ZIEBIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 25 April 1893. DE BEDRIJFSBELASTING^ Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. BEKENDMAKING. NIEUWSTIJDINGEN. Zierikzee en Rotterdam A D VERTEN THEN. Oude Haven A 330. LIBERALE KIES VEREENIGING 11ttHTAUN BÓEREN-INSPAN, Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 49ste JAARGANG. No. 6300. Directeur-Uitgever 4. WA ALE. Advertentiën, van 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierïhzeesclie Nieuwsbode" De BURGEMEESTER er> WETHOUDERS van Zie ktezee maken hekend dat op de Secretarie dezer gemeente ter visie is gelegd een verzoekschrift met by lagen vao JACOBUS ANKER, etnid: wonende in deze gemeente, waar by vergunning wordt gewaagd tot oprichting van eene smeclery in bet gebouw, staande op de Nieuwe Haven, plaatselijk gemerkt wyk D, No. 500, kadastraal bekend sectie B No. 1734; dat op Mandag deo 8 Mei aanstaande, te 12 uur des middags, op het Raadhais dezer gemeente in de Vergaderkamer van het Bestuur, gelegenheid zal worden gegeven tot het inbreDgen van bezwaren tegen de oprichting van bedoelde inrichting; en dat zoowel de verzoeker als zy die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór dien 4yd, op de Secretarie dezer gemeente kunnen kenniB aemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Zierikzee, den 24 April 1893. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, Cu W. VERME1JS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Goede denkbeelden onvoldoende toegepast. Tot de vragen, dié vele pennen in beweging hebben gebracht, behoort die, of ambtenaren al dan niet in de bedrijfsbelasting moeten aangeslagen worden. Ons is het raadselachtig, hoe dit in ernst voor iemand eene vraag kon zijn. Dat men bij eene zeer oppervlakkige beschouwing op de gedachte komt, dat, als eene belasting naar het inkomen, ook van ambtenaren geheven wordt, de Staat van hen met de eene hand neemt wat hij met de andere geeft, is begrijpelijk, maar dat die oppervlakkige beschouwing tegen een enkel oogenblik nadenken bestand is, vatten we niet. Als een aannemer een huis gebouwd heeft voor een bakker, zou de bakker dan van den aannemer geen geld mogen nemen voor het brood, dat hij liem levert, als de aan nemer dat brood zou moeten betalen van de aan- neraingspenningen Gelijke verhouding bestaat tusschen den ambtenaar en den Staat. De ambtenaar bewijst diensten aan den Staat en ontvangt daarvoor zijne bezoldiging. Daarmee is de rekening tusschen beiden vereffend. Maar de Staat bewijst wederkeerig diensten aan het algemeen; van die diensten aan het algemeen heeft ook de ambtenaar genot, en voor dat genot betaalt hij in de belastingen, naar de regelen, die voor iedereen gelden. Als men, in plaats van eene bedrijfsbelasting in te voeren, het personeel verhoogde, dan zou niemand er aan denken van de verhooging de ambtenaren uit te sluiten; waarom dan wel van de bedrijfsbelasting? Omdat die van het inkomen betaald wordt? Maar de ambtenaar, die geen andere hulpmiddelen heeft dan zijne bezoldiging, betaalt van die bezoldiging ook het personeel, en zoo hij wel andere hulp middelen heeft, mag hij daarvan ook de bedrijfs belasting betalen. De bezoldiging van den ambtenaar heeft met de belasting niets meer en niets minder te maken dan de bezoldiging van ieder, die niet een bedrijf uitoefent met wisselende inkomsten, maar eene betrekking bekleedt, waaraan een vaste belooning verbonden is; hunne bezoldiging is maatstaf van huune draagkracht. Die draagkracht is, als al liet andere gelijk is, voor een ambtenaar van den Staat die f 2000 verdient, niet grooter en niet kleiner dan voor een ambtenaar van een gemeente, of voor den bediende op een handels kantoor, die dezelfde jaarwedde geniet. Daarom komt het ons voor, dat de Minister ten onrechte de ambtenaren in eene begunstigde stelling plaats. Wij hebben hier niet liet oog op de voor gestelde afschaffing der registratierechten op be noemingen en van de leges op tracteinenten. Dit zijn bijzondere heffingen, uitsluitend drukkende op ambtenaren, en nu zij in de algemeene belasting huil deel moeten dragen, is er zeker geen reden hen aan eene bijzondere belasting te onderwerpen. Wel echter op de bepaling, dat ter berekening van het zuiver bedrag van winst of belooning deze verminderd wordt met//de kortingen van tracte inenten ii andere belooningen wegens verplichte bijdragen voor pensioenen of fondsen". Dit voorstel gaat uit van eene o. i. juiste grond gedachte; maar in de toepassing gaat de Minister eensdeels ie ver, anderdeels niet ver genoeg. De grondgedachte is juist. Zij is deze dat hun, die van een vast inkomen moeten leven, de gelegen heid moet zijn geschonken, om zich te wapenen tegen den kwaden dag, waarin die inkomsten hun zullen ontvallen. Er is in het Voorloopig Verslag veel gesproken over het verschil in //economische waarde" van vaste en wisselende inkomsten. De Minister, die beschouwingen beantwoordende, stelt een aantal vragen om in het licht te doen treden, dat dit verschil, zoo het bestaat, nu eens ten voordeele der eene en dan van de andere soort is, en komt daarom tot de slotsom dat dit verschil niet in aanmerking genomen moet worden. Ons wel. Maar op welken grond steunt dan het recht, aan de ambtenaren toegekend, om hunne stortingen af te trekken? Daar zijn o. i. twee gronden voor, die ondanks 's Ministers beschouwingen blijven bestaan, maar die en daarom gaat het ontwerp niet ver genoeg op alle vaste bezoldigingen tegenover wisselende inkomsten uit bedrijf gelden. Het zijn deze: 1. Vaste inkomsten zijn in den regel bekend en worden dus naar haar volle bedrag aangeslagen; wisselende inkomsten uit bedrijf zijn altijd onzeker; de aanslag kan nooit zoo streng nauwkeurig zijn als van de vaste inkomsten, en het is niet onwaar schijnlijk te achten, dat die mindere nauwkeurigheid meer in het voordeel van den belastingplichtige, dan van de schatkist zijn zal; 2. Een bedrijf vertegenwoordigt op zich zelf zekere waarde, die den ondernemer ten goede komt als hij zijn bedrijf neerlegt, of zijn rechtverkrijgenden als hij komt te sterven. Voor die minder gunstige stelling kan men, niet den ambtenaren alleen, maar allen die vastbezoldigde betrekkingen bekleeden, te gemoet komen, door hun een zeker bedrag vrij te laten, dat tot verzekering van een pensioen of een kapitaal bij overlijden gelegenheid schenkt. Wat de Minister dus voor de ambtenaren voor stelt zou in beginsel moeten gelden voor allen, die vaste jaarwedden trekken, maar de toepassing van dat beginsel moet algemeen beperkt worden. De 'Minister stelt voor, de verplichte sfortingeu te laten aftrekken, hoe groot of hoe klein die zijn. Daarvoor bestaat geen goede grond. Er is aan leiding om, evenals men van de inkomsten een zeker voor allen gelijk bedrag als onbelast baar laat aftrekken, omdat men aanneemt dat het voor levensonderhoud onmisbaar is, een zeker, voor allen gelijk bedrag vrij te laten, dat hem, die eene vaste betrekking bekleedt, in staat stelt zich tegen den tijd, dat die betrekking hen geen inkomsten meer geeft, het onmisbaar noodige voor levensonderhoud in den vorm van pensioen- of kapitaal verzekering te verschaffen. Zulk een stelsel zou geheel in het kader der wet passen. Wat de Minister voorstelt, past daarin niet. Eene opmerking van gelijken aard als de voren staande is te maken omtrent de pensioenen. De Minister stelt voor: //Pensioeuen, wachtgelden en lijfrenten worden gerekend tegen 50 ten honderd van hun bedrag". Met de gedachte, waarvan de Minister hier uit gaat, kunnen wij ons al weder zeer wel vereenigen. Naar streng recht zijn er misschien geen bepaalde gronden aan te geven, waarom deze soorten van inkomsten anders behandeld moeten worden dan andere. In beschouwingen daarover zullen wij ons niet verdiepen, maar alleen er op wijzen, dat hier een gevoelsargument in aanmerking komt, waarvan wij in deze de waarde erkennen, al dient men in belastingzaken in het algemeen aan zijn gevoel geen stem in het kapittel te geven. liet is dit, dat menschep die gepensionneerd, of op wachtgeld gesteld worden, in het algemeen in ongunstiger levensomstandigheden geplaatst worden dan waaraan zij gewoon zijn, en dat het daarom wenschelijk is, hen in zake de belasting niet al te hard te be handelen. Lijfrenten staan in veel opzichten met pensioenen gelijk en worden daarom op dezelfde wijze behandeld. Maar gaan wij met de grondgedachte mee, wij zien ook hier weer geen reden om groote en kleine pensioenen enz., allen te halveeren en dus feitelijk de hoogst gepensionneerden het meest te begunstigen. De Minister zegt omtrent dit punt: //De onder- geteekende heeft gemeend, dat voor vrijstelling der pensioenen geen reden bestond, wel voor milde behandeling, en op dit standpunt wenscht hij te blijven. Dat er gevallen zijn, waarin die milde behandeling onnoodig is te achten, erkent hij gaarne, doch men moest een algemeenen regel maken en een beteren dun die, welken hij voorstelde, wist hij niet te vinden. Het is waar, men zou kunnen besluiten, gelijk in het Verslag is aangegeven, om z/de vrijstelling slechts tot een bij wet vast te stellen maximum te verleenen", doch hoe moeielijk ware hier een goed maximum te bepalen!" Die. moeielijkheid kan toegegeven worden, even als de noodzakelijkheid om een algemeenen regel te maken, maar is dat een reden om de mildheid te grooter te maken, naar mate zij meer onnoodig is? En dat geschiedt. Die tegenstrijdigheid wordt voorkomen door het in het Voorloopig Verslag aangeprezen middel, waarvan de moeilijkheid trou wens ook niet zoo groot is als zij den Minister toeschijnt. Neemt men in'talgemeen een bestaans minimum aan, dat niet belast wordt, men vergroote dat voor de hier bedoelde belastingplichtigen, bijv. tot het dubbele. Dan blijven zij, die de Minister vrij wil laten, ook vrij en dan neemt de verhouding van het belaste tot het onbelaste gedeelte toe, naar mate de pensioenen, wachtgelden en lijfrenten hooger worden en dat komt ons voor meer in het stelsel der wet en der geheelc belastinghervorming te passen dan het stelsel van het ontwerp, waarin meer vrijgelaten wordt, naar mate het inkomen grooter is. Oost-Indië. Batavia, 22 Maart. Dr. Glagner, stadsgeneesheer te Semarang, heeft Da langdurige studiën eene nieuwe verklaring van het ontstaan der beri-beri gevonden en met succèi eene nieuwe geneeswyze gevolgd. Zyoe aandacht werd getrokken door de vele punten van overeenkomst tusschen malaria en beri-beri. B Ade ontstaan in zekere bepaalde streken meer dan elders, in sommige nooit; beide heerschen sterker in zekere tyden van het. jaar; beide genezen of verminderen wanneer men de lyder overbrengt naar eene andere luchtstreek; beide ontstaan lichter of nemen toe, wanneer de bodem is omgewoeld. De oorzaak van malaria is een amoebe, die door de afscheiding van giftige stofwisseliogsproducten het bloed bederft. De studiën van Glagner hebben hem de overtuiging geschonken, dat de oorzaak van beri-beri ook is eene amoebe (oatuurlyk met een soortverschil) waardoor ook de uitwerking der afgescheiden giftstoffen varieert. Als nieuwe behandeling der beri-beri heeft hg het eenvoudig middel der chinine gekozen. Door prof. Binz uit Jeoa toch is sinds lang aangetoond, dat de zoetwater-amoebe te niet gaat in eene vry zwakke oplossing van chioine en door eenen Franachen geleerde is hetzelfde gevonden speciaal voor de malaria-amoebe. Geeft men 1 gram (16 pillen van 1 grein) chinine per dag, dan varkrygt men in de hoeveelheid menschelyk bloed reeds eene dubbel zoo sterke oplossing. Dr. Glagner behandelt dus sinds een paar maanden zyne beriberi-patienten in het stadsverband met sterke giften, byv. 1 gram daags, chinine. Zyne resultaten zyn voorloopig zeer bevredigend. Het sterftecijfer aan beri-beri was in September en October 46,8 procent, in November en December (behandeling met chinine) 13,5 procent. Ook de bewegings-stoornissen komen, onder de behandeling met chinine, minder dan vroeger voor. Onder de 75 in het stadsverband behandelde beriberi- lyders was er op einde December niet één, die niet kon Joopen. Is de ziekte tot staan gebracht, dan volgt natuurlyk eene andere behandeling. Hot komt er dan op aan om de door het gif sterk aangetaste en gedegenereerde zenuwen en spieren, en de bloedarmoede van den lyder, te herstellen. Tot het eerste moet voornamelijk de genezende kracht der natuur meewerken, maar deze wordt bevorderd door electriseering en krachtige voeding. De bloedarmoede wordt bestreden eveneens door krachtige voediog en staal. Giïekeifiand. De aardschokken, vergezeld van onderaardsoh ge rommel, duren te Zante nog voort. De verwoestingen zyn niet overdreven voorgesteld, zegt de Times; de neergestorte bouwvallen versperren de Btraten. Dat de kerk van den H. DioDjaius, de beschermheilige der stad, verwoest is, maakt vooral grooten indruk op de bevolking. Er zyn, voor zoover men thaDS weet, 25 personen gedood en honderden gekwetst. En slechts door toeval is dat getal niet grooter, daar de bevolking, toen de ergste schokken zich voordeden, op het land nan den arbeid was. De vreemde oorlogschepen worden bemoeilijkt in het verleenen van hulp, daar de douanen voortgaan hooge invoerrechten te eischen voor de voedingsmiddelen, die men aan wal wil brengen. De Times verneemt uit Zante van voortdurende hevige aardschokken. De berichtgever bezocht bet geteisterde Yasilikos-district, hetwelk tijdens de hevigste bevingen door de zee verzwolgen werd, waarna het water weer terug liep. Rusland. Zondag is te Petersburg een 18-jarig meisje, Eugenie Semenovkaia, in 't huwelyk getreden. Zy werd, op een marsch der Russen van Plevna naar Konstantinopel in 1878 gevonden, door de ouders verlaten. De mannen van het regiment Semenovsky namen 't kindje op, zorgden voor haar opleiding od hebben haar nu een aardige bruidschat meegegeven. By haar doop (in de Russische orthodoxe kerk) was de officier van ge zondheid van 't regiment haar peet en Prinses Eugenie van Oldenburg haar petemoei. Oostenrijk. Een allergemeenste daad, die waarschynlyk ver scheidene menschenlevens zal kosten, heeft in de stad Triest groote en billyke verontwaardiging opgewekt. Aan boord van het Engelsche stoomschip >Pindobola" waren zeven fabrieks-arbeidera bezig met het schoon maken van den ketel en rustten er een oogenblik in uit, toen de bootsman Jozef Stainke, nydig, dat zy niets uitvoerden, een kraan opende, waardoor stroomen kokend water over de ongelukkigen werden uitgestort. Drie hunner konden door de ketelopeniog de vlucht nemen, de andere vier echter werden jammerlyk ge kwetst. Van twee hunoer, *w:er toestand wanhopig is, hangt het vleesch by lappen aan het lyf. Het ont zettend hulpgeroep had eene groote menschen-menigte by een doen stroomen. Staiüke werd gearresteerd. Engeland. Londen, 21 April. Heden namiddag werd in de Albert Hall alhier, onder Yoorzitterscbap van den hertog van Aberoern, eene groote betooging gehouden om te protesteeren tegen Home Rule. Zeshonderd gedelegeerden waren daarvoor speciaal gezonden uit Ulster en een gelyk getal uit de overige deelen van Ierland. Op de meeting, die door omstreeks 12,000 personen werd bygewoond, onder wie verscheiden leden van bet Hooger- en het Lagerhuis, heerschte groote geestdrift. De Britsche vlag werd met een uit bundig gejuich begroet, waarna verschillende vader- landsche liederen werden aangeheven. Met geestdrift werden voorstellen tot afkeuring van Home Raio aangenomen. 22 April. Bij de tweede lezing heeft het Lagerhuis het ontwerp betreffende Home Rule met 347 tegen 304 stemmen aangenomen. NLionclen, 22 April. Da Reedersbond alsook het hoofd der reedery Wilson hebben bedankt voor minister Mandella's aitnoodiging tot het by wonen zyoer voortgezette conferentie in het Lagerhuis a.s. Maandag, omdat zjj haar doelloos achten, sedert de aanvoerders der werkstakers en ambachtsbonden de vooratellen van den Reedersbond verwerpen. In reederykringen wordt sterk geklaagd over 's ministers bemoeizucht. Frankrijk. Te Monaco hebben twee Fransche dames zich van het leven beroofd. Zy hadden fr. 200,000 verloren aan de speelbank. Duitsckland. Het nieuwste op het gebied der congressen. Den Hen en 12en Jani a.s. wordt te Dusseldorf een groot congres van rookers uit Rijnland en Westfalen gehou fen. Tot het feestprogramma behoort een optoent, »Fest- qualmen" enz. Alle deelnemers aan het feest moeten met brandende pypen, sigaren of cigaretteo verschynen. Een Duitsch blad verwacht, dat binnenkort een congres van bierdrinkers, belastingbetalers en adem- halers zal georganiseerd wordeD. En dan eindelijk de jeneverdrinkers I België. Dat men gedurende de opstootjes in België niet gehoord heeft van den bekenden socialistiscben leider Anseele schryft een medewerker der Figaro is zeer opmerkelijk. Dit bewysfc niet, dat te Gent de arbeiders afstand hebben gedaan van hunne eischen, doeh het paste by het geheele karakter der werk staking aldaar, zoo verschillend by dat der meetings in de andere deelen van het land. Te Brussel trok onder het scherpe oog der politie een wanordelijke menigte langs de straten, niet alzoo in Gent: geregeld vier aan vier als eeD afdeeling soldaten trokken daar de werkstakers door de stad en de politie was niet te zien. Bjjna alle troepen hadden een rooae vlag en zongen een Vlaamsch lied, waarvan het refreiö inhield, dat zy Leopold den bals zouden omdraaien. Dit waren de soldaten van Anseele. Deze Gentsche volksleider ie 35 jaar oud en heeft een beenig, vermoeid gelaat. Hy trad reeds op zeer jeugdigen leeftyd als dagbladecbiyver op. Bjj een onderhoud verklaarde by in antwoord op de vraag of hy tot de Geoteche patroons in goede verstandhouding Btond, dat hy hen niet kende en zy evenmin met hem bekend waren. Verder was er niets uit hem te krygen. Op de werklieden beeft by een bijzonder grooten in vloed. Hiervan vermeldt de Figaro een staaltje. De leden eeDer werklieden- vereemgmg hadden besloten het werk te staken; vóór zy eebter dit besluit uit voerden, gingen zy tot. Anseele om zyne bevelen te vragen. Van dergelyke gewillige soldaten heeft by er by de 50,000; mannen, vrouwen en kinderen. Socialis tische arbeiders, die dagelyks hu» brood koopen in de coöperatieve bakkery van de Vooruit, heeft Anseele geheel tot zyn beschikking; hy heeft hen gevormd tot een goed ingericht leger, dat hem zoo verklaarde een zyner vrienden aan den schiyver »als één man zal gehoorzamen wanneer een revolutie uitbreekt". Nu heeft Anseele gezwegen, maar als hy spreekt, zal men hem op verren afstand hooreu. Brussel. 21 April. Een hevige brand heeft gisteren avond te 7 uren een der grootste linnen- magazynen der stad, genaamd »La Teutation", in de Rue de Laeken, in asch gelegd. Niettegenstaande de spoedige hulp der brandweer is alles uitgebraad en ziet men nog slechts een enkelen muur in stand. Heden om 12 oren is de brandweer nog ijverig bezig. Brussel, 22 April. In de rechtszitting van hedenmorgen, die werd bygewoond door een groot aautal socialisten, had de veroordeeling plaats van een 23-tal personed, beschuldigd van verzet tegen de politie. De rechtbank toonde zibh zeer genadig tegenover hen, di? een werkzaam, aandeel -hebban genomen in de etakersbeweging. De vonnissen varieerden tusschen 50 franes boete en zes maanden gevangenisstraf. De orde werd niet veratoord. Vervolg der Niemoslijdingen in het Tweede Blad. RKOHTSZAKEN. Ter openbare terechtzitting der rechtbank te Middel burg, van Vry dag 28 dezer, des voor middags te 10 uren, zal worden behandeld de zaak tegen; T. W. oud 22 j., zetkaBtelein in de baitensocietoit te Middel burg, ter zake dat by in den nacbt van 9 op 10 April 1893, opzetteljjk en wederreohtelyk glasruiten beeft vernield aan de navolgende woningen, allen gelegen te Middelburg: aan de woning van den pastoor Rengs een glasruit, toebehoorende aan dezen, in ieder geval niet aan den beklaagde, aan de woning van J. Kostense, een glasruit, aan C A. Goethals, in ieder geval niet aan den beklaagde toebehoorendeaan de woning van A. Louws, een glasruit, aan J. Hendrikee, in ieder geval niet aan den beklaagde toebehoorende, door die ruiten met een belletrekker stuk te gooien; aan de woning van Odilia Bierhoff twee glasruiten, toe behoorende aan J. 't Hart, in ieder geval niet aan den beklaagde, door die met een steen stok te gooien. In deze zaak zyu vanwege het openbaar ministerie 8 getuigen gedagvaard. Burgerljjko Stand van Zierikzee. gehuwd: 19 April. J. C. F. Pankow, 27 j., jm. en A. M. van der Have, 29 j., jd. overleden: 14 April. B. Heuseveldt, 72 j., Wed. A. C. Iluygens. 15 dito. A. Ph. van de Vate, 60 j., man van C. M. Minders. JlllUUliU UUilüUL/JJt DIENST EN TUSSCHENGELEGEN PLAATSEN. April. Amsterd. tyd. Van Zierikzee: Dinsd. 25 's morg. 7,20 u. Dond. 27 7,45 Van Rotterdam: Woens. 26 'smorg. 9.30 u. Zaterd. 29 10,30 Zondag 30 11,— Verminderd Passagierstarief. Enkele reisRetour 3 maanden geldig lste Klasse f 1,25, f 2, 2de Klasse ,50, - -,75. De Directeur, A. van GASTEL. V Op Dinsdag den 2 Mei 1893 (J, hopen onze geliefde Ouders MARINUS den BLEIJKER en ADRIANA van 'TNOORDENDE hunne 25-jAi'ige Eohtvereeniging te herdenken. Hunne dankbare Kinderen. Serooskerice, April 1893. H^deD overleed tot onze diepe droefheid onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder ADRIAANTJE DE ROO weduwe van Jan Kloote, in den ouderdom van 86 jaar en 4 maanden, na een lyden van 10 dagen. Oosterland, Uit aller nnam, 20 April 1893. JACOB KLOOTE Jnz. I-Ieden overleed, tot mijne diepe droefheid, mijn innig geliefde Frhtgenoot, de Heer Willem Cornells Schalkwijk in den ouderdum van 64 jaar. Wed. W. C. SCHALKWIJK— Lamping. Schkveningen. 21 April 1893. Villa Hendrika. Heden overleed te Scneveningen tot onze diepe droefheid, onze innig geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer Willem Cornells Schalkwijk in den ouderdom van 64 jaar. Uit aller naam, M. SCHALKWIJK. Rotterdam, 21 April 1893. Ondergeteekenden betuigen hunnen harte- lijken dank voor de vele stoffelijke als andere be wijzen van belangstelling bij de viering van hun vijf- en-twiutigjarig Huwelijksfeest ondervonden. A. v. d. WEKKEN, Echtgenoote en Kinderen. Noordwelle, 23 April 1893 DANKBETUIGING aan allen, die blijken gaven van deelneming, tijdens de ziekte en bij het overlijden onzer onvergetelijke Dochter en Zuster. Mede namens Broeders en Zusters, J. K. LETTE. W. H. LETTE—v. Ingen. Zwartewaal, 20 April 1893. JDe ondergeteekenden geven aan liunne afnemers kennis, dat deze week bij hun de ZEEF bij HTjÜIIVJK hoeveelheden verkrijgbaar is en niet TL Mei te beginnen zonder accijns geleverd wordt. li. BttJZJE »J- ZOOJV. Zierikzee21 April 1893. Lantlgenooten! De Agent der Londen'sche Kwakzalvers-firma Sequah-Limited, CHABLES A. DAVEN- POBT genaamd, is in uw midden. Volgens gebruiksaanwijzing beweert bij met Pral- rieflower (aftreksel van rhabarber) te kunnen ge nezen Rhumatiek, Zenuwpijn, Jicht, Bronchitis, Ver koudheid, Kramp,Hartklopping, slechte Spijsvertering, Gal en alle andere ziekten van Maag, Lever en Inge wanden. Verder Wormen bij kinderen, ook Mannen- en Vrouwenziekten. Met de Sequah-Oil (olie en terpentijn) zegt hij te kunnen genezenHeupjicht, Rhumatiek, Zenuwpijn, Spit, Zomersproeten, Wintervoeten, gebarste Handen, Aansteking der Longen. Oorpijn, Doofheid, Kiespijn, Pleuris, Keelontsteking of Croup, Beten van Slangen, Liesbreuken, Toevallen, Oogziekten en Paardenziekten. Dit alles staat op de biljetten te lezenI Wie zoo dom is dien onzin te gelooven, brenge zijn geld naar den Kwakzalver. Verstandige menschen houden hun geld in den zak. Wie er meer van wil weten ontvangt op aanvraag gratis het Maandblad der Vereeniging. Adres: Kloveniersburgwal 82, Amsterdam. Namens het Bestuur, G. B. SCHMIDT, Secretaris. Het Kantoor van den DEURWAARDER Ij. M. Tan Kogelenberft', is gevestigd te Zierikzee. op Woensdag 26 April 1893, des avonds 8 uur, ten huize van Mej. de Wed. W. KANAAR. Punten van behandeling Rekening. Benoeming van een Bestuurslid. Namens het Bestuur: De Secretaris, A. BU1JZE Mz. De Notaris Mr. J. A. BOLLE te messe zal, op WOENSDAG APRIL 1893, des voovmiddags ten 10 ure, ten verzoeke en op de Hofstede van Mej. de Wed. M. DEN BOER te Haamstede, publiek VERKOOPJEN: bestaande in: 2 WERKPAARDEN, oud 7 en 8 jaar, 1 een- jarig Paard, S Melkkoeien, 1 Kalfvaars, 1 Vare Koe, 5 twee-jarige Ossen en Vaarzen, 7 Jaarlingen, 6 Kalvers, 2 Loopvarkens en eene partij Hoenders; 2 Boerenwagens, Riemwagen, 3 Ploegen, 5 Eggen, 2 Baksleden, Sleper, Rolblok, Kruiwagen, Windmolen, Zeeften, Rieken, Vorken, Melkgereedschap, als: Karn, Tonnen, Emmers, Teelen, enz., en Eene partij HOOI, STR00 en vele goederen meer. Koopen tot en met 1,A contant. ORDE DER VERKOOPIiNG 10 uur, Kleine Gereedschappen. 11 Hooi, Stroo, Wagens, enz. 12 Beestiaal. De Notaris Mr. J. C. van der, LEK de CLERCQ, zal op Dinsdag; 2 Mei 1893, des voormiddags 11 ure, in de Herberg//De Mee- baal" te Nieuwerkerkpubliek verkoopen A Ten verzoeke de Erven II. van NIEUWEN- HUIJZEN en L\ BERMAN 4 Heet. 47 Aren 55 Cent. It O li W LAND, in Oud-Nieuwland onder Ouwerkerk, Sectie E, Nos. 23, 24 en 25. 2 Heet. 22 Aren 40 Cent. BOUWLAND, in Oud-Nieuwland onder Nieuwerkerk, Sec tie M, No. 213. 1 Heet. 62 Aren 50 Cent. WEILAND, in den Noordpias aldaar, bij het Wekken, Sectie H, Nos. 94 en 95. B. Ten verzoeke van B. van STRIEN 13 TUINEN, aan den Straatweg in Noord-Nieuwland onder Nieuwerkerk, Sectie M, No. 12, genaamd z/het Paradijsblokje". Alles eerst in perceelen en daarna in massa, bij verkoopboekjes omschreven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1893 | | pagina 1