ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 6 Jnli 1893. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 4,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 40,per jaar. 49ste JAARGANG. No. 6329. Directeur-Uitgever J. WAAI.F. Advertentiën, van 13 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" Onveiligheid Vaarwater. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van zeevarenden, die daarbjj belang knnnen hebben, dat de by zjjne bekendmaking van den 26 Juni 1.1. bedoelde schiet-oefeningen op het fort te IJmuiden r.ya uitgesteld tot in September aanstaande. Zierikzee, den 5 Jali 1893. De Burgemeester voornoemd, Ch. W. VERMEIJS. Algemeen Overzicht der* vorig1© week. Wanneer dit overzicht onder de oogen onzer lezers komt, is de nieuwe Rijksdag in Duitsch- lund reeds geopend. De herstemmingen zijn atgeloopen, de stembus heeft het beslissende woord gesproken, de nieuwe partijverhoudingen zijn thans met zekerheid op te geven. De Duitsch vrijzinnige party, die vóór de ontbinding 70 leden telde en r.ieh daarna splitste in twee fractiën, de «Vrijzinnige Volkspartij" en de Vrijzinnige Vereeniging", heeft de grootste verliezen. In den nieuwen Rijksdag telt de eerste fractie 23 leden, terwijl de tweede er over 13 stemmen beschikt, in de vorige telde de toen verbonden party 76 leden. De nationaal- liberalen kwamen van 41 op 53 ledende vrije conservatieven van 18 op 26; de sociaal-democraten van 36 op 44 en de anti-semieten van 6 op 18; terwijl het Centrum in plaats van 103 slechts 96 leden in het vuur brengt. De Zuid-Duitsche Volkspartij en de conservatieven wonnen elk 1 lid en beschikken thans respectievelijk over 11 en 68 man. Nog altijd blijft dus de Centrum-partij in den Rijksdag de grootste partij; daarna volgen dan de conservatieven, de nationaal-liberalen, de sociaal-democraten en dan eerst de fragmenten der vrijzinnige partij. De vraag, die thans allen in Duitscbland bezig houdt, is zonder twijfel deze: welke houding zal de nieuwe Rijksdag aannemen tegen het legerontwerp. En dan is het antwoord, dat vrij algemeen gegeven wordt: de legerwet zal, gij het dan ook met eene kleine meerderheid, worden aangenomen; want, vergeten wij het niet: noch de Regeering, noch de verschillende partyen hebben thans eenig belang by een tweede ont binding. De Regeering heeft gezien, dat door deze ontbinding het aantal socialisten en anti semieten in den Rijksdag is gestegen, en bij eene tweede ontbinding loopt zy groot gevaar, dit aantal nog te zien stijgen; en de verschillende partyen, zij zijn of tevreden met de behaalde overwinningen, óf zij vreezen eene verdere nederlaag. Bij beide partyen dus de zeer verklaarbare zucht om het groote twistpunt: de legerwet, van de baan te krijgen. Onzeker is echter nog de houding dor Polen en van een deel der anti-semieten, indien de Regeering geen verdere concessiën wil doen, dan in het compromis van den heer von Huene waren vervat. Ook zullen wel niet alle leden der vrijzinnige vereenigiDg bereid ge vonden worden, om aan het ontwerp hun stem te verleenen. Maar toch, de legerwet, de uitbreiding van het leger zal de Regeering hebben, maar iets meer ook dan dit? Dat is de vraag, die vooral in Europa gedaan wordt, met het oog op den uitslag der verkiezingen. Het is betrekkelijk een zaak van Duitscbland alleen of het 70,000 man meer onder de wapenen hebben wil en 50 a 60 millioen meer wil opbrengenmaar een vraag, waar gansch Europa belang bij heeft, is deze: zal de Duitsche Regeering met de nieuwe elementen, waaruit den Rijksdag bestaat, in staat zijn »de nieuwe koers" te blijven volgen, zal m. a. w. de Regeering in staat zijn haar gedragslijn tot heden verder te volgen en een politiek te omhelzen, die geschikt was om het algemeen vertrouwen in te boezemen. Politiek is een raar ding; en daar geldt het meer dan anders, dat de tegenstanders van heden, soms de voorstanders van gisteren en omgekeerd zijn; maar hoe de leider der Duitsche staatkunde, de man die zoo krachtig is opgetreden tegen groote grondbezitters, kapitalisten en joden haters, samenwerken zal met eene vertegenwoor diging, in welke juist deze elementen aanmerkelijk versterkt zijn, is tot heden een raadsel. Onwillekeurig hebben we langer stilgestaan bij den uitslag der verkiezingen in Duitschland, dan plaatsruimte ons veroorloofde. Stippen we nog even aan, dat het veel opzien verwekt, dat de Czare- witsch, op reis naar Engeland, niet den Duitschen Keizer heeft ontmoet, ofschoon zulks aanvankelijk het voornemen.schijnt geweest te zijn. Men meent, dat de onderhandelingen met Rusland over het handelstractaat daarvan de oorzaak zijn. Naar een bericht luidt zou de Russische gezant van zijne regeering instructies hebben ontvangen, de onder handelingen zelfs af te breken. In Italië hebben ernstige woordenwisselingen plaats gehad naar aanleiding van het voorstel tot verdaging der behandeling van het reorganisatie- ontwerp betreffende de banken. Volgens den voor steller waren de regeering en de kamer verdacht deel te hebben gehad aan de anarchie in het bank wezen en waren beide dientengevolge niet in staat de gewichtige wet te behandelen. Geheel daarmede overeenstemmende, werd de mededeeling gedaan van eene verklaring, welke met algemeens stemmen door de leden der enquaete-commissie wa3 goed gekeurd. In deze verklaring werd gezegd, dat de commissie het aan de kamer overliet te beslissen of het betamelijk was over de bankwet te beraad slagen, en de verantwoordelijkheid voor de gepleegde onregelmatigheden van alle betrokkenen was vast gesteld. Levendig werd ook deze verklaring toe gejuicht, maar ondanks dit eisebte de minister president de onmiddellijke beraadslaging. Dit was het sein tot het openen van een reeks onaangenaam heden. De grofste verwijten werden naar het hoofd der regeering geslingerd, en zelfs ging men over tot handtastelijkheden. Van beraadslagingen natuur lijk verder geen sprake. Eindelijk heeft Gladstone gevolg gegeven aan den drang, door verscheidene zijner vrienden op hem uitgeoefend, om een eind te maken aan de vreeselyk lange discussiën over Home-Rule in het Engelsche Lagerhuis. Lang heeft het geduurd eer hij daartoe overging, en nu hij het eindelijk doet, is het navolging van wat de Tories in 1887 herhaaldelijk deden, plotseling een einde maken aan de obstruc tie der oppositie-minderheid. Toen lokte deze maatregel heftige protesten uit van de zijde der Gladstonianen en der Iersche nationalisten, die meer dan eens encorps de zaal verlieten. Glad stone doet het anders; bepaald is, dat de beraad slagingen over de artikelen 5 tot en met 8 moet eindigen 6 Juli; 9 tot en met 20, 13 Juli; 27 tot 40, 20 Juli en die over de verdaagde artikelen en de door de regeering nieuw voorgestelde 27 Juli, waarna het ontwerp in zijn geheel weer aan het Lagerhuis zal worden voorgelegd. Zonder oppositie zal ook dit voorstel wel niet worden aangenomen; de heeren krijgen dan »taak" op. Prettig is het niet, en ongetwijfeld zit er voor ons gevoel iets hinderlijks in, dat de oppositie niet de gelegen heid geschonken wordt, alle hare bezwaren te berde te brengen. Maar werkelijk, zij heeft het er naar gemaakt. Het indienen van honderden amende menten, waarvan bijna geen enkele eenige kans van slagen had, had geen ander doel, dan het eindeloos rekken der debatten, en daar moest een einde aan komen. NIEUWSTIJDINGEN. Amerika. Id Minnesota woont een vrouw, die in het bezit is van haar 24aten man. ZeBtien maal is zy gescheiden; de zeven andere echtgenooten van dit oude potstuk zyn hun natuurlijken dood gestorven. Engeland. De eigenaars der kolen my nen in Derbyshire hebben besloten de loonen met 20 pCt. te verlagen; 30,000 mgnwerkera hebben geweigerd daarmede genoegen te nemen. Londen, 3 Juli. Ia het Lagerhuis heeft Sir Henry Fowler medegedeeld, dat gedurende den loop van dit jaar uit Nederland melk ingevoerd ia tot eene waarde van 630 pond sterling. Het gezondheidsdepartement is intnsscben van oordeel dat de aanvoer van melk in vloeibaren toestand geen ernstig gevaar voor de openbare gezondheid oplevert. Londen, 3 Juli. Da regeering heeft de ambte lijke bescheiden betreffende den ondergang der Vic toria" bekend gemaakt. Zy bevestigen in hoofdzaak, dat de aanvaring met de «Camperdown" het uitvloeisel was van een willekeurig misverstand van Tryon, die signaleerde, dat de afstand tnsschen de krjjgsschepen 1200 yards moest zyn, ofschoon zjjne officieren hem beduidden, dat een afstand van 1800 yards noodig was. De officieren zoowel van de Camperdown" als van de «Victoria" bljjken Try ons bevel als van den admiraal gehoorzaamd te hebbeD, wel wetende dat de uitvoering daarvan eene aanvaring zoude veroorzaken, aangezien de afstand, voor do draaibeweging gelaten, geheel onvoldoende was. Voorts blykt dat de Victoria" en de »Camperdown" reeds achteruit werkten, toen de aanvaring onvermydelyk geworden was, maar beider vaart was toen feitelyk niet meer te stuiten. De ambte lijke bescheiden bevestigen ook, dat Tryon het gevaar, dat de Victoria" dreigde, niet besefte, daar hy eerst aan de schepen van het eskader seinde de booten uit te zetten, maar later tegenbevel liet seinen, waaraan gelukkig Blechts gedeeltelijk voldaan is. Het verlies aan levens ware anders nog grooter geweest. Tryon poogde toen de Victoria" op strand te zotten, maar het stnurtoestel faalde. Het ambtelyk verslag brengt de welsprekendste hulde aan de tucht en de doods verachting van de bemanning der Victoria". Alle hoofd bladen spreken over de ambtelijke lezing der ramp onder den pynlyken indruk, door Tryon's onbegrypelyke en noodlottige handelwyze teweeggebracht. De meesten trachten haar te verklaren uit de omstandigheid, dat Tryon pas het ziekbed verlaten had. Frankrijk. De gezondheidstoestand van Ferdinand De LessepB, die zich nog altijd te La Cbesnaye bevindt, iB hard achteruitgegaan. Hy is ernBtig ziek. Zondag zyn te Parjjs 3200 huurkoetsen van de «Compagnie générale" uitgeredennog 600 en de werkstaking der huurkoetsiers behoort weer tot de geschiedenis. f Nederland. *is Gravenliage, 8 Juli. Esn hoogst treurig ongeval iB Zondagnamiddag omstreeks 5 uur aan den Trekvliet voorgevallen. Van drie jongens, die zich in genoemde vaart met roeien vermaakten, viel de jongste, de 12-jarige V., ter hoogte van de spoorbrug, uit het bootje, dat door het schommelen te veel naar ééo zyde overhelde. Zyn oudere broeder, een jongeling van 17 jaar, sprong hem dadeljjk achterna, doch diens krachten schoten te kort, zoodat beiden in de diepte wegzonken. De schuitenverhuurder C. B. sprong gekleed in de vaart en trachtte al zwemmende de drenkelingen te grypen. Ook de politie verscheen spoedig met dreggen, doch alle hulp bleek vergeefs. Na verloop van een kwartier werden de twee ly ken opgehaald. Uit het te dezer zake door de politie ingesteld onderzoek is gebleken, dat de roeiers, bevreesd voor aanvaring met een groentenscbuit, welke uit Veur herwaarts waB gekomen, naar een zyde van het bootje overhelden, waardoor een over boord viel. De tweede, die zyn broeder wilde grypen, geraakte mede in het water. De grcentenschuit voer door naar het haven kantoor. Volgens de verklaring van verschillende ooggetuigen aan den waterkant had de bestuurder van de schuit, zonder gevaar voor eigen leven, den vaarboom naar de in het water spartelende jongelingen kunnen uitsteken. Zelfs moet eea der omstanders den schipper hebben toegeroepen zyn vaar stok aan de drenkelingen toe te steken, waarop de bestnurder van de schuit, al doorvarende, zelfs een brutaal antwoord moet hebben Ook een ander parBoon heeft verklaard, dat de groentenkoopman ruimschoots gelegenheid had, zonder eigen levensgevaar, een poging tot redding te doen. Naar aanleiding van een en ander heeft de politie tegen den nalatigen schuitenvaarder uit Veur proces verbaal opgemaakt op grond van art. 450 van het Wetboek van Strafrecht. Zevenaar, 2 Juli. Heden ochtend had aan het station van den Hollandschen spoorweg alhier een schromelyk ongeval plaats. Door eenen verkeerden wisselstand liep de van Deutichem komende passagiers- trein op een verkeerd spoor, waarop twee goederen wagens stonden. De machine drong diep in beide door, terwjjl de passagiers over en door elkander werden geworpen. Verscheidenen hunner hadden wonden waarvan enkele vrjj erg. De postconducteur had behalve eenige builen en schrammen eene diepe wond boven het oog en een adsistent van hot station Wehl had zioh eveneens zeer erg bezeerd aan het hoofd. De materiëele schade is vry groot. 15erg-en op Zoom en omstrekenDe leening, uitgeschreven voor de gemeente Rozendaal, groot 23,000 a 3l/a °/o» i® 4 maal volgeschreven. Zy is gegund ÏOO'L, de aanbiedingen varieerden van 98 a 100% Slechte tyden. Te Rozendaal hebben zich 72 personen aangemeld voor de betrekking van agent van politie. Het begin van een drama. Zooals men in Bergen op Zoom algemeen hoort vertellen, wilde een jong paartje, de vorige week, een einde aan hun leven maken. Zy begaven zioh naar de Scheldekant, nabjj de Zwem-inrichting, met de bedoeÜDg zich aldaar aan het zilte nat toe te vertrouwen. Nadat zy reeds door een touw aan elkaar verbonden waren, werden zy gelukkig in hun opzet verydeld door een der mannen van bovengenoemde inrichting. Als zeker kunnen we al mededeelen, dat de Kneipp'sche badinriohting zal geplaaist worden buiten de Steenbergache Poort, aan den weg naar T holen. Mët den aanbouw zal eerstdaags worden aaogevangen; een en ander voor rekening van een onzer stadgenooten. Iemand uit Breda, welke ook het plan had een derge lijke inrichting alhier op te richten, zal nu wel daarvan terugkomen In de Kath. kerk greep, tydecs de predikatie, een schandaal plaats, dat zeer veel opschudding teweeg bracht. Een zeker persoon viel n.l. den geestelijke tot tweemaal toe in zeer ongepaste bewoordingen in de rede, zoodat by door den suisse met geweld moest verwijderd worden. De zaak zal door de politie onder zocht worden. Maandag morgen werd, begunstigd door prachtig weder, de 18e Provinciale Schietwedstrijd geopend. De functie van baancommissaris werd waargenomen door officieren van het garnizoen, terwyl de diensten van de observatiepost enz. door personeel van het 3e reg. inf. en by de revol verbaan door dat van het 3e reg. veld-artillerie verricht werden. De opkomst was tamelyk groot; ook verscheen om 11 uur de referendaris Schröier, als vertegenwoordiger van Z.E. den minister van binnenl. zaken. Op de vrjje banen en ook op de personeele werd zeer druk en goed geschoten; een groot aantal 3- en 5schotskaarten zyn verkocht, ten bate van den Bond. Op de vrye banen trof men een goede regeling op het gebied der geweren. De wedstryd was n.l. verdeeld in ééo voor Beaumont- (oorlogswapenen) en één voor andere zoo genaamde juiatheidswapenen. De dames maakten een dapper gebruik van bet Flobert-geweer (wedstryd voor dames); zelfs zagen we er enkele met de revolver een kansje wagen! Over het algemeen is er goed geschoten. Op het terrein bewogen zich honderden van beider kunne, zoodat «Kjjk in de Pot" een heel aardig schouwspel aanbood. Op het hoogere gedeelte was eene cantine opgericht, die zeer drnk bezocht werd en van waar men &1b het ware een panorama zag, als men zyne blikken richtte over het terrein, naar de rivier de Schelde. Ook de feestelijkheden (reeds vroeger vermeld) vielen zeer in den smaak, getnige dat èa iCoehoornpark" èa Thalia" steeds stampvol waren. Op het aangeboden concert van het Bergen op Zoomsch Mannenkoor, dat, hoewel pas opgericht, uitstekend voldeed, werd een lied gezongen «Lang leve Neerlanda Schutters" getiteld. De wowrdes daarvan waron van den heer G. Mes, geb. te Zierikzee. De volgende wedstryd zal waarschynlyk in of naby Helmond plaats vinden. Ierseke, 4 Juli. Gisteren morgen is een begin van brand ODtstaan in den timmermanswinkel van W. G. aan de Damstraat. Een jongentje, dat een paar lucifers opgeraapt had, was naar den winkel gegaan, had de lucifers aangestreken en neergesmeten. Spoedig was een hoopje krullen ontvlamd en weldra deelde het vuur zich aan andere voorwerpen mede. Gelukkig werd het spoedig ontdekt, andere was zeker de winkel, met alles wat er in bewaard wordt, verbrand. Deze gemeente is zeer ongelukkig met het slaan van northonpompen. Op de Paardenmarkt had men op 80 meters diepte nog altjjd zout water. Zeker was men nog dieper gegaan, maar de buis was stuk. Nu heeft men het op het Kerkplein beproefd. Op ruim 50 metera diepte was de buis weêr stuk en wel 7 meters onder den begaan baren grond. Men is begonnen met op te graven, om zoodoende het stuk buis van 7 meters te verwyderen. By de opgraving komen 2 stevige muren voor den dag en twee welputten. Het is als zeker aan tn nemen, dat die muren tot aan de kerk doorloopen. Waarvoor ze gediend hebben, ligt nog in het duister. Staveiiisse, 4 Juli. Ia de Maandag 1.1. alhier gehouden vergadering van den gemeenteraad, staakten de stemmen over het voorstel of de betrekking van onderwijzeres gehandhaafd zal worden of dat er in de plaats daarvan een onderwijzer zal aangesteld worden. Iügevolge art. 50 der gemeentewet komt dit punt dus in de volgende vergadering opnieuw aan de orde. Er werd besloten, dat de verkiezing voor een lid van den raad (vacature wylen Petappel) zal plaats hebben den 8 Aug. e k. Als leden van het stembureau op 18 Juli werden benoemd de H.H.: M. van Luyk en N. Kodde en op 8 Aug. de H.H.N. Kodde en I. van Patten. Als keurmeester (vacature wijlen G. M. Roozemond) werd benoemd de heer D. Roozemond Gz. "Voorts werd nog opgemaakt een dubbeltal, ter benoeming van een zetter by 's Rjjks directe belastingen (vacature wylen C. Potappel) 1. de hear N. Kodde en 2. de heer C. Steendyk. Zioriltzee, 4 Juli. Da Min. van Justitie heeft aan de procureurs-generaal by de gerechtshoven een achry ?en gericht, waarin hy het vermoeden uitspreekt, dat menigmaal vervolgingen worden ingesteld, ook indien noch de openbare orde, noch het algemeen belang geacht kan worden die noodzakelijk of raad- Da toeneming van het aantal strafvervolgingen vindt de Minister vooral in die streken des lands, waar in den laatsten tyd het politiecorps werd uitgebreid. De werkzaamheid der politie ia het algemeen waardeerende en overtuigd dat haar beambten dikwjjls niet in staat zijn met juistheid te beoordeelen of zeker feit een strafvervolging al dan niet rechtvaardigt, meent de Minister, dat in het beleid van het openbaar ministerie een correctief behooit gelegen te zyn tegen somB over dreven en daardoor schadelijken jjver, hy is daarin echter teleurgesteld, daar strafvervolgingen worden ingesteld indien het gepleegde feit, niet zelden van nietigen of zeer geringen aard, de openbare orde of het algemeen belang in geenen deele heeft kunnen schaden. Het publiek belang wordt daardoor niet gediend en in plaats van de algemeen9 veiligheid bevorderd, niet zeidon noodeloos verbittering of schade aan het prestige der justitie veroorzaakt. De Minister hoopt, dat de vertegenwoordigers vao het openbaar ministerie, meer dan door sommigen in den laatBten tyd pleegt te geschieden, zullen te rade gaan met de wenschelykheid, om in sommige gevallen, vooral waar het nietigheden, meer een persoonlijke gevoeligheid dan een algemeen belang, veeleer een verschoonbare daad dan een strafwaardig feit betreft, niet strafrechterlijk te vervolgen. Velen zullen zeker dezen verstandigen wenk van den Minister ten zeerste toejuichen en hoogeljjk waar- deeren. Te Kerkwerve zyn aan de beurt van periodieke aftreding, als leden van den Gemeenteraad voor wie op 18 Juli e.k. eene verkiezing moet plaats hebben, de heeren J. Hoogenboom, W. Lemsom en C. den Boer; en te Noordgouwe de heeren J. Viergever, J. de Vlieger en F. van den Bout. By de aan de rjjks-polytechnische school te Delft gehouden eind-examens zyn o.a. toegekend het diploma voor civiel-ingenieur aan de H.H. P. Hoogenboom en J. J. Klompe. Na gehouden overgangs-examen aan 's rjjks- veeartsenyschool zyn uit het ie Daar het 2e studiejaar o.a. bevorderd J. P. L. GoemanB van Dreiachor en A. van de Sande van Groede. Tot het 3e studiejaar werd bevorderd L. Boogaert vau Driewegen. Voor de te 's Hage gehouden examens voor adspirant-gemeenteBecretaris of ambtenaar ter secretarie, zyn o. a. geslaagd de H.H. A. G. Stubbé te Sas van Gent en L. Braam te Vlissingen. De heer C. Brander, te Middelharnis, ïb benoemd tot onderwijzer aan de school voor m. u. 1. o. te Lochem. Höt voorbeeld, onlangs te Groningen gegeven door drie predikanten, om gedurende de kermisdagen aldaar een protestmeeting te houden, heeft de vorige week bjj gelegenheid van de kermis te Kruiningen te Iersebeeenigszins navolging gegeven. De drie predikanten aldaar, de heeren Callenbacb, Eerdmans en Timmermans, hielden Donderdag- en Vrijdagavond der vorige week bijeenkomsten in de Vrye Evangelische Kerk aan den Kadeweg, waarbjj de heer Timmermans, predikant der Vrye Evangelische Gemeente, optrad als inleider, de heer Eerdmans, predikant der Cbristeljjk Gereformeerde Gemeente, een voordracht hield over de bestrijding van het gebruik en misbruik van sterke dranken en de heer Cillenbach, predikant bjj de Ned. Herv. Gem., besprekingen en vertellingen ten beste gaf, ten doel hebbende om het publiek de lichtzinnigheid en opper vlakkigheid van hun doen en laten onder het oog te brengen en het aan te sporen tot een degelyk, ernstig leven. Tot afwisseling werden door eenige dames toepasBelyke liederen gezongen. Beide bijeenkomsten vielen zeer in den Bmaak van het publiek en werden door een overtalrjjke schaar belangstellenden en nieuwsgierigen bijgewoond. Zaterdag middag kwamen per trein te Vlissingen aan de Min. van Binnenl. en Buitenl. Zaken, van Marine en van Koloniën, benevens eenige Kamerleden, waaronder de heeren Mr. E. Fokker en Mr. Van Gennep, leden der Eerste, benevens de heeren Mr. C. Lucasse, P. C. J. Hennequin, Lieftinok, Viruly Verbrugge, de Kanter, Cremer, Land, Pynacber Hordyk, Sehimmel- penninck van der Oye en M. Macbay, leden der Tweede Kamer, en den Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr. Mr. W. M. de Brauw. De hooge gasten werden door den president-commis saris, den heer Arie Smit, en den directeur der Kon. Maai schappij *de Schelde" met opeD ry tuigen afgehaald en hun werd met den burgemeester van Vlissingen, den directeur der fabriek en de ingenieurs ervan, in het Grand Hotel des Bains door den heer A. Smit een dejeuner-dinatoire aangeboden. Daarna werd met de «Argus" een zeetochtje gemaakt tot 5 uren; daarbjj werden algemeen de inrichting en de capaciteit van het schip hoog geroemd. Te 6,15 vertrokken de hooge bezoekerB weder. Op het adres van Patrimonium te Middelburg in zake de Zondagsrust is door Burgem. en Weth. geantwoord «dat wjj het niet in het algemeen belang achten om aan uw daarbij gedaan verzoek gevolg te geven, te meer daar door den Burgemeester zooveel mogeljjk wordt gezorgd dat bedoelde optochten geen stoornis aan de openbare godsdienstoefeningen te weeg brengen". De Minister van Binnenlandsche Zaken is heden naar zyn buitengoederen in Zeeland vertrokken, ten einde aldaar een achttal dagen in vacantia door te brengen. De wed. De Kraker, die wegens moord op haar echtgenoot werd veroordeeld en te Gorinchem gevangen zat, is, naar men verneemt, in hare geestvermogens gekrenkt en naar een geneeskundig gesticht ter ver pleging opgezonden. Volgens den regenmeter der rykslandbouwschool te Wageaingen, bedraagt de gevallen regen over de maand Juni 25 m.M., tegen 72 m.M. over dezelfde maand van 1892. Naar wjj vernemen, zal de Eerste Kamer tegen 19 dezer worden bijeengeroepen. Het voornemen is nog in dezelfde week de bedrijfsbelasting in de af- deelingea te onderzoeken en eenige wetsontwerpen, waaronder het handelstractaat met Spanje, af te doen. De Min. van Marine heeft bepaald, dat voortaan de machinist-leerlingen bij huDne indiensttreding zich moeten verbinden voor 12 jaar; tot dusverre kon men eene verbintenis aangaan voor 10 jaar. Door het hoofdbestuur der schippersvereeniging «Schutteraer", i9 den Min. vau Waterstaat by adres verzocht verlenging van den tjjd tot schutten aan de Oostsluizen te Terneuzen. Te Amersfoort zou dezer dagen zekere S., op verzoek van de handelaren v. d. B., gegijzeld worden. Een deurwaarder uit Utrecht begaf zich daarheen, ver gezeld van drie heeren. Een van de vier zou S. een bezoek breDgen, een gesprek met hem aanknoopen en hem vervolgens op straat lokken. Na geruimen tyd met S. gesproken te hebben en het hopelooze van zyne pogingen inziende, verliet hy diens woniDg, op de hielen gevolgd door een buurman van S., die den vreemden bezoeker allerlei vragen omtrent S. deed en inmiddels met hem voortwandelde. Op de plaats waar de deurwaarder zich met de twee andere heeren in hinderlaag had gesteld, trad dit drie tal laks te voorschyn, en meenende, dat S. hun makker vergezelde, pakten zy den nieuwsgierigen buurman beet en riepen hem toe: «Gy zjjt onze arrestant!" Yan het hoofd tot de voeten ontsteld, verzocht deze de reden van die arrestatie te mogen vernemen. «Die kent gjj wel"; was het antwoord. «Gy, S., zyt aan v. d. B. gelden schuldig, en deswege wordt gij na in gyzeling gesteld". Nataurljjk werd nu het misverstand spoedig opge helderd en de gearresteerde weder losgelaten. De jacht op S is voorshands opgegeven, omdat deze inmiddels is gefailleerd. Door het hoofdbestuur der «Alliance Israelite Univ." zyn aan de verschillende afdeelingsbestureD wenken gegeven, die noodig zyn wil men door het spoedig bijeenbrengen van gelden de r?ar Amerika reizende Russische joden helpen. Te Rotterdam wil men een passantenhuis voor hen stichten. Nu de werkloosheid onder de boerenarbeiders in Friesland schrikbarende afmetingen begint aan te nemen, heeft het bestuur van het waterschap «Kollu- merland-Oostdeel" een onderzoek ingesteld naar den toestand der slooten enz. Dit onderzoek bracht aan hot licht, dat sedert jaren daaraan niets is gedaan, zoodat de slooten vol specie zitten. Deze specie kan zeer productief worden ge maakt, terwijl deze toestand zeer nadeelig is voor de afwatering. DeB te minder is deze toestand te ver antwoorden zoo oordeelt het waterschapsbestuur nu door inkrimping van den noodigen landarbeid de arbeiders zelfs in den zomer werkloos zyn. Het waterschapsbestuur heeft daarom aan alle eige naren van boerenplaatsen en losse landeryen gelast, vóór uiterlyk 1 Aug. a.s. de slooten langs hun eigen dommen tot op den vasten bodem te zuiveren en uit te diepen. Na dien datum zal het een schouwing houden en tegen iederen nalatigen eigenaar dadelyk een vervolging instellen. Het politiereglement stelt de eigenaars verantwoordelijk voor den toestand der slooten enz., niet de pachters of huurders. YolgenB Friulands Noordwestlioek zyn by eene grasverkooping in de bunrt van Heerenveen door een der gegadigden die van bieden afzag, de volgende karakteristieke woorden geuit, die den toestand teekenen «Ik lit my fen 'e winter net opite troch de kjj, dan it ik de kjj lieaver op". (Ik laat my dezen winter niet door de koe opeten, dan eet ik de koe liever op). Een man te Huizen was drie weken getrouwd, toen hy op het kantoor van den ambtenaar van den burgerlijken stand aanklopte en zei «of meneer de trouwerie nie kon uutvegen". Als reden gaf de echtgenoot van drie weken aan den ambtenaar op, dat hy dacht »'n engeltje bi de kop te hebben, maor 't is 'n duvelke, jongwat ik oe zeg". De man keek raar op toen men hem aan 't verstand bracht, dat men dóAr wel aan elkaar bindt, doch niet losstrengelt. Uit Chicago wordt aan de Arnh. Ct. door v. O. gesohreven »Te midden van andere kleine landen, als België, Zwitserland en Denemarken, die nit onbekrompen beurs kostbare versieringen en monumentaire ingaogen naar hunne afdeelingen ter tentoonstelling met zware gordyoen, koorden en franje hebben aangebracht, verheft zich en dan nog wel aan een van de hoofd doorgangen van het manufacturersgebouw, een arm zalige, smakelooze, lompe poort van lichtgeel geverfd hout, hier en daar met een weinig goud versierd. «In het midden boven de poort is een miniatuur wapentje geschilderd en daaronder met vergulde letters de woorden: «The Netherlands". Boven in den boog hangen vanuit het midden twee katoenen vlaggen naar beneden, terwyl de boog met een in elkander gedraaid oranjelint is afgezet. Bovendien zyn eenige vlaggen aangebracht aan de kroonljjst onzer afdeeling, waarop een paar kartonnen wapens een pover figuur maken. «Ziehier lezers, de naakte waarheid van hetgeen van Regeeringswege gedaan is. Maanden geleden las men reeds in alle gidsen en officiëele stukken, dat de heeren R. Mees en jhr. S. Van Citters nit Holland met den consul alhier, den heer G. Birkhoff, aangewezen waren, ons land officieel te vertegenwoordigen. Wat er nog gedaan is, heeft de consul tot stand gebracht; van de beide overige commissieleden is tot heden geen spoor te ontdekken". Gevonden in een pryscourant van een fabrikant van zuigflasschen «Als het kind klaar is met zuigen, dan moet het losgeschroefd worden en op een frissche plaats bjj voorbeeld in een fonteintje worden neergelegd". Als bjj zoo'n wjjze vao behandeling de arme zuige ling aan den dood ontsnapt, dan moet bjj wel drommels taai van leven zyn. Weesinrichting te Neerbosch. Ter geruststelling van hen wier betrekkingen mogeljjk verpleegd worden in de tegenwoordig zooveel besproken weezeninrichting te Neerbosch, acht de geneeskundige adjunct-inspecteur voor Gelderland en Utrecht, dr. A. E. Post, het niet te onpas, om reeds nu mede te deelen, dat hjj, terwyl de bedoelde weezeninrichting door hem vroeger meermalen reeds was bezocht, thans, na lezing van het geschrift van de heeren Van Deth en Van Houten, deze inrichting in de laatste dagen meermalen en natuurlyk geheel onverwachts heeft geïnspecteerd. Hy schrjjft: «De eerste zoodanige onverwachte inspectie, door den ondergeteekende in de laatste dagen gehouden, had plaats op een laat avonduur, toen de weezen reeds te bed lagen. Dit bezoek werd gebracht in tegenwoordigheid van drie daarvoor aangewezen personen, wier namen en qualiteiten de ondergeteekende voor het oogenblik niet zal mededeelen. Deze inspectie werd op volgende dagen door hem herhaald. Zjj hadden evenals de eerste inspectiën onverwacht plaats. Bjj deze volgende inspectiën zyn de weezen ééa voor één door hem in tegenwoordigheid van den geneesheer aan die inrichting verbonden (den heer dr.De Blecourt) nagegaan. Als voorloopige mededeeling nu want op heden zyn nog slechts ruim 500 kinderen persoonlyk onder zocht, en dit onderzoek vordert tyd, kan het geruststellende bericht worden gegeven, dat bjj geen der onderzochte kinderen ongedierte op de hoofden der verpleegden ia gevondeD. Een betrekkelijk groot aantal kinderen leed aan tinea capitis (hoofdzeer), iets dat voor eene inrichting als deze volstrekt geen vet»- basing behoeft op te wekken, terwjjl meerdere kinderen (in verhouding evenwel een gering percentage) aan scabies leden. Het bleek my, dat de verpleegsters der inrichting met veel zorg de hoofden dier ziekelyke kinderen reinigden. De meesten leden hieraan reeds by hunne opneming en bleken veel verbeterd te zyn tjjdens hun verblyf te NeerboBch. Geheel onverwacht heeft ondergeteekende het middag eten, toen dit voor de weezeo was opgeschept (op borden aan lange tafels in de eetzalen), zich doen voorzetten, onderzocht en genuttigd van het bord van een der weezen. Dit middageten waB goed toebereid en de kinderen aten het met smaak. (Eenmaal bruine boonen met spekvet, een andermaal rjjst met vet en stroop). Aan de zieke kinderen, in het ziekenhuis, werd tjjdens mjjn geheel onverwacht bezoek op bet etensuur aldaar, zeer smakeljjk toebereid gebraden rundvleeBch, in plaats van spek, toegediend. Op de slaapzalen heerschte, bjj mjjn onverwacht bezoek, eene zeer ge- wenschte netheid en goede orde. Elk bed was voorzien van een zeegras matras, een zeegras hoofdkussen, twee katoenen beddelakens, een molton deken. Op geen enkel bed vond ik kleeren van kinderen als dekking, of wel de kleeren tot hoofdkussen opgerold (zooals in het bovenbedoelde geschrift van de heeren Van Deth en Van Houten staat vermeld). De privaten op de slaapzalen lieten tydens mjjn bezoek aan zindeljjbheid niets te wenschen over. In meerdere bedden lagen twee kleine kindertjes naast elkaar. De grootere kinderen sliepen allen afzonderlyk in ééo bed. Op elke zaal werd toezioht gehouden door een manoelyke of vrouweljjke beambte. De kinderen sliepen als rozen. Al de door mjj bezochte slaapplaatsen waren evenwel overvuld. Van eenig onderzoek naar kastijdingen, die volgens de schrjjvers der brochure zouden zyn uitgedeeld, onthield de ondergeteekende zich, om reden dat zoo danig onderzoek niet door hem, maar door de daartoe aangewezen autoriteit dient te worden en reeds is ingesteld. Bjj het persoonlyk onderzoek der kinderen tot hiertoe bleek den ondergeteekende daaromtrent niete. Opmerkeljjk vindt de ondergeteekende het, dat door hem van personen, die hjj vóór zjjn eerste bezoek te

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1893 | | pagina 1