ZMIIIkZIIMIII NIEUWSBODE. Zaterdag 6 Juli 1893. Directeur-Uitgever J. WAALE. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. Hoogere Burgerschool. NIEUYV STI.J DINGEN. Vervolg Raadsziiling 30 Juni 1.1. ie Cortgene. Middelburg—Zierikzee. Schipper A. v. d. HUCHT APVERTEMTiEM. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post t 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 49ste JAARGANG. No. 6330. Advertentiën, van 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of AcLvertentie-gélden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierilizeesehe Nieuwsbode" HOOGERE BURGERSCHOOL. De COMMISSIE VAN TOEZICHT op het Middelbaar Onderwijs te Zierikzee maakt bekend, dat het Admissie- examen, voor hen die wenschen toegelaten te worden tot de lessen op de Hoogere Burgerschool, zal gehouden worden op Zaterdag' den l.~» Juli o.k., des morgens te negen ure, en dat zij, die zich aan dat examen willen onderwerpen, daartoe vooraf in persoon zich moeten aanmelden bij den Directeur der Hoogere Burgerschool op Woensdag den 1S3 .Juli e.k., des namiddags tucschen O en 8 ure. Voor hen die buiten de gemeente wonen kan de aangifte per brief geschieden. Zeerikzee, den 14 Juni 1893. Namens de Commissie, RÖELL, Secretaris. De COMMISSIE VAN TOEZICHT op het Middelbaar Onderwijs te Zierikzee maakt bekend, dat de overgangs examens op de Hoogere Burgerschool zullen worden gehouden op "Vrüdagy don 14 .Tulie.lt., des voormiddags te 9 ure. Zierikzee, den 14 Juni 1893. Namens de Commissie, RÖELL, Secretaris. Afrika. In een der Zuid-Afrik, bladen vinden we hefc volgende gebed van een Kaffer: «Halluja! Heere; jj het jou in die laatste tyd rechte goed gedra. Kyk die gras, kyk die gousblom, kyk die banya water in die sloot, kyk die bees. Halle wil almal uit holle vel spring van de gladyfc, Kyk hoe halle hol on schop achterop nets die jonge meide van die baldadigheid. Dan kyk al die mense, hulle mielies, halle osse, hulle erdapples, halle 6chaape, holle boone, halle pampoen, halle ertjes. Alles is volop en hulle binders is almal boekepena van de vettigyt. Ja allemal, maar alleen Jeremias zya kindera nie. Ons wil erken, Heere, dat jy jou planne mooi achter mekaar gezet het, en dat jy joa best gedoen het van deze jaar, maar toch Heere, jy het nie padlangs ge- houw met Jeremias nie. JeremiaB, by het hom in die tyd goed gedra. Hy het laat staan die vloek en patgege voor die vrouw mens. Hy het alle weke jou trepens in die berkbord gegoi, en by het lang tyd nie ver jou ergenis aangedoen nie. En kyk Heere, wat het jy gemaakt? Jy het jou blits geschiet, en Jeremias zya melk'ookke almal doodgeslaan. Jeremias, Heere, by voel nie lekker nie onder die dingen. Toen hy in de zonde was het jy zy beste vooros laate vrek. Het was tog nie mooi me. Om zy goddeloosheid het jy zy kleine Lubassie stilletjes in die seeppot laat verongeluk. Nou dit was ook nie manierlyb nie; en kyk nou daar vreet die asvogels Jeremias zy melk- bokke almal op. Perbeer nou: Jeremias by was in jou plek geweea. Wat het jy gemaak als hy jou kinders en jou melkbokke doodgeschiet het? Maar, Heere, ons moet vollenB jou wette handel en mekaar almal die foute vergeeve, Halluja!" Amerika. Toen het Noordscbe Vikinger schip te New-York aankwam, werden de schepelingen feestelyk ingehaald, met speeches overladen en op een diner genoodigd. Na hun moeitevolle reis van twee maanden waren zy min of meer bevangen door de vreugde weer vasten grond onder de voeten te hebben en na afloop van het diner werden ze min of meer luidruchtig. Het rumoer dat zy in 'tnachteljjk uur maakten, ergerde een eerzaam politie-agent, die den bommandant Ander sen en zjjn officieren en manschappen inrekende wegens dronkenschap en desorderly conduct Toen zy niet goed schiks meegingen rtquireerde de agent hulp en in een arrestanten wagen werden zij naar 't politiebureau ge bracht, waar zy hun roes mochten uitslapen. Ofschoon zy den volgenden ochtend voor den politierechter be toogden, dat zjj onmiddellijk naar Chicago moesten, wilde by hen niet loslaten, voordat zy een borgtocht hadden geBtort van 300 d. elk. Eu eerst een dag later was een goed vriend gevonden, die de som voor hen wilde storten. Toen eerst mochten zjj gaan. In de nabyheid der stad Dacoma vond onlangs een landbouwer, toen by een boomstronk uit den grond haalde, twee voet onder de aarde, het versteende lichaam van een jong meisje. Algemeen gelooft men, dat het lyk door zandverstuiving, vallende bladeren, enz., langzamerhand is overdekt en zich sedert twintig jaar op de plek heeft bevonden. De landbouwer liet het lichaam naar huis brengen en waschte het zorg vuldig; na die reiniging zag het er uit als een marmeren beeld. Het was dan ook zoo schitterend wit, alsof 't uit een blok kostbaar marmer was gehouwen. De lynen van het gelaat en van 't lichaam zjjn in hunne oorspronkelijke schoonheid bewaard gebleven. Dit is echter nog niet alles, er hebben by 't versteende meisje veranderingen plaats, waarover de geneesheeren de handen met verbazing in elkander slaan. Lippen en wangen hebben een blozende kleur als by een levend persoon. Die kleur komt voor den dag by het opgaan der zon en verdwynt weder als die ondergaat. Ook als het weder somber of regenachtig is, blyft het geheel vaal-bleek. Toen het lichaam werd gevonden, had het een gouden kettingje om den hals, waaraan een eterretje hing met de letters E, de V. Die letters gaven aanleiding om er achter te- komen, wier lyk men gevonden had. Ooder de eerste kolonisten in de streek bevond zich ook een bejaard Franschman, Jean de Valliére; hy was vergezeld door zjjn vrouw en zjjn dochtertje. Dit kind, dat Ewid heette, werd in den loop der jaren een zeer schoon mewja, Op den leeftjjd van achttien jaar echter deden aioh bjj haar kenteekenen van eene zonderlinge ziekte voor. Overdag was zy vrooljjk en opgeruimd, maar 's avonds werd zjj droef geestig en in zich zelve gekeerd. Vaak verliet zjj de ouderljjke woning, om alleen in het bosoh rond te loopen. Zy luisterde naar niemand meer en stelde zich aan, of zy niet meer in 't volle bezit was van haar verstandelijke vermogens. Op zekeren avond ging zjj weer uit en kwam niet terug. Het boech werd overal doorzocht, maar zonder goeden uitslag. Alles wjjst erop, dat het versteende lichaam het stoffeljjk overschot van het jonge meisje is. Frankrijk. De studenten hebben in de laatste dagen volhard in de allertreurigste houding, die ze aangenomen hebben: agenten zjjn geslagen, ruiten ingeworpen, kiosken verbrand, het ontslag van Dnpuy, den minister president en van den prefect van politie, Lozé is ge- eischt. Het is byna overbodig te zeggen, dat een groot aantal lieden, die geen studenten zjju, maar die evenveel smaak hebben in wanordelijkheden en op stootjes, zich by de bende voegden. Barricades zya zelfs opgeworpen, en een kerel werd by de verdediging daarvan het hoofd door een sabel houw gespleten. De republikeinsche garde heeft de manifestanten moeten uiteenjagen, waarbjj een vreese- lijk gedrang ontstond. Em escadron cavalarie heeft eveneens, in vollen galop, een charge aitgevoerd. De Parjjsche bevolking is verontwaardigd over de schandalen, door de studenten veroorzaakt. De Associ ation des Etudiants protesteert ten krachtigste tegen de handelwijze van eeu klein deel hunner. Het geheele Qaartier-Latin i9 als het ware in staat van beleg. Patrouilles te paard ryden rond; de grond is op sommige plaatsen bezaaid met overblijfselen van allerlei aard. Er staat geen kiosk meer overeind. Alle winkels zya gesloten. De geheele wijk ziet er aller treurigst uit. In den binnenhof van de prefectuur van politie heeft men in een hoek een groot aantal projec tielen, stukken balken, wandelstokken, stukken jjzer enz. opgehoopt. Het is de eerste maal, dat, sedert de commune, de manifestanten zich op de prefectuur van politie geworpen hebben. De ministerraad is Dinsdagavond bjjeen geweest, onder voorzitterschap van den premier Dupuy. Er is beraad slaagd over de maatregelen, die de toestand vereischt. Er is besloten het garnizoen vaD Parjjs te versterken en men heeft naar Versailles, Compiègne en Melum getelegrafeerd om cavalerie. Togen middernacht was de rust hersteld, doch toen hebben manifestaties plaats gehad op den rechteroever der Seine. In de straat St. Denis heeft men weer een kiosk, waar dagbladen verkocht werden, omvergehaald en verbrand. By de charges, die uitgevoerd werden, zjjn verscheidene personen gewond, 's Nachts te 2 uur wilde een bende eeu barricade opwerpen en vervolgens in brand steken. De agenten voerden een charge uit met den stok en de pompiers bluschten het vuur. Het verkeer iB in al de straten op den linkeroever zser moeilyk. De agenten patrouilleeren en jagen alle benden, die ze ontmoeten, uiteen. Parjjs, 5 Juli. Volgens de uitspraak van ver scheidene personen is de politie-beambte Dupont over leden. Ook heeft men zekerheid, dat een onder brigadier met een degenstok gedood is. Hy laat een weduwe met zes kinderen achter. Het gerucht loopt voorts, dat drie agenten in de Ssine zjjn geworpen reeds is het lyk van een hunner opgehaald. De barri cades op den Boulevard Saint-Germain bestonden uit tramB, kiosken, omnibussen, enz. Alle huizen en maga zijnen in de wyk zjjn gesloten. De verschillende posten van de prefectuur van politie worden du door troepen bewaakt en zyn aanzienlyk versterkt. Op vorBcheidene punten zyn de omnibussen weer aangehouden, omver geworpen en in brand gestoken. Om elf uur Dinsdag avond kwam de infanterie, het tromgeroffel werd gevolgd door aanmaningen om uiteen te gaan, waaraan evenwel geen gehoor werd gegeven. Toen maakte de cavalarie een charge, waarbjj een groot aantal mani festanten werden gewond. Aan den rechteroever der Seine, op het plein Ch&telet en in de.aaDgrenzende straten heeft men zjjn vernielzucht botgevierd. De gemeenteraad is onafgebroken op het stadhuis aan wezig. Een delegatie uit het stadsbestuur is naar Clermont-Ferrand vertrokken, om de begrafenis van Nuger bij te wonen. Parjjs, 5 Juli. De opgaven omtrent het aantal personen, die gisteren avond gewond zyn, loopen uiteen. Men krygt een verschil in de cyfers van 50 tot 100. Een der manifesteerenden is in de rue Hachette door een revolverkogel van een ander manifesteerende gedood. Een politiedienaar is zwaar gewond. Ten een ure 's nachts hadden er eenige wanordelijkheden plaats op den hoek van de rue Rivoli en van de rue St. Denis. Er is een kioBk verbrand. Da manifesteerenden werden door charges van de gewapende macht uiteengedreven. Tal van studenten onthielden zich. Vóór middernacht zjjn de samenscholingen op de Place de la Répnbliqne gemakkelijk uiteengedreven. 6 Juli. Te middernacht was de opgewondenheid in het Quartier latin bedaard. Da menigte ging uit een. Naar men verzekert werden er 's avonds in het Qaartier latin meer dan 290 personen gearresteerd. 6 Juli. Yoor heden nacht zjjn 25 bataljons infanterie en 6 regimenten cavalerie naar Parjjs ont boden. Da politie deed het bjj kantoor der arbeidersbeurs in de >Rue Jean Jacques Rousseau" ontruimen, omdat de arbeiders-vereenigingen zich niet naar da wet hadden gedragen. Duitschland. >Monsterkanonnen". Op een eilandje in de monding der Elbe wordt ter verdediging van Hamburg een fort gebouwd, dat met de grootste kanonnen gewapend wordt, die Krupp nog ooit heeft afgeleverd. Het zyn stukken van 14 meter lang, die kogels van 1000 kilo werpen, welke op duizend meter afstands een blok smeedyzer van een meter dikte doorboren. Kleinere kanonnen schieten kogels van 215 kilo op twintigduizend meter afstand, met een boog van 6540 meter hoogte. De kogels bljjven dan 70 Beconden onderweg. Alles ter wille van den vrede. Vervolg der Nieuwstijdingen in het Tweede Blad. LANDBOUW. Nalezing Landbouw-Overzicht vorige Nos. in. Een der hoofdbronnen van ons volksbestaan is de land bouw in den ruimsten zin. Niet altijd is de landbouw en de landbouwer geweest wat ze thans zijn. Indien wij eens een ruimen blik konden slaan in de beoefening van dezen tak van nijverheid, een paar honderd jaren geleden b.v., in vergelijk met het heden wat een tegenstelling, niet alleen in het stelsel van personen als in de wijze van uitvoering, zou zich aan ons oog ver- toonen. Toen een gedwongen zaak, een opgelegden last als 't ware, waaronder men gebukt ging, zich behelpende met geringe hulpmiddelen, de wijze van bebouwing volgende, omdat vader, groot- en over-grootvader het ook altijd zoo gedaan hadden. Die tijd is voorbij. De laagste klassen ver- keeren nu niet meer in dien toestand, als toen den boer. Vrijheid, ontwikkeling en beschaving is voor dien mis stand in de plaats getreden. Het roggebrood is door het tarwebrood vervangen. Toespijzen, toen een weelde, worden nu ook door de lagere standen genoten. Het bombazijn, toen als kleedij, is door fantasiestof vervangen. De tradi- tioneele pet heeft het voor den meer gekleeden hoed moeten ontgelden. De ouderwetsche tabakspijp het veld moeten ruimen voor de moderner sigaar. Het woord »baas" door velen met het «heerschap" verwisseld. De kar, de sjees en de riemwagen, door het gerij of Geldersche wagen met portieren en middenschot, waarin de dochter des huizes als dame in kakelbonte kleeding, als nabootsing van het mode tijdschrift waarop men geabonneerd is. zich naar de stad begeeft. De woningen vernieuwd of herbouwd naar de eischen des tijds. Het boere eenvoudige verwisseld voor het statige, stijve, met minachting als 't ware nederziende op diegene, waarvan men nog maar denkt dat ze minder zijn als men zelf is en hakende naar omgang met zijn meerdere. De meid eet in de keuken, discht in toegedekte schalen op. Mijnheer is lid o. a. ook van »de Groote Socië teit". Mevrouw doch genoeg. Alle vooruitgang juichen wij toe, die in de bebouwing 't meest, doch de stand der landbouwende bevolking is over 't algemeen te hoog, bij sommigen wel twee a drie rangen. Met de tijden veranderen de zeden en gewoonten. Voorzeker, doch het moet binnen de grenzen blijven aller welvoegelijkheid en niet ontaarden in naiiperij. Elk in zijn stand. Ploeg en boer, schipper en roer, zegt het spreek woord. Doch vanwaar het geld, om zulk een huishouding op te houden? Laten wij, door dit stilzwijgend te verklaren, zoo weer terugkeeren tot ons eigenlijk onderwerp. Ga met ons in gedachten terug naar de jaren van I860 en vervolgens. Iedere boer had een flinke hoeveelheid meekrap in den grond en in de meestoven. Groote prijzen werden voor dit artikel gegeven, van 30 tot 35 gulden per 50 Kilogrammen. De tarwe, het toenmalige hoofdgewas, werd met 11 tot 13 gulden per ILL. betaald. Het vleesch gold 50 cent per pond, de boter bracht 90 cent tot f '1 op, kortom, de landbouw en veeteelt bloeiden en de boer vergaarde bij een pacht van f 20 per gemet een aardige cent boven zijn schuld. Natuurlijk bleef dit niet onopgemerkt, vooral niet bij de arbeiders, die met meekrapde'. en,ook een ruim loon ver dienden. Niet te verwonderen is het dan ook, dat bij hen een zucht gevonden werd, die weerklank vond in het hoofd van den grondeigenaar-verpachter, vooral bij de dorpen bouwland te huren. Dit bracht leven in de zaak, vooral op de publieke verpachtingen, zoodat weldra de pachten tot zelfs f 50 per gemet en per jaar werden opgevoerd. De landheeren waren niet ongenegen, voor dit meerdere, met die kleine boerenstand in wording, waarvan sommigen een jaar pacht vooruitbetaalden, in onderhandeling te treden. Het natuurlijk gevolg was, dat wanneer eene groote boerderij uit de pacht geraakte, er een derde tot zelfs de helft pacht- penningen meer werden gevraagd en verkregen. Was men soms wat traag om de hofstede, waar meer dan een geslacht van dezelfde familie op gewoond had, bij het eindigen der pacht voor zulk een verhooging weder in te huren, dan kwamen de liefhebbers bij de vleet opdagen, soms de zoons van uw naaste buren, want de boerderij was eene geld winning! Werden gronden publiek verkocht, dan werd er geboden, rijksdaalders getrokken, vooral door den eigen geërfden boer, op een hooggaande manier. Boerderijen, die b.v. door de een of andere omstandigheid verkocht werden en een 20 a 30 jaren vroeger 60 tot 70 gulden per gemet golden, brachten 5 a 600 gulden per gemet op. De land bouw, om kort te gaan, verkeerde in bloeienden toestand. Met dit alles hield ook handel en scheepvaart gelijken tred. Een communicatie werd allengs in het leven geroepen en een bedrijvigheid geboren, die vroeger nooit bestaan had. Het peil van de wetenschappelijke ontwikkeling van den boer, geholpen door de mannen der wetenschap, die door dit alles zich ook meer op onderzoekingen op landbouw kundig gebied toelegden, verhoogde zeer. Met alle macht en kracht werd oordeelkundig gewerkt. De scheikunde bracht aan het licht, dat de grond aan stalmest niet genoeg heeft voor de bevordering van den plantengroei. Stikstof, phosphorzuurkali enz., werden ontdekt en bereid uit grondstoffen uit andere werelddeelen en door den practischen en theoretischen boer met goed gevolg aangewend. Ver andering van zaaigraan bewerkstelligd met uitstekend gevolg. Wie herinnert zich niet de oude Zeeuwsche tarwe, die een massa stroo opbracht, maar hoogstens 15 zakken graan. De korte Engelsche tarwe, die er voor in de plaats kwam, leverde meermalen het dubbele van die hoeveelheid graan op. Ook in andere werelddeelen heeft men niet stilgezeten, maar met reuzenkracht gewerkt, vooral Amerika, met zijne vele landverhuizers en zijn grond, die aan geen mest in welken vorm, behoefte heeft. Allen te zamen brengen hun producten op de wereldmarkt. De vlucht, die de landbouw gemaakt heeft, is op zijn hoogste punt. De reactie treedt in, in overproductie. Als natuurlijk gerolg gaan de prijzen der verschillende producten naar beneden. De meekrap krijgt een overweldigenden tegen stander, en daalt zoo in waarde dat door het meerendeel met de verbouwing er van gebroken wordt. De suikerbiet treedt er voor in de plaats. De bezwaarde landbouwer grijpt dien teelt met beide handen aan. Immers 40 gulden voor schot per gemet, 9 maanden vóór hij het product levert, is hem uiterst welkom. De pacht is zoo hoog, en de eischen om zijn fatsoen op te houden zijn zoo groot. Ziedaar in korte trekken den toestand van het verleden en het heden geteekend voor onze eilanden, maar ook daar buiten. En wat zal dit jaar daar nog aan toevoegen? De eigengeërfde boer, och, die zal zoo spoedig niet den druk van het oogenblik gevoelen. Zijn inkomst zal wel vermin deren natuurlijk, doch hij zal er niet mede te gronde gaan. Maar den zwaar belasten pachter, zulk eenen die weer blij is wanneer in December of Januari de gelegenheid voor het contracteeren van beetwortelen wordt opengesteld en daarvan dan ook een ruim gebruik maakt. Dezulken zullen het dit jaar hard te verantwoorden hebben, indien de ver pachter zijn recht handhaaft. Daartoe heeft hij immers het recht? Tot op zekere hoogte voorzeker. Hij beschouwe echter de boerderij niet als een couponblad, doch als een onderdeel van de huishouding van den Nederlandschen Staat. Hij handele als mensch, naar plicht en geweten, zoo als in deze omstandigheden gehandeld moet worden, en zooals onze Nederlandsche wet in art. '16'28 BW. zulks voorschrijft. Hij zij geen zaaier van revolutie en socialisme. Op grond van ons verslag in de Nos. 6324 en C337 geven wij den verpachters den ongevraagden raad, zich van den toestand der veldvruchten bij hun ondergeschikten te gaan overtuigen en dan zal den 11 November of 1 Maart geen schrikbeeld in de toekomst zijn. Uit een omvraag, dezer dagen gedaan aan de Buikertabrikaaten in Nederlandomtrent de uit gestrektheid, die dit jaar aaa de beotwortelteelt is gegeven, blykt dat dit jaar ia oos geheele laad 27,500 hectaren met suikerbieten zullen 'oeteelt zyn tegen 23,600 hectaren, in 1892 met dit gewas bezet geweest. ïn<;eisoinlou Stukken. Alsnu komt aan de orde een voorstel tot begrinting van den dyk van Stad6- en Willem Adriaan polder. Borgem. en Weth. geven begrooting op voor het le ge deelte, dat bedragen zou 349,22,/j- De landbouwers zouden worden verzocht de grint gratis te vervoereneene dikte vao 12 c.M. werd aan gegeven by eene breedte van 2,50 M., geheel de Stads- polder zou begrint zyn voor J 894,63. De onkosten zouden opwegen tegen het bedrag, dat nu de wegen aaD onderhoud kosten. Nu wordt een brief voorgelezen van den heer Danckaerts, die verzoekt dit punt aan te houden tot een volgende vergadering; hiertoe wordt echter niet besloten, want aanhouding van dit punt is volgens Bargem. en Weth. niet wenschelyk. De voorzitter vraagt of iemand hierin nog 't woord verlangt, waarop de heer Roelof zegt, dat de Torendyk zeer slecht iB, de kosten vau aanleg eener grintbaan kannen niet nit gemeeate-fondsen geschieden, doch eene geldleening zal noodig zyn; de weg zal ook ten bate der polders zjjn. Ze dragen nu niet zooveel bjj alB vroeger. Spreker had vroeger met de begrinting niet op, doch nu wel. De heer Yan Oavoren is tegen begrinting. Van den weg van Kortgene tot aan den oud-Kortgeenpolder kan niemand profiteeren dan G. Verburg, hy denkt dat er wel iets beters te doen isde regenbakken ver beteren, zekere slooten dempen, de kaai is ook in geen besten toestand; dat begrinten zou z. i. geld in 'twater gooien zyn. De beer Van Damme is van een ander gevoelenniet alleen ééo, doch meerdere boeren zouden belang bjj begrinting hebben; ook voor de boeren, die van Cimper- land komen zou het van belang zyn. De heer Roelof acht het voor den landbouw noodig; z. i. was het grintwegje naar Geersdyk toe minder noodig, spreker acht den aanleg goed voor de boeren van den Adruan- en West-polder, ook voor die van Camperland en Geersdyk acht bjj den aanleg belangryk. Aan het dempen van Blooten zal gevolg worden gegeven, de regenbakken zullen worden verbeterd, torwijl de verbetering der haven was aanbesteed aan De Kater, voor 90. De heer Van Oeveren vraagt of de kaai wel zoo goed is, waarop de heer Roelof zegt, dat ze in goeden staat verkeert. - De heer Van Oeveren beweert nog, dat de vloeipalen rot zyn. De beer Roelof antwoordt, dat verleden jaar f 600 aan de kaai is besteed en zoo veel mogelyk ver lengen er van, zal het streven van Burgem. en Weth. zyn; hy eindigt met te zeggen, dat de kaai vry vol doende is. Na eenige discussie wordt aangenomen het leggen van bovengenoemde grintbaan met 4 tegen 1 Btem. Tegen de heer Van Oeveren. Verder wordt besloten tot een geldleening van/1000, welke leening als geplaatst te beschouwen is. Daarna wordt de vergadering gesloten. WITTE HAGE. Mijnheer de Redacteur l Met het onderstaande in U w blad op te nemen, zoudt U my zeer verplichten. In het verslag van de Raadsvergadering te Cortgene op 30 Juni komen eenige uitdrukkingen van raadsleden voor, die deels onwaar, deels overdreven zijn. De heer Roelof beweerde o.a., dat juffrouw v. H. Blag heeft met kinderen om te gaan. Nu, dat pluimpje zou nog al onschuldig zyn, ware het niet, dat daardoor het hoofd der school in het ongelijk gesteld werd tegenover genoemde onderwijzeres. Nu dient dns dat gezegde waarheid te zjjn. OI juffrouw v. H. dien lof verdient, laat ik in het midden, maar zeer zeker weet ik, dat het uitgesproken oordeel van den heer R. niet berust op den eenigen goeden grond, n.l. op oordeel kundige waarneming van de wjjze, waarop de onder wijzeres in de school werkzaam is. Als de heer Roelof nu nog niet op goeden grond een oordeel kan vellen, deed hg goed, zyn opinie altjjd en overal vóór zich te houden. Zoolang de beer R. zich in zjjn oordeel over de bedoelde quaestie laat leiden door sympathie voor de eene, en antipathie tegen de andere party, is dat oordeel totaal waardeloos. Sterk overdreven is het gezegde van den heer Van Damme: dat jnffcouw v. H. door den heer C. »alB een beest" behandeld wordt. Het kan zyn, dat die behande ling sedert mjjn vertrek enorm veranderd is. Waar schijnlijker echter is het, dat de heer Van Damme zich geen rekenschap gegeven heeft van de kracht dier uitdrukking, wanneer hy ten minsten niet, wat ik van harte hoop, behoort tot hen, die hun moed toonen door het gebruik van krasse woorden. Hoe gunstig steken nu de verstandige woorden van den beer Van Coveren af, bjj die der vorige sprekers. Hy toch verlangde een onderzoek. Juist, eerst onder zoeken, grondig onderzoeken, en daarna oordeelen U, Mjjnheer de Redacteur dankend voor de opname van het bovenstaande, bljjf ik Uw dw. dienaar, C. DE DREÜ, vroeger Onderwijzer te Cortgene. Oosteelahd, 7 Juli 1893. wlssenkerke. In eene bijeenkomst van eenige kiezers alhier werd de vraag in 't midden gebracht: Welke houding moeten wij aannemen bij de a.s. gemeenteraadsver kiezing? Werd in overweging gegeven of het wenschelijk zou zijn de aftredende leden weder het vertrouwen te schenken in zake de gemeente-belangen. Door de vergaderden werd toen als uit een mond gezegd, dat, met bet oog op de weinige belangstelling, die de aftredende leden in het belang der gemeente toonen, het wenschelijk zou zijn anderen voor hen in de plaats te stellen. Nu wordt de vraag gedaan, wat in dezen moet worden gedaan om te slagen, dat mannen worden gekozen, die eerlijk en billijk voor hunne gevoelens durven uitkomen. Hierop waren enkelen van oordeel dat er nog zoo weinig zelfstandigheid bij de kiezers bestaat, dat er nog zoovelen zijn die niet begrijpen willen van hoeveel gewicht iedere stem dus ook de hunne is en óf door lauwheid öf door verkeerd ge plaatste angst niet op anderen stemmen en alzoo het welzyn der gemeente tegenwerken. Nog waren er, die zeiden, niet te aarzelen om te stemmen, wie men dacht dat geschikter zijD zou. 't Is verregaande om zoo slaafsch te zijn door niet te willen stemmen, die men beter en onafhankelijker dacht, want, werd er gezegd, de raadsverslagen van onze gemeente in den Bode leeren ons veel. Nu de kiezers de toestanden van willekeur, wat gemeentezaken betreft, weten, hooren ze ook van alle zijden een verlangen om mannen te kiezen, die helpen regeeren en rekening houden met de behoeften des volks. Deze bespreking stelde alle aanwezigen tevreden en werd besloten om met moed ter stembus te gaan, al was het ook als protest tegen den huidigen toestand, terwijl ieder werd aangeraden de onverschilligen aan te sporen om helder te denken en trouw op te komen. IX. Weekmarkt te Zierikzee, 6 Juli 1893. Boterprijzen: De Boter is verkocht voor 55, 60, 62'/3 en 65 Ct. de 5 Hectogram. Kip-eieren: De Kip-eieren zijn verkocht voor ƒ0,60, 0,80, 0,82ya en f 0,85 per 25 stuks. STOOMBOOTDIENST Juli 1893. Amsterdamsche tijd. Van MiddelburgVan Zierikzee Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensd. Donderd. Vrijdag 'smorg. 8 7,40 9 7,40 10 7,40 11 7,40 12 7,40 13 7,40 14 7,40 'smidd. 5.— 6,— 5,— 5,— 5, 5, 5, Zaterdag Zondag Dinsdag Woensd. Donderd. Vrijdag smorg. 8 7,50 9 6,— 10 7.50 11 7,50 12 7,50 13 6.30 14 7,50 'smidd. 4,— 6, 3,30 4,— 4,— 4,— 12, Indien reizigers van Zierikzee naar Goes, bij den Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der Boot, (tijdig voor de ochtendreizen op den voorafgaanden avond, vóór 8 uur) plaats nemen voor den wagen van Cat- sche veer, zal om een bijwagen zoo noodig naar Goes worden getelegrafeerd. zullen Re tour Ml jetten worden afgegeven geldig voor de terugreis op denzelfden dag: Middelburg, Zierikzee v.v. le kl. ƒ1,50, 2e kl. ƒ1, Tusschenveeren v.v. le kl. ƒ1,20, 2e kl. -,80. vertrekt Woensdag van ZIERIKZEE naar MID DELBURG en des van MIDDELBURG naar ZIERIKZEE. V Getrouwd JAN JACOB HONIG en CATHARINA JOHANNA BAL, die, ook namens wederzijdsche Familie, hunnen hartelijken dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling bij bun huwelijk onder vonden; Zierikzee, 7 Juli 1893. Ge trouwd P. J. DER WEDUWEN, Rijks-Ontvanger, en H. DER WEDUWEN, die, mede namens wederzijdsche familie, hunnen ïmr- telijken dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Dreischor, 7 Juli 1893. Nog treurende over bet verlies van mijnen jongsten lieveling, overleed heden mijne dierbare Echt- genoote TIIONA KOSTENSE, in den ouderdom van 35 jaar, mij nalatende drie Kinderen, welke te jong zyn om met mij in dit smartelijk verlies te kunnen deelnemen. Haarlem, 2 Juli 1893. P. MARIJS. en algemeene kennisgeving. Dinsdag den 4don Juli overleed te Noordwijk aan Zee, onze innig geliefde Moeder, in den ouderdom van 64 jaren. L. van ROOIJEN. A. A. van ROOIJENVerhoog. Poortvliet, 5 Juli 4893. Hiermede betuigen wij onzen oprechten dank voor de vele bewijzen van belangstelling en deelneming, gedurende de ziekte, bet overlijden en de laatste eerbewijzen, onzen geliefden Echtgenoot, Zoon en Behuwdzoon bewezen. Wed. S. JUMELETFlohil. W. JUMELET Mz. M. JUMELETv. d. Berge. A. FLOHIL. J. FLOHILZoeter. Bruinisse, 6 Juli 1893. Voor de vele blijken van deelneming, ontvangen bij het overlijden van mijn geliefden Broeder, den Heer ADRIAAN DOUW van der KRAP, betuig ik mijnen hartelijken dank. C. M. DOUW van der KRAP. Tholen, 7 Juli 1893. De ondergeteekende wenscht wegens hooge jaren, bij de aanstaande verkiezing voor lid van den Raad te Haamstede niet meer in aanmerking te komen. L. MATTHIJSSE. Die iets te vorderen hebben van - of verschuldigd zyn aan den boedel van den heer JACOB DE VLIEGER, gewoond hebbende en overleden te Schuddebeurs, gemeente Noord- gouwe, gelieven daarvan opgaaf of betaling te doen vóór of op den 15 Juli e.k., ten kantore van den ondergeteekende. Mr. H. C. MOOLENBÜRGH. Zierikzee, Juli 1893. EENE ONTMOETING IN DE ROOMSCH KATHOLIEKE 60DSDIENST TE ZIERIKZEE DOOR JOH.S VAN DER JAGT ALDAAR. Schrijven in Couranten is mijn gewoonte niet en ben er niet erg in te buis, maar om mijn hart lucht te geven, aan de handelingen mij aangedaan door een man, katholiek, moet ik toch een plaatsje verzoeken in uw blad. Aangezien ik nu Zaterdag avond j.l. mij begaf als protestant naar de Roomsche Kerk, ten einde het feest wat er werd gegeven bij te wonen en tevens eenen geaebten spreker te hooren wiens naam ik niet weet te noemen, wanneer het pas geeft dat er Paters het woord voeren, ik, als ik kan, dikwijls bijwoon even als andere protestanten. Permissie heb ik aangevraagd bij den ingang der deur aan den man van orde en die mij antwoordde: Ja maar gij moet naar boven, daar heb ik aan vol daan, ben toen door een vriend katholiek uitgenoodigd plaats te nemen in een bochtje zitplaats dat gedaan hebbende, ben ik aangetikt door den man van orde en heeft mij gezegd die plaats te verlaten. Ik heb er onmiddellijk ge/olg aan gegeven en ben weer achter de zitplaatsen gaan staan. Maar tot mijne groote verwondering kwam de man van orde weer op rnij af gestuurd door, ik zal zijn naam maar noemen, H. A. ROODHAERT, Korte Sintjanstraat, Koopman in ijzer waren en wagensmeerik geloof wel dat hij er zoo veel over de Kerk heeft te zeggen als ik, zoo als ik van geachte zijde heb vernomen, en weet ook niet dat ik hem als protestant nog iets heb aangedaan of bejegend, maar enfin ik heb er spijt van dat in onze kleine omgeving zoo een man in het Katholieke ge loof bij ons is laat hij toch begrijpen als wij allen als protestanten hem hoogachtend voor bij gingen dat dan zijn fortuin wel gemaakt zoude zijn bij ons. Maar het spreekwoord van onzen ouden en wijzen Salomo zullen wij maar aannemen«antwoordt den zot naar zijne dwaasheden niet opdat gij hem niet geljjk worde". Maar nu protestanten geen hekel of wraak van mijne zijde aan een katholiek, neem ook dit uit dit schrijven van mij niet aan, niet gaarne, want ik heb er zelf vele vrienden onder. Maar recommandeer pro testanten dien ROODHAERf aan allen die gij kent of moogt ontmoeten om hem zooveel te recommandeeren mogelijk. JOH.s van der JAGT Wz., Sasmeesler.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1893 | | pagina 3