ZIEBIKZËESCI1E NIEUWSBODE. Zaterdag 13 Mei 1893. AANBESTEDING Directeur-Uitgever J. WAALE. Onderzoek Verlofgangers. BEKENDMAKING. Algemeen Overzicht NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDEEDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, 10,per jaar. 49ste JAARGANG. No. 6308. Adyertentiën, yan 13 regels 30 Ct«. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 42 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierïkzeesche Nieuwsbode op Maandag: S9 Mol 1893, 's namiddags 12»/j uur, ten Raadhuize van Zierikzee, van: Het uitvoeren van ONDERHOUDS WERKEN, VERNIEUWINGEN en HERSTELLINGEN aan de gebouwen en andere werken dezer gemeente, in negen perceelen, t. w. Eerste perceel. De openbare gebouwen, waaronder de torens, poorten en de stadsbrand- en vroonpaden begrepen zijn. Tweede perceel. De kaaimuren. Derde perceel. De beschoeiingen en paalwerken. Vierde perceel. De bruggen. Vijfde perceel. Het Sas en Sashuisje. Zesde perceel. De riolen, putten en waterleidingen. Zevende perceel. Het leveren van materialen en liet uitvoeren van werken voor liet onderhouden der defensie werken van de havendijken. Achtste perceel. De schoolgebouwen voor het middelbaar onderwijs. Negende perceel. De schoolgebouwen voor het lager- en meer uitgebreid lager onderwijs. Aanwijzing op Zaterdag den 20sten - en Zaterdag den 27sten Mei e.k., telkens des voormiddags te 10 uur, waartoe de gegadigden moeten bijeenkomen ten kantore van den Gemeentebouwmeester, bij wien inmiddels ook inlichtingen te bekomen zyn. Bestekken zijn verkrijgbaar ter Gemeente-Secretarie en bij den Gemeentebouwmeester ad 25 cent. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee. Gezien het besluit van den Commissaris der Koningin in deze provincie van den 4 dezer (Provinciaal blad No. 54) bréngen ter kennis der Verlofgangers van de Militie te land, die zich in deze gemeente bevinden onverschillig tot vielke lichting zij behooren, voor zoover zij vóór den eersten April jongstleden in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, dat het onderzoek van die verlofgangers door den Militie-Commissaris alhier zal plaats hebben op Maandag; den 13 .Juni e.k., des voormiddags te 9 ure, voor het Stadhuis en roepen hen mitsdien op, om op gezégden dag en uur ter aangewezen plaats tegenwoordig te zijn met herinnering aan de volgende bepalingen der wet op de Nationale Militie van 19 Augustus 1861 (Staatsblad No. 72) lo. de verlolganger meldt zich binnen dertig dagen na den dag, waarop hem de verlofpas is uitgereikt, bij den Burgemeester zijner woonplaats aan, ten einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene. (Art. 138); 2o. de verlofganger, die zich in eene andere gemeente gaat vestigen, geeft daarvan kennis aan den Burgemeester zijner woonplaats. Binnen dertig dagen na den dag, waarop hij komt in de gemeente, waarin hij zich vestigt, meldt hy zich aan bij den Burgemeester dier gemeente, teneinde deze zijn verlofpas voor gezien teekene. (Art. 134); 3o. de verlolganger van de Militie te land mag zich zonder toestemming van den Minister van Oorlog niet langer dan gedurende vier weken buiten 's lands begeven. (Art. 136) 4o. de verlofganger, die art. 133, 134 en 136 niet naleeft, wordt in werkelijken dienst geroepen en gedurende 3 maanden gehouden. (Art 137); 5o. de verlofganger van de Militie te land, die bij open bare kennisgeving is opgeroepen om door den Militie- Commissaris te worden onderzocht, verschijnt bij het onderzoek im uniform gekleed en voorzien van de kleeding en uitrustingstukken, hem by zijn vertrek met verlof mede gegeven, van zyn zakboekje en van zijn verlofpas. (Art. 138, 139 en 140); 6o. de verlofganger van de Militie te land is aan de militaire rechtspleging en tucht onderworpen, onder anderen gedurende den tijd, dien het onderzoek voor de Militie- Commissaris duurt, en in het algemeen wanneer hij in uniform gekleed is. (Art. 130); 7o. behoudens het bepaalde by art. 130 kan een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring of arrest door den Militie-Commissaris worden opgelegd aan den verlofganger: lo. die zonder geldige reden niet bij het onderzoek verschijnt 2o. die daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien is van de bij art. 140 vermelde voorwerpen; 3o. wiens kleeding- en uitrustingstukken bij het onder zoek niet in voldoenden staat worden bevonden; 4o. die kleeding- of uitrustingstukken aan een ander behoorende, als de zijne vertoont. (Art. 141); 8o. onverminderd de straf, in het voorgaande artikel vermeld, is de verlofganger verplicht, op den daartoe door den Militie-Commissaris te bepalen tijd en plaats, en op de in art 140 voorgeschreven wijze, voor hem te verschijnen om te worden onderzocht. (Art. 143); 9o. de verlofganger, die zich by herhaling schuldig maakt aan het feit, sub. 4o. van art 141 bedoeld, of niet over eenkomstig art. 143 voor den Militie-Commissaris verschijnt, of aldaar verschenen zijnde, in het geval verkeert sub. 2o. en 3o. van art. 141 vermeld, wordt onder de wapenen geroepen en van drie tot zes maanden gehouden. (Art. 144) lOo. de verlofganger, die niet voldoet aan eene oproeping voor de werkelijke dienst, wordt als deserteur behandeld. (Art. 145); llo. elk, die voor de militie is ingeschreven, en ieder, die daarbij is ingelijfd, kan, overeenkomstig de daaromtrent bestaande voorschriften, tot eene vrijwillige verbintenis, voor den tijd van zes jaren of langer worden toegelaten bij de zeemacht, het korps mariniers hieronder begrepen,^bij het leger hier te lande of bij het krijgsvolk in 's Rijks over- zeesche bezittingen, plaatsvervangers echter niet by de zeemacht of het korps mariniers gedurende het eerste jaar van hunnen diensttijd. (Art. 9 en 74); 12o. aan de bij de militie te land ingelijfden, die ver langen na volbrachten oefeningstijd, minstens voor zes maan den onder de wapenen te blijven of te komen zonder zich ais vrijwilliger te verbinden, wordt zulks vergund. (Art. 126). Zierikzeb, den 12 Mei 1893. De Burgemeester en Wethouders, Ch. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. der vorige week. De gekeele afgeloopen week was in Duitachland gewijd aan de behandeling van de brandende quaestie der legerwet. De Regeering vroeg, zooals bekend is, eene vermeerdering der legersterkte op voet van vrede met ongeveer 84,000 man, wat eene ver hooging der jnarlijksche uitgaven met 64 millioen zou tengevolge hebben. Daarentegen zou den twee jarigen diensttijd voor de infanterie in plaats van den driejarigen, zooals tot nu, worden toegestaan. Tevens zou nog een zeer aanzienlijk bedrag vereischt worden voor de uitgaven in eens. Tot voor zeer korten tijd toonde de Regeering niet den minsten lust om iets van deze eischen te laten vallen; hoe fel het ontwerp ook schier door alle partijen werd bestreden. De Commissie van Rapporteurs adviseerde te vergeefs tot vermindering der eischende nationaal liberalen boden aan om 64,000 man boven de tegenwoordige legersterkte op voet van vrede toe te staan, maar te vergeefs; de Regeering scheen bij baar eiscb: alles of niets te willen blijven; tot kort vóór de openbare behandeling er geruchten gingen loopen van gevoerde onderhandelingen met het Centrum, dat met zijn ruim honderd leden over het lot der wet kon beslissen. Het bezoek van den Keizer aan den Paus werd met deze onderhandelingen in verband gebracht; de Keizer zou getracht hebben den Paus te bewegen bij het Centrum zijn invloed te doen gelden, ten einde tot eene overeenkomst te geraken. Officieel werd dit bericht gelogenstraft, maar toch is het den Rijkskanselier gelakt, met den leden dier partij tot overeenstemming te geraken, 70,000 man verhooging en eene jaarlijksche vermeer dering met 55 millioen Mark zou worden toegestaan en Caprivi en den Keizer namen daarmede genoegen. Maar al ras bleek het, dat een overeenkomst met den leider eener partij, niet altijd eene is met de gekeele partij" zelf, hoogstens 16 leden toch maar van de 100 waren bereid hunne goedkeuring te schenken aan deze verhooging. Te vergeefs trachtte zoowel de Rijkskanselier als de Minister van Oorlog de leden door hunne redevoeringen te overtuigen van de noodzakelijkheid der voorgestelde maat regelen te vergeefs wezen er de nationaal liberalen op, wat de gevolgen zouden zijn eener verwerping, hoe het land zou blootgesteld worden aan eene nieuwe verkiezingsstrijd, waarbij geen enkele der partijen het van de sociaal-democratische winnen kon, niets baatte; met eene onverwachte groote meerderheid van 48 stemmen werd art. 1 der wet verworpen. Onmiddellijk daarna stond Caprivi op en las kalm en bedaard het Keizerlijk besluit tot ontbinding van den Rijksdag voor, waarbij de nieuwe verkiezingen tevens worden bepaald op den 15den Juni. Dat de Rijkskanselier tot het laatste oogenblik toe op eene minnelijke schikking gehoopt heeft, blijkt hieruit, dat de Pruisische Regeering eerst op den morgen der beslissing het voorstel tot ontbinding ontving voor het geval, dat de Rijksdag hel ontwerp zou verwerpen, en terwijl in den Rijksdag de debatten werden gevoerd, besloot men omstreeks 1 uur 's namiddags, in een der bijzalen, tot de ontbinding. Onwaar schijnt dus voorloopig het bericht, dat Caprivi de verwerping gretig aangrijpen zou om «ijne ontslagsaanvrage in te zenden; integendeel, de ontbinding van den Rijksdag doet zien, dat de Keizer en hij onherroepelijk, besloten zijn, hun wil door te zetten. Of de uitslag der a.s. verkiezingen hen daartoe behulpzaam zal zijn, valt zeer moeielijk te zeggen; maar zoowel de Rijksdag als de Regeering hebben hoog spel gespeeld; wie het gelag zal moeten betalen, zal de toekomst leeren. Terwijl dus in Duitschland een ernstige strijd tusschen den Keizer en zijn volk staat te ontbranden, heeft Keizer Pranz Jozeph van Oostenrijk een einde gemaakt aan eene minder aangename ver houding, die sedert verscheidene maanden tusschen hem en het Hongaarsche volk heerscht, veroor zaakt door de houding der bevolking bij de zaak van het Heulze-monument en bij het verleenen van het eereburgerschap aan Rossuth. De Keizer heeft Woensdag Budapest weer bezocht, en is door de bevolking aldaar zeer hartelijk ontvangen. Daar voor was dan ook reden. Niet alleen toch toonde de Keizer, dat hij zijne grieven vergeten wilde, maar ook, dat hij zijne steun verleende aan de beslist anti-clericale politiek zijner Hongaarsche regeering. En deze regeering heeft binnen niet al te langen tijd getoond, de beloften in zijn program gedaan, te houden. Het heeft twee wetsontwerpen ingediend, die een zeer groote verandering zullen te weeg brengen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft een ontwerp ingediend betreffende de inschrijving in de registers van den burgerlijken standde Minister van Eeredienst legde aan de Kamer een ontwerp voor, betreffende de officieele erkenning van den Israëlitischen godsdienst. Ofschoon dit laatste ontwerp niet het uitvoerigste is, zal het wel het meest worden besproken. Maar in artikel 1 wordt verklaard, dat de Israëlitische godsdienst wettelijk wordt erkend, daar worden in art. 2 de bepalingen der wet van 1868, betreffende den overgang van godsdienst, toegepast op den overgang van een jood tot het christendom of en dit vooral heeft de heftigste protesten der hooge geestelij k- heid uitgelokt van een christen tot het jodendom. Gelijkheid van godsdienstige overtuiging wordt dus hier eenvoudig uitgesproken en officieel erkend. De algemeene beginselen der wet, betreffende de registers van den burgerlijken stand, zijn: dat de geboorten, huwelijkenen sterfgevallen moeten worden ingeschreven in registers, welke gehouden worden door ambtenaren van den burgerlijken stand. Geen geestelijke kan tot ambtenaar van den burgerlijken stand worden benoemd; terwijl inschrijving in de registers verplichtend is binnen zekeren termijn. Uit de gemengde huwelijken zullen de zonen den godsdienst van den vader, de dochters dien van de moeder hebben te volgen. In Noorwegen heeft werkelijk de heer Stang een conservatief ministerie samengesteld en het bewind aanvaard. In zijn program verklaarde hij de regeering alleen te hebben aanvaard, omdat de Koning niet zonder verantwoordelijke raadgevers blijven kon en omdat hij het volk in de gelegen heid wilde stellen bij de verkiezingen zijn wil te kennen te geven. In de quaestie der konsulaten zal hij niets doen zonder voorkennis der Shorting. Een voorstel tot het goedkeuren der houding van het vorige ministerie is reeds ingediend, om, zooals de voorsteller zeide, het nieuw opgetreden ministerie in de gelegenheid te stellen zoo spoedig mogelijk af te treden. Australië. De bisschop van Melbourne heeft de geestelijkheid van zjjn kerspel aangeschreven den 17n een boetedag te doen houden wegens de Snanciëele krachs in Aaatraliè'. Azië. De Khan van Kelat heeft bekend dat hy sedert zyn troonsbeklimming 3000 menschen liet ter dood brengen. By zal worden afgezet en plaats maken voor syn zooi» Transvaal. Pretoria, 10 Mei. De nadere telling der stemmen door de commissie voor de presidents-verkiezing be vestigde de herkiezing van Kiüger. Oost-Indië. Batavia, 11 April. De Buitenzorgsohe politie heeft een belangrjjken diefstal ontdekt. Reeds lang had ze suspicie, dat er uit de goedang van de wijn handelaren Garreau gestolen werd, en eenige dagen geleden betrapt ze dan ook eenige dieven, nog wel bedienden, die bezig waren een 40-tal flesschen diverse dranken weg te halen. Door middel van een valschen sleutel hadden ze toegang tot de goedang en steeds was het van een leien dakje gegaan, totdat ze tegen de lamp aanliepen. Uit het onderzoek bleek, dat de dranken voor een kleinigheid aan een Ghineeschen tokohouder werden verkocht, die op deze wjjze reeds voor meer dan 3000 aan minoeman had gekregen en er een florissant zaakje door had. Alles kocht hy wel is waar van de dieven a contant, maar de prjjzen waren er ook naar. Ook die bevoordeelaar van een deel van het Buitenzorgsohe publiek de man ver kocht de minoeman ook weer voor een billjjken pry's werd in. de wacht gesleept en zit nu met zyn fonrageurB te wachten op de dingen die komen zullen. Nu is het zeker schande, zooals die kerels geknoeid hebben en een goede straf is hun van harte gegund, maar konden zy weer geen débouohé vinden voor de dranken by menschen, die voor een prikje koopen, dan zouden zulke diefstallen niet kunnen gebeuren. Engeland. De Queens Bench te Londen heeft een 65-jarig man wegens verbreking van huwelijksbelofte veroordeeld tot een halve cent schadevergoeding. Hy was een deftig heer, maar idioot, en woonde bij zyn znster en zwager (een predikant) in huis. Verliefd op de dienst bode van zyn zuster, had hy haar herhaaldelijk ten huwelyk gevraagd en na veel tegenstand was zy voor zyn aanzoeken gezwicht. Toen had de oude heer een brief aan haar familie geschreven en haar een ring gegeven (die zy zelf echter kocht). By had haar ook gekust, doch alleB «behoudens de toestemming van zyn zuster", die echter, toen zy bemerkte dat 't meisje den armen mandie ontoerekenbaar is en onder curateelo staat, geheel van streek had gebracht, haar den dienst opzegde. Daarop volgde het proces. Tegen over de toegewezen schadevergoeding werd de eischeres in de kOBten veroordeeld! Londen, 10 Mei. Matrozen, stokers en kolen lossers in de haven van Londen hebben zioh voor eene algemeene werkstaking in het land verklaard. 10 Mei. Een amendement van T. W. Russell op art. 1 der Home-Rule-hill, ten gunste van niet-instelling eener Tweede Kamer, is door het Lagerhuis met 295 tegeu 244 stemmen verworpen. Spanje. In Spanje heeft by Saragossa een vreeslijk ongeluk plaats gehad. De geestelijken van de dorpen Murillo en Santa Eulalia hadden eene godsdienstige plechtigheid ontworpen om den bystand des Hemels tegen de hard nekkige droogte af te smeeken. Daartoe zou eene processie zich van Santa Eulalia naar het dorp Concilio begeven, waar in de kerk een zeer heilig beeld van Maria staat. Op dien tocht moeBt eene rivier, de Galleso, overgestoken worden. Toen de stoet, die alleen uit vrouwen en kinderen bestond, aan de rivier kwam, gingen de kinderen eerst over. Toen het oude vaartuig met 45 vrouwen en den dorpspastoor voor de tweede maal overstak, bezweek het in het midden der rivier en de vrouwen stortten te water. Achttien vrouwen kwamen by de ramp om het leven. Italië. Gemiddeld worden te Rome en omstreken dagelyks 40 geboorten aangegeven, maar op 21 April, toen de Raad besloten had alle op den feestdag des Konings geboren kinderen een spaarbankboekje te geven, werden er 120 kinderen geboren. Sceptische menschen denken natunrlyk aan bedrog. Uit Rome ontvangt de Gaulêis het volgende sensatie-bericht: De Paus ontwerpt een encycliek aan de Europeesche regeeringen, waarin hy zoekt te bewijzen, dat de drukkende militaire lasten, waartoe zy zichzelf en elkander veroordeelen, een reeks onvermydelyke catastrophen moeten in het leven roepen. Lao XIII vestigt de aandacht der hoofden van de staten op de behoefte aan de algemeene vredespolitiek, die don nood der arbeidende klassen moet verlichten. De Pans zal beslist een onderzoek van het vraag stuk der algemeene ontwapening vragen. Men verzekert dat de Heilige Vader in zyn onderhoud met Keizer Wilhelm alles in het werk heeft gesteld om dezen voor zyn denkbeelden te winnen; de regeeringen van Italië, Oostenryk-Hongarye en Spanje zouden reeds bun toestemming hebben gegeven. Rusland alleen had een gereserveerd antwoord gegeven; in geval het ten slotte toestemde zou het zyn invloed op Frankryk aan wenden. Oostenrijk. In een dezer dagen door de werkstakende fabrieks arbeidsters te Weenen gehouden vergadering, zei eer van de spreeksters in haar klacht over de mishandeling der vrouwen: zie, ik ben 26 jaar oud; zie ik er niet uit voor 40? Nog ouder riepen allen in koor haar toe. Dr. Adler, die de meeting leidde, stelde daarop voor, een photograpbie te maken van de geheele groep, opdat over 100 jaren de philantropen nog zouden kunnen zien hoe inhumaan onze tyd tegenover de fabriek8-werksters optreedt. Een bloeddorstige daad bedreef Woensdag te Weenen de 56jarige Koltha. Hy gaf zyn knapen van 9 en 4 jaar een goeden maaltyd, legde daarop het jongste kind in bed, ging zelf eveneens te bed en beval den oudsten knaap op een stoel te gaan zitten. Toen I deze zyn vader een revolver uit den zak zag te voor schijn halen en op het jongste broertje richten, sprong hy in doodeljjken angst op, liep naar het raam en liet zich van een hoogte van 2 M. naar benedon vallen. De vader had ook op hem geschoten, doch niet geraakt. Snel achter elkander knalden in de kamer nog een paar schoten. Toen men, door den ontvluchten knaap gewaar schuwd, de kamer binnendrong, vond men het 4-jarig kind dood; het had twee kogels in de borst, terwjjl de vader het nog met zyn zakmes vreeselyk gewond had aan het onderlyf. Zelf had Koltha zich twee kogels in de borat gejaagd en zich eveneens met het mes verwondingen aangebracht in het onderlyf. Hoewel ernstig gewond, ia de mogelykbeid, dat by in het leven blyft, niet buitengesloten. Frankrijk. In Frankryk ia eveneens op vele plaatsen de oogst, die door de langdurige droogte zoozeer geleden had, geheel ten gronde gegaan door de nachtvorsten. Te St. Etienne b.v. vroor het zoo hard, dat des morgens de vyvors met een laag ys bedekt waren, tengevolge waarvan de tarwe en de wijnstokken bevroren zyn. De regen, die de laatste dagen in Frankryk is gevallen en waarnaar zoo reikhalzend werd uitgezien, iB gepaard gegaan met een verlagiDg van de tempera tuur, die op haar beurt weer groote schade heeft be rokkend aan den landbouw. Op vele plaatsen is de oogst, die door de langdurige droogte zoozeer geleden had, geheel te gronde gegaan door de nachtvorsten. Duitschland. In Zuidelyk Duitschland ging de koude weersgesteld heid der laatste dagen veelvuldig gepaard met sneeuw buien. De vorst heeft veel schade toegebracht, vooral aan het ooft, de druiven en de groenten. Twee jonge, gezonde en knappe meisjes, dochters van den schoenmaker T. te Rogowo, vonden het alles behalve mooi, om roode wangen te hebben. Zjj waren er achter gekomen, dat enkel smalle bleeke gezichten mooi mochten heeten en nu wildon ze met alle geweld ook blank zijn. De meisjes werden eenklaps ziek; de geneesheer, die gehoord werd, stelde een onderzoek in naar de oorzaak van de ziekte en de meisjes vertelden hem ook, wat hun plannen waren geweest; wat ze echter gegeten hadden, zwegen ze. Kort voor het tweede meisje stierf, bekende ze, dat zy en haar zuster gewoon wit krjjfc hadden gegeten. Ze had een half pond tegelyk opgeslikt. De bekentenis kwam helaas te laat, de geneesheer kon niets meer tot redding doen en de troostelooze ouders waren van twee lieve kinderen beroofd. Nederland. Amsterdam, 10 Mei. Reeds meermalen heeft de gewoonte der colporteurs van sociaal-democratische geschriften, om zioh by hun drentelen door de drukste straten der stad door een groot aantal jongelieden te doen omringen, aanleiding gegeven tot stremming van het verkeer, enkele malen ook tot botsingen met vjjandig gezinden. Tegen heden avond waren de sociaal-democraten in Recht v$or Allen opgeroepen om de colporteurs van dat orgaan en van Ons Blad in de Israelietenwjjk te Btennen. De gevolgen bleven niet uit. Reeds op de Nieuwmarkt kwam het tusschen de col porteurs en hunne helpers en helpsters aan de ééue zyde en bewoners dier buurt aan de andere zyde, tot een treffen, hetgeen zich in de Jodenbreedstraat her haalde. Yan wederzjjden sloeg men met stokken, en erger nog: een tot de helpers der colporteurs behoorende jongen ontving eenige messteken. De politie, inmiddels ter plaatse verschenen, had heel wat te doen om de rust te herstellen, en moeBt daartoe meermalen gebruik maken van wapenstok en sabel. Later trachtten de tegenstanders der colporteurs zich weder te verzamelen en hieven zy refreinen als «Oranje boven" aan, hetgeen echter onmiddellijk door de politie werd verboden en belet. Eerst laat in den avond keerde de ruBt in de woelige buurt weder. In het geheel werden 4 personen gewond en in het Gasthuis verbonden, terwyl een vjjftal belhamels door de politie met hulp van burgers werden gearresteerd. Yrjjdagavond omstreeks half acht was de tramlyn Dam—Linnaeusstraat te Amsterdam versperd, dewyl een man in het Hortusplantsoen dwars over de rails lag. De passagiers stapten uit om de oorzaak van het langdurig oponthoud te weten te komen. Ec kwam, zooals dat meer gebeurt, een heele volksoploop. En spoedig wist «men" te vertellen, dat de koeteier in woeste vaart een voorbijganger had overreden, die daar thans dood op den grond lag. Zyn herbaalde betuigingen van onsohuld mochten niet baten. De «publieke opinie" was tegen hem en hy zon misschien de onaangename gevolgen daarvan hebben ondervonden, ware niet de heilige Hermandad hem te hulp De politie deed wat een verstandig mensch in zulke gevallen altjjd doet. Zjj ging in de eerste plaats onderzoeken, of het corpus, dat tot deze volksverzameling had aanleiding gegeven, werkelyk levenloos was. Het »lyk" werd met eenige moeite opgetilt, overeind gezet het zakte weder ineen. De man kon gaan noch staan. Maar spreken kon hjj des te beter, of liever razen en tieren. Hy schold op de maat schappij, op de menschheid, kortom op alleB en nog wat. Maar het meest was hy gebeten op den baas van «De blauwe Druif", die zulke ellendige kleine >pierever8chrikkertjes" gaf. «Dat is de schuld van Minister Pierson, beweerde by, die met accjjnsverhooging maar de jenever duur maakt". Intusschen had een agent een krnier gehaald en oen kar. De «doode" werd op den wagen geladen en geëscorteerd door vjjf politieagenten werd het waggelende «vrachtje" onder gejuich der omstanders, naar het politie-bureau getransporteerd. De milicien, die onlangs de roode vlag bevestigd heeft aan den vlaggestok boven de kazerne «Oranjo Nassau" te Amsterdam, zal voor den krijgsraad terecht staan en is daarvoor naar Haarlem overgebracht. 's Gravenliage, 10 Mei. Een droevig ongeval heeft gisterennamiddag tegen zeven uur in de Pieter Bothstraat plaats gehad. Een oppassend werkman, gehuwd en vader van een gezin, viel van een 7 M. hoogen steiger en werd als ljjk met gebroken nek opgenomen. Volgens het bestek van aanneming was de man verzekerd, zoodat althans de bedroefde weduwe een geldelijke uitkeering ontvangt. Ten vervolge op een vorig bericht melden wy het volgende: Onlange trad in Den Haag een man van 73 jaar, weduwnaar, in het huwelyk met een meisje van 17 jaar. Kort daarna overleed by. Aan zjjne jonge weduwe had hy het vruchtgebruik vorzekerd van eene soul van 30,000.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1893 | | pagina 1