ZIEBIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 9 Mei 1893. RECLAMES. M. C. van der VLIET, Zierikzee, Handelaar in WIJKEN en GEDISTILLEERD, bekendmaking. bekendmaking. mëu wstïjdIngen Verachgnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prija per 3 maanden ie f 1,30, franco per poet f 1,60. Noord-Amerika, Tranar aal, Indië enz. verzending eeaB per week, f 10,— per jaar. 4>9ste JAARGANG. No. 6306. Directeur-Uitgever j. WAALË. Advertentiën, van 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot dea Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" 5 regels T'ö Cts. Elke regel meer 1£> Cts. Havenplein A 339- Een vroolijke en gelukkige tijd wacht allen, die SEQUAH PRAIRIE FLOWER en SEQUAH OLIE als de beste huismiddelen erkennen. In 't bezit van een goede gezondheid, zullen zij de lasten des levens gemakkelijk dragen en met genoegen op 't verleden terugzien. SEQUAH's PRAIRIE FLOWER werkt als een toovermiddel. De eerste dosis reeds geeft verlichting en allen die lijden aan slechte spijsvertering of leverziekte hehooren er de proef mede te nemen. SEQUAH OLIE is in gevallen van reuhmatiek, spit en jicht, onschatbaar. Verkrijgbaar bij C. J. W. SNABILÏÉ, Drogist, Steiger 35 te Rotterdam. Lyat van brieven, geadresseerd aan onbekenden, over de 1ste helft der maand April 1893: Van Zierikzee: 1. A. Angot, Den Haag. Tan Burgh: 2. Rjjdenburg, Den Haag. Van Dreischor: 3. A. P. M. Meeuwens, Dordrecht. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekenddat door den Raad dier gemeente, in zijne Vergadering van den 3den dezer, in de plaats van R VAN MEERENDONK, is benoemd tot Stadsomroeper en Omroeper by den"openbaren afslag van visoh op de vischmarkt in deze gemeente WILLEM DEN HERDER C.P/. Zierikzee, den 8 Mei 1893. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, Cu. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis vru ue ingezetenen, dat de' Secretarie der gemeente op Hemelvaartsdag zal zijn ge sloten, met uitzondering van des middags 12- tot des namiddags 12'/2 uur, voor het doen van aangiften, den Burgerlijken Stand betreffende. Zierikzee, den 8 Mei 1893. De Burgemeester voornoemd, ch. W. VERMELIS. Transvaal. 5 Mei. De politieke spanning is ge weken, nu de Volksraad eene commissie van leden der twee pari yen belast heeft met een onderzoek en rapport over de aanspraken van de beide mededingers naar het presidentschap, Kriiger en Joubert. Deze houding van Krilger heeft de oppositie voldoening geschonken. Engeland. Het stoomschip »Sjren", van Londen naar Bermuda, is, blijkens bericht uit New-York, den 25n April daar aangekomen, na zeven maanden te hebben rond gezwalkt. Onbeschryfelyk moeten de ontberingen zjjn, die de bemanning gedurende dien tjjd heeft geleden. Noorwegen. Te Christiania is een onderwijzeres, mej. Fouguer, gevangen genomeD, die sedert jaren op de leerlingen harer Bchool een onmenscheljjk strafstelsel toepastte. Zjj bond de kinderen vaat en stak ze soms in dwang buizen, om ze daarna met een zweep te tuchtigen. Enkelen plaatste zjj zelfs, op die wjjze gebonden, met 't hoofd onder den drop en meer andere barbaarsche strafoefeningen uit vroegere eeuwen pastte zy toe. Het ecbjjnt dat zy aan godsdienstwaanzin leed en de kleinen door lichamelijke kastijdingen wilde behoeden voor de Hemelsche straffen voor hun zonden. De politie had veel moeite om te voorkomen dat de bevolking de aangeklaagde juffrouw, die 14 jaren lang haar snood bedryf uitoefende, niet by de overbrenging te ljjf ging- Frankrijk. Uit Chaumont wordt een afschuwelijke misdaad gemeld. Zekere vrouw Durand begaf zich in den laten avond van Diosdag, van die stad op weg naar het dorp, waar zy woont. Zy had haar vierjarig dochtertje by zich en droeg een met petroleum gevulde kruik. Onderweg werden de ODgelukkigen aangevallen en op schandelijke wyze mishandeld; daarop goot de dader de petroleum over beiden uit en stak de vloeistof in brand. Op hun hulpgeroep snelde de zoon van een ambtenaar te Chaumont, de 33-jarige Duraux toe, maar de moordenaar viel op hem aan en bracht hem ver scheidene messteken toe. Duraux stierf Woensdag morgeD, zonder dat hjj nog eenige inlichtingen had kunnen geven. In een zyner banden vond men een vlok haar, die hjj den moordenaar bad uitgerukt en wellicht op het spoor van den ellendeling kan bren gen. De half verkoolde ljjken van vrouw Durand en haar kind leverden een verschrikkelijk schouwspel op. Duitschland. Berljji», 6 Mei. De Rybsdag heeft met 210 tegen 1G2 stemmen het legerplan verworpen, waarna de rijkskanselier een beizer'yk bevelschrift tot ontbinding van den Rykedag heeft voorgelezen. Berljju, 6 Mei. De Reichsanzciger bevat een Keizerlijk besluit, waarby de verkiezingen voor den Rjjksdag op 15 Juni zyn vastgesteld. Nederland. Rotterdam* 0 Mei. Het Btoomscbip Veendam", van de N. A. S. M., vertrok Ziterdagochtend vroeg van Rotterdam naar New-York met ongeveer 240 kajuit- en 600 derde klasse passagiers en volle lading. Het kwam ten 6 ure 15 minuten voormiddag met 71 decimeter diepgang door den Nieuwen Waterweg wel in zee met gunstigen wind en fraai' weder. Het aantal landverhuizers naar Amerika, alhier aanwezig, is zóó groot, dat gisteren meer dan 500 per sonen moesten achterblijven. Gedurende het jaar 1892 zyn uit de provincie. Friesland als landverhuizers naar Noord-Amerika ver trokken 1284 personen, een getal, dat in de laatste tien jaren sleohts werd overtroffen, in 1889 toen het 1973 bedroeg. Dirkslanrï, 6 Mei. Door de langdurige droogte komt hier veel gebrek aan drinkwater. Het meeste drinkwater wordt nu uit sloot en patten gehaald. Yan gemeentewege wordt bier niets gedaan om drinkwater te verschaffen. Zelfs de dorpspompen, waarvan het water alleen gebruikt wordt om de straten te schuuren, geven nooit water. Niettegenstaande er elk jaar veel geld aan vermorst wordt. In de naburge gemeente Middel- barnis wordt voor goed drinkwater beter gezorgd. Daar wordt het aangevoerd uit de waterleiding van Oad-Beierland, en heeft de gemeenteraad daarvoor een som beschikbaar gesteld. Als de cholera eenmaal zich openbaart, zou het gemeentebestuur hier zich dan niet veel te verwyten hebben, door voor geen goed drink water zorg te dragen Middelburg:, 7 Mei. Zooals onze lezers be kend zal zyn, is de anti-revolutionaire candidaat tot lid van de Prov. Staten in dit district gekozen. Yan de 4453 kiezers hadden 3366 hun stem uitgebracht. 55 biljetten waren van onwaarde (blanco), zoodat de volstrekte meerderheid 1656 bedroeg. De heer van der Meer verkreeg 22 stemmen boven de meerderheid en is dus gekozen. De heer J. Yerkujjl Quakkelaar (liberaal) verkreeg 1581 stemmen. Het toch reeds niet sterke liberale element in de Prov. Staten heeft dus waarom het te verbloemen wederom een gevoeligen slag gekregen. De liberale meerderheid is tot 2 stemmen teruggebracht. Hoewel de strijd nogal met goeden moed is gestreden, waren er toch vele liberalen die dezen uitslag verwacht hebben. En waarom dan Het was toch in Middelburg en Vlis8ingen de twee plaatsen die het grootst aantal liberale stemmen uitbrengen genoegzaam bekend, dat de heer Qaakkelaar niet de gewenBchte candidaat kon zjjn. Er zyn dan ook te Middelburg vele liberalen óf thuis gebleven óf zjj hebben in blanco gestemd. Om in dit district een liberaal candidaat, zoowel voor Tweede Kamer alB Prov. Staten gekozen te zieD, is het een dringendsvereischte, dat de candi daat goed bekend is met de plattelandsbewoners, hoewel dit natuurlyk niet uit zich sluit, dat hjj ook in de steden populair moet zyn. Laat dit nu een wyze les zyn voor de liberalen, om in het vervolg geschikter en meer bekende candidaten te stellen: voorzeker zal zy er door winnen. Gaat zy op den ingeslagen voort, zjj doet niets anders dan haar eigen beginsel afbreuk, wat natuurlyk de tegenparty met geduldige oogjes aanziet. Bij bet onlangs gehouden vergelijkend examen voor Ambtenaar ter Directie der Rijkspostspaarbank slaagde o.a. mejuffrouw J. A. Geill te Middelburg. Zij behaalde het rang nummer 1. Door wylen den heer J. L Kabboord, wethouder en geneesheer te Schoondyke, is aan de diaconie der Herv. Gem. aldaar ƒ30.000 bemaakt, onder voorwaarde dat jaarlijks twee personen, van elke sekte éêozullen opgeleid worden tot een ambacht. De vergunning voor 't Belgische vee om op de Nederlandsche grenzen in Zeeuwsch-Vlaanderen te weiden is uitgereikt, terwijl de keuring door den districts-veearts kosteloos moet geschieden. Aan den brigadier der maréchauseée, J. van der Neele te Axel, is de bronzen medaille voor 12 jaren trouwen dienst uitgereikt. Goes, 7 Mei. Reeds bjj den eersten aanblik valt de overeenkomst in het oog tusschen het optreden van Sequah en dat van het Leger des Heils. Beide gaan gepaard met humbug, bombarie, lawaai. Reclame is schering en inslag bjj Sequah zoowel als by het Leger dea Heils. Terwjjl S. de menschen met muziek geneest, dwingt het Leger zjjne volgelingen met begeleiding eener harmonie >om in te gaan". Evenals S. in enkele oogenblikken chronisch rhumatisme zegt te genezen, worden door het Leger in minder dan geen tyd de meest verharde zondaren bekeert. Bjj geen van beiden is evenwel de genezing van alle patiënten duurzaam. Enkele rhumatiekljjders kregen na behandeling door Sequah hunne kwaal weer terug; eveneens vervielen enkele bekeerde zondaars weer tot hunne meest geliefde zonde. Maar ook kan van beide worden gezegd, dat hun optreden niet 'geheel vruchteloos is geweest. Niet tegen te spreken is het, dat enkele totaal bedorven personen door het Leger des Heils weer aan de maat schappij zijn teruggegeveneveneens heeft Sequah menig een voor goed van zjjne kwaal genezen. Niet geheel billyk is het oordeel, dat door velen over Sequah wordt geveld. Wanneer het Maanblad legende Kwakzalverij op de vraag: »Wie is Sequah?"antwoordt: »Niemana", dan is dit voor het minst flauw. Iedereen weet wel dat Sequah [is de naam der maatschappij, waarvan Charles Davenport optreedt. En als dat blad nu de namen vermeldt van hen, die na de behandeling door den charlatan hunne kwaal weer hebben teruggekregen, dan eischte de billykheid ook de vermelding van hen, die radicaal genezen zyn. Verscheidene personen zjjn hier behandeld, en mogelyk is 't, dat allen opnieuw aan rhumatiek znllen gaan ljjden, telt dan de tydelyke verlichting van pjjn niet mee? Is het geen genot eenigen tyd van een onlydelyke pjjn genezen te zyn, zelfs in het vooruitzicht, dat de pijn weer terugkeert? De geneesmiddelenvette olie met terpentyn. Best, Btel dan dat medicament verkrjjgbaar voor een dubbeltje, dat is voor 1.15 minder dan bjj Stquah. Als het bewys is geleverd, dat dit middel even goed (of even slecht) werkt als dat van den Engelschman, dan is zyn rjjk uit. Bij alle aanbidding van den held van den dag, betalen de vereerders toch liever een dubbeltje dan 1.25, en Sequah is 't om de dubbeltjes te doen. Wat ik ook minder goed begrjjp is: waarom nu juist Stquah zoo met grof geschut wordt aangevallen, terwjjl de vervaardigers van tal van andere medica menten rustig hun gang mogen gaan, ofschoon die geneesmiddelen eveneens voor duizend en eene kwaal worden aanbevolen, en die aanbevelingen ook niet door eenvoud uitmunten. Terwjjl een Nederlandsch arts Sequah geleidt en hem beveiligt voor strafvervolging, moest een ander Nederlandsch arts den moed hebben den charlatan in het openbaar aan de kaak te stellen. Het optreden van één dokter zou meer uitwerken dan stapels bro chures, aanplakbiljetten, enz. En wil men dat niet, laat Sequah dan maar stil zjjn gang gaan; zjjne vereerders zuilen spoedig genopg van algod veranderencr is reden voor om te gelooven, dat Seqaah geljjk heeft, als bij zegt dat de Vereeniging tegen de kwakzalverij juist voor hem de beste reclame maakt. Ik zou wel eens willen weten, of de Haarlemmer olie, de Hollowaya kwakzalverijen en vele andere quasi-geneesmiddelen, toen zy voor het eerst in den handel gebracht werden, ook zulk een storm hebben doen opsteken, als het geval was mei de prairie-flower. Ik weet het niet, maar wel weet ik, dat de menschen ook tegen die geneesmiddelen volop zyn gewaarschuwd, en toch is het gebruik er niet minder om. Met de Sequah-middelen zal het evenzoo gaan. De eene helft der wereld wil nu eetmaal bedrogen zyn, en do andere helft helpt trouw mee aan gezegd bedrog. Diezelfde pers, die over Sequah den staf breekt, neemt advertenties op ter aanbeveling van diens genees middelen. Volkomen betrouwbare personen, volkomen verheven, naar men zeggen zou, boven alles wat naar kwa'k/alverjj* zweemt, zyn dankbaar voor een" depót dezer afgekeurde middelen. In wien moet nu de minder ontwikkelde vertrouwen stellen? Naar 't my voorkomt, in datgene wat zjjne oogen zien: in de zy het dan ook tydelyke genezingen van den charlatan fin de siècle. KrabbeiHljike. Tot onderwijzers aan de open bare school zijn benoemd de heeren C. H. N. De Nooijer, onderwijzer te Ooltgensplaat en J. Van Koeveringen, idem te Rilland-Bath en tot onderwijzeres mej. H. J. C. C. van den Brink, kweekelinge der Rijksnormaallessen te Goes. Noord-Boveland. Vrydag 1.1. was het 60 dagen geleden dat het op ons eiland niet had geregend. Of onze boeren dus ook verlangen. Wissenkerke, 6 Mei. Op de algemeene vergadering, heden door de kolen vereeniging »Ooa Belang" in de openbare school alhier gehouden, bleek dat de aitgaven bedroegen f 2657,36, de ontvangsten f 2500,72, zoodat er een te kort bleek van 156,44. Aan kolen en materieel is echter nog aanwezig voor eene waarde van 240,40. Herbenoemd werden als Penningmeester A. Semejjn en als Commissarissen A. v. Leeuwen en J. J. Noordhoek. Zierikzee, 6 Mei. Yoor het eind-examen der Hoogere Burgerscholen in Zeeland gaven zich ditmaal 20 candidaten aan, nl. 7 van de school alhier, 12 van die te Middelburg en 1 van die te Goes. De nieuwe brievengaarder J. W., sedert Zaterdag te Wilhelminadorp in betrekking, is reedB wegens dronkenschap uit zjjne betrekking ontslagen. Er hebben zich te Amsterdam 253 sollicitanten aangemeld voor de betrekking van hoofd aan eenige openbare lagere scholen le klasse en voor eene school 3e klasse. Het vergelykend onderzoek (schriftelijk gedeelte) zal plaats hebben op 17 Mei in het Paleis voor Volksviyt aldaar. Aan de suikerraffinaderij te Fyenoord zyn gisteren wederom 60 werklieden ontslagen. Zierikzee, 8 Mei. Op de voordracht voor rechter in de arrondissements-rechtbank te Rotterdam is o. a. geplaatst, de heer mr. J. F. van der Lek de Clercq, thans substituut-griffier bij gemeld college. up de voordracht van raadsheer by het Gerechts hof te 's Hertogenbosch, komt o. a. voor, de heer mr. A. J. J. baron van Styrum, thanB rechter in de rechtbank aldaar, vroeger iechter alhier. In eene Donderdagavond door het Nutsdepartement Noordgouwe gehouden vergadering werd tot afgevaardigde ter algemeene vergadering gekozen de heer C. Schikker en tot diens plaatsvervanger de heer A. Prinse. Wat betreft de voorstellen van het hoofdbestuur ter verdere uitvoering van vroeger genomen besluiten werd geen imperatief mandaat verstrekt. Geen zijner nieuwe voorstellen kon de sympathie der vergadering wekken, zoo dat men zich daar tegen verklaarde. Het voorstel van het Depart. Woerden, betreffende de uitgave van een maandblad lachte den meesten leden wel toe, maar men liet de beslissing bij uitvoeriger toelichting aan den afgevaardigde over. Tot leden van het hoofdbestuur waren door het departe ment bereids gekozen de heeren Mr. W. Boot te Amsterdam en Mr. H. Smeenge te Iloogeveen. Blijkens de door den algemeenen secretaris over gelegde Ijjst en bescheiden is door 147 departementen, te zamen uitbrengende 471 stemmen, aan de verkiezing van twee hoofdbestuurders der Maatschappij tot Nat van 't Algemeen deelgenomen en met den volgenden uitslag: 1. Vacature mr. G. A. van Hamel. Op den heer mr. W. Boot te Amsterdam zyn uitgebracht 447 stemmen, op den heer mr. J. R. Boerlage te Amsterdam 24. 2. Vacature mr. A. Bloembergen Ez. Op den heer mr. H. Smeenge te Hoogeveen zyn uitgebracht 430 Btemmen, op den heer F. B. Löhnis te 's Hage 41 stemmen. Dientengevolge zyn tot leden van het hoofdbestuur gekozen de heeren mr. W. Boot te Amsterdam en mr. H. Smeenge te Hoogeveen. Zierikzee, 8 Mei. Benoemd tot Concierge van het Raadhuis alhier, met ingang van 1 Juli e.k., de heer J. J. Schroot BettiDk alhier, thans gemeente-bode, Naar wjj vernemen, zal in de tweede helft dezer maand vanwege het Departement Zierikzee der Neder landsche Maatschappij ter Bevordering van Nijverheid in de Groote Zaal van het Stadhuis alhier eene Tentoonstelling van voorwerpen van Kunstnijverheid gehouden worden. De voorwerpen zullen gedeeltelijk door het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem gezonden worden, gedeeltelijk door de Ambachtschool alhier worden afgestaan, ten einde het publiek meer van nabjj in kennis te brengen met de vruchten van het aldaar gegeven onderwys. Daarnaast znllen voor werpen van Kunstnijverheid, door particulieren af gestaan, zeer welkom zyn. Wjj twjjfelen niet, of deze Tentoonstelling waar omtrent nadere by zonderheden in dit blad zullen worden bekend gemaakt zal in wjjden kring de aandacht trekken en bezocht worden door allen, die belang stellen in een tak van Nyverheid, welke hier te lande steeds in bloei toeneemt. Een smid te Lutjegast (Groningen) had tegen eene lichte ongesteldheid van een geneesheer eenige poeders ontvangen. Door eene vergissing nam hij ze alle tegelijk in, met het ongelukkig gevolg, dat hij eenige uren later overleed. Uit Helmond schrijft men het volgende aan de Limb. Koerier als waar gebeurd op een der naburige dorpen. Boer Dries v. d. M. was voor een paar jaren sedert ge- ruimen tijd lid van den Raad en zelfs Wethouder. Door ziekte, sterfgevallen en tegenspoed van allerlei aard raakt hij deerlijk op 't achterschip, wordt een man die erg sukke len en tobben moet om de oude knecht te blijven. Zijn collega's in den Raad zien ook dat hij 't hard te verant woorden heeft en dat zijn jasje erg kaal is als hij met hen aan de groene tafel zit. Zijn sjofele kleeding doet hen den neus optrekken en men laat hem vaak een eind ver alleen zitten. Dit verdriet den tobber niet, die met hart en ziel voor zijn gezin uit is, maar de belangen der gemeente even min uit het oog verliest. Dit bewijzen zijn bondige rede voeringen, die ter snede zijn en zijn collega's vaak met bewondering vervullen. Toch moet hij vallen, want hij is arm geworden. De s jaar zijn om en V. d. M. krijgt door de kuiperijen zijner ambtgenooten de nederlaag, hij komt niet eens in her stemming. 't Valt den man hard dat hij uitgewo. pen wordt, maar zijn boerderij, die erg belast is den laatsten tijd, neemt zijn geheel ik in beslagDaar sterft plotseling een ongehuwde broer en laat den armen tobber zijn geheel vermogen na. Dries lost de hypotheek af en wordt weer een gezeten man. Een afgeleefd raadslid bedankt en door de edele bemoeiingen der raadsleden komt Dries weer op het Op den bepaalden dag is hij ter zitting maar vraagt na de installatie het woord. »Hier is Dries, juist gelyk hij vroeger was, hij is niet wijzer geworden; toen moest hij er uit, nu er weer in. Zit het hem hier en meteen neernt hij iets uit den zak, dat hij op tafel plaatst, opent en dat blijkt een geldbuil te zijn nspreek!" zegt hij tot den buidel, want het schijnt bij de heeren. dat het verstand in 'tgeld zit. »Zijt gij stom, geldbuil, spreekt gij dan raads leden, waarom zit ik nu wèèr hier en moest ik voor een paar jaar schuiven; ik ben niets wijzer, enkel wat ouder en zwakker geworden. Maar dit zeg ik u, ik ben weer door uw toedoen gekozen, maar ik bedank met zulke lieden om te gaan en te werken; schrijf maar een nieuwe verkiezing uitik groet uDries nam stok en buidel, ver wijderde zich en liet de raadsheeren verbluft zitten. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Ziexnltzee. Vrydagavond 1.1. werd alhier aan besteed: Het afbreken van het oude en het bouwen van een nieuw Kerkgebouw voor de Ned. Geref. gem. alhier (in de St. Domusstraat). Aannemer is geworden de heer Chr. Timmerman alhier, voor 9154,50. Ten overstaan van den Notaris Mr. J. C. van der Lek de Clercq, zyo,d.d. 5 Mei 1893, te Kapelle verkocht 2 Heet. 54 Aren 30 Cent. bouwland, in den Zuid- plas nabjj Kapelle, (gem. Nieuwerkerk), voor 640 per 40 Aren 33 Cent.; 3 Heet. 24 Aren 80 Cent. bouwland, in den Noord- plas aan Loensweegje aldaar, voor 732 per 40 Aren 33 Cent.; 5 Heet. 52 Aren 80 Cent. bouw- en weiland, aan den Straatweg te Kapelle aldaar, voor 799 per 40 Aren 33 Cent. Ten overstaan van den Notaris Mr. J. C. van der Lek de Clercq, zyn, d.d. 6 Mei 1893, te Stavenisse verkocht Een woonhuis en erve, op den Molendyk te StavenisBe, voor 650; 1 Heet. 73 Aren 71 Cent. bouwland, in den Margaretha- polder.onder Stavenisse, tegen ƒ430 per 39 Aren 24 Cent. Aankomende de erven wed. W. Dorst. Noordwelle, 6 Mei. Ten overstaan van den Notaris Mr. J. A. Bolle werd Vrydag 5 Mei, ten verzoeke van den heer C. J. Hogerland, den land bouwers-inspan in 't openbaar verkocht. Paarden werden verkocht voor 147, 221, 253 en 151 koeien golden 156, 167, 151 en een 2jarige vaars 86; voor jaarling ossen en vaarzen werd besteed 66, 58, 65 en 27; kalveren 31, 30, 16 en 12. LAN D~BO U w7 Wy ontvingen het »programma van de Algemeene Vergadering en de Algemeene Tentoonstelling van Werktuigen te houden den 14 Juni 1893, te Tholen, provincie Zeeland, door de Maatschappjj tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland. Benevens van de tentoonstelling te houden den 15 Juni 1893 te Tholen op een weiland toebehoorende aan den heer A. van der Burcht, buiten de Oudelandsche barrière, door de afdeeling >Tholen" van bovengenoemde maatschappij". Dinsdag 13 Juni, des avonds te zeven uren Bijeenkomst van het Hoofdbestuur op het Raadhuis. Woensdag 14 Juni, des voormiddags te tien uren: Algemeene vergadering der leden in de zaal van de Koninklyke Handboogschnttery »Non Semper". Des voormiddags te tien ure tentoonstelling van werktuigen; toegankelyk voor de leden. Belangstellenden, geen leden der maatschappy zynde, kunnen die bezoeken, tegen betaling van 25 cent per persoon. Des namiddags te drie uren rjjtoer. Donderdag 15 Juni, van 11 tot des namiddags 4 uren Tentoonstelling van werktuigen, welke, voor zooverre zulks doenlyk is, in beweging zullen worden gebracht. Tentoonstelling van paarden, rundvee, schapen, varkens, pluimgedierte, boter, paardentuig, enz. Be langhebbenden, geene leden der maatschappy zynde, zullen van des middags twaalf uren af worden toe gelaten tegen betaling van 25 cent per persoon. Dea namiddags te vjjf uren: gemeenschappelijke maaltyd. Uitgeloofd worden voor: 1. De meest volledige ver zameling van landbouw-werktuigen. Een le prjjs van 200 en een 2e van 100. 2. De meest volledige verzameling van zuivelwerktuigen. Een prjjs van 100. 3. a. Een handcentrifuge. Een le prjjs van 50 en een 2e prjjs van 25. b. Een boterkneedmachine. Een prjjs van 25. 4. De meest volledige verzameling van werktuigen voor grondbewerking. Een le van 75. Een 2e van 25. 5. Eèn petroleum-motor, beneden 8 effectieve paardenkrachten. Een le van 200 en een 2e van 60. Aangifte ter mededinging behoort voor de groepen 1, 2, 3 en 4 te geschieden vóór 15 Mei 1893 aan den heer I. G. J. Kakebeeke, algemeen secretaris der maatschappy te Goes. Nog worden prjjzen uitgeloofd o.a. voor: landbouw- werkpaarden, onverschillig van welk ras. Hengsten en merries, minstens 3 jaar oud. Voor elk: Eerste prys: 25, uitgeloofd door den alge meenen voorzitter der maatschappy, den/heer mr. P. C. J. Hennequin.J aan welken prys wordt toegevoegd eene premie van 50, door de afdeeling Zeeland" van het Nederlandsch Paardenstamboek, mits het dier ingeschreven zy in het Stamboek. 2e prys: 15. Hengsten, geboren in 1891. le prys: ƒ20. 2e prys: 10, uitgeloofd door den algemeenen penningmeester der maatschappy, den heer J. J. van Weel. Hengsten, geboren in 1892. le prys: 15, 2e prys 7.50. Merriepaarden, geboren in 1891. le prys 15, uit geloofd door den voorzitter der afdeeling »Tholen", den heer L. J. Dorst Cz. 2e prys 7,50. Merriepaarden, geboren in 1892, le prys 10, 2e prys ƒ5. Ruinpaarden, minstens 4 jaar oud. le prys 15, 2e prjjs 10, uitgeloofd door den secretaris-penningmeester der afdeeling »Tholen", den heer A. J. de Wit Andriessen. Merriepaarden met veulen. Maximum leeftyd 12 jaar. Yoor het beste merriepaard met veulen: le prys ƒ25, uitgeloofd door den heer Jonkhr. Mr. E. A. O. de Casembroot, vermeerderd met eene premie van 10. 2e prys 10, uitgeloofd door den heer C A. van der Burght, vermeerderd met eene premie van 5. Spannen werkpaarden, minstens 4 jaar oud, onver schillig van welk geslacht, behoorlyk getuigd, le prjjs 25, uitgeloofd door den algemeenen vice-voorzitter, den heer B. G. van der Have. 2e prjjs f 15. Voor het geschiktste Tilburypaard (geheel getuigd) 20, nitgeloold door do bestuursledou der afdoeliug >Tholen".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1893 | | pagina 1