Burgerplicht" waren 16 leden aanwezig. De notulen van de vorige verga dering werden voorgelezen en zonder aanmerkingen goedgekeurd. Het le punt van de agenda was: het stellen van candidaten voor leden van den gemeenteraad. De aftredende leden zijn de bh. J. C. van der Burght, C. A. E. Sauer en D. Schipper. Op voorstel van een der leden wordt besloten voorloopig tegenover den heer D. Schipper geen candidaat te stellen. Als candidaten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing werden genoemd de heeren J. C. van der Burght, C. A. E. Sauer eu D. Spruit. Bij stemming bleek dat J. C. van der Burght en C. A. E. Sauer de meeste stemmen erlang den, zoodat genoemde heeren als candidaten van de kiesvereeniging «Burgerplicht" werden geproclameerd. Het 2e punt van de agenda was: rekening en ver antwoording. Daar de penningmeester verhinderd was de vergadering bij te wonen, kon dit pnnl niet in behandeling komen* Het 3e punt wasBestuursverkiezing. Volgens rooster moesten dit jaar de voorzitter en de 2e secretaris aftreden, doch ze zijn terstond herkiesbaar. Tot voorzitter werd herkozen de heer J. Sandee Pz. en tot 2e secretaris de heer M. van Ilarmelen. Jammer, dat de voorzitter niet te bewegen was deze betrekking te blijven waarnemen. Wegens het ver gevorderde uur besloot men om in de volgende ver gadering een voorzitter te kiezen. Ook de kiesvereeniging «Ora et Labora" ver gaderde verleden week en wel op denzelfden avond. Tegenover den heer J. C. van der Burght werd door hen geen candidaat gesteld. De heer D. Schipper werd dadelijk tot candidaat der vereeniging geproclameerd en tegenovver de heer C. A. E. Sauer werd J. Lem- som gesteld. Bargli, 10 Juli. Gedurende het vrij hevig on- weder, dat zich in den nacht van Zaterdag op Zondag boven het Westelijk gedeelte van het eiland Schouwen ontlastte, sloeg de bliksem in een der boomen, staande in de onmiddellijke nabijheid van - en toebehoorende aan de hofste xKraaienstein" onder deze gemeente. De boom, waarvan de barst geheel was afgescheurd, werd over zijne geheele lengte in drie stukken ge spleten, welke stukken in de meest mogelijke wanorde over en tusschen elkander werden geslagen. Brokken hout werden op circa 20 M. van den stam tegen den grond geslingerd. Zierikzee* 10 Juli. Geslaagd te 's Gravenliage bij het gehouden groot-ambtenaars-examen voor Ned.- Indië, de heer J. II. van Wely. Aan de AmBterdamsche huishoudschool is het getaigschrift voor wel vol brachten leertyd, na gehouden examen, o. a. uitgereikt aan mej. J. M. Teldevs te Nieuw Vosmeer. Prov. blad no. 70 bevat een besluit van Gedepu teerde Staten van Zeeland, waarbij de provinciale veearts der 3e klasse J. Koojjman, met iugang van 15 Jnli 1893, verplaatst wordt van Cortgene natu- Hontenisse, met aanwjjzing van laatstgenoemde ge meente als standplaats en van de gemeenten Hulst, Clinge, Graauw, Hontenisse, Ossenisse, Hengstdijk, Boschkapelle, St. Jansteen en Stoppeldjjkalsdienstknng. Verder is bepaald dat, met ingang van denzelfden datum, de dienstkring van den provincialen veearto, wien Torneuzen tot BtandplaatB is aangewezen, zal bestaan uit de gemeenten Axel, Terneuzen, Hoek, Sas van Gent, Philippine, Westdorpe, Zaamslag, Overslag, Zuiddorpe en Koewacht. Eindelyk is de dienst in het eiland Noord-Beveland tjjdeljjk opgedragen aan den provincialen veearts E. L. van Merventée te Goes. De Minister van Financiën heeft de statistiek van het successierecht over het jaar 1892 aan de Tweede Kamer aangeboden. Wy zien daaruit, dat de waarde der nalatenschappen waarvan in bet vorig jaar successierecht is betaald, aanzienljjk hooger was dan in een der vorige jaren. Uit de hooge opbrengst dier belasting was dit trouwens reeds af te leiden. Door den Minister van Oorlog is gunstig beschikt op het verzoek van den landman J. W. te Bovselo om zyn zoon verlof te verleeoen voor het helpen binnen- zamelen van den oogst. Aan het lid der Tweede Kamer voor het district Gouda, den heer Valette, is op zyne aanvraag een jaar verlof verleend als leeraar der rjjks hoogere burger school aldaar, op voorwaarde, dat by de kosten drage zjjner vervanging gedurende dit tjjdvak. Welke buitensporige prjjzen dezen zomer in Friesland besteed worden voor veevoeder kan hieruit blpken, dat een kamp hooiland onder Terwispel, dat ten vorigen jare verhuurd werd voor 35, thans niet minder dan f 323 heeft opgebracht. Omtrent den moord te Ees meldt de Asser Cl: De landbouwerszoon E. Warringa, die voor oenigen tjjd verkeering had gehad met Rika Wenning, 23 jaar oud, heeft dit meisje door twee revolverschoten in hare woning gedood. Wetende dat Rika's broeders op bet land waren te grasmaaien en dat haar vader van huis was vertrokken om een voer turf te halen, is by naar haar huis gegaan om haar alleen te ontmoeten. Misschien heeft hy haar hier verzocht om de liefdesbetrekking, die door het meisje op verzoek des vaders afgebroken was, weer te hervatten. Het zal hem niet gelukt zjjn Rika daartoe over te halen. Esn zilveren halsBlotje, vroeger door Warringa aan Rika gegeven, werd op de tafel gevonden, dat zjj, zooals men denkt, aan hem zal hebben willen teruggeven. Voorts moet er eene worsteling hebben plaats gehad, wat men meent te mogen afleiden uit krabben op dos meisjes bloote armen. Toen moet hy de twee schoten op haar hebben gelost, waarvan een haar achter het oor en een in den schouder trof. Rika is toen naar buiten gevlucht en wilde eene achterdeur aan den zuidkant der woDing weer binnen treden. Hier is zy bezweken. Eene der buurvrouweu heeft op hetzelfde oogenblik Warringa uit den bander ten noorden van bet huis zien komen. By het gewonde meisje komende, zag zy nog eenige teekenen van leven. Spoedig trad de dood in; hevige bloedstorting had niet plaats. De dader werd door de maréohanssées in een greppel gevonden, nog in 't bezit van een revolver. Voor het lyk gebracht ontkende, bjj de daad. Sedert het begin der vorige week kwamen te Utrecht drie plotselinge sterfgevallen voor. Dinsdagmorgen namelyk werden twee mannen beiden van middelbaren leeftijd dooi de huisgenooten dood in bed gevonden, terwijl Donderdag morgen de 82-jarige Metalen-Kruisridder C. v. li, in «le Bladstraat aldaar, plotseling ineenzakte en onmiddellijk daarop overleed. In alle drie gevallen werd door den te hulp geroepen geneeskundige, eene beroerte als oorzaak van den dood opgegeven. Te Voorst heeft een droevig ongeval aan het station plaats gehad. De 30-jarige echtgenoot van den heer S., uit Dodewaard, had haar stervende moeder bezocht en wilde weder huis waarts keeren. Op het perron zakte zij plotseling bewuste loos ineen, en den volgenden morgen was de ongelukkige vrouw, moeder van zes kinderen, bezweken. In het IJ vóór het Westerhoofd te Amsterdam zijn Zaterdag middag vier kinderen uit een roeischuitje te water gevallen. Twee hunner werden gered; de beide anderen verdronken. Het ongeluk was te wijten aan de onvoor zichtigheid der beide oudsten, die op de bekende wijze met het bootje zóó sterk «wiegelden", dat het ten laatste omsloeg. Te Rozendaal hebben de slagers den prijs van het kallsvleesch met 20 cent per kilogram afgeslagen. In Noord-Brabant zijn in de weck van 25 Juni tot en met 4 Juli nieuwe gevallen van pokken of gewijzigde pokken waargenomente TeleringenO, te Tilburg 2, le Breda 1 en le Wouw 1.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1893 | | pagina 1