ZIIKIk/I ISCIIi: NIEUWSBODE Zaterdag 17 Juni 1893. Directeur-Uitgever J. WAALE. DRINKWATER. AFKONDIGING. Verschgnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden iB f 1,30, franco per post 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 49ste JAARGANG. No. 6321. Advertentiën, van 13 regels 30 Cti. meerdere regels 10 Cts., knnnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnement»- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" Ljjat van brieven, geadresseerd aan onbekenden, over de 2de helft der maand Mei 1893: Van Zierikzee: 1. A. Ango, 's Gravenhage. Van Kerkwerve: 2. L. Hansen, Delf shaven. Openbare Verpachting vau het exercitiepleiu achter tie Kleine Kerk, voor het gebruik als bleekveld, op Maandag den 19 Juni e.k., des namiddags te 127a uur> ten Raadhuize der gemeente Zierikzee. De Voorwaarden liggen ter inzage ter Gemeente Secretarie. HOOGERE BURGERSCHOOL. De COMMISSIE VAN TOEZICHT op het Middelbaar Onderwijs te Zierikzre maakt bekend, dat het Admissie- exaraen, voor hen die vrenscben toegelaten te worden tot de lessen op de lloogere Burgerschool, zal gehouden worden op Zaterdag «les* 15 Jitli e.lr., des morgens te negen ure, en dat zij, die zich aan dat examen willen onderwerpen, daartoe vooraf in persoon zich moeten aanmelden bij den Directeur der lloogere Burgerschool op Woensdag; den IS Juli e.k., des namiddags tusschen 6 en 8 ure. Voor hen die buiten de gemeente wonen kan de aangifte per brief geschieden. ZiERrK7.EE, den 14 Juni 1893. Namens de Commissie, RÖELL, Secretaris. Hoogere Burgerschool. De COMMISSIE VAN TOEZICHT op het Middelbaar Onderwijs te Zierikzee maakt bekend, dat de overgangs examens op de Hoogere Burgerschool zullen worden gehouden op "Vi'Utlag' den 14 Julie.lc., des voormiddags te 9 ure. Zierikzee, den 14 Juni 1893. Namens de Commissie, RÖELL, Secretaris. COLLECTE voor liet foiMls ter aani»ioe«llg;ine: en oudersteunlne van den gewapenden dienst In «le Nederlanden. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekend, dat de gewone jaarljjkiche Collecte, ten behoeve vun bet fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewagenden dienst in de Nederlanden, in deze gemeente aan de hoizen der ingezetenen zal worden gehouden op Woensdag den SI Juni a.s-, aan te vangen te IS uur des middags. Zy noodigen de ingezetenen uit die vaderlandsche instelling, die aan de algemeene hnlp by voortduring dringende behoefte heeft, ook thans krachtdadig te ondersteunen en bevelen haar daartoe in hunne belangstelling aan. Zierikzee, den 13 Juni 1893. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, Ch. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Overwegende, dat alhier water uit Maas en Kil wordt ingevoerd en verbruikt en dat mede gebruik wordt gemaakt van water nit slooten, enz., in den omtrek; Gezien een scbryven van den Inspecteur van het Geneeskundig Staatstoezicht van Zeeland en Westelijk Noord-Brabant; Overwegende, dat er groot gevaar voor de gezond heid bestaat, indien bedoeld water wordt gebruikt als drlnliwater; HERINNERT de ingezetenen, ter voorkoming van ziekten, aan dat gevaar en waarschuwt hen dat water niet te gebruiken hIb drinkwater, althans niet ongekookt. Zierikzee, den 14 Jani 1893. De Burgemeester voornoemd, Ch. W. VERMEIJS. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee rnaukt bekend, dat door den heer Provincialen InHpec teur der Directe Belastingen te Middelburg is execu- toii verklaard het kohier voor de belasting op het Personeel dezer gemeente, over het dienstjaar 1893/94, (Wyk A), dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zyn aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 14 Juni 1893. Ch. W. VERMEIJS. Onveiligheid vaarwater. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van zeevarenden, die daarby belang kunnen hebben, dat op 22 Juni a.s. en volgende dagen schiet oefeningen zullen gehouden worden op bet fort by den Hoek van Holland, in Z.W. richting op eene scbyf, geplaatst aan de Zoidzyde van den Nieuwen JRotterdamschen Water weg; en dat gedurende den tyd dier schietoefeningen het vaarwater aldaar niet veilig: is. Zierikzee, den 16 Juni 1893. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Algemeen Overzicht der- vorig© weelr. Bg de behandeling der begrooting van Buiten- landsche Zaken in de Oostenrijksche delegatie, heeft Graaf Kalnoky, de Minister van Bmtenlandsche Zaken, eeno rede gehouden, die, met het oog op den algemeenen toestand van Europa, zeer belang rijk beelen mag. Na natuurlijk te hebben betoogd, dat het noodig was de credieten voor het leger dit jaar en de volgende jaren te verhoogen, ten einde den vrede te verzekeren en het rjjk te beschermen, noemde de Minister het eene illusie, te meenen, dat eene algemeene ontwapening aanstaande, of maar zelfs mogelijk was in de tegenwoordige om standigheden eene groote verbetering zou het reeds zyn, wanneer de uitbreiding der militaire toe rustingen langzamerhand kon ophouden. Had de Keizer reeds verklaard, dat er sedert de laatste verkiezingen der delegation niets gebeurd is, dat een overwegenden invloed op den toestand der monarchie heeft uitgeoefend, de Minister herhaalde, dat het vertrouwen en het voortduren van den vrede toeneemt. Ik wil, voegde hjj er by, hiermede geen opzienbarende verklaring afleggen, maar eenvoudig uitdrukking geven aan mijne overtuiging, die niet op bepaalde feiten berust, maar op een gevoel van vertrouwen, dat in geheel Europa wortelt. Het gevaar voor een oorlog is nooit als dreigend voor gesteld, maar een zekere prikkelbaarheid had aan den politieken toestand een karakter van onvastheid gegeven, waardoor de mogendheden gedwongen waren den vrede te verzekeren, door vermeerdering van de strijdkrachten. De ontwikkeling der militaire organisatie in alle landen van Europa is een van de belangrijkste quaestiën geworden, zonder dat een der mogendheden van plan is, aanvallenderwyze op te treden. Vervolgens wees Graaf Kalnoky er op, dat de verhoudingen tot alle mogendheden geen enkele wijziging hebben ondergaan, en dat de bond genootschappen van Oostenrijk—Hongarije ook niet gevaar loopen gewijzigd te worden. De monarchie staat met alle mogendheden op zoo vriendschappelijk mogelijken voet, de verhoudingen tot Rusland, zijn Vorst en zijne regeering zijn zeer hartelijk, en dit zal zoo blijven. Men moet niet te veel waarde hechten aan de dikwijls hartstochtelijke taal der Russische pers. De verandering, welke in Servië heeft plaats gehad, wordt in Oostenryk—Hongarije gunstig beoordeeld; Koning Alexander heeft met kalmte zelf de teugels van het bewind in handen genomen. Het handelsverdrag met Servië zal zoodra de Shoepschtina weer bijeen is, worden behandeld en aangenomen, en dan met 1 Juli in werking treden. Zoo luidde in hoofdtrekken de rede van den Oostenrijkschen Minister. Werd zij in Oostenryk met ingenomenheid ontvangen, in de Duitsche regeeringskringen was men er minder mede in genomen. Dadelijk maakten vele Duitsche bladen er gebruik van voor hun eigen partij-standpunt en een wapen tegen de legerwet. En het is ook wel opmerkelijk, dat, terwijl de regeering te Berlijn den politieken toestand afmaalt, alsof de dreigende en beslissende oorlog der toekomst, in de eerstvolgende jaren zal moeten worden gestreden, de regeering te Weenen algemeene ontwapening, wel is waar, eene illusie noemt, maar het toch erkent, dat de politieke toestand thans zoo is, dat geen direct gevaar is te duchten. En nu de toestand van zoo voorname zijde als uitstekend wordt geroemd, nu is het natuurlijk, dat de tegenstanders der leger wet meer dan ooit meenen, dat er geen reden bestaat, de militaire lasten te verhoogen. Graaf Kalnoky zal weinig hebben vermoed, dat zijne rede als middel van bestrijding der legerwet zou dienst doen. In de begrootings-commissie der Oostenryksche delegatie verklaarde hij dan ook met leedwezen te hebben gezien, dat een aantal Duitsche bladen aan zijne jongste verklaringen eene uitlegging geven geheel afwijkend van zijne bedoeling. De Minister hecht er zeer veel aan, dat in Duitschland niet het minste misverstand besta omtrent de Oosten rijkHongaarsche staatkunde en daarom wenscht hy alle verkeerde opvattingen te bestrijden, die twijfel over de verhouding der beide staten zouden kunnen doen ontstaan. De betrekkingen van Oosten rijk tot Duitschland zyn niet gewijzigd, al is de verhouding met Rusland beter geworden, en zy zullen ongewijzigd gehandhaafd blyven. De toenemende hoop op de handhaving van den vrede ontstaat niet door eenig bijzonder voorval, maar vloeit voort uit den algemeenen politieken toestand. En nu is uit dezen stand van zaken door den Minister niet de conclusie getrokken, dat de ontwikkeling der weerkracht kan worden gestaakt, maar integendeel heeft hy aanbevolen met die ontwikkeling door te gaan. En waar de hooge militaire autoriteiten en de regeering in Duitschland de noodzakelijkheid van zekere maatregelen ten opzichte van het Duitsche leger hebben aangetoond, daar meent hy te kunnen volstaan met de verklaring, dat de toepassing van deze maatregelen door hem als een waarborg voor den vrede wordt beschouwd. Met deze nadere ver klaring kan de Duitsche regeering nu volkomen vrede hebben, en is der oppositie dit wapen ter bestrijding weder uit de hand geslagen. In Frankrijk zullen, naar het heet, nu de ver kiezingen toch eerder worden gehouden dan aan vankelijk was bepaald. De rede van den oud-Minister Constans te Toulouse gehouden, trekt allerwegede aandacht. Constans heeft, zooals hekend is, tijdens zyn Ministerschap het Bonlangisme den kop inge drukt; in de keuze zijner middelen daartoe, was hy echter naar het oordeel van vriend en vijand niet erg kieskeurig geweest; vandaar dat men de eerste de beste gelegenheid aangreep om hem te verwijderen. Sedert dien tijd heerschte er eene zeer verklaarbare koelheid tusschen President Carnot en Constans, eene koelheid, die echter dezer dagen weder geweken schijnt te zyn, nadat Constans, Carnot een bezoek heeft gebracht. Zyne rede nu te Toulouse gehouden, had ten doel te betoogen, dat de republiek, die thans, nu de tegenstanders de wapenen hebben neergelegd, geen gevaar meer loopt, een aanvang moet maken met hare organisatie. Om tot die organisatie te komen, wil do lieer Constans eene nieuwe repuhlikeinsche groep vormen, en het hoofd, de loider dier groep, zal natuurlijk do. oud Minister Constans zyn. NIEUWSTIJDINGEN. Amerika. Op het vrouwencongres te Chicago zyn naast de elegantste toiletten d^. zonderlingste kleederdrachten te aanschouwen van dames, die de vrouwenkleeding willen hervormen. Zekere mw. Ada Tharrien ia in een kleederdracht verschenen, welke zy Assyrisch noemt: een breedgerande hoed, een lang wit nachthemd met groenen gordel. Mw. Rachel Avery, de presidente der Liga tot hervorming der vrouwenkleeding, draagt een Schotsche blouse, een blauwen korten rok tot aan de knie en gele slobkousen. De leden eener andere ver- eeniging dragen in plaats van don korten rok een wyden blauwen broek, die aan de knie met een gesp wordt gpsloten, lange zwarte kousen en geregen schoenen uit gpel leder. Bjj slecht weer worden slobkousen uit zwart leer of laken over de kousen geknoopt. Deze kleeding moet er volstrekt niet slecht uitzien en in het geheel geen «onvrouwelyken" indruk maken. Sommige dames hebben korte metten gemaakt en zyn eenvoudig in heerenkleeding verschenen. De opvallendste verschijning onder deze laataten is een oude dame, met kortgeknipt wit haar en gouden lorgnet; zy draagt een donker heeren coatuum, een roode das met brillanten speld; een ronden vilten hoed en een wandelstok volmaken haar toilet. Volgens de eenen is zy predikant in het westen, volgens anderen geeft zy daar een courant uit. Haar man is eigenaar van een fabriek en niet weinig trotach op de rol welke zyn vrouw speelt. Ook eene vrouwelijke dokter uit het weBten is in heerenkleeding verschenen. Het is een groote mooie vrouw met een verstandige, kalme gelaatsuitdrukking en prachtige bruine oogen. Zy was vroeger gehuwd met een fabrikant, die haar Biecht behandelde en haar ten slotte ter wille van oen andere vrouw verliet. Zy ging in de medicijnen studeeren en heeft nu een uitgebreide praktjjk, zoodat zy in Btaat is haar beide kinderen, welke haar by de echtscheiding werden toegewezen, te onderhouden. Het vorige jaar wilde haar man zich weder met haar verzoenenzy weigerde hem te ontvangen en zond alle brieven ongeopend terug. Op zekeren dag drong hy haar woning binnen, zich voor een patient uitgevend, eh schoot zich voor haar oogen dood op het oogenblik dat zy den knecht belde om hem de deur te laten wjjzen. In het district Barton, in Kansas, bestaat een stad «Liberal" geheeten, die door vrydenkers werd gesticht met de verbintenis er nooit den bouw van eenige kerk of kerkelyke school toe te laten. Die stad ia nu j 1. Zaterdag ongeveer geheel afgebrand; slechts éóa winkelhuis en een bankgebouw bleven staan. De schade bedraagt een kwart millioen dollars. Men ver moed dat de brand opzetteljjk is gesticht.. Frankrijk. Mag men een bericht in de Tndépendance beige ge- looven, dan heerscht de cholera te Alais in heviger mate dan tot dusver de tjjdingen luidden. Dr. Mosny is derwaarts vertrokken om een onderzoek naar den toestand te doen, en hy heeft algeheele volmacht ge kregen om naar omstandigheden te handelen. Ook in het departement Morbihan heerscht de cholera, en de ziekte beeft zich almede in eenige plaatsen van het Zaidon voorgedaan. In de Vendée is zij aan het afoemen. Sedert 8 dezer moeteu er slechts 8 gevallen zyn voorgekomen. Par\js, 15 Juni. De Kamer heeft besloten, wegens de buitengewone droogte, tot den len Januari 1894 de invoer- en entrepöt-rechten op fourrages buiten werking te stellen. Te Parys heerscht evenals elderB groote hitte. Twee mannen vielen tengevolge van de hevige warmte dood neer op straat. JPairys, 15 Jani. Het hof van cassatie heeft het arreBt van het hof van appèl, waarbjj Charles de Lesseps, Fontane en Eiffél veroordeeld zyn wegens oplichtery en misbruik van vertrouwen, vernietigd. Hunne zaak is niet verwezen naar een ander hof van appèl. Nederland. Rotterdam, 15 Juni. Dag aan dag neemt het aantal landverhuizers toe, die op hunne doortocht naar Amerika of Engeland zich enkele dagen alhier ophouden. Hoofdzakelijk zijn dit Israëlieten uit Rusland uitgeweken. Bijna al deze heden zijn van passagebiljetten voorzien, die zij zich in den vreemde verschaften, doch velen hebben bij aankomst alhier gebrek aan geld om zich gedurende die enkele dagen van het noodige voedsel en logies te voor zien. Dit heeft ten gevolgedat het meerendeel der behoeftigsten des nachts een onderkomen zoeken in het Toevluchtshuis van het Heilsleger op de Delftsche vaart, waarvoor slechts 5 cent per persoon betaald wordt. Deze inrichting moeten zij echter des morgens ten 8 ure verlaten, opdat men aldaar behoorlijk gelegenheid tot reinigen hebbe, en zij kunnen die inrichting, een paar uren op den dag uit gezonderd, niet weder betrekken voor des avonds. Hierdoor zoeken zij hun toevlucht op straat en legeren zich bij voor keur in de Bagijnenhofetraat achter de inrichting van het Heilsleger. Deze straat is daardoor als het ware in een bivouac herschapenzuigelingenkinderenmannen en vrouwen, alles krioelt dooreen op de steenen ten getale van 50 en meer, wachtende tot tijd en wijle zij hun nacht verblijf weder kunnen opzoeken. Een dergelijke toestand is ook op andere plaatsen in de stad waar te nemen. Hoe wel er nu wekelijks honderden per scheepsgelegenheid ver trekken, vermeerdert het aantal der aankomenden nog altijd, zoodat deze toestand bestendigd dreigt te worden, want men verwacht nog ettelijke duizenden dezer landver huizers. De logementen zijn allen met landverhuizers, ook van andere nationaliteiten, gevuld. De heer Emile Robinvice-president der «Société centrale de sauvetage des naufragés" te Parijs, heeft weder een bewijs zijner groote belangstelling in het reddingswezen Door hem is aan de Zuid-Hollandsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen alhier een kapitaal geschon ken, waarvan de rente f 100, bestemd is om te worden uitgereikt aan de equipage van eene der reddingsbooten dier maatschappij, die in den loop van een jaar de meest gevaarvolle redding zal gedaan hebben of pogingen daartoe heeft aangewend. In 1880 en in 1890 werden door den heer Robin aan de Zuid-Hollandsche Maatschappij tot redding van schipbreu kelingen kapitalen geschonken. De rente van het eerste is bestemd tot belooning eener in volle zee gedane redding der equipage van een in nood verkeerend schip, door kapitein en bemanning van een Nederlandsch schip; de rente van het tweede om in de behoeften van minderjarige dochters van in dienst der Maatschappij overleden zeelieden te helpen voorzien. Deze kapitalen zijn onder den naam «Fonds Robin", ingeschreven op het Grootboek der 2>/i pCt. Nationale Werkelijke Schuld. Behalve in Nederland heeft de heer Robin o. a. ook in liankiijk, Engeland, Üuilsrhlnnd en Italië soortgelijke schenkingen gedaan. In de vuilnisschuit aan den Boschboek zyn Donderdag gevonden twee menschenhandet, waaraan een gedeelte van den onderarm. Het vermoeden bestaat dat zy daar Donderdag ochtend door eenen vuilnisman gebracht en afkomstig zyn uit den omtrek van de Zandstraat. Naar aanleiding van dezen vondst stelt de politie een scherp onderzoek in, op het vermoeden dat er eene misdaad gepleegd is. Mi«1«lelburg:, 13 Juni. Door de twee nog zitting hebbende bestuursleden in de liberale kiesver- eeoiging «Gemeentebelang" alhier is aan de leden van genoemde Yereeniging een circulaire gericht, waarin gewezen wordt op het feit dat dit beatuar niet is geBla&gd in de benoeming van een geheel bestuur. Het tegenwoordige bestuur ziet geen kans om by de aanstaande verkiezing van leden van den gemeenteraad met kracht te kunnen optreden en heeft daarom besloten zyn mandaat neer te leggen. Door een comité van ruim honderd gaaverbruikers, die zich allen beklagen over de slechte hoedanigheid van het gas hier ter stede, is aan den gemeenteraad een adres gericht, met het verzoek tot het aanstellen van eenen onzjjdigen controleur, die op bepaalde tijd stippen de lichtkracht van het gas zal opnemen en openbaar maken. De heer G. Cooke, directeur der firma van Gend en Loos te Middelburg, heeft wegens vertrek naar Oost-Iodië tegen 1 Juli eervol ontslag uit zyn bettek- king gevraagd en verkregen. Goes, 15 Juni. Het inrichten van de villa van de firma wed. J. H. C. Kakebeeke alhier tot ryksland- bouwproefstation, is door den minister van binnenl. zaken opgedragen aan de heeren W. J. van de Weert Zoon en W. de Beste, aannemers te Goes, onder leiding van den heer J. A. Frederiks, achitect te Middelburg. De werkzaamheden, die daartoe moeten worden uit gevoerd, bestaan in het maken van een ruw laboratorium in de kelderverdieping, alwaar tevens een distilleer- toestel wordt geplaatst. Op de bel-étage is een kamer bestemd voor werkkamer voor den directeur, terwyl in drie vertrekken laboratoria worden gemaakt met de noodige zuurkaateu, werkbanken, balanstafels, don kere kamer, enz. en een klein vertrek als kiemkamer wordt ingericht. Boven wordt een der vertrekken tot monsterkamer bestemd en het overige gedeelte van het huis ingericht tot woning voor den amanuensis. Al deze werkzaamheden moeten op 21 Juli a.s. zyn voltooid, om het station met 1 Aug. te kunnen openen. Maandag 3 Juli is het 25 jaar geleden, dat de spoorweglijn GoesRoosendaal werd geopend. Ruimschoots heeft ons plaatsje in dien tijd de voordeelen ondervonden eener ligging aan den spoorweg. Misschien is een enkele in zijn bedrijf, nering of beroep benadeeld, de vele en groote voordeelen overtreffen zeer verre mogelijke nadeelen. Gedurende al dien tijd is Adriaan Blaas als weger aan het station verbonden. Vermoedelijk zal deze stipte werkman wel eenige bewijzen van belangstelling ondervinden. Door de verbinding aan de spoorlijn is ook de factory Van Gend Loos zeer in beteekenis toegenomen. De oudste besteller, Diederik Lindeman, is op 3 Juli eveneens 25 jaar in die betrekking werkzaam. M. Slemmens en M. van Waarde, hoofdagenten van politie en II. Windhorst, agent ie klasse, alhier, ontvingen van het bestuur van den Nederlandschen politiebond het brevet met den bronzen medaille, wegens 10 jaren trouwen politiedienst. A. Arnoldi, gemeen te-veld wachter te Wil- helminapolder, ontving van datzelfde bestuur de gouden medaille met brevet voor 40 jaren trouwen dienst. Te Heinkenszand bracht de arbeider P. V. zijn vriend uit de herberg »de Tot" huiswaarts, aan de achterblijvenden belovende terug te keeren om hen te trakteeren. Onderwijl brak het uur van sluiten aan, en de vrienden vertrokken. Omstreeks één uur in den nacht is P. V. gevonden in eene sloot. Dokter Weijerman, ter hulp geroepen, constateerde dat de ruggegraat was gebroken. De ongelukkige verkeert in gevaarlijke omstandigheden. Om gave vruchten aan appel- en pereboomen te houden, wordt het volgende eenvoudige middel toegepast. Men slaat in iederen boom een half dozijn spijkers; de oxydatie van het ijzer door het plaatsap, dat in alle deelen van den boom dringt, zou oorzaak zijn, dat de wormen zich verwijderen. 16 Juni. Een buitengewoon talrijk bezoek viel gisteren avond ten deel aan het eerste zomer-concert van «Euphonia", in den tuin der sociëteit »V. O. V." En die belangstelling was verdiend, een schoo* programma werd op uitstekende wijze ten gehoore gebracht. Enkele bekende, als «La Somnambule" en »Le Trouvère" worden, als de uitvoering niets te wenschen overlaat, altijd toegejuicht. En dat was hier in dubbele mate het geval. Maar ook de andere nommers van het programma vielen zeer in den smaak van het publiek, dat door luid en aanhoudend applaudisse- ment zijne tevredenheid te kennen gaf. Biezelinge, 15 Juni. De heer J. van Weele, volontair alhier, is benoemd tot onderwyzer aan de openb. lagere school te Azeld, gem. Delden (O.) Stavenigge. De heer C. Potappel, sedert jaren lid van den Gemeenteraad en Wethouder dezer gemeente, is Woensdag avond na een langdurig ljjden overleden. Vrjjdag 23 Juni a.s. zal te Scherpenisse gehouden worden de 2e driemaandeljjksche vergadering van de onderwijzers-vereeniging >Tolen". Behandeld zullen worden: 1. «Het leven en streven van Fröbel", inleider de heer C. J. Laven; 2. «De letterkunde eene afspiegeling van den tjjdgeest", inl. de heer M. G. Maas; 3. «Wat men doen kan om de opmerkzaamheid bjj de leerlingen aan te kwoeken", inl. de heer P. M. v. d. Broek; 4. «Hoe en in welke klasse zondt gjj het onderwijs in de geschiedenis aanvangen, voortzetten en eindigen?" inl. de heer Gelderblom. Zierikzee, 15 Juni. Betreffende het Hannoverach Waldhoornkwartet, dat in de Sociteit «Ons Genoegen" alhier, op Vrjjdag a.s. een concert zal geven, vinden wjj de volgende beoordeelingen in verschillende cou ranten Nijmegen, 10 Juni. Het eerste concert van het nieuwe abonnementsjaar in de Vereeniging werd gisteren avond gegeven door het «Waldhorn-Qaurtett" uit Hannover, bestaande uit de heeren Richter, Klüpfel, Ehrhardt eu Uoger, met medewerking van den pistonist Rammelt. Yele leden waren opgekomen om dit concert by te wonen, dat vóór de pauze in den tuin, na de pauze in de zaal gegeven werd. Voor de wjj ze, waarop de kuastenaars de verschillende Dummers van het pro gramma uitvoerden, verdienen zy een woord van lof. De vier heeren waren hun allesbehalve gemakkelijk instrument geheel en al meester en wisten er zulke smeltende tonen aan te ontlokken als men maar zelden hoort. Amsterdam, 11 Juni. Zeer zeker was de wjjze, waarop het waldhoorn-quartet (de heerea Richter, Kföpfel, Earhardt en Uugcr) en de piatonsolisb (de heer Rammelt) zich gisteravond in het Paleis voor volksvlijt van hun taak kweten, een betere opkomst waardig. Hot publiek toonde echter het fraai en zuiver spel zeer te waar deren. Bijzonder goed bevielen ons het lied uit de trompeter: «Bebin dicb Gott", Verlegen heit" (Ablde

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1893 | | pagina 1