ernstige verwonding bekwam, dat onmiddellijk de geneeskundige hulp moest worden ingeroepen van den heer E. E. Persant Snoep te Kapelle. In de vorige week reisde de landbouwer F. van Hootegem uit den Willem-Anna-polder alhier naar Biervliet, om aldaar zyne zuster, welke by in 21 jaren niet had gezien, te ontmoeten. Ejjdende op een naar Biervliet voerende dyk sloeg het r ij tuig om, waardoor genoemde landbouwer ernstige verwondigen aan het aangezicht bekwam en een ander familielid een arm brak. fStarenlsse. Den 18 Juli e.k. moet bier eene verkiezing plaats hebben voor 3 leden van den Ge meenteraad, ten gevolge van de periodieke aftreding der H.H. C. Dorst, C. Steendyk en M. van Lnyk. Tevens moet er voorzien worden in eene vacature, ontstaan door het overlyden van wjjlen den heer C. Potappel, die jaren lang ook Wethouder was. Bi'uiuisse, 23 Juni. De collecte voor den ge- wapenden dienst heeft alhier 14,30 opgebracht. Zierilcxee, 23 Juni. Programma van het Tweede Zomer-Concert (tweede uitvoering) op Zondag 25 Juni a.s., 's avonds half acht precies, in de Sociëteit »Ons Genoegen" 1. L'Agrément. Pas-redoublé, Cristophe; 2. Oaverture LTJnion fait la Force, Canivez; 3. Mosaique sur la Mascotte, Govaert; 4 Arlequinade. Polka-Ballet, Degrez; 5. Le Voyage de Suzette. Marche militaire, Eeaaels; 1>. Grand Air Varié, Canivez; 7. Feuilles d'Album. Fantaisie originale, Bouwman; 8. Aubade Espagnole, van Perk. Geslaagd te Leiden voor het theoretisch genees kundig examen, de heer C. J. Blanken van Zierikzee. Benoemd tot naai-juffrouw in het Burger-Weeshuis alhier, Mej. J. P. Buy terse. De heer G. Adriaansen, thans klerktelegrafist 2e kl. te Bergen op Zoom, is, met ingang van 1 Augustus a.s., benoemd tot stationschef te Aalst-Waalré. De gemeenteraad van Ambt Delden heeft de jaar wedde van den nieuwbenoemden onderwijzer, den heer J. v. Weele van Biezelinge, van 500 op 550 gebracht. Aan den sergeant T. P. de Leeuw en den soldaat P. J. Masselé van het 4e bataljon 3e regiment infanterie te Vlissingen, is wegens in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken een tydelyk pensioen toegekend reep. van 396 en 200. Te Rozendaal moet iemand van 79 jaar, een eersto proever, in den jenever gestikt zyn. Wy ontvingen van enkele oud-weezen der wees inrichting te Neerbosch ten gunste van die inrichting en van haren directeur ingezonden stukken, die wy niet in ons blad opnemen, omdat o. i. aan dergelyke geïsoleerde getuigenissen, die bovendien veelal betrek king hebben op den toestand der inrichting vele jaren geleden, slechts eene zeer betrekkelijke waarde kan worden toegekend; te meer wyl, blykens een ingezonden stuk, in De Ochtendbede van een oud verpleegde van Neerbosch, tegenover gunstige getuigenissen van oud- weezen, van die zyde ook ongunstige verklaringen worden afgelegd. Alleen een onderzoek door eene onpa tijdige commissie zou o. i. het noodige licht omtrent den toestand der weesinrichting te Neerbosch kunnen verschaffen, en op zulk een onderzoek wordt dan ook door de publieke meening zoo algemeen aan gedrongen, dat wjj ons by na niet kunnen voorstellen, dat de directeur der weesinriohting zich daaraan zou willen onttrekken. N. It. Ct. De Standaard verklaart te hopen, dat de heer Van 't Lindenhout niet volharden zal by zjjn denkbeeld, om den aanval in de bekende brochure tegen de weeB- inriohting te Neerbosch maar blauw blauw te laten. Doch ook met een proceB voor den rechter is de zaak, naar het oordeel van De Standaard niet uit. Omdat or tal van opmerkingen over de Btichting zelve in de brochure voorbomen, die op zichzelf geen voorwerp van onderzoek voor den rechter kunnen uitmaken en toch van gewicht zyn, zou het blad gaarne zien, dat de zaak ook in handen gesteld werd van een commissie van onderzoek, wier aanstelling bjjv. van de redactiën der voornaamste bladen kon verzocht worden, opdat elk vermoeden van partijdigheid ware uitgesloten. Een commissie van onderzoek zou, naar het iozien van De Standaard, tot de slotsom komen, dat de heer Van 't Lindenhout gedaan heeft, wat men voor zulk een massale stichting en met de voorhanden middelen doen kon; evenals de rechter by gewysde zou verklaren, dat alle aanklacht van oneerlijkheid in het beheer eenvoudig laster is. Maar juist omdat De Standaard hier bjjna zeker van is, zag hy die dubbele uitspraak zoo gaarne tegemoet. De heeren gebr. Houtman te 's Gravenhage en L. Joh. Fillet te Amsterdam roepen by advertentie in Het Oosten alle belangstellende oud-weezen op, ten einde gemeenschappelijk te overleggen, op welke wyze zij den heer Van 't Lindenhout en de weesinriohting te Neer- bOBch het waardigst kunnen rehabiliteeren. Ten einde zoodra mogelyk tot het doel te geraken, achten zy het zeer wenschelyk, dat de oud-weezen in alle plaatsen van ons land zich aaneensluiten en één namens allen zich schriftelyk tot hem wendt. Naar het Hbl. verneemt, willen ook de belasting ambtenaren te Amsterdam zich tot den Minister van Financiën wenden, met het verzoek de burgerlyke ambtenaren op 55-jarigen leeftyd by ongeschiktheid niet anders te ontslaan dan met verhoogd pensioen. Het adres der telegraafambtenaren is geteekend door ongeveer 200 personen. De bestellers der Rijkstelegraaf en der posteryen zullen zich in gelijken geest richten tot den Minister. Een oude erfenisquaestie I Burgemeester en Wethouders van Amsterdam stellen den raad dier gemeente voor, om afwyzend te beschikken op het verzoek van C. van Wingerden, te Gouda, waarbij deze, gemachtigde van J. Slaman en O. J. Slaman, uitkeering vraagt van de nalatensohap van den veldmaarschalk Paul Wirtz, in 1676 overleden. Naar het oordeel van den stadsadvocaat (van Am sterdam) ontbreekt elk gegeven ter beoordeeling van de feitelijke waarde der door adressant beweerde aan spraak, terwyl by in een vonnis, op 30 December 1863 gewezen door de rechtbank aldaar in zake J. C. Wurtz c. s., tegen »de Algemeene Commissie van liquidatie der zaken betreffende de voormalige Wees- en Mom- boirkamer" en tegen de gemeente Amsterdam, blijkt dat de in het adres beweerde zending van geldswaar den door den Hamburgschen magistraat naar Amster dam vóór 25 Mei 1852 zou zyn geschied en dus elke aanspraak van de beweerde belanghebbenden in ieder geval door verjaring thans zou zyn te niet gegaan. Onze beroemde oogheelkundige, prof. Snellen, vertoeft op dit oogenblik te Parys. Op raad der Franscho artsen werd hy daarheen ontboden door baron Roth schild, den bekenden financier, die het ongeluk had gehad op de jacht een kogeltje in zyn oog te krygen. Prof. Snellen heeft het besohadigde oog verwijderd; de operatie iB zoo gunstig mogelyk afgeloopen. - Gedurende het Dinsdagnacht in de omatreken van Arnhem waargenomen onweder is een zonderlinge soort regen gevallen. Terwyl aan de weiden nagenoeg niet meer wob te bespeuren, dat het had geregend, glommen de daarin grazende paarden en koeien van bet nat. Bjj aanraking dezer dieren, kleefden de haren alle aan elkander en was het, alsof ze met lym waren ingesmeerd. Blykens het verslag van het geneeskundig staats toezicht over westelyk Noord-Brabant en Zeeland zyn in zyne inspectie sedert 1 Januari jl. 179 gevallen van pokken waargenomen, waarvan 42 by personen dio niet waren ingeënt, terwyl onder de 25 ljjders, die aan de ziekte zyn bezweken, zich sleohts één bevond, die was ingeënt. Herhaaldelijk traden de pokken op in die buurten waar de zindelijkheid bet meest te weosohen overliet. De heer mr. Grashuis, die zich zelf candidaat had gesteld voor de Tweede Earner in het hoofdkiesdistrict everwyk, kreeg 5 stemmen. Het aantal leeraren aan de machinistenschool der marine te Hellevoetsluis wordt met den nieuwen cursus, die 10 Julia.s. begint, metéén vermeerderd, om onderwys te geven in de Nederlandsche en Fransche talen; als zoodanig is voorgedragen de heer P. van Driel, hoofd der 2e o. 1. school te Hellevoetsluis. Studeeren en studenten. Blykens het school- verslag over 1891—'92 was onder de ingeschreven studenten te Leiden één, wien dit reeds voor den 17en keer was overkomen; 2 waren reeds voor den 15en beer, 2 voor den 14en, 2 voor den 13en, 2 voor den 12en en 8 voor den llen keer ingeschreveo. Te Utrecht waren 2 studenten voor de 13e, 1 voor de 12e, 2 voor de 11e en 4 voor de 10e maal ingeschreven. Te Groningen iB ééa Rtodent reeds 20 jaren aan de Academie en één 18 jaar; 5 hebben daur 12 en 7 11 jaren dienst als student. Hoe dunkt men, vraagt Het Vadover de instelling van een medaille voor trouwen Universitairen dienst? Dat een trouw paard wat waard is, bleek dezer dagen in de nabyheid van Stedum (Gron.) De eigenaar der vlasfabriek aldaar was op weg naar Lopperaum om een vracht planken te halen. Onderweg schynt hy door duizeligheid van den wegen gevallen te zyn. Eenige lieden vonden ten minste paard en wagen en den eigenaar ervan in eon plas bloed voor het rad op den weg liggen. Het paard is dus klaurblykelyk dadelyk blyven staan, toen het geen teugel meer voelde. Daardoor werd het leven van zyn baas misschien gered. Misschien. Want deze heeft een erge schedelbreuk bekomen, die nog voor het behoud van zyn leven doet vreezen. Het Centrum bevat onderstaand spotdicht op de rnode, nu de crinoline (hoepelrok) weer werd ingevoeld'. KLACHT DER MODE. Mannen, toont u niet zoo strijdig Bij het hoepelrok-bericht Blijft bij die kleedij onzijdig, Daar zy wat gelijkheid sticht Want zoo breed doet g' aan onze oogen U steeds voor met moeite en pijn, Dat wij, vrouwen, ook wel mogen Ietwat opgeblazen zijn. Want gij heerscht op de Academie, Op de Beurs met groot gedruisch, In de raadzaal en o jemie Speelt den baas somtijds te huis. Gij steeds heerschen, wij steeds dienen? Neen, wij zetten tot besluit Met de taaie crinolinen, Ons gebied een weinig uit. Zeilen wij dan door de straten, Elk van ons is een prinses En door onze vlaktematen Eene grondeigenares. Wilt niet vreezen! nimmer jagen Wij u, mannen, van uw stoel, Laat ons crinolinen dragen! Want expansie is ons doel! O, gelooft het: elke mode Heeft beteekenis genoeg; Ook haar dwaasheid kent methode; Wat men draagt en wat men droeg is niet slechts op smaak berekend, Noch op ijdelheid en jok, Neen, gemoedsgesteldheid teekent, In de snee van robe en rok. Dus de hoepelrokken-crisis, Is geen kleerenmakersdroom 't Geldt een les die fijn en kiesch ie: Houdt de vrouw niet streng in toorn. Het tooneel van 't menschelijk leven, Dat op vele monsters pocht, Moet weer crinolinen geven, Synoniem met wangedrocht. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Stavenisse, 23 Jani. By de heden alhier plaats gehad hebbende aanbesteding der gewone onderhouds werken aan het Waterschap Staveriiaae, was minste inachryver de heer L. Moerland alhier, voor 3953. Wlssenkerke, 20 Jani. Ten overstaan van Notaris Roelof te Cortgene, werd heden in »De Eroon" alhier geveild: 5 perceelen bouwland, gezamenlyb ter grootte van 25 gemeten en 31 roeden, liggende in den Onrustpolder te Eamperland. Eooper werd de heer Swemer q.qvoor 172 per gemet. Onkosten 8 °/f LANDBOUW. ïiAiKlbonw-o'verzicht over 1893 In SchouwenDuivelaml. Tarwe. De stand der winter-tarwe is op dit oogenblik vry wel te noemen. Vooral de eerstgezaaide. De vele regens gedurende den zaaitijd, in de maand October 1892, hebben niet dien invloed nitgeoefend als die in 't algemeen verwacht werd. De latere gezaaide, vooral in gronden waarop als voorvracht Buikerbieten geteeld was, laat nog al veel te weoscben over. Deze staat zeer dun en de stroo-opbrengst zal ver beneden het middelmatige blyven. Over het algemeen kan van deze vrucht, waarvan niet zooveel werd uitgezaaid als het vorige jaar, een middelmatige opbrengst verwaoht wordeD. Rogge. Winter-rogge wordt 't meest op lichten of zandgrond verbouwd; over stroo-opbrengst zal ook niet te roemen vallen. Ook dit graan is door de ongekende droogte te sohieljjk opgeschoten, heeft niet gestoeld en is daardoor over 't algemeen te dun gebleven. De opbrengst zal geen vreugde baren. Gerst. Winter-gerst is als gevolg der lage prjjzen die het vorig jaar voor deze graansoort werden besteed, weinig verbouwd; het gewas dat wordt aan getroffen is over het algemeen niet bevredigend te noemen. De opbrengst zal dan ook beneden het middelmatige blyven. Chevalier-gerst heeft door de pryzen, die in den afgeloopen winter besteed werden, meer burgerrecht verkregen en meer de vroeger zoo gewilde Maartsche- en Zomer-gerst verdrongen. Door de droogte~van at bet uitzaaien tot na toe, zyn al deze gerstensoorten niet wat ze wezen moesten. Over het algemeen zal dan ook de opbrengst vooral op de kleigronden slecht genoemd moeten worden, waar sommige perceelen totaal mis gewas zullen opleveren. JErwten. Op humus-rjjke zwavelgronden beloven de erwten een goede opbrengst; op klei- of droge poldergronden daarentegen een slechten. Boven ver wachting is met dit droge weder de zoo gevreesde luis nog achtergebleven. Dooreen genomen kan, zooals het zich nn laat aanzien, van dit gewas een klein middelmatige opbrengst verwacht worden. Boonen. Van paarde- bruine- en wi'tfe-boonen kan op dit oogenblik nog niet veel gezegd worden. Een enkele paardeboon vond ik met lais bezet. Het vorige jaar waB het dit insect, die een totale rniB- lnkking dier vracht tengevolge bad. Haver. Naar het zich nu laat aanzien, zal de stroo-opbrengst verre beneden het middelmatige blyven. De trossen of bellen beginnen reeds voor den dag te komen. Zooals het zich nn laat aanzien, zal over de opbrengst niet te roemen vallen. Een flinken markt prijs durven wy voor dit voedergraan dezen winter voorspellen. Van hetgeen in onze eilanden groeit, zal wel niets ter markt worden gebracht, maar alles als veevoeder worden gebruikt. Bovendien zyn op klei gronden meer dan één perceel aan te wyzen, die als totaal mislukt zyn te beschouwen. Wegens de aan houdende droogte, viel aan herzaaiing, hetzy met hetzelfde of met een ander gewas, niet te denken (Wordt vervolgd). Beknopt verslag van het behandelde in de Hoofdbestuurs-vergadering der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, gebonden te Tholen den 13en Juni 1893. Aanwezig zyn van het uitvoerend deel de voorzitter penningmeester en secretaris, benevens een 13tal af gevaardigden der afdeel ingen. Do voorzitter opent ten 7'/a QUr d0 vergadering en wyst met een enkel woord op het gelukkige feit, dat dezer dagen het 50-jarig bestaan der maatschappij gevierd zal worden. Hy doet daarbij uitkomen, dat de belangstelling voor de maatscbappy, zoowel in eigen boezem alB daarbuiten, is toegenomen, en gunstig afsteekt by vroeger. De notulen der vorige vergadering worden goed gekeurd en naar aanleiding daarvan medegedeeld, dat het schryven van het hoofdbestuur, betreffende de wisseling van boorenzoons, aan den inspecteur der belastingen in Zeeland, naar den minister is opgezonden. De bescherming der kievit is in het landbouw-oomité nog niet ter sprake gebracht. Naar aanleidine van enkele ingekomen stukken wordt besloten by de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen nogmaals aan te dringen op het bon wen van een losplaats voor vee aan het station te Vlake; te steunen een adreH van den Nederlandseken Slagers- bond aan H. M. de Eoningin-Weduwe, betreffende een algemeene rykskeur van vleeach; heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland mede te deelen dat met 12 tegen 5 Btemmen besloten is, oaar aanleiding van een door genoemd college gestelde vraag, te adviseeren, over te gaan tot het in het leven roepen eener verplichte bengeten-kenring, met de bepaling echter dat alle hengsten, zoowel goed- als afgekeurde, ter dekking gebezigd mogen worden. De kenrings-commissie moet de redenen van afkeuren bekend maken; te steuaen een adres van de afdeeling Leiden en omatreken van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw aan den minister van binnenlandsche zaken, betreffende een te geven vergoeding by het afmaken van aan mond- en klauwzeer lydend vee. In de najaarsvergadering van het hoofdboBtnar zal vastgesteld worden, waar het volgend jaar de algemeene vergadering der maatschappy zal gehouden worden. Tot leden-plaatsvervangers naar het Nederl. Land- bouw-comité worden benoemd de heeren L J. M. van Waesbergbe Janssens te Hulst on B. G. van der Have te Oawerkerk. Naar aanleiding van een voorstel van den ryka- landbouwieeraar voor Zeeland, om vid wege de maatschappy een paar beurzen beschikbaar te stellen voor jongelui, die den te Goes te vestigen winter- landbouw-cursus zullen hebben gevolgd, wordt door de vergadering in principe instemming met dit voorstel betuigd en het uitvoerend deel opgedragen in de a.s. najaars-vorgadering hieromtrent nadere voorstellen te doen. Het voorstel van een der leden van het hoofdbestuur om het adres van den Bond der Suikerfabrikanten naar aanleiding der ingediende wet op den sniker-accyns te steuneD, wordt verworpen. Deze wet zal binnenkort ook door het NederlLandbouw-comité behandeld worden. Op voorstel van den voorzitter wordt ten slotte nog besloten den rykslandbouwieeraar uit te noodigen, voor het vervolg de vergaderingen van het hoofdbestuur by te wonen. De secretaris van het hoofdbestuur, I. G. J. EAEEBEEEE. Naar aanleiding van eeoe aanvrage van het hoofdbestuur der Vereeniging»Het Nederlandsch Rund- veestamboek" om, ter bevordering van de belangen der Nederlandsohe veefokkers, eene rijkssubsidie te ver- leenen van 10,000, heeft de Minister van Waterstaat Ged. Staten der provinciën verzocht, te dezer zake de noodige inlichtingen te verstrekken, ook omtrent het geen door het provinciaal bestuur of door de gemeente besturen ter bevordering van de fokkery wordt verricht. De Raad der gemeente Renen besloot in buiten gewone vergadering, om met het oog op de omstandig heden, het aan de gemeente toebehoorende hooiland, gratis aan de pachters van weiland der gemeente, wegens gebrek aan voedsel op die weilanden, af te staan. RECHTSZAKEN. Dinsdag is in de zaak van J. v. P., 16 jaar oud, koewachter te Ter Hole, gemeente Honteniese, beklaagd van brandstichting, door de rechtbank te Middelburg bepaald, dat de behandeling der zaak op 15 Augustas a.s. zal worden heropend, teneinde een onderzoek in te Btellen naar den geestestoestand van den beklaagde, waartoe de heer dr. A. van der Swalme als deskundige is aangewezen. Ingezonden stukke». Ontboezeming op een heeten dag. Nu, nu moet ik het gelooven, Dat de aard1 draait om een as, Deze week schroeit ons de zonne, Schoon 't de voor'ge winter was. Nu ligt Neêrland in OoBt-Indië, Indië aan der Noordzee strand, Indië heeft Noordsche dagen, Wy een Ooster zonnebrand. 't Gras krimpt weg op alle weiden, Ied're put is uitgedroogd, U; Bloempje sterft hoe men U met wator, Levende te houden poogt. U Loover schrimpelt aan de hoornen, Zwart wordt elke groene kleur, Wis is dit een blyk van rouwe, Van bedroefdheid en getrenr. Dikke menschen blyven zuchten, In hun woning, op een stool, Maken zich met blazen, wuiven, 't Gloeiend heete voorhoofd koel. O, wat zuchten, vragen, blikken, Op zoo'n tropisch heeten dag, Wèl hem die nu op het zeenat, Met zyn bootje dobh'ren mag. Wee han, die op 't land zich keeren, Stof kleeft han in U aangezicht 1 Overal gevoelt men stekeD, Of men lydende is aan jicht. My loopt U zweet ook langs het lichaam, Schoon ik thans niet veel verricht, Maar alleen voor myn genoegen, Op de warmt' een versje dicht. O, zoo ik thans om mjj henen, Indië's zwartjes schouwen kon, Ik bezwoer u, dat we er waren, Want ons schynt thans Indië's zon. Ja zoo thans maar lieve hemel, Ik kleef vast aan het papier, Paar'len drnpp'len van myn voorhoofd, 'k Raak geheel en al van Btierl Daarom zal ik nu maar zwijgen, Tot de hitte is bedaard; Lieve menschen, o gelooft mjj, Draaien, draaien doet onze aard'. Sia-jAMaLAM». MARINUS. V EK SCHEIDENH EI P. LANDVERHUIZING. Rochester, N.-Y., 29 Mei 1893. Geachte Redactie I Velen, die wel gaarne naar Amerika willen gaan, zijn dikwijls ongerust of angstvallig over de reis en niet minder aangaande de aankomst in Amerika. Hoe zal het gaan als wij aankomen in eene groote stad als New-York? Zullen wij den weg vinden, zullen wij niet op allerlei wijzen beet genomen worden? Naar Amsterdam of Rotterdam, dat gaat nog wel en eenmaal aan boord gekomen, stoomt men gewoonlijk binnen 14 dagen over den Oceaan, maar dan, dan komt men in het land der beloften of in het land der rampen. Een Duitscher weet zich gewoonlijk wel te schikken en te redden. Een Nederlander echter zit vaak spoedig bij de pakken neer, of maakt zich wonderlijk druk en zenuwachtig. Eenige ophelderingen wensch ik te geven, welke wellicht sommigen van nut kunnen zijn, hoewel ik veronderstel dat deze in de boekjes door de Ned.-Am. St.-Mij. ook wel zullen worden gegeven. Maar zij, die nu nog thuis zitten en wellicht het volgend jaar willen gaan en geen boekje hebben, weten het dan al voor vast en kunnen dan hunne onnoodige bezwaren en ongerustheid voorloopig op zij zetten. Dit is althans het doel van mijn schrijven. Te gelooven, dat men in veilige handen is, dat alles naar vaste wetten wordt geregeld, is de gemakkelijkste weg orn gerust te zijn. Maar zijn daar eenige honderden passagiers en worden de goederen zoo spoedig mogelijk gelost, dan moet natuurlijk ieder zijn eigen oogen kalm gebruiken. En ziet hij dadelijk alles niet, is daar wellicht een kist tusschen andere kisten, dan komt dit terecht. Er kan niets verloren gaan. Een man, die uit Groningen kwam, op de boot kalm en verstandig was, draafde als een dolzinnige in de groote loods heen en weer om een kist, welke hij verloren waande, 't Was erg warm weer en de man zweette verschrikkelijk. Hij kreeg van iemand den goeden raad om kalm te blijven, anders zou hij zich dood jagen. Ondergeteekende trof het ongeluk, dat een kist met boeken brak en geheel uit elkander viel, zoodat de boeken wijd en zijd over de loods verspreid lagen. Hij zag dit in de verte, ging er niet heen en liet de menschen maar scharrelende kist werd in- en aan elkander gespijkerd en weder gevuld met de boeken. Dit als voor beeld. De Maatschappij moet de goederen goed lossen, wil de Amerikaansche wet, en moet de emigranten beschermen. Ja maar, hoe komen wij op den spoortrein? En hoe moeten wij dan met onze goederen? En als wij eens een nacht in New-York moeten blijven? En als wij niemand kunnen verstaan? Zulke vragen worden gedaan, niet waar, en die zijn niet zonder beteekenis. Ik wil er kort op ant woorden en naar ik hoop voldoende, zonder te beloven, dat niemand nu eenige moeielijkheid kan ondervinden. Eenige maanden geleden ging de Hollandsche predikant te N.-Y. geregeld naar de booten om de menschen in alles te helpen, maar door een beroep naar elders is er nog niemand voor hem in de plaats en ik denk, dat er geen predikant weer met die zaken zal worden belast, maar een ander persoon, wat dan ook hetzelfde is. Welnu, is deze aangesteld, dan helpt hij zooveel hij kan. Wie b.v. geld heeft in te wisselen, behoeft niet beetgenomen te worden. Wie een nacht te N.-Y. moet of wil blijven, krijgt een goed en goedkoop logement. In één woord: men ontvangt op alle redelijke vragen inlichting, aanwijzing, terecht wijzing, in zijn eigen taal. Gewoonlijk nemen emigranten een kaart voor de geheele reis tot de plaats hunner bestemming in Amerika. Dit raad ik in elk geval ieder le of 2e klasse-passagier af. Waarom? Omdat men in dat geval (met een doorreis kaart) gedwongen is te wachten op den emigrantentrein, die altijd onaangenaam en lang onderweg is en minder soort wagens heeft. Men komt b.v. 's morgens 9 uur aan en is 12 uur klaar dan kan men om T '/2 uur b.v. op een sneltrein zyn en heeft dan minstens een dag gewonnen. Heeft men eenmaal een kaart, dan kan men toch nog wel met een gewonen trein gaan, maar moet dan bijpassen. Emigranten behoeven zoover ik weet niet te N.-Y. te overnachten, 't Is wel gebeurd, dat deze of gene logementhouder zeideKom maar met mij raeê, want ge kunt vandaag toch niet meer weg; en dan konden zij dollars betalen. Dit is onnoodig. Komt de boot te laat aan om nog behoorlijk te kunnen lossen, dan blijven de passagiers aan boord en dan is er den dag daarop tijd in overvloed. Er gaan van New-York vele treinen van verschillende stations. Men zegt hier gewoonlijk depot. Hoeveel spoorlijnen er wel naar het Westen gaan de richting der emi granten durf ik niet te bepalen. Maar het is van belang om een lijn te nemen, die niet ver van de boot is. De boot komt eigenlijk niet te New-York aan, maar te Hoboken. Hiermede staat weer in nauw verband de stad Jersey-city. Dus, genoemde plaatsen liggen tegenover de eigenlijke stad New-York. Gemakkelijk is het nu om te gaan naar de depot (station) van de Erie-lijn of naar de depot van de West- Shore-lijn. Wie naar den Staat Michigan moet, doet, dunkt mij, beter om met de West-Shore te reizen. Zoo ook welke gaaii naar tusschenliggende plaatsen, als Albany, Syracuse, Lyon, Newark, PalmyraRochester en Buffaloo. Naar ik verneem, zijn alle spoorwegmaatschappijen ver plicht de emigranten mede te nemen. Zij kunnen dus zelf de lijn kiezen. Wanneer men den weg door New-York weet, of geleide heeft naar het groote centraalstation, dat midden in de stad staat, dan reist men langs de geschiktste en prachtigste lijn. Doch dan moet men eerst met een groote veeboot over de Hudson-rivier varen en dan in verschillende trams; dat is met handbagage nog al lastig, doch kost maar weinig geld. Voor de kisten of pakken wordt per stuk een halve dollar gerekend voor 't brengen naar het station, onverschillig dichtbij of veraf. Wie 12 jaar is betaalt op 't spoor de volle vracht. Kinderen tusschen 12 en 5 jaar half geld, heneden 5 jaar niets. Wie vol betaalt mag 150 pond bagage vrij meênemen, wie halve vracht betaalt 75 pond, dus b.v. vader, moeder en 6 kinderen, van welke 2 volle vracht betalen en 2 tusschen 12 en 5 jaar halve vracht, 5 x 150 750 pond vrij. Heeft men meer, dan wordt overvracht betaald. Op de kisten of pakken worden koperen plaatjes bevestigd en men houdt er zelf ook zooveel met dezelfde nomraers, op vertoon van welke men alles op de plaats der be stemming in ontvangst neemt. De nommers moeten kloppen dus een ander kan het goed niet nemen. Op Ellis-eiland, waar de passagiers komen, zijn voor matigen prijs levensmiddelen voor de reis te koop. In den trein is frisch drinkwater en verder vindt men er alle ge makken. Gewoonlijk komen er agenten van spoorwegmaatschappijen, welke den emigranten den weg wijzen. Van wollen stoffen moet ook veel worden betaald. Maar men ziet niet zoo heel nauw. Hoe onvolledig ook, is liet zoowat het voornaamste. t.t. S. A S. (N. Adv.bl. van Heerenveen.) TELEGRAMMEN. 's Graveulingo, 23 Juni. Tweede Kamer. De bedrijfsbelasting is bij tweede lezing aangenomen met 55 tegen 34 st. Mede is aan genomen met 58 tegen 20 st. de verhooging der Indische begrootirig (proef opium-regie). De Minister van Buitenl. Zaken verklaarde op eene vraag van den heer Brantsen v. d. Zijp of hij met het oog op de groote droogte den uitvoer van hooi niet kon beperken, den uitvoer niet te kunnen verbieden. De heer Hartogh heeft ingediend eene partiëele wijziging van het Wetb. van Burg. Rechtsvordering. De Kamer is daarna uiteengegaan tot Dinsdag 25 Juli. Benoemd tot directeur der Rijks-kweekschool voor onderwijzers te Middelburg, Joh. A. Leopold, thans leeraar aan de Rijks-kweekschool te Amsterdam. Londen, 23 Juni. Het pantserschip »Victoria" van het eskader in de Middel- landsche Zee is bij Tripoli aangevaren door het pantserschip «Camperdoron". De Victoria" zonk terstond, waarbij de admiraal en 400 man zijn omgekomen. Zeettf «lingen. Zierikzee. Gearriveerd: 23 Jani Southern Belle", kapt» Bratwright, van Londen naar Pruisaen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1893 | | pagina 2