ZIERIKZEESGHE NIEUWSBODE. Dinsdag 2 Mei 1893. Directeur-Uitgever J. WAALE. AANKONDIGING. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prija per 3 maanden is f 1,30, franco per poet f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, 10,per jaar. 49ste JAARGANG. No. 6303. Advertentiën, van 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar 'plaatsruimte berekend Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend dat door de Gedeputeerde Staten van Zeeland, in hunne vergadering van 25 November 1892 is vastgesteld eene wijziging van den Ligger der wegen en voetpaden in deze gemeentewelke wijziging op heden in afdruk is aan geplakt in den benedengang van het Raadhuis. Ziekikzee, den 1 Mei 1893. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, Cu. W. YERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Transvaal. Zoo gelukkig als een smid te Johannesburg, zjjn alle menschen niet. Jaren geleden verlieten hjj en zjjn vrouw Engeland, omdat ze voortdurend in onmin leefden met hun vader. Men hoorde niets meer van hen. Na velerlei omzwervingen en moeieljjkheden gelukte het den man, in betrekking te komen by een mynmaat- echappjj. Daar verdiende by tot nog toe een sober stuk brood. Maar zie, daar komt dezer dagen een brief uit Engeland. Erfgenaam geworden van een vermogen van 30 millioen gulden 1 De oom van zjjn vrouw, die overleden was, had hun dit aanzienlyk kapitaal nagelaten, 't Behoeft niet gezegd, dat zjj er niet tegen hadden. Frankrijk. Te Parjjs wedde een zonderling, een millionair van Cuba, met een kellner van een der Parjjsche restaurants om 1000 pond sterling dat deze niet binnen 24 uren 2000 broodjes met ham zou kannen klaarmaken. Da kellüer echter had de broodjes reeds gereed in 19 nar 40 minuten, zoodat hg de weddenschap schitterend won. Hg had 22 hammen versneden. De broodjes, die natuarlgk ook door den Amerikaan waren betaald, werden gezonden naar eenige weezeninrichtingen en ziekenhuizen. Duitschland. Erupp, de kanonnenkoning, ontving voor enkele dagen een brief, waarin een ongeteekende dreigde, dat zyne fabrieken binnenkort in vlammen zouden opgaan. Krupp riep dadeljjk zyn duizenden werklieden byeen, las den brief met luider stem voor en zeide toen: »Heeft soms een van jelui deze bedreiging geschreven, laat hjj ze dan uitvoeren. Dit eene echter bedenke by, voor zich en voor u allen, ik zal mjjne fabrieken, als ze eenmaal zyn afgebrand, niet weer opbouwen. Ik ben ryk genoeg, om rentenier te zyn, als gjj dit wilt". De brandbriefschryver heeft niet weer van zich laten hooren. België. Burgemeester Buis is van den aanslag, waarvan hy den llen April het slachtoffer werd, zoo goed als hersteld. Naar men verneemt was de man, die hem den slag gaf, een ontslagen politieagent. In dat geval zou men aan een daad van particuliere wraak moeten denken en de aanval niet op rekening der arbeiders komen. Reeds onmiddellijk na den aanslag werd beweerd, dat de persoon, die den heer Buis met zyn stok sloeg, een >heer" was en een hoogen hoed droeg. Te Verviers zyn twee meisjes gestorven aan de gevolgen van het touwtjespringen, wjjl de eene 't niet voor de andere wilde »opgeven". Het eene meisje had 380 boogjes gemaakt; by onderzoek is gebleken dat het hart verplaatst was. Het andere bracht het tot 200; zy stierf aan ontsteking van het buikvlies. Nederland. Harlingen, 29 April. De Hullsche boot «Swan- land" is gisteren avond met zyne 25 extra werklieden in de haven teruggekeerd, zonder dat er van de zjjde der socialisten iets is uitgevoerd om hen onaangenaam te zyn. Het zou anders vreeBelyk zyn, naar het zeggen van die zjjde. Een waarschuwend schryven, by avond onder eenen oploop van volk aan het huis van eenen der firmanten van de patroons-agenten afgegeven, had niets uitgewerkt, eene poging om de boot te be letten de haven uit te gaan, door eene brug met enkele honderden menschen te bezetten, was door den havenmeester verjjdeld, en nu, by den terugkeer der boot alles rustig! De werklieden hebben het te Hull best naar hunnen zin gehad en konden ongestoord werken, naardien het dokterrein op vry grooten afstand van de haven door politie en cavalerie was afgezet. "Vóór ze retour maakten hadden onze werk lieden het genoegen uit de Hullsche Courant te lezen, dat de Bngelsche verslaggever met verbazing de werk- kraoht dezer Dutchmen" had gadegeslagen; zulk werken zag men daar zelden. Nu is het waar, dat de 25 man die de reis mede gemaakt hebben, tot de kranigste arbeiders bebooren. De mannen hebben zich voor volgende buitenkansjes bijzonder aanbevolen. Nu, buiten den kost 18 te ver dienen in eene week tyds, het is ook niet te versmaden. Amsterdam, 29 April. Dezen nacht hebben alhier twee jonge mannen de Oranje vlag op het gebouw der socialisten »Constantia" geplaatst. Het schynt, dat het voorbeeld van den milicien, die de roode vlag op de kazerne »Oranje Nassau" had doen wapperen, hen tot deze contra-beleefdheid had geleid. ■MiddelburgT, 29 April. In eene zeer druk bezochte vergadering van leden der sociëteit »De Ver genoeging" alhier, is uit de voordracht, bestaande uit de heeren Van de Kreke, Goor en Van de Plank, tot zet-kastelein benoemd de heer W. J. Goor alhier, met 74 van de ruim 100 stemmen no. 1, de heer Van do Kreke, bekwam 22 stemmen. Op verschillende plaatsen in de stad wordt, nu er zoo'n groot gebrek aan waler is, vanwege de ge meente gratis duinwater verstrekt. Morgen, Zondag, wordt de tentoonstelling van schilderijen in het Schuttershof alhier gesloten; deze tentoonstelling is niet zoo'n druk bezoek ten deel ge vallen als de voorgaande in April 1890. Bij advertentie wordt door een liberaal kiezer, de heer C. Maters uit Vlissingen, uit naam van, zooals het heet, 32 andere liberale kiezers als candidaat voor de Prov. Staten aanbevolen, de heer H. J. van der Meer, den candidaat der anti-revolutionairen. Naar wij vernemen, moet de reden gelegen zijn in een persoonlijke quaestie. Het zal zeker wel overbodig zijn te zeggen, dat deze daad zeer te laken valt. In onze Staten, waar de liberalen gelukkig nog wel de meer derheid hebben, kan het verlias van een enkel groote schade berokkenen, zoodat uit dit oogpunt de daad van den heer Maters erg te misprijzen is. Laten wij daarom hopen dat, al mochten sommige kiezers per soonlijke quaesties tegen den gestelden candidaat hebben, ze deze niet zal bewegen om den candidaat der liberalen te stemmen. Wordt dit door ieder kiezer in het oog gehouden en wordt ook door ieder van zijn recht gebruik gemaakt, dan twijfelen wij niet of de heer Quakkelaar zal tot lid der Staten van Zeeland worden gekozen. Dat wenschen wij innig! Wat de katholieken bij de a.s. verkiezing voor een lid der Prov. Staten zullen doen is nog niet be kend. De kiesverenigingen er zijn er twee, te Middelburg en Vlissingen hebben nog geen candidaat gesteld, waarschijnlijk zullen zij zich hier van het stellen van een candidaat onthouden en de keuze aan de kiezers zelf overlaten. 30 April. De 2e luit. P. J. van der Mieden van Opmeer van het 2e Bat. 3e Reg. M. alhier, wordt heden als commandant van een detachement van 22 onderofficieren en minderen voor drie maanden naar Terneuzen gedetacheerd, ter bewaking van de militaire gebouwen enz. aldaar. Hier ter stede zijn de Sequah-middelen reeds verkrijgbaar gesteld bij den heer P. A. D. Ronca, Langedelft. Goes, 30 April. In overleg met den inspecteur van het middelbaar onderwjjs is de Minister van Binnen- landeche Zaken geneigd voor onze ambachtsschool een post van 2000 op zyne begrooting te brengen als jaarljjksch subsidie. Evenwel verbindt de Minister daaraan eenige voorwaarden. De provincie zon nl. baar jaarljjksche subsidie moeten verhoogeD; de gemeente kosteloos den grond voor de uitbreiding der smederij en voor een teekenlokaal moeten afstaan; eene leening van ƒ9000 voor de uit breiding benoodigd moet worden gepaatst; een directeur benoemd, en het teekenonderwjjs opgedragen aan een leeraar van het middelbaar onderwys. (Dit was tot voor korten tyd het geval, maar nit gebrek aan financiën heeft men dien leeraar moeten ontslaan). Alle kosten voor rente en aflossing, benevens die voor meer personeel kunnen nit het rjjks- en het ver hoogd provinciaal subsidie worden bestreden. Met algemeene stemmen werd het bestuur gemachtigd de genoemde voorwaarden aan te nemen en de leening uit te schryven. Onze ambachtsschool zal dan geheel volgens de eischen des tyds worden ingericht. In het bestuur is gekozen de heer J. W. v. d. Weert W.Jzn. in plaats van wjjlen den heer W. de Beste. Er is een tyd geweest, dat Goes zich mocht ver heugen in het bezit van twee rederijkerskamers, waarvan ééa «Aurora" een zeer goeden naam bezat. Later zyn die door gebrek aan werkende leden opgeheven en hebben wy het verscheidene jaren zonder moeten doen. Toch waren er hier nog verscheidene goede krachten voor een reder jjkers-gezelschap.' Dit bleek by onder scheidene gelegenheden, o.a. by het Leo-feeBt, waarbjj door eenige dilettanten op uitnemende wjjze een paar stukjes werden ten geboore gebracht. Door enkele dier jongelieden nu is dezer dagen besloten tot het oprichten eener rederijkerskamer, die den naam zal drageo «Oefening en Uitspanning", zes tien personen zyn als werkende leden toegetreden. Het bestuur bestaat uit de heeren P. J. van de Ven, C. de Poorter, J. Witkam, A. de Valk en M. Govers. De nieuwgeborene zy een lang leven gegnnd. Goes, 1 Mei. De heer G. M de Boer, leeraar in de geschiedenis aan de H. B. S. alhier, staat no. 1 op de voordracht ter benoeming van een leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde aan de H. B. S. te Amsterdam. St. Maartensdijk. Als een bijzonderheid uit de dierenwereld kan gemeld worden, dat eene kat hier een jong voortgebracht heeft, waarvan de achterste helft van 't lichaam in tweeën gescheiden ia en ieder deel op zich zelf van twee pooten en een staart voor zien is. Aan het voorste deel heeft het diertje twee pooten op de gewone plaats en twee op den rug; terwjjl het een groote kop heeft, die echter al dadelyk na de geboorte door de moeder-kat een deel kleiner in om vang gemaakt werd. 't Geheel is derhalve een misvormd aaneen gegroeide tweeling. Staveiaisse. Volgens den alhier van wege het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te Utrecht ge plaatsten regenmeter, viel er in April j.l. slechtB 1 m.M. regen tegen 15 m.M. in 1892, 32 m.M. in 1891 en 79 m.M. in 1890. De hoogste barometerstand in de laatste maand was 770, de laagste 757 m.M. Bruinisse, 29 April. Gisteren geraakte een jongetje van een jaar of zes te water. Daar men een petje zag dryven, werd het ongeval gelukkig opgemerkt en mocht het gelukken den kleinen drenkeling spoedig op te halen. Hoewel de levensgeesten schynbaar geweken waren, slaagde men er toch in door toepassing van de bekende behandeling van drenkelingen, den be- wusteloozen knaap weder by te brengen. In de vergadering van de Liberale Kiesvereeniging alhier, werd door den penningmeester rekening en verantwoording gedaan van zyn gebonden beheer. De rekening, sluitende met een batig saldo, werd goed gekeurd. Besproken werd de aansluiting by de Liberale Unie. Een cUfioitief besluit werd nog niet genomen, maar dit uitgesteld tot eene volgende vergadering, Na bespreking van eenige ingekomen stukken en de verkiezing van een lid van het bestnnr werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Zierikzee, 29 April. Wederom is een der oud" styders van 1830 en '31 overleden, nl. Joh. Lemson, sedert jaren in het VerplegingshuiB alhier. Hy bereikte den hoogen ouderdom van 89 jaren. Men scbryft ons uit Zuid-Beveland: Het ia in dezen tyd van 'tjaar wel de moeite waard, om eens een kykje te nemen op dit eiland. De omstreken van Kapelle-Biezelinge en Wemeldinge munten vooral uit door schoonheid. Het iB verrukkend de bloeiende boom gaarden te aanschouwen. Voorzeker, in langen tyd is niet gezien, wat de boomen beloven. Hebben de pruimen- en kerseboomen doen zien, wat moeder natuur in haar schoot verborgen heeft, de pere- en appelboomen doen haar geen oneer aan. Komen er geen rampen, dan kan de opbrengst wat te beduiden hebben. Het is haast niet te Veel gezegd, dat Zuid-Beveland het Parad jjs" van Zeeland is. Hoe schoon en mooi het zich in de boomgaarden laat aanzien, op den akker evenwel iB het minder gunstig. Hoewel het koolzaad den winter goed doorstaan heeft, belooft het evenwel weinig. Slechts op enkele plaatsen kannen de bloemen gedeeltelijk ontwikkelen, maar voor het meerendeel liten ze op zioh wachten, en zoo er niet spoedig regen komt, zullen verscheidene landbouwers het wel kunnen onderploegen. Ook met het vlas ligt het niet gunstig aan. Wat, van het lynzaad heeft kunnen ontkiemen, dat heeft het nog hard te verantwoorden tegen de aardvlooien of «springers", zooals ze in de wandeling bekend zyn. Het laat zich aanzien, dat er van veel vlas niets zal terecht komen, en aangezien het lynzaad een goeden prjjs is, te weton 18 per HL., zal dit voor die landbouwers, welke het voor eigen rekening zaaiden, heel wat schade berokkenen. Ook de gras- en klaverzaden laten lang op zich wachten. Wat daarvan terecht zal komen, zal de tyd leeren. Voor de huishouding levert de langdurige droogte menig ODgemak op. D« voorraad in kerk- en schoolbak is thans verbruikt, zoodat men nu tot put en sloot zyn toevlucht moet nemen. Al is het regenwater ook schaars te verkrygen, toch kan men niet zeggen, dat men er veel geld voor bedingt, slechts 3 cent per gang, voorzeker een groot verschil met andere plaatsen in ons "land, waar men het regenwater voor 15 20 cent per gang verkoopt. Door de ministers van financiën en van justitie is in de St. Ct. de aandacht van de daarby belang hebbenden gevestigd op de belangrjjke vermindering, die de kosten der akten van overdracht van onroerend of roerend goed ondergaaa door het in werking treden op 1 Mei van de wet van den 27en September 1892 (Staatsblad No. 224). I. De rechten van registratie van 4 ten honderd voor overdracht van onroerend goed zyn verminderd tot op 2 ten honderd. Het recht van overschrijving, thans 75 cent van de 100 gulden bedragende, ia verminderd tot op 15 centen van de 100 gulden. De opcenten op de rechten en boeten van registratie en hypotheek zyn afgeschaft. Dientengevolge wordt voor alle akten, houdende overdracht van onroerende goederen, welke na den 30en April 1893 ter registratie worden aangeboden, de belasting verminderd als volgt: a. in gewone gevallen: de registratierechten van 5.52 pCt. tot 2 pCt.de hypotheekrechten van 0.75 pCt. tot 0.15 pCfc.zoodat de gezamenlijke rechten ver minderen van 6 27 pCt. tot 2.15 pCfc; b. als binnen het jaar, aan de registratie der akte voorafgaande, voor den aankoop derzelfde zaken de sub a genoemde rechten zyn geheven, of verBohnldigd geworden: de registratierechten van 0.341/:» pCt. tot 9.25 pCt.; de hypotheekrechten van 0.75 pCfc. tot 0.15 pCt. zoodat in dit geval de gezamenlyke rechten verminderen van 1.09'/j pCt. tot 0.40 pCt. II. De rechten van registratie, voor zoover die 3 ten honderd bedragen wegens overdracht van roerend goed, zyn verminderd tot op 2 ten honderd. De zeepaccyns is afgeschaft. De zoutaccyns is verminderd van 9 op 3 per 100 kilogram. Dientengevolge zal de schatkist een verlies lyden van ruim 9,500,000. Dit verlies is gedekt, ten eerste door verhooging van den accjjos op het gedistilleerd van 60 tot 63 per H L., ten tweede door de invoering der vermogensbelasting. De bussen voor de aangifte in de vermogens- belasting zyn aan de ontvangers dar registratie- eu successierechten toegezonden. Zy geljjken min of meer op de brievenbussen aan de straten. Ze zyn van gegoten jjzer, dragen het Rykswapen, zyn met een goed slot voorzien en zoo zwaar, dat twee sterke mannen ze met moeite kannen dragen. Zierikzee, 29 April. Heden was het 25 jaar geleden dat K. Manui als conrantenbezorger by den heer Van Dishoeck alhier in dienst trad. Wat is in die 25 jaar in de couranten-wereld veel veranderd en hoeveel meer komen zy thans per dag dan vroeger! Hoeveel wel en wee hy in al die jaren heeft rond gebracht, weten wy natuurlyk niet, doch dit weten wy, dat hy zyn plicht Bteeds ijverig volbracht. Benoemd tot waarnemend ontvanger van 'sRjjks directe belastingen te Tholen, de heer Schippers, surnumerair te 's Hertogenbosch. Door den Minister is benoemd tot postbode van Tholen naar Bergen op Zoom A. Lindhout te Ond- Tosmeer. Wegens het heerschen der mazelen zyn te Rozen- da&l (Noord-Brabant) de scholen gesloten. Zierikzee, 1 Mei. Naar wy vernemen zyn de sollicitanten naar de betrekking van commies-griffier ter secretarie dezer gemeente nitgenoodigd tot deel neming aan een vergelijkend examen, te houden op Vry dag 5 dezer, ten stadhoize alhier. De tweede uitvoering der Afdeeling met mede werking der Zangvereeniging zal plaats hebben Woensdag 10 Mei e.k. Wy vestigen daarop de aandacht van de leden met mededeeling, dat de advertentiën in deze courant de bijzonderheden zullen vermelden. Werd dezer dagen op de Bredasche markt een mud aardappelen voor 4 eieren verkocht, op den Terheydschen weg naby die stad betaalde men de vorige week eenen scharenslijper voor het slypen eeDer schaar eveneens met een mnd aardappelen. Den heer A. A. Vorsterman van Oyen, den bekenden heraldicus, die zich metterwoon te Oosterwyk zal vestigen, wjjden de Haagsche bladen woorden van waardeeting. Sedert zyn vestiging aldaar in 1879 heeft de heer Van Oyen veel voor de residentie gedaan; was er iets goeds te ondernemen in het algemeen, dan werd hy Bteeds bereid gevonden daarvoor zyn tyd en moeite ten offer te brengen. Gedurende ruim zeven jaren was by o.a. Voorzitter der >'s Gravenhaagsche Tuinbouwvereeniging"als penningmeester der commissie voor den muziektempel in den «Dierentuin" heeft hy groote diensten bewezen en wat hy deed als mede-oprichter van het «Fonds van O ad'Strjjders" zallen dezen kunnen getuigen. Voorts was by by de oprichting in 1883 tot voor kort secretaris van het Genootschap «De Nederlandsche Leeuw", bestuurslid van het korps «Scherpschutters", der «Dierenbescherming" en van meer nnttige in stellingen. Door zyn vertrek wordt het «Genealogisch-Heraldisch Archief" naar Oosterwyk overgebracht. De gemeenteraad van Gouda heeft met 11 tegen 3 stemmen (Fortuyn Droogleever, Hoogenboom en Dercksen) besloten de kermis niet af te schaffen en eveneens met 11 tegen 3 stemmen (Hoogenboom, Van Iterson en Dercksen) beslist, kermis op Zondag te bljjven honden. Te Wanneperveen is eene werkstaking uitgebroken onder de metselaarsknechts, die bezig Eyn met het bouwen van eene nieuwe school. Zy eischen hooger loon misschien? Volstrekt nietl Minder werk uren dan? Erenmin! Ze verlaDgen eenvoudig eenen borrel. Het gemeentebestuur namely k heeft bepaald, dat er geen sterke drank daar op het werk mag worden gebruikt, en aan deze bepaling verkiezen de arbeiders zich niet te onderwerpen. Tot dusver wil geou van de beide partyen toegeven. Ziorllr/fie, 1 Mei. Na het r(ijsseizoen voor de deur staat en menigeen reedB plannen voor uitstapjes begint te maken, wordt ten zeerste de aandacht gevestigd op de in achterstaande advertentie door de Stoomvaart- Maatschappij «Zeeland" aangekondigde gelegenheid, om tegen verminderde prjjzen een kykje te nemen aan de andere zyde van het kanaal. Aanstaanden zomer zal voor 't eerst een proef worden genomen met de uitgifte van speciale retourbiljetten naar Londen, geldig voor de heenreis met de dagboot van Maandag, terwyl men naar verkiezing een der vier volgende dagen per dagboot kan terugkeeren. De pryzen voor deze retourbiljetten naar Londen zyn Van VUssiDgen 18,— lste kl., 12,2de kl. Middelburg 18,50 12,40 Goes 19,30 13,05 Bergen op Zoom >21,— 14,50 Roosendaal 21,50 14,75 Breda 22,50 15,50 Deze biljetten zallen Zaterdag te voren aan de stations verkrjjgbaar zyn, en, voor wat Vlissingen betreft, aan boord der vertrekkende dagboot. Waar de gelegenheid voor de Zeeuwen nu zoo gunstig gemaakt is en de kosten tot een minimum zyn teruggebracht, mag worden verwacht dat velen een bezoek zallen brengen aan de groote wereldstad. De «Guide of London" (gids van Londen), eene reclame-uitgave van de firma Baker, is een giïllustreerd boekje in een handig formaat met alphabetische opgave van het bezienswaardige. De commissie, die van regeeringswege benoemd is tot het opmaken eener wetenschappelijke statistiek der oorzaken van blindheid en doofstomheid in Nederland, heeft voor de provincie Zeeland dat onder zoek opgedragen aan dr. Bylsma, oog- en oorarts te Middelburg. Dientongevolge zallen binnenkort alle blinden en doofstommen in onze provincie worden nitgenoodigd zich op nader te bepalen dag en plaats te vervoegen by genoemden geneesheer. Het ligt in het plan van den heer Bylsma in de voornaamste plaatsen van onze provincie zitting te houden, ten einde de betrokken personen, die by afzonderlijke oproeping worden nitgenoodigd, het zoo gemakkelijk mogelyk te maken. In het belang van het goede doel, dat met dat onderzoek wordt beoogd en dat voor het vervolg van groot nut kan zjjn, is het te hopen dat aan de nitnoodiging zooveel mogelyk zal worden voldaan. De brand op de hofstede «Het Hooghnis" onder Hulst, moet aan kwaadwilligheid worden toegeschreven. Een vijftienjarige koewaohter op de hofstede is als ver moedelijke Btichter van den brand aangehouden en na langdurig verhoor door den wachtmeester der maré- chauseées te Hulst heeft by eene volledige bekentenis afgelegd. Het schynt dat de jeugdige misdadiger, die op zijn baas ontevreden moet zyn geweest, reeds enkele dagen tevoren het booze plan koesterde, de schuur in brand te steken. Zierikzee* 1 Mei. In de vergadering van aan deelhouders der Naamlooze Vennootschap «de Zierik zeesche Stoombootmaatschappij"is besloten tot. reorganisatie der Vennootschap, en zyn de daarop betrekking hebbende wjjzigingen in de statuten aan genomen met 100 tegen 2 stemmen, terwyl een bezitter van twee aandeelen buiten stemming bleef. De volgende ware toovergeschiedenis vinden wy uit Leiderdorp in het Lcidsch Dagbl. vermeld: Eene vrouw heeft eene hartkwaal en dientengevolge benauwdheden. Alras kwam de gedachte by haar: «zou ik wellicht betooverd zyn?" Na weet men dat dit feit als vaststaand wordt aangenomen, indien in het slaapknssen eene «roos" wordt aangetroffen, dat wil zeggen wanneer de veertjes zich vereenigd hebben en als 't ware een roos vormen. Men zal die in ieder kassen aantreffen, maar dat doet er niet toe; zjjn ze er in dan is men betooverd. De vrouw gaat zoeken en vindt ze natnurlyk; ,de buurt is in opstand! Eene vrouw met twee zieke kindertjes gaat ook zoeken en vindt ze eveneens en ten laatste zoekt eene vrouw die rheumatiek heeft en vindt ze zoowaar ook Nu was Leiderdorp in last. Jammer alleen dat een bejaard man als de schuldige wordt aangezien en zich op straat niet veilig kan achten. De middeltjes, welke worden aangewend om weer op streek te komen, zyn velen en niet op te noemen. Wanneer zal men toch wjjzer worden! Vrydag heeft te Apeldoorn een vjjfjarig kind zyn dood in het zand gevonden. Met nog drie anderen was het in de zandkuilen in den Enk aan het spelen, toen dit met znlke massa's begon af te schuiven, dat allen bedolven raakten. Op hun noodgeschrei kwam hulp opdagen, die drie der kinderen redde, doch on bewust van het vierde zyne taak eindigde. Toen later werd vernomen, dat er nog een verloren was, werd een nieuw onderzoek ingesteld, dat tot de ontdekking van het lijkje leidde. Aanbestedingen, Verkoopingenenz. Terneuzen, 28 April. Door den eerst aanwezend ingenieur der genie te Bergen op Zoom werd heden alhier, in twee perceelen, aanbesteed: 1°. Het eenjarig onderhoud van de werken en gebouwen te Terneuzen en te Ellewontsdykraming 4910. 2°. Het eenjarig onderhond der zeeweringen te Terneuzenramin g 900 AlleB onder beheer der genie te Bergen op Zoom. Laagste inschrijvers waren: voor het eerste perceel de heer H. van de Velde, te Terneuzen, voor 5210, en voor het tweede perceel de heer A. Tholens Dang, te Terneuzen, voor 860. Aan het ministerie van waterstaat, handel en njjverheid is Zaterdag aanbesteed: het bouwen vaneen post- en telegraafkantoor met directeurswoning te Hansweert. Minste inschrijver was J. A. v. d. Held te Middelburg, voor 12445. RECHTSZAKEN. Gedurig leest men in de conranten advertentiën van uitverkoopen tegen ongelooflijk lage prjjzen, maar de menschen, die zich door zulke «prachtige" aan biedingen laten verleiden, komen maar al te dikwijls bedrogen nit. Dit bleek onlangs nog, toen in 't N. v. d. D. en de Utr. Cl. het magazyn «De Tapythandel" te VGraven- hage wegens opheffing der zaak, karpetten van nitmnntende kwaliteit, groot 3 bjj 3 M., aanbood voor den spotprys van 2.50. Natuurlijk vele gegadigden, die even zoo vele teleurgestelden werden want zy ontvingen voor hun «schoonen" rijksdaalder slechts een kleedje ter waarde van p. m. 1,10. De drjjfeters van dit buitengewoon voordeelige zaakje waren twee Haagsche vrouwtjes, die nu voor deze oplichterjj hebben terecht gestaan. Eisch tegen ieder 9 maanden gevargenisatraf. De verdediger vroeg vrijspraak, omdat er, voor zoover hem bekend, nog geen vonnis bestond, waaruit blijken kon, dat dergelijke handelingen strafbaar zjjn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1893 | | pagina 1